daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Prishtina

Prishtina Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old August 27th, 2011, 02:13 AM   #21
Luan
Registered User
 
Luan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Gjakova
Posts: 58
Likes (Received): 0

del.
__________________
"Never go to excess, but let moderation be your guide."
Marcus Tullius Cicero

Last edited by Luan; August 27th, 2011 at 02:30 AM.
Luan no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 02:29 AM   #22
Luan
Registered User
 
Luan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Gjakova
Posts: 58
Likes (Received): 0

Ok Prishtina paska plan rregullativ veq se koka shume plan intersgji.
Mustafa u zgjedh sepse une jom njo prej atyne qe e perkrahi shume. Shpresoj qe ka mu bo i drejt edhe ne ket rast edhe e perfaqson shumicen.

Flm
__________________
"Never go to excess, but let moderation be your guide."
Marcus Tullius Cicero
Luan no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 04:18 AM   #23
ast
Registered User
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 201
Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by UserFree View Post
Cka po te brengos? Nese deshiron mu kunderpergjigj si njeri, atehere bene. Jo, jo mos "llomit" ti.

Xhami ka prishtina plot, PO.
Arseyet qe i jepni per xhami jane aq qesharake, aq tipike te nje te pashkollumi qe ju eshte shperla truni nga disa arabe. FAKT.

Kem fol shume per kete tem, kryesisht diskutimi ka pas tboj me sharje e ofendime tnatyrave ma te rana ndaj favoruesve te xhamise. Keshtu qe sja vlen me fol ma mu lodh, urrejtja te disa osht e mbjellun npalc edhe qaq ky debat. Sidoqofte gjithkush me tveten, amo qisi ofendime as Ivani e Dragani qe i kom pas nhymje para lufte skan bo.
ast no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 04:18 AM   #24
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 4,512
Likes (Received): 1530

Quote:
Originally Posted by Luan View Post
Ok Prishtina paska plan rregullativ veq se koka shume plan intersgji.
Mustafa u zgjedh sepse une jom njo prej atyne qe e perkrahi shume. Shpresoj qe ka mu bo i drejt edhe ne ket rast edhe e perfaqson shumicen.

Flm
Shume po e permendi 'deshiren e shumices"? Ka dole ti ne perfundim se eshte deshire e shumices...e une po te thom se xhamia ne Qender eshte deshire e "pakices".
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 05:31 AM   #25
shpirtkosova
BANNED
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,373
Likes (Received): 6

Shum problem tek Shqipetaret kur vjen puna tek feha... apet kthehmi te hapi 1 sa i perket kesaje Xhamise se madhe... Une nuk jam musliman ekstrem ne qfaredo menyre por nese kemi katedrale shum te madhe ne qender pse mos te kemi edhe nje gjami ne masa diku njesoje bazuar ne nje arkitekture shum moderne?

Ne nje demokraci moderne dhe Evropiane "multi-kultura" dhe bashkjetesa e feheve apo kombeve te ndryshme eshte thelb kryesore i perparimit shoqerore. Jemi nje popull qe krenohemi ne bashkejetese nder-fetare dhe nuk duhet qe kjo te perkthehet ne ndonje "radikalizm islamik".

Shqipetaret jan shum larg kesaje... Une 100% jam pro nje xhamie te madhe dhe te bukur ne Prishtine por jam kunder ketyreve qe insistojne "ose nderto ku thejme na ose hiq", kjo nuk eshte e drejte ndaj askujt.

Te dy palet duhet te jene me te drejt dhe me te rehatshem duke zgjedhur kompromis diku ne mes te bisedave tek qeshtja. Une si Shqipetare i perkatsise muslimane jam pro xhamise dhe pro katedrales, jemi nje popull dhe duhemi te respektojme besimet e njeri tjetrit. Dy part kemi luftuar se bashku kunder Serbit, pse mos te bashkjetojme se bashku te gjithe ne paqe pa pasur nevoje per gjithe keto kundershtime?Kjo duhet te jet shembull per Prishtinen.

Last edited by shpirtkosova; August 27th, 2011 at 05:37 AM.
shpirtkosova no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 05:56 AM   #26
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 4,512
Likes (Received): 1530

Per shiprtkosova

Sa xhamija i ka Prishtina? Po te garantoj me rrethine i ka dikund 30-40. Kemi edhe xhamin e madhe... cka po dojne ma shume. A po doni me shume xhamia se ndertesa ne Prishtine? Plus kjo xhami ndertohet veq per "inati" te katedrales. Qe per mu tregon faktin se Kosova po shkon drejt nje muslimanizmit fundametalist.
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 12:12 PM   #27
3rd Eye
Irrumabo vos
 
3rd Eye's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: London
Posts: 283
Likes (Received): 84

Quote:
Originally Posted by Plisat View Post
Per shiprtkosova

Sa xhamija i ka Prishtina? Po te garantoj me rrethine i ka dikund 30-40. Kemi edhe xhamin e madhe... cka po dojne ma shume. A po doni me shume xhamia se ndertesa ne Prishtine? Plus kjo xhami ndertohet veq per "inati" te katedrales. Qe per mu tregon faktin se Kosova po shkon drejt nje muslimanizmit fundametalist.
Pajtohna krejtsisht me ty Plisat... nuk osht puna se kan nevoj po jan thjesht ni grup ekstrem i do njerzve qe skan me cka me u mar edhe dojn me maru ni xhami per inati t'katedrales qysh po thu edhe ti... Prishtina e ka pas ni katedrale deri n'vitet e 60-ta kur kumunistat e kan rrafshu edhe kjo katedralja qe u ndertu qitash osht bo ma shum si zavendsim i sajna.
Prishtina i ka nashta rreth 70 xhamijame rrethine... do bile funksunojn neper shpija private (jan dikun nja 10 copa kesi soj veq ne Kodren e Diellit) shumica e tyne jan ndertu ma luftes prej do shoqatave 'humanitare' arabe!!

Kjo ska t'boj me multi-kulti europiane osht thjesht dominimi ekstrem i ni feje kunder tjetres... e per neve si shqiptare me ni histori te hjekun ku e kemi ndrru fen sa here qe na ka konvenu per me mbijetu ekonomikisht nuk ka aspak hije me u mar me ksi lloj pune.

Pom cudit qeveria qe hala si ka ra n'men sa serioze ekstremizmi fetar o ka bohet n'Kosove. Do njerz thejsht po lypen me jau pip robt.
3rd Eye no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 03:25 PM   #28
DARDHAN
BANNED
 
DARDHAN's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Zürich-Swiss
Posts: 589
Likes (Received): 3

Quote:
Originally Posted by Plisat View Post
Per shiprtkosova

Sa xhamija i ka Prishtina? Po te garantoj me rrethine i ka dikund 30-40. Kemi edhe xhamin e madhe... cka po dojne ma shume. A po doni me shume xhamia se ndertesa ne Prishtine? Plus kjo xhami ndertohet veq per "inati" te katedrales. Qe per mu tregon faktin se Kosova po shkon drejt nje muslimanizmit fundametalist.

Pajtohem plotesisht me ty Plisat. Bolle ma bolle i kemi durue keta klysha te Azise te cilet po tentojn ta tjetersojn Indin Kombetare Shqiptare Mjafte ma ka ardhe momenti ta ngrise zerin ajo shumica qe perfaqson gjakun e pastert Shqiptare dhe te ju tregoje vendin ketyre klyshve te Azise.


S`ka Xhami te madhe te Kultures Aziatiko-Arabe ne qender te Prishines pa u kall Arabia e tane Azia me keta klysha ket gjuhe duhet me perdore se keta per nder nuk lane sen pa bo.


Ne shumica Shqiptare jemi per praktikimin e Islamit Tradicional i cili esht praktikuar me shekuj ne Kosove Islame ky minimale te cilin e kan praktikuar Babxhyshet dhe sterxhyshet tane ,Ne jemi kategorikish kunder Islamit Vehabiste te perhapur ne Kosove, Islame ky Politike i lidhuar me terorizmin dhe Anti-Amerikane e Anti-Evropiane

Last edited by DARDHAN; August 27th, 2011 at 03:32 PM.
DARDHAN no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 03:58 PM   #29
ast
Registered User
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 201
Likes (Received): 4

Po kush po tvet more ty se per qa je, ani "ne" hajmedet. Praktiko ti fen tane e bo qa dush, e boll fole palidhje se po vjen era. Se po u deshka ty e qiftat tu me e i vet qysh me jetu.

Prishtina ka 13 xhami sa per info qe mesatarisht i nxojn prej 200 dej 500 veta mrena maximum. Llogarit sa banor ka Prishtina, let del let bon naj hulumtim najnjani masi qaq po ju intereson a ka nevoje. Ato xhami jon per pjesen e vjeter te qytetit. Po spo lodhna me fol hiq se kom tboj me njerz qe kan tmbjellun urrejtje edhe me shume entuziazem e reflektojne gjithkah. E sa per kto shqiptarizmat tua haveri jem, ju ka dal boja ktyne seneve. Nvitin 2011 spo pijn ma uj.

"PO TE MOS ISHTE ISLAMI SHQIPTARET DO TE ISHIN ME SHUME POR JO SHQIPTAR"
FAIK KONICA

Tolerance fetare ka pas gjithmone shkaku se muslimanet (shumica) kane qene tolerante sepse eshte prej parimeve te fese me qene ashtu. Po sot turlifar takayti e turlifar thmije u rrit e nuk e shpreh ni mendim nmenyre civilizuse po kishe po thom diqka interesant tu e sha tjetrin.

Deshtem apo sdeshtem, musliman jemi shumica. Edhe mos kofshim praktikant krejt, Bajramin e xhumane e falin shume edhe qat Bajram e qat xhuma thjesht du me fal rahat edhe taman ne objekt mrena, as ne oborr as nshi as nbor. Edhe spo du me pagu qira cdo muj per objekt per me i kry ritet fetare.
ast no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 05:22 PM   #30
Buki
BANNED
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,767
Likes (Received): 623

Quote:
Originally Posted by ast View Post

Prishtina ka 13 xhami sa per info
Prishtina i ka 22 Xhami dhe kjo eshte e konfirmuar zyrtarisht nga BIK-u ndersa dy te tjera jane ne ndertim e siper, dmth gjithsej jane 24.

Me xhamine e madhe qe do te ndertohet (pa marr parasysh lokacionin) behen 25 Xhami.


Per te gjithe:

Ju lutem te gjitheve qe temen e lokacionit te pershtatshem per ndertimin e Xhamise te mos e devijoni me diskutime per fene.

Ky thread eshte threadi me i vizitum ne gjithe forumin Shqiptar dhe nuk i bejme nder as vetit as tjereve nese e shkaterrojme me diskutime te panevojshme e te ulta.

Tema e lokacionit per Xhamine e madhe ne Prishtine eshte nje teme shume e rendesishme dhe e meriton te jete ne kete thread por jo edhe diskutimet e pergjithesuara per fene qe po rrjedhin si rezultat i ketij diskutimi.

Secili prej juve ka te drejte te hap nje thread te ri ku mund te diskutoni per fene sa te doni e kur te doni prandaj edhe njehere ju lutem qe te mos e vazhdoni me ato diskutime ketu.
Buki no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 09:15 PM   #31
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by ast View Post
Kem fol shume per kete tem, kryesisht diskutimi ka pas tboj me sharje e ofendime tnatyrave ma te rana ndaj favoruesve te xhamise. Keshtu qe sja vlen me fol ma mu lodh, urrejtja te disa osht e mbjellun npalc edhe qaq ky debat. Sidoqofte gjithkush me tveten, amo qisi ofendime as Ivani e Dragani qe i kom pas nhymje para lufte skan bo.
Atehere shko regjistrohu ne ndonje forum te "xhematit" e mos na luj viktimen ketu se s'je ti e as "xhemati" kurrfare viktime. Kerkut vend, j'u dha vendi, u kry ky muhabet.

Nese s'te pelqen, bleje n'i bilet per Saudi Arabi e mshele driten i mrami. S'je ti kurrfare faktori ketu me i qit kushte shumices demokratike ne Prishtine e Kosove. Shko atje te Baba i Madh e ha pilav e falu gjithe diten nese don. Problem i joti.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 09:43 PM   #32
UserFree
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prishtina
Posts: 1,438
Likes (Received): 51

Cka eshte me e keqja me keta "hardcore"-at, ose perndryshe disa i thojn wehabista, ose ata qe nje femer nuk e pershendetin me dore, ose ata qe i shkurtojn pantollat edhe i rrisin mjekrat etj etj. Permendin shkencen, demokracin etj a me krejt keto jan ne kundershtim.

ps. na fal qe po vazhdoj me kete debat.
UserFree no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 10:00 PM   #33
ast
Registered User
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 201
Likes (Received): 4

Igno(rance)re!
ast no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2011, 10:06 PM   #34
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Keta jon rreziku me i madh per kete shoqni e shtet. Ky shtet duhet te investoje jo vetem ne helikoptere e autoblinda, po edhe ne agjencione shtetnore te specializume per mbrojtje kunder kesaj semundjeje te ketyne mjekrraxhive pantollshkurte qe s'kane shkolle e lypin xhami, s'kane parqe e lypin qendra islame, s'kane buke e lypin minare.

Me kesi miq ky shtet s'ka nevoje per armiq.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 28th, 2011, 12:27 AM   #35
UserFree
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prishtina
Posts: 1,438
Likes (Received): 51

Quote:
Originally Posted by ast View Post
Igno(rance)re!
Ingore edhe ignorance se po ti ceki pikat e budallakise a?

Pse more vella jeni kaq te lige ne tru.

Une, si shume te tjere qe i njoh, nuk i perkasim asnje feje por kete jete e jetojme sic duhet. Nuk i shkaktojme dem asnje personi, nuk jemi ne rruge te gabuar(me droge etj), ndihmojme ata persone qe i duhet ndihma me ato mundesite qe i kemi. Pra, nuk mu ka desht mu feja qe ti mi tregoj keto gjera.

Nese juve ju duhet t'ju instalohet frika(gjehnet - gjehnem) per tu bere me te "mire", atehere automatikish nuk jeni persona te mire.
UserFree no está en línea   Reply With Quote
Old August 28th, 2011, 12:29 AM   #36
Pristina
Registered User
 
Pristina's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 490
Likes (Received): 285

A kemi lyp demokraci ? I qojshim 2 gishta sa mujshum po qitash pe shohim qe nuk paskum dit shume per demokraci.

Xhamin nuk pe lyp "afghanistani, sadami , mjekrrat filani fisteki" , xhamin e lypin qita besimtar qe jetojne ne Prishtine , te mire te keqi edhe kta "bashke me mu edhe juve" e kemi votu kete qeveri per mi permbushe ineresat tona, Kerkesat per ndertim te xhamis eshte legjitime dhe kerkesa u ba ne menyre institucionale permes Bashkesis Islame te Kosoves.

Mu pom vjen keq qe ne kete forum bahet politike kur temat jane t'jera.

Ma mir t'ish diskutu " nese marohet xhamia" qysh ka mu dok projekti , me jep ide katolik musliman jahudi qfardo qofshin me ndertu kete vend se boll jena met mrapa me keto biseda t'kota qe po bahen.

Ma shume skisha pas qef se me pa ne Prishtine nje xhami moderne sikur kjo ne Gjermani:
Pristina no está en línea   Reply With Quote
Old August 28th, 2011, 12:35 AM   #37
UserFree
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prishtina
Posts: 1,438
Likes (Received): 51

Quote:
Originally Posted by Pristina View Post
A kemi lyp demokraci ? I qojshim 2 gishta sa mujshum po qitash pe shohim qe nuk paskum dit shume per demokraci.

Xhamin nuk pe lyp "afghanistani, sadami , mjekrrat filani fisteki" , xhamin e lypin qita besimtar qe jetojne ne Prishtine , te mire te keqi edhe kta "bashke me mu edhe juve" e kemi votu kete qeveri per mi permbushe ineresat tona, Kerkesat per ndertim te xhamis eshte legjitime dhe kerkesa u ba ne menyre institucionale permes Bashkesis Islame te Kosoves.

Mu pom vjen keq qe ne kete forum bahet politike kur temat jane t'jera.

Ma mir t'ish diskutu " nese marohet xhamia" qysh ka mu dok projekti , me jep ide katolik musliman jahudi qfardo qofshin me ndertu kete vend se boll jena met mrapa me keto biseda t'kota qe po bahen.

Ma shume skisha pas qef se me pa ne Prishtine nje xhami moderne sikur kjo ne Gjermani:
Nuk besoj se dikush ketu po thot mos te ndertohet Xhamia, por menyra sesi po kerkohet eshte shume e pavlefshme. Shume keqkuptime po bohen ketu.
UserFree no está en línea   Reply With Quote
Old August 28th, 2011, 12:57 AM   #38
ast
Registered User
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 201
Likes (Received): 4

UserFree.
Nuk ka njeri qe ska besim (fe). Ne njefare menyre edhe ajo qe e ceke munet mu qujt lloj besimi. Une e respektoj ate, nuk te ofendoj per ate fakt qysh po me ofendon ti mu. Jo qe smuj a qe tutna, po feja me mson ashtu.


Buddy, pot siguroj qe ska nevoj per ato qe i ceke. Raporti i fundit i Departamentit Amerikan sa i perket ketyre gjanave ke shume pozitiv edhe i qarte sa i perket fese ne Kosove.
Perndryshe une kom shkoll e du edhe xhami, kom edhe park e du edhe qender islame e besa edhe buk kom e du edhe minare. Qitu ku jom kan dem baba dem. Edhe ska te na muslimant Bab tmadh e tvogel. 1 bab qe na ka bo e kem, a pilafi pff se ha valla.

Sidoqofte, krejt qa po du me than eshte se sigurisht qe kemi mendime tndryshme nkete teme po edhe n'shume tema tjera. Veq se mendimet munen mu artikulu ma mir edhe pa ofendime. Ose secili ka me kalu ne ekstrem me ato tveten.

Propozimi i komunes personalisht nuk mdoket vend i keq se edhe aty llogaritet qender.
Mirepo nqofse BIK ka kapacitet edhe arrin me negociu me Komunen qe me financu bile pjeserisht cerdhen ne vend tjeter, pse jo, ka hapesire edhe ma shume aty. Plus mbjen ma afer
ast no está en línea   Reply With Quote
Old August 28th, 2011, 01:02 AM   #39
Pristina
Registered User
 
Pristina's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 490
Likes (Received): 285

Sa e kam ndegju me vemendje myftiun Terrnaven , arsya pse i qendron kerkeses se tije qe xhamia te ndertohet pran institutit Albanalogjik ishte edhe pozicionimi i truallit .

Me Google earth sapo i bana drejtimet me vi se nga eshte kibla dhe si pershtatet trualli drejtimit te kibles

Trolli Nr 1 qe po kerkohet per ndertim nga Bashkesia Islame:
Dhe propozimi i Kryetarit trualli ndermjet postes dhe Shtepis se shendetit:Inshallah e gjejne 1 zgjidhje me shpejt se shum pluhun u ba
Pristina no está en línea   Reply With Quote
Old August 28th, 2011, 01:14 AM   #40
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by ast View Post
Buddy, pot siguroj qe ska nevoj per ato qe i ceke. Raporti i fundit i Departamentit Amerikan sa i perket ketyre gjanave ke shume pozitiv edhe i qarte sa i perket fese ne Kosove.
Po shihet, po shihet, mjekrroshat po i kerkon Amerika per tentim-organizim te sulmeve terroriste, tjeret po vrasin ushtare amerikane ne Gjermane, tjeret jane ne gjyq momentalisht duke u perball me drejtesine amerikane. Namin e ka bo xhemati krejt.

Quote:
Perndryshe une kom shkoll e du edhe xhami, kom edhe park e du edhe qender islame e besa edhe buk kom e du edhe minare.
Bravo, shume po gezohna per ty, sonte s'ka me me zane gjumi. Po une po flas per shumicen derrmuese te ketyne mjekrroshave te Fuad Ramiqit, ata i ki pa shkolle e lypin xhami, i ki pa buke po lypin minare.

Quote:
Qitu ku jom kan dem baba dem.
S'je vec ti dem baba dem ketu jo. Ka edhe tjere.

Quote:
Edhe ska te na muslimant Bab tmadh e tvogel. 1 bab qe na ka bo e kem, a pilafi pff se ha valla.
Baba i Madh ju pret juve xhematin ne Saudi Arabi, e ka pergatit ni kazan te madh me pilav e po e perzien corben momentalisht. Edhe rroga jep ai Babe, bile deri ne Kosove vjen e shkep rroga e i meson me u vesh me pantolla te shkurta.

E din ti per cilin Babe te Madh po foli une.

Quote:
Mirepo nqofse BIK ka kapacitet edhe arrin me negociu me Komunen qe me financu bile pjeserisht cerdhen ne vend tjeter, pse jo, ka hapesire edhe ma shume aty.
Pse "pjeserisht"? Pse duhet une, taksapagues i Prishtines, me finansu cerdhe te reja vec pse ju "xhemati" doni me i shkaterru cerdhet ekzistuese qe askujt s'po i prishin pune, bile bile disa prindve/femijeve po ju ndreqin pune? Pse duhet ata femi e prindet e tyne me udhetu ma larg per me shku ne cerdhe se ty edhe "xhematit" po ju dhemb shume katedralja pak ma poshte e me dhune po mundoheni me ndertu xhami ne cdo cep te qytetit?

Pse je ti e "xhemati" ma i randsishem se ata femi e prindet e tyne qe shkojne ate cerdhe me dekada? Pse jeni ju ma te randsishem se interesi i pergjithshem i qytetareve tjere qe nuk hajne pilaf e nuk i shkurtojne pantollat te rrobaqepesi? Kush jau dha juve ate ide qe komuna e Prishtines, e qytetaret qe jetojne ne te, e kane obligim me pagu per rindertim te cerdheve qe doni me i shkaterru?

Quote:
Plus mbjen ma afer
A ta shkaterojme naj parking a naj park a naj cerdhe tjeter e ta bojme ne aborr aty diku? Munesh prej ballkoni me kcy sa here te thirr Baba i Madh me hanger pilav me grushta.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 08:04 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu