daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Ekonomia, Shėrbimet Publike dhe Turizmi. > Ekonomia

Ekonomia Economic News and Developments.

Reply
 
Thread Tools
Old April 17th, 2011, 03:21 PM   #1
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,148
Likes (Received): 1443

Verėrat Shqiptare | Albanian Wines

Propozoj qe te shkruaj secili, kryesisht ato qe jetojne jashte dhe kane pare ose degjuar per vererat shqiptare qe njihen ose shiten ne bote.
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old April 17th, 2011, 03:23 PM   #2
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,148
Likes (Received): 1443

Ja nje faqe shume interesante ne facebook:

http://www.facebook.com/pages/Albani...22618444422080
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old April 17th, 2011, 03:28 PM   #3
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,148
Likes (Received): 1443

Albanian wine

While rarely seen – let alone tasted – in Western Europe at the moment, it is certain that with the increased profile of Albanian tourism and more people than ever set to visit the country that its wine will become better known and more popular.

With its Mediterranean climate and variety of terrains, it should come as no surprise that a number of Albania’s regions have an active wine industry, including the Western Lowlands and coastal plain where Durres is situated. Other regions where wine is commonly produced are the hills of central/southern hills around Elbasan and Berat (for example, the Ēobo winery), the southeastern sub-mountainous regions around Korēa and Pogradec and the mountainous regions of the country’s north-east.Investment in wine production increased considerably under Communist rule. Some 20,000 hectares was given over to vineyards producing grapes for juice, brandy, local speciality raki rrushi and of course wine, which accounts for around 70% of the grape harvest.

While many familiar grape varieties were imported, such as Merlot, Cabernet Sauvignon and Riesling to name but three, indigenous varieties comprise a sizeable percentage of the total crop in Albania and, apart from their unique characteristics, are an example of the pride many Albanians have in their national heritage. Among the best-known local varieties are Shesh i Bardhe and Pules for white wine and Shesh i Zi and Kallmet for red wine. The quality of local wines is generally very good, and of course, inexpensive by Western standards. Some, such as those from the Rilindja Valley, have even won international awards. Unfortunately, even getting to taste them outside of Albania is quite difficult at the moment.

“Currently, there are no Albanian wines in the UK and we are working together with the Albanian Embassy to start a series of wine tastings,” says Dritan Doda of winealbania.com. “Albanian wine has just started to emerge into the market and it will take some time to promote it.”

The last tasting event Dritan held in the UK was in October 2009 in Central London. We can only hope that he, along with other enthusiasts and the Albanian powers-that-be, can arrange an opportunity for more people to sample the diverse wines that the country has to offer. In the mean time, if you really want to enjoy the best Albanian wine, spending some time at an Albanian resort is definitely your best option.


Kjo pjesa eshte marre nga faqja e kompanise qe nderton Gjirin e Lalzit:
http://www.lalzitbay.com/albania/albanian-wine/
Interesante
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old April 17th, 2011, 03:36 PM   #4
Pelasgian
BANNED
 
Join Date: Apr 2011
Location: Ferizaj
Posts: 1,129
Likes (Received): 4

amselfelder nga kosova
ket e ki gati ne cdo supermarket ne gjermani


Pelasgian no está en línea   Reply With Quote
Old April 17th, 2011, 03:46 PM   #5
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,148
Likes (Received): 1443

Quote:
Originally Posted by Pelasgian View Post
amselfelder nga kosova
ket e ki gati ne cdo supermarket ne gjermani


Shume interesante
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old April 17th, 2011, 03:50 PM   #6
Kosovaar
Registered User
 
Kosovaar's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,324
Likes (Received): 1

Vera Stone Castle nga Rahoveci i Kosoves.

http://www.stonecastlewine.com/sq/

__________________
E mos shiko kisha e xhamia, feja e shyptarit eshte shqyptaria
Kosovaar está en línea ahora   Reply With Quote
Old April 17th, 2011, 03:55 PM   #7
Pelasgian
BANNED
 
Join Date: Apr 2011
Location: Ferizaj
Posts: 1,129
Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by Kosovaar View Post
Vera Stone Castle nga Rahoveci i Kosoves.

http://www.stonecastlewine.com/sq/

man thats a great commercial
Pelasgian no está en línea   Reply With Quote
Old April 17th, 2011, 04:11 PM   #8
Kosovaar
Registered User
 
Kosovaar's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,324
Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by Pelasgian View Post
man thats a great commercial
Haha, is it..?
__________________
E mos shiko kisha e xhamia, feja e shyptarit eshte shqyptaria
Kosovaar está en línea ahora   Reply With Quote
Old April 17th, 2011, 04:13 PM   #9
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,148
Likes (Received): 1443


Me te vertete shume reklame e bukur.

Nje nga kantinat me cilesore ne Shqiperi eshte Kantina Cobo. Ka fituar dhe disa cmime nderkombtare per cilesi.

http://cobowinery.com/

Ja dhe reklama:

rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old April 17th, 2011, 04:30 PM   #10
UserFree
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prishtina
Posts: 1,438
Likes (Received): 51

Hera e pare qe ndegjoj per kete amselfelder. Kurse Stone Castle, shitet ne waitrose wine

http://www.waitrosewine.com/230556931/Product.aspx
UserFree no está en línea   Reply With Quote
Old April 17th, 2011, 04:35 PM   #11
Pelasgian
BANNED
 
Join Date: Apr 2011
Location: Ferizaj
Posts: 1,129
Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by UserFree View Post
Hera e pare qe ndegjoj per kete amselfelder. Kurse Stone Castle, shitet ne waitrose wine

http://www.waitrosewine.com/230556931/Product.aspx
amselfelder shitet mas shumti ne gjermani zvicer dhe austri por edhe ne supermarketet gjermane ne slloveni dhe vende tjera ne ballkan
Pelasgian no está en línea   Reply With Quote
Old April 17th, 2011, 08:14 PM   #12
Kumanovari
#Vetevendosje
 
Kumanovari's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 6,175
Likes (Received): 3004

Vererat Shqiptare

ne Gjermanisht

http://de.wikipedia.org/wiki/Weinbau_in_Albanien

ne Anglisht

http://en.wikipedia.org/wiki/Albanian_wine

Vererat e Tokes Ilire/Shqiptare ishin ma te mira ne gjith Boten e asaj Kohe.

Dhe ne kete Liber nje Kapitull per ket Tem
http://books.google.ch/books?id=ha6l...page&q&f=false
__________________

#Albania

Kumanovari no está en línea   Reply With Quote
Old April 17th, 2011, 08:14 PM   #13
Kumanovari
#Vetevendosje
 
Kumanovari's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 6,175
Likes (Received): 3004

Vreshte/Vnesht/Veshte ma merr mendja se ketu e ka "orginen" fjala jon per Vjeshten.
__________________

#Albania

Kumanovari no está en línea   Reply With Quote
Old April 19th, 2011, 10:12 PM   #14
BvizioN
veriori
 
BvizioN's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Manchester,UK/Mirdite,ALB
Posts: 2,067

Ne Bukmire nuk ka ndonje kantine akoma, farmeret e tregtojne rrushin per vere (ne pergjithesi tek ca kantina ne Durres) dhe nje pjese te prodhimeve e kthejne ne raki. Vreshtat e Bukmires jane pothuajse me te medhajat ne zonen e veriut.

Imazhi me poshte eshte shkeputur nga nje face e Mirdites ne FB.

BvizioN no está en línea   Reply With Quote
Old April 19th, 2011, 10:43 PM   #15
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19976image hosted on flickr


image hosted on flickrHuti no está en línea   Reply With Quote
Old April 19th, 2011, 11:20 PM   #16
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,148
Likes (Received): 1443

Quote:
Originally Posted by BvizioN View Post
Ne Bukmire nuk ka ndonje kantine akoma, farmeret e tregtojne rrushin per vere (ne pergjithesi tek ca kantina ne Durres) dhe nje pjese te prodhimeve e kthejne ne raki. Vreshtat e Bukmires jane pothuajse me te medhajat ne zonen e veriut.

Imazhi me poshte eshte shkeputur nga nje face e Mirdites ne FB.

Kam pare nje emision para ca kohesh shume interesant per Puken, ku shumica e banoreve prodhonin ca produkte bio te mrekullueshme: psh verera e likerna te ndryshme , buke fiku , pasterma, etj. Nuk e di si e kishte emrin nje lloj vere te vecante qe prodhonin , ndoshta eshte kjo Bukmira po nuk jam i sigurte.
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old April 19th, 2011, 11:33 PM   #17
BvizioN
veriori
 
BvizioN's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Manchester,UK/Mirdite,ALB
Posts: 2,067

Bukmira eshte e Mirdites, 10km nga Rresheni. Puka nuk ka vreshtari keshtu qe mbase...
Dhe mua me pelqejne shume produktet "home made" Vererat qe prodhojne vete farmeret jane fantastike, dhe ne shqiperi pothuajse te gjithe ata qe banojne jashte qytetit kultivojne rrush.
BvizioN no está en línea   Reply With Quote
Old September 9th, 2011, 02:48 PM   #18
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Nje dokumentar i shkurter per kantinen e veres Cobo ne Berat ( gjithashtu ka dhe nje pjese dedikuar "glikove" te Beratit ) :

__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old September 9th, 2011, 03:08 PM   #19
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Kantina e veres "Luani" , serish ne Berat :

http://www.kantina-luani.com/home.html
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old September 9th, 2011, 03:09 PM   #20
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Nje prej vererave me cilesore shqiptare eshte LUNDRA. Fatkeqesisht nuk gjej dot ndonje foto apo video ne internet.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 02:42 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu