daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Rrugėt

Rrugėt Roads and Highways.

Reply
 
Thread Tools
Old October 27th, 2011, 03:43 PM   #101
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Illyrian_Patriot View Post
Pse e privatit o steven ?!!! Privati do perfitim sa me te madh nga puna e tij , pra nuk do shpenzoje per rregulimin e pejsazhit nqs shteti nuk e detyron ate .
Pra kjo eshte mendjeshkurtesi nga ana e shtetit do thoshja un
+1
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old October 28th, 2011, 03:17 AM   #102
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 2,778
Likes (Received): 533

Po ju kujtoni se privati nuk ka pergjegjesi komunitare. I prisni nga shteti te gjitha? Perfitimi nuk eshte percaktim absolut i fjales privat. Jo se ka ndihmu shteti per ndonje gje ne Shqiperi. Perkundrazi ka qene pengese ne shume raste.

Last edited by StevenNL; October 28th, 2011 at 03:22 AM.
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Old October 28th, 2011, 03:53 PM   #103
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by StevenNL View Post
Po ju kujtoni se privati nuk ka pergjegjesi komunitare. I prisni nga shteti te gjitha? Perfitimi nuk eshte percaktim absolut i fjales privat. Jo se ka ndihmu shteti per ndonje gje ne Shqiperi. Perkundrazi ka qene pengese ne shume raste.
Jo, individed nuk kane pergjegjesi shoqerore/komunitare, nese shteti nuk i detyron. Shteti me politikat rregulluese jep kornizat, brenda se cilave mund te levizin individed. Dhe nese shteti nuk kerkon psh. qe fasadat e shtepiave te jene te rregulluar dhe te lyera me boje te caktuar, askush nuk do e beje nga vetevetiu. Ky eshte shembull shume i mire per te treguar se sa pergjegjesi komunitare kane individed ne Shqiperi. Dhe nuk jane vetem shqiptaret keshtu, por te gjithe njerezit. Pse te shpenzoje dikush para per dicka, qe nuk e vlereson si te nevojshme. Ate qe e quan ti pergjegjesi komunitare e quaje une luks. Nese nje pronar i nje restoranti ka mjafte kliente dhe mjaft te ardhura, aj atehere do shpenzoje me shume para per te rregulluar ambientin perreth restorantit.

Mire tani, mos e devijojme me shume muhabetin ketu...
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old October 28th, 2011, 07:59 PM   #104
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 2,778
Likes (Received): 533

Gabim. Ne shqiperi mund te jete keshtu por jo ne shtete te tjera.
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Old October 31st, 2011, 01:03 AM   #105
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by StevenNL View Post
Gabim. Ne shqiperi mund te jete keshtu por jo ne shtete te tjera.
Gjithekund jane njerezit ashtu sic e pershkrova me larte. Vetem qe ne vendet e tjera europiane dhe perendimore shteti funksionon, dmth. sanksionon veprime te padeshiruara dhe shperblen veprime te deshiruara duke punuar me politika rregulluese (politika rregullative) dhe nxitje (incentives).
Ne vende te tjera, ku shteti ka qen "tradicionalisht" i dobet ose jo-eksistues (te ashtuquajtur "failed states" kryesisht ne Afrike), njerezit kane ndertuar "institucione" te tjera jo-shteterore, qe sanksionojne, shperblejne dhe rregullojne bashkejetesen.
Kurse ne Shqiperi, ku njerezit jane mesuar me nje shtet "omnipresent" nga koha e diktatures komuniste askush nuk do beje dicka, nese nuk e detyron shteti dhe nje mentalitet i tille nuk ndryshohet shpejte dhe institucione te tjera jo-shteterore nuk ndertohen aq lehte.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old November 10th, 2011, 04:44 PM   #106
doctorx
Registered User
 
doctorx's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Tirana
Posts: 4,121
Likes (Received): 1802

Te klani ishte nje reportazh per tunelin ku thoshte se ishin hapur rreth 8oo m gati 1/4 e tunelit. Po e gjeta videon do ta hedh.
doctorx no está en línea   Reply With Quote
Old November 10th, 2011, 08:33 PM   #107
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,441
Likes (Received): 3050

Quote:
Originally Posted by doctorx View Post
Te klani ishte nje reportazh per tunelin ku thoshte se ishin hapur rreth 8oo m gati 1/4 e tunelit. Po e gjeta videon do ta hedh.

7 Nentor 2011
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old November 10th, 2011, 10:57 PM   #108
doctorx
Registered User
 
doctorx's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Tirana
Posts: 4,121
Likes (Received): 1802

Goxha po ecin punimet. Po nuk eshte pak i ulet 8 metra tuneli apo jo?
doctorx no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2011, 01:00 PM   #109
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,441
Likes (Received): 3050

Quote:
Originally Posted by doctorx View Post
Goxha po ecin punimet. Po nuk eshte pak i ulet 8 metra tuneli apo jo?
Besoj se eshte ne mesatare!! Tuneli i Thirres eshte 10m i larte, ndersa ai i Vlores pritet pas rikonstruksionit te jete 5 !!! Zakonisht tuneli i kapacitetit te larte, per trailerat e tonazhit maksimal duhet te ofroje mundesine per kalimin e automjeteve deri ne lartesine 7,4m!!

Te pakten sipas standartit Italian pasi dihet cdo shtet ka te tijin, megjithate kompanite qe operojne ne transportin e mallrave jane nderkombetare, e automjetet e tyre te tonazhit te rende qarkullojne ne 2-3 shtete brenda dites. Besoj per lartesite e urave dhe tuneleve duhet te kete nje fare standarti te unifikuar...
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2011, 04:42 PM   #110
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,441
Likes (Received): 3050Quote:
Autostrada Tiranė-Elbasan, ritme tė shpejta punimet pėr hapjen e Tunelin e Kėrrabės.

"ABC News” do t’ju sjellė (*me "pak" nota politike ) vėzhgimin e bėrė nė kėtė pjesė tė rėndėsishme tė projektit tė autostradės Tiranė-Elbasan

16 nėntor 2011 14:38Po ecin me ritme tė shpejta punimet pėr hapjen e Tunelit tė Kėrrabės, ku deri tani janė hapur rreth 1 km nga 4.1 km qė ajo ėshtė e gjatė nė total.

“ABC News” do t’ju sjellė vėzhgimin e bėrė nė kėtė pjesė tė rėndėsishme tė projektit tė autostradės Tiranė-Elbasan.

Qafa e Kėrrabės ėshtė shpuar nė tė dyja anėt nga makineritė e mėdha tė firmės greke “Actor” pėr ndėrtimin e tuneleve tė autostradės Tiranė-Elbasan.

Bėhet fjalė pėr tunelet e rrugės mė tė madhe nė ndėrtim tė kėtij mandati tė qeverisė.

Pėr tė arritur deri nė pikėn e tunelit, fillimisht kanė pėrfunduar tė gjitha rrugėt ndihmėse qė do tė bėjnė tė mundur transportimin e materialeve dhe makinerive si nga Tirana, ashtu dhe nga Elbasani.

18 muaj ėshtė afati i pėrfundimit tė punimeve pėr tunelin e autostradės Tiranė-Elbasan, me njė vlerė 83 milionė dollarė.

Deri tani, ēdo gjė ėshtė nė pėrputhje me kalendarin e punimeve dhe me axhendėn qė kompania ka me Drejtorinė e Rrugėve.

Kjo bėn tė mundur qė Tuneli tė jetė operativ pėr trafikun brenda vitit 2013.

Pėrveē tunelit qė ėshtė investimi mė i rėndėsishėm i autostradės Tiranė-Elbasan, do tė ndėrtohen segmentet nė hyrje dhe nė dalje tė tunelit.

Segmenti i parė ėshtė nga Unaza e Madhe deri te “Natyra e Qetė”, segmenti i dytė nga “Natyra e Qetė” te tuneli dhe segmenti tjetėr, nga tuneli nė Elbasan.

Vepra e dytė infrastrukturore mė e rėndėsishme nė vend, autostrada qė lidh kryeqytetin me kryeqendrėn e Shqipėrisė sė Mesme, Elbasanin shkurton mesatarisht 40 minuta kohėn qė duhet pėr tė shkuar nga Tirana nė Elbasan.

Distanca mes dy qyteteve bėhet 31.17 km. Rruga do tė ketė katėr korsi, me 21 viadukte, 7 mbikalime dhe 4 nėnkalime. Me njė numėr tė konsiderueshėm urash, disa prej tyre mė tė gjata se 400 metra. Shpejtėsia e udhėtimit do tė variojė nga 100 nė 120 km nė orė.


Pėrfundimi i Autostradės Tiranė-Elbasan, qė do tė kushtojė afro 360 milionė dollarė, do tė zgjidhė njė nga problemet mė madhore tė sistemit tė transportit nė vend, si tė mallrave ashtu dhe tė pasagjerėve, pasi sjell njė shkurtim tė ndjeshėm nė kohė, distancė dhe kosto tė transportit mes kryeqytetit dhe qytetit tė tretė nė vend.

Autostrada jo vetėm pėrgjysmon distancėn e qarqeve te tjera por shumėfishon dhe potencialin turistik tė Tiranės, Elbasanit dhe Durrėsit si dhe bėn tė mundur eksplorimin dhe zhvillimin e tė gjitha potencialeve tė mėdha turistike tė kėsaj treve qė janė ndėr mė tė rėndėsishmet, ndėr mė tė bukurat.

Viti 2013 duket se do tė nisė me finalizimin e projektit tė dytė mė tė rėndėsishėm infrastrukturor nė vend, autostrada Tiranė-Elbasan, pas asaj tė rrugės sė Kombit, Durrės-Kukės-Morinė.
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old November 17th, 2011, 02:13 PM   #111
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Po ke rruga ka punime apo vetem ke tuneli?

Shum pitoreske kjo zon!
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old November 17th, 2011, 03:10 PM   #112
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

Vetem te tuneli..dhe km i pare ndoshta i autostrades (per shkak te qendres tregtare sigurisht)..
__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2011, 02:57 PM   #113
Bashkebiseduesi
Registered User
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 139
Likes (Received): 12

Quote:
Vepra e dytė infrastrukturore mė e rėndėsishme nė vend, autostrada qė lidh kryeqytetin me kryeqendrėn e Shqipėrisė sė Mesme, Elbasanin shkurton mesatarisht 40 minuta kohėn qė duhet pėr tė shkuar nga Tirana nė Elbasan.
Ehm, me falni nje minute, kryeqendra e Shqiperise se Mesme eshte Elbasani?

Logjikisht nuk i bjen te jete Tirana?

Mos ndoshta eshte dashur thene "Elbasanin, me qytetin, pozita e se cilit, eshte/ndodhet ne qender/kerthize te Shqiperise"?!

Se, po ta kapim keshtu, gjithmone sipas statistikave, Elbasani; si qytet i Shqiperise se Mesme, per nga popullsia e ndoshta edhe per nga rendesia ze vendin e trete, pas, normalisht, Tiranes e Durresit!

Kot me pyt, kete fjalin pa lidhje apo te keqshprehur e kishte shkruajtur ndonje gazete apo forumist i yni?
Bashkebiseduesi no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2011, 06:43 PM   #114
albania2010
Registered User
 
Join Date: Apr 2010
Location: Tiranė
Posts: 1,325
Likes (Received): 676

Quote:
Originally Posted by Bashkebiseduesi View Post
Ehm, me falni nje minute, kryeqendra e Shqiperise se Mesme eshte Elbasani?

Logjikisht nuk i bjen te jete Tirana?

Mos ndoshta eshte dashur thene "Elbasanin, me qytetin, pozita e se cilit, eshte/ndodhet ne qender/kerthize te Shqiperise"?!

Se, po ta kapim keshtu, gjithmone sipas statistikave, Elbasani; si qytet i Shqiperise se Mesme, per nga popullsia e ndoshta edhe per nga rendesia ze vendin e trete, pas, normalisht, Tiranes e Durresit!

Kot me pyt, kete fjalin pa lidhje apo te keqshprehur e kishte shkruajtur ndonje gazete apo forumist i yni?


Pas 2013 Elbasani do behet qyteti i 3 me i rendesishem ne Shqiperi... Pse e them kete?? Shume miq te mi Durrsake qe jane studenta vijne ēdo dite ne Tirane per studime me autobuz dhe kthehen per Durres po me autobuz..
Pas hapjes se rruge se re me Elbasanin thuajse gjithe Elbasanasit do kthehen ne Elbasan sepse me 20 minuta larg Tiranen nuk do u interesoje me qe te jetojne me qera ne Tirane, ndaj do kthehen ne Elbasan, dhe do vijne ne Tirane vetem per pune pune por per te jetuar do u leverdise me jetuar ne Elbasan..

Gjithashtu banoret e fshatrave te Cerrikut, Librazhdit, Gramshit, Peqinit qe do kene pune ne Tirane do u interesoje te zhvendosen dhe te jetojne ne Elbasan ku qerate jane me te lira sesa Tirana....
Pra me pak fjale ashtu sikurse qytezat e Metropoleve italiane qe popullohen gjate dites me punetore dhe pasdite zbrazet ngaqe kthehen neper fshatrat dhe qytezat e tyre...

Kjo gje parashikohet te ndodhe dhe me Elbasanin pas 2013... Aq me teper nqs Boshti i jugut do vazhdoje nga Elbasani drejt Kuēoves dhe Beratit atehere Elbasani vertet qe do marre zhvillim shume te madh si qytet...
albania2010 no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2011, 09:54 AM   #115
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 2,778
Likes (Received): 533

Quote:
Originally Posted by AlbanPOLIMI View Post
Besoj se eshte ne mesatare!! Tuneli i Thirres eshte 10m i larte, ndersa ai i Vlores pritet pas rikonstruksionit te jete 5 !!! Zakonisht tuneli i kapacitetit te larte, per trailerat e tonazhit maksimal duhet te ofroje mundesine per kalimin e automjeteve deri ne lartesine 7,4m!!

Te pakten sipas standartit Italian pasi dihet cdo shtet ka te tijin, megjithate kompanite qe operojne ne transportin e mallrave jane nderkombetare, e automjetet e tyre te tonazhit te rende qarkullojne ne 2-3 shtete brenda dites. Besoj per lartesite e urave dhe tuneleve duhet te kete nje fare standarti te unifikuar...
Ca standardi ka BE-ja per lartesine? Jo vetem lartesia por dhe gjeresia.
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2011, 03:09 PM   #116
Bashkebiseduesi
Registered User
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 139
Likes (Received): 12

Quote:
Originally Posted by albania2010 View Post
Pas 2013 Elbasani do behet qyteti i 3 me i rendesishem ne Shqiperi... Pse e them kete?? Shume miq te mi Durrsake qe jane studenta vijne ēdo dite ne Tirane per studime me autobuz dhe kthehen per Durres po me autobuz..
Pas hapjes se rruge se re me Elbasanin thuajse gjithe Elbasanasit do kthehen ne Elbasan sepse me 20 minuta larg Tiranen nuk do u interesoje me qe te jetojne me qera ne Tirane, ndaj do kthehen ne Elbasan, dhe do vijne ne Tirane vetem per pune pune por per te jetuar do u leverdise me jetuar ne Elbasan..

Gjithashtu banoret e fshatrave te Cerrikut, Librazhdit, Gramshit, Peqinit qe do kene pune ne Tirane do u interesoje te zhvendosen dhe te jetojne ne Elbasan ku qerate jane me te lira sesa Tirana....
Pra me pak fjale ashtu sikurse qytezat e Metropoleve italiane qe popullohen gjate dites me punetore dhe pasdite zbrazet ngaqe kthehen neper fshatrat dhe qytezat e tyre...

Kjo gje parashikohet te ndodhe dhe me Elbasanin pas 2013... Aq me teper nqs Boshti i jugut do vazhdoje nga Elbasani drejt Kuēoves dhe Beratit atehere Elbasani vertet qe do marre zhvillim shume te madh si qytet...
E ardhmja do na e tregoj mbizhvillimin e Elbasanit, por ajo cka thoja une eshte fakti se, edhe sikur kjo te ekstrapopullohet ne te ardhmen, nuk ka kurrsesi shancin per te qene teorikisht, praktikisht e logjikisht "kryeqendra e Shqiperise se Mesme", pasi ne kete treve bene pjese edhe kryeqyteti yne qe, si kryeqender e Shqiperise ne teresi, s'do mend qe kryeqender eshte poaq edhe ne treven e saj, pra Shqiperine e Mesme.. Kjo menyre e te shprehurit pra e te cilesuarit "Elbasani, kryeqendra e Shqiperise se Mesme" qe e gabuar, kete doja te shprehja; pasi ne rradh te pare kemi Tiranen e nese kete s'duam ta llogarisim ne renditjen e Sh. se Mesme, gje e pakuptimte por gjithsesi, pas saj, aktualisht, kemi Durresin..

Natyrisht qe do shohim se c'do behet ne te ardhmen, por para saj kemi aktualen, pos kesaj s'do te thote se e ardhmja do te ndodhe ashtu sikurse parashihet sot per sot...
Bashkebiseduesi no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2011, 04:38 PM   #117
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,441
Likes (Received): 3050

Quote:
Originally Posted by StevenNL View Post
Ca standardi ka BE-ja per lartesine? Jo vetem lartesia por dhe gjeresia.
Me bere te shfletoj dispensat e inxhenierise civile!!!

Circolare ANAS n.33 del 2005
Sagome interne e principali dotazioni infrastrutturali delle gallerie stradali [27].
Con l’entrata in vigore del D.M. 5/11/2001 e della Direttiva Europea 2004/54/CE l’ANAS ha ritenuto necessario definire
nuove soluzioni progettuali per le sagome interne delle gallerie e per le dotazioni infrastrutturali necessarie per
rispondere ai requisiti di sicurezza in esercizio.


image hosted on flickr


Praktikisht nuk ka nje direktive strikte mbi parametrat e galerive ne funksionalitet, por normativa rregullohet ne baze te direktivave dhe rekuiziteve te sigurise.
Pra galerite ndahen ne "Galeri te lira" dhe "Galeri me kontroll strikt te lartesise se automjetit" !! Dhe secila ka nje mori rekuizitesh sigurie qe nga ndricimi, sinjalistika, koha e frenimit, lartesia ne hyrje, pjerresia etj, etj, duke vendosur si lartesi minimale sigurie: 5,7m (*Direktiva Europiane 2004/54/CE)!!!
Ne kete rast shembulli i referohet galerive autostradale, se pastaj ndahen ne *galeri me nje korsi, *me me shume korsi, *ne nivel, *ne disnivel etj, etj...
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2011, 05:52 PM   #118
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Berisha dhe Olldashi mbikqyrin punimet.

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2011, 05:53 PM   #119
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Dy tė tjera.RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2011, 09:31 PM   #120
shqipo
Registered User
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 868
Likes (Received): 109

Quote:
Originally Posted by RolexAL View Post
Dy tė tjera.nga kjo foto tuneli duket vertete shum i ulet, duke pas edhe parasysh se do shtrohet me asfalt edhe do betonizohet akoma...
shqipo no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 10:44 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu