daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Rrugėt

Rrugėt Roads and Highways.

Reply
 
Thread Tools
Old April 8th, 2012, 11:03 PM   #221
plasma2008
http://www.panoramio.com/
 
plasma2008's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Tirana
Posts: 2,016
Likes (Received): 477Kantieri i ri i ndertimit te rruges (nga TEG tek tuneli) 8 prill 2012
plasma2008 no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2012, 07:52 PM   #222
Zagori
Registered User
 
Join Date: Nov 2010
Location: Tirana
Posts: 201
Likes (Received): 461

Pozicioni i tunelit te Krrabes ne GEarth

Zagori no está en línea   Reply With Quote
Old April 19th, 2012, 09:05 PM   #223
tonylondon
Registered User
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 307
Likes (Received): 30

vasil dini gje si veten punimet me tunelin e krrabes flm
tonylondon no está en línea   Reply With Quote
Old April 20th, 2012, 05:22 PM   #224
plasma2008
http://www.panoramio.com/
 
plasma2008's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Tirana
Posts: 2,016
Likes (Received): 477

Quote:
Originally Posted by tonylondon View Post
vasil dini gje si veten punimet me tunelin e krrabes flm
Nuk di gje por lajmi i fundit para nja dy tre javeve thoshte se tyneli do te shikoje driten ne maj te ketij viti
plasma2008 no está en línea   Reply With Quote
Old April 20th, 2012, 09:47 PM   #225
tonylondon
Registered User
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 307
Likes (Received): 30

flm shume per pergjigjen dhe punen e mrekullushme qe bene gjithmone
tonylondon no está en línea   Reply With Quote
Old April 22nd, 2012, 01:12 AM   #226
casperas28
Registered User
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 233
Likes (Received): 67

Ore nje gje nuk kuptoj, perveē ketyre fotove nga kristal center te teg (qe jane pjese te unazes se madhe), dhe ato te tunelit nuk ka asnje foto qe tregon se ka filluar ndertimi i autostrades. Si do e beje Sala autostraden deri ne zgjedhjet e 2013 nderkohe qe nuk kane realizuar akoma tenderin e saj? Edhe sikur psh fituesi te shpallet neser, i bie qe autostrada te realizohet ne 13 muaj, po arriten ta perfundojne ne kete kohe per arsye zgjedhjesh, imagjoni se ēa cilesie do kete?!!
casperas28 no está en línea   Reply With Quote
Old April 22nd, 2012, 01:34 AM   #227
tonylondon
Registered User
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 307
Likes (Received): 30

nuk do me befasonte berisha sikur te prente shiritin vetem per gjysmen e tuunelit.....
tonylondon no está en línea   Reply With Quote
Old April 22nd, 2012, 03:03 AM   #228
albania2010
Registered User
 
Join Date: Apr 2010
Location: Tiranė
Posts: 1,325
Likes (Received): 676

Quote:
Originally Posted by casperas28 View Post
Ore nje gje nuk kuptoj, perveē ketyre fotove nga kristal center te teg (qe jane pjese te unazes se madhe), dhe ato te tunelit nuk ka asnje foto qe tregon se ka filluar ndertimi i autostrades. Si do e beje Sala autostraden deri ne zgjedhjet e 2013 nderkohe qe nuk kane realizuar akoma tenderin e saj? Edhe sikur psh fituesi te shpallet neser, i bie qe autostrada te realizohet ne 13 muaj, po arriten ta perfundojne ne kete kohe per arsye zgjedhjesh, imagjoni se ēa cilesie do kete?!!

Mbeten per tu ndertuar urat qe jane gjithastu pjese e rendesishme e rruges, ashtu sikure dhe tuneli..
Punimet per urat dhe per asfaltimin e tyre behen gjithmone 6 muajt e veres, maksimumi 7-8 muaj te vitit, nderkohe qe 4 muajt e dmirit nuk mund te punohet, jo vetem prej kushteve te motit por edhe sepse ēimento, llaēi etj kerkojne mot te ngrohte qe te jene efektvite...
Ketu me duket qe puna eshte bere VARI LESHKON, sepse puna ne tunel mund te behej edhe gjate dimrit, sikurse dhe asfaltimi i rruges brenda tunelit mund te behet edhe gjate janarit, shkurtit...

Fillimi i punes per urat duhej te fillonte qysh tani, ne fillim maji qe ne fund tetori te kishin mbaruar pune dhe te fillonte asfaltimi i pjeseve te urave...

Punimet per urat as qe kane filluar, dhe ne fillofshin nga vera veshtire se mbarojne deri ne netor, dmth qe asfaltimi i pjeseve te urave te fillonte nga prill-maji 2013 kur te mbaronin, dmth qe MOS te behej gati as per zgjedhjet e qershorit 2013, ose te asfaltohet me URGJENCE ne maj-qershorin e 2013 dhe cilesia mos te ishte 100% e mire...

Uroj qe ky parashikimi im mos te jete i sakte, por megjithese nuk jam inxhinjeri arrij t'i parashikoj kaq gjera..
Ne Tunel punohet 12 muaj te vitit, dhe puna aty mund te kish filluar dhe me vone..
Punimet e Urave duhej te kishin filluar para tunelit, duke qene se puna aty varet nga kushtet atmosferike.. As ne kohe me shi, as ne mot te ftohte punetoret e urave nuk mund te punojne te lidhur me litare, ndersa ne tunel nuk ka asnje problem nga koha dhe moti..
albania2010 no está en línea   Reply With Quote
Old April 22nd, 2012, 02:02 PM   #229
Zagori
Registered User
 
Join Date: Nov 2010
Location: Tirana
Posts: 201
Likes (Received): 461

Shpimi i tunelit thuhet se do te mbaroje shume shpejt brenda veres se ketij viti. Por duhet te kemi paraasysh qe tuneli , pa pjesen tjeter te autostrades, mbetet pa asnje vlere perdorimi. Pra si ta mbarojne kete vere, si ta mbarojne veren tjeter njesoj eshte nese nuk mbarojne segmentet lidhese me vete tunelin. Me sa shikoj une eshte ndertuar vetem nje segment nja 3 km nga Sauku deri tek TEG. Nese dikush ka ndonje info apo foto qe te tregoje qe te kene filluar segmente te tjera te kesaj rruge (pervec kantierit qe ka treguar Plasma2008 me siper ), do te na ndihmonte ne diskutimet qe bejme ne kete forum.
Zagori no está en línea   Reply With Quote
Old April 22nd, 2012, 02:15 PM   #230
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 2,976
Likes (Received): 222

Tuneli pa pjesen tjeter te rruges nuk do jete shume efektiv, por prape do e beje nje fare pune. Makinat do marrin rrugen a tanishme deri tek tuneli por nuk do i hypin Krrabes deri lart fare per ta kaluar. Rruga a hapur per kompanine qe po ben tunelin per te shkuar atje do perdoret nga makinat megjithese do jete e paasfaltuar tamam. Ndoshta mund te shkurtoje deri 10-15min nga koha e tanishme.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Old April 23rd, 2012, 02:48 PM   #231
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,121
Likes (Received): 1442

Tiranė-Elbasan, Kryeministri: Ky ėshtė tuneli i 100 vjetorit tė Pavarėsisė

Berisha: PS tė vijė ta vizitojė dhe tė kuptojė energjinė negative qė transmetoi


Kreu i qeverisė shqiptare, Sali Berisha ishte i pranishėm nė pėrurimin e nisjes sė punimeve tė trasesė nė rrugėn Tiranė-Elbasan. Njė eveniment i tillė, nė vlerėsimin e Kryeministrit Berisha konsiston nė njė moment tė veēantė pėr vendin, pasi shėnon 100 vjetorin e Pavarėsisė.
Ndėrkohė qė nisur pikėrisht nga rėndėsia dhe prioriteti qė i jep ekzekutivi infrastrukturės rrugore, Berisha garantoi se “Shqipėria e Zhvilluar” ėshtė projekti i cili do tė realizohet nga qeveria “Berisha” nė mandatin e saj qeverisės 2013-2017.
“Kjo rrugė ėshtės segmenti me nevralgjik, mė i rėndėsishėm i vendit. Kjo rrugė bashkon Tiranėn me Elbasanin, afron me kryeqytetin njė nga zonat mė prodhuese tė vendit, siē ėshtė Korēa. Ajo shkurton me njė orė distancėn mes Tiranės me Shkupin. Zonat nė juglindje tė vendit tashmė e kapin Tiranėn nė njė kohė 70 pėr qind mė tė shkurtėr se mė parė”, vuri nė dukje Kryeministri.
Por nisur nga vetė rėndėsia qė ka ky segment, si dhe nga qėndrimi qė ka mbajtur opozita nė Kuvend, pėr miratimin e marrėveshje pėr ndėrtimin e saj, Berisha ftoi pakicėn parlamentare qė tė vizitojė kėtė rrugė dhe tė shohė nga afėr vlerėn e saj.
“Ftoj opozitėn nė njė vizitė kolektive, si njė akt pendese, pasi ajo ėhstė tipar i njeriut tė qytetėruar, ta vizitojė kėtė vepėr pėr tė kuptuar se ēfarė energjie negative krijoi nė Kuvend kur do tė votohej pėr kėtė autostradė. Tė korrigjohesh ėshtė njerėzorė tė mos e bėsh ėshtė marrėzi”, nėnvizoi Berisha.

Por duke qėndruar po tek kjo rrugė, shefi i qeverisė premtoi se “nė 1 maj tė vitit 2013 do tė nisė udhėtimi nga qendra e Tiranės drejt e tek ajo e Elbasanit, pėrmes autostradės sė re”.

http://abcnews.al/lajme/aktualitet/2/17517
JoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Old April 23rd, 2012, 03:37 PM   #232
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Ne anen e Tiranes (ana perndimore) tuneli eshte shume afer rruges egzistuese TR-EL. Mirepo, ne ane lindore (te Elbasanit) tuneli eshte shume larg rruges egzistuese, dhe praktikisht, nuk ka qasje ne ate rruge.

Keshtu qe, Zagori e ka mire, tuneli, pa pjesen tjeter te rruges, mbetet i paperdorshem.
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old April 23rd, 2012, 04:52 PM   #233
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Arbenit View Post
Ne anen e Tiranes (ana perndimore) tuneli eshte shume afer rruges egzistuese TR-EL. Mirepo, ne ane lindore (te Elbasanit) tuneli eshte shume larg rruges egzistuese, dhe praktikisht, nuk ka qasje ne ate rruge.

Keshtu qe, Zagori e ka mire, tuneli, pa pjesen tjeter te rruges, mbetet i paperdorshem.
Mund te ndertohet nje qasje provizore, deri sa te perfundoj rruga e re qe mos pengohen punimet nga automjetet qe do qarkullojne.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old April 23rd, 2012, 05:17 PM   #234
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Mund te ndertohet nje qasje provizore, deri sa te perfundoj rruga e re qe mos pengohen punimet nga automjetet qe do qarkullojne.
A e ke idenė se sa e gjatė duhet tė jetė ajo rruge pėr qasje tė pėrkohshme, dhe sa kushton?
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old April 23rd, 2012, 05:24 PM   #235
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,154
Likes (Received): 1445

rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old April 23rd, 2012, 05:33 PM   #236
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Arbenit View Post
A e ke idenė se sa e gjatė duhet tė jetė ajo rruge pėr qasje tė pėrkohshme, dhe sa kushton?
Jo, nuk e kam, por keto dy rruge heret apo vone patjeter duhet te lidhen, per fshatrat e zones.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old April 23rd, 2012, 08:38 PM   #237
albania2010
Registered User
 
Join Date: Apr 2010
Location: Tiranė
Posts: 1,325
Likes (Received): 676

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Mund te ndertohet nje qasje provizore, deri sa te perfundoj rruga e re qe mos pengohen punimet nga automjetet qe do qarkullojne.


Qasje Provizore??
Kryeministri tha qe ne 1 maj 2013 do jete teresisht funksionale rruga..
Tuneli pritet te perfundoje teresisht ne fund nentori 2012 per 100 vjetorin..

Dmth ti thua qe per 5 muajt e dimrit qe autostrada nuk do jete funksionale te harxhohen para kot se koti per nje rruge provizore dhe SHUME te gjata, nga dalja e tunelit e deri ne rrugen e vjeter Tirane-Elbasan??
harroje se do behet, per me teper qe ne ate zone nuk ka as fshatra te cilave do u sherbente dhe pas mbarimit te tunelit...

keshtu qe rruge provizore nuk do kete, dhe sikurse e tha dhe parafolesi tuneli nuk mund te perdoret pa u mbaruar e gjithe rruga per Elbasan...

Nuk kemi ē'te bejme, do durojme dhe ato 5 muajt e fundit te dimrit 2012-2013 (28 nentor-1 maj) derisa te mbaroje i gjithe segmenti..

Kujto pak vuajtjet qe hoqen shume persona kur nuk kishte mbaruar tuneli i Kalimashit, duke ju ngjitur rruges provizore mbi malin e kalimashit dhe gjate dimrit 2009-2010 shume furgona dhe makina u bllokuan ne majen e tij, duke i bere njerezit te kalonin nete stresues, ndaj nuk besoj do kete perseri aventuriere te bejne te njeten gje..
albania2010 no está en línea   Reply With Quote
Old April 23rd, 2012, 08:59 PM   #238
Zagori
Registered User
 
Join Date: Nov 2010
Location: Tirana
Posts: 201
Likes (Received): 461

Qe te shfrytezohej tuneli, duhet qe ndertimi i rruges te kishte filluar nga ana e Elbasanit.Jane vetem 11 km autostrade nga dalja jugore e tunelit deri tek rrethrrotullimi ne Bradashesh. Perndryshe rruga ekzistuese eshte shume larg nga dalja jugore dhe asqe mund te behet fjale per ta shfrytezuar perkohesisht. Per orientim shikojeni nga do kaloje autostrada ( me ngjyre te kuqe) dhe shikoni ku kalon rruga ekzistuese qe vjen nga Tirana ( me te verdhe )

Zagori no está en línea   Reply With Quote
Old April 23rd, 2012, 10:41 PM   #239
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 2,976
Likes (Received): 222

Po makinat e firmes ndertuese ku kalojne? Cfare rruge eshte ajo?
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Old April 23rd, 2012, 11:55 PM   #240
albania2010
Registered User
 
Join Date: Apr 2010
Location: Tiranė
Posts: 1,325
Likes (Received): 676

Quote:
Originally Posted by daalbo View Post
Po makinat e firmes ndertuese ku kalojne? Cfare rruge eshte ajo?


Per makinerite e renda qe kane vajtur me punuar ne anen jugore te tunelit nga ana e Elbasanit besoj kane ndertuar nje rruge provizore me ēakull, ku vetem kamionet e medhenj mund te kalojne, dhe ato me nje shpejtesi levizjeje tejet te ngadalte. Per makinat do ishte katastrofe se do i bente amortizatoret cope-cope.... Ndaj prandaj thash dhe une qe eshte e pamundur qe te shfrytezohet ndonje rruge provizore, nga dalja e tunelit ne krahun e jugut me e lidhur me rrugen e vjeter nacionale ne Gracen, sepse ka ndermjet male dhe lugina...

Flm Zagorise per skicen me harten qe tregoi pak me lart....
albania2010 no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 03:43 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu