daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old March 27th, 2011, 09:47 PM   #41
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

Likes (Received): 516

Ostatnia kamienica z bliska.
65

I kilka detali które ją zdobią.
66

67

68

Last edited by jasiek67; July 2nd, 2011 at 11:08 AM.
jasiek67 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old March 27th, 2011, 09:56 PM   #42
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Likes (Received): 648

"Kamieniczny orgazm" - tak można podsumować ten wątek .
Pawelski no está en línea   Reply With Quote
Old March 27th, 2011, 10:00 PM   #43
Rycho19
Registered User

Rycho19's Avatar

Likes (Received): 282

Szkoda tylko że po remontach sporo z tych detali ginie bezpowrotnie.
Rycho19 no está en línea   Reply With Quote
Old March 27th, 2011, 10:12 PM   #44
miki100
Registered User

Likes (Received): 15

Jaśku, wątek super...i mam nadzieję, że będziemy go długo oglądać.
miki100 no está en línea   Reply With Quote
Old March 27th, 2011, 10:19 PM   #45
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Likes (Received): 648

http://hosting-zdjec.pl/images/1585.jpg

Nie mogę się przestać glapić na to zdjęcie - choć to jedno z wielu - bo i na to:
http://hosting-zdjec.pl/images/3312.jpg

i na to, i na to i na to...
Pawelski no está en línea   Reply With Quote
Old March 27th, 2011, 10:25 PM   #46
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

Quote:
Originally Posted by miki100 View Post
Jaśku, wątek super...i mam nadzieję, że będziemy go długo oglądać.
Ja też mam taką nadzieję

Quote:
Originally Posted by Pawelski
"Kamieniczny orgazm" - tak można podsumować ten wątek .
Dobrze powiedziane Dziękuję w imieniu swoim i budowniczych

Quote:
Originally Posted by Rycho19
Szkoda tylko że po remontach sporo z tych detali ginie bezpowrotnie.
Muszę przyznać, że ostatnimi czasy trochę więcej dbałości o detale wykazują ekipy remontowe
Old March 27th, 2011, 11:28 PM   #47
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Likes (Received): 2099

62 - miejskie szalety.

Zgadza się bardzo ciekawa i przyjemna architektura. Staram się sięgnąć pamięcią gdzie jeszcze w Legnicy stały, bądź stoją nadal podobne przybytki - oczywiście powstałe "za Niemca", bo "za Polaka" powstał chyba jedynie szalet na Piekarach C...

Kojarze szalet - choć architektury za grosz nie kojarzę na Placu Klasztornym, którego chyba obecnie już nie ma.

Również w pamięci kojarzy mi się szalet przy skrzyżowaniu Chojnowskiej i Piastowskiej nieopodal dawnego placyku z Fontanną - dziś główne wejście do CH Ferio...

Oczywiście szalet w Parku Miejskim przy Alei Orła Białego - przed stadionem, który chyba stoi do dziś...

Kojarzą mi si jeszcze szalety bądź budynki o podobnej kubaturze, ale niewiadomym wykorzystaniu nieopodal Placu Słowiańskiego - w kierunku Parnasika i gdzieś przy Powstańców Śląskich...

Zapewne coś jeszcze by się znalazło. Wniosek, niemiecka urbanistyka, niemiecka kultura, człowiek nie musiał biegać pół miasta z pełnym pęcherzem. Po wojnie, za komuny i obecnie ndal człowieka nieświadomie uczy się sikania po krzakach...
filosss está en línea ahora   Reply With Quote
Old March 28th, 2011, 01:18 AM   #48
OLDTIMER
Registered User

Likes (Received): 69

Dla nie-Legniczan: Piastowska to najdluzszy nieprzerwany ciag kamienic w Legnicy. A w polnocnej pierzeji miedzy Ferio
a poczta nie brakuje chyba ani jednej.

PS: gdzie sa te fabryki na nr.26 , bo nie moge sobie skojarzyc.

Last edited by OLDTIMER; March 28th, 2011 at 01:36 AM.
OLDTIMER no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2011, 09:46 AM   #49
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Quote:
Originally Posted by OLDTIMER View Post
Dla nie-Legniczan: Piastowska to najdluzszy nieprzerwany ciag kamienic w Legnicy. A w polnocnej pierzeji miedzy Ferio

Piastowska - z dwiema uwagami:
- "wyrwa" na wolnostjący gmach Biblioteki,
- na przeciwko biblioteki kojarzy mi się budynek "pralni", który stoi w pierzei Piastowskiej, ale kamienicą nie jest...
Old March 28th, 2011, 11:58 AM   #50
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Likes (Received): 647

Noo, wątek ma już trzy dni, a ja go dopiero obejrzałem. Kolego, pięknie wszystko, niech ci szybko rośnie (ilość uploadów i wejść na stronę oczywiście )

Nigdy nie byłem w Legnicy, ale to już kolejny wątek, który mnie utwierdza w tym, że to jest niesamowite miasto, niestety... straasznie daleko ode mnie i nie jestem w stanie znaleźć żadnego pretekstu, żeby się tam wybrać

BTW - jak widzę rozpędzasz się coraz bardziej, to już trzeci twój DŚ-wątek, zawsze gwarantujesz mi przyjemność oglądania. To może kiedyś się doczekamy też jakiejś [Polski] by @jasiek67?
matizz no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2011, 12:56 PM   #51
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

Quote:
Originally Posted by OLDTIMER View Post

To jest za "fortepianami". Może pamiętasz gdzie kiedyś była rosyjska "fabryka czołgów".

Quote:
Originally Posted by matizz
Noo, wątek ma już trzy dni, a ja go dopiero obejrzałem. Kolego, pięknie wszystko, niech ci szybko rośnie (ilość uploadów i wejść na stronę oczywiście )
Dzięki za życzenia

Quote:
Nigdy nie byłem w Legnicy, ale to już kolejny wątek, który mnie utwierdza w tym, że to jest niesamowite miasto, niestety... straasznie daleko ode mnie i nie jestem w stanie znaleźć żadnego pretekstu, żeby się tam wybrać
To tak jak ode mnie do ciebie , ale może kiedyś któryś z nas się skusi

Quote:
BTW - jak widzę rozpędzasz się coraz bardziej, to już trzeci twój DŚ-wątek, zawsze gwarantujesz mi przyjemność oglądania. To może kiedyś się doczekamy też jakiejś [Polski] by @jasiek67?
Z chęcią, ale pokazuję to czym dysponuję. Z Polski mam trochę zdjęć, ale nie na tyle i w takiej jakości, żeby było się czym pochwalić
Old March 28th, 2011, 01:01 PM   #52
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

Quote:
Originally Posted by filosss View Post
62 - miejskie szalety.

Zgadza się bardzo ciekawa i przyjemna architektura. Staram się sięgnąć pamięcią gdzie jeszcze w Legnicy stały, bądź stoją nadal podobne przybytki - oczywiście powstałe "za Niemca", bo "za Polaka" powstał chyba jedynie szalet na Piekarach C...

Kojarze szalet - choć architektury za grosz nie kojarzę na Placu Klasztornym, którego chyba obecnie już nie ma.

Również w pamięci kojarzy mi się szalet przy skrzyżowaniu Chojnowskiej i Piastowskiej nieopodal dawnego placyku z Fontanną - dziś główne wejście do CH Ferio...

Oczywiście szalet w Parku Miejskim przy Alei Orła Białego - przed stadionem, który chyba stoi do dziś...

Kojarzą mi si jeszcze szalety bądź budynki o podobnej kubaturze, ale niewiadomym wykorzystaniu nieopodal Placu Słowiańskiego - w kierunku Parnasika i gdzieś przy Powstańców Śląskich...

Zapewne coś jeszcze by się znalazło. Wniosek, niemiecka urbanistyka, niemiecka kultura, człowiek nie musiał biegać pół miasta z pełnym pęcherzem. Po wojnie, za komuny i obecnie ndal człowieka nieświadomie uczy się sikania po krzakach...
Skoro wywołałeś temat, to spróbuję nawiązać, bo zgadzam się , że tu nie chodzi architekturę, ale bardziej o kulturę, a może o jedno i drugie .
Wspomniana już Piastowska.
69

Pl. Słowiański, przy "Ekonomie"
70

Czarnieckiego
71

Pl. Klasztorny, przy I LO
72
Old March 28th, 2011, 01:07 PM   #53
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

Z tego co pamiętam, to przy tej stacji transformatorowej, też była.
73

Park miejski.
74

I teraz współczesna "architektura".
Wspomniane przez ciebie Piekary - Gojawiczyńskiej.
75

I jeszcze Kopernik przy Górniczej.
76

Tak jak wspomniał filosss, została wyburzona (niedawno, robiono miejsce dla C.H. Ferio) modernistyczna toaleta na Chojnowskiej.
Nie pamiętam tylko tej na Powstańców Śląskich
Old March 28th, 2011, 01:19 PM   #54
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Dobra robota Jaśku.

Co do Powstańców - to naprawde tylko skojarzenie, że gdzieś nieopodal kładki stało jakieś takie cudo... Ale nie przykładałby do tego, aż takiej uwagi...

Jak już zeszliśmy na tematykę odkrywania historii to może warto pokazać co pozostało z dawnej sieci tramwajowej - o ile obecnie widoczne torowiska są dobrze znane to fajnie byłoby pokazać, a najlepiej zinwentaryzować pozostałości po trakcjach, czyli wszelkiej maści haki na budynkach i przedewszystkim słupy trakcji tramwajowej... Czy są czy jeszcze jakiekolwiek istnieją...
Old March 28th, 2011, 01:49 PM   #55
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

Będę musiał nad tym pomyśleć , bo trochę roboty by przy tym było.
Tory na pewno Wrocławska, bo z Dworcowej już "wyorali" . Stacje trafo, poza tą na Muzealnej, nie bardzo wiem gdzie by mogły być , a słupy i zaczepy, to najprędzej Mickiewicz, Łukasińskiego, Wrocławska, nie wiem muszę pogrzebać w zbiorach, może coś się uda skompletować
Old March 28th, 2011, 02:18 PM   #56
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Quote:
Originally Posted by jasiek67 View Post
Będę musiał nad tym pomyśleć , bo trochę roboty by przy tym było.
Tory na pewno Wrocławska, bo z Dworcowej już "wyorali" . Stacje trafo, poza tą na Muzealnej, nie bardzo wiem gdzie by mogły być , a słupy i zaczepy, to najprędzej Mickiewicz, Łukasińskiego, Wrocławska, nie wiem muszę pogrzebać w zbiorach, może coś się uda skompletować
Zachęcam. Legnica pod tym względem jest w kapitalnej sytuacji - jest miastem w takim rozmiarze, że można samemu pobawić się w takie badania (niewyobrażam sobie np. szukania takich śladów we Wrocławiu czy Warszawie - praca na miesiące...), a jednocześnie jest mnóstwo białych nieodkrytych plam w historii miasta, które indywidualnie można zapełnić.

Za małolata uwielbiałem zagłębiać się w legnickie zakamarki i doszukiwać się niedopowiedzianych faktów z historii - inne przyjemniejsze czasy bez netu, aparatów cyfrowych itd. Było trudniej, ale przyjemniej - człowiek mógł się poczuć jak prawdziwy "Kolumb".
Old March 28th, 2011, 03:20 PM   #57
Daszek
Registered User

Likes (Received): 0

Mamy zachowanych 5 słupów po trolejbusowych i tramwajowych.
Złotoryjska / pl. Łużycki - przy kiosku.
Rzeczypospolitej / Myrka - tam gdzie myjnia samochodowa.
Kartuska / Dworcowa - zaraz przy murze kolejowym.
I dwa wokół dawnej zajezdni tramwajowej.

Rozet i haków mamy większość zachowanych, na wszystkich nie remontowanych kamienicą są Ponadto wystają szyny pod przejściem nadziemnym na Pocztowej i przebijają się z asfaltu na Mickiewicza.
Daszek no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2011, 06:36 PM   #58
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

Dzięki Daszek, a może wiesz coś o stacjach trafo ?

OLDTIMER wspomniał o zabudowie ul. Piastowskiej od strony północnej i faktycznie wolna przestrzeń jest tylko w okolicy biblioteki publicznej, ale to wynika z umyślnego pozostawienia tego terenu bez zabudowy.
Biblioteka publiczna, to dawny budynek loży masońskiej, postawiony w 1894 na miejscu starego rozebranego. Masoneria oficjalnie działała w Legnicy do 1933 r. kiedy to została zdelegalizowana przez Hitlera.
Przyjrzymy się temu klinkierowemu budynkowi .
Tak wygląda od ulicy Piastowskiej.
77

78

A tak od ul. ks. P. Ściegiennego
79
Old March 28th, 2011, 07:34 PM   #59
PatrykLCA
Registered User

PatrykLCA's Avatar

Likes (Received): 0

Stara stacja trafo, która jest pozostałością po EWL (Elektricitats-Werke Liegnitz- Ci sami zajmowali się tramwajami) stoi na przeciwko Hotelu Arkadia na Gliwickiej.
PatrykLCA no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2011, 10:34 PM   #60
mlodyy1985
Registered User

Likes (Received): 2002

Ten ceglany budynek biblioteki jest przepiękny, ale jeszcze ładniejszy jest ,,pałacyk" NOT-u na Złotoryjskiej.
mlodyy1985 está en línea ahora   Reply With Quote

Reply

Tags
dolny śląsk, legnica, polska

Thread Tools

Posting Rules