daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Zagranica

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 4th, 2013, 04:39 PM   #1
Dzwonsson
Neen, man!

[USA] NYC by Dzwonsson

Witam wszystkich zainteresowanych!

W tym roku, po latach planowania i oszczędzania w końcu udało mi się polecieć do NYC. Choć w mieście spędziłem aż trzy tygodnie zdjęć będzie jedynie nieco ponad 200, głównie z tego powodu, iż moi znajomi dość skutecznie wypełniali mi czas a i źle się pstryka na kacu przy ponad 30-stopniowym upale. Nie wszędzie i nie zawsze brałem ze sobą aparat i tak mimo iż w Queens byłem kilkakrotnie nie mam stamtąd ani jednej fotki. Ogółem wszystkie zdjęcia pochodzą z okolic rzadziej uczęszczanych przez turystów.

Coby łatwiej było się zorientować skąd jest dana partia zdjęć załączam mapkę z zaznaczonymi osiedlami oraz trasami spacerów. Moją bazą wypadową było Olinville (Bronx) będące częścią obszaru znanego do niedawna jako "the Valley", który cechował się raczej wszelkiej maści kryminałem niż atrakcjami turystycznymi.

W ramach wątku pytać można o wszystko co związane z NYC, zbiorkom, bezpieczeństwo, ciekawostki czy fajne miejscówki na wieczorny wypad (i nie tylko), co tam komu do głowy przyjdzie.

Na początek coby zbudować odpowiedni nastrój:

Pierwsze zdjęcia już za kilka chwil!

HS, Han Solo liked this post
Dzwonsson no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 4th, 2013, 06:03 PM   #2
nikmin
z jondra prawactwa

nikmin's Avatar

Likes (Received): 3388

zapowiada sie w sam raz . Ale rozumiem, że manhattanu też troche zwiedziłeś ?

Last edited by nikmin; September 4th, 2013 at 06:18 PM.
nikmin no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2013, 06:24 PM   #3
Dzwonsson
Neen, man!

Lecimy z pierwszymi fotkami.

Na początek rytmy jakie dość często można spotkać na Bronxie:

#1: kumpel sprezentował mi na ścianie w "sypialni" taką oto mapkę cobym nie latał jak głupi szukając odpowiedniego autobusu. Inna sprawa, że przy ilości dostępnych appek dla zbiorkomu w mieście owa mapka okazała się być zupełnie nieprzydatna.

#2: Bronx Park East zaraz przy krzyżówce z Burke Avenue, czego na zdjęciu nie widać to sam park, którym w kilka minut można dojść do najbardziej znanych atrakcji Bronxu czyli New York Botanical Garden oraz Bronx Zoo.

#3: Burke Avenue w kierunku White Plains Road.

#4: krótkie spojrzenie w Barker Avenue w kierunku Adee Avenue.

#5: mieszkaniówka z lat 30-tych XX w. przy Burke Av.

#6:

#7: krótkie spojrzenie na Burke w kierunku zachodnim.

#8: Burke Avenue Station obsługująca linię 2 oraz kursującą w godzinach szczytu linię 5 (szczyt poranny Bronx-Brooklyn przez Manhattan, wieczorny w odwrotnym kierunku, czyli B-Bx via M, mapka), jeżeli ktoś chciałby wiedzieć jak to jest być jedynym białym w wagonie to to jest idealna stacja żeby się o tym przekonać.

#9: pod samą stacją, na zdjęciu widoczny lokalny autobus Bx39 kursujący między Wakefield a Clasons Point, dobra opcja jeżeli ktoś chciałby z Olinville wybrać się na zakupy do Parkchester. Po lewej stronie fotki widać Burger Barn, gdzie śniadanie można zjeść od 4 nad ranem do 4 po południu, na samą myśl o kombo naleśniki, sadzone, kiełbaska, bekon + kawa (za jedyne $6.50!) burczy mi w brzuchu.

#10: mieszkaniówka przy Burke w kierunku Boston Road.

#11:

#12: spojrzenie w Hone Avenue.

#13: Boston Road, część "przemysłowa", warsztaty i inne lokalne geszefty.

#14: sama ulica to nic innego jak ściek komunikacyjny.

#15: Hone Avenue od dupy strony.

Wieczorem (bądź jutro rano) kolejne zdjęcia.

625, Krzycho, ypard liked this post
Old September 4th, 2013, 10:28 PM   #4
Dzwonsson
Neen, man!

Kręcimy się dalej po Olinville i Bronxwood, a konkretniej po ich mniej zurbanizowanych częściach. Później będą już fragmenty bardziej miejskie, czyli to co wszyscy skyscraperowicze lubią.

#16: Bennington School przy Adee Avenue.
image hosted on flickr

#17: raz jeszcze, widać panowie z Hondy mają jakiś problem.
image hosted on flickr

#18: dalej Adee Av.
image hosted on flickr

#19: zabudowa typowa dla "odległego" Bronxu, czyli tych części dzielnicy, które rozwinęły się dopiero po doprowadzeniu w te rejony linii nowojorskiego metra. Każdemu kogo interesuje rozwój Bronxu (i nie tylko) poprzedzony budową linii metra z Manhattanu polecam książkę 722 Miles: The Building of the Subways and How They Transformed New York autorstwa Cliftona Hooda.
image hosted on flickr

#20:
image hosted on flickr

#21: rzuta oka na Williamsbridge Road.
image hosted on flickr

#22: smutny widok.
image hosted on flickr

#23: spojrzenie w Barnes Avenue.
image hosted on flickr

#24: kamienice "bronxówki" przy Arnow Avenue.
image hosted on flickr

#25: XX-wieczny zamkizm!
image hosted on flickr

#26: znalazła się nawet gospoda dla strudzonych wędrowców podążających do zamku.
image hosted on flickr

#27: Cruger Avenue.
image hosted on flickr

#28: Boston Road Plaza, czyli tzw. project.
image hosted on flickr

Pozostałe fotki Olinville/Bronxwood jutro.

Puritan, HS, dwoogi liked this post

Last edited by Dzwonsson; September 8th, 2013 at 07:51 PM.
Old September 5th, 2013, 03:21 PM   #5
Curz
que conoce muchos idiomas

Curz's Avatar

Likes (Received): 1318

Czy tam jest na tyle bezpiecznie zeby tak chodzic po ulicach z aparatem wyciagnietym?
No existe ningśn ser supremo. Cuando te mueres, te mueres y ya, listo, se acabó.
Curz no está en línea   Reply With Quote
Old September 5th, 2013, 03:49 PM   #6
AMS guy
hipp-E

AMS guy's Avatar

O fajowo, czekałem na ten wątek
AMS guy no está en línea   Reply With Quote
Old September 5th, 2013, 06:49 PM   #7
Dzwonsson
Neen, man!

@Curz: wydaje mi się, że to kwestia nieco bardziej skomplikowana niż bezpiecznie-niebezpiecznie. Bronx jest niebezpieczny dla ludzi, którzy czują się tam niebezpiecznie. Niektórych przeraża brak białych twarzy na ulicach, innych hustlerzy siedzący całymi dniami pod bodegą, a jeszcze innych brak turystów na ulicach. Osobiście przedreptałem ładnych parę mil przez osiedla, które na wszelkich mapkach bezpieczeństwa w mieście są oznaczone jako "czerwone strefy". Ba, byłem nawet w miejscach, których niektórzy ludzie spoza Bronxu radzili mi unikać jak zarazy. I nigdzie nie czułem się niebezpiecznie. Kiedy mówiłem niektórym, że wychodząc z domu zakładam słuchawki za $150 i drepczę sobie do metra bawiąc się komórką za $500 to patrzono na mnie jak na samobójcę. Tylko nie wiem dlaczego, bo wszyscy mają dzisiaj smartfony, tablety, laptopy itd. Bronx nie jest tutaj wyjątkiem, na ulicach można spotkać dzieciaki, których buty i gacie są więcej warte niż te słuchawki i komórka. Do czego zmierzam? Bronx ma złą sławę i niektórzy nie potrafią wyjść poza stereotypy, więc trzesą się ze strachu nie potrafiąc zrozumieć, że dzielnica się zmieniła, że Bronx ma najbezpieczniejszy precinct poza Manhattanem, że nie widać spalonych samochodów ani zrujnowanych kamienic a za rogiem nie czai się lokalny ganster ze spluwą w kieszeni. I właśnie ten strach jest pożywką dla lokalnego cwaniactwa, im bardziej się boisz tym większa szansa, że dostaniesz po łbie.
Old September 5th, 2013, 10:32 PM   #8
nikmin
z jondra prawactwa

nikmin's Avatar

Quote:
Originally Posted by Dzwonsson View Post
hustlerzy siedzący całymi dniami pod bodegą
eee można prosić o lekkie rozjaśnienie sytuacji .

Tez jestem zdania , że dużo nalezy od nastawienia.Często nieświadomość niebezpieczeństwa, wynikajaca z np. nieznajomości okolicznych realiów, powoduje , że jesteśmy pewniejsi a to strach czesto jest katalizatorem ulicznych problemów bo nic tak nie przyciaga drapieznika, jak niepewnie przemykajaca zwierzyna. Choć oczywiście wiele zależy od szczęścia a i często jest tak , że respekt dla okolicy rośnie, paradoksalnie wraz z długoscia zamieszkania a nie odwrotnie.

Pewnie jest też tak , że są hardkorownie, gdzie wiele razy można mieć farta ( i dziwic się jak ktoś może mowic, ze to niepezpieczne), ale statystycznie i tak ma się go kilkukrotnie razy mniej niż w mniejszych hardkorowniach.

Last edited by nikmin; September 5th, 2013 at 10:41 PM.
Old September 5th, 2013, 10:34 PM   #9
kroten
Registered User

kroten's Avatar

Likes (Received): 286

Bronx jest dziś chyba bardziej bezpieczny od wschodniego Brooklynu, tam chyba zmiany następują wolniej?
kroten no está en línea   Reply With Quote
Old September 5th, 2013, 10:46 PM   #10
AMS guy
hipp-E

AMS guy's Avatar

Quote:
Originally Posted by Dzwonsson
hustlerzy siedzący całymi dniami pod bodegą
Quote:
Originally Posted by nikmin View Post
eee można prosić o lekkie rozjaśnienie sytuacji
Ja za to pamiętam na Queensie ziomali palących metaamfetaminę pod stacją metra
AMS guy no está en línea   Reply With Quote
Old September 5th, 2013, 11:29 PM   #11
Dzwonsson
Neen, man!

@nikmin: ano można. Hustler to dzisiaj lokalny cwaniak, kiedyś głęboki kryminał, dilerka, napady, kradzieże samochodów itd. itp. dzisiaj głównie życie na socjalu. Bodega to taki minimarket, podstawowe produkty spożywcze, jakaś szama na ciepło, alkohol, fajki szmuglowane z Virginii i sprzedawane luzem.
Hustlowanie pod bodegą jest takim nowojorskim odpowiednikiem zamulania pod blokiem przez lokalnych dresiarzy.

Odnośnie hardkorowni, Longwood podobno jest właśnie taką hardkorownią, Melrose też ma raczej kiepską reputację. Ale nawet tam w biały dzień jest raczej spokój. Głęboką nocą niekoniecznie.

Następny wrzut niebawem, pewnie zaraz po północy.
Old September 6th, 2013, 12:35 AM   #12
Dzwonsson
Neen, man!

Chyba nic nie będzie z dzisiejszej wrzuty, coś mi się oczy kleją a jutro jestem cały dzień na Wereldhavendagen, więc najszybciej w sobotę coś wrzucę. :/
Postaram się wtedy jakieś 2-3 wrzuty naraz zapodać. Możecie w międzyczasie na drugą stronę przebić.
Old September 6th, 2013, 08:55 PM   #13
nikmin
z jondra prawactwa

nikmin's Avatar

Gdzie som foty ?
Old September 6th, 2013, 09:43 PM   #14
Krzycho
Registered User

Krzycho's Avatar

Quote:
Originally Posted by Dzwonsson View Post
...

#22: smutny widok.

...
Ja bym powiedzial, ze to budujacy widok. Ten klasyk nie stoi w kolejce pod prase, a na czyims podworku, a wiec jest spora nadzieja, ze zostanie przywrocony do zycia.

Tez czekalem na ten watek
Krzycho no está en línea   Reply With Quote
Old September 7th, 2013, 01:43 PM   #15
geogregor
Registered User

geogregor's Avatar

Likes (Received): 18040

Quote:
Originally Posted by Krzycho View Post
Ja bym powiedzial, ze to budujacy widok. Ten klasyk nie stoi w kolejce pod prase, a na czyims podworku, a wiec jest spora nadzieja, ze zostanie przywrocony do zycia.
Dwa lata temu jak snulem sie po prowincjonalych drogach Ohio natrafilem na to:

Zatrzymalem sie zeby zrobic fotke i wtedy podszedl wlasciciel. Z tego co pamietam to chcial cos ok 3 - 4 tys dolarow. Nawet odpalil zebym mogls polsuchac silnika.
Gdybym tylko mial mozliwosci transportu i gotowke to bym chyba kupil.
geogregor está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 7th, 2013, 03:36 PM   #16
ypard
Registered User

Likes (Received): 1424

Fajnie się te zdjęcia ogląda słuchając jednocześnie godzinnego setu zapodanego przez Dzwonssona
ypard no está en línea   Reply With Quote
Old September 7th, 2013, 04:12 PM   #17
dexter2
Pijcie portera z BŁ!

dexter2's Avatar

Likes (Received): 18862

Nasze wątki fajnie się będą uzupełniać, nie mam bowiem fotek z tych miejsc, które pokazałeś na mapce poza fragmentami Brooklyn Heights. Mój NYC będzie typowo turystyczny, ale dosyć głęboki ze względu na tydzień pobytu. Twój typowo offowy, czyli z miejsc, które chciałbym zobaczyć będąc tam drugi raz i raczej samemu lub z kumplami rozumiejącymi klimaty

Bo gdzie byś nie był i jak by cię nie przyjęli
Nigdy nie będziesz się czuł jak na Obiecanej Ziemi

Łódź - Remonty kamienic i zabytków - 2010, 2011, 2012
Łódzkie absurdy drogowe - ŁAD na Facebooku!

NYC & EastCoast USA!
dexter2 no está en línea   Reply With Quote
Old September 7th, 2013, 05:53 PM   #18
Dzwonsson
Neen, man!

#29: ostało mi się takie fociszcze z poprzedniego wrzutu.
image hosted on flickr

Wchodzimy powoli w najbardziej zurbanizowaną część Bronxwood, czyli kwartały między Pelham Parkway, Bronx Park East, Adee Avenue oraz White Plains Road.

#30: Holland Avenue w kierunku Pelham Prkwy.
image hosted on flickr

#31: w tym miejscu zagadał mnie gościu zdziwiony, że są jeszcze dzisiaj młodzi ludzie, którzy korzystają z aparatów fotograficznych a nie pstrykają jedynie smartfonami i innymi tabletami. Cała rozmowa zakończyła się tym, że ów gość poradził mi kupić fajny sprzęt, spraszać dziewuchy do siebie, kręcić wiadomo jakie sceny i za kasę wrzucać do sieci.
image hosted on flickr

#32: Barker Avenue w kierunku północym.
image hosted on flickr

#33: rzut oka za siebie.
image hosted on flickr

#34: szkoła i nowa mieszkaniówka, dalej Barker Av.
image hosted on flickr

#35: w tym budynku mieści się bodajże ośrodek dla osób starszych.
image hosted on flickr

#36: Britton Street.
image hosted on flickr

#37: el detal.
image hosted on flickr

#38: ot drzwi wejściowe mieszkaniówki przy Bronx Park East.
image hosted on flickr

#39: podwórek owej mieszkaniówki, całkiem przyjemnej zresztą. Ogółem miła okolica, młodzież grający w sporty, matki z dziećmi i takie tam.
image hosted on flickr

W następnym wrzucie Bronxdale (yupi!).

dexter2 liked this post

Last edited by Dzwonsson; September 8th, 2013 at 01:33 AM.
Old September 7th, 2013, 06:06 PM   #19
geogregor
Registered User

geogregor's Avatar

Likes (Received): 18040

Bardzo fajne foty i fajne klimaty.
Musze powiedziec ze poza Manhattanem to nigdzie w NYC nie bylem.
Kiedys trzeba to zmienic
geogregor está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 8th, 2013, 01:01 AM   #20
Dzwonsson
Neen, man!

Okej, mamy chwilowe problemy techniczne, czyt. przekroczony został transfer na Photobucket, przenoszę fotki na Flickr, ale to może trochę potrwać, więc za kilka chwil wrzucę świeży upload a wcześniejsze fotki postaram się jeszcze dzisiaj/jutro przenieść. Sorry.

Reply

Thread Tools

Posting Rules