daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Rrugėt

Rrugėt Roads and Highways.

Reply
 
Thread Tools
Old August 24th, 2011, 11:13 AM   #1
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

[AL/RKS] Sinjalistika Rrugore | Traffic Signs

LushnjeRolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2011, 02:21 PM   #2
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Ide e mire qe te hapet kjo teme..

Kjo shenje e trafikut gjendet mes Lushnjes dhe Fierit.

__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2011, 05:08 PM   #3
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

Ne KS e keni me te kompletuar dhe me te mire sinjalistiken se ne Shqiperi.Te pakten ne keto rruget e reja qe po ndertoni.
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2011, 05:14 PM   #4
FijuBriju
Registered User
 
FijuBriju's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Zagreb
Posts: 1,379
Likes (Received): 515

Edhe mua duket ashtu, edhe eshte me origjinale persa i perket disenjit. Ndoshta Shqiperia do duhej te merrte keto te Kosoves ne vend qe te kopjoj sinjalistiken gjysmake te Italise.
__________________
Animal Rights in Albania, NOW!

http://www.wix.com/aranow/aranow

Animal Medical Care Foundation

http://www.animalmedicalcarefoundation.com/kosovo.html
FijuBriju está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 24th, 2011, 05:42 PM   #5
shpirtkosova
BANNED
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,373
Likes (Received): 6[IMG]http://i33.************/2s8gta9.jpg[/IMG]

[IMG]http://i38.************/2wh1mj6.jpg[/IMG]

[IMG]http://i42.************/htwqvc.jpg[/IMG]

shpirtkosova no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2011, 06:02 PM   #6
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Ne Kosove duhet te riemertohen rruget. Duhet te largohen emrat e rugeve me shkronjen "M". Eshte mbetje nga komunizmi, i fjales sllave magistrala (magjistrale). Me mire te shenohen me "K" (sipas Kosoves), pershembull, ne vend te M9 te jete K9.
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2011, 06:10 PM   #7
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

Po kjo?

http://www.alpenzorro.de/heraklix/da...ren-schild.jpg
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2011, 07:18 PM   #8
FijuBriju
Registered User
 
FijuBriju's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Zagreb
Posts: 1,379
Likes (Received): 515

Kjo eshte sinjalistika e cila perdoret nga trupat e NATO-se. Ata kane emertime speficike te rrugeve si rruga: gjarperi, luani, elefanti etj etj. Nuk e di nese ende jane ne perdorim ne fakt apo thjesht kane mbete aty nga koha kur kishte trupa te shumta dhe qarkullim te madh te tyre.
__________________
Animal Rights in Albania, NOW!

http://www.wix.com/aranow/aranow

Animal Medical Care Foundation

http://www.animalmedicalcarefoundation.com/kosovo.html
FijuBriju está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 24th, 2011, 07:28 PM   #9
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by Arbenit View Post
Ne Kosove duhet te riemertohen rruget. Duhet te largohen emrat e rugeve me shkronjen "M". Eshte mbetje nga komunizmi, i fjales sllave magistrala (magjistrale). Me mire te shenohen me "K" (sipas Kosoves), pershembull, ne vend te M9 te jete K9.
Ose edhe R, nga "Rruge".
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2011, 07:29 PM   #10
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by FijuBriju View Post
Kjo eshte sinjalistika e cila perdoret nga trupat e NATO-se. Ata kane emertime speficike te rrugeve si rruga: gjarperi, luani, elefanti etj etj. Nuk e di nese ende jane ne perdorim ne fakt apo thjesht kane mbete aty nga koha kur kishte trupa te shumta dhe qarkullim te madh te tyre.
Hala perdoren.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2011, 07:43 PM   #11
k0ntir
kontir
 
k0ntir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,470
Likes (Received): 33

Quote:
Originally Posted by Arbenit View Post
Ne Kosove duhet te riemertohen rruget. Duhet te largohen emrat e rugeve me shkronjen "M". Eshte mbetje nga komunizmi, i fjales sllave magistrala (magjistrale). Me mire te shenohen me "K" (sipas Kosoves), pershembull, ne vend te M9 te jete K9.
Mire e ke ti por perpara duhet te vendosen standartet. Duhet percaktuar se cila eshte rruge cila eshte superudhe dhe autorruge. Duhet te percaktohet sinjalistika(sepse shenjat treguese jane me ngjyra te ndryshme nje jeshile nje e kuqe nje e bardhe). Pra duhen te vendosen standarte qe te perdoren e njejta sinjalistike si ne shq ashtu dhe ne ks. Dhe rregullorja te jete e njejte.
__________________
www.shqiperiaetnike.com
k0ntir no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2011, 07:47 PM   #12
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

Kto jane tabelat e reja te rruges qe lidh komunen Cakran me qytetin e Fierit.

[IMG]http://oi51.************/34e99j4.jpg[/IMG]
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2011, 07:21 AM   #13
shpirtkosova
BANNED
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,373
Likes (Received): 6

Jam shum kurioz se qfare ngjyre dhe mnyre do te perdore Kosova shenjat e autostrades ne Tetore!? Shpresoje qe mos te bazohen nga nje shtet tjeter por te jan unike te dizajnuara ne Kosove. Kemi besoje shum njerez qe miren me keto pune dhe kisha lut shtetit qe mos te kursehet sa i perket shenjave te autostrades. Nuk me pelqen mnyra siq Shqiperia zgjodhi ta perdore sistemin e Italise.
shpirtkosova no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2011, 10:50 AM   #14
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by shpirtkosova View Post
Nuk me pelqen mnyra siq Shqiperia zgjodhi ta perdore sistemin e Italise.
Sistemi, te cilen e kane Italie, Shqiperia dhe disa shtete te tjera, mendohet te zbatohet ne gjithe Europen. Prandaj ne Shqiperi u zgjodh ky sistem i sinjalistikave.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2011, 03:47 PM   #15
shpirtkosova
BANNED
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,373
Likes (Received): 6

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Sistemi, te cilen e kane Italie, Shqiperia dhe disa shtete te tjera, mendohet te zbatohet ne gjithe Europen. Prandaj ne Shqiperi u zgjodh ky sistem i sinjalistikave.
Kush tha ty? Mos je duke folur ti per konventen e Vienes? Kjo pothuajse nuk zbatohet nga asnje shtet dhe nuk do te ket ndonje standarizim Evropian te sijnalizimeve pasi Evropa nuk eshte shtet.
shpirtkosova no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2011, 04:25 PM   #16
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by shpirtkosova View Post
Kush tha ty? Mos je duke folur ti per konventen e Vienes? Kjo pothuajse nuk zbatohet nga asnje shtet dhe nuk do te ket ndonje standarizim Evropian te sijnalizimeve pasi Evropa nuk eshte shtet.
Konventa e Vienes nuk ishte ne kornizat e BE-se, por OKB-se.

Pastaj, ka per tu standardizuar sistemi i sinjalizimit rrugor, ashtu sic do standardizohet edhe sinjalizimi i sistemi te sinjalistikave hekurudhore. Ky proces ka filluar me standardizimin e materialit te perdorur per sinjalistiken rrugore. U fillua me sinjalistiken e shenjave "warning sign" pastaj do vij standardizimi i "route confirmation" signs. Komisioni Europian qysh ne vitin 1997 ka filluar me kete standardizim duke kerkuar te harmonizoj shenjat rrugore dhe duke i kerkuar autoriteteve austriake ne vitin 2000 qe ti pershtasin materialet e tyre me ato te kerkuara nga KE.

Quote:
The Committee takes the view that the EU should adopt standards covering areas such as: vehicle roadworthiness, the granting and withdrawal of driving licences, professional drivers' driving time and rest stops and increased harmonization of road signs, with the aim of encouraging road safety and harmonizing terms of competition.
http://europa.eu/rapid/pressReleases...guiLanguage=en

Dmth. projekti europian eshte nje projekt qe perfshin shume sfera. Nje nder ato eshte edhe standardizimi i sinjalistikes rrugore. Dhe sa per dijenine tende, BE-ja nuk harmonizon/standardizon vetem sinjalistiken rrugore, por edhe "regulations on the curve of cucumbers and bend of bananas".
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2011, 05:14 PM   #17
shpirtkosova
BANNED
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,373
Likes (Received): 6

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Sistemi, te cilen e kane Italie, Shqiperia dhe disa shtete te tjera, mendohet te zbatohet ne gjithe Europen. Prandaj ne Shqiperi u zgjodh ky sistem i sinjalistikave.
Ti the qe e gjithe Evropa do ta perdore sistem Italian... tash i nderron fjalet... Normal qe sinjalistika eshte e standardizueme ne baze thelbsore por nuk eshte e nevojitshme qe te gjitha te jan njesoje... Lexoje pak komentin tim mire para te reagosh si lepri un zjarr. Te lutem me sjelle nje artikuj ku thot qe e gjithe evropa do ta perdore sistemin italian.
shpirtkosova no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2011, 05:24 PM   #18
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by shpirtkosova View Post
Ti the qe e gjithe Evropa do ta perdore sistem Italian... tash i nderron fjalet... Normal qe sinjalistika eshte e standardizueme ne baze thelbsore por nuk eshte e nevojitshme qe te gjitha te jan njesoje... Lexoje pak komentin tim mire para te reagosh si lepri un zjarr. Te lutem me sjelle nje artikuj ku thot qe e gjithe evropa do ta perdore sistemin italian.
Nuk kam nderruar fjalen. Une ne komentin e mesiperm nuk thash, qe nuk mendohet te standardizohet sistemi europian sipas sistemit italian.

Projekti i harmonizimit te sistemit sinjalistik rrugor ne Europe quhet IMPROVER dhe u zbatua ne Konferencen Europiane te Transportit.

Ketu e ke artikullin, duhet ta shkarkosh (eshte me pagese):

http://www.etcproceedings.org/paper/...oad-network-to
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2011, 05:30 PM   #19
shpirtkosova
BANNED
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,373
Likes (Received): 6

Quote:
Sistemi, te cilen e kane Italie, Shqiperia dhe disa shtete te tjera, mendohet te zbatohet ne gjithe Europen.
Pikerishte ket e the, prap ti je duke nderruar fjale, sistemi Evropian eshte vetem ne leter dhe nuk zbatohet nga gjitha vendet qe ti cek ne mbrojtje te deklarates se pare. Me thua ti diqka, cilat shtete jan ato ne Evrope qe perdorin sistemin Italian kur cek " dhe disa shtete tjera" perveq Shqiperise. Me vjen keq per kuriozitetin tim.

Quote:
Prandaj ne Shqiperi u zgjodh ky sistem i sinjalistikave.
Mire, kjo eshte arsyja pse Shqiperia zgjodhi ket? Sepse disa shtete perdorin dhe ne te ardhmen gjithe Evropa do ta perdore ket system?

Last edited by shpirtkosova; August 29th, 2011 at 05:38 PM.
shpirtkosova no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2011, 05:33 PM   #20
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by shpirtkosova View Post
Pikerishte ket e the, prap ti je duke nderruar fjale, sistemi Evropian eshte vetem ne leter dhe nuk zbatohet nga gjitha vendet qe ti cek ne mbrojtje te deklarates se pare.
Me trego ku kam kontestuar veteveten!
Une ne fillim thash, qe mendohet te standardizohet gjithe sistemi i sinjalistikes rrugore europiane sipas sistemit italian. Pastaj ne komentin e dyte nuk thash asnje fjale se sipas cilit sistem do standardizohet, por vetem qe do standardizohet, sepse ti thoje qe nuk paska gjasa te standardizohet. E une vetem thash qe do standardizohet, pa humbur fjale se sipas cilit sistem.
Mos u be merak, kur BE-ja arrin te vendosi se cfare ngjyre dhe cfare pamje duhet te kene bananet e importuara, do arrij te standardizoj edhe sinjalistiken rrugore.

Last edited by Tartanzan; August 29th, 2011 at 05:48 PM.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 11:17 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu