daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 7th, 2011, 09:06 PM   #41
giemba
Pabianiczanin

giemba's Avatar

Likes (Received): 169

Część 8 – Ulica Pułaskiego (4/6)

Minęliśmy już ul. św. Rocha, i idziemy dalej na północ. Za chwilę, po zachodniej stronie ulicy, zobaczymy fajnie zarośnięty gmach Szkoły Podstawowej nr 1. Początki szkoły sięgają roku 1892, ale w tym budynku nauka odbywa się od roku 1908:

c.d.n.

Last edited by giemba; August 18th, 2011 at 06:48 PM.
giemba no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old August 7th, 2011, 09:11 PM   #42
giemba
Pabianiczanin

giemba's Avatar

Część 8 – Ulica Pułaskiego (5/6)

Naprzeciwko budynku szkoły stoi taka oto kamienica. Szkoda, że nie jest bardziej zadbana:

Przy ul. Pułaskiego 21 wzrok przyciąga ładnie odremontowana willa z 1928r., w której obecnie mieści się poradnia lekarska. Niegdyś dom ten należał do Witolda Eichlera, zasłużonego dla Pabianic lekarza i społecznika, m.in. założyciela pabianickiego muzeum:

Dla kontrastu, obok wyremontowanej willi Eichlera, stoi taki oto niezbyt zadbany dom. Na szczęście wygląda na to, że właśnie zaczął się jego remont:

c.d.n.

Last edited by giemba; August 17th, 2012 at 11:47 AM.
Old August 7th, 2011, 09:12 PM   #43
giemba
Pabianiczanin

giemba's Avatar

Część 8 – Ulica Pułaskiego (6/6)

Powoli dochodzimy do końca ulicy Pułaskiego. Na jej końcu stoi budynek II Liceum Ogólnokształcącego, oddany do użytku w 1927r.

Zbliżenie na wejście do budynku szkoły. W tym miejscu kiedyś było chyba godło, ale nie mam pojęcia dlaczego teraz go nie ma:

Widok na koniec ulicy Pułaskiego. W tym miejscu ulica skręca w lewo, w kierunku ul. Traugutta. Kiedyś ul. Pułaskiego biegła dalej prosto, aż do ul. Partyzanckiej, ale musiało to być naprawdę bardzo dawno, bo ja tego w ogóle nie pamiętam W głębi widać budynek Młodzieżowego Domu Kultury:

No i, na sam koniec, widok w kierunku ul. Traugutta:

W ten sposób doszliśmy do końca ul. Pułaskiego, i tym samym do końca spaceru. Jednocześnie zapraszam na kolejny spacer z aparatem po Pabianicach

Koniec części 8.

Last edited by giemba; August 31st, 2011 at 04:15 PM.
Old August 7th, 2011, 11:46 PM   #44
giemba
Pabianiczanin

giemba's Avatar

Część 9 – Ulica Kościuszki (1/5)

W następnej, już dziewiątej, części spacerów z aparatem po ulicach Pabianic, przejdziemy się ulicą Kościuszki. Ulica ta jest jakby przedłużeniem ul. Pułaskiego, z tym, że biegnie od ul. Zamkowej na południe, równolegle do ul. Kilińskiego. Zdjęcia zrobiłem we wtorek, 2 sierpnia 2011r.

Zaczniemy od skrzyżowania z ul. Zamkową, i będziemy szli na południe, w kierunku ul. Moniuszki. Widok na początek ul. Kościuszki, po lewej jest widoczny budynek Urzędu Miasta:

Widok w tym samym kierunku, lecz z troszkę innej perspektywy:

Weszliśmy trochę głębiej w ul. Kościuszki. Rzut oka w kierunku ul. Zamkowej, skąd przyszliśmy:

Kamienica przy Kościuszki 5:

I widok w kierunku południowym:

c.d.n.

Last edited by giemba; April 12th, 2014 at 10:19 PM.
Old August 7th, 2011, 11:48 PM   #45
giemba
Pabianiczanin

giemba's Avatar

Część 9 – Ulica Kościuszki (2/5)

Idziemy dalej. Za chwilę dojdziemy do miejsca, w którym od ul. Kościuszki odchodzi ul. Kolbego (dawniej Złota), ale na razie jeszcze raz spójrzmy za siebie, w kierunku skąd przyszliśmy:

Widok na wspomnianą przed chwilą ul. Kolbego. Jest to dość krótka uliczka, która łączy ul. Kościuszki z ul. Kilińskiego. W oddali, jakże by inaczej, widoczny w całej okazałości, komin Pamotexu

Za chwilę dojdziemy do skrzyżowania z ul. Skłodowskiej. Na razie jeszcze raz spójrzmy w kierunku północnym:

c.d.n.
Old August 7th, 2011, 11:52 PM   #46
giemba
Pabianiczanin

giemba's Avatar

Część 9 – Ulica Kościuszki (3/5)

Jesteśmy już w okolicy skrzyżowania ulic Kościuszki / Skłodowskiej. Najpierw rzut oka w ul. Kościuszki na północ:

Widok z tego samego miejsca w kierunku zachodnim, czyli w ulicę Marii Curie-Skłodowskiej. Widoczny jest mały skwerek pomiędzy ulicami Kościuszki i Narutowicza:

Skrzyżowanie ul. Kościuszki / Skłodowskiej. Po lewej widoczny budynek, w którym swą siedzibę ma Miejski Dom Kultury:

Budynek Miejskiego Domu Kultury pochodzi z 1903r. i od tamtego czasu niezbyt wiele się zmienił. Od samego początku służy pabianiczanom jako placówka kulturalna:

Tuż obok Domu Kultury stoi sobie coś takiego. Myślę, że chyba powinien się znaleźć w wątku o Gargamelach

c.d.n.

Last edited by giemba; November 1st, 2012 at 09:23 PM.
Old August 7th, 2011, 11:54 PM   #47
giemba
Pabianiczanin

giemba's Avatar

Część 9 – Ulica Kościuszki (4/5)

Kamienica pod nr 18:

Naprzeciwko znajduje się budynek, w którym swą siedzibę ma Wydział Geodezji Starostwa Powiatowego:

Rzut oka (a może raczej obiektywu ) w kierunku, w którym idziemy, czyli na południe:

c.d.n.

Last edited by giemba; April 12th, 2014 at 10:20 PM.
Old August 7th, 2011, 11:59 PM   #48
giemba
Pabianiczanin

giemba's Avatar

Część 9 – Ulica Kościuszki (5/5)

Idziemy dalej na południe. Kamienica pod nr 29:

Tuż obok swą siedzibę ma instytucja, przez niektórych nie bardzo lubiana, czyli ZUS:

Minęliśmy już budynek ZUSu, i zbliżamy się powoli do końca ul. Kościuszki, czyli do skrzyżowania z ul. Moniuszki:

Skrzyżowanie ul. Moniuszki / Kościuszki. Widok w ul. Kościuszki. W budynku po lewej mieści się popularna w Pabianicach pizzeria PizzaPab, a na piętrze restauracja Pikanteria:

No i ostatnie zdjęcie z dzisiejszego spaceru. Zbliżenie w ul. Kościuszki zrobione z ul. Moniuszki:

To już koniec spaceru po ul. Kościuszki. Zapraszam już na następną wycieczkę

Koniec części 9.
Old August 8th, 2011, 12:35 AM   #49
ww_lodz
City & Colour

ww_lodz's Avatar

Likes (Received): 1280

Dobra robota, Panie!
?
ww_lodz no está en línea   Reply With Quote
Old August 9th, 2011, 08:26 AM   #50
giemba
Pabianiczanin

giemba's Avatar

Dzięki ww_lodz

To bardzo miłe kiedy się widzi, że to co się robi, podoba się innym. Ma się wtedy takie przeświadczenie, że ta robota nie poszła na marne

Już niedługo opublikuję kolejną porcję zdjęć, są już zrobione, ale muszę jeszcze je powybierać, pozmniejszać rozdzielczość, napisać opisy, no i oczywiście wrzucić do wątku. A to trochę trwa, tym bardziej, że praktycznie tylko wieczorami mogę usiąść przy kompie i się tym pobawić. No ale mam nadzieję, że za kika dni coś nowego się tutaj pojawi

Zapraszam do oglądania i komentowania!
Old August 9th, 2011, 04:06 PM   #51
ww_lodz
City & Colour

ww_lodz's Avatar

Likes (Received): 1280

Czekam, żeby wiedzieć gdzie pójść. Bo byłem parę razy w Pabianicach, ot tak, i nawet zagłębiłem się w głąb, ale akurat nie trafiłem na takie ciekawe miejsca, jakie prezentujesz w swoim wątku.
?
ww_lodz no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2011, 01:40 AM   #52
giemba
Pabianiczanin

giemba's Avatar

Część 10 – Ulica Grobelna (1/7)

W kolejnej wycieczce po Pabianicach, zrobimy sobie spacer ulicą Grobelną. Ulica ta biegnie od Starego Rynku do ul. Kilińskiego, prawie równolegle do ul. Zamkowej, na południe od niej. Oba końce tej ulicy mogliście już obejrzeć na moich poprzednich zdjęciach, w części poświęconej kościołowi św. Mateusza, i w części o ul. Kilińskiego, ale dziś poświęcimy jej troszkę więcej czasu, i przejdziemy się nią od końca do końca. Zdjęcia zrobiłem późnym popołudniem, w czwartek 4 sierpnia 2011r.

Spacer zaczniemy od końca ul. Grobelnej, czyli od skrzyżowania Grobelna / Kilińskiego. W tym miejscu już byliśmy, podczas spaceru ul. Kilińskiego. Po lewej market Kaufland, a nad całą okolicą góruje komin Pamotexu:

Weszliśmy już w ul. Grobelną i idziemy na wschód, w kierunku Starego Rynku. Widoczny na zdjęciu budynek po prawej stronie ulicy mieści obecnie przychodnie lekarskie, a kiedyś był jednym z budynków socjalno-biurowych zakładów PZPB Pamotex. W latach komuny w tym mniej więcej miejscu była brama do zakładu, i dalej nie było przejścia. Ulica Grobelna była zamknięta dla normalnego ruchu i była drogą wewnątrzzakładową. Dopiero w połowie lat 90-tych, po upadku Pamotexu, ulica ta została oddana miastu:

Stoimy w miejscu wjazdu na parking marketu Kaufland. Komin stoi teraz samotnie pośrodku sporego wolnego terenu. Kiedyś obok niego znajdowały się potężne budynki kotłowni (w zasadzie to można też napisać - elektrociepłowni, gdyż kotłownia Pamotexu była tak wielkiej mocy, że produkowała też energię elektryczną i cieplną, które oddawała do zewnętrznych sieci). Kotłownia była jak na swoje czasy bardzo nowoczesna (została wybudowana mniej więcej w połowie lat 70-tych), i charakteryzowała się ciekawymi ukośnymi tunelami taśmociągów podających węgiel z placu do kotłowni. Dziś nic po tym wszystkim nie pozostało, a na dole komina straszy wielka prostokątna dziura, będąca kiedyś podłączeniem przewodu spalin:

c.d.n.
Old August 10th, 2011, 01:43 AM   #53
giemba
Pabianiczanin

giemba's Avatar

Część 10 – Ulica Grobelna (2/7)

Wszystkie te budynki kiedyś znajdowały się na terenie zakładów Pamotex:

Ten budynek pofabryczny został jakiś czas temu odremontowany, i obecnie znajduje się w nim wiele różnych firm. Widoczna na dole restauracja / pizzeria Quattro jest dwupoziomowa, i jest bardzo fajnie, w fabrycznym klimacie urządzona. Jedzenie też mogę w niej polecić

c.d.n.
Old August 10th, 2011, 01:44 AM   #54
giemba
Pabianiczanin

giemba's Avatar

Część 10 – Ulica Grobelna (3/7)

Idziemy dalej ulicą Grobelną na wschód:

Doszliśmy do miejsca, gdzie kończył się teren zabrany miastu przez zakłady Pamotex. Przed nami budynek, w którym mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia. Ten przedwojenny pałacyk niegdyś spełniał funkcje budynku mieszkalnego dla kadry inżynieryjnej zakładów Krusche i Ender:

c.d.n.
Old August 10th, 2011, 01:52 AM   #55
giemba
Pabianiczanin

giemba's Avatar

Część 10 – Ulica Grobelna (4/7)

Gdy stoimy obok Szkoły Muzycznej, to znajdujemy się dokładnie naprzeciwko i możliwie najbliżej komina. Dzieli nas od niego tylko płot i dosłownie kilkanaście metrów. Trzeba bardzo zadzierać głowę do góry, żeby zobaczyć jego szczyt:

Komin ma 140 metrów wysokości. Obecnie jest wykorzystywany tylko jako maszt telekomunikacyjny. Znajduje się na nim dużo przekaźników telefonii komórkowej, anteny od sieci komputerowych, kilka radiolinii, i jakiś czas temu był nawet nadajnik jednej stacji radiowej. Niedługo komin ma być wyburzany, ale najpierw operatorzy nadający z komina muszą poprzenosić swoje nadajniki w inne miejsca, tylko to na razie wstrzymuje rozbiórkę. A w jakim jest stanie technicznym, to najlepiej widać na zbliżeniach:

A to widok (przez płot) na teren po dawnych zakładach Pamotex. W tym miejscu niedługo coś się zacznie dziać, ale o tym za chwilę

c.d.n.

Last edited by giemba; April 12th, 2014 at 10:22 PM.
Old August 10th, 2011, 01:55 AM   #56
giemba
Pabianiczanin

giemba's Avatar

Część 10 – Ulica Grobelna (5/7)

Tuż obok Szkoły Muzycznej znajdują się zabudowania dawnej fabryki Polska Żarówka – OSRAM. Zakład od 1923r. produkował żarówki na licencji niemieckiej firmy OSRAM, i nawet po jego upaństwowieniu w 1946r. nie zmienił swojej nazwy. Dopiero od 1962r. po przeniesieniu produkcji do nowego zakładu przy ul. Partyzanckiej, zmieniono nazwę na Fabryka Żarówek POLAM (dzisiaj Philips Lighting Pabianice S.A.). Obecnie tereny te nie należą już do fabryki żarówek, mieści się tutaj kilka prywatnych firm:

Zbliżamy się do skrzyżowania ul. Grobelnej z ul. Lipową:

Ulica Lipowa jest obecnie zamknięta dla ruchu ze względu na budowę (a właściwie na razie wstępne prace zabezpieczające) przyszłego Centrum Fabryka. Będzie to centrum handlowo-rozrywkowe, coś w stylu łódzkiej Manufaktury, oczywiście w dużo mniejszej skali. Widoczny na zdjęciu budynek dawnych zakładów Pawelana, będzie w przyszłości siedzibą hotelu. Także wspomniany przeze mnie wcześniej wolny teren obok komina, będzie wchodził w skład budowanego właśnie centrum. Więcej o budowie Centrum Fabryka można się dowiedzieć w tym wątku: [Pabianice] Centrum Fabryka

c.d.n

Last edited by giemba; October 9th, 2011 at 04:32 PM.
Old August 10th, 2011, 01:57 AM   #57
giemba
Pabianiczanin

giemba's Avatar

Część 10 – Ulica Grobelna (6/7)

Jesteśmy już na moście na rzece Dobrzynce:

Widok z mostu na południe. Bulwary:

Widok z mostu na północ. Przebudowywana fabryka Pawelana:

Jeszcze jeden widok na budynki Pawelany. Ciekawe jak to wszystko będzie wyglądać gdy zakończy się rewitalizacja?

c.d.n.
Old August 10th, 2011, 02:00 AM   #58
giemba
Pabianiczanin

giemba's Avatar

Część 10 – Ulica Grobelna (7/7)

Widok od tyłu na budynki tzw. Fabiana (obecnie sklep meblowy), oraz sklepu ze sprzętem rtv-agd. W głębi Zamek, po drugiej stronie ul. Zamkowej:

Ten widok już powinien być Wam znany Kościół św. Mateusza. Za chwilę dojdziemy do końca naszego spaceru, czyli do miejsca gdzie ul. Grobelna się zaczyna:

W tym właśnie miejscu ul. Grobelna ma swój początek. Skrzyżowanie ul. Grobelnej i Piotra Skargi. Dalej na wschód jest już Stary Rynek. Jako że z tej perspektywy zdjęcia kościoła jeszcze nie było, więc będzie to bardzo dobre zakończenie dzisiejszego spaceru

I to by było na razie wszystko. Niedługo wkleję zdjęcia z następnego spaceru, na który już dziś zapraszam

Koniec części 10.

Następne zdjęcia, na następnej stronie

Last edited by giemba; August 17th, 2012 at 11:56 AM.
Old August 11th, 2011, 01:20 AM   #59
Chmielok
Optymista i pozytywista:)

Chmielok's Avatar

Likes (Received): 78

Swietne zdjecia!
To miasto to taka Lodz, ale jakby znacznie, hmm, spokojniejsza i mniejsza.
Bardzo mi sie podoboa, chetnie zwiedze, bo tak daleko nawet nie mam

PS Na koniec zapodam anegdotke.
-A gdzie ty mieszkasz?!
-W Poddębicach.
-Aaa, tam chyba tramwaj jeździ.
-Nie, to są Pabianice.
Pozdrowienia
Chmielok no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 09:10 PM   #60
Agrest07
Registered User

Agrest07's Avatar

Likes (Received): 351

Widać dużo postindustrialnych klimatów na Twoich zdjęciach, mnie się to podoba Dobrze wiedzieć, że coś się robi z tymi budynkami, że są adoptowane na różne cele zamiast je po prostu wyburzać.

Fajne miasto, tak jak ktoś wcześniej wspomniał tramwaj dodaje mu wielkomiejskości
Agrest07 está en línea ahora   Reply With Quote

Reply

Tags
pabianice, zdjęcia, zdjecia

Thread Tools

Posting Rules