daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Portet

Portet Maritime Transport.

Reply
 
Thread Tools
Old August 14th, 2011, 02:03 AM   #1
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,230

Porti i Shëngjinit | Port of Shëngjin

Old news from 2 years ago:

Quote:
Kosovo Asks To Use Albania’s Shëngjini Port

The government of Kosovo has officially asked Albania permission to use its port of Shëngjini in the north western part of the country, saying it is taking up Tirana's earlier offer to provide the landlocked new state with Adriatic sea access for free, boosting its trade and growth chances.
The request was approved by Kosovo’s assembly in a special session on February 17, the one year anniversary of its declaration of independence from Serbia.

“On this one-year anniversary, by my authority as Prime Minister and within the setting of previous discussions with the Republic of Albania, I have sent a letter to Prime Minister Berisha concerning the offer of the Port of Shëngjini,” said Kosovo PM Hashim Thaçi.

"I believe that this offer will seal our development perspective between two states – the Republic of Albania and the Republic of Kosovo."

Shëngjini is a hub for passenger traffc and goods transport for companies operating in Albania and Montenegro, with a lot of traffic also going to other Balkan states.

Thaçi said that the use of Shëngjini will give landlocked Kosovo a huge economic boost. The project will be supervised by the Ministry of Transport and Communications, the Ministry of Energy and Minerals, the Ministry of Trade and Industry and the Ministry of Economy and Finances.

“This will give Kosovo a large boost directly towards its development and economic independence. It will bring in multilateral profits for Kosovo, for the Albanian state and for the whole region”, he said.

The port is currently undergoing major reconstruction, financed by both the Albanian government and the European Commission. The revival of the port is one of the items on Albania’s checklist on the way towards European Union membership.
http://www.balkaninsight.com/en/main/news/16836/

7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 14th, 2011, 03:29 AM   #2
LegitimateAnswer
:P
 
LegitimateAnswer's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 359
Likes (Received): 2

Meqense eshte duku u rikonstruktuar nuk besoj se do na japin ( neve te kosoves).. ose po nuk e di??
LegitimateAnswer no está en línea   Reply With Quote
Old August 14th, 2011, 09:27 PM   #3
tonylondon
Registered User
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 307
Likes (Received): 30

e ka dhene premtimin berisha dhe duhet ta mbaje vetem a kane fuqi qeveria e kosoves ta vere ne pune import-eksport duhet nje shpenzim pak a shume i madh per ta vene ne pune
tonylondon no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2011, 08:02 AM   #4
LegitimateAnswer
:P
 
LegitimateAnswer's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 359
Likes (Received): 2

A sa premtimet i ka dhene berisha ne jeten e tij.. nuk ti pranon as truri se i ngarkohet memoria..

Sa per keta tanet nuk shoh veshtiresi per mos ta perdorur
LegitimateAnswer no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2011, 08:18 AM   #5
tonylondon
Registered User
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 307
Likes (Received): 30

me cfare shoh une ti cenke komunist hahahaha beso te berisha ai i mban premtimet, cfare ka thene the nuk ka mbajtur??????????????????
tonylondon no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2011, 10:55 AM   #6
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by tonylondon View Post
e ka dhene premtimin berisha dhe duhet ta mbaje vetem a kane fuqi qeveria e kosoves ta vere ne pune import-eksport duhet nje shpenzim pak a shume i madh per ta vene ne pune
Nuk te jep askush nje port per perdorim falas. Qeveria shqiptare mund te krijoje lehtesira per tregtaret kosovare, ama ta jape falas per perdorim, s'ka shanc. Mbase me koncesion, ama edhe ky opsion nuk eshte falas.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2011, 11:12 AM   #7
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Ku eshte problemi?.

Nese Kosova ka para te hedhi per portin dhe kamionet qe do hyjne e dalin aty ti paguajne nje takse Shqiperise...ath çdo gje eshte ne rregull.Porti i Kosoves eshte.Shqiperise i dalin dhe i mjaftojne Durresi dhe Vlora.

Puna eshte per cfare do ti sherbej Kosoves ky port?Per ça do e shfrytezoj?
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2011, 11:27 AM   #8
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by RolexAL View Post
Ku eshte problemi?.

Nese Kosova ka para te hedhi per portin dhe kamionet qe do hyjne e dalin aty ti paguajne nje takse Shqiperise...ath çdo gje eshte ne rregull.Porti i Kosoves eshte.Shqiperise i dalin dhe i mjaftojne Durresi dhe Vlora.

Puna eshte per cfare do ti sherbej Kosoves ky port?Per ça do e shfrytezoj?
Ne rradhe te pare, Kosova nuk ka para te investoje ne Portin e Shengjinit. Ne rradhe te dyte investimet jane duke u bere nga qeveria shqiptare. Ne rradhe te trete, ashtu siç e kishte "premtuar" (kot se kot) Berisha atehere, flitej qe Porti i Shengjinit do ishte territor i shtetit te Kosoves, dhe taksat do paguheshin ne arken e shtetit te Kosoves. Dhe ne rradhe te katert, nuk jepet prona publike falas nje shteti tjeter. Sic thash, me koncesion po, ama jo falas. Dhe ashtu sic e kishte paralajmeruar Berisha atehere kur "premtoj" Portin, do i jepej Kosoves falas (qe eshte nje prej budalliqeve me te medhaja te qeverise se Berishes).
Prandaj une them, qe aj vetem ishte nje premtim kot se koti. Marreveshje mund te kete per perdorim ose sic thua ti, qe taksat te hyne ne arken e shtetit shqiptar, ama jo ashtu sic thoshte Berisha asokohe.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2011, 02:23 PM   #9
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Ne rradhe te pare, Kosova nuk ka para te investoje ne Portin e Shengjinit.
Nuk do shume para ta besh te funksionoje ate port te vogel.

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Ne rradhe te dyte investimet jane duke u bere nga qeveria shqiptare.
?

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Ne rradhe te trete, ashtu siç e kishte "premtuar" (kot se kot) Berisha atehere, flitej qe Porti i Shengjinit do ishte territor i shtetit te Kosoves, dhe taksat do paguheshin ne arken e shtetit te Kosoves.
Berisha eshte hipokrit dhe ilaci i shqiptareve nacionaliste te Kosoves.Ai e di mire se cfare duan shqipot ne trojet etnike te degjojne.

Gjysmen e atyre qe thote i ka genjeshtra.Nuk di te kete thene se Shengjini do jete territori i Kosoves,por edhe nese ka thene..s'ka ndonje gje te keqe se ne nje popull jemi,ne te ardhmen mund te jemi dhe nje shtet...S'eshte se po jua jep ndonje sllavi verdalle Ballkanit qe indinjohesh ti.

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Sic thash, me koncesion po, ama jo falas. Dhe ashtu sic e kishte paralajmeruar Berisha atehere kur "premtoj" Portin, do i jepej Kosoves falas (qe eshte nje prej budalliqeve me te medhaja te qeverise se Berishes).
Prandaj une them, qe aj vetem ishte nje premtim kot se koti. Marreveshje mund te kete per perdorim ose sic thua ti, qe taksat te hyne ne arken e shtetit shqiptar, ama jo ashtu sic thoshte Berisha asokohe.
Shengjini,embargoja ndaj Serbise,rruga Durres-Morine nuk u menduan sot dhe as pavaresia e Kosoves nuk lindi per dy minuta.Jane plane te vjetra per te dale nga cfaredolloj situate e veshtire qe mund te gjendej Kosova e post 17 shkurtit te 2008-es.(Apo cfaredolloj date tjeter do ishte dita e pavaresise).

Nese Kosova do e shihte vehten te izoluar ekonomikisht nga ndikimi serb mbi satelitet "Mali I Zi" apo "IRMJ" si fqinj te Kosoves...Shengjini do te sherbente si tip "lirimi" per Kosoven dhe Shqiperia e ka per detyre ta ndihmoje Kosoven me sa te mund.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2011, 02:31 PM   #10
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by RolexAL View Post
Nuk do shume para ta besh te funksionoje ate port te vogel.?Berisha eshte hipokrit dhe ilaci i shqiptareve nacionaliste te Kosoves.Ai e di mire se cfare duan shqipot ne trojet etnike te degjojne.

Gjysmen e atyre qe thote i ka genjeshtra.Nuk di te kete thene se Shengjini do jete territori i Kosoves,por edhe nese ka thene..s'ka ndonje gje te keqe se ne nje popull jemi,ne te ardhmen mund te jemi dhe nje shtet...S'eshte se po jua jep ndonje sllavi verdalle Ballkanit qe indinjohesh ti.Shengjini,embargoja ndaj Serbise,rruga Durres-Morine nuk u menduan sot dhe as pavaresia e Kosoves nuk lindi per dy minuta.Jane plane te vjetra per te dale nga cfaredolloj situate e veshtire qe mund te gjendej Kosova e post 17 shkurtit te 2008-es.(Apo cfaredolloj date tjeter do ishte dita e pavaresise).

Nese Kosova do e shihte vehten te izoluar ekonomikisht nga ndikimi serb mbi satelitet "Mali I Zi" apo "IRMJ" si fqinj te Kosoves...Shengjini do te sherbente si tip "lirimi" per Kosoven dhe Shqiperia e ka per detyre ta ndihmoje Kosoven me sa te mund.
Une nuk jam kunder, qe te jepet per perdorim porti i Shengjinit, por une jam kunder te jepet falas. Duhet te ruhen edhe interesat tona, sepse nuk kemi resurce per ti falur dikujt. Nese do jepej me koncesion per nje periudhe te caktuar dhe nje pjese e taksave te kalonte ne arken e shtetit shqiptar, kjo do ishte zgjidhje e mire.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2011, 07:22 PM   #11
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,310
Likes (Received): 4891

Quote:
Originally Posted by RolexAL View Post
Ku eshte problemi?.

Nese Kosova ka para te hedhi per portin dhe kamionet qe do hyjne e dalin aty ti paguajne nje takse Shqiperise...ath çdo gje eshte ne rregull.Porti i Kosoves eshte.Shqiperise i dalin dhe i mjaftojne Durresi dhe Vlora.

Puna eshte per cfare do ti sherbej Kosoves ky port?Per ça do e shfrytezoj?
Per importe dhe eksporte me Italine apo shtetet e tjera europiane domosdo . Keshtu s'do te kete nevojen e Serbise apo ndonje fqinji tjeter sllav.
Perderisa e ka permendur shpesh kete gje , ska se si te tallet Berisha , pra eshte dicka e vertete qe ka per te ndodhur se shpejti.
Me koncesion apo pa koncesion kjo eshte pune tjeter , po me mire t'ja japim vellezerve tane se sa mos ta shfrytezojme ashtu si duhet .
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2011, 08:33 PM   #12
tonylondon
Registered User
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 307
Likes (Received): 30

apsotishte te lumte goja mos fol me se vetem e prish me mire vellezerve tane nga kosova se sa te rrije boshe ska nevoje fare dhe per asnje takse biles mos ta vonojne fare
tonylondon no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2011, 09:11 PM   #13
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by tonylondon View Post
apsotishte te lumte goja mos fol me se vetem e prish me mire vellezerve tane nga kosova se sa te rrije boshe ska nevoje fare dhe per asnje takse biles mos ta vonojne fare
Vellerzer kendej apo andej, ne rradhe te pare shteti shqiptar duhet te ruaj interesat e veta. Dhe falas nuk jepet asgje.

PS: Ky port nuk eshte bosh, por ka aktivitet.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2011, 09:17 PM   #14
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by RolexAL View Post
S'eshte se po jua jep ndonje sllavi verdalle Ballkanit qe indinjohesh ti.
O Rolex, po t'i jepej Serbise apo Greqise ky s'do te kundershtonte, do te gjente nje mije argumente pse eshte mire ("do blejne greket shalqinin e gjithe Shengjinit, do marrin serbet jogurtin e gjithe Lezhes"), po ky po indinjohet mu per faktin qe ka plane t'i jipet Kosoves.

Ketij i djeg Kosova, se per sllave nuk e ka problem ky.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2011, 09:34 PM   #15
UserFree
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prishtina
Posts: 1,438
Likes (Received): 51

Ketina me se mira eshte me ja bo ignore, sepse e njejta gje po perseritet palidhje.
UserFree no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2011, 10:42 PM   #16
shpirtkosova
BANNED
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,373
Likes (Received): 6

Tartazan dhe GCF meritojne Ban te perjetshem per urrejtjen ndaj njeri tjetrit ne baze te treva qe nga vijne. Tartazan shohe nje gjelozi te madhe qe ka ndaj Kosoves dhe Shqipetareve ne pergjithsi jasht kufijve te Shqiperise kurse GFC nuk pranon kombesine Shqipetare e Shqipetareve nga Kosova. Te dyt jetojne ne ulizione te pergaditura nga Serbet ne njeren ane dhe Greket ne anen tjeter.
shpirtkosova no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2011, 11:28 PM   #17
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Une nuk jam kunder, qe te jepet per perdorim porti i Shengjinit, por une jam kunder te jepet falas.
Porti per Kosoven eshte.Qeveria e Kosoves do investoje ne ate port dhe normalisht qe do e shfrytezoje per interesat e saja.Shqiperia s'humb asgje ne kete mes,jo vetem qe investohet per Shengjinin por edhe krah Kosoves i behet.

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Duhet te ruhen edhe interesat tona, sepse nuk kemi resurce per ti falur dikujt. Nese do jepej me koncesion per nje periudhe te caktuar dhe nje pjese e taksave te kalonte ne arken e shtetit shqiptar, kjo do ishte zgjidhje e mire.
Interesat e Shqiperise jane te lidhura me interesat e Kosoves.Vetem njeri tjetrin kemi ne Ballkan dhe bashkepunimi duhet te shtrihet ne çdo fushe(jo vetem ekonomike).Se si do i ndajne muhabetet politikanet ketu e atje eshte tjeter gje,por si ide eshte teper e mire..si per Kosoven ashtu edhe per Shqiperine.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2011, 12:03 AM   #18
shpirtkosova
BANNED
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,373
Likes (Received): 6

Mos harroni se i gjithe importi eksporti qe vjen dhe kthehet ne Kosove permes Shqiperise paguhet tatim permes pageses se autostrades A1.
shpirtkosova no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2011, 08:06 PM   #19
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,310
Likes (Received): 4891

Quote:
Originally Posted by shpirtkosova View Post
Mos harroni se i gjithe importi eksporti qe vjen dhe kthehet ne Kosove permes Shqiperise paguhet tatim permes pageses se autostrades A1.
Po pra mire do te ishte te hiqeshin te gjitha tarifat apo barrierat fiskale midis Kosoves dhe Shqiperise ose keto te jene por te jene modeste.
Shqiperia dhe Kosova duhet te bashkepunojne ne te gjitha fushat,sidomos ne ate ekonomike.

Kunder do te kete njerez dhe opinione perhere,sepse demokracia e ka mendimin ndryshe por e rendesishmja eshte qe shumica e shqiptareve deshiron bashkim kombetar te gjithanshem.
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2011, 02:36 PM   #20
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrës-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

Shqiperia dhe Kosova duhet te kene bashkim doganor sikur vendet e Beneluxit
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 01:42 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu