daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Rrugėt

Rrugėt Roads and Highways.

Reply

Thread Tools
Old September 6th, 2011, 12:34 AM   #61
tonylondon
Registered User

Likes (Received): 25

mos e flliqni forumin ju lutem

+ 1
tonylondon no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old September 14th, 2011, 01:12 AM   #62
endriel
Registered User

Likes (Received): 0

Ngelet duke u zene , ngaqe ju mungojne foto te sinjalistikes , ja ca qe kisha ne kompjuter :

Last edited by endriel; September 14th, 2011 at 01:27 AM.
endriel no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2011, 03:40 AM   #63
k0ntir
kontir

k0ntir's Avatar

Likes (Received): 33

Ti rrofsh per fotot po ku bie kjo VLORE? Se une vetem VLORĖ-n njoh.
Old September 14th, 2011, 03:45 AM   #64
shpirtkosova
BANNED

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by k0ntir View Post
Edhe une kam degjuar me pare per Sarandė por kurr per Sarande... qfare qyteti eshte ky?

----------------------------------

Disa nga Kosova:

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

Last edited by shpirtkosova; September 14th, 2011 at 04:12 AM.
shpirtkosova no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2011, 06:59 AM   #65
endriel
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by k0ntir View Post
Ska problem se dhe keshtu dhe ashtu shqiptaret e marrin vesh , do ishte me mire me pika e po ja qe u votua nje ligj qe dhe shtypi i shkruar dhe tabelat te behen pa piak . Imagjnoje sa pika duhet te kisha vendosur une vetem te kto dy rrjeshta qe po te shkruaj . Ne fund te fundit edhe pse ė i kam pa pika ti me kupton mire . Skeni pse te beni llafe per keto gjera se ska lezet . Megjithate te pakten tabelat ti vendosnin me pika lere shtypin e shkruar se eshte kohe e humbur kot . vlen dhe per ty kontir
endriel no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2011, 11:27 AM   #66
KingGenti
BANNED

Likes (Received): 2000

image hosted on flickr

by Gjilan!
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2011, 08:15 PM   #67
Buki
BANNED

Buki's Avatar

Likes (Received): 620

Do ishte shumė mė mirė sikur Shqiperia te merrte shembullin e Kosovės dhe te filloje ti vendos shkronjat Shqipe nėpėr tabelat e rrugėve te saj!

Ato tabela jane te pasakta sepse ne Shqipėri nuk ka qytet te quajtur Vlore, Shkoder dhe Sarande por Vlorė, Shkodėr dhe Sarandė!
Buki no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2011, 11:08 PM   #68
rene1234
Carpe Diem

rene1234's Avatar

Likes (Received): 479

Quote:
Originally Posted by Buki View Post
Do ishte shumė mė mirė sikur Shqiperia te merrte shembullin e Kosovės dhe te filloje ti vendos shkronjat Shqipe nėpėr tabelat e rrugėve te saj!

Ato tabela jane te pasakta sepse ne Shqipėri nuk ka qytet te quajtur Vlore, Shkoder dhe Sarande por Vlorė, Shkodėr dhe Sarandė!
Jemi modernė ne, s'na duhet ė-ja
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2011, 11:09 PM   #69
k0ntir
kontir

k0ntir's Avatar

Quote:
Originally Posted by rene1234 View Post
Jemi modernė ne, s'na duhet ė-ja
Gabim. Jemi europiane.
Old November 1st, 2011, 11:09 PM   #70
shpirtkosova
BANNED

Likes (Received): 1

shpirtkosova no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2011, 11:32 PM   #71
Tartanzan
BANNED

Likes (Received): 421

Quote:
Originally Posted by Buki View Post

Do ishte mire, por do duhej te prodhoheshin tabelat ne Shqiperi. Pastaj problemi me tabelat ne Shqiperi eshte, se jane te shkruar te gjitha me germa te medhaja, do duhej te shkruhej si ne Kosove "Tiranė" dhe jo "TIRANE".
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2011, 01:38 AM   #72
EdBen
Registered User

Likes (Received): 3

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Do ishte mire, por do duhej te prodhoheshin tabelat ne Shqiperi. Pastaj problemi me tabelat ne Shqiperi eshte, se jane te shkruar te gjitha me germa te medhaja, do duhej te shkruhej si ne Kosove "Tiranė" dhe jo "TIRANE".

Per saktesi, ne rregulloren e gjuhes shqiper (kur kemi mesuar ne shkolle si femije) ekziston nje rregull qe kur shkruhen germa te medha te shypit mund te lejohet perdorimi i E-se pa pikat, sidomos ne fund te fjales qe nenkuptohet. Nese me bashkimin mbare shqiptare apo mbare evropian, ky rregull mund te rishikohet, por jo thjesht si ndryshim tabele por si njehsim i gjuhes shqipe.

Note: Per ata qe kane pyetje per rregullat apo perjashtimet e gjuhes shqipe kontaktoni mesueset e gjuhes shqipe. Ose ata qe quhen 'dizenjator' dhe kane nje far shkolle. Por kjo praktike eshte ne pergjithese dhe jo vetem ne tabelat rrugore dmth edhe gazetaret duhet ta dine. Ajo cfare dua te them eshte se ekziston nje rregull lehtesie te perdorimit dhe nuk eshte e rastesishme, por ndonje tabeleberes edhe mund ta bej nga experienca duke kopjuar te tjeret me me shume eksperience.

Last edited by EdBen; November 2nd, 2011 at 07:54 AM.
EdBen no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2011, 02:10 AM   #73
Tartanzan
BANNED

Likes (Received): 421

Quote:
Originally Posted by EdBen View Post
Per saktesi, ne rregulloren e gjuhes shqiper (kur kemi mesuar ne shkolle si femije) ekziston nje rregull qe kur shkruhen germa te medha te shypit mund te lejohet perdorimi i E-se pa pikat, sidomos ne fund te fjales qe nenkuptohet. Nese me bashkimin mbare shqiptare apo mbare evropian, ky rregull mund te rishikohet, por jo thjesht si ndryshim tabele por si njehsim i gjuhes shqipe.
Prandaj une thash, qe duhej te shkruhet ndryshe, jo "TIRANE" por "Tiranė".
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2011, 04:46 AM   #74
k0ntir
kontir

k0ntir's Avatar

Quote:
Ku e ke gjetur kete rregull se dhe Bill Gates e ka vendosur Ė ne tastiere?!
Old November 2nd, 2011, 03:07 PM   #75
Bashkebiseduesi
Registered User

Likes (Received): 8

Rregullat e germave te gjuhes shqipe, duhen pikesepari aplikuar nga shteti i cili ne shkoll na e meson e me pas imponon perdorimin e tyre. Ti "vendosin pikat mbi E" pasi pa te emri i qytet/fshatit ka nje tjeter kuptim ose ne te kundert le ti shkruajn ne nje gjuhe te huaj (eng ose it.) Meqe, ne nje fare sensi, kane dash te integrohen gjuhesisht ne arenen nderkombetare; para se te integrohen me pare politikisht..

Ka me mire se kshu?

1) Tirana (Tirane)
2) Durazzo (Durres)
3) Valona (Vlore)
4) Scutari (Shkoder)
5) Corizza (Korce)
6) Argirocastra (Gjirokaster)
7) Alessio (Lezhe)

Eh shqipo-shqipo.....
Bashkebiseduesi no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2011, 10:40 PM   #76
Zwanse
m'oderatori i ardhshem

Zwanse's Avatar

Likes (Received): 133

Quote:
nga e nxorre kete rregull aman, se e kam hasur disa here ne forum dhe po aq here u jam pergjigjur. Eshte rregull drejtshkrimor i shkruar e zeza mbi te bardhe, e lexuar me vete syte e mi, po qe tani se gjej nga e kam lene ate librin, qe thote: ė e madhe shkruhet Ė (me dy pika lart) dhe jo E. PIKĖ.
Zwanse no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2011, 10:49 PM   #77
L1nk1g
FERT

L1nk1g's Avatar

Likes (Received): 734

Ai nuk tha qe duhet pa pika.Tha qe lejohet dhe pa pika.
Old November 2nd, 2011, 11:12 PM   #78
Zwanse
m'oderatori i ardhshem

Zwanse's Avatar

Likes (Received): 133

Quote:
Originally Posted by L1nk1g View Post
Ai nuk tha qe duhet pa pika.Tha qe lejohet dhe pa pika.
nuk lejohet mor shok. rregulli eshte rregull. Merrni shembull nga Kosova, qe i ka tabelat rrugore per bukuri, te shkruara sakte, ndersa neve qe ne tabelat rrugore tregojme qe kemi shtet katunaresh.
Zwanse no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2011, 11:33 PM   #79
EdBen
Registered User

Likes (Received): 3

Quote:
Originally Posted by Zwanse View Post
nuk lejohet mor shok. rregulli eshte rregull. Merrni shembull nga Kosova, qe i ka tabelat rrugore per bukuri, te shkruara sakte, ndersa neve qe ne tabelat rrugore tregojme qe kemi shtet katunaresh.
E di si i thone kesaj: "Ne vend ti biesh gomarit, i bie samarit" ose "Ne vend ti biesh gozhdes i bie patkoit"

Une po sqaroj se nuk ja vlen te besh debat se te dyja palet kane te drejte dhe ceshtja nuk eshte se ka bere gabim ai qe ben tabelat rrugore. Kurse ca vazhdojne te diskutojne me zjarr, me patriotizem, etj. Nese keni debat diskutoheni ne nje forum qe flitet per gjuhen shqipe dhe ja coni komentet atyre qe merren me shqyrtimin e rregullave te gjuhes shqipe dhe jo atyre qe bejne rruget.

Qe te me kuptoni me mire, po ju them qe kur isha ne shkolle te mesme (ne kohen e Enverit) edhe une nuk e dija kete perjashtim apo lehtesim perdorimi keshtu qe rastisa prane nje dizenjatori profesionist dhe me tha qe nuk eshte gabim por lejohet dhe ashtu. Kam pyetur dhe mesues ne ate kohe dhe e kan pranuar. Tani qe po zhvillohen debate njehsimi te gjuhes shqipe duke perfshire edhe dialekte te tjera, mund ta rishikojne edhe kete se nuk eshte ndonje problem. Por nuk eshte se ashtu vendosen keto vitet e fundit te integrimit, ashtu ka qene leshimi me pare. (per ata qe nuk i kane pare komentet me lart: e kam fjalen per germen "Ė" qe ne publikime si tabelat ka qene lejuar perdorimi pa pikat ne krye)

Per sa i perket perdorimit te germave te medhaja te shtypit (PRISTINE) ne krahasim me (Pristinė), do te thoja qe behet me qellim qe te shihen me kollaj dhe nga sa me larg per shoferet. Dmth, nuk behet per bukuri por per lehtesi dallimi nga larg! Gjithashtu do te shtoja qe, madhesia e germave dhe tabelave behet ne perputhje me shpejtesine maksimale te lejuar ne rrugen ku vendosen keto tabela. Sa me e madhe shpejtesia, aq me te medha germat (apo tabelat) qe te mund te dallohen me heret nga drejtuesit e mjeteve.

Last edited by EdBen; November 3rd, 2011 at 12:04 AM.
EdBen no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2011, 01:05 AM   #80
k0ntir
kontir

k0ntir's Avatar

Dhe une ne kohen e dulles e kam bere shkollen por kete rregull se kam degjuar kurre. Paska qene zysha ime e dobet. Dhe nga studimet e fundit qe jane kryer ka dale qe eshte me e lehte per syrin njeriut te lexoj Tiranė sesa TIRANĖ.

Thread Tools

Posting Rules