daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Rrugėt

Rrugėt Roads and Highways.

Reply
 
Thread Tools
Old November 17th, 2011, 02:10 PM   #141
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Vasilo, ku je o burr?! Eja fol ti, se ti je i vetmi qe mund ta di. Qe te morrin fund kto hamendjet ketu.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old November 17th, 2011, 03:09 PM   #142
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

A thua se Vasili eshte inxhinieri qe po merret me rrugen.
__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old November 17th, 2011, 03:23 PM   #143
doctorx
Registered User
 
doctorx's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Tirana
Posts: 4,148
Likes (Received): 1823

Vetet besoni qe eshte hapur nje tunel 2. ca km dhe ska prer i madhi nje gjys shiriti??!!! Po me cudisni!
doctorx no está en línea   Reply With Quote
Old November 17th, 2011, 03:48 PM   #144
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

Po he pra..
__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old November 17th, 2011, 05:31 PM   #145
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by L1nk1g View Post
A thua se Vasili eshte inxhinieri qe po merret me rrugen.
Jo, po Vasili e ka pa se ku punohet e ku jo dhe ka bo fotografia.

Vetem Vasili mund me u dhon njiher e pergjithmon fund ktyne hamendjeve me FAKTE e jo me "ka pre apo s'ka pre shirita filon fisteku"!

Last edited by Tartanzan; November 17th, 2011 at 05:38 PM.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old November 17th, 2011, 10:19 PM   #146
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Jo, po Vasili e ka pa se ku punohet e ku jo dhe ka bo fotografia.

Vetem Vasili mund me u dhon njiher e pergjithmon fund ktyne hamendjeve me FAKTE e jo me "ka pre apo s'ka pre shirita filon fisteku"!
Vasili ka qen ne Shkallen e Tujanit dhe ka pare se ca eshte duke u bere aty.Ska qene andej nga po behet biseda.
__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2011, 05:12 PM   #147
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Sipas disa informatave qe i kam, tuneli paska fillu me u hape. Shpresoj me e pru naj foto ketu se shpejti.
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old November 20th, 2011, 09:57 PM   #148
plasma2008
http://www.panoramio.com/
 
plasma2008's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Tirana
Posts: 2,016
Likes (Received): 477

Quote:
Originally Posted by L1nk1g View Post
Vasili ka qen ne Shkallen e Tujanit dhe ka pare se ca eshte duke u bere aty.Ska qene andej nga po behet biseda.
Eshte e vertete.Une kam qene deri tek Shkalla e Tujanit. Nuk kam degjuar te kete filluar tuneli.Deri aty rruga kishte ecur mire. Une kam qene para nja 30 diteve aty Shpresoj mos shkoj perseri mbas ca ditesh
plasma2008 no está en línea   Reply With Quote
Old November 20th, 2011, 10:27 PM   #149
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Linqe per me i pa disa foto nga punet aktuale ne Rrugen e Arberit. Fotot nuk po i postoj sepse nuk e kam marre lejen, ende.


http://www.facebook.com/media/set/?s...2605612&type=3

http://www.facebook.com/media/set/?s...2605612&type=1


__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old November 20th, 2011, 10:28 PM   #150
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966Tamam sic thote gazetari.Tuneli eshte hapur dhe po asfaltohet!
__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2011, 09:55 AM   #151
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,370

Nuk ka mundesi qe ajo shpella e shpuar ne ato fotot e FB-se te jete tuneli i kesaj rruge. Tuneli i Qafė Murrizės do kete nje gjatesi prej 3.3 km, pra do jete me i madh se ai i autostrades Tiranė-Elbasan qe eshte peruruar nja tre here deri me sot.
Ky tunel do ndertohet brenda nje gjeologjie shume komplekse dhe bashke me Uren e Vashės do jene dy veprat me te nderlikuara te kesaj rruge dhe qe do nevojitet nje financim jo i vogel qe te realizohen.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2011, 10:55 AM   #152
shqipo
Registered User
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 869
Likes (Received): 109

Quote:
Originally Posted by 7t View Post
Nuk ka mundesi qe ajo shpella e shpuar ne ato fotot e FB-se te jete tuneli i kesaj rruge. Tuneli i Qafė Murrizės do kete nje gjatesi prej 3.3 km, pra do jete me i madh se ai i autostrades Tiranė-Elbasan qe eshte peruruar nja tre here deri me sot.
Ky tunel do ndertohet brenda nje gjeologjie shume komplekse dhe bashke me Uren e Vashės do jene dy veprat me te nderlikuara te kesaj rruge dhe qe do nevojitet nje financim jo i vogel qe te realizohen.

+1 (kujtova se po me benin vetem mua syte, sepse nuk me ngjante si nje tunel i koherave moderne)
shqipo está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 21st, 2011, 12:27 PM   #153
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

-2
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2011, 02:26 PM   #154
shqipo
Registered User
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 869
Likes (Received): 109

Rruga e Arbėrit, shkurtohet tuneli ulet kostoja

Tėrhequr mė 14 Prill 2011


Shkurtimi i tunelit 3.5 kilometra nė rrugėn e Arbėrit krijon mundėsinė qė kjo vepėr tė ndėrtohet mė shpejt dhe me kosto mė tė ulta. Projektuesi i rrugės inxhinieri Faruk Kaba thotė se po punohet qė tuneli do tė shkurtohet me rreth 700 metra lineare dhe se projekti pėrfundimtar mund tė jetė gati pėr afėrsisht dy muaj. "Ėshtė vendosur qė tė ngrihet tuneli nė kuotė, nga kuotat rreth 820
nė kuota 930-940, pra, rreth 100-120 metra. Kjo do tė ketė njė impakt pozitiv, si nė koston e ndėrtimit tė kėtij tuneli, nė sigurinė e kėtij ndėrtimi, sepse takohen formacione te mira, nga pikėpamja gjeologjike, gjithashtu dhe nė afatet e ndėrtimit tė kėtij tuneli, qė ėshtė shumė e rėndėsishme", tha Faruk Kaba, drejtor Infratransprojekt. Shkurtimi i tunelit ul kostot e ndėrtimit por ndryshe nga se ka qenė parashikuar nė studimin e fizibilitetit kjo rrugė do tė jetė mė e shtrenjtė. "Nga Tirana deri nė urėn e Cerenecit do kushtojė rreth 300 milionė euro", vijoi Kaba. Rruga e Arbėrit ėshtė njė nga arteriet e rėndėsishme qė lidh Tiranėn me pjesėn lindore tė vendit. Ajo e shkurton distancėn aktuale Tiranė-Peshkopi e mė tej me 100 kilometra. Ndėrtimi i rrugės sė Arbėrit pritet tė shkurtojė distancėn aktuale mes Tiranės dhe Shkupit me rreth 100 km, ndaj dhe do tė procedohet me tė gjithė shpejtėsinė e mundshme pėr ndėrtimin e kėsaj arterie kryesore. Ndėrkohė janė instruktuar studiot projektuese qė tė zgjedhin alternativėn mė tė shkurtėr tė Rrugės sė Arbėrit, pavarėsisht kostove financiare qė mund tė jenė mė tė larta. Mėsohet se, tre lotet kanė ecuri tė mirė. Nga Bulqiza deri nė Gurin e Bardhė projekti ėshtė tenderuar vitin qė kaloi dhe presim pėrfundimin e tij shumė shpejt, ndėrsa dy lotet e tjera nga Guri i Bardhė deri nė Qafė Murriza dhe nga Qafė Murriza deri nė Tiranė, janė nė procedura tenderimi. Pėr secilin lot do tė aplikohet e njėjta procedurė. Rruga e Arbėrit cilėsohet si e dyta pėr vlerat e ekonomike pas rrugės Kukės Morinė. Ndėrtimi i Rrugės sė Arbėrit shkurton nė mėnyrė tė ndjeshme rrugėn e transportit qė lidhin Tiranėn dhe portin e Durrėsit me Dibrėn, Peshkopinė, Matin, Shkupin. Rruga e Dibrės, e quajtur Rruga e Arbėrit, ėshtė e gjatė 75 kilometra. Sipas projektit, rruga parashikohet tė pėrshkohet me shpejtėsi mesatare 80 kilometra nė orė, duke mėnjanuar nė maksimum ngjitjet malore edhe se ndėrpret vargmale me lartėsi mbi 1500 2000 metra.

http://lajme.shqiperia.com/lajme/art...i-ulet-kostoja

nuk kuptoj nese kjo thote 3500 metra-700 = 2800 metra tunel, ose se gjatesija perfundimtare do jete 700 metra. nqs esht kjo e dyta atehere ato fotot mund edhe tme bindin se behet fjale per kete tunel
shqipo está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 21st, 2011, 02:55 PM   #155
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,370

Tek shkrimi #117 i shqipos, artikulli i faqes Scan Tv permend gjatesine e tunelit qe do jete 2.6 km. Pra, me shkurtimin prej 700m te projektit fillestar i bie qe te jete 2.6 km qe e ben prape me te gjate se tuneli i autostrades Tirane-Elbasan. Dhe duke marre parasysh se ky i fundit eshte peruruar tre here, me duket e habitshme qe tuneli qe paska kohe qe ka filluar punimet tek Qafa e Murrizės nuk eshte peruruar dhe s'ka pasur asnje lajm rreth fillimit te punimeve gjate gjithe ketyre muajve.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2011, 02:56 PM   #156
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

Quote:
Originally Posted by 7t View Post
Nuk ka mundesi qe ajo shpella e shpuar ne ato fotot e FB-se te jete tuneli i kesaj rruge. Tuneli i Qafė Murrizės do kete nje gjatesi prej 3.3 km, pra do jete me i madh se ai i autostrades Tiranė-Elbasan qe eshte peruruar nja tre here deri me sot.
Ky tunel do ndertohet brenda nje gjeologjie shume komplekse dhe bashke me Uren e Vashės do jene dy veprat me te nderlikuara te kesaj rruge dhe qe do nevojitet nje financim jo i vogel qe te realizohen.
Qe ky ne foto eshte tunel nuk e luan as topi.Eshte apo jo ai 3,3 km qe po flitet,nuk te them dot po qe ky eshte tunel eshte e padiskutueshme.
__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2011, 03:19 PM   #157
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,370

Citim nga artikulli i postuar nga plasma2008 te kjo teme ne daten 27 Gusht te ketij viti:


Quote:
" Qafa e Murrizės do tė kalohet me njė tunel rreth 3.5 kilometra tė gjatė dhe mė pas njė tunel nė afėrsi tė Gurit tė Bardhė me gjatėsi rreth 0.6 kilometra

" Njė urė e njė tipi tė veēantė, e pandėrtuar ndonjėherė nė vendin tonė, me gjatėsi rreth 300 metra, me tre hapėsira, ku hapėsira mė e madhe ėshtė 140 metra do tė ndėrtohet mbi urėn e Vashės

" Rruga do tė ketė edhe njė serė veprash tė tjera, ndėr tė cilat spikasin tre viadukte me lartėsi mbi 20-25 metra secili, dhjetėra ura tė tjera tė shumta mė tė vogla, mure nė formėn e "terra armata", njė teknologji e veēantė kjo pėr urat e kėtyre madhėsive e tė tjerė vepra mė tė vogla

" Rruga do tė jetė e asfaltuar me gjerėsi 9 metra tė asfaltit dhe dy bankina tė paasfaltuara nga 1 metėr, pra gjithsej 11 metra

" Parametrat gjeometrike janė tė tillė qė do tė lejojnė njė lėvizje me shpejtėsi 80 deri 100 kilometra nė orė pa probleme, pasi e gjithė rruga do tė shoqėrohet me njė sinjalistikė moderne bashkėkohore

" Rruga do tė ketė dhe njė lidhje tė veēantė me rrugėn nacionale Burrel - Klos - Bulqizė, e cila nga Klosi tek Ura e re e Vashės do tė jetė 3 kilometra e gjatė. Nė kėtė mėnyrė edhe Burreli do tė lidhet me Tiranėn nė njė distancė prej vetėm 57 kilometra, ndėrsa Klosi me vetėm 40 kilometra

" Vetėm tuneli i Murrizit kushton rreth 90 milion euro. Vėshtirėsia e tij shtohet po tė kemi parasysh kushtet gjeologjike ku kalon ky tunel, tė cilat janė nga mė tė dobėtat. Pėr tė pėrcaktuar pozicionin mė tė pėrshtatshėm tė tij janė bėrė tentativa tė shumta dhe grupi i inxhinerėve ėshtė i besimit se ka gjetur pozicionin mė tė pėrshtatshėm. Tuneli fillon nė shtėpitė e sipėrme tė fshatit Murrizė nga krahu i Tiranės dhe del nė grykėn e lumit tė Mashnorit, pranė shtėpive tė fshatit Xibėr, poshtė shkollės sė kėtij fshati, nė kuota rreth 820 metra mbi nivelin e detit.
Pra, me sa duket, ajo shpella e hapur mund te jete ne fakt tuneli tek Guri i Bardhe qe permendet me siper me gjatesi 600 m.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2011, 03:22 PM   #158
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

Mundet.Por te kete filluar ai tjetri pa u prere nje shirit se besoj kurre.
__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2011, 03:31 PM   #159
shqipo
Registered User
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 869
Likes (Received): 109pak si habites gjithsesi ai tunel (shpelle), nuk ta mbush mendjen se mund te jete nje tunel i nje rruge te rendesishme (sepse e tille duhet te jete) si kjo e rruges se arberit
shqipo está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 21st, 2011, 04:33 PM   #160
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,370

Per me teper, ndodhet buze gremines qe e ben shume te rrezikshem qarkullimin e automjeteve.
7t no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
ilirida

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 03:33 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium