daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Forume Shtesė > Albanologjia

Albanologjia Albanian History, Culture, Folklore, Arts and Language.

Reply
 
Thread Tools
Old June 18th, 2012, 08:39 PM   #361
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,552
Likes (Received): 40

Quote:
Sa e dramatizokan gjithe situaten ne kete video. Tani na i nxjerrin italianet si viktima te Luftes se Dyte Boterore. Ka qene situate lufte. Italianet kane vrare shqiptare, dhe shqiptaret jane marre hak. Keshtu e ka lufta. Kurse per krimet e luftes, qe jane kryer nga italianet nuk thane asgje.
Sa b***-lepires jane disa shqiptare ndaj italianeve.
Nuk me duket i tille dokumentari. Ne fakt nuk ekzagjeron aspak. Italjanet mund te ken ber krime, por ky s'ishte tema e dekumentarit, kshu qe s'ka pse te fliste per te. Nuk eshte "byth-lepirje" te besh nje dokumentar se si jan trajtuar rrobrit Italjan te luftes. Fundja, krime disa here me te medhaja jan kryer nga vet shqiptaret e Enver Hoxhes, mbi Shqiperine.

Italianet mbahen mend mire sot, sepse e pam vet se cfar ishe alternativa mbas Italianve...Enver Hoxha.

Quote:
Si ka mundsi, qe kjo mburoj te jet perdor ne betejen e kosoves me 1389? Teza ime osht, qe ky luftari duhet me qen nji ushtar i Teodor II. Muzakes, sepse familja e Kastriotve nuk pat morr pjes ne kte betej. Dhe familja e Muzakajve ka perdor te stemen e familjes shqiponjen dy-krenare:
Eshte thjesht nje pikture nga nje piktor qe perdorte motife Shqiptare shume ne pikturat e veta. Kjo ishe ne nje kohe ku Serbet dhe Shqiptaret nuk kishin shume "armiqsi", dhe ku ndryshimi midis "Serb" dhe "Shqiptar" nuk ishte i prere. Ne ate kohe nuk dalloheshin njerzit thjesht nepermjet veshjes, ose simboleve si puna e shqiponjes dy-krenare (apo sfondit te kuq. Mos harro flamurin e Malit te Zi).
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Old June 18th, 2012, 11:15 PM   #362
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post

Si ka mundsi, qe kjo mburoj te jet perdor ne betejen e kosoves me 1389? Teza ime osht, qe ky luftari duhet me qen nji ushtar i Teodor II. Muzakes, sepse familja e Kastriotve nuk pat morr pjes ne kte betej. Dhe familja e Muzakajve ka perdor te stemen e familjes shqiponjen dy-krenare:
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...of_Muzakaj.jpg
Eshte koha kur Serbia e kishte angazhu krejt potencialin e saj ne ngritjen e vetedijes kombetare, dhe per arritjen e caqeve te saj shoveniste, edhe permes perhapjes se urrejtjes ndaj shqiptareve, per pretendime territoriale ndaj territoreve te shqiptareve per me dale Serbia ne deti.

Ne ate kohe, kur eshte pikturu kjo pikture, territoret shqiptare kane qene komplet nen sundimin e Perandorise Osmane. Permes kesaj pikture tentohet te paraqitet se serbet ne vitin 1389 kane luftu edhe me shqiptaret, dhe se ky heroi serb paska ra ne lufte me shqiptaret. Ne kete menyre serbet kane deshte me tregu se turqit dhe shqiptaret jane nje, dhe se shthurrja e Perandoris Osmane duhet te percillet edhe me shthurrjen e shquptareve (se paku shqiptaret te mos ken shtet te vetin, ne menyre qe Serbia te zgjerohet territorialisht.

Me kesi lloj propagandash Sserbia e fundshekullit te 19te dhe shekullit te 20te ka arrite me perhape propagande te rrejshme, e e cila eshte vulose me kalimin e kohes, dhe tash, nje pjese e mire e saj, eshte establu si nje histori e vertet. Ate "histori" e ka "honger" bota.. e besa edhe plot forumli ketu.
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old June 18th, 2012, 11:48 PM   #363
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19976

http://en.wikipedia.org/wiki/Double-headed_eagle
Huti no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2012, 12:07 AM   #364
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Po. ke te drejte, gabimi im. Do e korrigjoj.
O Tartanzan parafolesi s'te korigjoj aq per termin "Kosovare" ne vend te "Shqiptare" por me shume per faktin qe sipas autorit vajza konsiderohet Serbe dhe jo-Shqiptare pra vajza tek piktura sipas autorit s'ka lidhje me historine Shqiptare...
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old June 23rd, 2012, 12:09 PM   #365
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old July 2nd, 2012, 07:02 PM   #366
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,088
Likes (Received): 2783

1883, 3 years before the foundation of SANU
__________________
Hello dankness, my old friend.

Last edited by Ermir; July 2nd, 2012 at 07:10 PM.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2012, 08:56 AM   #367
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

--

Last edited by KingGenti; July 3rd, 2012 at 12:37 PM.
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2012, 01:04 AM   #368
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,121
Likes (Received): 1442

Zbulohet flamuri i Shoqėrisė “Drita” i vitit 1884

I realizuar nė dy fletė pėlhurė mėndafshi


Nė fondin e etnogafisė nė Qendrėn e Studimeve Albanologjike ėshtė zbuluar si dhe i ėshtė kryer njė studim i mirėfilltė njė flamuri tjetėr shumė tė rėndėsishėm bėhet fjalė pėr flamurin e Shoqėrisė “Drita” nė Bukuresht dhe qė i pėrket vitit 1884. Studiuesja dhe pėrgjegjėsja e arkivit Etnografik, Ariola Prifti na bėn me dije detajet rreth flamurit.
Deri mė sot ky flamur nuk ėshtė studiuar dhe pėr pasojė nuk kishte njė kartelė historike shoqėruese. Flamuri ėshtė i realizuar nga dy fletė pėlhura mėndafshi dhe gjendja e tij ėshtė relativisht e mirė thotė Prifti
Ndėrkohė qė pėrsa i pėrket dekoracionit ka disa ndryshime cka tregon se ky ėshtė njė variant i tij. Ndėrsa mbishkrimi mbi tė ėshtė me germa latine. Ky flamur ėshtė i lidhur ngushtė me jetėn kulturore tė mėrgatės sė Bukureshtit e cila ka dhenė njė kontribut tė ēmuar nė veprimet e saja pro shqiptare nė themelimin e shtetit shqiptar.
Studiuesja thotė se po mendohet se kėto flamuj tė ekspozohen nė njė ambient pėr vizitorėt vendas dhe tė huaj.
Ky ėshtė flamuri i pestė qė del nė dritė brenda kėtij viti.

http://abcnews.al/lajme/kulture/4/20692
JoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2012, 04:53 PM   #369
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,310
Likes (Received): 4892

Quote:
Originally Posted by JoniTTML View Post
Zbulohet flamuri i Shoqėrisė “Drita” i vitit 1884

I realizuar nė dy fletė pėlhurė mėndafshi


Nė fondin e etnogafisė nė Qendrėn e Studimeve Albanologjike ėshtė zbuluar si dhe i ėshtė kryer njė studim i mirėfilltė njė flamuri tjetėr shumė tė rėndėsishėm bėhet fjalė pėr flamurin e Shoqėrisė “Drita” nė Bukuresht dhe qė i pėrket vitit 1884. Studiuesja dhe pėrgjegjėsja e arkivit Etnografik, Ariola Prifti na bėn me dije detajet rreth flamurit.
Deri mė sot ky flamur nuk ėshtė studiuar dhe pėr pasojė nuk kishte njė kartelė historike shoqėruese. Flamuri ėshtė i realizuar nga dy fletė pėlhura mėndafshi dhe gjendja e tij ėshtė relativisht e mirė thotė Prifti
Ndėrkohė qė pėrsa i pėrket dekoracionit ka disa ndryshime cka tregon se ky ėshtė njė variant i tij. Ndėrsa mbishkrimi mbi tė ėshtė me germa latine. Ky flamur ėshtė i lidhur ngushtė me jetėn kulturore tė mėrgatės sė Bukureshtit e cila ka dhenė njė kontribut tė ēmuar nė veprimet e saja pro shqiptare nė themelimin e shtetit shqiptar.
Studiuesja thotė se po mendohet se kėto flamuj tė ekspozohen nė njė ambient pėr vizitorėt vendas dhe tė huaj.
Ky ėshtė flamuri i pestė qė del nė dritė brenda kėtij viti.

http://abcnews.al/lajme/kulture/4/20692
Ore na cuditen keto gazetaret dhe vete punonjesit neper arkiva ? Si ka mundesi qe zbulohen , kur jane nderkohe brenda fondit te Arkivit ose Galerive X ? Nuk kane nje inventar keto leshko , se cfare objektesh kane ne arkive ? Te cudit diletantizmi i administrates shqiptare .
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old July 29th, 2012, 12:51 AM   #370
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,121
Likes (Received): 1442

JoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2012, 12:59 PM   #371
Kumanovari
#Vetevendosje
 
Kumanovari's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 6,176
Likes (Received): 3004

E harruar...

__________________

#Albania

Kumanovari no está en línea   Reply With Quote
Old September 1st, 2012, 12:28 AM   #372
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,310
Likes (Received): 4892

Teatri antik i Finiqit (Phoinike) ne Shqiperi.
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old September 1st, 2012, 10:52 PM   #373
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,154
Likes (Received): 1445

Paskemi qene rrace e poshter bobo
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old September 2nd, 2012, 01:00 AM   #374
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,088
Likes (Received): 2783

Ca libra historike qe mund te lexohen "on-line"

http://bibliotekashkoder.com/digital/
__________________
Hello dankness, my old friend.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old September 2nd, 2012, 10:27 AM   #375
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

Quote:
Originally Posted by rene1234 View Post
Paskemi qene rrace e poshter bobo
The drejtori i parkut qe paturpesisht thoshte ne telefon me news24 qe ska as edhe nje shkendije te vetme rreth parkut.
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old September 2nd, 2012, 09:45 PM   #376
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,310
Likes (Received): 4892

Quote:
Originally Posted by rene1234 View Post
Paskemi qene rrace e poshter bobo
A kishim nje teme ekskluzivisht vetem per Arkeologjine ? Ku eshte , se nuk e gjej ?
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old September 3rd, 2012, 12:49 PM   #377
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,154
Likes (Received): 1445


http://www.skyscrapercity.com/showth...973886&page=16
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2012, 10:37 PM   #378
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Quote:
Kemi pasur 28 kryeministra me origjinė shqiptare!

17:30 / 4.09.2012

Ministri i Jashtėm i Turqisė, Ahmet Davutoglu ka deklaruar se Perandoria Osmane ka patur 28 kryeministra me origjinė shqiptare dhe dhjetėra tė tjerė ministra.

Davutoglu gjithashtu pranon se autori i himnit turk, Mehmet Akifi dhe autori i fjalorit tė parė turk, Sami Frashėri, janė me origjinė shqiptare.

Kėtė gjė ai e ka shprehur nė njė intervistė pėr revistėn “Shenja”, ku ministri Davutgolui i cilėson marrėdhėniet mes Turqisė dhe Shqipėrinė, “si mburrje”.

“Populli shqiptar ka dhėnė kontribute shumė tė rėndėsishme nė jetėn administrative, kulturore dhe sociale turko-osmane. Nė historinė tonė tė pėrbashkėt kanė lėnė gjurmė qeveritarė, ushtarakė, njerėz tė letrave, intelektualė dhe artistė shumė tė vyer me origjinė shqiptare. Nė Perandorinė Osmane ka pasur 28 sadrezamė (kryeministra) dhe 36 vezirė (ministra) me origjinė shqiptare. Mehmet Akifi, autori i himnit tonė kombėtar, si dhe Sami Frashėri, autori i fjalorit tė parė turk, qė nė tė njėjtėn kohė konsiderohet njė nga njerėzit mė tė shquar tė letrave nė Shqipėri, janė tė dy me origjinė shqiptare”, thotė Davutoglu, raporton Shekulli.

Kreu i diplomacisė turke thekson se midis Turqisė dhe Shqipėrisė ekziston njė miqėsi e fuqishme, rrėnjėt e tė cilės shtrihen nė thellėsitė e historisė tonė tė pėrbashkėt. Kjo lidhje, sipas tij, jep edhe pėrgjegjėsinė pėr ta zhvilluar nė ēdo fushė solidaritetin dhe bashkėpunimin midis Turqisė dhe Shqipėrisė. Ai ka sqaruar se prania gjithnjė e mė e madhe e Turqisė nė rajonin e Ballkanit nuk ka tė bėjė me ndonjė strategji tė veēantė, por ėshtė e lidhur me zhvillimin ekonomik tė kėtij vendi. /Telegrafi/
http://www.telegrafi.com/lajme/kemi-...e-2-24776.html
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old September 5th, 2012, 12:18 AM   #379
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19976

por, ne anen tjeter, tan Shqiptart qe jetojne ne Turqi jane dhe ende asimilohen sistematikisht dhe nuk njihen zyrtarisht si nje kombesi me tan drejtat qe i takojne (koedukimi shkollor ne gjuhen ame psh).

Turqit jane:

[IMG]http://t3.************/images?q=tbn:ANd9GcRGpe1FOEn6COir2kJKxmsIBJ5Qfvqs2tbY7cjPXkNu7wmEUe0YDA&t=1[/IMG]
Huti no está en línea   Reply With Quote
Old September 5th, 2012, 05:30 AM   #380
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,552
Likes (Received): 40

Quote:
por, ne anen tjeter, tan Shqiptart qe jetojne ne Turqi jane dhe ende asimilohen sistematikisht dhe nuk njihen zyrtarisht si nje kombesi me tan drejtat qe i takojne (koedukimi shkollor ne gjuhen ame psh).
Ku qenkan kta Shqiptaret ne Turqi qe duan te mesojne Shqip, dhe po i pengon njeri? Une njof nje Turk me origjine Shqiptare, dhe s'e ka ndaluar njeri qe te thot qe eshte me origjine shqiptare, dhe gjithashtu s'ka dnonje interes me mesu Shqip. "Turk", ne kuptimin e tyre, nuk eshte etni, por kombesi.
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 09:59 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu