daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Rrugėt

Rrugėt Roads and Highways.

Reply
 
Thread Tools
Old September 6th, 2011, 01:34 AM   #61
tonylondon
Registered User
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 308
Likes (Received): 31

mos e flliqni forumin ju lutem

+ 1
tonylondon no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2011, 02:12 AM   #62
endriel
Registered User
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 59
Likes (Received): 0

Ngelet duke u zene , ngaqe ju mungojne foto te sinjalistikes , ja ca qe kisha ne kompjuter :


Last edited by endriel; September 14th, 2011 at 02:27 AM.
endriel no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2011, 04:40 AM   #63
k0ntir
kontir
 
k0ntir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,470
Likes (Received): 33

Ti rrofsh per fotot po ku bie kjo VLORE? Se une vetem VLORĖ-n njoh.
__________________
www.shqiperiaetnike.com
k0ntir no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2011, 04:45 AM   #64
shpirtkosova
BANNED
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,373
Likes (Received): 6

Quote:
Originally Posted by k0ntir View Post
Ti rrofsh per fotot po ku bie kjo VLORE? Se une vetem VLORĖ-n njoh.
Edhe une kam degjuar me pare per Sarandė por kurr per Sarande... qfare qyteti eshte ky?----------------------------------

Disa nga Kosova:


image hosted on flickr

image hosted on flickr


image hosted on flickr
Last edited by shpirtkosova; September 14th, 2011 at 05:12 AM.
shpirtkosova no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2011, 07:59 AM   #65
endriel
Registered User
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 59
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by k0ntir View Post
Ti rrofsh per fotot po ku bie kjo VLORE? Se une vetem VLORĖ-n njoh.
Ska problem se dhe keshtu dhe ashtu shqiptaret e marrin vesh , do ishte me mire me pika e po ja qe u votua nje ligj qe dhe shtypi i shkruar dhe tabelat te behen pa piak . Imagjnoje sa pika duhet te kisha vendosur une vetem te kto dy rrjeshta qe po te shkruaj . Ne fund te fundit edhe pse ė i kam pa pika ti me kupton mire . Skeni pse te beni llafe per keto gjera se ska lezet . Megjithate te pakten tabelat ti vendosnin me pika lere shtypin e shkruar se eshte kohe e humbur kot . vlen dhe per ty kontir
endriel no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2011, 12:27 PM   #66
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

image hosted on flickr


by Gjilan!
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2011, 09:15 PM   #67
Buki
BANNED
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,767
Likes (Received): 623

Do ishte shumė mė mirė sikur Shqiperia te merrte shembullin e Kosovės dhe te filloje ti vendos shkronjat Shqipe nėpėr tabelat e rrugėve te saj!

Ato tabela jane te pasakta sepse ne Shqipėri nuk ka qytet te quajtur Vlore, Shkoder dhe Sarande por Vlorė, Shkodėr dhe Sarandė!
Buki no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2011, 12:08 AM   #68
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,188
Likes (Received): 1472

Quote:
Originally Posted by Buki View Post
Do ishte shumė mė mirė sikur Shqiperia te merrte shembullin e Kosovės dhe te filloje ti vendos shkronjat Shqipe nėpėr tabelat e rrugėve te saj!

Ato tabela jane te pasakta sepse ne Shqipėri nuk ka qytet te quajtur Vlore, Shkoder dhe Sarande por Vlorė, Shkodėr dhe Sarandė!
Jemi modernė ne, s'na duhet ė-ja
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2011, 12:09 AM   #69
k0ntir
kontir
 
k0ntir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,470
Likes (Received): 33

Quote:
Originally Posted by rene1234 View Post
Jemi modernė ne, s'na duhet ė-ja
Gabim. Jemi europiane.
__________________
www.shqiperiaetnike.com
k0ntir no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2011, 12:09 AM   #70
shpirtkosova
BANNED
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,373
Likes (Received): 6shpirtkosova no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2011, 12:32 AM   #71
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Buki View Post
Do ishte shumė mė mirė sikur Shqiperia te merrte shembullin e Kosovės dhe te filloje ti vendos shkronjat Shqipe nėpėr tabelat e rrugėve te saj!

Ato tabela jane te pasakta sepse ne Shqipėri nuk ka qytet te quajtur Vlore, Shkoder dhe Sarande por Vlorė, Shkodėr dhe Sarandė!
Do ishte mire, por do duhej te prodhoheshin tabelat ne Shqiperi. Pastaj problemi me tabelat ne Shqiperi eshte, se jane te shkruar te gjitha me germa te medhaja, do duhej te shkruhej si ne Kosove "Tiranė" dhe jo "TIRANE".
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2011, 02:38 AM   #72
EdBen
Registered User
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 68
Likes (Received): 3

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Do ishte mire, por do duhej te prodhoheshin tabelat ne Shqiperi. Pastaj problemi me tabelat ne Shqiperi eshte, se jane te shkruar te gjitha me germa te medhaja, do duhej te shkruhej si ne Kosove "Tiranė" dhe jo "TIRANE".

Per saktesi, ne rregulloren e gjuhes shqiper (kur kemi mesuar ne shkolle si femije) ekziston nje rregull qe kur shkruhen germa te medha te shypit mund te lejohet perdorimi i E-se pa pikat, sidomos ne fund te fjales qe nenkuptohet. Nese me bashkimin mbare shqiptare apo mbare evropian, ky rregull mund te rishikohet, por jo thjesht si ndryshim tabele por si njehsim i gjuhes shqipe.

Note: Per ata qe kane pyetje per rregullat apo perjashtimet e gjuhes shqipe kontaktoni mesueset e gjuhes shqipe. Ose ata qe quhen 'dizenjator' dhe kane nje far shkolle. Por kjo praktike eshte ne pergjithese dhe jo vetem ne tabelat rrugore dmth edhe gazetaret duhet ta dine. Ajo cfare dua te them eshte se ekziston nje rregull lehtesie te perdorimit dhe nuk eshte e rastesishme, por ndonje tabeleberes edhe mund ta bej nga experienca duke kopjuar te tjeret me me shume eksperience.

Last edited by EdBen; November 2nd, 2011 at 08:54 AM.
EdBen no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2011, 03:10 AM   #73
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by EdBen View Post
Per saktesi, ne rregulloren e gjuhes shqiper (kur kemi mesuar ne shkolle si femije) ekziston nje rregull qe kur shkruhen germa te medha te shypit mund te lejohet perdorimi i E-se pa pikat, sidomos ne fund te fjales qe nenkuptohet. Nese me bashkimin mbare shqiptare apo mbare evropian, ky rregull mund te rishikohet, por jo thjesht si ndryshim tabele por si njehsim i gjuhes shqipe.
Prandaj une thash, qe duhej te shkruhet ndryshe, jo "TIRANE" por "Tiranė".
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2011, 05:46 AM   #74
k0ntir
kontir
 
k0ntir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,470
Likes (Received): 33

Quote:
Originally Posted by EdBen View Post
Per saktesi, ne rregulloren e gjuhes shqiper (kur kemi mesuar ne shkolle si femije) ekziston nje rregull qe kur shkruhen germa te medha te shypit mund te lejohet perdorimi i E-se pa pikat, sidomos ne fund te fjales qe nenkuptohet. Nese me bashkimin mbare shqiptare apo mbare evropian, ky rregull mund te rishikohet, por jo thjesht si ndryshim tabele por si njehsim i gjuhes shqipe.
Ku e ke gjetur kete rregull se dhe Bill Gates e ka vendosur Ė ne tastiere?!
__________________
www.shqiperiaetnike.com
k0ntir no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2011, 04:07 PM   #75
Bashkebiseduesi
Registered User
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 139
Likes (Received): 12

Rregullat e germave te gjuhes shqipe, duhen pikesepari aplikuar nga shteti i cili ne shkoll na e meson e me pas imponon perdorimin e tyre. Ti "vendosin pikat mbi E" pasi pa te emri i qytet/fshatit ka nje tjeter kuptim ose ne te kundert le ti shkruajn ne nje gjuhe te huaj (eng ose it.) Meqe, ne nje fare sensi, kane dash te integrohen gjuhesisht ne arenen nderkombetare; para se te integrohen me pare politikisht..

Ka me mire se kshu?

1) Tirana (Tirane)
2) Durazzo (Durres)
3) Valona (Vlore)
4) Scutari (Shkoder)
5) Corizza (Korce)
6) Argirocastra (Gjirokaster)
7) Alessio (Lezhe)

Eh shqipo-shqipo.....
Bashkebiseduesi no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2011, 11:40 PM   #76
Zwanse
m'oderatori i ardhshem
 
Zwanse's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: New York
Posts: 2,367
Likes (Received): 291

Quote:
Originally Posted by EdBen View Post
Per saktesi, ne rregulloren e gjuhes shqiper (kur kemi mesuar ne shkolle si femije) ekziston nje rregull qe kur shkruhen germa te medha te shypit mund te lejohet perdorimi i E-se pa pikat, sidomos ne fund te fjales qe nenkuptohet. Nese me bashkimin mbare shqiptare apo mbare evropian, ky rregull mund te rishikohet, por jo thjesht si ndryshim tabele por si njehsim i gjuhes shqipe.
nga e nxorre kete rregull aman, se e kam hasur disa here ne forum dhe po aq here u jam pergjigjur. Eshte rregull drejtshkrimor i shkruar e zeza mbi te bardhe, e lexuar me vete syte e mi, po qe tani se gjej nga e kam lene ate librin, qe thote: ė e madhe shkruhet Ė (me dy pika lart) dhe jo E. PIKĖ.
Zwanse no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2011, 11:49 PM   #77
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

Ai nuk tha qe duhet pa pika.Tha qe lejohet dhe pa pika.
__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2011, 12:12 AM   #78
Zwanse
m'oderatori i ardhshem
 
Zwanse's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: New York
Posts: 2,367
Likes (Received): 291

Quote:
Originally Posted by L1nk1g View Post
Ai nuk tha qe duhet pa pika.Tha qe lejohet dhe pa pika.
nuk lejohet mor shok. rregulli eshte rregull. Merrni shembull nga Kosova, qe i ka tabelat rrugore per bukuri, te shkruara sakte, ndersa neve qe ne tabelat rrugore tregojme qe kemi shtet katunaresh.
Zwanse no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2011, 12:33 AM   #79
EdBen
Registered User
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 68
Likes (Received): 3

Quote:
Originally Posted by Zwanse View Post
nuk lejohet mor shok. rregulli eshte rregull. Merrni shembull nga Kosova, qe i ka tabelat rrugore per bukuri, te shkruara sakte, ndersa neve qe ne tabelat rrugore tregojme qe kemi shtet katunaresh.
E di si i thone kesaj: "Ne vend ti biesh gomarit, i bie samarit" ose "Ne vend ti biesh gozhdes i bie patkoit"

Une po sqaroj se nuk ja vlen te besh debat se te dyja palet kane te drejte dhe ceshtja nuk eshte se ka bere gabim ai qe ben tabelat rrugore. Kurse ca vazhdojne te diskutojne me zjarr, me patriotizem, etj. Nese keni debat diskutoheni ne nje forum qe flitet per gjuhen shqipe dhe ja coni komentet atyre qe merren me shqyrtimin e rregullave te gjuhes shqipe dhe jo atyre qe bejne rruget.

Qe te me kuptoni me mire, po ju them qe kur isha ne shkolle te mesme (ne kohen e Enverit) edhe une nuk e dija kete perjashtim apo lehtesim perdorimi keshtu qe rastisa prane nje dizenjatori profesionist dhe me tha qe nuk eshte gabim por lejohet dhe ashtu. Kam pyetur dhe mesues ne ate kohe dhe e kan pranuar. Tani qe po zhvillohen debate njehsimi te gjuhes shqipe duke perfshire edhe dialekte te tjera, mund ta rishikojne edhe kete se nuk eshte ndonje problem. Por nuk eshte se ashtu vendosen keto vitet e fundit te integrimit, ashtu ka qene leshimi me pare. (per ata qe nuk i kane pare komentet me lart: e kam fjalen per germen "Ė" qe ne publikime si tabelat ka qene lejuar perdorimi pa pikat ne krye)


Per sa i perket perdorimit te germave te medhaja te shtypit (PRISTINE) ne krahasim me (Pristinė), do te thoja qe behet me qellim qe te shihen me kollaj dhe nga sa me larg per shoferet. Dmth, nuk behet per bukuri por per lehtesi dallimi nga larg! Gjithashtu do te shtoja qe, madhesia e germave dhe tabelave behet ne perputhje me shpejtesine maksimale te lejuar ne rrugen ku vendosen keto tabela. Sa me e madhe shpejtesia, aq me te medha germat (apo tabelat) qe te mund te dallohen me heret nga drejtuesit e mjeteve.

Last edited by EdBen; November 3rd, 2011 at 01:04 AM.
EdBen no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2011, 02:05 AM   #80
k0ntir
kontir
 
k0ntir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,470
Likes (Received): 33

Dhe une ne kohen e dulles e kam bere shkollen por kete rregull se kam degjuar kurre. Paska qene zysha ime e dobet. Dhe nga studimet e fundit qe jane kryer ka dale qe eshte me e lehte per syrin njeriut te lexoj Tiranė sesa TIRANĖ.
__________________
www.shqiperiaetnike.com
k0ntir no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 06:57 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium