daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Иностранство > Путовања и репортаже

Путовања и репортаже Репортаже са ваших путовања по свету / Showcase your travel

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old July 25th, 2011, 01:55 AM   #1
Vrachar
Registered User

Vrachar's Avatar

Likes (Received): 908

Post (GB) London by Vrachar

"Pametni ljudi više nauče od budala, nego budale od pametnih."

Last edited by Vrachar; July 25th, 2011 at 02:09 AM.
Vrachar no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old July 25th, 2011, 01:56 AM   #2
Vrachar
Registered User

Vrachar's Avatar

Dragi prijatelji,

Posle odsustva od skoro 3 godine, evo mene opet na polju reportaža. Ovoga donosim vam priču i slike iz Londona, grada o kome nisam imao formirano posebno neko mišljenje i koji me je potpuno očarao. London je ogroman grad, koga i avion preleće prilično dugo, grad u kome u istom času možete sresti ljude svih mogućih boja kože, i čuti sve moguće jezike. Svet u malom.
Grad sa fantastičnim prevozom - dabldekerima i gotovo perfektnim metroom a organizacija svega je na prilično visokom nivou. Sve je odlično obeleženo, tako i da čovek koji padne s neba u London može da se snađe. Sve je nacrtano i još dodatno ispod pojašnjeno rečima.

Bio je ovo ujedno i moj prvi korak u anglosaksonsko govorno područje, prva zemlja koju sam posetio gde se engleski govori kao nativni jezik.

Posle gotovo 5 sati putovanja avionom (LH preko Frankfurta) stižemo na aerodrom Hitrou. Nakon fantastičnog frankfurtskog aerodroma dočekao nas je T1 na Hitrou u prilično lošem stanju. Em što se pešači dugo do carine em što imaš utisak da si se vratio vremeplovom barem 50 godina unazad. Srećom, ovaj terminal će ubrzo biti srušen i ponovo izgrađen.

Na ulaznoj kapiji u UK, sačekala su nas 2 reda - jedan za EU državljane, a drugi za sve ostale. Naviknut da po običaju na taj ulaz idu državljani trećerazrednih banana zemalja koje još uvek čekaju na prijem u EU, prilično sam se iznenadio da su svi oko mene u lavirint-redu držali američke, kanadske, novozelandske, meksičke i koje sve ne pasoše. Pa da, i to su sve ne-EU zemlje.

Po dolasku na red na carinu, dočekala nas je prilično namrgođena (mlađa) službenica, rekao bih latinoameričkog porekla. I pored jasne UK vize u pasošu, pitala nas je koliko ostajemo i šta je razlog naše posete. Jedva joj objasnismo o čemu se radi (poslovna poseta), pokazavši joj pozivna pisma. Sve dok nije udarila ulazni pečat na vizu, preznojavao sam se nadajući se da nas UK birokratija neće vratiti nazad.
Napokon kročismo i zvanično na teritoriju UK, i uputismo se prvo po kofere a zatim na stanicu londonskog metroa koja se nalazi u samom aerodromu. Od aerodroma Hitrou do centra vozi Pikadili linija, i vožnja traje gotovo ceo sat.

U centru grada silazimo na stanici "King's cross/St. Pancras" koja se nalazi između dve poznate londonske železničke stanice, locirane jedna pored druge.

Prvi prizori iz Londona - žel. stanica "St. Pancras":

Žel. stanica "King's cross":

Toranj žel. stanice "St. Pancras", koja je izgrađena 1868. godine a renovirana 2000-te godine:

U blizini se nalazi gomila hotela, jer se sa ovog mesta može stići bilo gde u Londonu:

Pogled iz ulice sa mnoštvom hotela ka "St. Pancras":

geometarkv liked this post
Old July 25th, 2011, 01:56 AM   #3
Vrachar
Registered User

Vrachar's Avatar

Šetnja gradom:

Univerzitet:

I preko puta njega kampus:

U blizini se nalazi i toranj British telecom-a:

Tipičan scenario sa londonskih centralnih ulica:

Kao što rekoh u uvodu, sve je dobro obeleženo tako da je lako snaći se. Em što je sve nacrtano, em što je još i napisano

Britanski muzej - najstariji javni muzej i jedan od najvećih na svetu. Osnovan je 1753. godine i sadrži kolekcije pretežno vezane za istoriju čovečanstva:

Muzej ima ukupno 94 galerije koje se protežu preko 4 km:

U blizini muzeja nalazi se i Oxford street, centralna londonska ulica i jedna od najpoznatijih svetskih šoping zona:

Sa svojih 548 prodavnica predstavlja evropsku najprometniju šoping ulicu:

Oxford circus, centralni deo Oxford street-a, i mesto gde se ukršta više metro linija:

Slika o gužvi koja vlada na Oxford street-u govori više nego hiljadu reči:

Par random slika sa centralnih londonskih ulica:

Old July 25th, 2011, 01:57 AM   #4
Vrachar
Registered User

Vrachar's Avatar

Nakon Britanskog muzeja i Oxford street-a, na redu je sledeći londonski landmark - Trafalgar skver.

Inspiracija za ime trga je čuvena Bitka kod Trafalgara, gde je Britanska mornarica pobedila Napoleonovu. Trafalgar skver je mesto gde se održavaju proslave Nove godine, proslavljaju nacionalne pobede, održavaju demonstracije, ... itd:

Nelsonov stub, podignut u čast Admirala Nelsona koji je poginuo u Bitci kod Trafalgara 1805. godine. Stub je podignut 1843. godine i visok je 52 m. Dvadesetak godina kasnije, dodata su mu i 4 bronzana lava pri bazi:

Trafalgar skver je postavljen 1840. godine i sadrži dve fontane koje su izgrađene '30-tih godina prošlog veka. Pre toga su postojale takođe dve fontane, koje su demontirane i prebačene u Kanadu i danas se nalaze u Otavi i Regini.

Crkva "St Martin-in-the-Fields" na Trafalgar skveru:

Big Ben u pozadini:

Na Trafalgar skveru se nalazi i Visoki Komesarijat Kanade:

Crkva "St Martin-in-the-Fields"

Odmah do crkve, nalazi se i Nacionalna galerija. Osnovana 1824. godine, sadrži kolekciju od preko 2300 slika, koje datiraju od sredine 13. veka do 19. veka. Na slici se vidi i digitalni sat koji odbrojava vreme do Olimpijade 2012:

Visoki Komesarijat Kanade je prva otvorena ambasada ove zemlje u svetu, davne 1880. godine. Pored ove zgrade, kanadska diplomatska misija poseduje još jednu zgradu u Londonu ("Macdonald House").

Prilikom praznika u Kanadi, ova zgrada je okićena zastavama svih kanadskih provincija i teritorija. Otuda i ovoliki broj jarbola na zgradi.

Uhvatih i jedan stari dabldeker. Po londonskim ulicama voze uglavnom novija vozila pa je prava retkost sresti ovo:

Admiralski luk, mesto odakle počinje "The Mall", verovatno najpoznatija londonska ulica. The Mall počinje na Trafalgar skveru a završava kod Bakingemske palate. Sagrađen je 1912. godine u čast Kraljice Viktorije:

A to je i mesto gde ću večeras završiti reportažu. U nastavku krećemo odavde ka Bakingemskoj palati.

To be continued ....

Old July 25th, 2011, 02:10 AM   #5
stormwatchforever
BANNED

Likes (Received): 1

BRAVO BRAVO BRAVO!
stormwatchforever no está en línea   Reply With Quote
Old July 25th, 2011, 02:15 AM   #6
Singidunum
Grad Oblakodera

Singidunum's Avatar

Likes (Received): 10138

Hvala na reportazi Nisam je jos uopste pregledao, moram natenane jer su kod Vrachara uvek sve slike pracene detaljnim kvalitetnim opisima sto ih cini tako dobrim

Potpišite peticiju protiv rušenja Generalštaba!
Singidunum no está en línea   Reply With Quote
Old July 25th, 2011, 02:40 AM   #7
Vucko
Faunov pan

Vucko's Avatar

Opa!

Vidim da se nasi urbanisti ugledaju na Londonske stare ulice jer ne ostavljaju prostora ni za drvece ni za sire pesacke zone.Nekako mi sve izgleda nagurano sto se tice tih starih kuca i zgrada.
Vucko no está en línea   Reply With Quote
Old July 25th, 2011, 07:28 AM   #8
brojač
BANNED

Likes (Received): 4

Učite ljudi kako se pravi reportaža.
Fantastično poznavanje Londona za čoveka koji nikad nije bio u Engleskoj.
brojač no está en línea   Reply With Quote
Old July 25th, 2011, 10:28 AM   #9
montesky
is Loading! Please wait..

montesky's Avatar

Likes (Received): 143

cim sam procitao 'by vrachar' znao sam da se ne smije preskocit

dejo, falile su nam tvoje reportaze, samo nijesam znao da je vec proslo 3 godine? sto cinis u UK, zar nijesi trebao da pakujes stvari za kanadu?

kako gledam slike, vratio si me za 4 godine unazad dok sam studirao u londonu. grad je fenomenalno organizovan, odlicno si to primjetio. uvijek pricam kako su sve pojednostavili kao za debile.

dje si bio smjesten?
Old July 25th, 2011, 10:37 AM   #10
MGX
Multipraktik

MGX's Avatar

Likes (Received): 359

Quote:
Originally Posted by montesky View Post
+1000
Old July 25th, 2011, 10:45 AM   #11
Vrachar
Registered User

Vrachar's Avatar

Zahvaljujem svima na komentarima reportaže.

@ gently5210

Upravo tako, stare zgrade su uske i visoke, i tako niz od 20-tak njih. U jednoj takvoj je bio i naš hotel koji drži jedna porodica sa Malte (čuh po prvi put i malteški jezik ). E sad, kad su tako uske spolja, možete misliti kako to tek izgleda unutra. Stepenice su uske, dovoljne da jedna osoba prođe. Sobe su minijaturne, velike koliko jedan bračni krevet i prostor oko njega da se prođe. Televizor se nalazi u useku u zidu a kupatilo je napravljeno u uglu i tesno je i za jednu osobu. Što reče moja supruga, veća je naša činija za salatu nego lavabo u hotelskoj sobi.

Međutim, mogu samo da zamislim koliko tu košta m2 stana, i za par dana boravka (praktično samo za spavanje) je više nego pristojno. Čistoća je na izuzeto visokom nivou.

I sam sam se iznenadio koliko sam u nekim stvarima video da su u Beogradu primenjene ideje iz Londona. Nažalost, odlične ideje su loše adaptirane, po običaju. Primer za to su informativne table, koje se u Londonu nalaze na svakom ćošku i veoma su funkcionalne. Male, neupadljive, ne zauzimaju puno mesta a sadrže sve relevantne podatke o okolini (naročito mi se svidela fora krugova - "5-minute walk" i "15-minute walk" - veoma korisno). U Beogradu su postavili svega par takvih tabli, ali su one ogromne (kao reklamni panoi), nisu baš najjasnije i deluju neupotrebljivo. Pritom su i išarane.

Last edited by Vrachar; July 25th, 2011 at 11:00 AM.
Old July 25th, 2011, 10:57 AM   #12
Vrachar
Registered User

Vrachar's Avatar

Quote:
Originally Posted by montesky View Post

dejo, falile su nam tvoje reportaze, samo nijesam znao da je vec proslo 3 godine? sto cinis u UK, zar nijesi trebao da pakujes stvari za kanadu?

kako gledam slike, vratio si me za 4 godine unazad dok sam studirao u londonu. grad je fenomenalno organizovan, odlicno si to primjetio. uvijek pricam kako su sve pojednostavili kao za debile.

dje si bio smjesten?
Upravo sam u UK sređivao poslove za Kanadu. Naime da bih nostrifikovao diplomu i u Kanadi bio iste struke kao i u Srbiji (farmaceut) bilo je potrebno da položim evaluacioni ispit i dokažem Kanadskom farmaceutskom odboru da je moje znanje na nivou kanadskog farmaceuta. London je jedino mesto van Kanade gde su organizovali ispit i tu su uglavnom polagali ljudi koji se još uvek nisu preselili u Kanadu (što je i moj slučaj).

Drago mi je da sam ti evocirao uspomene. Meni se to pojednostavljenje veoma svidelo jer recimo nikako nisam mogao da se naviknem da gledam na desnu stranu kad prelazim ulicu. Zato pogledam dole na trotoar a tamo piše "Look right -->" sa sve strelicom za one koji mešaju levu i desnu stranu.

Bio sam smešten u hotelu "Apollo", pored King's Cross-St. Pancrass stanice.

Last edited by Vrachar; July 25th, 2011 at 11:27 AM.
Old July 25th, 2011, 11:33 AM   #13
Arnorian
Registered User

Arnorian's Avatar

Likes (Received): 6712

Odlična reportaža, jesi li slikao i metro?

O rekonstrukciji stanice Sent Penkras (odakle ide voz za Pariz i Brisel) je na BBC-ju bila odlična dokumentarna serija. Izneneadio sam se da i njihovi građevinari ošljare kad god mogu. Ali drhte kad dolazi spoljna kontrola, tako da se na kraju sve sredi. Treba naši da ih nauče kako da im daju jednu kovertu i odvedu na ručak, da ih ne bi gnjavili.
Arnorian está en línea ahora   Reply With Quote
Old July 25th, 2011, 01:11 PM   #14
Vrachar
Registered User

Vrachar's Avatar

Hvala.

Slikao sam i metro, ali imam svega par slika koje nisu lične. Postaviću ih u nastavku.

Gledao sam i ja tu dokumentarnu seriju i slažem se da je odlična.

Old July 25th, 2011, 02:13 PM   #15
stormwatchforever
BANNED

Ok ako i nemas mnogo slika metroa ali se nadam da imas pregrst od DLR-a
Old July 25th, 2011, 02:24 PM   #16
SO143
BANNED

Likes (Received): 3456

SO143 no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2011, 12:41 PM   #17
Vrachar
Registered User

Vrachar's Avatar

@ SO143

@ stormwatchforever

Nisam uopšte bio u kraju gde saobraća DLR, nažalost. To ostaje za neki drugi put.

Old July 26th, 2011, 02:27 PM   #18
stormwatchforever
BANNED

Ma zezam
Old July 26th, 2011, 06:30 PM   #19
CrazySerb
Vuk sa Ontarija

CrazySerb's Avatar

Likes (Received): 2958

Zaista je prelep London, pojedine ulice grada cine mi se jako zanimljive za setnju.
Hvala na reportazi Dejane, cekamo nastavak
CrazySerb está en línea ahora   Reply With Quote
Old July 27th, 2011, 02:53 AM   #20
vrooom
Registered User

Likes (Received): 0

Vrachar, svaka cast!
Ovo se zove reportaza!
vrooom no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
london, vrachar