daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Tirana

Tirana Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old August 5th, 2011, 03:32 PM   #1
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

Unaza e Madhe | "Outer Ring" Road

Punimet tek Unaza e Madhe ne Tirane (zona e kopshtit botanik) 05.08.2011

__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2011, 06:23 PM   #2
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

Faleminderit per fotot.Mire bere qe hape teme te re se ky eshte projekt madhor per tiranen.
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2011, 06:29 PM   #3
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

Mund ta vini dhe anglisht emrin e temes per te huajt
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2011, 07:36 PM   #4
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

hey duhet transferuar gjithashtu tek infrastruktura kjo.
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2011, 08:52 PM   #5
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,275

257 ndėrtesat qė do tė prishen nga ndėrtimi i Unazės sė Madhe
Nga Eriona Ymeri
Bashkia e Tiranės ka pėrfunduar identifikimin e ndėrtimeve qė do tė preken nga ndėrtimi i Unazės sė Madhe. Specialistėt e bashkisė kanė dalė nė konkluzionin, se pėr shkak tė kėsaj vepre do tė prishen plot 257 ndėrtesa.Sipas projektit janė 262 pronarė, tė cilėt do tė shpronėsohen nga ndėrtimi i unazės. Pronarėt do tė kompensohem financiarisht ose fizikisht nė ish-Uzinėn e Traktorėve. Gazeta “Tirana Observer” boton sot ku ndodhen ndėrtimet qė do tė prishen. Janė 262 pronarė, tė cilėt do tė shpronėsohen nga ndėrtimi i unazės sė madhe. Bashkia e Tiranės, ka pėrfunduar identifikimin e ndėrtimeve, qė do tė preken nga ndėrtimi i kėsaj vepre. Gazeta “Tirana Observer” boton sot, se ku ndodhen 257 ndėrtimet, qė do tė prishen. Sipas projektit, kėta pronarė do tė kompensohen financiarisht ose fizikisht nė ish-Uzinėn e Traktorėve. Me ndėrtimin e unazės sė madhe mendohet tė marrė fund trafiku nė kryeqytet.

Ndėrtimet qė do tė prishen
Nga projekti i unazės sė madhe preket njė numėr i pėrgjithshėm prej 257 ndėrtime, nga tė cilat 216 janė private dhe 36 publike. 80 pėr qind e ndėrtimeve qė do tė prishen ndodhen nė pjesėn midis rrugės sė Kavajės dhe Kopshtit zoologjik. Sipas pėrllogaritjeve tė Bashkisė sė Tiranės preken fizikisht gjithsej 262 individė, tė cilėt duhet tė zhvendosen, si rezultat i projektit. Pėrgjatė kilometrit tė parė, nga pika e nisjes nė Rrugėn e Kavajės, rruga kryqėzohet me njė zonė mjaft tė dendur banimi me banesa njė katėshe informale dhe struktura mė tė vogla. Sipas projekti rruga do tė prekė mure rrethues apo oborre tė pėrparme tė shtėpive, por pa prekur vetė shtėpitė. Por sipas kėtij projekti, deri tė liqeni nuk ka banim nė pėrjashtim tė njė godine banimi 7 katėshe dhe njė fushė lojėrash tė shkollės private kolegji Kristal. Nga ky kolegj deri tek liqeni me afėrsisht, rruga kalon pėrmes rrjetit ekzistues tė ndėrtesave shumėkatėshe dhe pastaj pėrmes Kopshtit Botanik, derisa arrin zonėn e Liqenit dhe Kopshtit Zoologjik. Nė kėtė zonė mund tė preken vetėm pak ndėrtime tė vogla jo rezidenciale dhe tė paligjshme. Duke filluar nga Liqeni, Aksi i rrugės prek zonėn e poshtme tė Kopshtit Zoologjik, mė pas shkon pėrmes njė zhvillimi ndėrtesash shumėkatėshe nė jug tė aksit tė rrugės, duke prekur mure rrethuese dhe ndėrtesa shėrbimi tė pa rėndėsishme. Mė pas rruga arrin nė njė zonė bujqėsore. Nė komunitetin e Saukut, nė fund tė rrugės pranė rrugės sė Elbasanit, rruga pritet me njė zonė periferike me ndėrtesa banimi tė ngritura kohėt e fundit.

Shpronėsimet
Sipas specialistėve tė bashkisė, nė ndėrtimin e kėtij projekti janė dy kategori pronarėsh, qė do tė shpronėsohen. Tė parėt janė pronarėt e tokės bujqėsore. Ndėrsa pronarėt e dytė, qė do tė shpronėsohen, janė ata qė kanė ndėrtuar objekte tė ndryshme si shtėpi banimi, lokale dhe biznese tė ndryshme nė vijėn ku kalon projekti. Shpronėsimi dhe kompensimi pėr kategorinė e dytė, sipas specialistėve, kėrkon njė procedurė mė tė komplikuar. Edhe fondi ,qė do tė pėrdoret pėr kategorinė e dytė ėshtė mė i madh, se ai pėr pronarėt e tokės bujqėsore. Nė disa raste janė dhe vila apo lokale, qė duhet tė prishen dhe mė pas tė dėmshpėrblehen nga ana e shtetit.

Projekti i Unazės
Unaza e Madhe e Tiranės ėshtė njė nga projektet mė tė hershme qė ėshtė hartuar nga specialistėt pėr zhvillimin urbanistik tė kryeqytetit. Ideja ėshtė hedhur fillimisht nė vitin 1989. Tre vitet e fundit bashkia, ka nisur hartimin e njė projekti serioz, por njė nga problemet kryesore ėshtė shpronėsimi i pronarėve. Rastet mė problematike janė ato nė vijėn qė do tė kalojė unaza, ku ka ndėrtime me karakter tregtar dhe biznesi, por edhe godina banimi. Kostoja e shpronėsimit tė tyre ėshtė tepėr e lartė dhe pėr kėtė bashkia ka kėrkuar ndihmėn e qeverisė. Kryeministri Berisha pak kohė mė parė i kėrkoi kryebashkiakut, Edi Rama, qė ta ndėrtojė qeveria Unazėn e Madhe. Projekti i Unazės sė Madhe parashikon jo vetėm njė rregullim tė trafikut nė gjithė kryeqytetin, por edhe ndėrtimin e veprave tė artit, qė do ta rendisnin Tiranėn nė njė qytet me rrugė moderne dhe bashkėkohore. Ndėrtimi i njė pjese tė Unazės sė Madhe, qė lidh Rrugėn e Durrėsit me Rrugėn e Kavajės, me gjatėsi rreth 2.2 kilometėr, sė bashku me zgjerimin, ėshtė filluar nė vitin 1999 dhe ka pėrfunduar nė vitin 2006. Unaza e Madhe ka njė gjatėsi prej 5.5 kilometėr dhe ėshtė projektuar tė kalojė nė zonėn e Selitės, pranė Kopshtit Botanik dhe Zoologjik, nė kodrat mbrapa Parkut tė Madh tė Tiranės, nė kodrat e Saukut dhe lidhet me Rrugėn e Elbasanit pranė Akademisė sė Rendit Publik. Ndėrkohė, nė projektin e kėsaj rruge pėrfshihet dhe sistemi i sinjalistikės vertikale dhe horizontale, si dhe semaforėt nė tė gjitha kryqėzimet nė nivele.

Historiku
Ideja pėr ndėrtimin e njė unaze tė madhe nė kryeqytet, ėshtė hedhur qė nė fillim tė viteve 1989. Ndėrkohė, ka qenė qeveria e kryeministrit Aleksandėr Meksi, qė ka ideuar njė plan, pėr kėtė unazė rreth viteve ‘94-‘95. Mė vonė zgjerimi i qytetit ndėrtimi i shumė objekteve pa leje, duket se lanė nė harresė kėtė projekt. Ndėrkohė nė vitin 1998, me zgjedhjen nė krye tė bashkisė Edi Rama, u hodh pėrsėri ideja pėr ndėrtimin e kėsaj vepre publike, qė do t’i jepte frymėmarrje qytetit. Nė vitin 1999 nisėn punimet e para, por qė pėr mungesė fondesh u ndėrprenė. Tashmė realizmi i projektit ėshtė marrė pėrsipėr nga bashkia dhe fondet do tė lėvrohen nga donatorė tė huaj.

Veprat qė do tė ndėrtohen
1. Mbikalimi nė kryqėzimin me rrugėn “Komuna e Parisit”.
2. Sinjalistika vertikale dhe horizontale.
3. Semaforė nė ēdo kryqėzim.
4. Ndėrtimi i kanalizimit tė ujėrave tė zeza.
5. Ndėrtimi i kanalizimeve tė ujėrave tė bardha.
6. Tubacionet ndihmėse, pėr instalimin e menjėhershėm ose tė mėvonshėm tė linjave elektrike tė pėrcaktuar pėr zonat urbane.
7. Tubacionet ndihmėse pėr instalimin e menjėhershėm ose tė mėvonshėm tė linjave telefonike tė pėrcaktuar pėr zonat urbane.
8. Ndėrtimi i zonės sė gjelbėr, pėr gjatė gjithė aksit rrugorė.

Projekti i Unazės sė Madhe
Financuar dhe hartuar nga: Bashkia e Tiranės
Donator: Banka Evropiane pėr Rindėrtimin dhe Zhvillim (BERZH)
Kontakte: Banka Evropiane pėr Rindėrtimin dhe Zhvillim (BERZH)
Gjatėsia: 5,5 kilometra
Vlera: 25 milionė euro
Mbushje me dhera: 430.000 metėr kub
Shtresa zhavorri: 70.582 metėr kub
Shtresa asfaltimi: 106.000 metėr katror
Betone: 11.488 metėr kub
Shtresė pllaka pėr trotuar: 41.000 metėr katror
Sipėrfaqja e tokės qė do shpronėsohet: 25 hektarė

Etapat e shpronėsimeve
1. Pėrcaktohet gjurma, se ku do tė kaloj Unaza e Madhe. Ku pėrpilohet lista e subjekte qė duhen shpronėsuar.
2. Ministria e Transportit ngre grupin e punės, qė do tė merret me realizmin e procesit tė shpronėsimit.
3. Grupi i punės pėrcakton kategoritė e shpronėsimeve. Shpronėsimi vetėm pėr tokėn, shpronėsim pėr tokėn dhe ndėrtesėn qė ėshtė ndėrtuar nė tokė, si dhe shpronėsimi i tokave tė cilėsuar, si livadhe ose pyje.
4. Pronarėt paraqesin pranė ministrisė dokumentet e vėrtetėsisė sė pronės.
5. Ministria e Transportit, verifikon vėrtetėsinė e dokumenteve.
6. Ministria e Transportit, pėrpilon listėn e pronarėve, tė cilėt do tė shpronėsohen.
7. Ministria e Transportit dėrgon pėr miratim nė qeveri listėn e emrave tė pronarėve qė do tė shpronėsohen.
8. Qeveria pas miratimit bėn shpėrndarjen e lekėve.

Segmenti i parė
Rruga e Kavajės - Diga e liqenit Artificial

Segmenti i dytė
Diga e liqenit Artificial - Rruga e Elbasanit

257 Ndėrtesa nė kryeqytet do tė preken nga ndėrtimi i unazės sė madhe
25 Milionė Euro ėshtė kostoja e ndėrtimit tė Unazės sė Madhe

Tirana Observer
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2011, 08:57 PM   #6
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

3X3 do jete?
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old August 6th, 2011, 12:13 AM   #7
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

Ne fakt nuk po ndertohet nga Bashkia unaza...
__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old August 6th, 2011, 08:49 AM   #8
kastrat.MALSIeMADHE
Registered User
 
kastrat.MALSIeMADHE's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 38
Likes (Received): 6

kjo asht gjys unaz! kur vazhdojn pjesen lindore dhe pjesen e veriut?
kastrat.MALSIeMADHE no está en línea   Reply With Quote
Old August 6th, 2011, 10:11 AM   #9
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

Kjo nuk eshte gjysem unaze por eshte pjesa e pare,ne te cilen puna ka filluar sepse eshte e vetmja pjese ku problemi i shpronesimeve eshte zgjidhur komplet
__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare

Last edited by L1nk1g; August 6th, 2011 at 12:16 PM.
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old August 12th, 2011, 05:10 PM   #10
FijuBriju
Registered User
 
FijuBriju's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Zagreb
Posts: 1,379
Likes (Received): 515

Aktualitet
Ndėrtimi i Unazės sė Madhe

INUK vazhdon prishjet pranė zonės sė Liqenit
11 gusht 2011 20:08

Foto ilustruese
Vazhdon prishja e objekteve pranė zones sė Liqenit nė Tiranė. Inspektoriati Ndėrtimor Urbanistik Kombėtar ka vijuar punėn pėr tė pastruar sheshin ku do tė ndėrtohet Unaza e Madhe.

Nė kėtė fazė, e cila ėshtė vetėm e para e zbatimit tė urdhėresės sė Drejtorisė sė Rrugėve do tė rrafshohen rreth 29 objekte. Aksioni i ndėrtimorėve ka nisur njė ditė mė parė ku i janė nėnshtruar fadromave 4 lokale dhe 3 lavazhe dhe do tė vazhdojė edhe gjatė ditėve nė vijim.

Pronarėt, objektet e tė cilėve janė me dokumentacion tė rregullt apo qė po i nėnshtrohen procedurave tė legalizimit do tė kompensohen sipas legjislacionit nė fuqi.
__________________
Animal Rights in Albania, NOW!

http://www.wix.com/aranow/aranow

Animal Medical Care Foundation

http://www.animalmedicalcarefoundation.com/kosovo.html
FijuBriju no está en línea   Reply With Quote
Old August 12th, 2011, 05:23 PM   #11
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by FijuBriju View Post
Aktualitet
Ndėrtimi i Unazės sė Madhe

INUK vazhdon prishjet pranė zonės sė Liqenit
11 gusht 2011 20:08

Foto ilustruese
Vazhdon prishja e objekteve pranė zones sė Liqenit nė Tiranė. Inspektoriati Ndėrtimor Urbanistik Kombėtar ka vijuar punėn pėr tė pastruar sheshin ku do tė ndėrtohet Unaza e Madhe.

Nė kėtė fazė, e cila ėshtė vetėm e para e zbatimit tė urdhėresės sė Drejtorisė sė Rrugėve do tė rrafshohen rreth 29 objekte. Aksioni i ndėrtimorėve ka nisur njė ditė mė parė ku i janė nėnshtruar fadromave 4 lokale dhe 3 lavazhe dhe do tė vazhdojė edhe gjatė ditėve nė vijim.

Pronarėt, objektet e tė cilėve janė me dokumentacion tė rregullt apo qė po i nėnshtrohen procedurave tė legalizimit do tė kompensohen sipas legjislacionit nė fuqi.
Mire e kane ato qe kane ndertuar aty kot e pa kriter!
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2011, 10:39 PM   #12
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Nga Plasma 2008RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2011, 10:41 PM   #13
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2011, 10:41 PM   #14
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2011, 01:20 AM   #15
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904plasma2008
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2011, 02:50 PM   #16
fieraku
brainstorm
 
fieraku's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: FIER ALBANIA
Posts: 2,590
Likes (Received): 1122fieraku no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2011, 02:52 PM   #17
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904


RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2011, 02:54 PM   #18
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by fieraku View Post


Fierako, ku i bien keto foto?
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2011, 02:56 PM   #19
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

O tartanzan,e ben te pamundur hapjen e faqes kur i ben quote te gjitha fotove.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2011, 03:00 PM   #20
fieraku
brainstorm
 
fieraku's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: FIER ALBANIA
Posts: 2,590
Likes (Received): 1122

fieraku no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 03:19 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu