daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Forume Shtesė > Albanologjia

Albanologjia Albanian History, Culture, Folklore, Arts and Language.

Reply
 
Thread Tools
Old June 13th, 2011, 10:39 PM   #1
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Kuzhina Shqiptare | Albanian CuisineFjala kuzhinė thuhet se ėshtė fjalė e lashtė shqipe. Nė kohėn e lashtė ilire ka qenė kuzhina (ku zina) vendi ku ziejmė, ku bėjmė gjella, qė mė vonė ėshtė transformuar nė kuzhinė.

Maza e kallamojt, Lakrori, me miell tė grurit dhe tė misrit, Flija, Krelana, Krelana e kallamojt, Pitja, Perpeqi, Rrethatorja, Kungullori, Samza, etj. janė ushqime tradicionale shqiptare. Thuhet se janė gatuar nė ditėn e enjte pasi qė tek shqiptarėt dita e enjte ka qenė ditė apo natė e shenjtė, edhe sot tek disa shqiptarė ėshtė shenjė, simbol (sante, san, saint, shėn) dita e Enjte, ku festohet dhe gatuhen trejte(pite). Kurse nė tė premten hanė ushqim mė tė lehtė dhe jepen premtimet tek yjet e tyre.

Nė disa restorante ėshtė bėrė traditė qė langu(lloj ushqimi i lėngėt) tė pėrdoret si paragjellė. Ndėrsa ndonėse pitja ėshtė gjithė ballkanase nė Kosovė pėrdoret shumė dhe ka disa lloje si: Pitet me Mish tė Grirė, Spinaq, Gjizė, Lakra, Qepė, Molla, Fasule, Mantia, etj.

Pėrpeqi
Ndėrsa pėrpeqi ėshtė njė ushqim qė nė dukje tė parė do tė dukej se ėshtė pite me djathė. Albanologjia e njeh si pica shqiptare, daton qysh nga koha ilire. Pėrgatitet me djathė tė grirė, vezė, mazė dhe margarinė. Vetėm njė petė e madhe vendoset nė tepsi pėr pjekje ku i hidhet masa e pėrgatitur. Pastaj i hidhen ve sipas dėshirės, dy ose tri. Mbetja e petės mbėshtillet nė rrethinat e tepsisė dhe bėhet pjekja. Pjekja mund tė bėhet edhe me saē sikur flija ku edhe del mė e shijshme.

Flija Kosovare
Flija ėshtė ushqim shumė i preferuar shqiptar por edhe turk. Ajo mund tė pjekėt edhe nė shporet ēoftė ai me rrymė apo me dru por mė tepėr parapėlqehet me saē. Pėr brumin duhet: 1 kg miell, 3-4 gota ujė, kripė. Pėr masėn duhet: 200 gr gjalpė, 2 filxhanė ēaji ajkė, 3 lugė vaj. Nė njė enė hidhet miell, kripė, ujė i ftohtė dhe pėrzihen nė njė brumė tė hollė si pėr petulla. Nė njė enė tjetėr shkrihet gjalpė, ajkė, vaj dhe qumėsht, pėrzihet masa e krijuar derisa tė gjithė pėrmbajtėsit tė jenė shkrirė nė njė masė tė vetme, Lyhet tepsia me yndyrė dhe me njė lugė merret brumi i hollė dhe hidhet nga cepi i tepsisė deri afėr mesit dhe krijohen radhė tė cilat mbulojnė gjithė tepsinė. Mesi i cili ėshtė bosh mbushet me radhė paralele. Gjithė sipėrfaqja lyhet me masėn e pėrgatitur dhe futet nė furrėn e ngrohur. Kjo piqet pėr 3-5 minuta. Nxirret nga furra pėr tė vazhduar me rendin tjetėr. Brumi i hollė tashmė hidhet nė tė njėjtėn mėnyrė por midis dy radhėve derisa tė jetė mbuluar e gjithė tepsia. Pėrsėri lyhet me masėn dhe piqet pėr 3-5 minuta. Kjo procedurė vazhdon derisa tė mbushet tepsia. Flija lihet tė ftohet pėr 10 minuta dhe shėrbehet me kos, djathė ose mjaltė.

Ushqimi dhe pijet
Kuzhina shqiptare ėshtė e njohur pėr vlerat e larta ushqimore dhe shijen e saj mjaft tė mirė. Pothuajse ēdo krahinė ofron specialitet e saj tė veēanta.

Gatimi i mishit tė pjekur, sidomos qengjit dhe pėrgatitja e byrekėve tė ndryshėm ėshtė e pėrhapur nė tė gjithė vendin. Veēanėrisht nė krahinat e jugut dhe Shqipėrisė sė mesme ėshtė i njohur pėrdorimi nė shkallė tė gjerė i perimeve dhe zarzavateve, vajit tė ullirit, erėzave tė ndryshme dhe limonit.

Pjatat e peshkut janė tė njohura veēanėrisht nė qytetin e Shkodrės ( tava e krapit) , Pogradecit ( korani me arra dhe lloje tė tjera) , zona bregdetare e Jonit dhe Adriatikut etj.

Nė Shqipėri gatuhen ėmbėlsira tė shumėllojshme, shumė prej tė cilave janė tė pėrbashkėta edhe pėr vendet e tjera ballkanike dhe Azisė sė vogėl (ballkavaja, kadaifi, sheqerparet, ashurja etj). Ndėr ėmbėlsirat mė tradicionale ėshtė "ballokumja", e cila gatuhet nė qytetin e Elbasanit pėr festen e Ditės sė Verės ( 14 Mars).

Si rezultat i klimės sė pėrshtatshme mesdhetare Shqipėria ėshtė e njohur pėr kultivimin e rrushit dhe prodhimit e njė varieteti verėrash tė kuqe dhe tė bardha. Ndėr mė tė pėrmendurat janė ato Merlot, Kabėrnet, Pinot Nero, Kallmet , Shesh i Zi, San Gioveze, Riesling, Shesh i Bardhė etj.

Pija mė tradicionale alkoolike ėshtė rakia ( njė lloj brandy i prodhuar nga rrushi). Nė disa zona tė Shqipėrisė prodhohet edhe rakia e kumbullės ( Korēe, Dibėr), ajo e manit ( Boboshticė etj). Shqipėria ėshtė gjithashtu e njohur edhe pėr prodhimin e konjakut Skėnderbej, i pėrmendur pėr shijen dhe aromėn e tij. Konjaku shqiptar ka fituar gjithashtu edhe ēmime ndėrkombėtare.

Ndėr pijet jo alkoolike ėshtė pėr tu pėrmendur boza ( njė pije freskuese me bazė misrin), e prodhuar nė veri tė vendit sidomos nė krahinėn e Kukėsit si dhe rehania, e cila vjen nga lėngu i rrushit dhe ėshtė pije tipike e Skraparit.
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica

Last edited by Mr_Albalover; October 2nd, 2011 at 01:04 AM.
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old June 13th, 2011, 10:44 PM   #2
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

TaratorReceta ; Per Tarator Preferohet Kos i Trashe . Hidhet kosi ne nje ene porcelani me pak kripe dhe punohet me telin e kuzhines ose ne mixer sa te jete homogjen . Nderkohe kastravecat e pastruar i grijme ne rende te trashe dhe i kullojme nga lengu i tyre i tepert i hedhim ne enen me kos. Bashke me hudhrat e grira imet mundesisht te shtypura dhe i periziejme serish derisa te jete mase homogjene gjate kesaj kohe shtojme dhe vajin dhe kripen dhe pak uthull sa per shije . Pasi te jete perzier mire e vendosim enen ne frigorifer per rreth 1 ore sa te ftohet pak ...
Serviret gjithmone e ftohte.
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2011, 04:28 PM   #3
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Tave kosi
Tave dheu
Byrek
Turshi

__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica

Last edited by Mr_Albalover; June 20th, 2011 at 07:29 PM.
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2011, 04:49 PM   #4
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Delicious! Good idea opening this thread!
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2011, 05:45 PM   #5
kodiak23
Registered User
 
kodiak23's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 408
Likes (Received): 15

Tek ne ne Kosove ju themi turshi e jo tursi!!
kodiak23 no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2011, 05:48 PM   #6
shpirtkosova
BANNED
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,373
Likes (Received): 6

Turshite jan Turqe jo Shqipetare. Byreku eshte ushqim Turk po ashtu.
shpirtkosova no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2011, 06:13 PM   #7
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Quote:
Originally Posted by shpirtkosova View Post
Turshite jan Turqe jo Shqipetare. Byreku eshte ushqim Turk po ashtu.
Ne kete bote nuk ka ndonje kuzhine 100% "etnike" ( e kam fjalen qe te gjitha kuzhinat huazojne ose asimilojne receta nga popujte fqinj ose edhe nga popuj te tjere me te specializuar ne gatime )

Keshtu qe eshte me se normale kuzhina Shqiptare te kete huazuar disa gatime nga kuzhina turke sepse ne fund te fundit Shqiptaret ishin nen perandorine osmane per me shume se 500 vjet..
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2011, 06:26 PM   #8
Pelasgian
BANNED
 
Join Date: Apr 2011
Location: Ferizaj
Posts: 1,129
Likes (Received): 4

nuk jan turke por ballkanike
Pelasgian no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2011, 07:15 PM   #9
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,106
Likes (Received): 2814

Quote:
Originally Posted by kodiak23 View Post
Tek ne ne Kosove ju themi turshi e jo tursi!!
Po edhe ne Shqiperi turshi i themi o qyp. Ai eshte gabim i postuesit.
__________________
Survival of the dankest.
Ermir está en línea ahora   Reply With Quote
Old June 20th, 2011, 07:28 PM   #10
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Po eshte gabimi im - harrova nje "h"

Po e korigjoj tani
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2011, 07:42 PM   #11
Pelasgian
BANNED
 
Join Date: Apr 2011
Location: Ferizaj
Posts: 1,129
Likes (Received): 4

hahahahahhahah o qyp
Pelasgian no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2011, 09:23 PM   #12
kodiak23
Registered User
 
kodiak23's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 408
Likes (Received): 15

Quote:
Originally Posted by Ermir View Post
Po edhe ne Shqiperi turshi i themi o qyp. Ai eshte gabim i postuesit.
Mi rrofsh BOLET ti kloshar.
kodiak23 no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2011, 09:41 PM   #13
libofsharaku
Registered User
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 459
Likes (Received): 0

hahaha
libofsharaku no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2011, 11:18 PM   #14
G.C.F
Kosovo zemra ime
 
G.C.F's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Turku/Mitrovica
Posts: 804
Likes (Received): 1

kuzhina kosovare? kush e ben ate teme
__________________
Roft kombi KOSOVAR
G.C.F no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2011, 11:22 PM   #15
UserFree
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prishtina
Posts: 1,438
Likes (Received): 51

Quote:
Originally Posted by G.C.F View Post
kuzhina kosovare? kush e ben ate teme
Une e kam te drejten. Pritni deri atehere kur do ta hapi.
UserFree no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2011, 11:24 PM   #16
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19976

Quote:
Originally Posted by G.C.F View Post
kuzhina kosovare? kush e ben ate teme
Gurmanologu i madh e i famshem, prof. dr. aka. Pidhiakos Karamadhos.

btw, esht Grek, nuk flet kosovarce
Huti no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2011, 11:30 PM   #17
Pelasgian
BANNED
 
Join Date: Apr 2011
Location: Ferizaj
Posts: 1,129
Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by G.C.F View Post
kuzhina kosovare? kush e ben ate teme
mos e perdor ket fjal "kosovare" me thuj dardane
kosovo= serbisht
dardania= shqip
Pelasgian no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2011, 11:34 PM   #18
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Quote:
Originally Posted by Huti View Post
Gurmanologu i madh e i famshem, prof. dr. aka. Pidhiakos Karamadhos.

btw, esht Grek, nuk flet kosovarce
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2011, 11:34 PM   #19
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Kam pas njohje me nje turke para ca kohesh dhe se ē'me permendte ca emra ushqimesh shqiptare qe ishin te famshme ne turqi.Emrat s'me vijne per momentin.(Diēka me arnavut para.)
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2011, 11:36 PM   #20
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Jahni & sallate domate

__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 01:07 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium