daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Bucharest–Ilfov

Reply

Thread Tools
Old February 26th, 2012, 09:07 AM   #221
the SI
hell no!

the SI's Avatar

Likes (Received): 596

Quote:
Originally Posted by AndreiB View Post
doar pentru riverani
de cate ori m-am dat riveran...)

Sponsored Links

Old February 26th, 2012, 04:09 PM   #222
AT30
Rise and Shine

AT30's Avatar

Likes (Received): 1461

PDL-iştii spun nu la “autostrada suspendată” a lui Oprescu: E o decizie care îl costă pe fiecare bucureştean 800 de euro
AT30 no está en línea   Reply With Quote
Old February 26th, 2012, 06:00 PM   #223
panda_no 5
Registered User

Likes (Received): 560

Quote:
Eu nu stiu de ce directia Voluntari>Ploiesti/Bucuresti nu e permisa sa ramana pe traseul vechi. Acuma e un semn tampit cu "doar pentru riverani, insa scoaterea a 2 directii din sensul giratoriu ar mai ajuta la decongestionarea intersectiei.

De fapt pe termen lung aici trebuie cumva rezolvata intersectia. Celor care se pricep: se poate construi un pasaj subteran sub podul DN1?
In configuratia actuala a intersectiei, pentru cei care vin dinspre Chitila si vor sa isi continue drumul pe CB spre Voluntari, intersectia functioneaza ca si o bariera.
Nu e posibil ca zeci de camioane si tiruri sa piarda cite 20-30 min cel putin.
Sambata si duminica nu e problema pt ca TIR-urile nu circula dar in timpul saptaminii e blocaj permanent.
Podul peste calea ferata isi pierde utilitatea complet daca tot pierzi timpul in intersectie.
panda_no 5 no está en línea   Reply With Quote
Old February 26th, 2012, 06:08 PM   #224
Goldmund
BANNED

Goldmund's Avatar

Likes (Received): 535

@AT30
la 2 mil. loc. ar fi o lucrare care ar costa cca. 1,6 miliarde euro, ceea ce ar fi doar o particica din cat ar costa 'Autostrada Suspendata'-Nord. Parerea mea este ca aceasta autostrada cu tunelurile respective, cu pasajele, constructia si mai ales cu expropierile din nord, va avea un pretz mult mai mare. Mai vorbim despre asta in doi-trei ani. Eu presupun ca ideea nu e rea, insa nu inainte de a termina toate proiectele incepute, nu inainte de introducerea canalizarii pe toate strazile Capitalei. Cum e posibil de exemplu o autostrada suspendata si o intrare in Bucuresti din A1 ca acum 30 de ani?!?(care in loc sa fie mai larga spre Bucuresti, se ingusteaza la intrarea in Capitala!!! - si o 'iesire' din A1 spre Centura Capitalei ca acum 60 de ani...

Last edited by Goldmund; February 27th, 2012 at 06:51 PM.
Goldmund no está en línea   Reply With Quote
Old February 26th, 2012, 06:45 PM   #225
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Likes (Received): 71

Quote:
Originally Posted by panda_no 5

In configuratia actuala a intersectiei, pentru cei care vin dinspre Chitila si vor sa isi continue drumul pe CB spre Voluntari, intersectia functioneaza ca si o bariera.
Nu e posibil ca zeci de camioane si tiruri sa piarda cite 20-30 min cel putin.
Sambata si duminica nu e problema pt ca TIR-urile nu circula dar in timpul saptaminii e blocaj permanent.
Podul peste calea ferata isi pierde utilitatea complet daca tot pierzi timpul in intersectie.
Sunt curios daca ingroparea caii ferate pe sub intersectie, traversare+rampele necesare ar fi fost mai ieftina decat solutia pod suspendat.

Please complete my census of problems in Bucharest.
AndreiB no está en línea   Reply With Quote
Old February 26th, 2012, 07:20 PM   #226
hentz
Still walking

hentz's Avatar

Likes (Received): 224

Quote:
... pod suspendat.
Sa nu creada careva ca avem si suspendate!
hentz no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2012, 11:43 PM   #227
usernameteg
Username: Teg

usernameteg's Avatar

Likes (Received): 1308

Consiliul General al Municipiului Bucuresti a respins vineri proiectul de hotarare prin care primarul Sorin Oprescu cerea 1,5 miliarde de euro pentru constructia autostrazii suspendate, fara a exista insa niciun vot impotriva.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential...-impotriva.htm
usernameteg no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2012, 11:51 PM   #228
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Likes (Received): 3231

Mi se pare mie sau Oprescu e singurul care viseaza cai verzi pe peretii Bucurestiului?
Castles and Mansions in Romania
Le Clerk no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2012, 12:20 AM   #229
Ayceman
Registered User

Ayceman's Avatar

Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by Goldmund View Post
@AT30
la 2 mil. loc. ar fi o lucrare care ar costa cca. 1,6 miliarde euro
Nu există soluție ieftină pentru închiderea inelului în nord.
Ayceman no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2012, 01:04 AM   #230
ViitorulPrimar
BANNED

ViitorulPrimar's Avatar

Likes (Received): 0

Bani oricum nu sunt si nu prea cred ca vor fi in urmatorii ani.
ViitorulPrimar no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2012, 07:43 PM   #231
Goldmund
BANNED

Goldmund's Avatar

Quote:
Originally Posted by Ayceman View Post
Nu există soluție ieftină pentru închiderea inelului în nord.
Am explicat odata:
Madrid, capitala Spaniei, are la sud si sud-est de oras(in imediata vecinatate) patru(4!) autostrazi paralele care ocolesc marele oras spaniol. Mai mult, aceste autostrazi(M30, M40, M45 si M50)sunt toate pe trei benzi/sens, cu intersectii spectaculoase(si costisitoare, scumpe), se intersecteaza cu alte patru autostrazi care 'coboara' din Madrid spre sud si sud-est(!)cu toate ca Spania e o tzara care acumuleaza datorii uriase, somaj urias si nu are o economie de talia tuturor tzarilor din Occident la nord, nord-est de Spania, insa se pare ca stie cum 'se vinde'la Bruxelles...si a primit bani f.f. multi pentru aceste proiecte.

Bucuresti, Capitala Romaniei nu are nici o autostrada 'lipita' de oras care sa ocoleasca metropola, nu are nici o ocolire normala, la standardul UE, din contra! Centura de nord a Capitalei, largita de curand ar putea fi considerata printre proiectele din UE 'Asa nu!'
Asadar, politicienii romani ar trebui sa faca un lobby si o presiune mult mai mare la UE (nici nu trebuie sa-i convingi ci doar sa le arati ce ai acum!)pentru a primi bani, multi bani pentru actuala Centura Rutiera Bucuresti(cu proiectanti noi din UE!!)si acea fantomatica AO care ar urma sa ocoleasca Bucurestiul mai departe de oras...(as cere 10 miliarde euro pentru aceste doua autostrazi ca doar Romania e in UE si Bucuresti e capitala de tzara!)
Insa sunt sigur ca pentru 'autostrada suspendata' nu vom primi nici un ban si asta din simplu motiv ca aceasta autostrada in loc sa scoata circulatia mare din Bucuresti, ar aglomera si mai mult orasul!...Ideea aceasta e perimata in Occident! Dr. Oetker ori nu stie, ori nu e sanatos la mansarda. Cate un tunel sau un pasaj prin Bucuresti e ok si asta trebuie facut din bugetul Capitalei, dar mai ales trebuie asfaltate toate strazile Capitalei, trebuie canalizare peste tot, trebuie marite ariile cu spatzii verzi...si nu bugetul pe ani de zile irosit in cativa km. de autostrada suspendata(in parte ar fi autostrada!!)si lasate neterminate pana si proiectele incepute.
Old March 24th, 2012, 09:07 PM   #232
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Likes (Received): 71

Spania e o tara mult mai mare decat Romania aderata in perioada de prosperitate. Romania e o tara mica si aderata in perioada de criza economica. De aceea nu cred ca e un exemplu comparabil.

Pe urma, urbanismul prost din Romania (extinderi necontrolate ale localitatilor) care creste suprafata localitatilor dealungul arterelor face mult mai scumpe exproprierile pentru artere radiale.

Please complete my census of problems in Bucharest.
AndreiB no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2012, 09:55 PM   #233
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Likes (Received): 3231

Spania a primit o gramada de bani de la Europa in perioada imediat dupa aderare, cred ca cam cat primesc toate tarile din flancul estic acum, din acest motiv au o infrastructura de autostrazi de invidiat chiar si in Germania!!!
Castles and Mansions in Romania
Le Clerk no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2012, 11:00 PM   #234
Ayceman
Registered User

Ayceman's Avatar

Quote:
Am explicat odata:
Madrid, capitala Spaniei, are la sud si sud-est de oras(in imediata vecinatate) patru(4!) autostrazi paralele care ocolesc marele oras spaniol. Mai mult, aceste autostrazi(M30, M40, M45 si M50)sunt toate pe trei benzi/sens, cu intersectii spectaculoase(si costisitoare, scumpe), se intersecteaza cu alte patru autostrazi care 'coboara' din Madrid spre sud si sud-est(!)cu toate ca Spania e o tzara care acumuleaza datorii uriase, somaj urias si nu are o economie de talia tuturor tzarilor din Occident la nord, nord-est de Spania, insa se pare ca stie cum 'se vinde'la Bruxelles...si a primit bani f.f. multi pentru aceste proiecte.

Bucuresti, Capitala Romaniei nu are nici o autostrada 'lipita' de oras care sa ocoleasca metropola, nu are nici o ocolire normala, la standardul UE, din contra! Centura de nord a Capitalei, largita de curand ar putea fi considerata printre proiectele din UE 'Asa nu!'
Asadar, politicienii romani ar trebui sa faca un lobby si o presiune mult mai mare la UE (nici nu trebuie sa-i convingi ci doar sa le arati ce ai acum!)pentru a primi bani, multi bani pentru actuala Centura Rutiera Bucuresti(cu proiectanti noi din UE!!)si acea fantomatica AO care ar urma sa ocoleasca Bucurestiul mai departe de oras...(as cere 10 miliarde euro pentru aceste doua autostrazi ca doar Romania e in UE si Bucuresti e capitala de tzara!)
Insa sunt sigur ca pentru 'autostrada suspendata' nu vom primi nici un ban si asta din simplu motiv ca aceasta autostrada in loc sa scoata circulatia mare din Bucuresti, ar aglomera si mai mult orasul!...Ideea aceasta e perimata in Occident! Dr. Oetker ori nu stie, ori nu e sanatos la mansarda. Cate un tunel sau un pasaj prin Bucuresti e ok si asta trebuie facut din bugetul Capitalei, dar mai ales trebuie asfaltate toate strazile Capitalei, trebuie canalizare peste tot, trebuie marite ariile cu spatzii verzi...si nu bugetul pe ani de zile irosit in cativa km. de autostrada suspendata(in parte ar fi autostrada!!)si lasate neterminate pana si proiectele incepute.
Major fucking facepalm!

„Autostrada suspendată” nu-i autostradă FFS! În plus inelul nu are cum să încurajeze traficul prin centru, din contră îl scoate.

Iar în ceea ce privește introducerea canalizării și asfaltările în zonele limitrofe, în timpul mandatului lui Oprescu s-au făcut progrese semnificative.
Old March 24th, 2012, 11:17 PM   #235
Goldmund
BANNED

Goldmund's Avatar

Bun, daca credeti ca s-a facut destul...:
http://stirileprotv.ro/stiri/actuali...otv-video.html
aceasta fiind 'centura la nivel de autostrada'
Autostrada suspendata e doar o himera si asta inca de la inceputul mandatului domnului dr. primar. Inca nu v-ati convins?
Iar Spania e inaintea Romaniei in UE cu cca. 25 de ani...Dar nu e vorba de unde a plecat Spania cand a aderat in UE(era deja o tzara cu o economie de piatza!)sau catiu bani a primit Spania, ideea era ca altzii si-au finantzat un fel de lux, iar noi ramanem cu ce vedeti in filmul de mai sus?! Ati vazut cum se rezolva o mare prostie? Se pun beculetze la indicatoarele cu 'trecere de pietoni' - vor mai muri oameni acolo si eu am fost printre primii care am prevazut asta...
Sau asta:
http://www.realitatea.net/tu-vezi-or...eo_925971.html
Old March 24th, 2012, 11:49 PM   #236
Ayceman
Registered User

Ayceman's Avatar

O tot ții cu autostrada suspendată. Nu mai are nicio legătură cea din campanie (care era abstractă și clar că urma să se transforme) cu cea de acum. Ce-i acum este proiectul închiderii inelului median în nord. În sud e relativ simplă închiderea, dar în nord a apărut acest proiect că e prea mult fond construit care nu poate fi modificat și trebuie deviat traseul pe lângă CF. Centura de autostradă ține de guvern, nu de primărie. Nici nu se află pe teritoriul B.

Dai din chestiune în chestiune, dar fără sens și fără experiența locului.
Old March 25th, 2012, 02:01 PM   #237
Goldmund
BANNED

Goldmund's Avatar

1-Marea diferenta este ca tu poate esti axat pe un primar anume, pe cand mie imi sunt indiferenti toti candidatii, inclusiv dr. Oetker.
2-se poate sa ai dreptate si sa nu privesc(nu as putea)lucrurile precum unul care locuieste acolo, totusi sper sa am voie la o parere, ceea ce pentru tine e suparator, pare-mi-se.
3-normal ca Centura B. tzine de Guvern(respectiv de CNADNR), iar o stradutza din interiorul unui oras - fie ea si zburatoare! - e in custodia Primariei. Eu sunt de patru ani curios cand o sa recunoasca cineva de la Primaria C. ca nu sunt bani pentru un astfel de proiect)
4- pot compara mai usor ce si cum s-a construit infrastructura in general, aici in Occident, pentru simplu fapt ca locuiesc de f. mult timp in Germania.
5-nu ne simpatizam, dar sper ca o discutie, indiferent cat de contradictorie ar fi ea(si ar fi bine sa ramana asa)sa fie si sa ramana amiabila.

@Le Clerk,
crede-ma, germanul de rand nu invidiaza nimic dintr-o alta tzara(nici asta nu stie sa o faca; el vrea 'perfectiunea' la el, indiferent daca unii au ajuns pe Luna...)...
@AndreiB,
de acord cu tine, acum sunt alte timpuri iar Spania e mult mai mare decat Romania. Exemplul Greciei e poate mai bun, din doua motive:
1-e o tara mica si care a avut o infrastructura inapoiata pana de curand
2-in Grecia au fost ridicate salariile si pensiile in ultimii 20 de ani atat de mult, incat tara e Staatsbankrott(falimentara), nemaiputand face concurenta cu restul tarilor din UE.(ar fi una din cauzele mari care au dus la acest faliment urias)
Insa, ce au facut grecii pt. infrastructura tzarii lor e de laudat si de 'copiat':
noul aeroport international al Atenei, autostrada de legatura si cu trenul intre oras si aeroport(doar acest exemplu arata diferenta intre politicienii lor si ai nostri!) au fost construite doar din banii UE! Cu ce bani si cu ce efort se tot modernizeaza Aeroportul Otopeni? Dar metroul pana acolo, din ce bani va fi construit? Asta era ideea si nu o autostrada suspendata sau eu-mai-stiu-ce....Eu doresc doar sa provoc la controverse din care poate avem de castigat cat mai multi...Apropo:
La toti
Old March 25th, 2012, 03:13 PM   #238
Ayceman
Registered User

Ayceman's Avatar

Quote:
1-Marea diferenta este ca tu poate esti axat pe un primar anume, pe cand mie imi sunt indiferenti toti candidatii, inclusiv dr. Oetker.
Normal că sunt axat pe el, că nu poate ieși alt primar după alegerile din iunie.

Quote:
2-se poate sa ai dreptate si sa nu privesc(nu as putea)lucrurile precum unul care locuieste acolo, totusi sper sa am voie la o parere, ceea ce pentru tine e suparator, pare-mi-se.
Ai voie, dar pe mine mă supără când se repetă ideea că a construi artere noi înseamnă să aduci traficul în centru. Baza infrastructurii în București (sistemul de radiale și inele) nu e terminată.

Quote:
3-normal ca Centura B. tzine de Guvern(respectiv de CNADNR), iar o stradutza din interiorul unui oras - fie ea si zburatoare! - e in custodia Primariei. Eu sunt de patru ani curios cand o sa recunoasca cineva de la Primaria C. ca nu sunt bani pentru un astfel de proiect)
Câteodată atitudini gen „think big” sunt singura soluție. Aici nu există alternativă mai bună, chiar dacă e scump proiectul. Putea fi și mai scump dacă băga totul în subteran. Întârzierea nu face decât să amâne o investiție scumpă pe mai târziu.

Quote:
4- pot compara mai usor ce si cum s-a construit infrastructura in general, aici in Occident, pentru simplu fapt ca locuiesc de f. mult timp in Germania.
Bun, ne putem folosi de experiența orașelor nemțești pentru planurile de dezvoltare (iar PIDU adună această experiență occidentală), dar tot avem problema de la pct. 2
Old March 25th, 2012, 04:40 PM   #239
Goldmund
BANNED

Goldmund's Avatar

Sa dea bunul Dumnezeu ca Primaria Bucuresti sa gaseasca finantzarea pentru orice proiect 'big'(ai dreptate, cateodata e de ajuns doar un proiect major pentru a rezolva ceva major), care sa rezolve intr-un fel aglomeratia orasului! Dar trebuie sa recunosti ca sunt destule voci avizate care critica vehement proiectul unei autostrazi prin Bucuresti, care acum poarta denumirea neutrala de 'Inelul median'...( cei care spun ca mai degraba ar trebui dezvoltat transportul in comun, pistele pentru biciclisti, etc.) - la inceput am fost pentru acest proiect ambitios "Inelul Median", apoi mi-au atras altii('localnici'!) atentia ca e un proiect 'pe hartie' si asa va ramane, apoi m-am mai documentat si am citit si criticile unor edili, arhitecti, 'urbanisti'...Sa vedem.
Old March 25th, 2012, 09:31 PM   #240
Orgonon
Registered User

Likes (Received): 55

Quote:
Originally Posted by Ayceman View Post
Baza infrastructurii în București (sistemul de radiale și inele) nu e terminată.
Ding ding ding!

Proiecte de finalizare a sistemului radial-concentric exista inca din perioada interbelica (de exemplu, planul de sistematizare din 1935). Chiar daca planurile de atunci nu se pot aplica in intregime ca atare, din cauza modificarilor survenite in oras pe parcursul a aproape 80 de ani, ideea de baza ramane.

Efectele nerealizarii in intregime a planului radial-concentric sunt resimtite zi de zi de toti bucurestenii, fie ei pietoni, soferi, biciclisti, ratbisti sau metrorexici. Faptul ca in momentul de fata nu exista bani suficienti pentru realizarea tuturor proiectelor preconizate nu inseamna ca acestea nu sunt oportune sau necesare.

Modelele aplicate cu succes in orasele vestice nu sunt neaparat valabile si pentru Bucuresti. Acolo vorbim de orase dezvoltate organic, pe parcursul a sute de ani, unele cu trama stradala bine pusa la punct de pe vremea cand Bucurestiul nici macar nu era un oras in adevaratul sens al cuvantului. La noi, de abia dupa jumatatea secolului al XIX-lea s-a pus problema realizarii unei structuri urbane adevarate, care sa inlocuiasca dezvoltarea haotica de tip rural care caracteriza orasul. La toate astea se adauga si interventiile brutale si in oarecare masura neterminate de la sfarsitul perioadei comuniste (in special Centrul Civic), care au intrerupt legaturile existente la vremea respectiva.

Din toate aceste motive, proiectele hulite de unii si care sunt propuse, in pregatire, in executie sau chiar finalizate au in marea lor majoritate o utilitate foarte clara. Exemplele sunt multe, incluzand inchiderea inelului central la Pasajul Basarab, continuarea spre sud a asa-numitului Bulevard Uranus, o eventuala largire a Caii Dudesti, si bineinteles, realizarea inelului median. Cel central este deja supraaglomerat, iar dublarea lui exterioara este o necesitate evidenta.

Un inel de autostrada mult in afara orasului este o idee buna, care evident va trebui realizata la un moment dat. Insa, in momentul actual, problema principala a orasului nu este traficul de tranzit, care ar beneficia in mod principal de aceasta ruta ocolitoare, ci cel generat de persoanele care locuiesc si/sau muncesc/invata/au treburi in interiorul orasului. Inelul median ar facilita enorm transportul intre cartiere, reducand semnificativ nevoia strabaterii centrului in acest scop.
Orgonon no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules