daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Urban Bulgaria > Transport and Infrastructure

Transport and Infrastructure Инфраструктура

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 6 votes, 5.00 average.
Old June 12th, 2011, 07:50 PM   #1
Herzog Tryn
Registered User

Likes (Received): 498

Border Crossings | ГКПП и гранична ограда

По настоящем следните ГКПП-та функционират, изграждат се или са планирани на територията на Република България:
Аерогари:
* Летище София
* Летище Пловдив
* Летище Варна
* Летище Бургас
* Летище Горна Оряховица
Черноморски пристанища:
* ГКПП Балчик
* ГКПП Варна
** Пристанище
** Ферибот
** Морска гара
** Варна-Запад
* ГКПП Бургас
** Пристанище
** Ферибот
* ГКПП Царево
На границата с Румъния:
* ГКПП Видин
** Дунав-мост 2
** Речна гара
** Ферибот
* ГКПП Лом
* ГКПП Оряхово–ферибот
* ГКПП Сомовит-Никопол
* ГКПП Свищов
* ГКПП Русе
** Дунав-мост
** Централна гара
** Гара-разпределителна
** Пристанище
** Ферибот
* ГКПП Тутракан
* ГКПП Силистра-Кълъраш
* ГКПП Кардам
** Гара
** Шосе
* ГКПП Дуранкулак
На границата с Сърбия:
* ГКПП Брегово
* ГКПП Връшка чука
* ГКПП Калотина
** Гара
** Шосе
* ГКПП Стрезимировци
* ГКПП Олтоманци
* ГКПП Салаш – Ново корито (планирано)
* ГКПП Банкя – Петъчинци (планирано)
* ГКПП Трекляно – Босилеград (планирано)
На границата с Македония:
* ГКПП Гюешево
* ГКПП Станке Лисичково
* ГКПП Златарево-Ново село
* ГКПП Симитли – Пехчево (планирано)
* ГКПП Струмяни – Берово (планирано)
* ГКПП Черната скала (планирано)
На границата с Гърция:
* ГКПП Кулата-Промахон
** Гара
** Шосе
* ГКПП Илинден - Ексохи
* ГКПП Златоград-Термес
* ГКПП Маказа
* ГКПП Ивайловград - Кипринос
* ГКПП Капитан Петко войвода - Орменион
** Гара (обслужва се от Гара Свиленград)
** Шосе
* ГКПП Горна Арда-Паранести (планирано)
* ГКПП Елидже (планирано)
* ГКПП Аврен-Митриски (планирано)
На границата с Турция:
* ГКПП Капитан Андреево-Капъкуле
** Гара (обслужва се от Гара Свиленград)
** Шосе
* ГКПП Лесово–Хамзабейли
* ГКПП Малко Търново
* ГКПП Странджа – Малкоджлар (планирано)
* ГКПП Резово (планирано)

П.С. Изполвал съм данни от българската Уикипедия, но тъй като конкретната страница съм я правил аз смятам, че е ОК.

Last edited by Herzog Tryn; September 12th, 2013 at 11:52 PM.
Herzog Tryn no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old June 12th, 2011, 08:24 PM   #2
Herzog Tryn
Registered User

Ето малко информация за някои от ГКПП, през които съм минавал последниет няколко месеца:
1. Брегово
Адекватен път от наша страна, лош от сръбска. Ако пътвате нощем към България от Неготин почти пълната липса на табели и непрогледната тъмница може да ви притеснят. На някои GPSкарти не е означен. Като цяло добро обслужване и от двете страни. Тъй като се ползва от тирове, може да има известно чакане.
2. Връшка Чука
Лош път от наша страна (последните 2-3 км) и приличен от сръбска. Доста стриктен контрол от наша страна, вкл. винети. От сръбска страна внимавайте за знака Стоп пред тяхното КПП. Ние го пропуснахме и сръбския полицай се опита да ни ръси за почерпка. Не ми се връзвайте, ние не му дадохме нищо. Но се заяжда 5 минути с нас.
3. Калотина
Няма нужда от коментар мисля. Определено, първи избор на КПП със Сърбия. На това КПП не съм имал проблеми от доста години.
4. Стрезимировци
Много лош път след Трън, лош до адекватен от сръбска. Бързо и добро обслужване от наша стана, сърбите ги мързеше. Има нова сграда от наша страна, която се руши. Добър избор, ако искате малко екзотика на път за Рощилядата в Лесковац. Кварталното ми КПП така да се каже. Поради, което има слабост към него.
5. Олтомаци
Лош, но търпими пътища и от двете стани. Слабо натоварен и не съм имал проблеми. Сърбите ни провериха малко по-подробно, но беше няколко дни след прокациите на Атака.
6. Гюешево
Според мен пътя и от двете страни си плаче за реконструкция, все пак е основен пункт. Иначе обикновенно няма проблеми с преминаването.
7. Станке Лисичково
Лош път от наша страна, доста добър от македонска. Там се слиза рязко и може да ви заглъхнат ушите. Българското КПП е смешно и вероятно е най-мизерното, като дизайн. Но контролът е строг.
Тъй, като имам известен опит с екзотични пътища покрай западните ни граници, ако някой се интересува да ме пита.
Old June 12th, 2011, 10:29 PM   #3
mediar
Digital.Creation

mediar's Avatar

Likes (Received): 5317

Да добавя и това, че има два пункта, полу-построени, но не са влезли в употреба - един със Сърбия ( завършен на 95% от двете страни ) и един с Македония ( почти завършен, но само от македонска страна; от българска не е строено нищо ).

НЕ ИЗПОЛЗВАЙТЕ GOOGLE-СКИ САЙТОВЕ ЗА ХОСТИНГ НА СНИМКИ!!!
mediar no está en línea   Reply With Quote
Old June 12th, 2011, 10:52 PM   #4
ogibo
Тракторист

ogibo's Avatar

Likes (Received): 1685

За ГКПП Капитан Петко войвода – Орменион може би е добре да изглежда така: ГКПП Капитан Петко войвода (Свиленград) – Орменион и да се добави Гара. Един път дневно има мотриса Дикия – Свиленград. Последно бях чул че обратно пътува до Александрополи.

И някой впечатления от ГКПП-та:
ГКПП Ивайловград – Кипринос
Пътят между Кипринос и ГКПП-то не е завършен. Около 5 километра без асфалт. От българска страна пътят е поносим. Обслужването е бързо и на едно гише.
ГКПП Капитан Петко войвода (Свиленград) – Орменион
Пътят е отличен и от двете страни. Понякога има задръствания заради преминаващите камиони.
ГКПП Капитан Андреево - Капъкуле
Пътят е отличен и от двете страни. Лятото задръстванията са обичайни и преминаването може да отнеми и час.
ГКПП Лесово–Хамзабейли
Впечатленията са ми от преди година. Пътят от наша страна е отличен от Елхово до ГКПП-то. От турска страна последната ми информация е че пътят е ремонтиран и вече е с две платна в едната посока до Одрин.

Last edited by ogibo; June 12th, 2011 at 11:06 PM.
ogibo no está en línea   Reply With Quote
Old June 12th, 2011, 10:55 PM   #5
Herzog Tryn
Registered User

Пунктът с Македония е Клепало (горе е описан Берово-Струмяни). Ето малко снимки от Панорамио:
http://www.panoramio.com/photo/29130058
http://www.panoramio.com/photo/29130045
От наша страна трябва да се направи ГКПП и около 10 километра път.

ГКПП със Сърбия не е ново, става дума за Стрезимировци. Има нова сграда построена от наша страна. Тя обаче стои зарязана вече десетина години и постепенно се съсипва. Може да се реконструира скромна сума и да се ползва. Пада се в ляво от сегашната сграда, като се излиза от България. Обикновенно е зад дървета и не се вижда добре. Ето една статия със снимки:
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=268052
Old June 13th, 2011, 01:08 AM   #6
blagun
Explorer

Likes (Received): 1854

ГКПП Кулата-Промахон: Пътят откъм България е отличен, в Гръцко - 15 км магистрала, която завършва в строящия се от две петилетки пътен възел южно от Беласица.
ГКПП Илинден-Екзохи (Мечи тунел): Откъм България - недобри последни километри до границата и още по-зле Г.Делчев-Добринище. В Гърция - пътят е добър. Все пак за пътуващите от София към Кавала е за предпочитане единствено при големи опашки на Кулата: Недостатъци: повече планински отсечки, по-лошо състояние на пътя, предимства: по-малко интензивно движение
ГКПП Златоград-Термес: от наша страна - перфектен път Златоград-ГКПП, като само минаването по тесните улички на Златоград е проблемно. От гръцка страна - нов път, но много тесен - близо 15 км пътят е еднолентов с изчакване за разминаване. Иначе е живописен. От гледна точка на време за пътуване: би бил изгоден за пътуващи от Пловдивско, Смолянско и Кърджалийско към Ксанти и Кавала.
blagun no está en línea   Reply With Quote
Old June 13th, 2011, 01:17 AM   #7
Herzog Tryn
Registered User

Интересно ми е, ако човек пътува с кола да кажем от Стара Загора за Солун, кое КПП е най-удачно да се ползва: Кулата, Илинден или Златоград?
Old June 13th, 2011, 01:23 AM   #8
Pazzzo
Registered User

Likes (Received): 0

През Златоград, разбира се. По-кратко разстояние е, а и се взима по-бързо заради сравнително по-добрите пътища.
Pazzzo no está en línea   Reply With Quote
Old June 13th, 2011, 03:20 AM   #9
PhirgataZFs1694
Registered User

PhirgataZFs1694's Avatar

Likes (Received): 1560

Quote:
Originally Posted by blagun View Post
ГКПП Златоград-Термес: от наша страна - перфектен път Златоград-ГКПП, като само минаването по тесните улички на Златоград е проблемно. От гръцка страна - нов път, но много тесен - близо 15 км пътят е еднолентов с изчакване за разминаване. Иначе е живописен. От гледна точка на време за пътуване: би бил изгоден за пътуващи от Пловдивско, Смолянско и Кърджалийско към Ксанти и Кавала.

Нещо такова ли представлява?

PhirgataZFs1694 no está en línea   Reply With Quote
Old June 13th, 2011, 08:37 AM   #10
mediar
Digital.Creation

mediar's Avatar

Likes (Received): 5317

Quote:
ГКПП Илинден-Екзохи (Мечи тунел): Откъм България - недобри последни километри до границата и още по-зле Г.Делчев-Добринище. В Гърция - пътят е добър. Все пак за пътуващите от София към Кавала е за предпочитане единствено при големи опашки на Кулата: Недостатъци: повече планински отсечки, по-лошо състояние на пътя, предимства: по-малко интензивно движение
Не съм съгласен. Последните километри преди ГКПП Илинден са си перфектни. Това е чисто нов път, построен преди четери години, на места трилентов, с големи радиуси на завоите и почти без слизания и качвания.

Докато положението при Златоград - ГКПП не е толкова розово. Снимките, правени лично от мен - http://www.skyscrapercity.com/showth...1#post63308091 . Обръщам внимание на последните снимки и начина, по който свършва новия път.

НЕ ИЗПОЛЗВАЙТЕ GOOGLE-СКИ САЙТОВЕ ЗА ХОСТИНГ НА СНИМКИ!!!
mediar no está en línea   Reply With Quote
Old June 13th, 2011, 10:12 AM   #11
tanashubav
Registered User

Likes (Received): 1977

ГКПП Малко Търново
От българска страна шосето е в трагично състояние. Разбития участък почва още от Бургас и стига чак до самия ГКПП. Доколкото зная в момента тече ремонт на участъка, който няма да обхване последните 10км. преди границата, които подлежат на цялостна реконструкция и добавяне на 3-та лента посока ГКПП за поемане на опашки от ТИР-ове.
От турска страна пътя е нов, с три ленти и в перфектно състояние.
Предимство на Малко Търново е, че не минават камиони, и затова шосетата към него са слабо натоварени и се пътува безпроблемно.
Преминаването през пункта е бързо, ако не броим почивни дни около официални празници, но и тогава рядко отнема повече от 30 минути.
tanashubav no está en línea   Reply With Quote
Old June 13th, 2011, 07:43 PM   #12
radoslavdj
Registered User

radoslavdj's Avatar

Likes (Received): 8

Слагам я да я има и тука:

radoslavdj no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2011, 12:33 PM   #13
PhirgataZFs1694
Registered User

PhirgataZFs1694's Avatar

Quote:
Originally Posted by tanashubav View Post
Предимство на Малко Търново е, че не минават камиони, и затова шосетата към него са слабо натоварени и се пътува безпроблемно.
Преминаването през пункта е бързо, ако не броим почивни дни около официални празници, но и тогава рядко отнема повече от 30 минути.
Не разбрах какво искаш да кажеш. През ГКПП-то не минават камиони или са изградени обходни пътища на града и не се минава през него.
Old June 14th, 2011, 12:37 PM   #14
Capt.Vimes
Да живее България!

Capt.Vimes's Avatar

Likes (Received): 12651

Quote:
Originally Posted by PhirgataZFs1694 View Post
Не разбрах какво искаш да кажеш. През ГКПП-то не минават камиони или са изградени обходни пътища на града и не се минава през него.
През ГКПП-то не минават камиони.
Capt.Vimes no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2011, 12:42 PM   #15
ogibo
Тракторист

ogibo's Avatar

Там се изграждаше и обходен път, но до къде са стигнали не знам. А иначе е забранено преминаването на камиони както и през Ивайловград – Кипринос.
Old June 14th, 2011, 01:21 PM   #16
PhirgataZFs1694
Registered User

PhirgataZFs1694's Avatar

Quote:
Originally Posted by ogibo View Post
Там се изграждаше и обходен път, но до къде са стигнали не знам. А иначе е забранено преминаването на камиони както и през Ивайловград – Кипринос.
Така изглежда на гугъл-ърт. Някой с информация дали е завършен(от I-9)?
Old June 14th, 2011, 01:33 PM   #17
Capt.Vimes
Да живее България!

Capt.Vimes's Avatar

Likes (Received): 12651

Quote:
Originally Posted by PhirgataZFs1694 View Post
Така изглежда на гугъл-ърт. Някой с информация дали е завършен(от I-9)?
Преди два месеца не беше и не изглеждаше така, сякаш скоро ще бъде.
Capt.Vimes no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2011, 02:15 PM   #18
blagun
Explorer

Quote:
Originally Posted by Herzog Tryn View Post
Интересно ми е, ако човек пътува с кола да кажем от Стара Загора за Солун, кое КПП е най-удачно да се ползва: Кулата, Илинден или Златоград?
Капитан Петко войвода/Орменио или Кулата - на кантар. През Орменио имаш 100 км хубав и ненатоварен път в Гръцко и после - само магистрала. Казвам на кантар заради по-високата цена на бензина в Гърция.
Иначе към Кулата очевидно през Ихтиман или Костенец-Дупница се пести количество километри за сметка на качеството.
Илинден го отхвърлям заради трагичното състояние на пътя Юндола-Разлог, пък и Добринище-Г.Делчев не е цвете за мирисане, независимо от впечатленията на Медиар.
През Златоград може да са по-малко километрите, но от тях 250 км са планински пътища - от Асеновград до Ксанти.
Според мен Маказа ще е оптимален вариант. Дай Боже скоро да стане!
Old June 14th, 2011, 02:20 PM   #19
blagun
Explorer

Quote:
Originally Posted by mediar View Post
Не съм съгласен. Последните километри преди ГКПП Илинден са си перфектни. Това е чисто нов път, построен преди четери години, на места трилентов, с големи радиуси на завоите и почти без слизания и качвания.
Аз визирам не само подходния път от 4-5 км, а цялата отсечка от Г.Делчев до ГКПП.
Old June 14th, 2011, 02:25 PM   #20
ogibo
Тракторист

ogibo's Avatar

Quote:
Казвам на кантар заради по-високата цена на бензина в Гърция.
Да вметна че газта в Гърция излиза с десетина стотинки (по информация от колеги които често пътуват) по-скъпа, но рядко срещана. В Александрополи има газ близко до летището и следващата е в Солун.

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules