daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Rrugėt

Rrugėt Roads and Highways.

Reply
 
Thread Tools
Old December 13th, 2011, 03:03 PM   #101
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old December 13th, 2011, 03:22 PM   #102
Edi_H
Registered User
 
Edi_H's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Tirana
Posts: 6,853
Likes (Received): 5985


Gabim drejtshkrimi. Duhet MORINĖ, KUKĖS, KORĒĖ, KOLONJĖ.
Edi_H no está en línea   Reply With Quote
Old December 13th, 2011, 05:36 PM   #103
k0ntir
kontir
 
k0ntir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,470
Likes (Received): 33

Psh ne tabelat italiane shkruhet italia me sa di une kurse brenda Republikes se SHQIPĖRISĖ shkruhet albania. Nuk e llogjikoj dot. Pastaj Ė dhe Ē as qe mendohen per tu perdorur. Mire qe nuk e shkruajne KORQĖ mqs e ngaterrojne ē-nė me q-nė. Ose BULĒIZĖ
__________________
www.shqiperiaetnike.com
k0ntir no está en línea   Reply With Quote
Old December 13th, 2011, 08:56 PM   #104
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,475
Likes (Received): 3105

Ne Itali ka edhe kshtu:!!!
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2012, 07:01 PM   #105
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904Nga:Vasil Miho
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old July 24th, 2012, 04:57 PM   #106
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Nė rrugėn e bregdetit.

[IMG]http://oi47.************/rvvo8z.jpg[/IMG]
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old July 25th, 2012, 10:41 AM   #107
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

[IMG]http://oi47.************/jtmmoz.jpg[/IMG]
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old September 30th, 2012, 10:28 PM   #108
814
Registered User
 
814's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Lezhė / Bolognė
Posts: 73
Likes (Received): 5

Pershendetje,

desha te di ku mund te gjej listen rrugeve te shqiperise? E kam fjalen per numrat e rrugeve shteterore, te rretheve, etj. Mundesisht te jete burim nga ndonje agjenci shteterore. Ju faleminderit shume.
814 no está en línea   Reply With Quote
Old September 30th, 2012, 10:40 PM   #109
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Quote:
Originally Posted by 814 View Post
Pershendetje,

desha te di ku mund te gjej listen rrugeve te shqiperise? E kam fjalen per numrat e rrugeve shteterore, te rretheve, etj. Mundesisht te jete burim nga ndonje agjenci shteterore. Ju faleminderit shume.
Harta e rrugeve gjendet ne faqen e Ministrise se Transportit: http://www.mppt.gov.al/

Aty kliko "Transporti" (ne pjesen e majte te faqes) dhe pastaj kliko "Transporti Rrugor" dhe ne fund kliko "Harta e rrjetit rrugor tė Republikės sė Shqipėrisė (II)". Do te filloj te shkarkohet nje *.pdf dokument. Eshte harta e detajume e rrugeve te Shqiperise. Fatkeqesisht, nuk jane numrat e rrugeve...

Rruget me numra me se miri jane te shenume ne Google Maps dhe ne Openstreetmap.org
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old September 30th, 2012, 11:19 PM   #110
814
Registered User
 
814's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Lezhė / Bolognė
Posts: 73
Likes (Received): 5

Quote:
Originally Posted by Arbenit View Post
Harta e rrugeve gjendet ne faqen e Ministrise se Transportit: http://www.mppt.gov.al/

Aty kliko "Transporti" (ne pjesen e majte te faqes) dhe pastaj kliko "Transporti Rrugor" dhe ne fund kliko "Harta e rrjetit rrugor tė Republikės sė Shqipėrisė (II)". Do te filloj te shkarkohet nje *.pdf dokument. Eshte harta e detajume e rrugeve te Shqiperise. Fatkeqesisht, nuk jane numrat e rrugeve...

Rruget me numra me se miri jane te shenume ne Google Maps dhe ne Openstreetmap.org
Faleminderit, e kam pare ate pdf po pyeta pikerisht se aty nuk jane numrat.

Kam motive te vlefshme per te ditur me saktesi rruget ne baze te numerit prandaj do ti lutesha kujtdo nqs e di linkun se ku mund te gjej keto informacione. Flm.
814 no está en línea   Reply With Quote
Old September 30th, 2012, 11:55 PM   #111
814
Registered User
 
814's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Lezhė / Bolognė
Posts: 73
Likes (Received): 5

Desha te shpreh edhe une mendimin tim persa i perket shenjave rrugore. Mendoj se sinjalistika eshte shume e rendesishme jo vetem per permbajtjen per edhe per formen. Sinjalistika korrekte, informuese dhe e bukur i pakeson stresin shoferit dhe ia ben rrugen me te lehte.

1. permbajtja. duhet te jape me saktesi dhe shpejtesi informacionin e duhur per shoferat sidomos neper degezime.

2. forma. duhet te jete sipas rregullave te nenshkruara, duhet te jete fosforeshente, te kete ngjyren e duhur.

3. menyra. kjo eshte ajo qe e zgjedhin shtetet vete. materiali i tabelave, sheshtesia e persosur e tabeles pa asnje gunge, siperfaqja e tabeles e njejte apo me shirita, forma dhe madhesia e fontit (shkronjave), shkronja kapitale apo te vogla, etj etj.


Deri me tani kam udhetuar shume shpesh me makine ne keto shtete: Itali, Gjermani, Zvicerr, Kroaci, Mali i Zi, Belgjike, Luksemburg, Liechtenstein, Hollande, Macedoni dhe natyrisht kohet e fundit edhe ne Shqiperi dhe kam krijuar nje ide per sinjalistiken e te gjitha ketyre vendeve.

Kam arritur ne konkluzionin se Kosova ka marre me te miren e te gjitha shteteve. Sinjalistika e re qe po ndertohet ne Kosove eshte thjesht sublime, estetike, e bukur, informuese, me shkronja te vogla, reflektuese, dhe askund nuk mungon kurre ė/Ė. Kosova ka pasur menēurinĖ te marre sintezen me te mire te shenjave europiane (konkretisht gjermano/zvicerrane).

Kurse autoritetet shqiptare, qe as qe ia kane idene, kane kopjuar thjesht sistemin italian duke i shtuar edhe shemturine dhe injorancen shqiptare. Tabelat jane me shkronja kapitale, me gabimi te theksuara gramatikale dhe sintaksore, ne te njejten tabele qytetet shkruhen nje here ne te shquar dhe heren tjeter ne te pashquar, ne 99% te rasteve nuk vendoset Ė por shkruhet si E. Duhet me qene te kujdesshem ne shqiperi se tabelat treguese me shigjete mund te te drejtojne ne kanal. Autoritetet nuk tregojne kujdes me mirembajtjen e tabelave. Kto shpeshhere jane me gunga, mi bira plumbash apo guresh, te rrezuara, te permbysura dhe te mbuluara nga ferrat.

Kur udheton ne shqiperi dhe sheh tabelat te ngrihet tensioni. Eshte krim i vertete. Pergezime kosoves.
814 no está en línea   Reply With Quote
Old December 19th, 2012, 11:53 AM   #112
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

caroline
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old March 19th, 2013, 12:54 AM   #113
814
Registered User
 
814's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Location: Lezhė / Bolognė
Posts: 73
Likes (Received): 5

Ku bazohen inxhinjerat e Ministrisė sė trasporteve kur pjesės mė tė madhe tė rrugėve i kanė vėnė titullin Rrugė shtetėrore?! Psh rruga SH25 ėshtė rrugė qorre dhe tė ēon deri nė Koman. Edhe rruga SH32 ėshtė rrugė qorre dhe nga Lezha tė ēon deri nė Shėngjin. Kto janė rrugė provinciale ose rrugė rrethi pavarėsisht se janė tė vetmet qė tė ēojnė nė ato destinacione.
814 no está en línea   Reply With Quote
Old March 19th, 2013, 02:36 AM   #114
k0ntir
kontir
 
k0ntir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,470
Likes (Received): 33

Kush kush? Inxhinjeret? Po te kishte specialist dhe standarte si per rruget ashtu dhe per gjuhen nuk do kishin vendosur tabela pa kuptin e ne gjuhe te huaja. Ne disa tabela thote "TIRANĖ" ne disa TIRANE pastaj ka dhe nga ato qe thone "FAN CENTER"(pa pike kuptimi). Prit sa te vijne tabelat nga kina. Duhet te mesosh kinezce....Apo rruget qe quhen kot autostrada(pothuajse te gjitha) pervec disa superstradave. Nuk merret vesh se ku fillon e mbaron rruga. A1, Sh4, F11, K35, C50. Gjithashtu do kishte anashkalime ose unaza e jo bypass-e me aksese e pa bankina me karraxhata per karotreca qe del ke fusha me speca. E kupton qe gjithcka eshte nje kopje e shemtuar sepse keta inxhinjeret pertojne te krijojne standarte keshtu qe i kopjojne marrin rrogen e jane ne rregull. Pra e mbaruan dhe nje autostrade. Standartet e gjithcka tjeter eshte ne nivelin -0.....mos u lodh kot
__________________
www.shqiperiaetnike.com
k0ntir no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2013, 06:34 PM   #115
k0ntir
kontir
 
k0ntir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,470
Likes (Received): 33

Ne Ulqin shkruhet Tiranė:
image hosted on flickr


kurse ne RSH shkruhet TIRANE:


E shkaterroj u.kristal gjithcka me ato diplomat....
__________________
www.shqiperiaetnike.com
k0ntir no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2013, 08:52 PM   #116
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024


Nuk vihen pikat siper germave kapitale.
__________________

Tartanzan liked this post
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2013, 09:49 PM   #117
k0ntir
kontir
 
k0ntir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,470
Likes (Received): 33

Kristali e ka shpikur kete gje...?? Atehere per cfare eshte krijuar "Ė"? Apo per akses te limituar linguistik ne shkrime eseje... Po kjo:

__________________
www.shqiperiaetnike.com
k0ntir no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2013, 10:27 PM   #118
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024


Kjo tabele eshte gabim.Nuk vihen pra dhe mos diskuto kot,kush i ve pikat mbi germat kapitale duhet i futet edhe njehere shqipes.
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old June 4th, 2013, 12:09 AM   #119
k0ntir
kontir
 
k0ntir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,470
Likes (Received): 33

Ajo tabele eshte shume ne rregull....pikat vihen mbi E ajo as qe diskutohet se nuk e kemi bere klasen e pare ne 2000 qe mos e dime se si shkruhet por problemi qendron u.kristalet....qe i kane diplomat me aksese te limituara e karanxhata per web....nqs shkruhet TIRANE dhe Ė-ja kuptohet atahere perse na duhet Ē,Ė,Q? Me mire e shkruajme KORCA...do e bejme alfabetin vetem me 10 shkronja te tjerat kuptohen....
__________________
www.shqiperiaetnike.com

omnipotent liked this post
k0ntir no está en línea   Reply With Quote
Old June 4th, 2013, 12:35 PM   #120
Zwanse
m'oderatori i ardhshem
 
Zwanse's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: New York
Posts: 2,367
Likes (Received): 291

ik o kingGent maro klasen e pare, kur sdi mos fol kot.
__________________
o serbė o burra zakoni, ē'u dhjet ne brekė nga droni
Zwanse no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 04:47 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium