daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Portet

Portet Maritime Transport.

Reply
 
Thread Tools
Old February 3rd, 2013, 03:55 PM   #101
814
Registered User
 
814's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Lezhė / Bolognė
Posts: 73
Likes (Received): 5

Siē e thashe edhe me heret nuk ka kuptim qe nje infrastrukture te falet. Nuk ka as kuptim qe nje infrastrukture te jeper ne shfrytezim.

Kosova konsiderohet si entitet i perkohshem derisa te vendoset te behet bashkimi qe do te realizohet nga nevoja e brendshme dhe trysnia e jashtme.

Kompanite e mdhoja shomekombeshe bejne merger & acquisition per ti bere balle mjedisit global.
Edhe shtetet bejne bashkime politike: Austro-Hungaria, Mretnia e Bashkuar e Anglise Wellsit Skocise dhe Irlandes se Veriut. Edhe Bashkimi Europian eshte nje bashkim shtetesh qe sa vjen dhe po behet me integrues (nga nevoja).

Pra eshte e pashmangshme qe perfaqesuesit e Kosoves te ulen ne Kuvendin e Shqiperise dhe qe aty ta drejtojne jeten ne Kosove ne te cilen tashme do te valevitet zyrtar flamuri kuqezi.

Nqs se Prishtina kembengul me e marre ne shfrytezim portin e Shnjinit (keshtu e qujne lezhjanet) atehere do te thote se Prishtina nuk e deshiron bashkimin dhe i konsideron portet shqiptare vetem se entitete perfituese komercjale. Atehere me qe qenka keshtu autoritet e Shqiperise mund te hapin tender nderkombetar dhe ku i dihet? beogradi mund te ofroje me shume investime dhe cilesi.

I ftoj banoret e Kosoves te jene realista dhe te mos fluturojne me presh...Kosova eshte shpallur e pavarur vetem e vetem se dihet boterisht se do te kete mbeshtetjen e vazhdueshme, te palekundur, te pakursyer dhe 360° te Shqiperise. Askujt nuk do ti kishte shkuar ne mend ti jepte pavaresine kosoves po te mos ishte shqiperia. Kosova e vetmuar eshte vend landlocket dhe vendet perqark do ti benin bllokade te vazhdueshme derisa ta gjunjezonte.

Prishtina duhet te mos e humbe busullen tani kur i ka kushtet dhe te vazhdoje te veshtroje nga Tirana.
__________________

L1nk1g liked this post
814 no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2013, 05:26 PM   #102
Buki
BANNED
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,767
Likes (Received): 623

Quote:
Originally Posted by 814 View Post
Siē e thashe edhe me heret nuk ka kuptim qe nje infrastrukture te falet. Nuk ka as kuptim qe nje infrastrukture te jeper ne shfrytezim.

Kosova konsiderohet si entitet i perkohshem derisa te vendoset te behet bashkimi qe do te realizohet nga nevoja e brendshme dhe trysnia e jashtme.

Kompanite e mdhoja shomekombeshe bejne merger & acquisition per ti bere balle mjedisit global.
Edhe shtetet bejne bashkime politike: Austro-Hungaria, Mretnia e Bashkuar e Anglise Wellsit Skocise dhe Irlandes se Veriut. Edhe Bashkimi Europian eshte nje bashkim shtetesh qe sa vjen dhe po behet me integrues (nga nevoja).

Pra eshte e pashmangshme qe perfaqesuesit e Kosoves te ulen ne Kuvendin e Shqiperise dhe qe aty ta drejtojne jeten ne Kosove ne te cilen tashme do te valevitet zyrtar flamuri kuqezi.

Nqs se Prishtina kembengul me e marre ne shfrytezim portin e Shnjinit (keshtu e qujne lezhjanet) atehere do te thote se Prishtina nuk e deshiron bashkimin dhe i konsideron portet shqiptare vetem se entitete perfituese komercjale. Atehere me qe qenka keshtu autoritet e Shqiperise mund te hapin tender nderkombetar dhe ku i dihet? beogradi mund te ofroje me shume investime dhe cilesi.

I ftoj banoret e Kosoves te jene realista dhe te mos fluturojne me presh...Kosova eshte shpallur e pavarur vetem e vetem se dihet boterisht se do te kete mbeshtetjen e vazhdueshme, te palekundur, te pakursyer dhe 360° te Shqiperise. Askujt nuk do ti kishte shkuar ne mend ti jepte pavaresine kosoves po te mos ishte shqiperia. Kosova e vetmuar eshte vend landlocket dhe vendet perqark do ti benin bllokade te vazhdueshme derisa ta gjunjezonte.

Prishtina duhet te mos e humbe busullen tani kur i ka kushtet dhe te vazhdoje te veshtroje nga Tirana.
Ky eshte veshtrim shume jo-korrekt.

Kosova njehere per njehere eshte shtet i pavarur dhe Porti i Shengjinit kerkohet NE SHERBIM nga Kosova SOT e jo neser. Se cfare do ndodh neser me bashkimin, kete nuk e dijme, koha do tregoje. Gjithsesi, kurdo qe te vie ajo dite Porti i Shengjinit do i kthehej prap Shqiperise dhe ketu nuk shof asnje problem e as arsye pse sot Kosova te mos mund ta shfrytezoje ate (sidomos kur kemi parasysh se ai sot nuk shfrytezohet gati se hic fare).

Sa i perket bashkimit, ne si duket ende nuk e kemi te qarte se cfar forme do jete ai. Une kam pershtypjen se ju mendoni se kur te vije ajo dite Kosova thjeshte do "shkrihet" ne Shqiperi, do shtohen uleset ne parlamentin Shqiptar dhe Tirana do jete kryeqyteti. Ky nuk eshte vizioni i Kosoves e as i qytetareve te saj.

Ne jemi per nje bashkim qe ne fillim do jete, federate apo konfederate ne mes te Shqiperise dhe Kosoves, me nje kryeqytet te trete (p.sh. opcion mund te jete Prizreni apo Vlora) ku interesat e popullit ne te dyja anet e kufirit do respektoheshin deri ne maksimumin e mundshem dhe ku ne asnje menyre nuk do te lejohet te kete superioritet te njeres ane ndaj tjetres.

E pastaj ne ndonje faze te mevonshme, skena politike gjitheshqiptare, qarqet akademike dhe intelektuale por edhe vete populli (nepermjet referendumit) do mund te vendosnin se a jane per shenderrimin e asaj konfederate apo federate ne nje shtet me unitar apo jo.
Buki no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2013, 06:02 PM   #103
Dyrrachium
Registered User
 
Dyrrachium's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 8,414
Likes (Received): 5641

Quote:
Originally Posted by Buki View Post
kryeqytet te trete (p.sh. opcion mund te jete Prizreni apo Vlora) .
Kryeqyteti i vendit zgjidhet sipas pozicionit gjeografik,ekonomik,strategjik ushtarakisht etj etj,nuk zgjidhet me preferenca dhe me referendume !


Me thuaj nje qytet ne trojet shqiptare qe ka pozicionin e Tiranes,ASNJE!
Tirana eshte 25min nga Porti,10min nga aeroporti,me klime mesdhetare,larg kufirit,ne lindje eshte e rrethuar nga malet ne perendim ka detin....,ushtarakisht i persosur,cfare do me shume...

Ps:nqs ndodh bashkimi,Kosova do jete vetem nje krahine dhe si kryqender do kete Prishtinen,ashtu sic ka krahina e Laberise Vloren,asgje me shume se kaq.
__________________

KingGenti liked this post
Dyrrachium no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2013, 06:33 PM   #104
Buki
BANNED
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,767
Likes (Received): 623

Quote:
Originally Posted by Dyrrachium View Post
Kryeqyteti i vendit zgjidhet sipas pozicionit gjeografik,ekonomik,strategjik ushtarakisht etj etj,nuk zgjidhet me preferenca dhe me referendume !


Me thuaj nje qytet ne trojet shqiptare qe ka pozicionin e Tiranes,ASNJE!
Tirana eshte 25min nga Porti,10min nga aeroporti,me klime mesdhetare,larg kufirit,ne lindje eshte e rrethuar nga malet ne perendim ka detin....,ushtarakisht i persosur,cfare do me shume...

Ps:nqs ndodh bashkimi,Kosova do jete vetem nje krahine dhe si kryqender do kete Prishtinen,ashtu sic ka krahina e Laberise Vloren,asgje me shume se kaq.
Bashkimi kombetar sipas teorise tende nuk ka per te ndodhur ndonjehere, kete e ke te garantuar.

Nese ti Kosoven e konsideron vetem nje krahine atehere ti nuk ke apsolutisht kurrfar dallimi me qasjen e serbise ndaj Kosoves.

Te pelqeu ty kjo apo jo, Kosova ka subjektivitetin e vet dhe Prishtina eshte kryeqytet i nje shteti te pavarur, andaj per nga statusi eshte absolutisht i barabarte me Tiranen dhe si i tille edhe duhet te konsiderohet.

Bashkimi kombetar do te ndodh ne forme graduale dhe me koncensus TE PLOTE ne mes te Kosoves dhe Shqiperise. Cdo variant tjeter do jete deshtim qe ne start.
Buki no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2013, 06:48 PM   #105
Dyrrachium
Registered User
 
Dyrrachium's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 8,414
Likes (Received): 5641

hajd llogjike hajdekrahason Shqiperine me Serbine ....naten e mire !

Last edited by Dyrrachium; February 7th, 2013 at 07:00 PM.
Dyrrachium no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2013, 07:12 PM   #106
Buki
BANNED
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,767
Likes (Received): 623

Quote:
Originally Posted by Dyrrachium View Post
hajd llogjike hajdekrahason Shqiperine me Serbine ....naten e mire !
Hajde logjike hajde, prej kur ke ti perfaqesues i Shqiperise? Ti na qenke Shqiperia ne kete forum? Une e krahasova konstatimin TEND me ate te serbise ndersa ti (dhe konstatimi yt) je nje minoritet i paperfillshem ne Shqiperi.

Shqiperia per mua eshte e shenjte ashtu si edhe Kosova prandaj do ishte mire qe te aktivizosh trurin kur hyn ne debat me mua.
Buki no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2013, 11:36 PM   #107
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,138
Likes (Received): 1428

Mos dilni jashte teme!
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old April 5th, 2013, 10:33 PM   #108
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Terminali i ri ne ndertim - foto e sotme:

[IMG]http://i48.************/33f3mmg.jpg[/IMG]
Mare nga: Shengjin - Facebook
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica

RolexAL, rene1234, Albinfo liked this post
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old April 5th, 2013, 10:59 PM   #109
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904
Panorama shkruante para ca kohesh se italianet ishin te interesuar per nje pjese te portit dhe do investonin diku tek 20 mil euro.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2013, 01:39 AM   #110
Illyrian_Patriot
BANNED
 
Illyrian_Patriot's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 1,373
Likes (Received): 127

Quote:
Originally Posted by Buki View Post
Ky eshte veshtrim shume jo-korrekt.

Kosova njehere per njehere eshte shtet i pavarur dhe Porti i Shengjinit kerkohet NE SHERBIM nga Kosova SOT e jo neser. Se cfare do ndodh neser me bashkimin, kete nuk e dijme, koha do tregoje. Gjithsesi, kurdo qe te vie ajo dite Porti i Shengjinit do i kthehej prap Shqiperise dhe ketu nuk shof asnje problem e as arsye pse sot Kosova te mos mund ta shfrytezoje ate (sidomos kur kemi parasysh se ai sot nuk shfrytezohet gati se hic fare).

Sa i perket bashkimit, ne si duket ende nuk e kemi te qarte se cfar forme do jete ai. Une kam pershtypjen se ju mendoni se kur te vije ajo dite Kosova thjeshte do "shkrihet" ne Shqiperi, do shtohen uleset ne parlamentin Shqiptar dhe Tirana do jete kryeqyteti. Ky nuk eshte vizioni i Kosoves e as i qytetareve te saj.

Ne jemi per nje bashkim qe ne fillim do jete, federate apo konfederate ne mes te Shqiperise dhe Kosoves, me nje kryeqytet te trete (p.sh. opcion mund te jete Prizreni apo Vlora) ku interesat e popullit ne te dyja anet e kufirit do respektoheshin deri ne maksimumin e mundshem dhe ku ne asnje menyre nuk do te lejohet te kete superioritet te njeres ane ndaj tjetres.

E pastaj ne ndonje faze te mevonshme, skena politike gjitheshqiptare, qarqet akademike dhe intelektuale por edhe vete populli (nepermjet referendumit) do mund te vendosnin se a jane per shenderrimin e asaj konfederate apo federate ne nje shtet me unitar apo jo.
Dakort qe bashkimi duhet te behet gradualisht , dakort qe prishtina duhet te kete rol te vecant ne konfederaten apo shtetin e unifikuar shqiptar .

Po kurre nuk duhet te harrohet qe shteti ame eshte Shqiperia . Po e fillovet keshtu , loja eshte e mbaruar per shkak te mikro komplekseve qe kemi apo keni .

Duhet te kete nje lloje autonomie per kosoven ne shtetin Shqiptar . Por eshte mese e llogjikshme qe Tirana eshte kryeqiteti i Shqiptareve , sic Shqiperia eshte shteti ame i shqiptareve . Ketu besoj nuk ka fije dyshimi ? Pervec opinioneve te bazuar ne deshire edhe jo ne realitet .

Nga ky bashkim do kriohet nje identitet i ri i Shqiperise , ku kosovaret jan Shqiptar te shqiperise . Pra nuk do ket as nje kompleks sic nuk ka sot kompleks p.sh nje person nga vlora ne shtetin e sotem nga ana e kosovareve , sepse do kene identitetin e ri te shqiptareve sic edhe shqiptaret e shqiperise do kene identitetin e ri .

Perfitimet jan te shumta . Kosovaret duhet te kene kerkesat e tyre edhe eshte me se e llogjikshme .

Duhet te aplikohet modeli i gjermanise , kurre gjermania u ribashkua .

Nqs nuk bini dakort me kete , atehere besoj qe ka nje kompleks nga ana e kosovareve , edhe nje frike qe do humbasin identitetin e tyre , duke mos kuptuar qe identiteti i tyre eshte pikerisht Shqiptar , me ca nuanca diference .


Quote:
Originally Posted by Buki View Post

Te pelqeu ty kjo apo jo, Kosova ka subjektivitetin e vet dhe Prishtina eshte kryeqytet i nje shteti te pavarur, andaj per nga statusi eshte absolutisht i barabarte me Tiranen dhe si i tille edhe duhet te konsiderohet.
Nga kjo lloje prisme , po ashtu eshte . Nga popullsia , nga historia , nga vendodhja , nga statusi si kryeqiteti i Shqiptareve kudo ne ballkan , jo ama .

Keto duhet te merren parasysh . Kjo nuk eshte ceshtje deshire , kjo eshte ceshtje pragmatise edhe si rrjedhoje duhet te shikohet si atylle .

Natyrisht ka zgjdhje ku prishtina mund te behet , kryeqiteti i dyte pas Tiranes . Mund te kriohet nje konfederate , edhe cdo qytet te kete peshen e vet sic i takon .

Problem do kete , por ceshtja eshte kush ka deshire te gjeje zgidhjen ??? 2 shqiperi nuk mund te kete , apo jo ??

Last edited by Illyrian_Patriot; April 6th, 2013 at 01:45 AM.
Illyrian_Patriot no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2013, 03:39 AM   #111
Buki
BANNED
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,767
Likes (Received): 623

Quote:
Originally Posted by Illyrian_Patriot View Post
Dakort qe bashkimi duhet te behet gradualisht , dakort qe prishtina duhet te kete rol te vecant ne konfederaten apo shtetin e unifikuar shqiptar . Po kurre nuk duhet te harrohet qe shteti ame eshte Shqiperia .
Shteti ame eshte Shqiperia por si emer e jo si territor. Besoj se pajtohemi qe territori i Shqiperise se sotme po qe se do pyeteshim ne Shqiptaret do ishte shume me i madh se kaq apo jo?

As une as asnje Shqiptar nga Kosova nuk ka kerkuar qe pas bashkimit Shqiperia te ri-emerohet Kosova ajo do mbetet Shqiperi por nuk duhet harruar qe Shqiperia sic ka qene eshte ndare dhunshem ne vitin 1913 dhe si rezultat ajo ka mbetur me me pak se gjysmen e territorit te saj ndersa tani... ka ardhur koha qe ne te diskutojme se si ajo te RIBASHKOHET! Pra, jo qe Kosova ti BASHKOHET Shqiperise por qe Shqiperia, si e tille, te BASHKOHET! Besoj se e kupton dallimin.

Quote:
Originally Posted by Illyrian_Patriot View Post
Po e fillovet keshtu , loja eshte e mbaruar per shkak te mikro komplekseve qe kemi apo keni .
Besom se nuk eshte qeshtje e mikrokomplekseve por kryekeput pragmatike, te pakten per ne nga Kosova. Duke filluar nga frika (e numrave) per nje mbivotim te thjeshte per qeshtje qe direkt apo indirekt atakojne Shqiptaret e Kosoves e deri te ndarja e buxheteve komunale. Bashkimi ngerthen ne vete shume qeshtje komplekse prandaj kam thene se ai duhet te jete gradual dhe i kujdesshem.

Quote:
Originally Posted by Illyrian_Patriot View Post
Duhet te kete nje lloje autonomie per kosoven ne shtetin Shqiptar . Por eshte mese e llogjikshme qe Tirana eshte kryeqiteti i Shqiptareve , sic Shqiperia eshte shteti ame i shqiptareve . Ketu besoj nuk ka fije dyshimi ? Pervec opinioneve te bazuar ne deshire edhe jo ne realitet .
E para, Tirana eshte kryeqytet i Shqiperise jo i Shqipetareve. Tirana eshte bere kryeqytet pasi eshte ndare Shqiperia, pra, pa Kosoven, pa Maqedonine, pa Malin e zi dhe pa luginen e Presheves. Kjo eshte jashtezakonisht e rendesishme.

Me fjale tjera, qytetaret qe kane mbetur nen Jugosllavi nuk kane qene fare pjese e procesit kur eshte vendosur se cili do behej kryeqyteti i Shqiptareve apo Shqiperise, ta quaj, natyrale apo te bashkuar. Ku ta dijme, nese Prizreni do mbeste pjese e Shqiperise ndoshta ai do zgjidhej kryeqytet.

E dyta, Prishtina ka qene kryeqytet i gjithe Shqiptareve te ish-Jugosllavise dhe jo thjesht i Kosoves. Nese e marrim numerikisht na del se Prishtina ishte kryeqytet i po aq banoreve sa i ka Shqiperia prandaj nuk mund te thuhet se Prishtina do behet thjesht kryeqytet i nje "autonomie" kur per nga rendesia dhe ndikimi eshte shume e ngjashme me Tiranen. Identiteti kryeqytetas Prishtinas eshte jashtezakonisht i fuqishem dhe i patjersueshem.

Dhe e treta, i pelqeu dikuj apo jo, si Prishtina ashtu edhe Tirana kane statuse te njejta, pra, jane kryeqytete te dy shteteve te pavarura dhe sovrane. Kjo nuk duhet mohuar dhe ky eshte realitet.

Quote:
Originally Posted by Illyrian_Patriot View Post
Nga ky bashkim do kriohet nje identitet i ri i Shqiperise , ku kosovaret jan Shqiptar te shqiperise . Pra nuk do ket as nje kompleks sic nuk ka sot kompleks p.sh nje person nga vlora ne shtetin e sotem nga ana e kosovareve , sepse do kene identitetin e ri te shqiptareve sic edhe shqiptaret e shqiperise do kene identitetin e ri .
Nuk besoj se do kete ketu "identitet te ri" sepse Shqiptare jemi si andej si kendej.

Shpesh e kam thene e po e perseris. Nje Shqiptar nga Kosova eshte po aq i ndryshem me nje Shqipetar te Shqiperise sa qe eshte nje Shqipetar nga jugu me ate nga veriu i Shqiperise. Apo, nje Prishtinas dallon fare pak ose hiq nga nje Tiranas perderisa dallimi mes nje qytetari nga Kukesi me ate nga Tirana apo nga Prishtina me ate nga Skenderaji jane shume me te medha. Thjesht, duhet respektuar dhe vleresuar njeri tjetrin pa paragjykime dhe komplekse superioriteti (apo inferioriteti) dhe do jemi ne rregull.

Quote:
Originally Posted by Illyrian_Patriot View Post
Perfitimet jan te shumta . Kosovaret duhet te kene kerkesat e tyre edhe eshte me se e llogjikshme .
Apsolutisht dakord. Para se gjithash, perfitimet do ishin ekonomike por edhe harta gjeopolitike e Ballkanit do nderronte me automatizem duke ja shtuar atij nje superfuqi rajonale me te cilen nuk mundet gjithkush te luaj k*ce.

Quote:
Originally Posted by Illyrian_Patriot View Post
Duhet te aplikohet modeli i gjermanise , kurre gjermania u ribashkua .
Pikerisht, shume shembull i mire. Po ta rikujtoj se ne rastin e Gjermanive kryeqytet i Gjermanise perendimore (e cila ishte numerikisht dhe territorijalisht me e madhe) ishte Bonni por megjithate kur u bashkua e vendosen si kryeqytet Berlinin i cili deri ne ate moment ishte kryeqyteti i Gjermanise lindore.

Quote:
Originally Posted by Illyrian_Patriot View Post
Nqs nuk bini dakort me kete , atehere besoj qe ka nje kompleks nga ana e kosovareve , edhe nje frike qe do humbasin identitetin e tyre , duke mos kuptuar qe identiteti i tyre eshte pikerisht Shqiptar , me ca nuanca diference .
Nuk ka komplekse ketu. Eshte qeshtje shume pragmatike, reale dhe e prekshme.

Quote:
Originally Posted by Illyrian_Patriot View Post
Nga kjo lloje prisme , po ashtu eshte . Nga popullsia , nga historia , nga vendodhja , nga statusi si kryeqiteti i Shqiptareve kudo ne ballkan , jo ama .
Shpesh i kam ndegjuar keto "argumente" nga disa persona ne kete forum te tipit: "Prishtina eshte shume afer kufirit", "Tirana ka me shume banore" "Tirana ka dalje ne det" "Tirana ka me shume histori" etj. dhe qe te gjitha jane joserioze dhe te pavlefshme sepse ne te kunderten:

As Vienna e as Bratislava nuk do ishin kryeqytete pasi gjenden shume afer kufirit shteteror nga njeri-tjetri.

Washington D.C nuk do ishte kryeqyteti i SHBA-ve sepse eshte qytet me i vogel se, per shembull, New Yorku, Chicago apo L.A.

Nikozia nuk do ishte kryeqyteti i Qipros sepse nuk ka dalje ne det por do ishte Larnaka apo Limasoli.

Ankara nuk do mund te ishte kryeqyteti i Turqise sepse historikisht Istanbulli e kishte kete status...

etj etj etj.

Quote:
Originally Posted by Illyrian_Patriot View Post
Keto duhet te merren parasysh . Kjo nuk eshte ceshtje deshire , kjo eshte ceshtje pragmatise edhe si rrjedhoje duhet te shikohet si atylle .

Natyrisht ka zgjdhje ku prishtina mund te behet , kryeqiteti i dyte pas Tiranes . Mund te kriohet nje konfederate , edhe cdo qytet te kete peshen e vet sic i takon .
Zgjidhje ka shume, mund te mirren shembuj ne bote por mund edhe te behemi kreativ, krejt kjo zgjidhet me vullnet te mire dhe perkushtim. Rasti i Shqiperise dhe Kosoves eshte goxha specifik prandaj edhe zgjidhja do duhej te ishte specifike.

P.sh. nje opcion do ishte qe te ndahen dikasteret qeveritare gjeografikisht ku disa do ishin te vendosura ne Prishtine e disa ne Tirane, kryeministri nga Tirana dhe presidenti nga Prishtina (ose e kunderta) e pastaj te ndodh nje rotacion ne cdo 12 muaj.

Zgjidhje gjithashtu do ishte qe kryeqytet te behet nje vend i trete, p.sh. Prizreni apo Vlora.

Zgjidhje mund te jete edhe nje referendum ku qytetaret do vendosnin se a do jete Prishtina apo Tirana kryeqytet. Perqindja do nxirrej ne proporcion me numrin e banoreve te Shqiperise dhe Kosoves (ne menyre qe te mos kete mbivotim te thjeshte).

Ka edhe shume zgjidhje tjera, por mos te zgjas me shume.

Qe te jemi te qarte, une nuk do e kem problem qe neser kur te ndodh bashkimi (kurdo qe te ndodh dhe ne cfaredo forme qe te ndodh ai) Tirana te zgjidhet si kryeqytet por kjo duhet PATJETER te ndodh si rezultat i nje koncezusi te gjere apo referendumi e jo te mirret, thjesht, si qeshtje e kryer.

Quote:
Originally Posted by Illyrian_Patriot View Post
Problem do kete , por ceshtja eshte kush ka deshire te gjeje zgidhjen ??? 2 shqiperi nuk mund te kete , apo jo ??
Apsolutisht dakord. Shqiperia eshte nje dhe e vetme.

P.S. Shpresoj te mos kycen ne kete diskutim kalamaj dhe te kompleksuar sepse perndryshe edhe ky diskutim do shenderrohet ne kacafytje te panevojshme.

Last edited by Buki; April 6th, 2013 at 04:03 AM.
Buki no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2013, 04:03 PM   #112
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Shengjin, kalata gati brenda muajit maj ADRIANET TV
__________________

rene1234 liked this post
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old May 24th, 2013, 07:00 PM   #113
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

Europorti i Shėngjinit, lidhja e Adriatikut me Ballkanin e Evropėn

Pas vitesh pėrpjekjesh dhe studimesh, themeluesi i projektit mė tė madh nė detin Adriatik, Lirim Muharemi, Presidenti &CEO e LM&CO , duket se ka gjetur njė terren tė pėrshtatshėm nė Shqipėri pėr zhvillimin dhe implementimin e kėtij projekti. Projekti Europort Shėngjin -Shqiponja e Adriatikut duket se po shkon drejt njė udhe tė mbarė dhe ėshtė nė proces finalizimi.

Porti i Shengjinit, pėr nga pozicioni, lidh Adriatikun Jugor dhe pjesėn Mesdhetare Lindore me vendet e Europės Lindore dhe Qendrore. Europorti do tė jetė njė pikė strategjike dhe e rėndėsishme nė shkallė evropiane pėr faktin se lidh Detin Adriatik dhe Detin e Zi nė njė rrugė mė tė shkurtėr.
Bazuar nė planin urban tė Shqipėrisė dhe korridoreve tė tranzitit euroballkanik, ėshtė kalkuluar se nė mė shumė se 230 000 kilometėr katror tė Ballkanit nevojitet tranziti i mallrave nėpėrmjet portit, duke nėnkuptuar njė minimum prej 40 milionė ton mallrash nė vit.
Projekti Europort ėshtė rekomanduar edhe nga familja Rothschild si njė projekt shumė fitimprurės dhe i njė rėndėsie tė madhe. Z. Muharemi nė vitin 2009 me Eurport-Shqiponja e Adriatikut ėshtė vlerėsuar nga World Finance si njė nga 100 mė tė mirėt e botės.

Njė projekt i madh nė vijim nga kompania LM& Co ėshtė ndėrtimi i parqeve energjetikė eolikė nė Shqiperi , pra pėr prodhimin e energjisė elektrike nepėrmjet shfrytėzimit tė erės. Janė planifikuar ndėrtimi i 5 parqeve tė cilat do tė gjenerojnė fuqi energjetike ndėrmjet 100 MW dhe 200 MW. Pėr vendosjen e turbinave tė erės nevojiten 4 milion metrėr katror terren.

Projektet janė tė pėrqafuara nga nivelet e larta tė politikės shqiptare, sepse japin njė kontribut nė zhvillimin dhe progresin e Republikės sė Shqipėrisė.
Vlera e projekteve arrin nė shumėn 4 miliardė euro. Investitorė tė huaj nga Azia dhe Amerika kanė shprehur interesin e tyre nė pjesėmarjen e realizimit tė Europortit dhe Eolikeve nė Shqipėri.

Z. Lirim Muharemi ka bėrė njė pėrshkrim mė tė detajuar pėr ketė projekt madhor dhe rėndėsisė sė tij pėr zhvillimin dhe lidhjen e Shqipėrise me Europėn . Artikulli do tė botohet nesėr nė adresėn http://www.europesworld.org/
Pėr mė shumė informacion rreth firmes LM& CO dhe Z. Lirim Muhameti mund tė vizitoni faqen e internetit http://www.lm-europort.eu

http://www.balkanweb.com/kryesore/1/...en-133759.html
__________________

rene1234 liked this post
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old May 25th, 2013, 11:39 AM   #114
soldek
Registered User
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,503
Likes (Received): 182

E kam degjar edhe me perpara kete punen e Europortit por kam bindjen e plote qe eshte i parealizueshem.
soldek no está en línea   Reply With Quote
Old November 22nd, 2013, 01:43 PM   #115
Mad-Vampire-10
BANNED
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 11,508
Likes (Received): 6132

Projekti pėr portin e ri tė Shėngjinit. "Pėr herė tė parė do ankorohen anije 500 mijė tonė"

__________________

2mars1444 liked this post

Last edited by Mad-Vampire-10; November 23rd, 2013 at 11:25 PM.
Mad-Vampire-10 no está en línea   Reply With Quote
Old November 22nd, 2013, 03:09 PM   #116
soldek
Registered User
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,503
Likes (Received): 182

Anije 500 000 tone :/ . Keta s'dine se cflasin per zotin.
soldek no está en línea   Reply With Quote
Old November 22nd, 2013, 05:29 PM   #117
thebackdoorman
Registered User
 
Join Date: Jan 2005
Location: Tirana
Posts: 1,134
Likes (Received): 52

Quote:
Originally Posted by Buki View Post
E para, Tirana eshte kryeqytet i Shqiperise jo i Shqipetareve. Tirana eshte bere kryeqytet pasi eshte ndare Shqiperia, pra, pa Kosoven, pa Maqedonine, pa Malin e zi dhe pa luginen e Presheves. Kjo eshte jashtezakonisht e rendesishme.

Me fjale tjera, qytetaret qe kane mbetur nen Jugosllavi nuk kane qene fare pjese e procesit kur eshte vendosur se cili do behej kryeqyteti i Shqiptareve apo Shqiperise, ta quaj, natyrale apo te bashkuar. Ku ta dijme, nese Prizreni do mbeste pjese e Shqiperise ndoshta ai do zgjidhej kryeqytet.

E dyta, Prishtina ka qene kryeqytet i gjithe Shqiptareve te ish-Jugosllavise dhe jo thjesht i Kosoves. Nese e marrim numerikisht na del se Prishtina ishte kryeqytet i po aq banoreve sa i ka Shqiperia prandaj nuk mund te thuhet se Prishtina do behet thjesht kryeqytet i nje "autonomie" kur per nga rendesia dhe ndikimi eshte shume e ngjashme me Tiranen. Identiteti kryeqytetas Prishtinas eshte jashtezakonisht i fuqishem dhe i patjersueshem.

Dhe e treta, i pelqeu dikuj apo jo, si Prishtina ashtu edhe Tirana kane statuse te njejta, pra, jane kryeqytete te dy shteteve te pavarura dhe sovrane. Kjo nuk duhet mohuar dhe ky eshte realitet.Nuk besoj se do kete ketu "identitet te ri" sepse Shqiptare jemi si andej si kendej.

Shpesh e kam thene e po e perseris. Nje Shqiptar nga Kosova eshte po aq i ndryshem me nje Shqipetar te Shqiperise sa qe eshte nje Shqipetar nga jugu me ate nga veriu i Shqiperise. Apo, nje Prishtinas dallon fare pak ose hiq nga nje Tiranas perderisa dallimi mes nje qytetari nga Kukesi me ate nga Tirana apo nga Prishtina me ate nga Skenderaji jane shume me te medha. Thjesht, duhet respektuar dhe vleresuar njeri tjetrin pa paragjykime dhe komplekse superioriteti (apo inferioriteti) dhe do jemi ne rregull.

Mendoj se per aq kohe qe Shqiperia eshte vend me i madhe se Kosova, e me i pasur, ka kuptim qe kryeqyteti te mbetet Tirana.


Quote:
Originally Posted by Buki View Post
Pikerisht, shume shembull i mire. Po ta rikujtoj se ne rastin e Gjermanive kryeqytet i Gjermanise perendimore (e cila ishte numerikisht dhe territorijalisht me e madhe) ishte Bonni por megjithate kur u bashkua e vendosen si kryeqytet Berlinin i cili deri ne ate moment ishte kryeqyteti i Gjermanise lindore.
Bonni qe kryeqytet vetem ne fjale. Hamburg, Munich, apo Frankfurt ishin qytete me te rendesishme, kurse Berlini ka qene kryeqyteti tradicional i Gjermanise. Gjithashtu, Berlini kishte pjese ne anen e perendimit, thjesht nuk qe i sigurt si kryeqytet. Shembulli i Bonnit nenvizon advantazhet e Tiranes pasi motivimi kryesor qe siguria.

Quote:
Originally Posted by Buki View Post

Shpesh i kam ndegjuar keto "argumente" nga disa persona ne kete forum te tipit: "Prishtina eshte shume afer kufirit", "Tirana ka me shume banore" "Tirana ka dalje ne det" "Tirana ka me shume histori" etj. dhe qe te gjitha jane joserioze dhe te pavlefshme sepse ne te kunderten:

As Vienna e as Bratislava nuk do ishin kryeqytete pasi gjenden shume afer kufirit shteteror nga njeri-tjetri.

Washington D.C nuk do ishte kryeqyteti i SHBA-ve sepse eshte qytet me i vogel se, per shembull, New Yorku, Chicago apo L.A.

Nikozia nuk do ishte kryeqyteti i Qipros sepse nuk ka dalje ne det por do ishte Larnaka apo Limasoli.

Ankara nuk do mund te ishte kryeqyteti i Turqise sepse historikisht Istanbulli e kishte kete status...

etj etj etj.
Mbase asnje nga ato argumentat ne vetvete nuk ta mbush mendjen, por ne rast se i shton te gjitha se bashku behet goxha bindese.


Quote:
Originally Posted by Buki View Post
P.sh. nje opcion do ishte qe te ndahen dikasteret qeveritare gjeografikisht ku disa do ishin te vendosura ne Prishtine e disa ne Tirane, kryeministri nga Tirana dhe presidenti nga Prishtina (ose e kunderta) e pastaj te ndodh nje rotacion ne cdo 12 muaj.
Qeveri federale ka kutpim, por kjo jo shume.


Quote:
Originally Posted by Buki View Post
Zgjidhje gjithashtu do ishte qe kryeqytet te behet nje vend i trete, p.sh. Prizreni apo Vlora.
Jo ideale...


Quote:
Originally Posted by Buki View Post
Zgjidhje mund te jete edhe nje referendum ku qytetaret do vendosnin se a do jete Prishtina apo Tirana kryeqytet. Perqindja do nxirrej ne proporcion me numrin e banoreve te Shqiperise dhe Kosoves (ne menyre qe te mos kete mbivotim te thjeshte).
Po pse % ne proporcion me numrin e banoreve? Arsyeja me e mire per Tiranen kryeqytet eshte se shqiperia eshte vend me i madhe se Kosova. Imagjino nje bashkim mes Cekise dhe Sllovakise. Shancet jane qe Praga te mbetet kryeqytet nga qe Cekia eshte me e madhe, e me e pasur, sic dhe Praga eshte 1) me e madhe se Bratislava, 2) me e pasur, dhe 3) me e njohur.

Imagjino te njejten gje midis Greqise dhe Qipros, apo Gjermanise dhe Austrise. Tani vetekuptohet, shkalla e diferences midis shqiperise e kosoves nuk eshte ne te njejten kategori me ate te greqise apo qipros, ne fakten jane shume, shume afer me njera tjetren, por perseri ka nje fare vlereje tek parimi.
__________________
Oh la la
thebackdoorman no está en línea   Reply With Quote
Old November 28th, 2013, 09:00 PM   #118
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

Projekti Europorti i Shengjinit ne proces finalizimiKina kėrkon Europortin e Shėngjinit

Pas vitesh pėrpjekjesh dhe studimesh, themeluesi i projektit mė tė madh nė detin Adriatik, Lirim Muharemi, Presidenti &CEO e LM&CO , duket se ka gjetur njė terren tė pėrshtatshėm nė Shqipėri pėr zhvillimin dhe implementimin e kėtij projekti. Projekti Europorti i Shengjinit -Shqiponja e Adriatikut duket se po shkon drejt njė udhe tė mbarė dhe ėshtė nė proces finalizimi.

Deklarata e Hazhinasto-s

Ministri i Transporteve, Edmond Haxhinasto, gjatė njė vizite nė panairin “Klik Ekspo Group”, u shpreh se, sė shpejti qeveria do ta paraqesė projektin Europorti i Shengjinit para investitorėve kinezė, por jo vetėm, pėr tė gjetur mundėsinė e realizimit tė tij. Sipas projektuesve, realizimi i projektit kushton 2,2 miliardė euro. Ky ėshtė njė port i projektuar nė fazėn e fizibilitetit tė plotė. Autorėt kanė preferuar ta quajnė Europorti “Shqiponja e Adriatikut“, Shėngjin. Porti parashikohet tė ndėrtohet nė bregdetin shkėmbor tė Shėngjinit nė drejtim tė Velipojės, bregdet shumė i thellė, qė pėrpunon nė mėnyrė natyrore anije deri nė 400 mijė tonėshe.Porti i Shengjinit

Porti i Shengjinit, pėr nga pozicioni, lidh Adriatikun Jugor dhe pjesėn Mesdhetare Lindore me vendet e Europės Lindore dhe Qendrore. Europorti do tė jetė njė pikė strategjike dhe e rėndėsishme nė shkallė evropiane pėr faktin se lidh Detin Adriatik dhe Detin e Zi nė njė rrugė mė tė shkurtėr.
Bazuar nė planin urban tė Shqipėrisė dhe korridoreve tė tranzitit euroballkanik, ėshtė kalkuluar se nė mė shumė se 230 000 kilometėr katror tė Ballkanit nevojitet tranziti i mallrave nėpėrmjet portit, duke nėnkuptuar njė minimum prej 40 milionė ton mallrash nė vit.
Projekti Europort ėshtė rekomanduar edhe nga familja Rothschild si njė projekt shumė fitimprurės dhe i njė rėndėsie tė madhe.

Albanian Construction Portal
__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old November 28th, 2013, 09:01 PM   #119
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare

Mad-Vampire-10 liked this post
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old November 28th, 2013, 09:03 PM   #120
Mad-Vampire-10
BANNED
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 11,508
Likes (Received): 6132

Mad-Vampire-10 no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 08:28 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu