daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Tirana

Tirana Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old August 31st, 2011, 02:49 PM   #1
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,231

Kampusi Universitar | Tirana University Campus

Zbulohet projekti ambicioz, Kule: Ja kampusi universitarKampusi i ri universitar aq shumė i pėrfolur i Universitetit tė Tiranės ka gjasa qė tė fillojė nga ndėrtimi kėtė vit. Tė gjithė studentėt e fakulteteve tė kėtij institucioni mendohet qė tė grumbullohen sė bashku nė njė kampus universitar bashkėkohor. Pėr kėtė mendohet qė tė pėrdoret hapėsira qė ofron fusha aktuale e sportit pranė Qytetit Studenti. Madje, nė ndihmė tė drejtuesve tė universitetit mė tė madh nė vend pėr realizimin e kėtij superinvestimi mėsohet se ėshtė ofruar edhe vetė Kryeministri Sali Berisha. Pėrfaqėsues tė rektoratit tė UT-sė bėjnė me dije se vetė Kryeministri, pasi ėshtė njohur me projekt-idenė e kampusit tė ri universitar ėshtė shprehur dakord pėr tė mbėshtetur kėtė iniciativė pėrmes mekanizmave tė domosdoshėm ligjorė.Nga ana tjetėr, numri njė i Universitetit tė Tiranės, Dhori Kule, nė njė deklaratė ka sqaruar se pas miratimit nga Rektorati, projekt-ideja pėr kampusin universitar e hartuar nga drejtuesit e UT-sė, pritet qė javėn e ardhshme do tė kalojė nė mbledhjen e senatit dhe kėshillit tė administrimit, dhe mė tej, si projekt konkurrues nė qeveri.Rektori i UT-sė, Dhori Kule, u shpreh mė tej se ky projekt pritet tė realizohet brenda tre vitesh, me njė kosto investimi prej rreth 23 milionė eurosh. "Kampusi studentor ėshtė zgjidhja afatgjatė, me standarde bashkėkohore tė infrastrukturės", theksoi rektori Kule. Ai konfirmoi se ėshtė pėrgatitur studimi urbanistik pjesor i kampusit, qė parashikon mjedise studimi pėr mbi 12 mijė studentė tė rinj. "Kjo ndėrtesė do tė jetė e nivelit dhe formatit cilėsor ndėrkombėtar dhe fatmirėsisht ėshtė i zgjidhur problemi i pronės, pasi ėshtė nė zonėn universitare tė UT-sė, sikurse janė dhe mjediset sportive nė Qytetin Studenti", tha Kule.
Lidhur me financimin e kėtij projekti, vetė Universiteti i Tiranės do tė kontribuojė me tė ardhurat dytėsore. Por ndėrkohė, mendohet se do tė shfrytėzohet edhe njė bashkėpunim i mundshėm me donatorė pėr realizimin e kėtij. Gjithashtu, pritet edhe njė reagim zyrtar nga vetė Kryeministri Berisha dhe ndihma konkrete qė qeveria qė ai drejton do tė marrė pėrsipėr tė ofrojė pėr kėtė kampus universitar.Treguesit teknikė tė projektit tė Kampusit Studentor tė UT-sė nga drejtuesit e institucionit vlerėsohen si zgjidhja finale e problemeve tė infrastrukturės dhe ambienteve me tė cilat pėrballet aktualisht institucioni.
Sipas planit urbanistik pjesor, Kampusi Studentor i UT-sė do tė jetė me 5 kate, me sipėrfaqe ndėrtimi mbi tokė prej 32.536 m2, ku zona sportive do tė zėrė njė sipėrfaqe prej 13.150 m2. Kampusi do tė ketė njė palestėr (1 890m2, fushė minifutbolli (1 600m2), fushė tenisi (1 040m2), fushė basketbolli (1 260 m2) dhe pistė vrapimi (1 540m2 m2). Nuk do tė mungojnė as rrugėt automobilistike, ku do tė pėrfshihen trotuare, rrugė kėmbėsorėsh dhe sheshe gjelbėrimi.Burimi: Gazeta Shqip
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2011, 02:50 PM   #2
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,231

Artikulli i dates 15 Qershor:

Quote:
Sigurohen fondet e kampusit tė ri pėr 15 mijė studentė

Godina e re e Fakultetit tė Drejtėsisė dhe Shkencave Sociale ngrihet pikėrisht aty ku 20 vjet mė parė studentė e pedagogė u futėn nė grevė urie pėr tė rrėzuar komunizmin.Ėshtė pagėzuar me emrin “Ndėrtesa e lirisė”. Tashmė “Kinoklubi” i Qytetit Studenti ėshtė pėrshtatur pėr ndjekjen e leksioneve dhe seminareve. Po kėshtu, nga sa u bė me dije dje, punimet pėr kampusin, qė i pėrket Universitetit tė Tiranės, nisin nė fund tė vitit. Qeveria shqiptare ka miratuar financimin prej 23 milionė eurosh pėr tė materializuar projektin qė do tė ofrojė mjedise studimi pėr 15 mijė studentė tė rinj. Ndėrtimi i plotė i kėtij kampusi modern me 5 kate pritet tė pėrfundojė brenda tri viteve. Nė vitin 2012 do tė jenė gati godinat mėsimore. Mė pas do tė materializohet pjesa tjetėr e planit urbanistik.

Gjatė ceremonisė sė organizuar enkas pėr pėrurimin e ambienteve tė reja pėr studentėt, kreu i qeverisė, Sali Berisha, premtoi mbėshtetje maksimale pėr komunitetin universitar. Tė pranishėm nė kėtė ceremoni ishin ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, rektori i Universitetit tė Tiranės, Dhori Kule, dekanė, pedagogė e studentė tė kėtyre fakulteteve, ish-studentė tė ’90-s.”Djem dhe vajza, studentė dhe studente tė 20 viteve mė parė, pedagoget dhe pedagogėt tuaj, disa prej tė cilėve u ngujuan nė sallat e kėsaj ndėrtese nė njė betejė legjendare me diktaturėn, mbushėn kėto rrugė dhe sheshe si tė rinjtė e kombit mė tė stėrkequr, mė tė izoluar, mė tė vuajtur tė Europės, si tė rinjtė e njė vendi qė nuk ishte streha varfėrore, por ishte strehėza e vėrtetė e mjerimit tė kontinentit”, tha Berisha. Kryeministri vuri sėrish theksin te cilėsia e arsimit tė lartė. Sipas tij, vetėm kėshtu vendi mund tė shėnojė progres. “Duhet tė bėjmė gjithēka pėr cilėsinė, cilėsinė dhe vetėm cilėsinė e diplomave, e dijeve, e kualifikimeve, e ekspertizės sė shkollave tona tė larta. Sigurisht, cilėsia dhe rendja pas saj kėrkon kushte, kėrkon mjedise moderne, biblioteka moderne, laboratorė modern. Ne do bėjmė gjithēka qė universitetet tona t’i kenė. Por, ju garantoj se kėto janė tė mjaftueshme dhe nuk bėjnė qė ne tė realizojmė qėllimin tonė”, tha Berisha. Sipas tij, vendimtare nė cilėsinė ėshtė liria akademike. “Atė e keni nė dorė ju dhe vetėm ju. Liria e kėrkimit shkencor ėshtė pėrcaktuese pėr cilėsinė e universiteteve tona. Ne duhet tė bėjmė gjithēka qė ta nxisim atė”, tha Kryeministri. Mė tej, ai shtoi se qeveria ėshtė e vendosur tė mbėshtesė universitetet materialisht dhe financiarisht.
23 milione euro do tė jepen nga qeveria pėr tė materializuar projektin e ndėrtimit tė kampusit universitar. Ai do tė ofrojė mjedise studimi pėr 15 mijė studentė tė rinj.

2 fakultete do tė kenė tashmė ambiente tė reja studimi. Bėhet fjalė pėr Juridikun dhe Shkencat Sociale. Inaugurimi i godinės “Ndėrtesa e Lirisė” u bė dje.

Kampusi i UT
Sipas planit urbanistik, kampusi studentor i UT-sė do tė jetė me 5 kate, me sipėrfaqe ndėrtimi mbi tokė prej 32.536 m2, ku zona sportive do tė zėrė njė sipėrfaqe prej 13.150 m2. Kampusi do tė ketė njė palestėr (1 890m2, fushė minifutbolli (1 600m2), fushė tenisi (1 040m2), fushė basketbolli (1 260 m2) dhe pistė vrapimi (1 540m2). Nuk do tė mungojnė as rrugėt automobilistike, ku do tė pėrfshihen trotuare, rrugė kėmbėsorėsh dhe sheshe gjelbėrimi. Tė gjithė studentėt e fakulteteve tė UT, mendohet qė tė grumbullohen sė bashku nė kampusin e ri universitar bashkėkohor.

http://www.panorama.com.al/sociale/s...-mije-studente
7t no está en línea   Reply With Quote
Old November 15th, 2011, 06:13 PM   #3
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,138
Likes (Received): 1429

Projekti zhvendoset nga Qyteti Studenti nė godinėn e ish-NPV-sė, tashmė pronė e UT-sė

Projekti pėr ndėrtimin e kampusit universitar ka mbetur ende nė letėr. Ideja pėr ngritjen e tij ėshtė diskutuar qė nė vitin 2009, kur u premtua se do tė nisnin punimet, ndonėse nė realitet, edhe pse kaluan dy vjet tė tjera, kjo nuk u realizua kurrė.

E megjithatė, bazuar nė deklaratėn e rektorit tė UT-sė, Dhori Kule, nė muajin prill tė kėtij viti parashikohet qė punimet pėr ndėrtimin e tij tė pėrfundojnė brenda tre viteve tė ardhshme.

Burime pranė Universitetit tė Tiranės bėjnė me dije se, shkak pėr “ngėrēin” e krijuar nuk ėshtė bėrė vetėm mungesa e fondit, qė pritet tė akordohet nga buxheti i shtetit, por edhe trualli ku sė shpejti thuhet se do tė bėhen ndėrtime tė reja. Konkretisht, thuhet se kampusi universitar nuk do tė ndėrtohet tek ish-fusha e sportit, siē u premtua nė vitin 2009 nga rektorati i kėtij universiteti. Kjo konfirmohet edhe nga pronarėt e truallit, tė cilėt sqarojnė se janė nė proces gjyqėsor me shtetin, me qėllim pėrvetėsimin e pronės. Ata pohojnė pėr gazetėn “Shqip” se, nuk janė dakord me ndėrtimin e kampusit dhe se shpresojnė qė tė fitojnė tė drejtėn e plotė mbi tokėn, me qėllim qė tė ndėrtojnė pallate, ku fitimi ėshtė shumė mė i madh nė raport me kompensimin qė mund tu’ japė shteti. Kjo deklaratė pėrkon edhe me citimin e rektorit tė Universitetit tė Tiranės, Dhori Kule, datėn kur u ēel zyrtarisht viti i ri akademik. Ai tha: “Godina e ish-NPV-sė ėshtė bėrė pronė e Universitetit tė Tiranės, pra na ėshtė shtuar njė ambient dhe zgjidhja pėrfundimtare do tė jetė ajo e ndėrtimit tė kampusit. Deklarata e rektorit tė UT-sė ngre dyshimin se, ndėrtimi i kėsaj godine tė shumėpritur mund tė bėhet tek zona e Nisherakut, jo mė tek ish-fusha e sportit pranė Qytetit Studenti, e cila thuhet se tanimė do tė shfrytėzohet nga ndėrtuesit.

Fondi

Rektori i Universitetit tė Tiranės deklaroi nė vitin 2009, kur u propozua ideja e ndėrtimit tė njė kampusi universitar, se shuma qė duhet shpenzuar pėr realizimin e tij parashikohet tė jetė 23 milionė euro. Sipas tij, kjo do tė bėhej e mundur nga paratė qė grumbullohen nga tė ardhurat dytėsore dhe nga buxheti i shtetit. Por, po brenda vitit 2009 u bė e ditur se universitet publike nuk kanė mundur t’i vetadministrojnė tė ardhurat e tyre dytėsore. Vetėm gjatė viteve 2006-2009, Universiteti i Tiranės i ka dhėnė Ministrisė sė Financave 8 milionė euro, para qė janė mbledhur nga tarifat studentore e qė nuk i janė kthyer mė universitetit. Por, ndėrsa qeveria ka ndjekur nė vijimėsi njė politikė pėr rritjen e numrit tė studentėve nė Universitetin e Tiranės, kjo nuk ėshtė shoqėruar me rritje tė stafit akademik apo shtim tė ambienteve. Gjatė 10 viteve tė fundit, numri i studentėve nė universitetet publike nė total ėshtė rritur mesatarisht me 8.31% pėr qind nė vit, me mė shumė se 110 pėr qind, ndėrsa numri i trupit mėsimor efektiv ėshtė rritur me pėrafėrsisht 3.9 pėr qind nė vit, dhe nė total me pėrafėrsisht 45 pėr qind, pra mė pak se gjysma e rritjes sė numrit tė studentėve.

Mėsohet se Universiteti i Tiranės ka njė buxhet prej 30 milionė dollarėsh, ku 30% e parave pėrftohen nga tė ardhurat dytėsore tė universitetit, ndėrsa pjesa tjetėr nga buxheti i shtetit.

Projekti

Sipas parashikimeve ende nė letėr, kampusi do tė jetė i pėrbėrė nga zona e fakulteteve, zona sportive si dhe ambientet e gjelbra ēlodhėse. Rektori i Universitetit tė Tiranės, Dhori Kule, nė muajin prill tė kėtij viti, tha se qeveria shqiptare ka miratuar financimin prej 23 milionė eurosh pėr tė materializuar projektin qė do tė ofrojė mjedise studimi pėr 15 mijė studentė tė rinj. Nė vitin 2012, sipas rektorit Kule, do tė jenė gati godinat mėsimore. Ndėrkohė qė mė pas do tė materializohet pjesa tjetėr e planit urbanistik, i cili parashikon ndėrtimin e sallave tė konferencave, bibliotekės, fushės sė minifutbollit, tenisit, basketbollit dhe pistės sė vrapimit. Ngritja e kampusit universitar do t’i japė zgjidhjen pėrfundimtare problemit tė infrastrukturės dhe mungesės sė ambienteve nėpėr fakultete dhe njė dimension tjetėr Universitetit Publik tė Tiranės.
http://gazeta-shqip.com/sociale/6e8e...9de1db911.html
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old November 15th, 2011, 11:32 PM   #4
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,426
Likes (Received): 3033

Quote:
Originally Posted by rene1234 View Post
Projekti zhvendoset nga Qyteti Studenti nė godinėn e ish-NPV-sė, tashmė pronė e UT-sė

Projekti pėr ndėrtimin e kampusit universitar ka mbetur ende nė letėr. Ideja pėr ngritjen e tij ėshtė diskutuar qė nė vitin 2009, kur u premtua se do tė nisnin punimet, ndonėse nė realitet, edhe pse kaluan dy vjet tė tjera, kjo nuk u realizua kurrė.

E megjithatė, bazuar nė deklaratėn e rektorit tė UT-sė, Dhori Kule, nė muajin prill tė kėtij viti parashikohet qė punimet pėr ndėrtimin e tij tė pėrfundojnė brenda tre viteve tė ardhshme.

Burime pranė Universitetit tė Tiranės bėjnė me dije se, shkak pėr “ngėrēin” e krijuar nuk ėshtė bėrė vetėm mungesa e fondit, qė pritet tė akordohet nga buxheti i shtetit, por edhe trualli ku sė shpejti thuhet se do tė bėhen ndėrtime tė reja. Konkretisht, thuhet se kampusi universitar nuk do tė ndėrtohet tek ish-fusha e sportit, siē u premtua nė vitin 2009 nga rektorati i kėtij universiteti. Kjo konfirmohet edhe nga pronarėt e truallit, tė cilėt sqarojnė se janė nė proces gjyqėsor me shtetin, me qėllim pėrvetėsimin e pronės. Ata pohojnė pėr gazetėn “Shqip” se, nuk janė dakord me ndėrtimin e kampusit dhe se shpresojnė qė tė fitojnė tė drejtėn e plotė mbi tokėn, me qėllim qė tė ndėrtojnė pallate, ku fitimi ėshtė shumė mė i madh nė raport me kompensimin qė mund tu’ japė shteti. Kjo deklaratė pėrkon edhe me citimin e rektorit tė Universitetit tė Tiranės, Dhori Kule, datėn kur u ēel zyrtarisht viti i ri akademik. Ai tha: “Godina e ish-NPV-sė ėshtė bėrė pronė e Universitetit tė Tiranės, pra na ėshtė shtuar njė ambient dhe zgjidhja pėrfundimtare do tė jetė ajo e ndėrtimit tė kampusit. Deklarata e rektorit tė UT-sė ngre dyshimin se, ndėrtimi i kėsaj godine tė shumėpritur mund tė bėhet tek zona e Nisherakut, jo mė tek ish-fusha e sportit pranė Qytetit Studenti, e cila thuhet se tanimė do tė shfrytėzohet nga ndėrtuesit.

Fondi

Rektori i Universitetit tė Tiranės deklaroi nė vitin 2009, kur u propozua ideja e ndėrtimit tė njė kampusi universitar, se shuma qė duhet shpenzuar pėr realizimin e tij parashikohet tė jetė 23 milionė euro. Sipas tij, kjo do tė bėhej e mundur nga paratė qė grumbullohen nga tė ardhurat dytėsore dhe nga buxheti i shtetit. Por, po brenda vitit 2009 u bė e ditur se universitet publike nuk kanė mundur t’i vetadministrojnė tė ardhurat e tyre dytėsore. Vetėm gjatė viteve 2006-2009, Universiteti i Tiranės i ka dhėnė Ministrisė sė Financave 8 milionė euro, para qė janė mbledhur nga tarifat studentore e qė nuk i janė kthyer mė universitetit. Por, ndėrsa qeveria ka ndjekur nė vijimėsi njė politikė pėr rritjen e numrit tė studentėve nė Universitetin e Tiranės, kjo nuk ėshtė shoqėruar me rritje tė stafit akademik apo shtim tė ambienteve. Gjatė 10 viteve tė fundit, numri i studentėve nė universitetet publike nė total ėshtė rritur mesatarisht me 8.31% pėr qind nė vit, me mė shumė se 110 pėr qind, ndėrsa numri i trupit mėsimor efektiv ėshtė rritur me pėrafėrsisht 3.9 pėr qind nė vit, dhe nė total me pėrafėrsisht 45 pėr qind, pra mė pak se gjysma e rritjes sė numrit tė studentėve.

Mėsohet se Universiteti i Tiranės ka njė buxhet prej 30 milionė dollarėsh, ku 30% e parave pėrftohen nga tė ardhurat dytėsore tė universitetit, ndėrsa pjesa tjetėr nga buxheti i shtetit.

Projekti

Sipas parashikimeve ende nė letėr, kampusi do tė jetė i pėrbėrė nga zona e fakulteteve, zona sportive si dhe ambientet e gjelbra ēlodhėse. Rektori i Universitetit tė Tiranės, Dhori Kule, nė muajin prill tė kėtij viti, tha se qeveria shqiptare ka miratuar financimin prej 23 milionė eurosh pėr tė materializuar projektin qė do tė ofrojė mjedise studimi pėr 15 mijė studentė tė rinj. Nė vitin 2012, sipas rektorit Kule, do tė jenė gati godinat mėsimore. Ndėrkohė qė mė pas do tė materializohet pjesa tjetėr e planit urbanistik, i cili parashikon ndėrtimin e sallave tė konferencave, bibliotekės, fushės sė minifutbollit, tenisit, basketbollit dhe pistės sė vrapimit. Ngritja e kampusit universitar do t’i japė zgjidhjen pėrfundimtare problemit tė infrastrukturės dhe mungesės sė ambienteve nėpėr fakultete dhe njė dimension tjetėr Universitetit Publik tė Tiranės.
http://gazeta-shqip.com/sociale/6e8e...9de1db911.html
Po s'kane faj se jan mesuar me 10% tek kryebashkiaku!!! S'e dine se po deshi shteti ajo toke ju mbetet fushe per te kullotur delet!!!
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old November 15th, 2011, 11:47 PM   #5
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by AlbanPOLIMI View Post
Po s'kane faj se jan mesuar me 10% tek kryebashkiaku!!! S'e dine se po deshi shteti ajo toke ju mbetet fushe per te kullotur delet!!!
Bashkia mund te ndaloj cdo ndertim ne ate zone, ku pronaret mendojne ta shesin token per te ndertuar pallate. Por nuk e kane kuptuar keta. Plus shteti ka te drejte te shpronesoje me "dhune" qytetaret, nese ne ate zone parashikohet te ndertohet nje veper publike, sic ka qene psh. rasti i shume shpronesimeve pergjat gjurmeve te rrugeve te ndertuara 10 vitet e fundit.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2011, 03:14 AM   #6
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,426
Likes (Received): 3033

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Bashkia mund te ndaloj cdo ndertim ne ate zone, ku pronaret mendojne ta shesin token per te ndertuar pallate. Por nuk e kane kuptuar keta. Plus shteti ka te drejte te shpronesoje me "dhune" qytetaret, nese ne ate zone parashikohet te ndertohet nje veper publike, sic ka qene psh. rasti i shume shpronesimeve pergjat gjurmeve te rrugeve te ndertuara 10 vitet e fundit.
Sigurisht, por qytetari ka te drejte te coje vendimin ne gjykate, ne te pakten dy istanca te cilat mund t'a hedhin per mungese provash e gjithashtu t'a rimarrin...e me rritmet e punes nga ana e institucioneve gjyqesore ne shqiperi......mund te shkoje edhe 10 vjen nje gjyq i tille.

Prandaj ne kete rast ja ka vlejtur me shume zhvendosja sesa pritja e vendimit perfundimtar. Por gratacela mes kampusit universitar s'ka per te lene njeri te ndertohen. Dhe tokes ne te ardhmen do t'i jepet leje shfrytezimi ose per Lokal 1-katesh....ose per fusha calcetto....ose me mir akoma per kullote bagetish sic kane mbetur tokat perreth 90% te stadiumeve e ambjenteve sportive ne Shqiperi. *Me shtepi te rrenuara ne ambjentet e stadiumeve, qe nuk i leshojne duke pritur t'i dali vendimi per gratacela. Aty t'i mbajne me shendet...(* Kjo e fundit referuar atyre Kryebashkiakeve/Kryekomunareve qe kane pasur aq buonsens te pakten sa mos te lejojne pallate qe "kacavirren" mbi tribunat e stadiumeve, si ne rastin e Pogradecit )
__________________
Vox populi, vox Dei

Last edited by AlbanPOLIMI; November 16th, 2011 at 03:21 AM.
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old March 19th, 2012, 08:58 PM   #7
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old March 19th, 2012, 09:06 PM   #8
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,552
Likes (Received): 40Paskemi edhe student zezak ne UT? :p

Kta e kan fjalen per 12 mije student...me shume? Si e kan planin per te terhequr 12 mije student me shume?
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Old March 19th, 2012, 09:16 PM   #9
Edi_H
Registered User
 
Edi_H's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Tirana
Posts: 6,808
Likes (Received): 5838

Quote:
Originally Posted by Grupi_Armiqsor View Post


Paskemi edhe student zezak ne UT? :p
Eshte rom.
Edi_H no está en línea   Reply With Quote
Old March 19th, 2012, 09:37 PM   #10
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Grupi_Armiqsor View Post
Kta e kan fjalen per 12 mije student...me shume? Si e kan planin per te terhequr 12 mije student me shume?
Per kete mos u be merak, ka mjaft shqiptar, qe duan te studjojne, por nuk gjejn vend studimi ne universitetet publike (dhe ato private nuk i perballojne dot financiarisht).
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old March 19th, 2012, 11:16 PM   #11
near
Registered User
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 143
Likes (Received): 27

Quote:
Originally Posted by Edi_H View Post
Eshte rom.
Nuk besoj se keto komente raciste duhen lejuar ne kete forum.
near no está en línea   Reply With Quote
Old March 19th, 2012, 11:54 PM   #12
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,138
Likes (Received): 1429

Une jam kunder cdo lloj diskriminimi, po te ajo fjali me thene te drejten nuk shoh nai gje rraciste
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old March 20th, 2012, 01:52 AM   #13
Zwanse
m'oderatori i ardhshem
 
Zwanse's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: New York
Posts: 2,367
Likes (Received): 291

rom s'eshte term racist.
Zwanse no está en línea   Reply With Quote
Old March 21st, 2012, 12:13 AM   #14
near
Registered User
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 143
Likes (Received): 27

Quote:
Originally Posted by Zwanse View Post
rom s'eshte term racist.
ZEZAK eshte ekuivalent NEGRO qe konsiderohet term diskriminues dhe fjala ROM e ndjekur nga , merr nje konotacion diskriminues. Por dukeqene se mediat jane te mbushura perdite me stereotipe diskrminuese, (PORTOKALLI, REKLAMA E DIGITALB), sensibilitetin tone per keto ceshtje e ka marre lumi.
near no está en línea   Reply With Quote
Old March 21st, 2012, 12:42 AM   #15
Zwanse
m'oderatori i ardhshem
 
Zwanse's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: New York
Posts: 2,367
Likes (Received): 291

Quote:
Originally Posted by near View Post
ZEZAK eshte ekuivalent NEGRO qe konsiderohet term diskriminues dhe fjala ROM e ndjekur nga , merr nje konotacion diskriminues. Por dukeqene se mediat jane te mbushura perdite me stereotipe diskrminuese, (PORTOKALLI, REKLAMA E DIGITALB), sensibilitetin tone per keto ceshtje e ka marre lumi.
mos bej noi kok e zgjut, rom s'eshte term racist, eshte term zyrtar i asaj popullsie. jevg gabel po, po rom jo.

ndersa zezak mund te jete ekuvalent me termin anglisht black. negro mund ta perkthej XAX lol.
Zwanse no está en línea   Reply With Quote
Old March 21st, 2012, 01:33 AM   #16
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,100
Likes (Received): 128

Ne kete rast raciste mund te konsiderohet vetem smiley i vendosur pas fjales "rom". Vet fjala "rom" nuk eshte raciste...

EDIT
Edhe near e ka thene te njejten gje: "...fjala ROM e ndjekur nga , merr nje konotacion diskriminues."
__________________
Silence is golden. Duct tape is silver...
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old March 21st, 2012, 02:22 AM   #17
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 2,971
Likes (Received): 216

Mos u beni kot tani. Ketu s'kishte ndonje gje raciste. Edhe sikur fjalet rom dhe zezak te ishin raciste (qe s'jane), varet se ne cilin kuptim perdoret fjala, dhe as Grupi dhe as Edi s'thane ndonje gje me kuptim racist.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Old March 21st, 2012, 02:27 AM   #18
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,138
Likes (Received): 1429

Quote:
Originally Posted by daalbo View Post
Mos u beni kot tani. Ketu s'kishte ndonje gje raciste. Edhe sikur fjalet rom dhe zezak te ishin raciste (qe s'jane), varet se ne cilin kuptim perdoret fjala, dhe as Grupi dhe as Edi s'thane ndonje gje me kuptim racist.
+1
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old March 21st, 2012, 11:01 AM   #19
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

'Zezak' sqenka fjale raciste?.Ca sna degjojne veshet.
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old March 21st, 2012, 01:02 PM   #20
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,076
Likes (Received): 2768

Rom do te thote njeri ne gjuhen e tyre. Dmth eshte racist ndaj ne te tjereve
__________________
Hello dankness, my old friend.
Ermir está en línea ahora   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 12:31 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu