daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Tirana

Tirana Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old September 16th, 2011, 05:26 PM   #1
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,476
Likes (Received): 3107

Projekti "Lumi i Tiranės" | "Tirana River" Project

Lulzim Basha foli dje pėr projektin e Lumit tė Tiranės: Korridor rekreativ pėr qytetarėt.

Nė ditėn e nėntė tė turit tė dėgjimit dhe bashkėbisedimit me qytetarėt , tė dielėn, kandidati pėr bashkinė e Tiranės z. Lulzim Basha ka vizituar ekspozitėn e rreth 16 artistėve shqiptarė, ku ka shprehur angazhimin e tij pėr ndėrtimin e Galerisė sė Metropolit. Basha tha se Bashkia duhet tė shohė artin nė interes tė qytetarėve dhe foli pėr projektin e tij pėr Lumin e Tiranės, i cili do kthehet nė njė zonė rekreative dhe nė njė mundėsi ku arti mund tė shkrihet me mjedisin.

“Marrėdhėnia e artit me ambjentin dhe me gjelbėrimin; kėtu qyteti ėshtė shumė mbrapa, sepse nė tė gjithė Europėn, edhe nė qendrat e vogla me 20 apo 30 mijė banorė, shikon qė ky lloj arti ėshtė bėrė pjesė organike e jetės qytetare. Nuk ka qytet qė tė mos ketė nevojė pėr kėtė mė shumė se Tirana, e cila pėr shkak tė zmadhimit tė shpejtė ka humbur tiparet e qytetarisė si nė qendėr dhe nė periferi. Interesi i Bashkisė ėshtė qė qytetin ta bėjė sa mė tė jetueshėm dhe t’i japė atij njė fytyrė sa mė qytetare. Jam i bindur dhe i vendosur pėr t’i vėnė ato nė dispozicion tė artistėve dhe gjithė qytetarėve”, tha Basha.Kandidati pėr Bashkinė e Tiranės shtoi se Lumi i Tiranės do tė jetė njė korridor rekreativ pėr qytetarėt, krejt ndryshe nga sa ėshtė sot. “Sot Lumi i Tiranės ėshtė njė katastrofė e vėrtetė nga ēdo pikėpamje, pamore, e higjenės dhe e ndotjes ekologjike. Por me projektin qė unė kam, ky do tė kthehet nė njė korridor rekreativ, me njė kaskadė ujore e komplementuar me njė korridor transporti me unazėn e madhe, dhe kėtu nė mes tė korridorit tė transportit, pjesa mė e rėndėsishme pėr mua ėshtė pjesa e korridorit rekreativ tė Lumit tė Tiranės. Pikėrisht kėtu ne duhet tė shfrytėzojmė tė gjithė mundėsinė pėr bashkėpunimin me artistėt e kryeqytetit pėr t’i dhėnė atė fytyrė qytetare qė sot i mungon Tiranės, pėr ta shtrirė nė tė gjithė qytetin”, tha Basha....perderisa nuk ka nje prezantim zyrtar te Kryetarit Basha per projektin ne fjale, postova prezantimin qe gjendet ne zyrat e bashkise, qe kur te implementohet nuk besoj do ket pesuar ndryshime te medha!!
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2011, 05:34 PM   #2
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Projekt interesant.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2011, 05:50 PM   #3
doctorx
Registered User
 
doctorx's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Tirana
Posts: 4,155
Likes (Received): 1832

Projekt i edi rames me fjalet e lul bashes.
doctorx no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2011, 06:57 PM   #4
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,476
Likes (Received): 3107

Projekti ka qe ne 2004-en....kam pershtypjen qe as vete Edi Rama nuk e mbante ment me detaje kur u be prezantimi per herre te 3° !!

Gjithsesi, projekti eshte me te vertet interesant dhe per me teper realist, pa ekzagjerime apo pjese te pamundura. Por vlen per te thene qe projektet nuk na kan munguar kurre.....vullneti per t'i konkretizuar po!! Shpresoj ne kete rast te ndryshoj ky i fundit jo vete projekti qe keshtu sic eshte eshte yll fare....
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2011, 07:27 PM   #5
shqipo
Registered User
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 871
Likes (Received): 116

700 Milion euro investim...
shqipo no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2011, 08:34 PM   #6
Zwanse
m'oderatori i ardhshem
 
Zwanse's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: New York
Posts: 2,367
Likes (Received): 291

gjith muhabeti eshte kush i nderton, e jo kush i hedh idete. se ide ka me mijra, problemi eshte a behen a jo.
Zwanse no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2011, 09:05 PM   #7
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Shume projekt i mire per Tiranen duke mare parasysh qe kryeqyteti po zgjerohet shume shpjete drejte te gjitha drejtimeve. Gjithesi kam dyshimet e mia rreth realizimit te projektit dhe bie dakord me fjalet e Zwanse-s.
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2011, 10:03 PM   #8
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

Quote:
Originally Posted by AlbanPOLIMI View Post

...perderisa nuk ka nje prezantim zyrtar te Kryetarit Basha per projektin ne fjale, postova prezantimin qe gjendet ne zyrat e bashkise, qe kur te implementohet nuk besoj do ket pesuar ndryshime te medha!!
Mire qe e ke shenuar me te medhaja pjesen me te rendesishme te postimit.
Ky eshte nje lajm i fushates elektorale dhe projekti eshte nga kryetari i meparshem i bashkise,dhe per nja tre mandate harrojeni kete.
__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2011, 01:18 AM   #9
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,476
Likes (Received): 3107

Quote:
Originally Posted by L1nk1g View Post
Mire qe e ke shenuar me te medhaja pjesen me te rendesishme te postimit.
Ky eshte nje lajm i fushates elektorale dhe projekti eshte nga kryetari i meparshem i bashkise,dhe per nja tre mandate harrojeni kete.
Nuk na i shpjegove pse kjo pasthenia ishte pjesa me e rendesishme?!

Ish-Kryetari apo Ish-Kryetari para tij, nuk i kan bere projektet ne shtepi, ne kohen e lire, ne telajo e me lapostila....

Bashkia ka ZYREN URBANISTIKE TE PROJEKTIMIT qe hedh projekt ide e miraton projekte konkrete ( per me teper me shumice te kualifikuar ne keshillin bashkiak ). Edhe pas rotacioneve apo nderrimit te stafit projektet mbeten aty. Premtimet nga te dy kandidatet ishin bazuar ne projektet ekzistues (TramTirana, Lumi i Tiranes, Stacioni i ri i trenit etj, etj) nuk eshte se i shpiken nga hiēi. Ajo qe ndryshon eshte kredibiliteti qe ka njeri apo tjetri per implementimin e projekteve.
Lajmi nga fushata eshte nje nder te shumtit, pasi kesaj teme kam degjuar t'i meshohet me shume se shume here kohet e fundit.
Por mbetet fakti qe nuk eshte projekt prioritar per te ardhmen imediate (per mendimin tim), pasi #1: ka projekte ne zbatim me rendesi me strategjike (dhe te ardhurat jane ato qe jane) #2: nuk besoj se lumi i tiranes, si i vetem, do kishte ndonje vlere, te pakten pa perfunduar zgjatja e bulevardid, unaza e madhe e mbi te gjitha impianti i perpunimit te ujrave te zeza te Tiranes, pa te cilin lumi i Tiranes do vazhdonte te mbante era............................ .
Por nga ana tjeter, nese parashikimi i INSTAT, per shtmin me 400'000 banore te tjere te qytetit te Tiranes brenda 10 vjeteve...per te ardhmen e mesme, ky projekt si hapi i pare i decentralizimit te qytetit, mendoj do ishte jetik, per mos t'i kthyer lagjet e tjera te Tiranes ne modelin e "Komunes se Parisit" !!!
Prandaj thread-in e hapa me "projektin e njerit" dhe "premtimin e tjetrit" per te komentuar projektin si ide dhe mundesine qe ka per t'u implementuar....pse gjithcka duhet te behet politike..........
__________________
Vox populi, vox Dei

Last edited by AlbanPOLIMI; September 17th, 2011 at 01:29 AM.
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2011, 01:22 AM   #10
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

Quote:
Originally Posted by AlbanPOLIMI
Nuk na i shpjegove pse kjo pasthenia ishte pjesa me e rendesishme?!

Ish-Kryetari apo Ish-Kryetari para tij, nuk i kan bere projektet ne shtepi, ne kohen e lire, ne telajo me lapostila....

Bashkia ka ZYREN URBANISTIKE TE PROJEKTIMIT qe hedh projekt ide e miraton projekte konkrete ( per me teper me shumice te kualifikuar ne keshillin bashkiak ). Premtimet nga te dy kandidatet ishin bazuar ne projektet ekzistues (TramTirana, Lumi i Tiranes, Stacioni i ri i trenit etj, etj) nuk eshte se i shpiken nga hiēi. Ajo qe ndryshon eshte kredibiliteti qe ka njeri apo tjetri per implementimin e projekteve.

Prandaj thread-in e hapa me "projektin e njerit" dhe "premtimin e tjetrit" per te komentuar projektin si ide dhe mundesine qe ka per t'u implementuar....pse gjithcka duhet te behet politike..........
Nese Shqiperia do ishte nje vend normal keshtu sic thua ti do funksiononin gjerat.
__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2011, 01:38 PM   #11
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,476
Likes (Received): 3107

Quote:
BB jep mbėshtetje pėr 5 projekte madhore tė Tiranės
Sociale, 16 'Sept '2011Nga takimi i djeshėm i Bashės me drejtoreshėn e Bankės


Banka Botėrore do tė mbėshtesė projektet mė tė rėndėsishme tė Bashkisė sė Tiranės.Ndėrtimi i linjės sė tramvajit dhe ai i hipotekimit tė apartamenteve do tė jenė dy prej tyre. Dje, gjatė njė takimi me pėrfaqėsuesen e Bankės Botėrore pėr Shqipėrinė, Ksenja Lvovski dhe grupin e ekspertėve, u ra dakord pėr bashkėpunimin. Bėhet fjalė pėr disa prej prioriteteve mė tė rėndėsishme dhe problematikave mė tė mprehta qė ka kryeqyteti. Ekspertėt e Bankės Botėrore u shprehėn tė gatshėm tė kontribuojė dhe tė marrin pjesė nė projekte strategjike tė Bashkisė, si ndėrtimi i bulevardit tė ri tė qytetit, deri tek Lumi i Tiranės. Basha i tha delegacionit se ky aks do tė rrisė cilėsinė e jetės dhe do tė nxjerrė nga kushtet e papėrshtatshme njė pjesė tė rėndėsishme tė qytetit. Ndėrtimi i parkut tė ri tek Lumi i Tiranės ėshtė njė tjetėr prioritet i Bashkisė, qė u pėrfshi gjatė takimit nė projektet, ku Banka Botėrore do tė japė kontributin e saj. Gjithashtu, pėrfaqėsuesja e Bankės Botėrorė siguroi zotin Basha se e sheh me interes ndėrtimin e linjės sė tramvajit nė Tiranė dhe ėshtė gati ta mbėshtesė kėtė projekt. Banka Botėrore mbėshteti projektin qė ka Basha pėr hartimin e Planit Urbanistik pėr Tiranėn dhe u shpreh e gatshme pėr ta ndihmuar dhe pėrkrahur kėtė iniciativė. Nė veēanti u pėrshėndet ideja e procesit transparent dhe respektimit tė parimit tė vlerėsimit tė drejtė tė pronės private dhe pėrfitimit tė hapėsirave publike nė shėrbim tė qytetarit. “Jam shumė i kėnaqur qė marrim sot mbėshtetjen maksimale nga Banka Botėrore pėr investimet qė do tė vėmė nė jetė. Janė projekte prioritare, pėr tė cilat do tė nisė puna shumė shpejt”, tha kryebashkiaku Basha. Ai e njohu delegacionin e BB me punėn qė po bėn grupi i ngritur pėr Hipotekat dhe tha se procesi do tė nisė sė shpejti. Grupi i ekspertėve tė Bankės Botėrore mbėshteti axhendėn e kryebashkiakut Basha pėr punėsimin e tė rinjve, si dhe pėr krijimin e kushteve qė ata tė kryejnė stazhin pas diplomimit. Kryetari i Bashkisė i theksoi znj. Lvovski se ky ėshtė prioriteti numėr njė i Bashkisė dhe i tiji personal.

Projektet:

• Ndėrtimi i bulevardit tė ri tė qytetit
• Ndėrtimi i linjės sė tramvajit
• Hipotekimi i apartamenteve
• Ndėrtimi i parkut tė ri
• Plani Urbanistik pėr Tiranėn
....hajde me kembe te mbare ishalla
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2011, 01:55 PM   #12
doctorx
Registered User
 
doctorx's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Tirana
Posts: 4,155
Likes (Received): 1832

Ca bulevardi?
doctorx no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2011, 02:07 PM   #13
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

Quote:
Originally Posted by doctorx View Post
Ca bulevardi?
Vazhdimi i ekzistuesit.Nga treni deri tek Lumi i Tiranes.
__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2011, 02:11 PM   #14
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,476
Likes (Received): 3107

Sa bulevarde kemi ??
Bulevardi qendror, do te zgjatet ne drejtim te stacionit te trenit deri tek Bregu i Lumit. Ka shume vite qe qendron si projekt. Ai stacioni i trenit eshte lene ne ate gjendje sepse ka 20 vjet qe eshte "provizor" !!

Quote:
Basha: Stacion interurban dhe dy nenkalimeInfrastruktura dhe ndryshimi i Laprakes parashikohet ne 4 vitet e ardhshme, pas ardhjes se Lulzim Bashes ne krye te bashkise se Tiranes. Ky i fundit ka premtuar per banoret e kesaj zone, ndertimin e nje stacioni interurban ne zonen ku sot eshte stacioni i trenit, si dhe dy nenkalime te cilat do te ulin numrin e aksidenteve ne kete zone.

Projekti

Kandidati per kryetar i Bashkise Tirane, Lulzim Basha parashikon ne projektin e tij zhvendosjen e stacionit te trenit dhe ndertimin aty, te stacionit interurban te automjeteve. "Zgjatimi i bulevardit nga stacioni i trenit tek "Bregu i Lumit" do te shoqerohet me ndertimin e stacionit te ri te trenit dhe te stacionit interurban te kryeqytetit tone, ketu ne afersi te Laprakes. Bashke me stacionin e trenit ne do te zhvendosim edhe ate pjese te hekurudhes e cila kalon ketu ne njesine tuaj vendore, ne nje nga lagjet me te diskriminuara, qe merr jeten e banoreve ne menyre te vazhdueshme", ka pohuar Basha. Ne takimin me banoret e njesise bashkiake nr.11 ne Laprake, ku prezantoi kandidatin per kryetar te kesaj njesie, Haki Mustafa, Basha premtoi edhe zhvendosjen e hekurudhes qe kalon permes nje prej lagjeve me te diskriminuara te Tiranes, si dhe ndertimin e te pakten dy nenkalimeve per te lidhur dy zonat e banimit pergjate segmentit rrugor nga "Zogu i Zi", deri tek dogana. "Po keshtu, ju jap fjalen se investimin e gabuar, qe ndau Lapraken nga pjesa tjeter e qytetit, dhe per te cilen me dhjetera e dhjetera qytetare te lagjes suaj paguan me jeten e tyre, ne do ta zhbejme, duke ndertuar te pakten dy nenkalime qe do te lidhin keto dy pjese te Tiranes", ka theksuar kandidati i mazhorances. Ndersa nuk ka harrur te permende edhe ndertimin e Unazes se madhe, qe sipas Bashes do te nise punimet brenda gjashte muajve te pare te mandatit te tij.

Periferia

Projekti i Lulzim Bashes per Tiranen, i jep nje zhvillim te vecante zones tek "Bregu i Lumit", zone e cila sot eshte me e diskriminuara ne kryeqytet. Basha i ka garantuar banoret ne nje bashkebisedim me ta, se do t'i jepet fund diferencimit ne investime dhe mbledhjes se taksave pa siguruar sherbime. Po keshtu, kandidati per kryetar bashkie ne Tirane, Lulzim Basha garantoi se ujerat e zeza nuk do te derdhen me ne lumin e Tiranes, por ato do te perpunohen si ne cdo kryeqender tjeter evropiane. "Duam vec rrugen. Dal ne 5 te mengjesit vij ne 2, punoj kameriere, vec ne balte eci. Kanalizimet e gjithe Tiranes kalojne ketu poshte nesh e derdhen ne breg te lumit dhe vijne ketu, ne turinjte e femijeve tone", i tha Bashes nje banore. Kandidati per kryebashkiak siguroi se kjo gjendje do te marre fund. "Kolektoret nuk do te derdhen me ne lume, do te perpunohen ashtu sic perpunohen kudo ne bote. Ky eshte parakusht qe lumi i Tiranes te kthehet ne nje clodhje dhe ne nje vend ku njerezit te kene deshire te vijne. Te jeni te sigurt, qe diskriminim per shperndarje te investimeve nuk do te kete me", tha Basha.

Fenomeni i pagimit te takses dhe mosmarrjes se sherbimit eshte i pranishem edhe tek "Bregu i Lumit". "Cdo shtepi tek 'Bregu i Lumit' nuk do te jete me nje deshmi diskriminimi, por do te jete nje pasuri. Per kete ju jap fjalen sot dhe ne te kundert pas kater vitesh do me beni pergjegjes. Taksat e bashkise per qytetaret jane te larta. Taksat do t'i ulim per te gjithe qytetaret. Por ne vecanti per qytetaret ne nevoje, sic jane me qindra, sic jane me mijera ketu ne qytet", ka nenvizuar Basha. Sipas tij, per familjet ne nevoje do te aplikohet edhe ndihme sociale. Basha i ka njohur banoret me projektin e tij, qe i jep nje zhvillim te vecante zones. Shtrirjen e bulevardit nga stacioni i trenit deri tek "Bregu i lumit", projekt i cili zhvendos hekurudhen ku kane humbur jeten me dhjetera njerez.
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2011, 03:44 PM   #15
doctorx
Registered User
 
doctorx's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Tirana
Posts: 4,155
Likes (Received): 1832

PO keta dy kandidate me te njejtat projekte paskan qene? NJS ska renci, po sbesoj shume se do behet ky projekt, sikur te behej do ishte vertet mrekulli, po ka shume koste mendoj dhe do kohe, apo jo? Besoni se do behet kete mandat ju?
doctorx no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2011, 04:59 PM   #16
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

Kete mandat kurren e kurres nuk behet.
__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2011, 05:44 PM   #17
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,476
Likes (Received): 3107

Quote:
Originally Posted by doctorx View Post
PO keta dy kandidate me te njejtat projekte paskan qene? NJS ska renci, po sbesoj shume se do behet ky projekt, sikur te behej do ishte vertet mrekulli, po ka shume koste mendoj dhe do kohe, apo jo? Besoni se do behet kete mandat ju?
Mopo lek te ket, po s'ka gje qe s'behet!!! Prandaj eshte lajm i mire mbeshtetja e projekteve nga BB.
Por sic kam shkruar me siper, asnje nga keta projekte, si te vetem, nuk kane vlere!!!

Per te qene funksional, duhet te kene perfunduar:

#Impianti i Perpunimit te Ujrave te zeza ( Perfundon ne 2014 ):

Quote:
Projekti I Kanalizimeve tė Tiranės sė MadheFinancuar nga Qeveria Japoneze
Ne shumen 113,016,260 Euro Kredi
ne Tiranė
Zbatimi filloi me 2008. Mbaron mė 2014.
Ecuria e projektit
Projekti ėshtė nė fazė studimi.

Objektivi i projektit:

Rritja e cilėsisė sė ujit nė lumin e Tiranes, duke pėrfshirė ndėrtimin e kanalizimeve tė ujėrave tė zeza dhe ndėrtimin e impiantit tė pastrimit tė kėtyre ujėrave.

Institucioni pėrfitues: Bashkia Tiranė
#Vazhdimi i Bulevardit ( Ne faze projektimi )
#Reabilitimi i Lumit te Tiranes ( Ne faze projektimi )

#Unaza e madhe ( Ne faze ndertimi ) qe do te lidhe parkun buze lumit me pjesen tjeter te qytetit.

.....prandaj mendoj se viti 2014 qe perkon dhe me fundin e mendatit dhe hapjen e fushates se re elektorale do te jete vit inaugurimesh te njepasnjeshme !!!
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2011, 06:22 PM   #18
shqipo
Registered User
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 871
Likes (Received): 116

Quote:
Originally Posted by AlbanPOLIMI View Post

.....prandaj mendoj se viti 2014 qe perkon dhe me fundin e mendatit dhe hapjen e fushates se re elektorale do te jete vit inaugurimesh te njepasnjeshme !!!
ishalla keshtu qofte, por ne fakt ne shqiperi cdo 2 vjet kemi zgjedhje por asgje nuk mbarohet... kam frike se vetem do fillojn punimet (dmth do cojn disa makineri aty, do hapen nja dy gropa) edhe mjaft. projektet qe fillohen e mbarohen jan ato projekte qe sjellin interes direkt ne xhepat e qeveritareve.. sic esht unaza ne sherbim te TEG-ut apo edhe sic ishte rruga per ne gjiri lalzit ne sherbim te qeveritareve qe kan tokat atje
shqipo no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2011, 12:40 AM   #19
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,552
Likes (Received): 40

S'e morra vesh. Lumi qe kalon ne zonen e Brrakes...ku hidhen plehra dhe jashqitjet njerzore...dhe ku problemi kryesor eshte permbytja e pervitshme...dhe ky projekt 700 milion dollares h per ta kthyer ne zone "arti"?

I don't get it. Apo kto 700 milion dollare jane per cdo gje rreth kti lumi? Prap, s'duket si shpenzim i madh per nje gje kot fare?

Quote:
Projekt i edi rames me fjalet e lul bashes.
Pra, projekt me presh ne bythe?

------------
Quote:
Ndėrtimi i linjės sė tramvajit
Dio mio! Prap me tramvaja edhe ky?
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2011, 09:33 AM   #20
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 2,783
Likes (Received): 542

Se kuptoj si e kane gjete nqs tiranes i duhet tramvaj apo jo? Ka bere ndonje studim qe ka thene "po kryeqytetit i duhet nje tramvaj". JO... atehere?? Pse nuk bejne nje studim njehere qe te shikojne nqs tiranes i duhet tramvaj, metro apo thjesht disa autobuza dhe linja te rinj.
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 06:08 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium