daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Forume Shtesė > Albanologjia

Albanologjia Albanian History, Culture, Folklore, Arts and Language.

Reply
 
Thread Tools
Old November 7th, 2011, 02:45 PM   #81
Edi_H
Registered User
 
Edi_H's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Tirana
Posts: 6,865
Likes (Received): 6004

Every time I visit this thread I feel hungry.
Edi_H no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2011, 07:17 AM   #82
DELIRIOUS & ZEN
BANNED
 
DELIRIOUS & ZEN's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 93
Likes (Received): 2

great!
DELIRIOUS & ZEN no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2011, 03:07 AM   #83
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19976

http://en.wikipedia.org/wiki/Cuisine_of_Albania
Huti no está en línea   Reply With Quote
Old January 25th, 2012, 03:41 PM   #84
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

image hosted on flickr

Dinner in Tirana by Merlindino, on Flickr
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old January 27th, 2012, 12:48 PM   #85
Edi_H
Registered User
 
Edi_H's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Tirana
Posts: 6,865
Likes (Received): 6004Edi_H no está en línea   Reply With Quote
Old January 27th, 2012, 12:48 PM   #86
Edi_H
Registered User
 
Edi_H's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Tirana
Posts: 6,865
Likes (Received): 6004

Edi_H no está en línea   Reply With Quote
Old January 27th, 2012, 12:49 PM   #87
Edi_H
Registered User
 
Edi_H's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Tirana
Posts: 6,865
Likes (Received): 6004

Edi_H no está en línea   Reply With Quote
Old January 27th, 2012, 12:50 PM   #88
Edi_H
Registered User
 
Edi_H's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Tirana
Posts: 6,865
Likes (Received): 6004

Edi_H no está en línea   Reply With Quote
Old January 27th, 2012, 12:51 PM   #89
Edi_H
Registered User
 
Edi_H's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Tirana
Posts: 6,865
Likes (Received): 6004

Edi_H no está en línea   Reply With Quote
Old January 27th, 2012, 12:53 PM   #90
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Mr_Albalover View Post
Sa e shishme duket!
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old April 24th, 2012, 03:33 AM   #91
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,382

Quote:
100 vjet pavarėsi vjen dhe me 100 receta gatimi shqiptare

TIRANĖ - Njė katalog enciklopedik me 100 receta tė gatimeve tradicionale tė tė gjitha trevave shqiptare, do t’i bashkohet veprimtarive festive tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė. Klubi i Shefave tė Kuzhinės Shqiptare (KSHGSH) po punon pėr konkretizimin e kėtij botimi, i cili pėr herė tė parė do tė pasqyrojė artin e gatimit tradicional mbarėshqiptarė.

“Do tė botojmė njė broshurė dhe njė katalog enciklopedik, ku do tė pėrfshihen produktet bio tė traditės tonė me elementėt specifike. Broshura do tė shpėrndahet falas, sidomos pėr turistėt. Informacioni i saj do tė plotėsohet me botimin e katalogut enciklopedik, pėrveē recetave, do tė pasqyrojė dhe vlerat e dietologjike tė traditės shqiptare. Nė tė do tė gjenden edhe elementet bazė tė tė ushqyerit nė vetvete, me qėllim qė shqiptarėt tė njihen mirė me vlerat e gastronomisė sė vendit”, tha presidenti i KSHGSH-sė, Reshat Taku.

Duke theksuar se kuzhina shqiptare ka brenda saj mė shumė se 100 receta, ai shpjegoi se libri enciklopedik ėshtė konceptuar tė pėrmbajė gatimet mė tė veēanta mbarėshqiptare, tė spcifikuara nė vite.

Pėr realizimin e kėtij projekti, KSHGSH po hulumton nė terren nė zonat mė kryesore tė Shqipėrisė dhe trevave tė saj.“Kemi gjetje mjaft interesante, sidomos nė Kosovė dhe trevat tjera. Pėrshėmbull na rezulton se ‘Tava e Kosit’, e cilėsuar njė gatim tradicional i Elbasanit qė ėshtė nderuar edhe ēmim ndėrkombėtar, ėshtė njė ushqim qė vjen nga zonat dhe amvisat e veriut”, tha Taku, duke shtuar se katalogu me 100 recetat, do tė faktojė jo vetėm pasurinė e kuzhinės tonė, por edhe kulturėn e shqiptarėve nė tė ushqyer.

Kombet njihen nga kultura, arti, letėrsia, historia, por njihen edhe nga kuzhina. Shqipėria ėshtė pjesė e atyre kombeve me identitet nė fushėn e gastronimisė. Njė ndėr pikat e forta tė gatimeve shqiptare, sipas Takut, cilėsohet pėrdorimi ushqimeve cilėsore dhe bio, njė fakt i konfirmuar nga vlerėsuesit e gatimeve nė konkurrime ndėrkombėtare, ku ushqimet tradicionale vendase janė shquar pėr shijen e tyre tė veēantė.

“Gastronomia ėshtė njė turizėm nė vetvete dhe kuzhina jonė kombėtare, ka shumė pėr tė treguar”, theksoi Taku, duke shpjeguar karakteristikat e kuzhinės kombėtare, e ndarė nė Gege dhe Toske.

Vlerėsohet se kuzhina Gege ka njė orjentim kontinental, ndėrsa ajo toske ėshtė mesdhetare. Kėtė dallim mund ta shohim si nė teknikėn e gatimit, si ajo me zjarr mbi vatėr nė veri dhe tek furrat ēame nė jug, nga mishi i zier nė veri nė atė tė pjekur nė hell nė jug, ndėrsa kemi pjekjen nė saē, qė ėshtė e shtrirė nė tė gjithė territorin e Shqipėrisė. Kemi njė diferencė tė madhe midis zonave urbane dhe atyre rurale.Nė veri spikat Ulqini, Shkodra, Dibra. Pėrdorimi i erėzave dhe yndyrnave ishin tė ndryshme nga veriu nė jug. Natyra e vėshtirė nė zonėn e veriut ndikoi nė zhvillimin e kulturės kontinentale tė tė ushqyerit, ku pėrdoreshin kryesisht erėzat e thata. Nė zonėn e jugut gjen pėrdorim yndyrnat shtazore dhe vaji i ullirit.

Duke qenė se veriu i Shqipėrisė, si thotė Indro Mondaneli, ishte kthyer nė njė linea "Maginot" pėr botėn shqiptare, izolimi dhe mospranimi kulturave tė tjera, si; mbrojtja nga asimilimi, mbeti nė stadet fillestare (flitet pėr zonat rurale). Kryesisht ēorbat e ndryshme me bazė miellin e misrit dhe mė pakė ose aspak atė tė grurit, por edhe orizi qė mė shumė pėrdorej i thėrmuar pėr tė trashur lėngun, gatuheshin me copa dhjami ose me bulmet (gjalpė) tė thartuara me gresė (lėngu i rrushit tė papjekur), me pistil ose me kos.
http://www.balkanweb.com/kulturė/269...are-87611.html
7t no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2012, 02:10 PM   #92
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Quote:
Originally Posted by JoniTTML View Post
Sofra Tropojane:__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old May 4th, 2012, 03:53 AM   #93
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19976Huti no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2012, 01:43 AM   #94
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,123
Likes (Received): 1451

tave peshku me perimeJoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2012, 01:44 AM   #95
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,123
Likes (Received): 1451JoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2012, 01:47 AM   #96
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,123
Likes (Received): 1451

Tave me pule fshati


Comblek me lepur te eger
JoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2012, 09:53 AM   #97
OnTheFly
Albanian Eagle
 
OnTheFly's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 393
Likes (Received): 1

Kete qe paska sjell JoniTTML ne sofren tropojane e kam honger ne Maqedoni, dhe karakteristike ishte pjekja e saj, nje ritual i veshtire, pete pas pete si pallacinkat/petepalet. Shume e shishme ishte, nuk me kishte rene rasti te haja perpara, por emri nuk m'kujtohet. e spo di qysh mi thone bre kur po du me honger Ndihmoni najkush !

[IMG]http://i48.************/9r80fb.jpg[/IMG]
OnTheFly no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2012, 12:24 PM   #98
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by OnTheFly View Post
Kete qe paska sjell JoniTTML ne sofren tropojane e kam honger ne Maqedoni
Kjo nuk eshte vetem gatim tropojan, por eshte i perhapur ne disa rajone te Shqiperise veriore. Per maqedonsit, nuk e di nga e kane marre.
Gjyshja ime e quante kete "fli".
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2012, 01:27 PM   #99
OnTheFly
Albanian Eagle
 
OnTheFly's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 393
Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Kjo nuk eshte vetem gatim tropojan, por eshte i perhapur ne disa rajone te Shqiperise veriore. Per maqedonsit, nuk e di nga e kane marre.
Gjyshja ime e quante kete "fli".
Ne Maqedoni e kam honger tek shqiptaret jo tek bullgaret. Mund ta kete emertimin edhe fli, sjam i sigurt, e di qe mes peteve ka si gjize me yndyre. Nuk eshte si flija qe behet ne Kosove. Ne fund ato petet e pjekura si pallacinka po i vendosnin njeren mbi tjetren dhe po e prenin ne katrore. Fort e mire dhe shume e shijshme.

Last edited by OnTheFly; May 11th, 2012 at 01:43 PM.
OnTheFly no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2012, 05:02 PM   #100
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,123
Likes (Received): 1451

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Kjo nuk eshte vetem gatim tropojan, por eshte i perhapur ne disa rajone te Shqiperise veriore. Per maqedonsit, nuk e di nga e kane marre.
Gjyshja ime e quante kete "fli".
Nuk tha njeri se esht ''vetem gatim Tropojan'' Flija perdoret ne gjith shqiperin veriore, ne Kosov edhe ne Maqedoni.

http://www.google.de/search?q=flija&...w=1366&bih=600
JoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 08:03 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium