daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Forume Shtesė > Albanologjia

Albanologjia Albanian History, Culture, Folklore, Arts and Language.

Reply
 
Thread Tools
Old May 6th, 2011, 05:42 PM   #41
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Quote:
The murderous tyranny of the Turks," (1917)

Author: Toynbee, Arnold Joseph, 1889-1975
Subject: Eastern question; Turkey -- Politics and government
Publisher: London, New York : Hodder & Stoughton
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2011, 05:47 PM   #42
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Quote:
Te vertetat e fshehura dhe qe nuk thuhen prej Historigrafise Ballkanike dhe asaj Boterore lidhur BETEJES SE FUSHĖ-KOSOVĖS (1389) ne Drenice, pjesmarrjen e
Shqiptareve ne ate Beteje.Richard Knolles (c. 1545 – July 1610)
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old May 7th, 2011, 11:10 PM   #43
chicagogeorge
Registered User
 
chicagogeorge's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Location: South suburban Chicago
Posts: 5,284
Likes (Received): 893

Quote:
Originally Posted by RolexAL View Post

"Dictionarium historicum ac poeticum"-Carolus Stephanus
-Charles Estienne (Carolus Stephanus) (ca.1504–1564 .
Quote:
Originally Posted by RolexAL View Post
Ne lidhje me Epirin.


Enough with the garbage. Quoting once sentence out of context isn't scholarly.


First off, what 18th century authors called "Albanian territory" was very fluid. Read here:

Second, we all know that 13-14AD Albanians had migrated into Epirus but to claim that Pirros and Olympia had any connections is simply


Epirotes from ancient sources.and from Apollodorus, Epirotes colonized Acarnania.... This implies that the Epirotes were Greeks as the Acarnanians were not regarded as non-Greeks... Same as when Herodotus said that the Thessalians came from Thesprotia... Nobody said that the Thessalians weren't GreeksCassius Dio....as for Polyxena Myrtale (later renamed Olympia) mother of Alexander the Great was a Molossian princess.... read this, there are hundreds of pages on her life.
http://books.google.com/books?id=jHZ...0greek&f=false

Herodotus CLEARLY labels the Molossians (Olympia's tribe) as Greeks as he states that Alcon was one of the Greek suitors...

Read

__________________

for the Pelasgians, too, were a Greek nation originally from the Peloponnesus
The Roman Antiquities of Dionysius of Halicarnassus
http://penelope.uchicago.edu/Thayer/...assus/1B*.html

Macedonia, of course, is a part of Greece". Strabo, VII, Frg. 9
http://penelope.uchicago.edu/Thayer/...ragments*.html

But north of the gulf, the first inhabitants are Greeks called Epirotes....
Procopius
http://books.google.com/books?id=9m6...page&q&f=false
chicagogeorge no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2011, 08:11 PM   #44
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19976

Opaaaa, Georgis!!!!


Huti no está en línea   Reply With Quote
Old July 4th, 2011, 11:59 PM   #45
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Illyrian history described in a minute

__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2011, 01:04 AM   #46
Pelasgian
BANNED
 
Join Date: Apr 2011
Location: Ferizaj
Posts: 1,129
Likes (Received): 4Pelasgian no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2011, 01:06 AM   #47
Pelasgian
BANNED
 
Join Date: Apr 2011
Location: Ferizaj
Posts: 1,129
Likes (Received): 4

Pelasgian no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2011, 01:11 AM   #48
Pelasgian
BANNED
 
Join Date: Apr 2011
Location: Ferizaj
Posts: 1,129
Likes (Received): 4

tribute to the oldest nation of europe
Pelasgian no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2011, 01:13 AM   #49
Pelasgian
BANNED
 
Join Date: Apr 2011
Location: Ferizaj
Posts: 1,129
Likes (Received): 4

Pelasgian no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2011, 01:22 AM   #50
Pelasgian
BANNED
 
Join Date: Apr 2011
Location: Ferizaj
Posts: 1,129
Likes (Received): 4


Pelasgian no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2011, 02:09 PM   #51
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Quote:
Originally Posted by Pelasgian View Post
This video is one of my favourites
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old July 6th, 2011, 01:58 PM   #52
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629Dhe versioni Anglisht

__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old July 6th, 2011, 05:34 PM   #53
Zoti
Registered User
 
Zoti's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 32
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by shpirtkosova View Post
Nuk mund te kuptoje se si mund te jene Ismail Qemaili dhe Isa Boletini aq te nen vleresuar ne histori? Mos ka kjo te bej me komunizmin? Ne rregull qe Kastriot Skenderbeu beri rruge per nje Shqiperi te pavarur per 25 vite por keta dy te fundit hapen rruge per nje shtet te vertet modern qe ende eshte e pavarur pas 100 vjetve dhe tani ka gjasa qe dikur edhe Kosova ti bashkohet. Sigurishte qe me shum suksese ka pasur Ismail Qemaili me Isa Boletinin... Skenderbeu ne fund nuk mund ti bindi ndihme shteteve Evropiane per nje Shqiperi te pavarur ne koherat e tije.
Rilindja Shqiptare dhe ndergjegjesimi i Shqiptareve per kombesine e tyre filloi me Arbereshet e Italise. Si simbolin e Shqiptarise ata zgjodhen Gjergj Kastriotin i cili ende ekzistonte ne gojedhenat e tyre si figure mitike ndaj u romantizua prej tyre. Per mua rrenjet e verteta te formimit te shtetit modern Shqiptar jane hedhur ne Lidhjen e Prizrenit. 1912 ishte thjesht kulmi i perpjekjes qe filloi ne Prizren ne 1878.
Zoti no está en línea   Reply With Quote
Old July 7th, 2011, 01:49 PM   #54
Pelasgian
BANNED
 
Join Date: Apr 2011
Location: Ferizaj
Posts: 1,129
Likes (Received): 4

Miti i shqiponjės dykrenore nga lashtėsia deri sot

Flamuri Shqiptar ashtu si dhe gjuha e tij, kanė karakter kozmik, andaj ai duket se ėshtė po aq i vjetėr sa dhe vet ndėrgjegjja njerėzore! Gjithashtu, i gjen tė mishėruara brenda simbolit tė tij, tė gjitha etapat historike nė tė cilat ka kaluar gjaku i shqiptarėve, nėpėr mijėvjeēarėt dhe peripecitė e civilizimit tė vet tė famshėm!


Shqiponja dykrenore

"Flamuri Shqiptar ashtu si dhe gjuha e tij, kanė karakter kozmik, andaj ai duket se ėshtė po aq i vjetėr sa dhe vet ndėrgjegjja njerėzore! Gjithashtu, i gjen tė mishėruara brenda simbolit tė tij, tė gjitha etapat historike nė tė cilat ka kaluar gjaku i shqiptarėve, nėpėr mijėvjeēarėt dhe peripecitė e civilizimit tė vet tė famshėm!"

Ēdo dukuri, ngjarje, fenomen shoqėror ka origjinėn si fillim procesi historik. Kemi kėtu parasysh momentin e lindjes dhe shkėlqimit tė tij. Pastaj maja e arritjes apo suksesi udhėton nėpėr kohė dhe transformohet derisa vjen dhe na gjen ne nė ditėt e sotme. Natyrisht i nėnshtrohet njė ndryshimi tė pandėrprerė, i cili i jep njė kuptim tė ri, formė dhe domethėnie tė veēantė. Kur bėhet rezistent, arrin pavdekėsinė! Mbetet koncepti qendror, i veēantė dhe mė i rėndėsishmi!…

Nė fakt, kėtė shkrim timin, unė dua t'ia dedikoj flamurit tonė kombėtar … Flamuri ynė pėrbėhet siē edhe dihet prej dy ngjyrave kryesore. Nga e kuqja dhe e zeza! E kuqe ėshtė fusha e flamurit! E zeza qėndron nė mes, me shqiponjėn e famshme dykrerėshe. Pyetja shtrohet se pse duhet tė jetė kėshtu? Ēfarė mesazhi fshihet pėr mijėra e mijėra vjet, mbrapa kėtyre dy ngjyrave? Nga e kanė origjinėn pra, kėto simbole? Po ne brezi i sotėm, a mundemi tė zbėrthejmė kodin e saj tė vėrtetė?…

Njė filozofi e vjetėr thotė; "Nė qoftė se pėrpiqet njeriu, pėr tė gjithēka ėshtė e mundur"!…

Mbi flamurin shqiptar padyshim nė gjatėsinė e shekujve ėshtė folur, shkruar, dhe komentuar mjaft! Autorė tė ndryshėm kanė thėnė gjėra tė rėndėsishme rreth tij. Janė pasqyruar opinione, dhėnė argumente, edhe mė tutje do tė vazhdojnė tė bėjnė po kėshtu! Ėshtė padyshim, shumė-shumė e rėndėsishme tė gėrmosh, mbledhėsh, flasėsh dhe komentosh rreth kėtij simboli, sepse ėshtė shenja mė kuptimplote, si dėshmitari i pėrjetshėm i origjinės tonė! Historia e tij ėshtė krejt e veēantė, siē ėshtė e veēantė dhe historia e popullit tonė. Sa i vjetėr duhet tė jetė ky simbol? Po populli shqiptar, sa i vjetėr ėshtė? Pikėrisht rreth kėtij subjekti do tė pėrdridhemi nė kėtė shkrim…

Le tė themi fillimisht, se flamuri ynė kombėtar pėr tė cilin po flasim, ekziston si diēka materiale dhe ka njė pėrdorim tė gjithanshėm praktik! Atė mundet ta mbash nė dorė, nė tavolinė, t'ia u tregosh tė tjerėve nė takime tė ndryshme, si pėrfaqėsi shtetėrore, nė ceremonitė, nė pėrvjetore festash, ndeshje ndėrkombėtare futbolli etj... Por nga pėrmbajtja, ai ėshtė njė koncept abstrakt... Ai pėrfaqėson gjithashtu nė mėnyrė krejt tė sintetizuar; filozofinė, kulturėn, traditėn, dhe eksperiencėn e epokave tė tėra... Ėshtė dėshmitar i momenteve pozitive dhe negative... Dėshmitar i dorės parė nė sukseset, dhe dėshtimet tona po ashtu... Ai ėshtė vetė shpirti ynė! Njerėzit kanė vdekur nėn hijen e tij... dhe kanė lindur po ashtu... (dhe jo si ndonjė politikan qė papėrgjegjėsish deklaron pėr flamurin, sikur tė ishte fjala pėr gruan e tij, duke thėnė se, ai ėshtė thjesht njė leckė)... Por flamuri i "Bijve tė Shqipes" nuk ėshtė leckė, ai ėshtė Shenjti, sepse nėpėrmjet tij ne zbulojmė origjinėn tonė se nga vijmė dhe qė nė mėnyrė tė dukshme na shtyn sot, tė vazhdojmė tė ruajmė lidhjet tona shpirtėrore me Krijuesin!

Shkėputja nė kohė

Sot shpesh hasim nė pyetje praktike rreth elementėve pėrbėrės tė flamurit, si p.sh; se pse fusha ėshtė e kuqe? Po shqiponja pse ėshtė me dy koka? E tė tjera si kėto!... Sot gjindja duan tė dinė diēka mė shumė... Dhe padyshim qė ata kanė tė drejtė...!

Me gjithė vėshtirėsitė qė vijnė prej shkėputjes nė kohė prej filozofisė origjinale tė tė parėve tanė, sidomos nė kėtė mijėvjeēarin e fundit, unė kam qenė i mendimit se, ja vlen qė ta nisėsh njė mision modest zbulimi, pėr tė nxjerrė nė sipėrfaqe atė shpirt gjenial dhe tė mrekullueshėm qė kanė treguar gjatė epokave tė kaluara, tė famshmit "Bijtė e Shqipes"! Filozofia e jetės sė tyre s'ka dyshim qė gjendet e pasqyruar, nė librat e shenjtė, nė shpella, nė gurėt e varreve, nė shkollat dhe universitetet, nė librat e shenjtė!... Ata lanė gjurmė kudo ku shkelėn, duke kaluar dhe jetuar!... Ata ishin mjeshtra ndėrtimesh, njerėz me kurajė tė veēantė, optimist tė pandreqshėm, dhe mėsues tė mėdhenj po ashtu!

Luftėtarė tė rreptė, qė njėherė nė njė kohė askush nuk ja u pa shpinėn! Gjuha e tyre ishte gjuha e Zotit!.. Megjithėse se gjatė tremijė e pesėqindvjeēarit, tė cilin po e lėmė mbrapa, ne si komb kaluam tronditje dhe katastrofa tė tmerrshme; shkėlqimet dhe rėniet e perandorive mė tė mėdha tė kohėve si ato tė Yllirėve, Hittitėve, Persėve, Maqedonasve, Romakėve, apo Bizantit, prapėseprapė mbijetuam!... Dhe padyshim kjo ėshtė shenjė e mirė, ėshtė shenja e vėrtetė e njė rizgjimi tė madh kolektiv!...

Kishte tė drejtė profeti Nostradamus (1503-1566), kur predikonte pėr ne p.sh; "Shqiptarėt ende nuk i kanė luajtur tė gjitha kartat e tyre dhe se padyshim ata pėrsėri do ta habisin gjithė botėn nė arenėn ndėrkombėtare"! Robert D'Angely, "Enigma", bot, Toena, Tiranė, 1998.

Pėr Yllirėt qė ishte popullsia e parė dhe origjinale e Evropės dhe pėr vlerat e tyre nė fushėn dijes e teknologjisė, historiani i shquar italian, Enzo Gatti, me njė ironi krejt tė dukshme, theksonte;

"E pra, qytetėrimi grek dhe ai romak nuk njihen qė ta kenė krijuar, as pėlhurėn, as bronzin, as rrotėn, as qeramikėn, mullinjtė me erė; dhe as grurin, as vreshtat, as ullinjtė, as shkrimin, dhe as rrugėt e tulave... Ulliri dhe vreshti, simbole sigurie, paqeje dhe gėzimi, janė krenaria e popujve mesdhetarė: e Albano-Yllirėve"!...

Mė poshtė akoma ai vazhdon:"Ky civilizim pati me siguri, shumė shekuj mirėqenie, zhvillimi e paqeje. Shtrirja e tij e gjatė nė kohė e tregon qartė kėtė gjė. E vetmja njėsi matėse e zhvillimit paqėsor ėshtė prodhimi i punės sė njeriut!" Marrė nga, Libri, "Yllirėt", bot i "Bargjini", Tiranė. 2005.

Pėr arsye metodologjike, ne do tė pėrdorim pėr argumente historike edhe disiplina tė tjera simotra shkencore, si; Arkeologjia, Matematika, Gjeometria, Gjeografia, Letėrsia, Gjuhėsia, Filozofia, Folklori, Astronomia, Astrologjia, etj; Kjo gjė na bėn pra, qė tė shkelim brenda territorit tė historisė sė sotme moderne!

Joseph Campbell u bė nė vitet 80, "Babai Shpirtėror" i lėvizjes pėr zbulimin e tė kaluarės sonė mitologjike dhe tė interpretimit tė saj me konceptet dhe eksperiencėn e zhvillimit tė shek. XX. Nė programin e PBS-sė, kanali 13, i intervistuar nga gazetari i shquar televiziv amerikan Bill Moyers, deklaroi; "Mitet janė mbartėsit e potencialit shpirtėror tė jetės njerėzore" dhe si pėrgjigje tė kėsaj thėnie nė vazhdim, Moyers duke u bashkuar me idenė e tij thekson; "Mitet janė histori, rezultat i kėrkimit tė njeriut nėpėr mijėravjeēarėt, pėr domethėnien apo thelbin e tė vėrtetės"! Tė dy ata me argumentet e tyre, nė parim kishin tė drejtė, por nė qoftė se mitet nga e kaluara nuk i pėrgjigjen nivelit tė sotėm shkencor mbi vetveten, dhe natyrės qė na rrethon atėherė ato humbasin kredibilitetin pėr ē'farė flasin! Paul Von Ward, "Solaris Legacy" page xviii, publ, by Inner Eye Books, 1998.

Jo pa qėllim e vura kėtė sentencė mbi mitologjinė, sepse ajo ėshtė bėrė tani gati njė nga burimet kryesore informative pėr njė tė kaluar tepėr tė largėt. Mitologjia sot siē duket, ka mbetur elementi mė rezistent pėrballė katastrofave tė ndryshme natyrore qė ka kaluar planeti ynė herė pas here, dhe gjithashtu dallgėve lajthitėse qė janė pasqyruar nė vetė psikologjinė e njeriut si individ, dhe kolektiv po ashtu!

Diplomati i shquar amerikan i fillimit tė shek. XX dhe adhuruesi i shqiptarėve, Georg Fred Williams nė artikullin e tij tė famshėm "The Shkypetars" botuar fillimisht nė revistėn autoritative amerikane tė asaj kohe "Harper's Weekly" nė vitin 1915, thekson mbi origjinėn e shqiptarėve si p.sh;

"Nė parahistori, pėrpara se rapsodėt Homerikė t'u kėndonin hyjnive dhe heronjve mitologjikė, jetonte njė popull me emrin "Pellazgė"… Duke zbritur mė poshtė nė artikullin e tij, ai vazhdon; "Ndėrtimet me gurė tė pagdhendur, pėrballė Partenonit, nė Akropolin e Athinės edhe sot e gjithė ditėn quhen Pellazgjike"!… Kėta banorė tė lashtė, qė njihen si "Pellazgėt Hyjnorė" ndėrtuan gjithashtu muret e mėdhenj primitive "Qiklopikė"; (Ato tė Phenixit tė Delvinės, apo ato tė Ulqinit) (shėn i imi), qė siē e ka theksuar edhe prof. Pokoki, ato janė ngritur shumė kohė pėrpara se grekėt tė vinin nė jetė"! Dihet qė me teknologjinė e gurėve "Qiklopikė" janė konstruktuar edhe piramidat e Egjiptit!

Njė paralele e ēuditshme, kjo ndoshta pėr pseudo-historianėt, tė cilėt ende vazhdojnė tė manipulojnė me tė kaluarėn e shqiptarėve. Por edhe mė tej, gjatė kėtij shkrimi ne do tė hasim kalimthi dhe nė mėnyrė krejt tė natyrshme, paralele tė tėra tė civilizimit Pellazgo-Yllir, me atė tė Egjiptit tė lashtė tė Piramidave, qė pothuajse kanė fare pak diference pėr kohėn dhe hapėsirėn ku janė zhvilluar.

Megjithėse pėr kushtet e vėshtira, tė cilat ne po kalojmė si komb sot jemi tė ndėrgjegjshėm, se nuk do tė jetė aq e lehtė qė tė saktėsohet koha kur u kryen kėto ndėrtime, por jo aq e pamundur! Njė gjė shihet se ėshtė e sigurt, se ato janė ndėrtuar prej duarve tė mjeshtrave Pellazgjikė (paraardhėsit e Shqiptarėve tė sotėm), dhe se ato janė ndėrtuar nė njė kohė, tepėr-tepėr tė largėt, mijėra-mijėra, vjeēare...

Kulti i Zeusit

Pėrpara se t’i hyjmė njė shpjegimi tė mirėfilltė mbi simbolin e shqiponjės dhe se ēfarė pėrfaqėson ajo nė flamur, neve na duhet, siē bėhet nė raste tė tilla qė tė kthehemi mbrapa nė kohė, nė kėrkim tė origjinės, dhe arsyeve se pėrse ky simbol gjatė epokave, ka kaluar nė kaq shumė procese ndryshimi emrash!

Arkeologu i pasionuar dhe atdhetari ynė i madh At Shtjefėn Gjeēovi, nė studimin e tij mbi Pellazgo-Yllirėt shkruante; "Zeusi, kishte tre preferenca tė cilat ishin; Lisi qė simbolizonte jetėgjatėsinė (rreth 1500 vjet), Dhia Amaltia (qė njihej pėr qumėshtin e saj shėrues) dhe shqiponja (zogu simbol i Diellit)"! Nga Libri "Trashėgimi Thrako-Yllire, Vepra, vėll. 2. Prishtinė, 1985.

Nga vinte origjina e kėtij kulti, qė duket se ka qenė mė i vjetri nė civilizimin human? Ėshtė pikėrisht kjo gjė, qė historianėt e ndryshėm tashmė i janė kthyer me forcė tė madhe, dhe po zbulojnė shumė enigma tė njeriut dhe peripecitė qė ka kaluar ai pėr ta populluar planetin Tokė!

"Kur martesa e Qiellit me Tokėn shfaqesh nė kultin e Zeusit, tek Dodona, Priftėreshat e tij atje, kėndonin;

Zeusi ishte, Zeusi ėshtė, Zeusi do tė jetė, O Zeus i madh!

Toka i prodhon tė gjitha frutat, nderojeni Tokėn si Nėnėn"!

Kėto rreshta tė rimuar, tė cilat i pėrgjigjen me njė qartėsi tė ēuditshme pyetjeve tona, i mora si shembull nga libri "Njė histori pagane e Evropės" me autorėt, Prudencė Jones& Nigel Pennick, Publ, by Barnes&Noble Inc, USA. 1995.

Pra siē thamė, kulti i Zeusit, tek shqiptarėt e vjetėr edhe ata tė sotėm dihet qė ka dhe zė njė vend qendror nė trashėgiminė e tij kulturore dhe atė shpirtėrore! Megjithėse nė literaturėn botėrore pėrgjithėsisht neve na e servirin atė, si "Perėndia greke" mė e rėndėsishme e Olimpit, ne pra (shqiptarėt) sot mund tė themi ndoshta me gjysmėzėri, -"Eh, mendoni ēfarė tė doni ju, por Zeusi vetė, nė tė gjitha kohėrat ka folur vetėm shqip!

Le tė pranojmė pak histori, duke rreshtuar fakte!...

Ėshtė krejt e njohur, dhe pranohet nga tė gjithė qė "Yllirėt" dhe "Pellazgėt Hyjnorė" e adhuronin dhe i faleshin Zeusit nė faltoret e tyre tė kultit. Ata ishin "Paganė" mijėra vjet pėr nga besimi dhe perėndia kryesore pėr ta nė Olimp ishte padyshim Zeusi!… Ai, Zeusi thirrej ndryshe si babai i "Shkreptimave dhe Rrufeve" midis perėndive tė tjera nė Panteon! Nga literatura paraklasike dhe ajo klasike shembujt janė tė pafund. E thėnė ndryshe, Zeusi merrte pjesė nė ēdo aspekt tė jetės sė tyre:

Pėr kėtė arsye tani po ju afroj dy tablo tė shkurtra nga lufta e Trojės, tė pėrshkruara nga dy autorė tė ndryshėm, por tė famshėm dhe qė shkruan nė kohė tė ndryshme pėr tė njėjtėn temė! Paragrafi e parė ėshtė shkėputur nga libri i Quintus of Smirna, me emrin "Lufta e Trojės" publ, by, Barnes&Noble. 1996. Duke theksuar fuqinė e Zeusit, tė padiskutueshėm nė Panteonin e Olimpit, me zėrin e tij buēitės, improvizon papritur pėr lexuesin njė skenė paraprake, ku ai Zeusi do tė thotė:

"Mėsoni, o ju perėnditė e Olimpit! Njė e keqe e madhe do t'ju vijė nga lufta e (Trojės) qė po ju pret nesėr… Ju do tė shikoni atje poshtė (nė fushėbetejė) fuqinė e kuajve, e cila do tė shuhet mbrapa karrove tė luftės, dhe gjithashtu nga tė dyja palėt e ushtrive, qė do tė qėndrojnė pėrballė njėra-tjetrės, do tė shikoni vdekjen e birit tė njeriut! Secili nga ju, pavarėsisht nga skenat makabre qė do tė shihni, qėndroni tė fortė, dhe as qė mos e merrni mundimin tė mė bindni qė ta ndaloj kėtė kasaphanė, qoftė edhe duke mė rėnė nė gjunjė! Ora e Fatit nuk ka mėshirė edhe pėr vetė ne!…

Kėshtu "Baba Zeusi", ju drejtua atyre, tė cilėt e dinin mirė gjithashtu, njė fakt tė tillė… Por, kur e dėgjuan gjykimin e ashpėr nga goja e "Zotit tė Pavdekėsisė", "Shkrepėsit tė Rrufeve", "Birit tė Kronosit", (Zeusit), ata as qė morėn guximin qė ta kundėrshtonin, Bossin e tyre!"

Ja pra, "Baba Zeusi", "Zoti i Pavdekėsisė", "Shkrepėsi i Rrufeve" apo "Biri i Kronosit" parashikonte dhe paralajmėronte birin e njeriut, pėrpara se gjėrat e kėqija apo katastrofat natyrore tė ndodhnin!

Nė Iliadė, gjithashtu gjatė leximit tė saj, ne e hasim emrin e tij pothuajse nė tė gjitha lutjet; si, p.sh. "Mbretit Zeus", "Atit Zeus". Ose, Agamemnoni ju lut: Zeusit, Diellit, lumenjve, Tokės dhe Nėntokės"! Akili thirri me zė tė lartė "Zeus o Atė"! Edhe kur merrnin vendime tė veēanta, ata ngrinin duart pėrpjetė drejt qiellit dhe i luteshin prapė Zeusit, pėr njė zgjedhje tė drejtė! Kėshtu luteshin Akejtė dhe Trojanėt po ashtu, "Atit Zeus"!

Edwin Jacques, nė librin e tij "Shqiptarėt", faq. 78-79, bot. "Kartė e Pendė" e Fond. Abraham Linkoln, Fasano, Italy !"... dhe mė tutje po aty ai vazhdon...

Por ashtu si dhe Homeri, Virgjili poeti latin, i paraqiti protagonistėt e tragjedisė trojane, jo si grekė por si pellazgė! Ai deklaroi se Mbreti dardan i Trojės, Priami ishte pellazg si tė gjithė mbretėrit e tjerė Trojanė. Enea gjithashtu ishte dardan dhe rrjedhimisht pellazg, ashtu si shumica e trojanėve. Edhe forcat rrethuese ishin pellazgė! Ndonėse aty-kėtu pėrkthimi nė anglisht i cilėson gabimisht si grekė, po nė tekstin latinisht, ata pėrshkruhen nga Virgjili me tė drejtė si danaj ose pellazgė. Duket pra fare e qartė se heronjtė "grekė" nuk ishin aspak "grekė, por thjesht pellazgė"!

Pra, pas kėtyre pasazheve historike nuk ėshtė shumė e vėshtirė pėr ta kuptuar se, lufta e famshme e Trojės ishte thjesht njė lajthitje nė formėn e luftės civile, me tė gjitha elementėt e vetė katastrofikė, qė nė fakt Pellazgo-Yllirėt nė shekujt e mėvonshėm do t’i vuanin akoma mė tmerrėsisht kėto pasoja! Aty nė Trojė filloi tatėpjeta e madhe e civilizimit dhe dominimit Yllir...

Zeusi pra, siē e patė nga shembulli qė sollėm pak mė sipėr i paralajmėroi palėt ndėrluftuese... Zeusi i dinte tė gjitha, por siē ndodh rėndom nė tė tilla raste, askush nuk kishte vesh qė ta dėgjonte... Pjesa tjetėr e ngjarjes duket se, ishte thjesht statistikė historike e fatit njerėzor qė po rrokullisej me zhurmė...

"Nė festivalin kombėtar tė Lojėrave Olimpike nė 336 BC, nė Aegean, ishte vetė Philipi II, nė krye tė kėtij festimi. Nė emėr tė shtetit maqedonas, ai (Philipi) bėri dhuratat pėr Zeusin, (Shpėtimtarit dhe Mbrojtėsit tė tyre)...

"Po pėr kėtė bekim, Aleksandri i Madh kishte arsye gjithashtu qė tė falėnderonte Zeusin e Olimpit"! Nicolas. G. L. Hammond, "The Genius of Alexander the Great",Publ, by. Chapel Hill, USA. 1997.

Siē shihet edhe nga kėta shembuj, edhe nė shekujt e mėvonshėm, ende Zeusi, pėr perandoritė dhe mbretėritė e shumta tė Yllirėve, mbetet protagonisti kryesor i dominimit tė Olimpit!

Le tė vazhdojmė mė poshtė me njė legjendė interesante tė mbledhur nga Zoto Mollosi nė shek XIX, nė librin e tij me titull "Historia e Epirit dhe e Shqipėrisė" fillimisht nė gjuhėn greke, por qė ėshtė e pėrkthyer dhe ka qarkulluar edhe nė gjuhėn shqipe nė fillim tė viteve 20 tė shek XX, prej At Shtjefėn Gjeēovit;

"Zeusi vetė, sipas kėsaj legjende, besohej se kishte lindur nė Palavli tė Delvinės dhe qė prej kėndej u dėrgua me varkė prej Butrintit nė Kretė" !… Jaho brahaj, "Kurora Mbretėrore Shqiptare", faq. 9, bot i "Dardania", Tirane 1998.

Le ta nisim me emrin, Zeus! Duket qartė se nė rrafshin gjuhėsor ky emėr, ka ndihmuar nė formimin e fjalės, Zoti, qė pėrdoret dendur nė shqipen e sotme!

Rrėnja e kėsaj fjale nė tė dy dialektet tona kryesore (Gegė e Toskė) ka tė njėjtin kuptim. Nė atė tė hershmin ėshtė ; zė-zėri nė toskėrisht, dhe siē dihet; za-zani, ose zo-zoni, nė dialektin gegėrisht...


Siē e theksuam pak mė lart, nė pėrfytyrimin e njerėzve tė lashtė besohej se Zeusi ishte zėri i tė "Plotfuqishmit!" Siē e pamė, ai krahasohej me rrufetė qė binin nga qielli dhe nderohej si perėndia kryesore e Olimpit! Vendoste rregulla, tė cilat po qe se njerėzit nuk i zbatonin, ndėshkoheshin ashpėr po prej tij.

Le tė marrim si shembull kėtu, rastin e Prometeut!… Pėr mosbindje, rebelim, ose ndoshta pėr nxjerrje sekretesh (spiun), Zeusi vetė e lidhi atė nė shkėmbinjtė e largėt tė Skithisė, diku andej nga brigjet e detit tė zi dhe i la atij mbi gjoks shqiponjėn qė ta ndėshkonte hera-herės, duke i ēukitur mėlēinė. Me kėtė rast shtrohet pyetja: A ėshtė shqiponja simbol i ndėshkimit? Nė legjendėn e "Prometeut tė Lidhur" dukshėm qė po!

A ka lidhje kjo domethėnie e shqiponjės sė Zeusit, me shqiponjėn dykrerėshe tė simbolit tė sotėm shqiptar mbi flamur? Ngjyra e saj e zezė mbi fushėn e kuqe, nuk na lė shumė vend pėr manipulim!

Po vazhdojmė mė tej me autorin Ralph Ellis, nė "Thoth, The Architect of the Universe", Publ. nė UK. 2001, i cili na afron kėtė legjendė pėr "Atlantidėn" dhe pyet se nga e kishte origjinėn ky mit? Duke qenė se kalimthi pėrmenden edhe shqiptarėt me emrin e toskėve po nė kėtė legjendė po e riprodhoj ashtu siē e ka trajtuar ai… Ralph Ellis!


"Platoni (427-347, BC), e theksonte origjinėn e Atlantidės me forcė tė madhe si egjiptiane. Kjo histori thuhet se i ėshtė treguar fillimisht Solonit, njė nga tė shtatė tė urtėt e Athinės, gjatė vizitės sė tij nė Heliopolisin e Egjiptit. Soloni (639-559, BC) rridhte nga njė familje fisnikėsh dhe udhėtoi pėr nė Egjipt mė 571 BC, ku ai kaloi kohė nė Heliopolis dhe nė qytetin Sais. Nė vazhdim pastaj ai qėndroi nė Qipro, si mik i Mbretit Philocyprus dhe kthehet prapė nė Greqi, nė 561 BC. Fatkeqėsisht, asnjė nga punėt e tij, pėrfshi kėtu edhe komentet mbi Atlantidėn s'ka mbijetuar.

Historia e tij, transmetohet nga Kritias, i cili riprodhon Sokratin dhe pastaj Platoni e shkruan atė nė veprėn e tij tė njohur Timeaus dhe Kritias! 300 vjet mė pas njė tjetėr emėr Crator gjithashtu vizitoi qytetin Sais, dhe pa nė njė kolonė guri tė shkruar me Hieroglife, historinė e Atlantidės njėsoj siē e pat treguar edhe Platoni! Megjithatė, nga historianėt theksohet se, ende nuk ėshtė gjetur diēka e tillė nga arkeologėt e sotėm, nė qytetin e Sais.

Por vetė legjenda e Atlantidės thoshte; Vajza Cleito mbeti shtatzėnė nga zotat, (Alien-ėt?!!), ( Homonoidėt?!!) ,tė cilėt gjejnė tek ajo idealin origjinal, tė civilizimit human! Civilizimi njerėzor u ndėrtua nė kontinentin e Atlantidės i filluar nga Poseidoni matanė shtyllave tė famshme tė Herkulit (Gjibraltar). Shoqėria qė u themelua nga pesė ēifte binjakėsh tė lindur nga vajza Cleito, jo vetėm qė zhvilluan Atlantidėn, por edhe Mesdheun, nga Egjipti deri nė Toskani, thotė legjenda!"

Mbas kėtij tregimi pak tė gjatė ne vijmė papritur tek Toskania ose YIliria e Jugut!… Le t’i kursejmė komentet pėr diku tjetėr!

Nė njė artikull studimi tė "New York Times", qė e pata lexuar nė qershor tė vitit 2000, mbi fillimin e inteligjencės njerėzore nėpėrmjet Homo-Sapiensit, civilizimi i sotėm konsiderohet tė ketė filluar 50 000 vjet mė parė!... Nga Afrika e jugut qenkan shpėrndarė 18-tė, (Adamė dhe Eva sė bashku)! Mund tė kuptohet lehtė, se autori i shkrimit ka pėrdorur emrat biblikė nga libri i parė i Moisiut, nė mėnyrė simbolike! Pra ata logjikisht duhej tė ishin dhjetė vajza e tetė djem, tė cilėt populluan planetin duke u shpėrndarė nė tė gjitha kontinentet!

Por ajo qė mė bėri pėrshtypje nė kėtė studim, ishte fakti i fillimit tė jetės nė Evropė. "Aty thuhej saktėsisht se jeta ka filluar atje, sipėr kufirit tė sotėm grek, 45.000 vjet mė parė!" Ky studim interesant, dhe pa as mė tė voglin dyshim, serioz, konkludonte me praktikimin e kėrkimeve shkencore me metoda gjenetike !...

Pasi e mbarova sė lexuari artikullin, pyetja mė lindi vetvetiu! Po pėrse vallė nė njė gazetė me kaq autoritet tė gjerė sa "New York Times", ndruhet dhe nuk ja pėrmend emrin kėtij territori qė i bie po ashtu, sipas pėrshkrimit tė tyre, t’i pėrkasė "Bijve tė Shqipes?"

A thua Toskėt e Atlantidės, tė jenė tė njėjtė me Toskėt e jugut tė Shqipėrisė? Apo kėtu kemi thjesht njė koincidencė tė keqe, e cila vazhdon t’i lerė armiqtė e shqiponjave pa gjumė? Megjithatė, theksoj me kėnaqėsi, se sot nė agjendat dhe tavolinat e historianėve botėrorė, po dėgjojmė gjithnjė e mė shpesh tė pėrmenden Yllirėt dhe civilizimi i tyre i mrekullueshėm!

Autori, John Wilkes nė librin me titull "The Yllirians", Publ. by Blackwell Library 1995, e sjell nė kujtesėn tonė fillimin e Evropės, krejt kėshtu;

"Nė dokumentet romake me titullin (Ilirike-1), gadishulli ynė e ka marrė emrin nga Yllirius, djali i Polifemit. Ky ciklopi Polifem u martua me gruan Galatea nga Sicilia dhe nga martesa e tyre ata patėn tre djem me emrat; Celtus, Yllirius dhe Galas dhe pastaj ata emigruan pėr nė vende tė tjera ku dhe kanė formuar popujt, tė cilėt morėn emrat e tyre." Kjo histori duket se ėshtė mė e pranueshme se tė gjitha tė tjerat; gjykon nė fund, J. Wilkes!…

Yllirius, vetė pati nga martesa e tij, gjashtė djem me emrat Encheleus, Autarieus, Dardanus, Maedus, Taulas dhe Perrhaebus. Gjithashtu vajzat me emrin Partho, Daortho, Dassaro etj. Nga kėto rrėnjė dolėn mė pas; Taulantti, Perrhaebi, Encheeles, Autaries, Dardani, Pertheni, Dassaretii dhe mė pas Daorsii. Autarieus, pati njė djalė, me emrin Pannonius, ose Paeon, mė vonė djemtė me emrin Scordiscus dhe Triballus nga tė cilėt u krijuan fise me tė njėjtin emėr. (Yllirike-2).

Tė ashtuquajturit "Grekė" gjithashtu thoshin se; "Yllirians janė shtrirė dhe kanė jetuar nė territoret matanė Maqedonisė dhe Trakės qė prej Chaonia dhe Thesprotia deri tek brigjet e lumit Danub. Kjo ėshtė gjatėsia e shtrirjes sė vendit, por nė gjerėsi ata shtriheshin nga Maqedonia nė malet e Trakės tek Pannonia dhe nga brigjet e Adriatikut tek Alpet e veriut."

Po G. F. Williams, nė faq. 13 tė shkrimit tė tij,"The Shkypetars" duke folur pėr prejardhjen e shqiptarėve theksonte; "Herodoti nuk e dinte se emrat e heronjve Homerikė dilnin qartė nė Pellazgjisht, ashtu si dhe studiuesit tanė Amerikanė, (shen i im); ata ende nuk janė tė ndėrgjegjshėm se ato ruhen pastėr nė shqipen e sotme".

Pėr kujtesė theksojmė kėtu se Yllirėt dhe Pellazgėt ishin dy degė tė njė gjaku (fisi). Pėr ta kuptuar mė lehtė kėtė, hidhini njė sy tė gjitha hartave tė vjetra, sidomos nė ato tė perandorisė Maqedonisė, tė Romės, apo tė Bizantit, ku gjithmonė Epiri vetė quhesh nė atė kohė, Ylliria e jugut.

Dhe si njė fakt i pa kundėrshtueshėm, ėshtė se, deri vonė nė fillim tė shek. XIX, vetė i ashtuquajturi "Gadishulli Ballkanik" quhej me emrin e tij tė stėrlashtė, "Gadishulli Yllirik" !… Por kaq u ka mjaftuar disa " historianėve", pėrfshi kėtu sidomos ata "Greko-Romakė", qė tė ngatėrrohen nė ēorbėn e emrave dhe me njė injorancė tė pashembullt, duke e shoqėruar me mbrapshti, kanė zhdukur nga librat civilizimin Pellazgo-Yllir, duke i rėnė thjesht me njė majė lapsi!...

Nė kėtė rast ėshtė detyra jonė qė tė pėrcaktojmė shkallėn e besueshmėrisė sė tyre dhe duke mos rėnė nė tė njėjtat pozita tė gabuara, tė bėjmė ashtu siē veprojnė zakonisht historianėt seriozė, tė cilėt vėnė nė bazė tė studimeve tė tyre konsiderojnė tė vėrtetėn absolute, duke ju afruar ndershmėrisht asaj!

Pellazgo-Yllirėt, ose "Bijtė e Shqipes"

Siē e theksuam pak mė sipėr, Pellazgo-Yllirėt tė njohur gjithashtu edhe me termin popullsi "Proto-Yllire" ose banorėt origjinalė tė Evropės, besonin se i pari i tyre vinte nga galaktikat. Dhe ky quhej thjesht, Ylli! Nga ku shkak ata e quajtėn vendin e tyre Ylliria. Ky fakt pėr ata ishte njė bindje thelbėsore. Po e konsiderojmė pėr njė ēast kėtė besim… Si ėshtė pasqyruar ky besim i tyre gjatė mijėravjeēarėve?

Ėshtė fjala pėr Ibishin, Thotin, Hermesin etj… Ibishi dhe mė pas Thothi ishin emra qė u pėrdorėn nė mitologjinė egjiptiane dhe qė simbolizonin shqiponjėn, njėsoj si tek Yllirėt, Hermesi!

Marry Hope, in "Sirius Connection" faq. 9, thotė pėr Hermesin p. sh;

"Pėrpara se tė supozohej qė tė largohej nga Toka, duke u kthyer tek yjet, andej nga ai kishte ardhur, Hermesi me krahė fluturues besohet se ai i ka lėnė shumė porosi qenieve humane, nėpėrmjet tė ashtuquajturės "Tabletat e Blerta tė Hermes Trismegistus"!

Vini re kėtu me kujdes "Hermesin me krahė fluturues"! Shqiponja-Yll apo Ylli-shqiponjė? Po porositė e ēuditshme tė tij! Pra dukshėm kėta emra metaforikė, tė cilėt hyjnė dhe dalin nė mėnyrė konstante nėpėr mitologji tė ndryshme duhen interpretuar drejt dhe me kujdes, qė tė nxjerrim thelbin e tė vėrtetės!

Po misteri i Yllirėve, a do tė ketė fatin qė tė zbulohet nga gojėdhėnat apo mitet e ndryshme, tė cilat i kemi me bollėk? Ja pra, kėtu del njė arsye mė shumė, se pse mitologjia ėshtė bėrė sot burimi mė i saktė dhe i dorės sė parė, pėr tė kaluarėn tonė tepėr tė largėt, ndaj tė cilės arkeologjia e sotme ndihet ende e pafuqishme!...

Po le tė vazhdojmė edhe mė tej duke bėrė njė udhėtim tė shkurtėr me Thothin.

"I edukuari Thoth, shpesh quhej edhe Hermesi, ose Mėrkuri", thoshte nė vargjet e njė poemė, Gaius Manilus (48 BC-20 AD) poet i njohur latin.

Thamė diku mė lart nė kėtė shkrim, shqiponja nė lashtėsi ishte zogu simbol i Diellit! Dielli ėshtė i vetmi yll, me gjuhėn e Astronomisė, nė sistemin tonė Diellor, dhe sigurisht simbol i dritės dhe energjisė pėr njeriun, qė ja bėn tė mundshme atij jetėn nė Tokė! Por le tė kthehemi prapė tek ky Thothi !…

Ishte ky Thothi, atij qė i pėlqente tė thoshte "Si lart edhe poshtė", qė duhet kuptuar ndryshe si "Makro dhe Mikro Kosmosi", terma me tė cilat sot operon shkenca e Astronomisė… "Ai ishte Perėndia e Shkencės dhe veēanėrisht Matematikės"…

Ai ishte; Gjykatėsi Hyjnor, Lordi i Kohės, edhe Kontrolluesi i famshėm i lojės qė bėnte Toka, nė tėrheqjen e saj me Hėnėn! Nga kjo lojė, e cila ai fitoi 1/70 pjesė tė dritės, ose 1/72 e 360 na prodhon nr. 5, qė korrespondon me 5 ditėt e reja tė njohura si "Epagomenal". Thuhet se universi me kėtė rast lindi 5 fėmijė tė quajtur–Osiris, Horus, Set, Isis, dhe Nephthys. Dhe legjenda, apo miti Pellazgjik vazhdon se; Kronos (Koha), i hėngri tė pesė bijtė vet"! Murry Hope, "The Sirius Connection".

Egjiptianėt kėtu veēanėrisht kanė vepruar shumė tė kujdesshėm tė na tregojnė tė 5 Epigomenal Neters, qė kishin njė lidhje shumė tė fortė me Siriusin…

Ndoshta ne mund ta marrim me mėnd se" Ylli-Blu-Bardhė" (Dogon Star), nė konstelacionin e Canis Major ishte i treti dhe ndoshta mė influencuesi nė Dramėn Celestiale…

Por Thoti vetė ishte "Lunar Deity", i cili influenconte nė alternimin. Me fjalė tė tjera ai influenconte nė ndryshimin e orbitės sė Tokės nė tėrheqjen e saj reciproke me Hėnėn, e cila me kėtė rast aktivizohej nga forca e njohur e gravitetit qė pasqyrohej nė shmangiet e aksit tė saj. Si rezultat i kėtij fenomeni celestial ndryshon dalėngadalė gjatė lėvizjes sė tij centrifugale pozicioni i boshti tokėsor! Murry Hope, "The Sirius Connection" Page 23, publ. by, Element Books, UK 1996.

Nė "Egyptian Mythology, publ,by. Metro Books,2002. Anthony S. Mercante thoshte pėr Thothin gjithashtu se:

Thothi njihet si "Zot i Hėnės", "Padroni i Arteve", "Oratorisė" "Hieroglifėve", "Shkencės", dhe i tė "Vėrtetės Universale"! Nė periudha tė ndryshme ai ėshtė quajtur edhe si "Zėmra e Universit" dhe "Lordi i fjalėve Hyjnore", "I Vetėlinduri" ose ai i cili ndryshe quhej, "Zoti Vetė" i lindur nga askush!

Tek egjiptianėt ai ishte perėndia mė e rėndėsishme nga tė gjitha dhe mendohet qė tė ketė shkruar variantin e parė tė Biblės, e cila konsiderohet edhe si traktati mė i vjetėr kristian, "Librin e Vdekjes tek egjiptianėt"! Por akoma mė interesante ėshtė ajo qė Thothi, tregonte pėr veten e tij;

"Unė jam Thothi!… "Zėri Hyjnor", i cili i ka duart tė pastra, "Lordi i dy Brirėve", qė dėrrmon padrejtėsinė, flet tė vėrtetėn, mbron tė drejtėn, duke shkelmuar me neveri tė keqen!"…

Tek Pellazgo-Yllirėt, ashtu si tek Atlantėt, emri i Thothit identifikohej me Hermesin e tyre! Nga ky emėr e ka burimin filozofia e Hermetizmit si filozofi e jetės… Vetė Yllirėt, i atribuonin Hermesit; zbulimin e Astronomisė dhe Astrologjisė, Shkencės sė Numrave, Matematikės, Gjeometrisė, Medicinės dhe Botanikės! Gjithashtu ata besonin se Hermesi ishte i pari qė stabilizoi "Besimin Fetar dhe Qeverisjen" duke krijuar rregullat e marrėdhėnieve midis njeriut dhe Zotit"!

Hermesi thoshte p.sh: "Qė tė jesh filozof Hermetik, duhet qė gjithmonė tė kėrkosh tė vėrtetėn! Dhe nė qoftė se ėshtė e nevojshme, kur gjendesh midis dy tė vėrtetave, kėrko matanė asaj qė duket!"

"E vėrteta e thjeshtė apo gjysmė e vėrteta duhen injoruar! Lufto, pėr tė arritur tė vėrtetėn universale, e cila gjithmonė ka ekzistuar... Ajo korrespondon me shprehjen e ligjeve tė natyrės, tė cilat mbajnė dhe qeverisin ekzistencėn e tė gjithė Universit!"

Hermes Trimegistus mendohet nga shkollarėt qė tė ketė jetuar 15.000 vjet tė shkuara! John Baines, “The Hermetic Philosophy”, Book One. publ, by, John Baines Institute, Inc.

Kėtu shihet prapė, fare qartė, se sa ngushtė kanė qenė Pellazgo-Yllirėt me egjiptianėt, pothuajse nė tė gjitha fushat, sidomos nė ato tė origjinės tyre tė pėrbashkėt, gjuhės dhe besimit hyjnor! Por njė herė tjetėr mė duhet tė ndalem nė mėnyrė mė specifike nė kėtė moment kyē tė historisė sė shqipeve dhe lidhjet e tyre tė ngushta me civilizimin e vjetėr egjiptian!…

Nė librin tjetėr me titull "The Secret Science" kushtuar po hermetizmit autori John Baines thotė; "Tė pesė cepat e yllit ose (Pentagramit) simbolizojnė njeriun me tė dy duart dhe kėmbėt e hapura dhe njihet si shenjė tepėr e lashtė okulte. Pikėrisht ky yll simbolizon idealin, i cili pasqyron shpirtin qė dominon trupin. "Prandaj Pellazgo-Yllirėt i kishin pėrqafuar kėtė filozofi si tė tyren, sepse ata ishin tė ndėrgjegjshėm pėr emrin "Bijtė e Shqipes"! Ylli siē e thamė, ėshtė gjithashtu sinonim i shqiponjės! Shqiponja metaforikisht ėshtė simbol i dritės dhe dukshėm shqiptarėt kanė identifikuar veten si misionarėt e saj! Pėr ta ilustruar mė tej kėtė ide, le tė pėrmendim kėtu shprehjen e famshme tė Plutarkut kur thotė:

- "Ah, kėta Yllirėt! Ky popull i mrekullueshėm dhe misterioz, i cili ngado qė shkoi nėpėr Evropė, ndėrtoi qytete dhe shtete pėr nder tė fitoreve tė tyre tė mėdha!"

Nga kėrkimet e shumta arkeologjike nė Ylliri, objekti i zotit Diell, ėshtė pikėrisht simboli mė i zbuluar nė kėto territore. Njerėzit i faleshin kultit tė tij. Pėr kėtė ne kemi njė evidencė krejt tė mjaftueshme tashmė! Po ashtu edhe egjiptianėt!

Tek egjiptianėt e vjetėr e gjejmė kėtė simbol tė pikturuar brenda mureve tė Piramidave herė si simbol dhe herė si Hieroglifė! Zbulimi veēanėrisht i "Rozeta Stonė", nga njė ushtar i zakonshėm i Napoleon Bonapartit, gjatė ekspeditės sė Egjiptit, ndihmoi shumė nė pėrkthimin e Hieroglifėve. Shkrimet e tyre tani interpretohen, pasi domethėnia dhe mesazhet janė ruajtur tė paprekura qysh nga thellėsia e epokave tė largėta! Studiues tė ndryshėm sot i konsiderojnė Piramidat edhe si librat e gurtė!...

Nė njė tjetėr shembull Ibishi, i pėrmendur edhe nė fillim tek egjiptianėt prapė nė shqip, ishte sinonim i shqiponjės. Pėr koincidencė kėtė emėr ende edhe sot e ndeshim midis malėsorėve tanė tė veriut! Po t’i hedhim njė vėshtrim mė tė qartė shqiponjės ne do tė kemi kėtė analizė: Nė realitet shqiponja ėshtė qenie e gjallė, "zogu i qiellit"!

Nė librin e tij "365 Konstelacionet e Natės" Autori Chet Raymo prof. i Fizikės dhe i Astronomisė, nė Stonehill College nė Eastonin e Veriut, Massachusett, bėn njė prezantim dyfish, astronomik dhe mitologjik tė pozicionit tė yjeve pėr ēdo natė tė dhėnė tė vitit! Kur bie fjala pėr netėt e 1-2 shtatorit, ai thotė:

"Nė ajrin e kėtyre netėve ndihet fresku i parė i vjeshtės! Tingujt natyralė, tė natės sė verės, vijnė duke u shuar. Tė tre yjet e ndritshėm tė trekėndėshit veror, lėvizin nė zenit dhe i drejtohen qiellit dimėror pėr nė perėndim. Nga mesnata yjet e Dimėrorit mund t’i shohėsh tė bashkuar sipėr horizontit tė lindjes, me emrat Aldebaran, Rigel dhe Betelguese. Por nė thellėsi, midis qiellit tė ndritshėm tė beharit dhe qiellit akoma mė tė ndritshėm dimėror, ne papritur ndodhemi, drejt e nėn galaktikėn e famshme tė "Rrugės sė Qumėshtit", ku qielli vjen e humb nga pak shkėlqimin e tij… Gjatė shtatorit nė qoftė se do tė ndjekim me syrin e lirė konstelacionet, ato zbehen mė shumė se zakonisht... Por nė fillim do tė na bien nė sy tė tre yjet e ndritshėm tė verės; Altair, Aquila, Eagle, apo shqiponjėn nė gjuhėn shqipe". Dhe pak mė poshtė,... prof. Chet Raymo na rikujton duke kaluar nė shpjegimin e lidhjeve mitologjike sė Zeusit me shqiponjėn;

Njė tjetėr rast interesant ky me prof. Chet Raymo, ku shkencėtarėt pa hezitim e trajtojnė mitologjinė sot, krejt seriozisht, duke e trajtuar atė, si pjesė organike tė argumenteve tė tyre shkencore.

"Shqiponja sipas legjendės, ishte e preferuara e Zeusit tė plotfuqishėm. Kur kishte nevojė njė shėrbim fluturimi midis Qiellit dhe Tokės ai ja besonte kėtė mision vetėm asaj (Shqiponjės)! Pėr shėrbimin e gjatė, asaj i ishte rezervuar njė vend i veēantė midis yjeve. Siē e dimė, pėr tė Plotfuqishmin, (Zeusin) nuk ishte gjė e zakonshme qė t’i shpėrblente miqtė e tij duke i dhuruar atyre njė vend tė veēantė midis yjeve dhe konstelacioneve qė shiheshin nė qiellin e natės"... Por, prof. Chet Raymo, thekson kėtu edhe njė fakt tjetėr tė rėndėsishėm pėr ne se kjo legjendė apo mit ėshtė shumė mė i vjetėr se vet "Grekėt" dhe se shoqėrimi i kėtij zogu me yjet ka qenė i pranishėm nė tė gjitha kulturat! Ja pra edhe njė here nga kėto argumente tė analizuara, krejt pastėr dalin lidhjet e trashėgimisė midis Pellazgo-Yllirėve, me shqiptarėt e sotėm! Ose ndryshe siē kanė dėshirė tė huajt tė na quajnė "Bijtė e Shqipes"!

Mbasi folėm pėr shqiponjėn dhe origjinėn e saj bazuar nė cilėsitė e veēanta le tė shtojmė njė detaj tjetėr tė rėndėsishėm, simbolin e saj me dy koka!

"Pranė Delphit njerėzit e vjetėr nderonin njė gur tė cilin e quanin "omphalos", qė konsiderohej si shenja e qendrės sė botės. Padyshim kėtu kemi njė mit, i cili na tregon njė ngjarje... Nė tė dy anėt e kėsaj qendre Zeusi lėshoi dy shqiponja, tė cilat fluturuan njėra nė lindje dhe tjetra nė perėndim. Tė dy shqiponjat e kryqėzuan fluturimin e tyre mbi Delphin dhe pra kėshtu u projektua dhe u ndėrtua qyteti, i cili mė pas do tė konsiderohej me bekimin e Zeusit, si qendra e botės. "The Atlantis Bluprints" (Author;Kolin Willson&Rand Flem-Ath). Publ. 2002.

Ėshtė fjala pėr qytetin e Athinės ! Etimologjia e kėtij emri zbėrthehet lehtėsisht nė shqip. Kuptimi i saj ėshtė "E Thėna"! Nė artikullin tim mbi orakullin e Dodonės dhe rėndėsinė qendrore tė saj, theksova se; Dodona dhe Delphi ishin ndėrtuar si tempuj kulti nė distanca kohe tė ndryshme nga njėra-tjetra, por ato kishin afėrsi gjeografike dhe njė mėnyrė tė fshehtė dhe krejt tė veēantė komunikimi. Ishin pjesė e trekėndėshit tė madh ku pėrfshihen nė kėtė tetėshe (octava), qendrat kryesore tė kultit"! Sot Orakulli i Dephit ndodhet brenda territorit tė shtetit grek dhe nuk ėshtė e nevojshme qė tė debatoj pėr kėtė gjė... Por po tė bėjmė pak mbrapa nė kohė dhe tė shohim me kujdes afrinė fizike dhe komunikimin e veēantė, tė kėtyre Orakujve, vėmė re se gjejmė njė zbatim tė ēuditshėm tė shprehjes sė njohur; "Nga e thėna nė tė bėrė"! Tė jetė njė rastėsi kjo? "E Bėra" (qyteti i Beratit) "E Thėna" (qyteti i Athinės)! I pari ėshtė ngritur nė Dodonė dhe i dyti nė Delphi... Nga ky fakt i thjeshtė na shkon mendja prapė tek "Pellazgėt Hyjnorė", tek duart e tyre mjeshtėrore, tė cilat i ndėrtuan kėto dy qendra tė lashta kulti dhe qė tashmė ato pėrfaqėsojnė dy nga pikat kulmore tė trashėgimisė sė historisė humane!

Origjina e tė kuqes?

"Lėre atje, tė bjerė drita! Drita ra, dhe u bė ditė! Zoti e pa dritėn, ajo ishte e mirė: Zoti e ndau dritėn, nga errėsira! Mbrėmja dhe mėngjesi, u bė dita e parė!" Bibla; Testamenti i vjetėr, Libri i parė i Moisiut, Gjeneza 1989. Varianti zyrtar i King James-it.

Njė variant i dytė shpjegues, i cili pasqyron po momentin e lindjes sė dritės, e kam marrė nga tė rejat nė fushėn e Astronomisė :

"Eksplorimi i universit prej nesh si qenie humane, po zhvillohet nė drejtime tė ndryshme. Pėrveē satelitėve, anijeve kozmike, teleskopėve, ne kemi vėnė nė pėrdorim gjithashtu mikroskopėt, kemi zbėrthyer atomin, kemi shumėfishuar kapacitetin e kompjuterėve dhe kemi zhvilluar nė njė nivel mė tė lartė mendimin human, pėr tė kuptuar drejt dhe mė mirė kozmosin"... John D. Barrow,"The Origin of The Universė" by, Phenix, London, UK 1995... Po mė poshtė ky autor vazhdon; "Astronomi i famshėm amerikan Edvin Hubble vėzhgoi dritėn e galaktikave nė distanca tė largėta. Pra kėshtu, nė kėtė mėnyrė, ai i bėri thjesht tė pėrdorshme valėt e dritės... Sepse drita ishte valė, dhe kur ajo largohej nga burimi fillestar, binte frekuenca e valės sė dritės, qė do tė thotė gjatė vėzhgimit shkonte ngadalė drejt tė kuqes. Pra ky fenomen kozmik njihet mirė nė gjuhėn e Astronomisė edhe si "Udhėtimi i sė Kuqes"... ose ekspansioni i saj. Dhe prapė Hubble zbuloi se drita e galaktikave tė largėta, tė cilėn ai po vėzhgonte sistematikisht ishte pikėrisht "Ē'vendosja e sė Kuqes" !

Drita dihet gjithashtu, qė ėshtė nė fakt hallka ndėrmjetėse, midis Krijuesit dhe tė gjitha substancave tė gjalla nė fillimin e jetės. Kjo ėshtė baza, ėshtė esenciale pėr ēdo element qė merr pjesė nė aktin e krijimit! Po le t’i japim njė shpjegim pak mė thelluar fenomenit tė sė kuqes, e cila merr pjesė aktive qysh nė sekondat e para nė formimin e jetės nė univers...

Si e pamė edhe nga "Bibla", (Gjeneza), apo nga libri i mjeshtėrit tė shkencės sė Astronomisė anglezi, John D.Barrow, "The Origin of Universė"ēdo gjė qė ekziston nė natyrė, pėrfshi edhe ngjyrat, janė pronė e krijuesit! Dhe nė kėtė pikė shkenca nuk bėn tjetėr veēse vėrteton duke i shpjeguar me metodat e saj, atė ēka ėshtė predikuar nė librat e shenjtė nė njė kohė tepėr tė lashtė!

Sa pėr kureshtjen tuaj kėtu po shtoj se;

"Pėrkthyesi i parė i testamentit tė vjetėr Shėn Jeronimi, ishte njė prift, studiues dhe doktor i kishės i lindur nė Dalmaci tė Yllirisė (340-420AC). Ai e pėrktheu nga Yllirishtja, testamentin e vjetėr, nė gjuhėn latine dhe e vuri nė kontakt pėr herė tė parė botėn perėndimore me pėrmbajtjen e saj" Edvin Jacques "The Shqypėtars" publ, McFarlands&Company. USA 1995.

Sidomos nė testamentin e vjetėr janė pasqyruar shumė elementė tė jetės sė Yllirėve dhe tė njohurive tė thella universale qė kishin ata pėr kozmosin dhe fillimin e jetės nė tokė gjithashtu! Mendohet se testamenti i vjetėr ėshtė shkruar rreth 600 BC!

Po njė fakt tė tillė, se Yllirėt janė njė popull Biblik, pa kurrėfarė hezitimi e thekson edhe studiuesi i madh francez me origjinė hebraike Zacharia Mayani nė librin e tij me titull, "The Etruscans Begin to Speak" publ, by. Simon&Schuster,INC. USA. 1961. Ai nė kėtė botim i kushton njė kapitull tė tėrė kėtij fakti, nė faq . (411-425) !

Po kėshtu bėn edhe Robert Temple nė librin e tij "The Sirius Mistery", nė Appendix VI! Ai duke lexuar (gjenezėn) nga testamenti i vjetėr 23:7, nėnvizon se;

"Abrahami ndaloi dhe u pėrkul thellė kur pa Hittitėt, banorėt e kėtij vendi!... Ai vend quhesh Hebron. Mendohesh qė Hittitėt nuk kishin jetuar kurrė aq poshtė nė jug... Ėshtė i mirėnjohur fakti se zemra e perandorisė sė tyre ka qenė gjithmonė fusha e Anadollit" ! Hittitėt ishin njė fis i njohur Pellazgo-Yllir dhe gjithashtu ata njihen si paraardhėsit e Dardanėve!

Njė tjetėr, prof. Oliver Gurney, po ashtu i kushton njė seksion tė plotė, prezencės sė Hittitėve nė Palestinė nė librin e tij "The Hittites" faq. 59-62, duke e pėrmbyllur me kėtė shprehje;

"Prezenca e Hittitėve nė Palestinė pėrbėn njė problem vėrtet kureshtar!"

Shqiponja me dy krerė ka qenė gjithmonė simboli kryesor i Hittitėve, gjithashtu. Do tė doja t’i kėshilloja lexuesit e mi me kėtė rast, qė Biblėn ta konsiderojnė veēanėrisht, si pjesė e kulturės sė paraardhėsve tanė, "Bijve tė Shqipes"! Lashtėsia e historisė njerėzore qė pėrmban Bibla ėshtė po ashtu pjesė e vjetėrsisė sė civilizimit Pellazgo-Yllir!

Kėshtu pra, hap pas hapi, analizė pas analize, ne vijmė tek i njėjti konkluzion i filozofisė hermetike, qė na kujton se, njeriu si qenie humane pėrbėhet nga dy elementė kryesorė; sė pari ai fizik (tokėsor) dhe ai shpirtėror(qiellor), i cili na mban tė lidhur me Krijuesin, (Zotin)!

Njeriu, nė fillim ngriti sytė e tij kurioz atje lart nė qiell, si njė vėzhgues i njė fenomeni thjesht kozmik. Dhe nga ky gjest i rėndomtė ai nisi njėkohėsisht rrugėn e gjatė dhe tė pafund tė dijes. Duke lexuar librat e shenjtė dhe duke bėrė kėrkime shkencore i stabilizoi njohuritė e veta nė fushėn e riprodhimit tė (ngjyrave) pėr t’i pėrdorur pastaj nė jetėn e tij tė pėrditshme. Ai (njeriu) kėtė gjė e bėri ose pėr nevoja praktike, ose thjesht edhe pėr tė kėnaqur shijet e veta estetike.

Po si lindi dhe si u zhvillua, vetė procesi i gjatė i transformimit tė tyre? Sipas teorisė sė Bing-Beng me shpėrthimin kozmik, i cili nė momentin e parė energjia e akumuluar shpėrndahet nė formėn e dritės sė kuqe ose (Ekspansionit tė Kuq)! Ndryshe kjo quhet Supernova! Gjatė Supernovės drita e kuqe e dalė nga ky shpėrthim kozmik udhėton duke mbuluar hapėsirėn gjigandeske dhe kėshtu ai merr emrin "Udhėtimi i Dritės sė Kuqe", e cila mbas njė periudhe fillestare ndihmon nė formimin e konstelacioneve, galaktikave, sistemeve diellore, kometave, yjeve, planetėve, hėnave dhe trupave tė ndryshėm qiellorė! Masa e Kuqe ėshtė pa formė, karakterizohet nga njė energji dhe temperaturė e lartė dhe pikėrisht ėshtė kjo temperaturė e lartė qė merr pjesė aktive dhe luan njė rol tė dorės sė parė nė formimin e Universit! Jo rastėsisht thuhet nė librat e shenjtė se pa prezencėn e temperaturės, asgjė nuk lind nė Univers, duke filluar nga qeniet njė qelizore e deri tek yjet dhe planetėt qė njeriu i dallon ato me lehtėsi nė njė natė tė kthjellėt e pa re!

Pra ngjyra e kuqe, dominon nė gjenezė dhe simbolikisht do tė thotė ekspansion. Njėkohėsisht e kuqja zhvillohet nėn prezencėn e njė temperature shumė tė lartė dhe merr pjesė nė krijimin e formave tė reja tė ekzistencės. Ai gjithashtu pasqyron gjithashtu edhe kohėzgjatjen e kėtij procesi. Por gjuha e zotit nuk ka qenė asnjėherė e njėjtė me atė tė njeriut! Thonė se atje lart, "Atij" i pėlqente tė shprehej me numra! Nga ky shkak pėr njeriun, "Ai" krijoi fillimisht shenjat dhe simbolet, tė cilat kuptoheshin me lehtėsi nga qeniet humane!

Po kėshtu ne bėjmė sot, me shenjat e trafikut rrugor pėr t’i krijuar gjithkujt njė gjuhė universale komunikimi pėr tė gjithė ata qė qarkullojnė nė rrugė. Pėr ta shpjeguar dhe adaptuar nė mes njerėzve kėtė mėnyrė sistemi komunikimi Zoti si zakonisht dėrgoi zogun e tij tė preferuar si mesazhier, Ibisin, Thothin, ose Hermesin, qė nė fakt tė gjithė kėto emra sė bashku, nėpėr procesin e civilizimit mijėravjeēar, pėrmblidhen me njė emėr tė vetėm, siē e thamė dhe mė lart nė kėtė shkrim me atė tė shqiponjės; Zogut-Yll!

Flamuri!

Pasi morėm nė analizė elementėt pėrbėrės tė flamurit dhe origjinėn e tyre tė largėt, tani vijmė tek ana konkrete e problemit nė njė kohė mė tė afėrt. Nė pamje tė parė duket sikur nuk kemi shumė pėr tė thėnė, sepse qysh kur ndodhi pushtimi Otoman, ne si komb duke humbur pavarėsinė, natyrisht u ndaluam qė tė pėrdornim tė gjitha shenjat nacionale qė na pėrfaqėsonin.

Kėtu ėshtė fjala pėr Heraldikėn shqiptare dhe historinė e procesit tė shenjave dhe simboleve, qė janė pėrdorur padyshim nga perandoritė, mbretėritė, principatat, dhe familjet e mėdha si shenjė e pėrfaqėsimit tė tyre... Por, mė 1875, nė gėrmimet arkeologjike tė Orakullit tė Janinės ėshtė zbuluar nė gurin e tempullit e skalitur njė shqiponjė me dy krerė (qė arkeologu Karapano) kishte qejf ta quante atė si tempullin e Dodonės! Por, tashmė ne e dimė, Dodona ende fle nėn kėmbėt e Baba Tomorit, e pa rizbuluar nga askush pėr arsye qesharake, ku ne shqiptarėve na rėndon mbi shpatulla ana e turpshme e ngjarjes! Prandaj, dhe rizbulimi i "Flamurit tė Skėnderbeut" nga patrioti ynė i madh Faik Konica ishte njė lajm i madh... Dhe me kėtė rast ai (Konica), kishte kryer mė shumė se njė akt patriotik!...

Por pėrveē shqiponjės me dy krerė tė Zeusit, qė padyshim tashmė e dimė se ėshtė tepėr e lashtė dhe ėshtė simbol kozmik, ne kemi edhe gjurmė tė tjera nga e kaluara jonė historike, tė cilat mundet t’i pėrdorim, si argumente, apo si rekorde origjinalė.

Le tė kujtojmė kėtu mbretin Hyllus (1225 BC)! Mbretėria e tij padyshim qė ka pasur flamuj pėrfaqėsues, sė bashkė me shenjat e tjera tė mbretėrisė sė tij!

Po ashtu lufta e Trojės gati (1200 BC)... Edhe atyre u kanė hyrė nė punė flamurėt! Mbreti Dardan Bardhylus, "Ylli i Bardhė"(449?-359?BC) ishte ai,

i cili formoi fillimisht mbretėrinė e Maqedonisė dhe qė e cila mė pas, u shndėrrua nė perandorinė e famshme maqedonase nga Philipi II (359-336 BC), i ndjekur nga i biri, Aleksandri i Madh (336-323 BC)! Dihet tashmė, se ata besonin tek Zeusi, quheshin shqiponja, mbanin pelerina tė kuqe all mbi shpatulla dhe nė flamurėt e tyre nė qendėr, kishin simbolin e Diellit tė pikturuar nė variante tė ndryshme!

Vetėm sa pėr koincidencė, unė si njė dėshmitar i aktiviteteve patriotike tė komuniteti shqiptar i Amerikės tė paktėn nė kėto 15 vjetėt e fundit, nė kėndvėshtrimin tim personal vlerėsoj si njė moment madhėshtor, pamjen e demonstruesve tanė me flamujt kuq e zinj tė hedhur mbi supe nėpėr rrugėt e Washingtonit, New Yorkut, Chicagos, Detroitit dhe sa e sa qyteteve tė tjera... Ėshtė krejt e mrekullueshme qė tė shikosh se si flamujt e hedhur mbi supet e demonstruesve shqiptarė pėr mbrojtur nė mėnyrė paqėsore tė drejtat e tyre njerėzore, gjatė lėvizjes sė tyre nėpėr rrugė, nga lart ata duket sikur shvendosen si pjesė e tė kuqes kozmike!

Nė fillim tė viteve 80, thonė se: "Nė njė intervistė televizive me yllin e ri nė ngritje tė artit Amerikan, aktorit me origjinė shqiptare John Bellushi, drejtuesi i atij programi pėr t’i bėrė njė kompliment, i drejtohet: - "Hej, Johnny! Nė tiparet e tua mesdhetare, ju keni pėrafėrsi me Julius Qezarin! Por Johnny vetė, aty pėr aty ja priti; "Unė afroj mė shumė me Aleksandėrin e Madh, se me Julis Qezarin! Babai im Adam Bellushi ka lindur nė tė njėjtin vend, ku ka lindur Aleksandri i Madh"!...

Pra, komentet janė tė tepėrta!...

Por sot nė literaturėn klasike thuhet se origjina e flamurit vjen, ose e ka filluar tė pėrdoret nė lashtėsi, fillimisht nga perandorėt kinezė, qysh nė shek X BC!

"Flamurėt valėvitės dhe tė gjitha shenjat e tjera luftarake tė rreshtuara nė fushė-betejė janė praktikuar fillimisht nė ditėt e Kinės sė lashtė. Perandori kinez Chou themelues i dinastisė Zhou, nė shek e X (BC) pėrdorte njė flamur tė bardhė pėrpara kalit tė tij, sa pėr tė deklaruar prezencėn, thuhet nė "Dictionary Enciclopedic Illustrated". page. 634, publ by, Tormount Publications Inc. 1990.

Eduard Gibboni, i cili sot konsiderohet si historiani mė i madh nė tė gjitha kohėrat, hipi nė panteonin e nderit me librin e tij tė famshėm nė 4 pjesė, dhe krejt voluminoz, me titull:"The Decline and Fall of Roman Empire". Puna e tij nė kėto libra historik, konsiderohet prej tė gjithėve, si njė pėrpjekje titanike, dhe ėshtė model i skrupulozitetit dhe ndershmėrisė profesionale...

Diku nė kėtė libėr ai shkruan:"Klaudius teveqeli, vėllai i Gjermanikusit, pothuajse arriti nė kampin e tyre dhe kishte hedhur mbi supe "Tė Kuqen Perandorake", dhe po pėrgatitej qė tė zgjidhej perandor me mbėshtetjen e ushtrisė"! (The decline and Fall...) faq. 99-100). by Pinguin Books USA 1987...

Nė faq. 149, ai nė rastin e perandorit Valerian ai pėrshkruan kėshtu: "Valeriani ishte rreth 60 vjeē, kur ai hodhi mbi supe "Tė Kuqen Perandorake",

jo pėr kapriēo, popullaritet, apo shkėlqim ushtarak, por pėr tė treguar aprovimin dhe unitetin e botės romane" Pra ėshtė mė se e qartė se "Pelerina e Kuqe", flamujt, dhe shqiponjat nė majė tė shtizės nuk tregonin tjetėr veēse besimin tek (Dielli zot, ose Zeusi) .

Kėtu gjithashtu, duhet theksuar se Republika Romake nė fillim kishte tė tjera shenja simbolike; shqiponjėn me njė kokė tė vendosur nė majė tė shtizės sė flamurit tė kuq. Por mė vonė kur ajo (R. Romake) u zgjerua, dhe kur u hodh matanė Adriatikut mori kontrollin e lindjes duke u shndėrruar nė Perandori!

Pastaj ajo vuri nė pėrdorim shqiponjėn me dy krerė. Kjo gjė erdhi edhe si rezultat i prezencės dominuese, tė Yllirėve...

Le tė citojmė pėrsėri, Gibbonin e madh: "Puna e shkėlqyer e bėrė pėr tė shpėtuar perandorinė nga sulmet e gjithanshme tė tiranėve, dhe barbarėve, ishte realizuar tashmė me sukses tė plotė nga vazhduesit, Yllirė... Sapo perandori Dioclecian hyri nė vitin e tij tė njėzetė tė dominimit tė tij, nisi festimet triumfuese, duke lejuar dhe pjesėmarrjen pompoze tė ushtrisė qė tė parakalojė nė rrugėt e Romės! Partneri i tij me fuqi tė barabartė perandorake Maksimiani (tjetėr Yllir ky) ishte i vetme shoqėrues, nė lavdinė e atyre ditėve tė mėdha." Kėto radhė janė shkėputur, po nga libri "The Decline and fall of...) nė faq. (198-199).

Por nė fakt riorganizimin e plotė tė perandorisė e bėri Kostandini i Madh (306-337 AC), dhe atėherė shqiponja me dy krerė u ristabilizua pėrfundimisht. Le ta ilustrojmė mė mirė kėtė fakt nga libri: "The Complete Dictionary of Symbols" nė faq. 161, thuhet p.sh;

"Shqiponja ėshtė njė nga simbolet mė tė lashta dhe mė populloret si emblemė fitoresh. Shpirti i saj luftarak konsiderohej, fat dhe sukses pėr ushtrinė persiane! Mė vonė shqiponja pėr Romėn, thuhej se buronte nga legjenda e Eneas qė erdhi nga Troja, i shoqėruar prej saj nė Itali, dhe mbahej nė standardin Roman, si "Zogu i Jovit"!

Mė vonė Perandoria e Romės dhe e ajo Bizantine pėrdorėn shqiponjėn me dy krerė qė simbolizonte tashmė tė dy gjysmat; perandorinė e lindjes dhe atė tė perėndimit! Kjo thuhet se u adaptua nga perandorėt e mėvonshėm (kryesisht Yllirė), dhe pastaj nga "Perandoria e shenjtė Romane", nga "Hadsburgėt", dhe mė tej nga "Perandoria Ruse", rreth vitit 1 200, si rezultat i njė martese qė erdhi, me njė nga princeshat e familjes sė famshme Komneni nė Anadoll! Nga kjo familje siē dihet dolėn disa perandorė Bizantinė dhe njihen mirė pėr rrėnjėn e tyre shqiptare !

Sa pėr kureshtjen tuaj, flamujt e Perandorisė Bizantine ishin me fushė tė verdhė, dhe me shqiponjėn e zezė nė mes, ndryshe nga ato tė Romės tė kuq! Ashtu si kemi parė tek filmi mbi "Skėnderbeu", por vetėm pėr tė treguar se tashmė dielli kur ngrihet nė lindje ka ngjyrėn e verdhė! E verdha gjithashtu nė kodin e ngjyrave zbėrthehet edhe si shėmbėlltyra e Zotit!

Duke kujtuar veprimin e Zeusit me dy shqiponjat tek Delphi, ai caktoi atje qendrėn e botės sė vjetėr! Aty ndahej lindja, me perėndimin dhe siē duket aty ka kaluar meridiani fillestar, i cili nė artikullin tim mbi Dodonėn, theksova se ky meridian fillon tek piramida e madhe e Keopsit dhe se duke u ngjitur nė veri ai e ndante trekėndėshin e madh nė dy pjesė tė barabarta, duke formuar kėshtu kėndin 90ŗ! Mali i Tomorit dhe ai Araratit pėrfitonin nga kjo pingule njė pikė tė baraslarguar.

Mė pas vjen periudha e gjatė e rezistencės kundra pushtimit Otoman dhe mė tutje, pėr 450 vjet me radhė deri tek rizbulimi i flamurit kuq e zi tė Skėnderbeut nga i madhi, Faik Konicės! Pra duke ju afruar fundit tė kėtij shkrimi mbi lashtėsinė e historisė tonė si komb, s'di pse nė mbyllje tė kėtij shkrimi dua tė pėrmend njė pasazh tė shkurtėr nga komedia Shekspirit "Nata e Dymbėdhjetė", ngjarje e cila ka ndodhur nė Ylliri, qė ai, thonė se e vizitonte rregullisht, pėr tė parė nė origjinal tragjeditė e Eskilit:

Si heroina "anijembytur", e (Natės sė Dymbėdhjetė ) pra, po pyesim; -Cili vend, or miq... ėshtė ky? Kapiteni Shekspirian i anijes ju pėrgjigj . -"Kjo ėshtė Ylliria, zonjė"... !(1.2 1.2) Kurse ajo pyeti. -"A e njeh ti kėtė vend"? Ai u pėrgjigj; -"Ehė, zonjė... mirė" ! (1.2 23-24). Marrė nga "Shqiptarėt" e Edvin Jacques!...

Pėrurimi

"Libri Evropian”, pjesė e re e Bibliotekės Kombėtare

Bibliotekės Kombėtare i shtohet njė pjesė e re, ajo e ambienteve tė "Librit Evropian", pėrurimi i tė cilit ėshtė zhvilluar mbrėmjen e djeshme, nėn praninė e Kryeministrit Berisha dhe ministrit Pango. "Libri Evropian" ėshtė njė investim i MTKRS-sė, me fond tė buxhetit tė shtetit, "pėr rehabilitimin e 'ndėrtesės sė vjetėr' tė Bibliotekės Kombėtare. Tenderi i hapur pėr restaurimin e kėsaj godine me njė fond prej 36 milionė lekėsh tė reja ishte e para nismė konkrete pėr "kthimin nė identitet" tė saj. Rehabilitimi i “ndėrtesės sė vjetėr” tė BK-sė ka filluar nė vitin 2000, por pa asnjė rezultat konkret deri nė vitin 2007. Gjendja e degraduar e godinės kishte shkaktuar jo vetėm nxjerrjen jashtė pėrdorimit pėr lexuesit, por kishte rrezikuar dėmtimin e koleksioneve qė ruheshin e shėrbeheshin aty: Rreth 250 000 njėsi bibliotekare me vlera tė veēanta kulturore evropiane e botėrore, veēanėrisht ato tė fondit tė pėrzgjedhur tė literaturės filozofike, artistike e shkencore tė tė gjitha kohėrave dhe tė gjithė popujve. Sipas ministrit tė Kulturės, Ylli Pango, ndėrtesa e "Librit Evropian" ėshtė rikonceptuar sipas parimit bashkėkohor me “fonde tė hapura”. Salla gjermane e leximit (tanimė nė funksion tė plotė nė bashkėpunim me Institutin

“Goethe”), salla angleze e leximit, salla franceze e leximit, salla italiane e leximit, salla e gjuhėve klasike tė leximit, salla e periodikut tė huaj, biblioteka do tė ofrojė pėr lexuesin vlera tė kulturės evropiane.

Duke qenė ndėrtesė qė ruan dyfish vlerėn historike; si vend ku mė 1912 ėshtė shpallur pavarėsia e Tiranės dhe mė 1920 ėshtė shpallur Qeveria e parė e dalė nga Kongresi i Lushnjės nė Tiranėn e sapocaktuar kryeqytet, nė vitin 2000 u realizua shpallja e saj “Monument Kulture” e kategorisė sė dytė. Nė bazė tė ligjit “Pėr Trashėgiminė Kulturore”, restaurimi i objekteve tė trashėgimisė kulturore ėshtė kryer nga Instituti i Monumenteve tė Kulturės, ndėrsa projektet e restaurimit tė ndėrtesės “Libri Evropian” nė ēdo rast janė miratuar nga Kėshilli Kombėtar i Restaurimit.

http://www.parajsa.com/botime/486-mi...-deri-sot.html
Pelasgian no está en línea   Reply With Quote
Old July 10th, 2011, 01:27 PM   #55
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Trashėgimia Ilire

__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old July 10th, 2011, 09:30 PM   #56
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,282

Ku gjenden keto?
7t no está en línea   Reply With Quote
Old July 10th, 2011, 11:19 PM   #57
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Tek Muzeu Kombetar ne Tirane i kam pare por jo te rreshtuara ne kete menyre
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old July 10th, 2011, 11:25 PM   #58
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Historia e Skenderbeut nga Marin Barleti :

http://www.skyscrapercity.com/showth...1355061&page=3
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2011, 09:13 AM   #59
erick2
Registered User
 
erick2's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: filli
Posts: 49
Likes (Received): 2

http://youtu.be/3Ef0S5_e3pc
erick2 no está en línea   Reply With Quote
Old July 15th, 2011, 01:32 AM   #60
Pelasgian
BANNED
 
Join Date: Apr 2011
Location: Ferizaj
Posts: 1,129
Likes (Received): 4


Pelasgian no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 08:25 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu