daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old March 12th, 2012, 12:43 PM   #481
Tomek 2008
Registered User

Tomek 2008's Avatar

Likes (Received): 476

Tomek 2008 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old March 12th, 2012, 12:44 PM   #482
Tomek 2008
Registered User

Tomek 2008's Avatar

Old March 12th, 2012, 12:45 PM   #483
Tomek 2008
Registered User

Tomek 2008's Avatar

Old March 12th, 2012, 12:46 PM   #484
Tomek 2008
Registered User

Tomek 2008's Avatar

Old March 12th, 2012, 12:47 PM   #485
Tomek 2008
Registered User

Tomek 2008's Avatar

Old March 12th, 2012, 12:49 PM   #486
Tomek 2008
Registered User

Tomek 2008's Avatar

Trafiłem akurat na sesję zdjęciową nowożeńców

I to tyle z Cieszynów.

sete68 liked this post
Old April 12th, 2012, 09:12 PM   #487
piotr71
Registered User

piotr71's Avatar

Cóż za wspaniały wątek. Cóż za cudowna okolica! Moja okolica!

Quote:

Zegarkowy
Swego czasu, Góra Żar była okupowana przez turystów nie tylko ze względu na wspaniałe widoki, ale również z powodu nie lada ciekawostki, której genezy doszukiwano się gdzieś głeboko w zakamarkach praw fizyki. Na jednym z podjazdów prowadzących na górę samochody samoczynnie, z wyłączonym silnikiem poruszały się...do góry właśnie. Miejsce było odwiedzane przez liczne wycieczki autokarowe, jak i indywidualnych turystów przywożących ze sobą butelki, piłki i inne walce, które pozostawiali na drodze i obserwowali.

Sprawa została nagłośniona przez radio telewizję regionalną i w końcu o fenomenie wspomniano w "dzienniku telewizyjnym". Kolejne setki, ba, tysiące odwiedzających. Cud w beskidach, normalnie. Ale jak to zwykle bywa wyjaśnienie zagadki było prozaiczne. Złudzenie.

-----

Tam gdzie widzimy zbiornik wodny, zwany jeziorem czanieckim niegdyś prowadził bardzo ważny szlak handlowy na Węgry. Mniej więcej pod zbiornikiem, w/g legendy i ponoć badań archeologicznych, poprowadzony jest/był tunel, łączący dwie warownie. Jedną usytuowaną na górze Wołek (po lewej stronie drugiego zdjęcia) a drugą na BujakowskimGroniu (po prawej). Warowniami zarządzali miejscowi zbóje napadający na karawany ówczesnych handlowców.
Ruiny na Wołku można "zdobyć" po kilkudziesięciominutowym marszu od lewej strony jeziora. Po drugiej warowni nie pozostał żaden ślad.

Skoro już jesteśmy przy zamkach to panorama obejmuje obszar, na którym jest ich kilka. Po za Wołkiem mamy pałac w Kobiernicach, pałące w Kozach (właściwie po za zdjęciem, ale bardzo blisko), dworek warowny w Czańcu, mieszczący się tuż przy granicy z Kętami i zamek w Bulowicach również przy granicy z Kętami. To wszystko w okręgu około 7 kilometrów.

Mapka:
Punkt wysunięty najbardziej na południe to Żar następnie Kozubnik. Wołek to ten koło miejscowości Bujaków. Kozy polewej. Dalej Czaniec na granicy województw i Bulowice po prawej.

Na koniec należałoby jeszcze wspomnieć o polskim Davos... w ruinie niestety. Niegdyś miesce tętniące życiem, tysiące wczasowiczów, gości z zagranicy, miejsce pełne wypoczywających polityków jak i gwiazd piosenki i innych sztuk na przykład szulerki. To tu można było dużo wygrać, a i więcej stracić. Tu też przeciętny Kowalski mógł wytaplać swój tyłek pięknym basenie, pograć w kręgle i pojeździć na nartach by na koniec wyparować się w saunie. No, może nie do końca przeciętny ten nasz Kowalski był.

Mowa oczywiście o Kozubniku, przysióku Porąbki położonym u podnóża Żaru.

Last edited by piotr71; April 12th, 2012 at 09:21 PM.
piotr71 no está en línea   Reply With Quote
Old April 12th, 2012, 09:17 PM   #488
Zegarkowy
zarejestrowany juzer

Zegarkowy's Avatar

Likes (Received): 5093

Quote:
Originally Posted by piotr71 View Post
Cóż za wspaniały wątek. Cóż za cudowna okolica! Moja okolica!

(nie chcę zapeszać ale może w tym roku znów tam będę)
Zegarkowy no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2012, 10:32 AM   #489
tombou
Tombou

Likes (Received): 0

Taras i promenada czekają na turystów [ZDJĘCIA]
mac 03.07.2012 , aktualizacja: 03.07.2012 17:31 A A A Drukuj

Centrum Czernichowa jest teraz atrakcyjne dla turystów
Turyści, którzy przyjadą do Czernichowa nad Jezioro Międzybrodzkie, nie poznają tego miejsca. Z myślą o nich powstała tu promenada i taras widokowy nad wodą, z którego będą mogli podziwiać m.in. zaporę w Tresnej.

Położony pod górą Żar i nad Jeziorem Międzybrodzkim Czernichów przyciąga dużo gości, ale do tej pory nie prezentował się zbyt okazale. W samym centrum miejscowości przyjezdnych witał wielki wyasfaltowany plac znajdujący się między urzędem gminy a korytem Soły. Był traktowany jako parking dla tirów a nie miejsce do spacerów. Dlatego gminne władze postanowiły przekształcić plac w miejsce, które będzie atrakcyjne zarówno dla turystów, jak i mieszkańców.

Prace w centrum dobiegły już końca. Wzdłuż koryta Soły powstała ładna brukowana promenada z ławkami i oświetleniem. W jej sąsiedztwie wytyczono także alejki spacerowe. Koryto przepływającego tutaj potoku zostało uregulowane i przerzucono nad nim mostek, zadbano też o nową zieleń.

Największą atrakcją jest jednak zamontowany nad wodami Soły taras widokowy. - Jest oświetlony, są na nim ławeczki, na których można przysiąść - mówi Adam Kos, wójt Czernichowa. Turyści mogą stąd obserwować zaporę w Tresnej oraz popatrzeć w kierunku Jeziora Międzybrodzkiego. W sąsiedztwie zrewitalizowanego centrum powstały też miejsca postojowe. Prace pochłonęły około miliona złotych i zostały dofinansowane ze środków unijnych.

Więcej... http://bielskobiala.gazeta.pl/bielsk...#ixzz20IiBOeTk
tombou no está en línea   Reply With Quote
Old July 21st, 2012, 09:08 AM   #490
Markoni
Registered User

Likes (Received): 0

Drodzy forumowicze Znacie jakieś fajne szczyty/miejscówki z których widać panoramę Bielska?
Markoni no está en línea   Reply With Quote
Old July 21st, 2012, 09:31 PM   #491
mco
Registered User

Likes (Received): 3

Proponuję tradycyjnie Szyndzielnię ( można wjechać kolejką ) i zejść przez Kołowrót na Kozią Górę a potem dalej w dół do Mikuszowic/ Cygańskiego Lasu. Na pewno po drodze będzie co oglądać.
mco no está en línea   Reply With Quote
Old July 21st, 2012, 11:22 PM   #492
aliveinchains
Registered User

aliveinchains's Avatar

Likes (Received): 23

Quote:
Originally Posted by mco View Post
Proponuję tradycyjnie Szyndzielnię ( można wjechać kolejką ) i zejść przez Kołowrót na Kozią Górę a potem dalej w dół do Mikuszowic/ Cygańskiego Lasu. Na pewno po drodze będzie co oglądać.
he he, moje trasy Bywam tam bardzo często...czasami 3-4 razy w tygodniu, oczywiscie nie zawsze lece na Szyndzielnię..ale Kozia, Kołowrót to niemal moje podwórko..

Pikny widok jest na BB jak idzie się z Magurki czerwonym szlakiem w dół..osobliwy widok też jest idąc na Magurę z Bystrej

Galicja - Śląsk Cieszyński; Podbeskidzie - wakacje cały rok!
aliveinchains no está en línea   Reply With Quote
Old July 24th, 2012, 06:23 PM   #493
mco
Registered User

No ja niestety z braku czasu już tam dłuugo nie byłem ...aż wstyd.
Old July 25th, 2012, 10:09 AM   #494
Zegarkowy
zarejestrowany juzer

Zegarkowy's Avatar

Mógłbym wiele przewodników przeczytać aby się dowiedzieć ale myślę, że lepiej będzie gdy zapytam Was: w okolicy B-B, tak powiedzmy w promieniu do 30-40km, co polecacie za tydzień odwiedzić, zwiedzić, zobaczyć? Interesują mnie jednodniowe wypady w góry, architektura (najlepiej stara zabytkowa, sakralna...), obiekty techniczne, przemysłowe. B-B będę starał się też eksplorować, ale co oprócz samego (pięknego) miasta możecie polecić przyjezdnemu na kilka dni wypoczynku? Miejscowości?
Old July 25th, 2012, 07:43 PM   #495
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

Likes (Received): 505

http://img534.imageshack.us/img534/2456/dsc1446i.jpg
Piękna kamienica
jasiek67 no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2012, 12:20 PM   #496
Zegarkowy
zarejestrowany juzer

Zegarkowy's Avatar

Quote:
Originally Posted by Zegarkowy View Post
Mógłbym wiele przewodników przeczytać aby się dowiedzieć ale myślę, że lepiej będzie gdy zapytam Was: w okolicy B-B, tak powiedzmy w promieniu do 30-40km, co polecacie za tydzień odwiedzić, zwiedzić, zobaczyć? Interesują mnie jednodniowe wypady w góry, architektura (najlepiej stara zabytkowa, sakralna...), obiekty techniczne, przemysłowe. B-B będę starał się też eksplorować, ale co oprócz samego (pięknego) miasta możecie polecić przyjezdnemu na kilka dni wypoczynku? Miejscowości?
Panowie, podbijam pytanie.
To już pewne- w B-B będę od najbliższej niedzieli . Czernichów wciągnąłem już na listę - co więcej?
Old July 26th, 2012, 12:37 PM   #497
aliveinchains
Registered User

aliveinchains's Avatar

Likes (Received): 23

Quote:
Ok, podaje na razie jedną fajna traskę...Świnna, parkujecie samochód pod kosciołem, względnie GOK/OSP i cofacie się na mostek gdzie jest ul Komarnik. Idziecie 1,5km droga a potem żółtym szlakiem do Sanktuarium w Przyłękowie ojców Salezjanów...popatrzcie na mapy tych okolic (Swinna, to gmina przylegajaca do Zywca od płd-wsch strony) mozna przedluzyć wycieczkę, niestety nie mam przy sobie mapy by dokladniej opisać gdzie mozna dojś (ja łażę na czuja do wyciągu narciarskiego). Kosciolek w Przylekowie nie jest mega stary, ale podobno 100 lat temu ukazala sie tam komus Matka Boska.

Z miasteczek vel miescinek ciekawych i wartych odwiedzenia polecam Lanckorone - tak przy okazji gdyby komóś przyszlo jechać z BB do Krakowa - oto próbka

http://www.skyscrapercity.com/showth...4#post80974854
..oraz jakby ktoś wybierał się na Babia Górę (najwyższy szczyt Beskidów, trzeba wejść)z BB przez Sucha Beskidzką to można o tę miescinkę zachaczyć (sympatyzny ryneczek z karczmą, oraz zamek przypominający mini-Wawel)

Galicja - Śląsk Cieszyński; Podbeskidzie - wakacje cały rok!

Last edited by aliveinchains; July 26th, 2012 at 12:50 PM.
aliveinchains no está en línea   Reply With Quote
Old July 29th, 2012, 05:57 PM   #498
b-b tomek
Registered User

b-b tomek's Avatar

Likes (Received): 169

Quote:
Originally Posted by Markoni View Post
Drodzy forumowicze Znacie jakieś fajne szczyty/miejscówki z których widać panoramę Bielska?
Widok ze wspomnianego już szlaku na magurkę

By ddtomekbb at 2012-07-29

Jest jeszcze jedno fajne miejsce na ulicy księdza Brzóski
https://maps.google.pl/maps/ms?msid=...56501,0.169086

Widok na lewo (stara fotka)

Widok na wprost...

...i na prawo

b-b tomek no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2012, 12:11 PM   #499
Tomek 2008
Registered User

Tomek 2008's Avatar

Quote:
Miejscowości?
Żywiec z Jeziorem Żywieckim, Cieszyn Polski i Czeski, Ustroń i wyciąg narciarski na Czantorię, Wisła i okoliczne szlaki górskie, polecam również małą miejscowość na płd od Wisły przy samej granicy z Czechami i Słowacją (tzw. trójstyk). Jest to co prawda ponad 50km od BB, ale w ładny dzień warto pospacerować po okolicznych szlakach zaliczając przy okazji powyższe miejsce.
Old July 31st, 2012, 01:22 PM   #500
mco
Registered User

Quote:
obiekty techniczne, przemysłowe. B-B będę starał się też eksplorować, ale co oprócz samego (pięknego) miasta możecie polecić przyjezdnemu na kilka dni wypoczynku? Miejscowości?

Kurczę..teraz dopiero zajrzałem. Mam nadzieję, że możesz odczytać na wyjeździe i nie jest za późno. Jak obiekty przemysłowe to najlepiej wszystkie browary w okolicy . Czyli wycieczki do browaru w Żywicu, Tychach i nie wiem czy się da ale do Browaru Zamkowego w Cieszynie ( przy okazji zobaczysz to piękne miasto ), ewentualnie można pójśc na sam zamek do muzeum gdzie mają ciekawe designerskie wystawy + romańska rotunda.
http://www.zamekcieszyn.pl/

Reply

Tags
żywiec, beskidy, bielsko-biała, cieszyn, kraków, małopolska, wadowice

Thread Tools

Posting Rules