daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Reply

Thread Tools
Old October 20th, 2006, 10:53 PM   #1
nikmin
Lubelak

nikmin's Avatar

[Lublin] Pozostałości odlewni ursus

dobry dzien, dzis przypadkiem znalazłem troche fotek , ktore zrobilem tamtej zimy na terenie byłej odlewni ursus. Teren biur jest calkowicie zdewastowany i ogolnie dostepny, na terenie hali odbywa sie pozyskiwanie zlomu i jest ogrodzona. Ursus znajduje sie nieco na uboczu miasta - od osiedli dzieli go dzielnica przemysłowa pelna zaklad?w i dlatego spore wrazenie robi utworzona z niektorych zabudowan mala dzielnica dla ludzi wysiedlonych z innych mieszkan. Jak wyglada zamieszkiawanie przez ludzi z dziecmi ( dla ktorych placem zabaw sa ruiny biurowc?w) ciasno stloczonych kontenerow socjanych, mozna sie raczej domyslec- strach tam wchodzic z aparatem .
Dodam , ze jest to jedyne znane mi tego typu miejce w Lublinie.

a to juz sama hala

przygnebiajace, choc ja akurat lubie takie klimaty
nikmin está en línea ahora   Reply With Quote

Sponsored Links

Old October 20th, 2006, 11:33 PM   #2
sonnenkind
Jestem z Miasta...

sonnenkind's Avatar

Likes (Received): 52

Swietne fotasy!! Niesamowcie industralnie. Choc troche smutno patrzec na rozwalony najwiekszy w Europie zaklad metalurgiczny. Tak to Panu tylko w Polsce zrobia... Robi wrazenie, przyanmniej moim zdaniem.
Wśród równin nigdy, choćbyś się wściekł,
Choć dzień po dniu szczęściem się ciesz,
Nie znajdziesz ani cześci piękna tych gór.

W. Wysocki
sonnenkind no está en línea   Reply With Quote
Old October 20th, 2006, 11:56 PM   #3
MAR_tm
Registered User

Likes (Received): 2

ciekawe, klimatyczne zdjęcia
dzięki
MAR_tm no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2006, 02:28 PM   #4
kylo
Unregistered User

kylo's Avatar

Likes (Received): 259

Zawsze chciałem tam się wybrać dla tego właśnie klimatu. Tylko jakoś tak nie wychodzi... Dobry temat, może rozwinie się z niego jakaś dyskusja. Chętnie zobaczyłbym też wielkie trupy z innych miast. Oby było ich jak najmniej...
kylo no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2006, 03:00 PM   #5
Strzala
Registered User

Strzala's Avatar

Likes (Received): 2186

No ta hala robi wrażenie,super miejsce do turbo golfa
Ostatnia fota jest bardzo sugestywna....
Odlewnia to chyba najwieksza inwestycja komunistyczna w naszym mieście,szkoda,że to wszystko teraz jest rozbierane

S17- Popieram!

S19- Popieram!
Strzala no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2006, 03:31 PM   #6
ervinn
lublinianin

ervinn's Avatar

Likes (Received): 1

ervinn no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2006, 07:41 PM   #7
nikmin
Lubelak

nikmin's Avatar

dzieki @ervinn za uzupelnienie, gdzies mialem tez ogolne widoki ale nie pamietam gdzie
@strzała - byłem tam wieczorkiem i jest to chyba jedna z wiekszych noclegowni wron w miescie
Old October 21st, 2006, 08:01 PM   #8
sonnenkind
Jestem z Miasta...

sonnenkind's Avatar

Likes (Received): 52

Najwieksza inwestycja komunistyczna, a niejaki Baduchowski nabyl ja za 200 tys zlotych i to kredytu Na rozbiorce hali musial dobrze zarobic, bo teraz odkupil od syndyka teren zakladow meisnych przy Turystycznej, tworzac zdaje sie cemtralne archiwum depozytowe czy cos takiego. Rowniez on poki co blokuje upamietnianie umschlagplatzu.
Wśród równin nigdy, choćbyś się wściekł,
Choć dzień po dniu szczęściem się ciesz,
Nie znajdziesz ani cześci piękna tych gór.

W. Wysocki
sonnenkind no está en línea   Reply With Quote
Old October 22nd, 2006, 12:46 PM   #9
kylo
Unregistered User

kylo's Avatar

Likes (Received): 259

No to ja dorzucę widoki skoro nie możesz znaleźć

Jak ktoś ma fotki z czasów, gdy dumnie wisiał tam napis ODLEWNIA URSUS to ja bardzo proszę o zamieszczenie.. aż mi się przypomina jak kiedyś za małolata z Tatą na ryby jechałem i po raz pierwszy w życiu zobaczyłem tą halę i napis eehh.. nóż się w kieszeni otwiera jak się pomyśli co straciło miasto.
kylo no está en línea   Reply With Quote
Old October 22nd, 2006, 01:17 PM   #10
Strzala
Registered User

Strzala's Avatar

Quote:
Originally Posted by nikmin View Post
@strzała - byłem tam wieczorkiem i jest to chyba jedna z wiekszych noclegowni wron w miescie
To może otworzymy tam pierwszą w Polsce "wroniarnie" dorzucimy wielki neon widoczny z wieży Trynitarskiej z napisem:"U nas wrony nie zawracają,u nas sie osiedlają!
i bedziemy mięc mega oryginalną atrakcje turystyczną na skale światową,potem zaprosi się wnuka Hitchcocka żeby nakrecił u nas sequel "Ptaków"

S17- Popieram!

S19- Popieram!
Old October 22nd, 2006, 01:20 PM   #11
vlad
Registered User

Likes (Received): 512

czy ta odlewnia pracowała, jesli tak to ile czasu i kiedy ją zlikwidowano?
vlad no está en línea   Reply With Quote
Old October 22nd, 2006, 01:30 PM   #12
MAR_tm
Registered User

czy to też jest ta odlewnia ?
może są jakieś fotki żurawia z bliska ?
Old October 22nd, 2006, 02:12 PM   #13
nikmin
Lubelak

nikmin's Avatar

/\

/\
na tej fotce wyglada to tez na czesc hali, ale prawde mowiac nie wiem , bo teren jest rozlegly z tamtej strony sa pola , nigdy tam nie bylem.

a tu jeszcze pare znalezionych fotek:

wlasnie strzala przynajmniej wrony maja z tego zaglebia stali jakis pozytek

Last edited by nikmin; October 22nd, 2006 at 02:17 PM.
Old October 22nd, 2006, 02:23 PM   #14
MAR_tm
Registered User

http://img86.imageshack.us/img86/8007/1000138bn1.jpg

wygląda jak Prypeć!
Old October 22nd, 2006, 02:33 PM   #15
nikmin
Lubelak

nikmin's Avatar

Quote:
Originally Posted by MAR_tm View Post
po lewej ursus, po prawej pola i przedmiescia, na wprost Lublin , ręczę!!!
Old October 22nd, 2006, 02:49 PM   #16
Strzala
Registered User

Strzala's Avatar

Zdjecie hali z KL:

S17- Popieram!

S19- Popieram!
Old October 22nd, 2006, 02:54 PM   #17
Strzala
Registered User

Strzala's Avatar

Quote:
Originally Posted by vlad View Post
czy ta odlewnia pracowała, jesli tak to ile czasu i kiedy ją zlikwidowano?
Troche Historii z Kuriera Lubleskiego:
Quote:

URSUS – NIEGDYŚ NAJWIĘKSZA I NAJNOWOCZEŚNIEJSZA ODLEWNIA ŻELIWA JEST TERAZ TYLKO SKŁADNICĄ ZŁOMU. I TO ZDECYDOWANIE NAJWIĘKSZĄ W POLSCE

Ze stali użytej do budowy odlewni Ursus można byłoby postawić w Lublinie jedenaście wież Eiffla. A sam budynek hali zajmuje tyle gruntu co Ogród Saski. – Od września 1999 roku serce zakładu nie bije. Wszystko ustało z chwilą wygaszenia pieców – z żalem mówi były pracownik zakładu.

BYŁA KIEDYŚ ODLEWNIA O tym, że przed laty w pustej dziś hali odlewano bloki silników świadczą tylko rdzenie odlewów i pozostałości wyrobów w metalowych skrzyniach.– Gdy wszedłem do hali pomyślałem, że to idealne miejsce na plan filmowy dla Arnolda Schwarzeneggera. Olbrzymie przestrzenie, wielkie metalowe konstrukcje, chodniki, słupy – wspomina Tomasz Drozd, likwidator zakładu. Pierwszy raz wewnątrz hali głównej odlewni był w lipcu 2001 r. – Wcześniej widziałem ją kilka razy z zewnątrz, ale o wielkości obiektu przekonałem się dopiero, gdy wszedłem do środka – dodaje Drozd.

Halę wewnątrz najlepiej oglądać z... samochodu. – To był kolos, nigdy wcześniej nie widziałem takiej budowli – wspomina Jacek Firkowski, który rozpoczął pracę w odlewni Lublin w 1985 r. – Hala główna była tak wielka, że kilka dni musiałem poświęcić na wydeptanie ścieżek, po których miałem chodzić, aby się ciągle nie gubić.
W zasadzie są dwie hale. „Poziom zero” – tu prowadzi główna brama. Zaraz za nią wpadamy na tory kolejowe. Do hali wjeżdżały pociągi ze złomem. Później zabierały odlane w zakładzie elementy. Gigantyczna przestrzeń – hala ma 9 metrów wysokości. Ta która jest położona nad nią – „poziom 9” – jest jeszcze wyższa – 13 metrów. Obie hale łączy kilkudziesięciometrowa betonowa pochylnia-rampa. Kiedyś korzystały z niej ciężarówki, które wjeżdżały z materiałami na pierwsze piętro.
Rampa była aortą do serca odlewni. Prowadziła do miejsca, gdzie stały piece do wytopu surówki. Teraz po piecach zostało puste miejsce i wielkie dziury. – W sumie było osiem pieców: cztery łukowe o pojemności 30 ton i cztery indukcyjne – dwa razy większe – mówi Konstanty Guz, były dyr. ds. techniki i produkcji, z odlewnią związany od 1975 roku.
Latem w okolicach pieca temperatura sięgała 50-60 stopni C. – Zimą było chłodniej, ale nie na tyle, aby zakładać kurtkę – dodaje Guz.
Teraz niewielkie kałuże wody na posadzce są zamarznięte.

ŚLADY W ciągu 15 lat działalności przez odlewnię przewinęło się ok. 10 tys. pracowników. W czasach swojej świetności w zakładzie pracowało jednocześnie 3 tys. osób. Teraz można tylko znaleźć nieliczne ślady dawnej obecności pracowników Ursusa, które znakomicie oddają tamte czasy. Czy życie znów tam wróci...Na dobrą sprawę trudno byłoby domyślić się, jaka produkcja odbywała się w hali. O odlewni przypomina niewiele. I rozpoznają to tylko fachowcy. – To jest masa formierska, którą wypełniano skrzynie, w których robiono odlewy – pokazuje niewielkie, szare, przypominające popiół wzgórki na środku hali.
Teren, gdzie stały piece oddziela od hali równy rządek skrzyneczek wypełnionych jakimiś elementami. Ciągną się na długości kilkudziesięciu metrów. Szpaler ma mniej więcej metr wysokości. Przypomina płotek. Ale kształty elementów kojarzą się z silnikami. – To rdzenie do odlewów – tłumaczy Guz. – Wkładało się je do skrzyni i zasypywało masą formierską. Później, po nalaniu żeliwa rdzenie rozpadały się i powstawał gotowy produkt, czyli blok silnika.
Odpryski minionej świetności.
– Teraz to wszystko już jest bezużyteczne, trzeba będzie je wyrzucić – dodaje Guz.

KOLOS To zdjęcie znakomicie oddaje wielkość hal odlewni. Jeszcze kilka lat temu tą rampą wwożono złom, teraz wywozi się pocięte elementy wyposażenia hali.To co można było jeszcze wykorzystać sprzedano już wcześniej. Tak było np. z liniami do wykonywania odlewów. – Teraz to największa składnica złomu w całej Polsce, wiele urządzeń można było jeszcze wykorzystać i te znalazły nabywcę. Inne trafiają na złom – dodaje Drozd.
Po hali kręci się kilku robotników. Wyglądają jak cienie przeszłości. Co tu robią? Po chwili wzrok przyciągają iskry ciętych konstrukcji stalowych. Odzysk złomu. – Kiedyś produkowaliśmy żeliwo, teraz zostaliśmy składnicą stalowego złomu dla innych – mówi Guz. – A w tej hali pracowały setki osób.
W ciągu 15 lat działalności przez odlewnię przewinęło się ok. 10 tys. pracowników. W czasach swojej świetności w zakładzie pracowało jednocześnie 3 tys. osób. Zamknięcie odlewni w grudniu 1999 r. oznaczało utratę pracy dla 1100 osób. – W Lublinie chyba każdy miał kogoś z rodziny lub znajomych, którzy pracowali w Ursusie – zakłada Drozd, likwidator odlewni.
Odlewnia zajmuje 50 ha gruntów między Lublinem a Świdnikiem. Hala główna ma w rzucie poziomym 12 ha. Gigant. – Który nigdy nie został dokończony – tłumaczy Guz. – Uzyskaliśmy tylko 40 proc. zakładanej zdolności produkcyjnej.
Na „poziomie 9” do produkcji wykorzystywano tylko połowę kondygnacji. Pozostała część nie miała nawet zalanego w całości stropu. Dziury wyglądają jak leje po bombach.
– A teraz nie ma nic – dodaje Guz. – Brakuje mi minionej atmosfery, hałasów, ludzi. Entuzjazmu i nadziei związanych z rozwojem zakładu.
– To bolesna rana, wolę o tym milczeć. Inaczej musiałbym wrzeszczeć, a ja nie chcę wrzeszczeć – mówi Czesław Niedźwiedź. – Przez 20 lat byłem związany z odlewnią, budowałem ten zakład. Taka tragedia nie powinna się zdarzyć.

Zdaniem Drozda nie wszystko jest jednak stracone. – Choć nie może być mowy o reaktywacji samej odlewni. Ta historia została zakończona, kiedy wygaszono ogień pod piecami do wytopu. Ale jest szansa na uratowanie miejsca – zapewnia.
Terenem odlewni, a nawet samą halą interesują się inwestorzy. Szansą dla zakładu ma być, utworzony na terenie Ursusa, Lubelski Park Technologiczny. – Możliwości? Np. duże centrum logistyczne transportu towarów na Wschód – wylicza Drozd. – Choć problem ze znalezieniem inwestora jest tak duży jak sama odlewnia.

Artur Jurkowski
Fot. Wojciech Jargiło

Z KART HISTORII

Megalomania rozbuchanego PRL-u

Odlewnia ta była inwestycją centralną realizowaną w latach 1972-1983 z przeznaczeniem dla całego przemysłu motoryzacyjnego. Władze PRL-owskie aby zbudować obiekt zaciągnęły 75 mln dolarów pożyczki w zachodnioeuropejskich bankach. Inwestycja nigdy nie została w pełni dokończona. Zrealizowano ok. 40 proc. planów.
Od 1980 r. odlewnię włączono do Zrzeszenia Przemysłu Ciągnikowego „Ursus” (wcześniej należała do Fabryki Samochodów Ciężarowych).
Była najnowocześniejszym tego typu zakładem w Polsce i jednym z najnowocześniejszych w Europie. Zastosowano w niej ekologiczną, ale drogą technologię elektryczną. W 1998 roku i w latach poprzednich odlewnia w Lublinie przynosiła straty średnio rzędu 3,5 mln zł miesięcznie.
Okres świetności zakładu to koniec lat 80. W 1991 r., z powodu trudności finansowych, dwukrotnie stawała produkcja. W następnych latach odlewni kilkakrotnie odłączano prąd z powodu niezapłaconych rachunków.
W marcu 1999 r. odlewnię przejął kielecki Centrostal. Za zakład zapłacił 8 mln zł. W odlewnię zainwestował 23 mln zł – bez rezultatu, sytuacja coraz bardziej się pogarszała.
We wrześniu 1999 r. odlewni odłączono prąd. W grudniu tego roku rozpoczęły się zwolnienia pracowników. W 2000 r. odlewnię postawiono w stan likwidacji.

FAKTY

Olbrzym, który skarlał

110 tys. ton stali użyto do budowy konstrukcji hali odlewni – można by z niej wybudować w Lublinie 11 wież Eiffla.
12 ha gruntu zajmuje hala w rzucie poziomym – to niemal tyle samo ile ma Ogród Saski.
21 ha liczy powierzchnia podłóg dwóch kondygnacji hali odlewni – to odpowiednik niemal 11 placów Litewskich.
Prąd dostarczany do odlewni pokryłby dwa razy zapotrzebowanie energetyczne całego Lublina.

S17- Popieram!

S19- Popieram!
Old October 22nd, 2006, 02:55 PM   #18
MAR_tm
Registered User

Quote:
Originally Posted by nikmin View Post
po lewej ursus, po prawej pola i przedmiescia, na wprost Lublin , ręczę!!!
niech będzie, że wierzę
Old October 22nd, 2006, 04:39 PM   #19
mateq
POZnan*

mateq's Avatar

Wy naprawdę żałujecie zamknięcia tego komunistycznego molocha? Przepraszam, ale w jakim Wy świecie żyjecie?
mateq no está en línea   Reply With Quote
Old October 22nd, 2006, 04:56 PM   #20
MAR_tm
Registered User

na szczęście klimat pozostał!

Reply

Tags
lublin, ursus

Thread Tools

Posting Rules