daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Bosna i Hercegovina > Ekonomija i razvoj > Privreda, Infrastruktura i Transport

Privreda, Infrastruktura i Transport Economy, infrastructure and transport

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Closed Thread

Thread Tools Rating: Thread Rating: 19 votes, 3.05 average.
Old September 18th, 2012, 02:09 PM   #9101
NNagib
Registered User

Likes (Received): 2292

Quote:
Originally Posted by byM4k5 View Post
@NNagib

4,2 KM je putarina, a ne 4,7 KM.

U HR je provizija oko 1 % za konverziju (uzima se prodajni kurs za efektivu), a u BiH 4 % prema tvojoj računici.

Sumnjiv mi je radnik.
Prošao sam bezbroj puta i ne znam što mi se omaklo 4,70 (kad prolazim s tagom valjda i ne obraćam pažnju koliko je skinuto). Dakle, eurska protuvrijednost je 2,15 eur i slažem se da je bezobrazno da čovjeku uzmu 2,5 eura (vjerovatno su odlučili da zaokružuju te cente u vlastitu korist). Predlažem svim gostima iz inostranstva da ponesu KM za putarinu. Ja u Hrvatskoj uvijek plaćam u kunama (jednom sam dobio po ušima plaćanjem novčanicom od 50 eura i od tad nikad više).
NNagib no está en línea  

Sponsored Links
Old September 18th, 2012, 04:56 PM   #9102
byM4k5
Maks

Likes (Received): 262

Dakle, provizija je 16 %.

Kakav je bio problem sa novčanicom od 50 €?
Evropa: Gardaland

Ja najviše volim
To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
. A vi? - Pozed by M4k5
byM4k5 no está en línea  
Old September 18th, 2012, 05:07 PM   #9103
NNagib
Registered User

Likes (Received): 2292

Quote:
Dakle, provizija je 16 %.

Kakav je bio problem sa novčanicom od 50 €?
Procentualni iznosi tog tipa gube smisao na malim uplatama kao što je ova (zamisli da kupiš žvaku od 8 feninga i prodavačica ti ne može vratiti 2 feninga kusura - nije fer reći da ti je otela 25% iznosa računa).

A to drugo i nije neki problem, osim što su mi 50 eura konvertovali po nepovoljnom kursu. Počastio sam HAC mnogo većim iznosom od ovih 35 centi o kojima govorimo. Od tada putarinu plaćam isključivo u kunama.
NNagib no está en línea  
Old September 18th, 2012, 05:17 PM   #9104
Tango Zulu
Registered User

Tango Zulu's Avatar

Likes (Received): 1150

Quote:
Originally Posted by NNagib View Post
Procentualni iznosi tog tipa gube smisao na malim uplatama kao što je ova (zamisli da kupiš žvaku od 8 feninga i prodavačica ti ne može vratiti 2 feninga kusura - nije fer reći da ti je otela 25% iznosa računa).

A to drugo i nije neki problem, osim što su mi 50 eura konvertovali po nepovoljnom kursu. Počastio sam HAC mnogo većim iznosom od ovih 35 centi o kojima govorimo. Od tada putarinu plaćam isključivo u kunama.
Hehe, ja isto plaćam samo u kunama. Jednom isto ko ti fasovo, pa kupio hrpu kuna kad je bila slaba, i te kune samo na putarinu trošim.
Tango Zulu no está en línea  
Old September 18th, 2012, 05:22 PM   #9105
byM4k5
Maks

Quote:
Istina, gube smisao, akumuliraju se greške, ali ovo je najveća cifra na A1 (izuzimajući teže kategorije).

Mislim da bi bilo najfer da je on dao 2,5 € / 3 €, a da mu je radnik vratio 0,3 KM / 1,6 KM.

Quote:
Da, ali ako često koristiš autoputeve u HR.

Ja sam iskustva da je isto platiti u € ili mijenjati € u kune, pa plaćati kunama. Nešto malo se izgubi na zaokruživanju (0,5 kn po vožnji), zbog čega se ne isplati ganjati mjenjačnicu.

Naravno, ako se često koriste autoputevi u HR, onda valja promjeniti € u kune, pa se ta sića gomila u tvoju korist. Ili uzeti ENC.

Ja najviše volim
To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
. A vi? - Pozed by M4k5
byM4k5 no está en línea  
Old September 18th, 2012, 11:37 PM   #9106
fedja
Registered User

fedja's Avatar

Likes (Received): 13

Znaci poceli su radovi, hajd super to je fina vijest, nisam prosao odavno, a dobro je da ce prosiriti onu cestu kroz Lepenicu, sad trenutno je u jako losem stanju
Quote:
Originally Posted by Bokla View Post
Vidim da su kod Lepenice poceli širiti lokalnu cestu preko koje će se odvijati promet iz pravca Kiseljaka do autoputa. Da li je odabran izvođać radova za dionicu Vlakovo - Lepenica, i kada počinju radovi? Ja sam tu blizu pa će biti koja slika, da ne ostane sve samo na "praznim" riječima.
fedja no está en línea  
Old September 19th, 2012, 11:26 AM   #9107
leopol
Registered User

leopol's Avatar

Likes (Received): 4742

Quote:
Originally Posted by amko View Post
Dionica Biljesevo - Kakanj ce biti gotova kada se pusti zatvoreni sistem naplate, a to nece biti u sljedecih 6 mjeseci.
Ajdeee?

"Svako iduće Sarajevo biće slično ogromnoj slagalici čiji će se raspršeni djelići slagati možda godinama i decenijama prije nego što zaista počne ličiti na nešto. Svako od nas (mislim tu na one kojima je do te slagalice stalo) treba znati da pokuša sačuvati svoje djeliće te slagalice i čekati, ili, još prije, raditi na tome da se čekanje zamijeni akcijom i ubrza trenutak kada će se opet početi slagati prava slika Sarajeva, ne ista kao ranije, već prije kao njena varijacija" - Karim Zaimović, 1993.
leopol está en línea ahora  
Old September 19th, 2012, 11:39 AM   #9108
leopol
Registered User

leopol's Avatar

Likes (Received): 4742

Quote:
Originally Posted by BLZG View Post
Prije koji dan putovao sam autoputem Jošanica-Bilješevo.

Moja iskustva.

Na naplatnoj ulaznoj rampi Jošanica radile su dvije ulazne trake. Obje trake su bile s velikom kolonom motornih vozila, s tim da prva traka nije se micala uopće. Neki kamion SRB tablica se zaglavio; možda nije radio automat, kvar itd?!

Na nekoliko mjesta na autoputu dok sam vozio pješaci su pretrčavali s jedne na drugu stranu. Zaključio sam da im možda uz nedostatak prometne kulture fale nadvožnjaci ili pješački prelazi preko autoputa.

Na 2 ili 3 mjesta bilo je ograničenje 100 ili 110 km/h a nisam vidio da su tu neki radovi pa mislim da je to zato što su na tim mjestima zavoji ali su okom gledajući preveliki i mislim da na autoputu takvi ne smiju biti.

U Kaknju na izlaznoj rampi kad sam htio platiti cestarinu ponudio sam Eure jer nisam imao KM. Dečko koji radi rekao je da može i naplati mi 2.5 Eura?!! Kakva je to računica da je skuplje u Eurima nego KM plaćati autoput?!
Ogranicenja postoje na 3 mjesta, na 2 mjesta su zbog krivina koje imaju manji radijus, i shodno pravilima na takvim krivinama se brzina dodatno ogranicava. Takve krivina apsolutno smiju biti na autoputu (teorija ti je ), ali moraju biti posebno oznacene, sto i jesu.

Trece ogranicenje je zbog privremenog industrijskog ulaza kod TE Kakanj, koje se nalazi u krivini. To ce biti dok se ne napravi novi nadvoznjak u tom dijelu.

Sto se tice placanja u EUR, aplikacija za naplatu radi kao mjenjanica, tako da ako ti das EUR, aplikacija automatski kaze uposleniku koliko ti mora vratiti u KM, i fino ti taj iznos napise na displeju koji se nalazi ispred tebe. 2 EUR nisu dovoljna, i u pravu je sto ti je rekao 2,5 EUR, ali si trebao dobiti kusur od nekih 35-40 feninga. Nacin kojim to mozes izbjeci je da placas u KM, koje si kao i u bilo kojoj drugoj zemlji obavezan da imas cim udjes u zemlju, a kamoli cca 200 km od granice

"Svako iduće Sarajevo biće slično ogromnoj slagalici čiji će se raspršeni djelići slagati možda godinama i decenijama prije nego što zaista počne ličiti na nešto. Svako od nas (mislim tu na one kojima je do te slagalice stalo) treba znati da pokuša sačuvati svoje djeliće te slagalice i čekati, ili, još prije, raditi na tome da se čekanje zamijeni akcijom i ubrza trenutak kada će se opet početi slagati prava slika Sarajeva, ne ista kao ranije, već prije kao njena varijacija" - Karim Zaimović, 1993.
leopol está en línea ahora  
Old September 19th, 2012, 07:59 PM   #9109
ramboamadeus
Registered User

ramboamadeus's Avatar

Likes (Received): 1164

Koridor Vc- Centar za obavjestavanje i kontrolu prometa-Zvirici
Radove izvodi ITC Zenica

Last edited by ramboamadeus; September 19th, 2012 at 08:05 PM.
ramboamadeus no está en línea  
Old September 19th, 2012, 08:03 PM   #9110
ramboamadeus
Registered User

ramboamadeus's Avatar

Koridor Vc- naplatne kucice-Lucani

Radove izvodi ITC Zenica
Old September 19th, 2012, 08:10 PM   #9111
byM4k5
Maks

Quote:
Originally Posted by leopol View Post
i u pravu je sto ti je rekao 2,5 EUR
Na displeju je pisalo.

Ja najviše volim
. A vi? - Pozed by M4k5
byM4k5 no está en línea  
Old September 19th, 2012, 11:47 PM   #9112
BLZG
Registered User

BLZG's Avatar

Likes (Received): 48

Quote:
Na displeju je pisalo.
Da, pisalo je na displayu. Ko da sad gledam. Nije mi vratio kusur nikakav. Bio sam na proputovanju od juga Hrvatske preko BIH do Slavonije. Imao sam samo Eure i Kune. Rekao ako se nešto dogodi, lako ja zamijenim Eure u Marke, a mozda bi i primili Eure. Zato nisam mijenjao.

Put kroz BiH je protekao u redu osim Sarajeva gdje sam upao u strašnu gužvu na Stupskoj petlji oko 16h.
BLZG no está en línea  
Old September 20th, 2012, 08:29 AM   #9113
byM4k5
Maks

Quote:
Put kroz BiH je protekao u redu osim Sarajeva gdje sam upao u strašnu gužvu na Stupskoj petlji oko 16h.
Saosjećam se sa tobom.

Ja najviše volim
. A vi? - Pozed by M4k5
byM4k5 no está en línea  
Old September 20th, 2012, 09:08 AM   #9114
ramboamadeus
Registered User

ramboamadeus's Avatar

I ja isto
Ma ja mislim da nam je SA svima trn u oku zbog ove petlje Ali da je nema ne bi imali na sta da se zalimo
Old September 20th, 2012, 09:34 AM   #9115
byM4k5
Maks

Ja svaki put kada dolazim u Sarajevo pjevam:

"Je l' Stup gdje je nekad bio"

Ja najviše volim
. A vi? - Pozed by M4k5
byM4k5 no está en línea  
Old September 20th, 2012, 09:49 AM   #9116
ramboamadeus
Registered User

ramboamadeus's Avatar

Jos zadugo!
Old September 20th, 2012, 11:50 AM   #9117
fordi
Registered User

Likes (Received): 1571

Quote:

Zato drugi put na Mostarskom raskrscu se iskljucis pa prema Kiseljaku a onda Visoko pa na autocestu i pracav Slavonija. Bolje je malo i sporije voziti nego nego upasti u onaj haos na Stupskoj petlji
fordi no está en línea  
Old September 20th, 2012, 12:22 PM   #9118
TGW
poligon.ba

TGW's Avatar

Likes (Received): 259

Quote:
Originally Posted by fordi View Post
Zato drugi put na Mostarskom raskrscu se iskljucis pa prema Kiseljaku a onda Visoko pa na autocestu i pracav Slavonija. Bolje je malo i sporije voziti nego nego upasti u onaj haos na Stupskoj petlji

ima li znak na kojem pise Visoko?
TGW no está en línea  
Old September 20th, 2012, 12:29 PM   #9119
mirza-sm
Lilium Bosniacum

mirza-sm's Avatar

Likes (Received): 5963

Treći bh. kongres o cestama

Hadžić: Koridor 5-c od Bijače do Svilaja bit će završen do 2020. godine

Quote:
"Cijeli koridor 5-C od Bijače do Svilaja mogao bi biti završen do kraja 2020. godine", izjavio je danas u Sarajevu ministar komunikacija i prometa BiH Damir Hadžić prilikom otvaranja Trećeg bosanskohercegovačkog kongresa o cestama.

Damir Hadžić (Foto: Feđa Krvavac/Arhiv/Klix.ba)

Kongres je okupio oko 400 stručnjaka iz zemlje i inozemstva i prilika je, kako je kazao ministar Hadžić, za razmjenu iskustava, sticanje novih znanja da bismo planiranje, studiranje, projektovanje, finansiranje, zaštitu okoliša, sigurnost, građenje te upravljanje i održavanje cesta učinili boljim nego do sada.

Koridor 5-C dio je panevropske transportne mreže i kičma cestovne mreže BiH.

Ministar Hadžić je kazao da se u gravitacionom području autoceste na koridoru 5-C nalazi polovina stanovnika BiH koji ostvaruju 60 posto bruto domaćeg proizvoda.

Govoreći o trenutnim aktivnostima na realizaciji autoceste na koridoru 5-C Hadžić je rekao da je nedavno završena izgradnja dionice Bilješevo-Kakanj (10 km), gradi se poddionica Drivuša-Gorica (3 km) i poddionica Gorica-Bilješevo (3km), zatim buši se tunel Vijenac (2,8 km), završava se poddionica Bijača-Kravice na samom jugu (4 km) i grade se dvije poddionice na dionici Tarčin-Lepenica - Tarčin-Suhodol (5 km) i Suhodol-Lepenica (5 km).

Hadžić je kazao da je u toku postupak izbora izvođača radova na dionici Vlakovo-Lepenica (10 km) te da je izvršen izbor izvođača radova na dionici Kravice-Zvirovići (5 km) i da ubrzo počinju radovi na toj dionici.

Za dionicu Doboj-Modriča (46 km), za koju postoji glavni projekt vode se razgovori u EBRD-u u vezi s osiguranjem finansijskih sredstava za izgradnju na principu koncesije.

Hadžić je dodao da je u toku postupak za izbor izvođača radova na međudržavnom mostu preko rijeke Save. Također, završavaju se glavni projekti na dionici Tarčin-Konjic u dužini od 20 km i u toku je izražavanje interesa za izradu glavnog projekta na dionici Zvirovići-Počitelj.

Dodao je da je u toku postupak eksproprijacije zemljišta za 26 km autoceste za koje postoje urađeni glavni projekti i za koje će nakon eksproprijacije biti raspisani tenderi za izbor izvođača radova. To su dionice Svilaj - Odžak (10 km), Gračanica-Klopča (9 km) i Tarčin-Zukići (5 km).

U toku je i izbor izvođača radova za autocestu Doboj-Banja Luka, dionica Doboj-Prnjavor (37 km), završava se izrada glavnog projekta za brzu cestu Lašva-Nević polje (20 km).

Za autocestu Tuzla-Žepče (62 km) u toku je izbor projektanta za izradu planske i projektne dokumentacije, a za autocestu Tuzla-Orašje (61 km) završava se studijska i projektna dokumentacija.

Za dionicu Tuzla-Brčko, dodao je Hadžić, ponovo se raspisuje tender za izradu glavnog projekta za dionicu Orašje-Brčko.

"Ovi podaci govore da su autoceste u BiH najveće gradilište. Intenzivno gradimo autoceste koje su prema razultatima Studije podobnosti prihvaćene od međunarodnih finansijskih organizacija i ocijenjene kao izuzetno rentabilni projekti", kazao je Hadžić.

U posljednjih godinu dana, po njegovim riječima, u prvi plan su stavljeni domaći izvođači radova koji su u prilici da rade i grade, bilo direktno kao izabrani izvođači, bilo kao podizvođači i na taj način stiču reference za buduće poslove u zemlji i inostranstvu.

Treći bosanskohercegovački kongres o cestama organiziralo je Udruženje konsultanata inžinjera BiH (UKIBiH) uz podršku Vijeća za regionalnu saradnju (RCC) i Ministarstva komunikacija i transporta BiH.

Učesnicima su se u uvodnom dijelu kongresa obratili i predsjednik UKIBiH Ešref Gačanin, generalni sekretar Vijeća za regionalnu saradnju Hido Biščević i generalni direktor ERF-a (Udruženje za ceste EU) Christophe Nicodeme.

Istakli su da treći bh. kongres o cestama ima za cilj da stvori putokaze za nove strategije razvoja cestovne infrastrukture, ukaže na nova moguća tehnička rješenja, upozna državne institucije o stavovima stručnjaka i stvori odgovorniji odnos prema održivom razvoju cestovnog transportnog sistema.

Teme dvodnevnog kongresa tretiraju aktuelni položaj cestovne infrastrukture u BiH i EU i njen budući razvoj.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/hadzi...dine/120920093

mirza-sm no está en línea  
Old September 20th, 2012, 01:12 PM   #9120
bjazi
Registered User

Likes (Received): 967

želje želje puste želje
bjazi no está en línea  

Closed Thread

Tags
motorways, roads

Thread Tools
Rate This Thread