daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Zagranica

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 28th, 2011, 10:20 PM   #41
getek
Registered User

getek's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by erykko View Post
Czy to jest naziemny odcinek metra? Bo tak wywnioskowałem po wejściu do środka, gdy zobaczyłem 3. szynę. Ale specjalistą nie jestem.
http://img813.imageshack.us/img813/1610/img1585r.jpg
To jest akurat stacja s-bahn, do metra schodzi się na dół.
getek no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old July 29th, 2011, 10:18 AM   #42
fiordiligi
Registered User

Likes (Received): 224

[QUOTE=erykko;82271104]Czy to jest naziemny odcinek metra? Bo tak wywnioskowałem po wejściu do środka, gdy zobaczyłem 3. szynę. Ale specjalistą nie jestem.

Smętna atmosfera Alexandserplatz trochę przypomina mi plac Grunwaldzki we Wrocławiu, wielka pusta przestrzeń po zniszczonych kamienicach zabudowana mniej lub bardziej udanymi współczesnymi budynkami, wielkomiejsko ale niezbyt ładnie. Zresztą Berlin generalnie nie jest zbyt pięknym miastem, za dużo stracił w czasie wojny, za mało zostało odbudowane , mimo tego lubię Berlin za ogromne przestrzenie, monumentalizm, ciągnące się w nieskończoność perspektywy i różnorodność ...
fiordiligi no está en línea   Reply With Quote
Old July 29th, 2011, 12:35 PM   #43
erykko
Registered User

erykko's Avatar

Likes (Received): 206

Rzeczywiście Alexanderplatz to duża przestrzeń z mnóstwem ludzi. Nieco zaniedbana, na pewno można to miejsce wykorzystać lepiej. Bo z tego co zauważyłem w tej chwili ludzie pojawiają się tam głównie po to by zrobić zakupy.
erykko no está en línea   Reply With Quote
Old July 29th, 2011, 01:14 PM   #44
erykko
Registered User

erykko's Avatar

Wypadałoby coś wrzucić na kolejną stronę wątku, więc tak też czynię. Na razie poruszamy się na piechotę.

Wspomniany już dworzec z zewnątrz. Jak się okazało nie jest to naziemny odcinek metra.

A także od środka. Przypomniały mi się tu klimaty z filmu pt. "Graficiarze", który został zresztą zrealizowany w Niemczech. A tak przy okazji polecam film.

I znów wieża telewizyjna.

A także coś dla wielbicieli takiego budownictwa.

Widok z tarasu przy wieży TV.

Takim wynalazkiem można było się przejechać za kilka euro. Nie skorzystałem.

Old July 29th, 2011, 05:46 PM   #45
erykko
Registered User

erykko's Avatar

To powinien być ratusz.

Taki zwykły budynek.

Fontanna niedaleko ratusza.

A to powinien być Kościół Mariacki. Musicie mnie poprawiać jeśli się mylę.
Old July 29th, 2011, 06:07 PM   #46
AMS guy
hipp-E

AMS guy's Avatar

Quote:
Originally Posted by fiordiligi
Smętna atmosfera Alexandserplatz trochę przypomina mi plac Grunwaldzki we Wrocławiu, wielka pusta przestrzeń po zniszczonych kamienicach zabudowana mniej lub bardziej udanymi współczesnymi budynkami, wielkomiejsko ale niezbyt ładnie. Zresztą Berlin generalnie nie jest zbyt pięknym miastem, za dużo stracił w czasie wojny, za mało zostało odbudowane , mimo tego lubię Berlin za ogromne przestrzenie, monumentalizm, ciągnące się w nieskończoność perspektywy i różnorodność ...
A mi podczas ostatniego pobytu w Berlinie rzuciło się w oczy jak Aleksanderplatz żyje, w porównaniu jeszcze z sytuacją powiedzmy 8 lat temu. Wszystkie partery budynków były świetnie zagospodarowane, wszędzie chodziło mnóstwo ludzi, niezła DDRowska moderna (w bardzo dobrym stanie), którą odkryłem na nowo. Ogólnie odebrałem to miejsce pozytywnie, choć wcześniej kojarzyło mi się z wygwizdowem i odczłowieczoną urbanistyką. Oczywiście wolałbym, żeby zrealizowano tamten sławny plan Kolhoffa - od razu byłoby to jedno z najbardziej spektakularnych centr miejskich w Europie, ale to na chwilę obecną niestety niewykonalne.
AMS guy no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2011, 12:34 PM   #47
erykko
Registered User

erykko's Avatar

Poniżej 2 zdjęcia wnętrza Kościoła Mariackiego. Wydaje mi się, że część ławek była ustawiona bokiem (na zdjęciach nie mam tego uwiecznionego, oprócz ławek przy ścianie), więc zapewne był to kościół luterański.

A taki widok mamy po wyjściu ze świątyni. Solaris niestety obklejony reklamami. W Berlinie brakuje nieco porządku jeśli chodzi o przystanki, bo wiele wiat jest w stylu "każda z innej parafii". Mogliby nad tym popracować.

I wyświetlacz na przystanku w centrum miasta. Warszawskie bardziej mi się podobają.

Idziemy do przejścia.

A takimi piętrusami obstawiona jest linia nr 100.

Kościół Mariacki widziany z drugiej strony ulicy. Mogłoby się wydawać, że wieża telewizyjna to nadbudówka na kościele.

Ale tak nie jest.
Old July 30th, 2011, 01:03 PM   #48
erykko
Registered User

erykko's Avatar

Dobre, bo polskie!

Budynek opery państwowej. Niestety w remoncie.

Budynki Uniwersytetu Humboldta.

W tym miejscu naziści w 1933r. dokonali spalenia książek, które im nie pasowały. Dlatego też pod taflą szkła widać puste pułki, co może zobaczycie na moich zdjęciach.

Old July 30th, 2011, 10:09 PM   #49
Dzwonsson
Neen, man!

@erykko, w niemieckich miastach mała architektura występuje w kilkunastu różnych typach, od wiat przystankowych, przez latarnie i aż do słupków oddzielających jezdnię od chodnika. Czasami odnoszę wrażenie, że niektórzy polscy userzy popadają w paranoję postulując unifikację (tj. ujednolicenie) małej architektury na obszarze całych miast. Ale akurat to mi w niemieckich miastach nie przeszkadza, najbardziej uderza mnie zawsze marna jakość powojennej architektury mieszkanowiej na zachodzie kraju, jestem na świeżo po krótkim tournée na trasie Oberhausen, Duisburg, Müllheim + Düsseldorf (wróciłem z godzinę temu) i to co mnie przyprawia o szewską pasję to stolarka. Całe kwartały okraszone okropną plastikową "stolarką", wszędzie identyczne podziały i proporcje, nawet pojedyncze ocalałe kamienice w ten sposób oszpecono. W ścisłych centrach miast na szczęście jest lepiej i momentami można przeżywać estetyczne uniesienia.

BTW, wybaczcie że tak mało mówię o samym Berlinie a więcej o innych miastach, jednak w stolicy byłem po raz ostatni kiedy na całego robiłem jeszcze w pieluchy.
Dzwonsson no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2011, 10:48 AM   #50
erykko
Registered User

erykko's Avatar

Ja sam jestem za tym, żeby w centrum miasta stosować wiaty stylizowane, a poza centrum już coś innego. Ale w Berlinie nawet w samym centrum można spotkać kilka rodzajów wiat i słupków przystankowych.
Old July 31st, 2011, 12:03 PM   #51
erykko
Registered User

erykko's Avatar

Uniwersytet jeszcze raz.

Katolicka katedra pod wezwaniem św. Jadwigi.

Old July 31st, 2011, 09:28 PM   #52
erykko
Registered User

erykko's Avatar

Pomnik Fryderyka Wielkiego i Aleja Pod Lipami.

Jak widać rowerowi obywatele Berlina dosyć często używają buspasów. Nie zawsze się to jednak podoba kierowcom autobusów, którzy dosyć ochoczo używają klaksonów. A na własne oczy widziałem jak blisko było rozjechania jednego z rowerzystów, który jechał buspasem, jednak został dosyć skutecznie zasłonięty przez ekipę remontującą ulicę. Oczywiście bez klaksonu kierowcy piętrusa się nie obyło.

Old August 2nd, 2011, 08:59 PM   #53
erykko
Registered User

erykko's Avatar

Tym razem siedziba niemieckiego parlamentu i najbliższa okolica. Niestety brak czasu nam doskwierał i kopuła też niezaliczona (za co zapewne będziecie mnie bluzgać, bo nigdzie nie wszedłem). Ale przyznaję się bez bicia, że wszystko było robione na szybko. Obiecuję kiedyś jeszcze odwiedzić to miasto i zobaczyć nieco więcej.

Old August 2nd, 2011, 10:00 PM   #54
Fallout
( ͡° ͜ʖ ͡°)ლ(ಠ益ಠლ)

Fallout's Avatar

Likes (Received): 517

Szara, jednostajna architektura, wielkie przestrzenie w których człowiek się gubi, mało zieleni. Może Berlin wygląda czysto, nowocześnie, uporządkowanie i nawet w pewnym sensie ładnie, ale jakoś mało przyjemnie dla oka. Przynajmniej na tej fotorelacji.

― Voltaire
Fallout no está en línea   Reply With Quote
Old August 3rd, 2011, 10:44 AM   #55
silesius
Silesiographia

silesius's Avatar

Quote:
Originally Posted by erykko View Post

Katolicka katedra pod wezwaniem św. Jadwigi.

Kościół ten jest najważniejszym katolickim kościołem miasta. Nosi wezwanie patronki Śląska św. Jadwigi. To pamiątka po tym, ze Berlin należał do jedynej katolickiej diecezji w Prusach z centralą we Wrocławiu.
silesius no está en línea   Reply With Quote
Old August 3rd, 2011, 11:52 AM   #56
erykko
Registered User

erykko's Avatar

Nadal jesteśmy w tej samej okolicy. Tutaj znajdziemy też w chodniku tabliczkę upamiętniającą mur berliński (zdjęcia brak).

Old August 4th, 2011, 08:53 PM   #57
erykko
Registered User

erykko's Avatar

Rozkłady berlińskich autobusów. Na uwagę zasługuje jedynie fotokod.

Trafiłem na jakiś zjazd tych pięknych legend motoryzacji, bo przemknęło ich kilkadziesiąt.

Już wiem skąd na mieście pojawiły się takie kolory samochodów, to zapewne eksberlńskie taksówki
Old August 4th, 2011, 11:52 PM   #58
Dzwonsson
Neen, man!

Niekoniecznie berlińskie, większość taryf w całym kraju ma takie malowanie.
Dzwonsson no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2011, 07:09 AM   #59
erykko
Registered User

erykko's Avatar

Zauważyłem też taką taksówkę w Poczdamie, więc zastanawiałem się czy kierowca przyjechał z Berlina czy może jest tutejsza.
Old August 7th, 2011, 06:09 AM   #60
lewandovski
DDR FAN

lewandovski's Avatar

Likes (Received): 99

Quote:
Originally Posted by HS View Post
U mnie podobnie. Niemieckie zawsze lepsze, oprócz chleba.
Nie widzę żadnej różnicy

AMS jak zwykle strzela kulą... w dziesiątkę!
Quote:
Originally Posted by AMS guy View Post
A. Podejrzewam, że w Niemczech również. Polacy kochają mity głoszące, że u nich jest coś czego nie ma gdzie indziej Jeśli komuś nie smakuje żywność poza granicami kraju, to znaczy, że jest leniem i nie wyściubił nosa poza najtańszy supermarket
Aaaaaamen.

No i jeszcze kilka sprostowań.
Bahnhof Alexanderplatz to nie przystanek tylko tylko pełnoprawna, jedna z trzech najwazniejszych berlińskich stacji kolejowych. I to co na zdjęciach to nie naziemna U-Bahn tylko S-Bahn. Róznica polega na tym, że S-Bahn korzysta z torowisk zwykłej kolei, ma rzadziej rozmieszczone przystanki i generalnie porusza się szybciej od U-Bahn.
Jeśli chodzi o wsiadanie przednimi drzwiami w Berlinie, to odbywa się ono dlatego w ten sposób, że kierowca ma obowiązek 1. sprawdzać czy wsiadasz z ważnym biletem, 2. sprzedawac bilety jeśli ktoś wyrazi takie życzenie. Oczywiście linie przejeżdżające przez centrum miasta, gdzie masa turystów i pasażerów sprawiają, że dokładne sprawdzanie biletów opóźniałoby kurs autobusów rządzą się trochę swoimi prawami i część kierowców macha na to ręką. Tak Ci sie zapewne trafilo. Normalnie nalezy pokazać bilet lub go kupić.
Na koniec Trabi - po Berlinie jeżdżą całe sfory Trabantów, funkcjonujące jako turystyczne taksowki. Czasami jeżdżą grupami i pewnie taką grupę widziałes.

Fajna relacja, podoba mi sie, że zwracasz uwagę na fajne rzeczy.

Last edited by lewandovski; August 7th, 2011 at 06:35 AM.
lewandovski no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
berlin, niemcy

Thread Tools

Posting Rules