daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Rrugėt

Rrugėt Roads and Highways.

Reply
 
Thread Tools
Old August 5th, 2011, 09:34 PM   #1
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,378

[AL] (A3) Autostrada Tiranė - Elbasan | Tiranė - Elbasan Motorway

Quote:
PREZANTOHET PROJEKTI TEKNIK I AUTOSTRADĖS TIRANĖ - ELBASAN

U prezantua sot, nė Elbasan nėn prezencėn e Kryeministrit tė vendit Z.Sali Berisha, ministrit tė MPPTT-sė, Z.Sokol Olldashi dhe Ministrit tė Brendshėm Z. Lulėzim Basha projekti teknik i autostradės Tiranė – Elbasan. Projekti nė fjalė ka njė rėndėsi tė madhe jo vėtėm pėr zonėn por pėr tė gjithė vendin. Nė bazė tė kėtij projekti, distanca Tiranė –Elbasan shkurtohet nė mėnyrė tė ndjeshme nė vetėm 31.17 km.
Autostrada do tė kėtė katėr korsi dhe dy tunele pėrkatėsisht me gjatėsi 2.3 km dhe 2.1 km, shtatė mbikalime , katėr nėnkalime, tre kryqėzime dhe shpejtėsi lėvizjeje 110 km/orė.

http://www.mpptt.gov.al/
Varianti i zgjedhur: Tiranė - Lundėr - Mullet - Elbasan

Autostrada Tiranė-Elbasan, me gjatėsi 31.17 kilometra, ėshtė segmenti i parė i Boshtit tė Jugut. Autostrada do jetė me 4 korsi, do tė ketė njė tunel tė gjatė me dy galeri pėrkatėsisht 2.3 dhe 2.1 kilometra, 7 mbikalime, 4 nėnkalime, 3 kryqėzime dhe shpejtėsi lėvizjeje 110 km/orė.

[IMG]http://i42.************/ncm3pk.png[/IMG]

[IMG]http://i42.************/2d13j2h.png[/IMG]

Last edited by 7t; August 29th, 2011 at 05:47 PM.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2011, 09:37 PM   #2
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,378

Autostrada e re Tiranė - Elbasan, starton tenderi pėr kilometrat e para

Shkruan: Blerina Hoxha
Drejtoria e Pėrgjithshme e Rrugėve ka hapur tenderin pėr ndėrtimin e dy kilometrave tė para tė Autostradės sė re Tiranė-Elbasan me njė vlerė 12 milionė euro. Nė buxhetin 2011 janė programuar 70 milionė euro tė tjera. Ja tė gjitha detajet e projektit

Njė nga projektet infrastrukturore tė dekadės, autostrada Tiranė- Elbasan, ėshtė futur nė proces tenderimi pėr dy kilometrat e para. Burimet nė Ministrinė e Transportit bėnė tė ditur pėr MAPO-n se nė dispozicion janė 12 milionė euro, tė vlefshme pėr dy kilometra, pėr tė cilat kanė shprehur interes firmat mė tė mėdha tė infrastrukturės rrugore nė vend. Tė njėjtat burime njoftojnė se, me kėtė ecuri, punimet nė segmentin e parė tė aksit tė ri do tė nisin nė fundin e kėtij viti ose nė fillim tė vitit qė vjen. Ndėrkohė qė nė buxhetin e vitit 2011 Ministria e Financave ka akorduar 9 miliardė lekė ose 70 milionė euro pėr ndėrtimin e kėsaj vepre, nga mė tė rėndėsishmet nė infrastrukturėn rrugore, e cilėsuar edhe si sfida e mandatit tė dytė tė qeverisė Berisha.

Tė njėjtat burime, sqaruan se duke qenė se autostrada e re do tė shtrihet nė njė pjesė fushore dhe pa ndėrlikime, mėsohet se prioritet nė gara do tė kenė firmat shqiptare, pėrveēse pjesės sė tunelit, gjatėsia e tė cilit ėshtė 4.3 kilometėr pėr tė dy tubat, e cila do tė ndėrtohet nga njė kompani e huaj. Ndryshe nga rruga e re Durrės-Kukės, e cila kaloi nė njė proces tė gjatė debatesh dhe akuzash nė organet e Prokurorisė, pėr shkak se punimet nisėn pa patur njė projekt zbatimi, pėr rrugėn e Elbasanit projekti tashmė ėshtė gati qysh nė fillim tė kėtij viti. Kostoja e rrugės ėshtė 260 milionė euro dhe do tė jetė njė investim total i buxhetit tė shtetit, sqaruan burimet nė Ministrinė e Transportit. Mė shumė se njė e treta e punimeve do tė mbulohet me fondet qė do tė akordojė buxheti i shtetit gjatė 2011-s. Edhe pse ky do tė jetė njė investim tepėr i kushtueshėm i qeverisė, leverdishmėria ekonomike e kėsaj rruge pėr banorėt e Tiranės, Elbasanit dhe tė zonave ku do tė kalojė kjo rrugė, do e justifikojė kėtė ēmim. Fakti qė kjo rrugė do tė kalojė nė mė shumė se gjysmėn e sipėrfaqes sė saj nė zonė urbane, do sjellė mundėsi pėr zhvillim aktiviteti pėr banorėt e zonave. Segmenti i parė prej 2,3 km, i cili ėshtė pėrfshirė nė tender kalon nė zonė urbane, duke qenė kėshtu njė impuls zhvillimi ekonomik pėr zonėn. Autostrada Tiranė - Elbasan, e zgjedhur nė trajektoren mė tė shkurtėr tė saj, ka njė rėndėsi kapitale pėr zhvillimin dhe fuqizimin ekonomik jo vetėm tė Elbasanit, por tė vendit nė tėrėsi. Kjo autostradė e shndėrron Elbasanin nė qytetin mė tė afėrt, ose pothuaj nė njė pjesė integrale tė metropolit shqiptar, Tiranės. Kjo autostradė shkurton ose u kursen sė paku 40 minuta kohė jo vetėm qytetarėve tė Elbasanit, por edhe tė gjithė qytetarėve tė Shqipėrisė juglindore dhe jugore, sepse me ndėrtimin e Boshtit tė Jugut, segmenti i parė i tė cilit ėshtė autostrada Tiranė-Elbasan, rruga kryesore drejt kryeqytetit pėr qytetarėt e Sarandės, Konispolit, Delvinės, Gjirokastrės, Tepelenės, Pėrmetit, Skraparit, Beratit, Gramshit do tė jetė kjo autostradė. Po e tillė do tė jetė ajo pėr Kolonjėn, Korēėn, Pogradecin, Librazhdin. Projekti pėr kėtė rrugė ka nisur prej mė shumė sesa njė viti dhe ėshtė kryer nga studio italiane “Bonifika”, njė ka studiot mė tė mira tė vendit fqinjė.

Autostrada, tė dhėnat teknike:

Shpejtėsia e projektimit ėshtė 100-120 km/h
Gjerėsia e njė vije kalimi ėshtė 3.75 m
Gjatėsia e rrugės nė mbushje 18.5 km
Gjatėsia e rrugės nė gėrmim 17.4 km
Gjatėsia totale e viadukteve 4.65 km
Gjatėsia totale e tunelit pėr tė dy tubat 4.3 km
Numri i mbikalimeve 7
Numri i nėnkalimeve 4
Numri i viadukteve 21
Numri i kryqėzimeve nė disnivel 3

http://www.mapo.al/index.php?z=lexo&...ometrat-e-para
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2011, 09:39 PM   #3
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,378

Rruga "Tirane-Elbasan", firmoset marreveshja 222.7 milione dollare

Ministria e Financave ka nenshkruar marreveshjen per financimin e tunelit te Kerrabes, pjese e autostrades Tirane - Elbasan. Banka Islamike per Zhvillime eshte ajo qe do financoje 222.7 milione dollare nga afro 400 milione dollare, qe eshte parashikuar te kushtoje i gjithe projekti.

Marreveshja

Gjate nenshkrimit te marreveshjes me presidentin e Bankes Islamike, kreu i Financave Ridvan Bode, tha se ky financim perben mbulimin me fonde te njeres prej veprave me te rendesishme per vendin. "Ky financim perben mbulimin me fonde te njeres prej veprave me te rendesishme te mandatit te dyte te qeverisjes, segmentin Tirane - Elbasan pjesa kryesore e aksit kombetar te jugut. Kjo kredi eshte me kushte te pershtatshme dhe me interesa minimale", ka pohuar gjate fjales se tij, Ministri i Financave, Ritvan Bode. Kredia prej 222.7 milione dollare ofrohet nga Banka Islamike per Zhvillim me nje maturim 17 vjecar, tre vjet pa pagese interesi, me pas interesi do te jete afro 5 per qind. Komponentet e rruges Tirane - Elbasan,e cila do te kete nje gjatesi prej 26 km nga 55 km qe eshte aktualisht, do te ndertohet ne kushte teknike per t'u pershkruar me nje shpejtesi sa trefishi i asaj qe lejohet aktualisht ne kete segment.

Rruga

Autostrada do te kete 3 segmente, i pari me gjatesi 13 km fillon nga unaza e Tiranes deri ne hyrjen e tunelit. Segmenti i dyte perfshin ndertimin e dy tuneleve te ndare, me dy drejtime te levizjes. Tuneli i pare me gjatesi 2.1 km dhe tuneli i dyte 2.3 km. Segmenti i trete ka gjatesi 10.8 km, qe fillon ne daljen e tuneleve ne dhe perfundon ne hyrje te qytetit te Elbasanit. Vlera totale e investimit te segmentit prej 400 milione dollaresh do te vijoje te ndermjetesohet permes Bankes Islamike per Zhvillim duke kontraktuar dhe donatore te tjere. Donatore si, Fondi i Abu Dabit te cilit i eshte kerkuar te financoje 100 milione dollare. Fondit Saudit per Zhvillim i eshte kerkuar te financoje 15 deri ne 25 milione USD po ashtu edhe fondit te Opek-ut i eshte kerkuar te financoje 15 deri ne 25 milione dollare. Pjesa tjeter e shumes se mbetur do te financohet nga qeveria.

Firma greke 18 muaj afat per ndertimin

Afati i punimeve eshte parashikuar te zgjase 18 muaj nga fillimi i punimeve, qe sic eshte bere publike nga qeveria do te hapet brenda vitit 2013. Nderkaq diten e merkure, Agjencia e Prokurimit Publik ka publikuar ne sajtin e internetit firmen fituese, duke zyrtarizuar ne kete menyre emrin e firmes greke "Aktor" qe do ndertoje nje nga veprat me te veshtira inxhinerike ne Shqiperi. Kompania "Aktor" eshte firma me e madhe e ndertimit te rrugeve dhe veprave publike ne Greqi. E themeluar qe ne vitin 1950 ajo ka nje eksperience mbi 60 -vjecare ne industrine e ndertimit dhe zbatimit te projekteve te infrastruktures.

Segmentet e rruges

Segmenti rrugor Nr. 1, me gjatesi 13 km, qe fillon nga unaza e Tiranes deri en hyrjen e tunelit.

- Segmenti Nr. 2, i cili perfshin ndertimin e dy tuneleve te ndare dhe me dy drejtime te levizjes me gjatesi secila prej 2.1 km dhe 2.3 km dhe gjatesi mesatare prej 2.2 km dhe qe po ashtu do te financohet nga kjo kredi.

- Segmenti rrugor Nr. 3, i cili ka gjatesi 10.8 km, qe fillon ne daljen e tuneleve ne Km 15 + 200 dhe perfundon ne km 26 + 000 ne hyrje te qytetit te Elbasanit.

http://kohajone.com/zarticle.php?id=58766
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2011, 09:40 PM   #4
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,378

Ndryshon projekti i Tunelit tė Kėrrabės, shtohet gjatėsia

TIRANĖ - Ndryshon projekti i tunelit tė Kėrrabės. Drejtoria e Pėrgjithshme e Rrugėve ka ndryshuar projektin pėr ndėrtimin e tunelit tė Kėrrabės nė segmentin Tiranė-Elbasan, vetėm njė muaj pasi nė terren kanė filluar punimet pėr ndėrtimin e kantierit pėr fillimin mė pas tė gėrmimeve.

Autoritetet shqiptare kanė ndėrruar sė fundmi mendje pėr vendin nė tė cilėn do tė shpohet mali i Kėrrabės duke e ulur lartėsinė me 20 metra. Ndikimi i parė direkt qė do tė ketė ulja e lartėsisė sė shpimit pritet tė jetė zgjatja e pjesės sė tunelit. Vendimi ėshtė marrė vetėm pak ditė mė parė gjatė konsultimeve ndėrmjet Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Rrugėve dhe dy kompanive qė janė duke punuar aktualisht me projektin e kėsaj vepre.

Krahas uljes me 20 metra tė lartėsisė, njė ndryshim tjetėr ka tė bėjė me rrugėn, ku parashikohet shmangia e dy urave ajrore (viadukte) nė hyrje tė tij. Sipas ekspertėve tė DPR-sė, kjo gjė vjen pėr faktin se ulja e lartėsisė sė shpimit i bėn tė panevojshme ato, duke e sjellė tunelin mė afėr nė lartėsi me rrugėn.

Por cilat janė arsyet dhe pasojat qė do tė sjellė ndryshimi i projektit, si nė kohėzgjatjen e punimeve ashtu edhe nė koston financiare? Nė fakt, sipas burimeve nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Rrugėve, qėllimi kryesor pėr kėtė ndryshim ėshtė ndėrtimi nė tėrėsi i rrugės nė njė kohė mė tė shpejtė se sa ēdo tė nevojitej me projektin fillestar. Kostoja mbetet nė dorė tė dytė, pasi paratė e kursyera nga shmangia e dy urave pritet tė mbulojnė koston e shtimit tė gjatėsisė sė tunelit.

Realisht, ndryshimi i projektit tė tunelit mė shumė se atė nė vetvete ka tė bėjė me rrugėn. Shmangia e dy urave, ndėrtimi i tė cilave kėrkon kohė do tė bėjė qė punimet pėr rrugėn tė ecin edhe mė shpejtė.

Madje, pėr kėtė qėllim autoritetet i kanė kėrkuar kompanive tė projektimit qė nė vend tė trarėve prej betoni qė pėrdoren nė ura tė tilla, tė planifikojnė pėrdorimin e trarėve metalik. Eksperienca botėrore njeh pėrdorimin e tė dy llojeve tė trarėve nė ndėrtimin e urave, veēse ata metalik mund tė prodhohen nė njė afat mė tė shkurtėr se sa trarėt prej betoni.

Nė rast tė pėrdorimit tė kėtyre tė fundit, siē ėshtė bėrė nė aksin Rrėshen-Kalimash, prodhimi i tyre do tė bėhej nė vend ose direkt nė terren, ndėrkohė qė trarėt metalik pritet tė importohen nga jashtė.

Paraprakisht, autoritetet mendojnė tė ulin disi koston e ndėrtimit tė rrugės por ndryshimi i projektit tė tunelit pritet tė shtojė edhe mė tepėr koston kėtij tė fundit, pasi afrimi drejt bazės sė malit shton gjatėsinė e projektit.

Nė lidhje me kėtė, mendohet qė gjatėsia e tunelit tė shtohet me nga 200 metra tė tjera pėr secilin tub. Deri mė tani, pjesa qė do tė gėrmohej ishte parashikuar nė rreth 4.5 km (nė tė dy tubat), ndėrsa ndryshimi i projektit pritet ta zgjasė atė nė rreth 4.9 km.

Bashkė me tunelin, rruga Elbasan-Tiranė pritet tė ketė njė gjatėsi prej rreth 27 kilometrash dhe njė kosto paraprake prej rreth 36 miliardė lekė. Tuneli ndėrkohė ėshtė marrė pėrsipėr tė ndėrtohet nga grekėt e “Aktor” me rreth 8.5 miliardė lekė, ndėrkohė qė autoritetet shqiptare e nisen tenderin me njė vlerė fillestare prej rreth 15.4 miliardė lekė.

200 metra ėshtė gjatėsia qė pritet tė pėsojė tuneli pas ndryshimeve tė kryera nė projekt me kėrkesė tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Rrugėve

Me shumė gjasa rruga Tiranė-Elbasan bashkė me tunelin do tė ndėrtohen me para tė vendeve arabe. Pas kredisė prej 222.7 milionė dollarė qė mori nga Fondi Islamik pėr Zhvillim, qeveria synon tė marrė edhe rreth 150 milionė dollarė nga institucione financiare tė tjera tė ngjashme.

http://www.shekulli.com.al/shekulli/...ohet-gjatesia/
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2011, 06:43 PM   #5
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,378

Autostrada Tiranė-Elbasan, hapen 45 metrat e parė tė tunelit

Megjithėse shpėrthimi me ngjyra i Berishės pėr inaugurimin e punės nė dy tunelet e rrugės Tiranė-Elbasan, u bė vetėm 8 ditė para zgjedhjeve tė 8 majit, vetėm dje ministri Olldashi inspektoi 45 metrat e parė tė gėrmuar nė mal.Sipas ministrit tė Transporteve, firma greke qė ka fituar tenderin e punimeve po ecėn me ritme tė kėnaqshme. Bėhet fjalė pėr tunelet e rrugės mė tė madhe nė ndėrtim tė kėtij mandati tė qeverisė. Tunelet e Krrabės janė 4.1 kilometra sė bashku dhe, sipas ministrit, do tė pėrfundojnė nė vitin 2013.

Inspektimi
Nė kėto ditė tė nxehta gushti, Qafa e Krrabės ėshtė shpuar nė tė dyja anėt nga makineritė e mėdha tė firmės greke “Actor”. Ministri i Transportit, Olldashi, ishte vetė dje duke inspektuar punimet e pjesės kyēe tė autostradės sė re Tiranė-Elbasan. Sipas njoftimit tė Ministrisė, avancimi i punimeve ka bėrė tė mundur hapjen e 45 metrave tė galerive, nė drejtimin nga Elbasani drejt Tiranės, ndėrkohė qe kanė mbaruar tė gjith punėt pėrgatitore. Po dje, firma ka filluar ėshtė hapjen e galerive tė tunelit nė drejtimin Tiranė-Elbasan. Ministri vlerėsoi ritmin e lartė tė punimeve, si dhe theksoi se tuneli do tė jetė operues pėr trafikun brenda vitin 2013. “Punimet pėr ndėrtimin e tunelit tė Elbasanit kanė avancuar dhe aktualisht kanė pėrfunduar tė gjitha rrugėt ndihmėse pėr tė arritur deri nė pikėn e tunelit. Ndėrkohė, janė ezauruar metrat e parė tė dy galerive nė drejtimin nga Elbasani drejt Tiranės dhe po e njėjta punė po behet nga ana tjetėr, nga Tirana drejt Elbasanit”. Duke iu referuar afatit tė pėrfundimit tė tunelit, Olldashi nėnvizoi se “Tuneli do tė jetė operativ brenda vitit 2013, pasi ēdo gjė ėshtė nė pėrputhje me kalendarin e punimeve dhe me axhendėn qė kompania ka me Drejtorinė e Rrugėve.”

Rruga
Autostrada Tiranė-Elbasan shkurton mesatarisht 40 minuta kohėn qė duhet pėr tė shkuar nga Tirana nė Elbasan. Distanca mes dy qyteteve bėhet 31.17 km. Rruga do tė ketė katėr korsi, me 21 viadukte, 7 mbikalime dhe 4 nėnkalime. Me njė numėr tė konsiderueshėm urash, disa prej tyre mė tė gjata se 400 metra. Investimi mė i rėndėsishėm i saj ėshtė tuneli me njė gjatėsi prej rreth 2.4 km, i ngjashėm me tunelin e Bolzanos nė Itali. Shpejtėsia e udhėtimit do tė variojė nga 100 nė 120 km nė orė. Por problemi mė i madh i rrugės nuk ėshtė tuneli, por ndėrtimi i segmenteve tė tjera deri nė hyrje dhe nė dalje tė tunelit. Segmenti i parė ėshtė nga Unaza e Madhe deri te “Natyra e Qetė”, segmenti i dytė nga “Natyra e Qetė” te tuneli dhe segmenti tjetėr, nga tuneli nė Elbasan. Puna pėr ndėrtimin e kėtyre segmenteve do tė tregojė a ėshtė e aftė qeveria tė mbajė premtimin e realizimit tė tė gjithė veprės deri nė vitin 2013. Tunelet janė vetėm 2.1 kilometra, nga 31 qė ėshtė e gjithė rruga. Pjesa tjetėr janė urat, mbikalimet dhe nėnkalimet, tė cilat duhet tė ndjekin nė kohė realizimin e tunelit. Kjo ėshtė edhe sfida e vėrtetė e ndėrtimit tė kėtij segmenti.

18 MUAJ ėshtė afati i pėrfundimit tė punimeve pėr tunelin e autostradės Tiranė-Elbasan, i cili ėshtė i gjatė 2.2 kilometra dhe me njė vlerė 83 milionė dollarė, njė vlerė kjo e shpallur fituese nga tenderimi i zhvilluar disa muaj me radhė, ku fitoi kompania greke “Actor”.

26.9 KM e gjatė ėshtė autostrada Tiranė-Elbasan, sipas projektit qė do tė zbatohet nga qeveria shqiptare nė muajt nė vijim. Kjo rrugė ėshtė e ndarė nė tri lote, nga tė cilat: loti i parė fillon nga Unaza e Madhe deri nė kilometrin e 13-tė, loti i dytė ėshtė tuneli dhe loti i tretė ėshtė nga dalja e tunelit nė qytetin e Elbasanit.

83 MILIONE USD ėshtė vlera me tė cilėn kompania greke “Actor” fitoi tenderin pėr ndėrtimin e tunelit tė autostradės. Vlera fillestare ishte parashikuar rreth 150 milionė dollarė pa TVSH. Firma ka nisur punimet dhe ka avancuar pėr pak kohė nė 45 metra nga Elbasani nė Tiranė. Dje nisėn punimet edhe nė anėn tjetėr tė projektit.

Autostrada Tiranė-Elbasan
1. Segmenti nga Unaza e Madhe deri te Natyra e Qetė
Tenderi i zhvilluar mė 19 korrik 2010
Fituese, kompania “Albstar & IDK Konstruksion”
Afati i punimeve 24 muaj
Vlera e projektit 15 milionė dollarė
2. Tuneli i autostradės Tiranė-Elbasan
Tenderi i zhvilluar mė 3 mars
Fituese kompania greke “Actor”
Afati i punimeve 18 muaj
Vlera e kontratės 83 milionė dollarė
3. Segmenti nga “Natyra e Qetė” te tuneli + segmenti nga tuneli nė Elbasan
Ėshtė nė fazė shprehjeje interesi dhe parakualifikuese
Do tė tenderohen nė fund tė muajit qershor
Vlera nuk ėshtė pėrcaktuar ende

Disa nga parametrat:

Shpejtėsia e projektimit ėshtė 100-120 km/h
Gjerėsia e njė vije kalimi ėshtė 3.75 m
Gjatėsia e rrugės nė mbushje 18.5 km
Gjatėsia e rrugės nė gėrmim 17.4 km
Gjatėsia totale e viadukteve 4.65 km
Gjatėsia totale e tuneli pėr tė dy tubat 4.3 km
Numri i mbikalimeve 7
Numri i nėnkalimeve 4
Numri i viadukteve 21
Numri i kryqėzimeve nė disnivel 3

http://www.panorama.com.al/politike/...are-te-tunelit
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 10:06 AM   #6
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 11:54 AM   #7
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,153
Likes (Received): 635

flm per perbledhjen e ketyre informatave ne nji teme. Ky projekt eshte mjaft i madhe qe i takon ta kete temen e vete.
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 12:12 PM   #8
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,378

Fillimi i punimeve te tunelit

7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 12th, 2011, 09:56 AM   #9
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2011, 03:26 PM   #10
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

13 gusht 2011,nga plasma 2008.

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2011, 03:27 PM   #11
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Tirana East GateRolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2011, 03:29 PM   #12
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2011, 03:34 PM   #13
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2011, 03:37 PM   #14
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2011, 03:50 PM   #15
FijuBriju
Registered User
 
FijuBriju's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Zagreb
Posts: 1,385
Likes (Received): 522

Falemnderit per keto pamje Rolex...a jane te gjitha nga autosrada apo jane edhe disa pjese te Unazes se Madhe te Tiranes?
__________________
Animal Rights in Albania, NOW!

http://www.wix.com/aranow/aranow

Animal Medical Care Foundation

http://www.animalmedicalcarefoundation.com/kosovo.html
FijuBriju está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 13th, 2011, 10:46 PM   #16
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Tunnels of Tirane-Elbasan motorway or A2

thnx to plasma2008
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2011, 10:46 PM   #17
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Quote:
Originally Posted by FijuBriju View Post
Falemnderit per keto pamje Rolex...a jane te gjitha nga autosrada apo jane edhe disa pjese te Unazes se Madhe te Tiranes?
Segmenti i pare i aut.TR-ELB do te jete pjese e Unazes se Madhe po ashtu.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 14th, 2011, 04:19 AM   #18
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,378

HAPEN METRAT E PARĖ TĖ TUNELIT TĖ ELBASANIT, MINISTRI OLLDASHI INSPEKTON PUNIMETMinistri i Punėve Publike dhe Transportit, Sokol Olldashi inspektoi punimet pėr ndėrtimin e e Tuneli tė Krrabės ose sic quhet ndryshe tuneli i Elbasanit, pjesė e Autostradės Tiranė - Elbasan, aktualisht njė ndėr projektet mė tė rėndėsishme tė infrastrukturės sė vendit.

Avancimi i punimeve ka bėrė tė mundur hapjen e 45 metrave tė galerive, nė drejtimin nga Elbasani drejt Tiranės, ndėrkohė qe kanė mbaruar tė gjithė punėt pėrgatitore dhe ka filluar sot hapja e galerive tė tunelit nė drejtimin nga Tiranė drejt Elbasan.

Gjatė fjalės sė tij ministri Olldashi vlerėsoi rritmin e lartė tė punimeve si dhe theksoi se tuneli do tė jetė operues pėr trafikun brenda vitin 2013.

“Punimet pėr ndėrtimin e Tuneli tė Elbasanit kanė avancuar dhe aktualisht kanė pėrfunduar tė gjitha rrugėt ndihmese pėr tė arritur deri nė pikėn e tunel. Ndėrkohė janė ezauruar metrat e parė tė dy gaverive nė drejtimin nga Elbasani drejt Tiranės dhe se po e njejta punė po behet nga ana tjetėr nė drejtimin nga Tirana drejt Elbasanit”.

Duke iu referuar afatit tė pėrfundimit tė tunelit, ministri Olldashi tha se tuneli do tė jetė operue brenda vitin 2013 pasi cdo gje ėshtė ne perputhje me kalendarin e punimeve dhe me axhenden qė kompania ka me Drejtorinė e Rrugėve.

Pėrfundimi i Autostrades Tiranė-Elbasan do tė zgjidhė njė nga problememt mė madhore tė sistemit tė transportit nė vend, si tė mallrave ashtu dhe tė pasagjerėve, pasi sjellė njė shkurtim tė ndjeshėm nė kohė, distancė dhe kosto tė transportit mes kryeqytetit dhe qytetit tė tretė nė vend.

http://www.mppt.gov.al/
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 14th, 2011, 04:40 AM   #19
Ultimo
Albanian Republic Kosova
 
Ultimo's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Prishtina
Posts: 551
Likes (Received): 74

Veriu i vendit u lidh me autoudhe, mesi po lidhet me Tr-El pe marrim si autoudhe edhe rrugen Levan - Tepelene, po pjeset e tjera te jugut te vendit si do te lidhen si psh Korca, Pogradeci apo zonat me te thella si Skrpari apo Permeti..?? A ka bo shteti naj planifikim per mi lidh keto zona me autoudhe..
Ultimo no está en línea   Reply With Quote
Old August 14th, 2011, 12:20 PM   #20
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904


Ato mbesin ne plan te dyte.E rendesishme eshte qe rruget kryesore/kombetare te jene per se mbari.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 05:16 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium