search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Zagranica

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 21st, 2011, 11:41 PM   #1
Falubaz
Registered User

Falubaz's Avatar

Likes (Received): 2548

[Korea Płd. / Japonia 2011] Niedoceniona Korea i przeceniona Japonia

W lipcu tego roku ponownie odwiedziłem Azję. Tym razem była to Japonia z Koreą. Jako że o Japonii mamy mnóstwo wątków, postanowiłem pokazać samą Koreę, która jest zupełnie niedoceniana i pomijana. Każdy chce jechać do Japonii, każdy słyszał coś o niej, obiło się o uszy większości z nas co nieco o japońskiej kulturze. Tymczasem zupełnie niedaleko, powiedzieć by można tuż za miedzą (tu raczej tuż za morzem) jest kraj równie ciekawy, pełen niecodziennych (z naszego oczywiście tylko punktu widzenia) tradycji, niesamowitego jedzenia i ciekawej historii.

₪₪₪Zielona Góra moim okiem₪₪₪ Zielonogórskie autobusy₪₪₪Port Lotniczy ZIElona Góra₪₪₪ BRT₪₪₪ścieżki rowerowe w ZG
₪₪₪Korea/Japonia₪₪₪Moja Ameryka - nie tylko Stany

kicaj liked this post
Falubaz no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 21st, 2011, 11:42 PM   #2
Falubaz
Registered User

Falubaz's Avatar

Do Korei przybyłem z Japonii – promem z Fukoki. Czas podróży to ok. 3 godziny a koszt wyniósł mniej więcej 400pln. Jest i tańsza możliwość (~250-300pln) nocny prom albo z Shimonoseki albo Fukoki – z czasem oscylującym w granicach 8 godzin.

Busan widziany z promu od strony morza
1.

Metro
2.

3.
Busan jest ogromny – odległości są znaczne, nawet podróżując metrem traci się mnóstwo czasu na przejazdy między dzielnicami, które wciśnięte są między góry i pagórki.
Jeśli metro jedzie 2 minuty – na pieszo liczyć trzeba około 20 minut na pokonanie tego samego dystansu. Przejechanie z jednego końca na drugi to około 2 godzin (metrem!) Na pieszo nikt nie ma szans dostać się gdziekolwiek.

₪₪₪Zielona Góra moim okiem₪₪₪ Zielonogórskie autobusy₪₪₪Port Lotniczy ZIElona Góra₪₪₪ BRT₪₪₪ścieżki rowerowe w ZG
Old September 21st, 2011, 11:43 PM   #3
Falubaz
Registered User

Falubaz's Avatar

Pierwszy posiłek:
4.

Jedzenie to chyba jedna z fajniejszych rzeczy w Korei. Jest super-mega-ostre.
Do tego oprócz głównego dania dostaje się zawsze przynajmniej kilka małych przystawek.
Zawsze jest kimchi – niekiedy kilka rodzajów, zawsze też jest woda – wliczona w cenę dania i bez ograniczeń
(zarówno wodę jak i przystawki można domawiać wielokrotnie) – przeważnie obsługa widząc,
że coś się skończyło sama donosi albo jakieś ‘dziwne’ warzywa na małych talerzykach, a które najszybciej ‘schodzą’ albo świeżą lodowatą wodę.
A bez tej nie sposób dokończyć posiłku i z racji jego pikantności i z racji gorąca.
Sami Koreańczycy twierdzą, że o ile może ktoś na świecie je równie - bądź bardziej ostro,
to na pewno oni jedzą najbardziej gorące potrawy.
Większość z nich, gdy jest podawana -jeszcze wrze.

Uliczne żarcie
5.

6.

Old September 21st, 2011, 11:44 PM   #4
Falubaz
Registered User

Falubaz's Avatar

Ulice Busanu
7.

8.[
Koreańczycy są o wiele bardziej wyluzowani niż Japończycy. Też są strasznie grzeczni… przeważnie ale nie ma tu tej
przesadnej czołobitności wszystkim i wszędzie. Wydają się szczęśliwsi i niezbyt przejmujący się opinią innych

9.

nikmin liked this post
Old September 21st, 2011, 11:45 PM   #5
Falubaz
Registered User

Falubaz's Avatar

Kilka zdjęć z Taejongdae – Dzielnica na południe od słynnego rynku Jagalchi ze świetnym parkiem i z klifami.
Dojazd od stacji metra 111 autobusem, którego kierowca pobierał nauki co najmniej u Kubicy.
Z reszta busańscy kierowcy autobusów miejskich są znani w całej Korei jako ‘szaleńcy’.
Kto lubi sporty ekstremalne – to coś dla niego.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

Old September 21st, 2011, 11:46 PM   #6
Falubaz
Registered User

Falubaz's Avatar

Teajongdae dalszy ciąg
16.

17.

18.

19.

20.

21.

Last edited by Falubaz; September 22nd, 2011 at 12:27 AM.
Old September 21st, 2011, 11:46 PM   #7
Falubaz
Registered User

Falubaz's Avatar

22. Kolacja – prosto z ulicy. Do dziś nie wiem co to było. Ważne, że było smaczne.

23. Kimbab

24. Dzielnica Seomyeon nocą – widok z hostelu.

25.

26.

Last edited by Falubaz; September 22nd, 2011 at 12:28 AM.
Old September 21st, 2011, 11:57 PM   #8
Falubaz
Registered User

Falubaz's Avatar

27. Pożar w Seomyeon

28.

29. metro linia 2

Last edited by Falubaz; September 22nd, 2011 at 12:28 AM.
Old September 22nd, 2011, 12:12 AM   #9
Falubaz
Registered User

Falubaz's Avatar

30. Plaża Gwangalli ze słynnym diamentowym mostem (=Gwangan)

O ile ta bardziej znana plaża w Haeundae jest pełna ludzi, to ta w Gwangalli była niemal zupełnie pusta.
Nikt się nie kąpał tego dnia (poza nieznanymi białymi) i to nas zdziwiło. Cała tajemnica wyszła na jaw po wejściu do wody.
Mróz mimo żaru na zewnątrz! Oczywiście było nie na tyle zimno w wodzie, by odstraszyć Polaków.
Ale i nie na tyle ciepło by dłużej siedzieć w tej lodówce. Prawdopodobnie chodziło o zimny prąd,
który według miejscowych ustępował dopiero w sierpniu, gdy woda nadawała się do kąpieli.
31.

32.

33.

Last edited by Falubaz; September 22nd, 2011 at 12:29 AM.
Old September 22nd, 2011, 12:30 AM   #10
Falubaz
Registered User

Falubaz's Avatar

34.

35.

36.

37.

Old September 22nd, 2011, 12:31 AM   #11
Falubaz
Registered User

Falubaz's Avatar

38. wejście do metra

39.

40.

Old September 22nd, 2011, 12:39 AM   #12
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

Likes (Received): 1672

Świetnie, subscribed!!

@Falubaz, pisz dużo tipsów, wstępnie planuję Koreę Płd. w przyszłym roku, im więcej informacji o tym, jak się odnaleźć, tym lepiej. Już mi się podoba info o promie za +- 250zł, jakoś nie mogłem nic tak taniego z Fukuoki znaleźć

ArgentynaUrugwaj2006.Japonia2011 English.HK-Singapur-Kambodża-Wietnam2012, Korea-Japonia2012.Korea-Japonia-Tajwan 2013.GruzjaArmenia2014.Japonia2014
Rosja-Sakha(Jakucja)2014

Last edited by kaspric; September 22nd, 2011 at 11:31 AM.
kaspric no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2011, 02:24 AM   #13
PiotrG
庶民サンプル

PiotrG's Avatar

Ja też czekam na więcej, zapowiada się ciekawa fotorelacja.
PiotrG no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2011, 04:28 AM   #14
Slodi
Registered User

Slodi's Avatar

Likes (Received): 4602

zacząłem tęsknić za Koreą. mam nadzieję na kolejny wyjazd

Quote:
Originally Posted by kaspric View Post
@Falubaz, pisz dużo tipsów, wstępnie planuję Koreę Płd. w przyszłym roku, im więcej informacji o tym, jak się odnaleźć, tym lepiej. Już mi się podoba info o promie za +- 250zł, jakoś nie mogłem nic tak taniego z Fukuoki znaleźć
tu jest kilka moich tegorocznych zdjęć. mam nadzieję, ze zainteresują
Slodi no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2011, 11:37 AM   #15
Szatek
hurrapesymista

Szatek's Avatar

Likes (Received): 495

Twoje zdjęcia są bardzo ciekawe. Gratuluję wyprawy. Jako człek interesujący się co nieco światem chciałbym zapytać, jak oceniasz ten egzotyczny kraj. Według IMF Korea w ciągu kilku zaledwie lat dogoni Niemcy (i przegoni Japonię !) pod względem PKB na mieszkańca. Koreański postęp w liczbie patentów a także zdobywanie przez koreańskie korporacje kolejnych rynków robią na mnie spore wrażenie. Spotkałem się z opinią, że Korańczycy są pod wieloma względami podobni do... Polaków. Oni również robili zawsze za prowincjonalnych bałaganiarzy tępionych przez lepiej rozwiniętego i bardziej zdyscyplinowanego sąsiada.

Wiesz może coś o poziomie ich średnich zarobków? Jak oceniasz komfort życia w Korei i ogólny ład architektoniczny w tym kraju? Widziałem gdzieś na SSC międzynarodowe statystyki długości autostrad i dróg ekspr. i o dziwo Korea nie błyszczała.
Szatek no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2011, 01:06 PM   #16
szat_ap
Registered User

szat_ap's Avatar

Likes (Received): 0

Wkońcu wątek o Koreii Południowej! (u mnie jest na 1 miejscu do odwiedzenia) Mam nadzieję, że zalejesz nas zdjęciami Korea to specyficzny kraj, wg. mnie ciekawszy od Japonii (trochę przereklamowana jest, a Korea zdecydowanie niedoceniona). Poza Busan byłeś gdzieś jeszcze? W kwestii komunikacji jak wypadają koreańczycy? Łatwo się dogadać po angielsku np. w restauracji bądź pytając zwykłego człowieka o drogę?
btw. słyszałam, conieco o urodzie koreanek, to prawda, że mają tak dużo Aeygo (uroku)?
szat_ap no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2011, 03:58 PM   #17
kam1kadze
Registered User

kam1kadze's Avatar

Likes (Received): 635

Miasto, może ze względu na niezbyt ładną pogodę wygląda dosyć przeciętnie, zwłaszcza w porównaniu z miastami Japońskimi. Jednak to pewnie tylko przypadek

W ogóle Korea Płn jak i Płd jest dla mnie mega fascynująca, podziwiam sukcesy gospodarcze południa i to jak z każdym rokiem ich technologia pojawia się w coraz większej ilości domów. Chciałbym, żeby Polska rozwijała się tak jak ten kraj.

Szatek---> całkowita długość autostrad i dróg ekspresowych może nie być miarodajna bo kraj jest wyjątkowo mały, przeszło 3x mniejszy od Polski, w tym wypadku lepsza byłaby gęstość na km2. Na mapach widać, że jest całkiem nieźle.
kam1kadze está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 22nd, 2011, 04:24 PM   #18
dziembowsky
montagnana

dziembowsky's Avatar

Likes (Received): 0

super zdjecia w Korei (Seul) mieszkam juz ponad 9 lat wrazenia w wiekszosci pozytywne jak ktos planuje podroz do Seulu chetnie pokaze miasto
Old September 22nd, 2011, 06:29 PM   #19
Falubaz
Registered User

Falubaz's Avatar

Quote:
Originally Posted by kaspric View Post
Świetnie, subscribed!!

Próbuj szukać "Hakata-Busan" zamiast "Fukuoka-Busan"
Z nazwami i adresami to jest trochę problem w Azji, czasem nie wiadomo o co w tym wszystkim chodzi i tak np. Fukoka to Hakata a przynajmniej jej stacja kolejowa i region centrum miasta. Podobnie jest w Kitakyushu gdzie stacja nazywa się Kokura. Próbuj poszukać też coś z Shimonoseki (to dość blisko od Fukoki.
Ja byłem zmuszony przez towarzyszy do szybkiego promu (nazwa to: Beetle i ich strona http://www.jrbeetle.co.jp/english/), choć jak wiem, że znalazłem te promy wolniejsze i tańsze. Ale teraz pokasowałem większość zakładek i notatek Na pewno jednak są tańsze opcje.

Old September 22nd, 2011, 06:45 PM   #20
Falubaz
Registered User

Falubaz's Avatar

Quote:
Originally Posted by Szatek View Post
Twoje zdjęcia są bardzo ciekawe. Gratuluję wyprawy. Jako człek interesujący się co nieco światem chciałbym zapytać, jak oceniasz ten egzotyczny kraj. Według IMF Korea w ciągu kilku zaledwie lat dogoni Niemcy (i przegoni Japonię !) pod względem PKB na mieszkańca. Koreański postęp w liczbie patentów a także zdobywanie przez koreańskie korporacje kolejnych rynków robią na mnie spore wrażenie. Spotkałem się z opinią, że Korańczycy są pod wieloma względami podobni do... Polaków. Oni również robili zawsze za prowincjonalnych bałaganiarzy tępionych przez lepiej rozwiniętego i bardziej zdyscyplinowanego sąsiada.

Wiesz może coś o poziomie ich średnich zarobków? Jak oceniasz komfort życia w Korei i ogólny ład architektoniczny w tym kraju? Widziałem gdzieś na SSC międzynarodowe statystyki długości autostrad i dróg ekspr. i o dziwo Korea nie błyszczała.
Z moich wrażeń i obserwacji wynika, że Korea trochę ma kompleks Japonii ale z drugiej strony są bardzo dumni ze swego kraju. Wiedzą, że jest u nich brudniej, i więcej chaosu, ale wiedzą też, że podchodzą do życia o wiele bardziej na luzie niż Japończycy.
Mógłbym zapytać o te zarobki... choć to trochę głupio pytać znajomych ile zarabiają. Ale wydaje mi się że poziom życia jest podobny do Polski może trochę wyższy. Choć i tu w pewnych kwestiach my żyjemy lepiej w innych oni biją nas na głowę. Na pewno ich miasta wyglądają na większe niż są - porównując polskie miasta. Architektonicznie zaś... Azja to Meksyk Nawet w Japonii architektura to zbyt wielkie słowo na to co tam jest. Tylko zabudowa kolonialna, świątynie i może niektóre nowe budowle można by zaliczyć do "architektury". Reszta to obraz filozofii typu: "moja działka, więc zbuduję tu co mi się tylko podoba".

Transport:
Koleje średnio rozwinięte, ale za to mają dwie linie szybkich pociągów - KTX, które jednak są trochę drogie. Busan-Seoul (uwaga, W Seulu są różne stacje dla tych dwóch linii - jedna zatrzymuje się na stacji Seul druga Yongsan, stąd ta minimalna wiedza geograficzna jest niezbędna do kupna biletu przez neta lub w automacie.) koszt ok. 54.000 wonów czyli 54 dolary.
Seul-Gwangju ok. 37.000 wonów ~37$. Pociągi regionalne i pospieszne są nieco tańsze. Oczywiście różne bilety dostępne są w tych pociągach. Im szybciej kupisz tym lepiej.
Autostrady - porównując tak mały kraj do Polski to mają świetne i dużo autostrad. A dzięki temu komunikacja autobusowa jest chyba najlepsza na świecie (z krajów które odwiedziłem, Korea to raj na podróże po kraju autobusem). Do większości miast autobusy są dosłownie co chwilę. Jeśli jedziesz do dużego, bądź średniego miasta nie ma co szukać rozkładu, autobus będzie za chwilę. Z Joenju do Seulu są niemal co 15 minut! do tego Korea jest chyba jedynym krajem na świecie, gdzie rząd płaci za podróże turystów. Między Seulem, Busanem, Gwangju, Jeonju i chyba jeszcze jakimś, najczęściej odwiedzanym są darmowe autobusy tylko dla turystów. Wystarczy zarezerwować go w sieci i za darmo jedziesz.

Reply

Tags
japonia, korea

Thread Tools

Posting Rules