daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Rrugėt

Rrugėt Roads and Highways.

Reply
 
Thread Tools
Old January 3rd, 2012, 11:30 PM   #41
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Quote:
Originally Posted by Zagori View Post
Mbrojtja e skarpatave ne pjesen Levan Dames nga ana e kompanise Garden Line

Kjo rruge ka me e ndiku shume ne njohjen e Jugut te Shqiperise me Kosoven dhe anasjelltas.
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old January 4th, 2012, 04:04 PM   #42
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Me sa drejtim kalimesh do jete kjo rruge, 1x1 apo 2x2?
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old January 4th, 2012, 04:46 PM   #43
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,230

Nga artikulli i Gazetes "Shqip", i dates 12.5.2009

Quote:
Segmenti rrugor, Levan-Tepelenė, ėshtė pjesė e Korridorit Veri-Jug qė shtrihet nga Hani i Hotit nė kufirin shqiptaro-malazez nė veri, deri nė Kakavijė nė kufirin shqiptaro-grek nė Jug. Gjerėsia e asfaltuar e rrugės do tė jetė 10.5m (2 korsi me 3.75m dhe 2 bankina me 1.5m). Punimet nė seksionin e parė Levan-Damės do tė kryhen nga njė firmė italiane, ndėrsa pėr seksionin e dytė nga Damės nė Tepelenė do tė kryhen nga njė firmė austriake. Punimet e ndėrtimit pėr kėtė aks do tė zgjasin 30 muaj dhe do tė pėrfshijnė ndėrtimin e 50 urave. Shpejtėsia e parashikuar varion nga 80 deri nė 100 km/h.
http://www.gazeta-shqip.com/politike...118d5d996.html
7t no está en línea   Reply With Quote
Old January 5th, 2012, 10:50 AM   #44
Zagori
Registered User
 
Join Date: Nov 2010
Location: Tirana
Posts: 201
Likes (Received): 461

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Me sa drejtim kalimesh do jete kjo rruge, 1x1 apo 2x2?
Per fat te keq vetem 1x1. Per mua duhej te ishte 2 x2 , pasi do te kaloje ne zona mjaft te populluara dhe per me teper eshte nje nga segmentet me te ngarkuar qe te con ne piken e kalimit te kufirit ne Kakavije, nepermjet te ciles realizohet levizja me e madhe e mallrave dhe njerezve me Greqine.
Por me sa duket keshtu e ka vendosur financuesi i huaj qe eshte BERZH ( Banka Europiane per Rindertim dhe Zhvillim). 70 milion Euro te akorduara qe ne vitin 2005.
Zagori no está en línea   Reply With Quote
Old January 5th, 2012, 10:58 AM   #45
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Zagori View Post
Per fat te keq vetem 1x1. Per mua duhej te ishte 2 x2 , pasi do te kaloje ne zona mjaft te populluara dhe per me teper eshte nje nga segmentet me te ngarkuar qe te con ne piken e kalimit te kufirit ne Kakavije, nepermjet te ciles realizohet levizja me e madhe e mallrave dhe njerezve me Greqine.
Por me sa duket keshtu e ka vendosur financuesi i huaj qe eshte BERZH ( Banka Europiane per Rindertim dhe Zhvillim). 70 milion Euro te akorduara qe ne vitin 2005.
Nuk ka vendosur BERZH/EBRD se cfare standardesh do jete rruge. BERZH jep vetem fondet, duke kerkuar qe nder te tjerash projekti te jete ekonomikisht fitimprues, dmth. vetefinancohet pas disa vitesh. Standardet i ka vendosur projektuesi, dmth. firma kontraktuese, e cila ka marre persiper detyren nga qeveria per te projektuar rrugen.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old January 5th, 2012, 11:44 AM   #46
shqipo
Registered User
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 864
Likes (Received): 103me duket ka te drejte edhe parafolesi sepse (nga sa kam degjuar), edhe pjesa Milot-Rreshen esht bere vetem 1x1 sepse financuesi (edhe ne ate rast me duket berzh) nuk e shihte te arsyeshme ndertimin e autostrades ne ate zone, edhe financimi esht dhene vetem per ndertimin e rruges 1x1.
shqipo no está en línea   Reply With Quote
Old January 5th, 2012, 12:29 PM   #47
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by shqipo View Post


me duket ka te drejte edhe parafolesi sepse (nga sa kam degjuar), edhe pjesa Milot-Rreshen esht bere vetem 1x1 sepse financuesi (edhe ne ate rast me duket berzh) nuk e shihte te arsyeshme ndertimin e autostrades ne ate zone, edhe financimi esht dhene vetem per ndertimin e rruges 1x1.
Po, ka mundesi te jete edhe keshtu, sic thua ti dhe sic tha Zagori. Prandaj thash une, qe nje prej kushteve per dhenjen e kredise nga ana e BERZH-it eshte, qe rruga te jete e leverdishme (dmth. e pershtatshme per kerkesat dhe e arsyeshme).
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old January 5th, 2012, 06:36 PM   #48
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Kjo rruge (Levan-Tepelen) do te mbetet rruge dytesore dikur kur te ndertohet autoudha Adriatik-Jon, ose i ashtuquajturi Boshti i Jugut ne Shqiperi. Ajo rruge do te shkoj Elbasan-Berat-Tepelene-Gjirokaster-kufi me Greqine.
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old January 5th, 2012, 06:40 PM   #49
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Rrofsh per infot. Je shum mir i informu e kompetent per kto gjona!
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old January 30th, 2012, 11:58 PM   #50
Lushnjari17
Registered User
 
Lushnjari17's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Location: New York City
Posts: 99
Likes (Received): 22

Quote:
Originally Posted by Arbenit View Post
Kjo rruge (Levan-Tepelen) do te mbetet rruge dytesore dikur kur te ndertohet autoudha Adriatik-Jon, ose i ashtuquajturi Boshti i Jugut ne Shqiperi. Ajo rruge do te shkoj Elbasan-Berat-Tepelene-Gjirokaster-kufi me Greqine.
Ka filluar ndonjė punim nė rrugėn Berat-Tepelenė? Nqs jo di njėri se kur thuhet tė fillojnė?
Lushnjari17 no está en línea   Reply With Quote
Old February 2nd, 2012, 12:06 AM   #51
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Lushnjari17 View Post
Ka filluar ndonjė punim nė rrugėn Berat-Tepelenė? Nqs jo di njėri se kur thuhet tė fillojnė?
Mesa di nuk kane filluar akoma punimet. Punohet vetem ne segmentin Tirane-Tuneli i Krrabes.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old February 2nd, 2012, 06:52 PM   #52
albania2010
Registered User
 
Join Date: Apr 2010
Location: Tiranė
Posts: 1,301
Likes (Received): 652

Quote:
Originally Posted by Lushnjari17 View Post
Ka filluar ndonjė punim nė rrugėn Berat-Tepelenė? Nqs jo di njėri se kur thuhet tė fillojnė?

Ehhh, akoma nuk ka mbaruar Tirane-Elbasan.. Pas 1 viti e ca te mbaroje ky aks pike se pari, pastaj do vazhdoje nga Elbasani per ne Kuēove e Berat, dhe pastaj do vazhdohet nga Berati per Memaliaj, ku eshte dhe segmenti me i veshtire qe do behet me tunel ne Qafe Gllave...

Per mendimin tim nga fund 2013 fillim 2014 mendoj se do filloje segmenti Elbasan-Kuēove-Berat dhe kushedi se kur mbaron, dmth qe Berat-Memaliaj pa frike nga 2020 mbaron, duke futur ketu dhe vonesat qe do jene te pashmangshme sigurisht...
albania2010 no está en línea   Reply With Quote
Old February 17th, 2012, 08:29 PM   #53
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old February 17th, 2012, 08:30 PM   #54
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old February 17th, 2012, 09:18 PM   #55
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,138
Likes (Received): 1426


Ishalla mbarojne deri ne vere..Rrofsh per videot
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old February 17th, 2012, 09:24 PM   #56
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,426
Likes (Received): 3033

Rrofsh KingGenti !!

Sa per afatet, duke gjykuar nga trashesia e asfaltit (ose te pakten keshtu duket nga video) nevojitet nje shtese siperfaqesore asfalti + sinjalistika per t'u quajtur e perfunduar.

Nese eshte keshtu, ka tre standarte:

1- European Standart (perfundon per 2/3 muaj)
2- Albanian Standard (perfundon per 5/6 muaj)
3- Albanian "Plepa-Rrogozhine" Standard (perfundon per nje vit e gjysem)

Premtimet jane qe do te hapet ne te gjithe gjatesine brenda sezonit turistik po....ishalla....
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old February 17th, 2012, 11:05 PM   #57
Zagori
Registered User
 
Join Date: Nov 2010
Location: Tirana
Posts: 201
Likes (Received): 461

Quote:
Originally Posted by rene1234 View Post

Ishalla mbarojne deri ne vere..Rrofsh per videot
Une do te isha i kenaqur qe te mbaronte te pakten segmenti Levan- Dames( pjese te se cilit paraqitet ne video), pasi do te shpetonim nga nje prej pjeseve me te veshtira te rruges aktuale Fier-Tepelene
Zagori no está en línea   Reply With Quote
Old March 2nd, 2012, 12:07 PM   #58
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

A e din kush se a eshte e mundshme (a eshte me mire) te udhetohet drejt Gjirokastres neper rrugen e re te paperfundume Levan - Tepelene, apo ne rrugen e vjeter Fier - Tepelene?
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old March 2nd, 2012, 09:36 PM   #59
omnipotent
Registered User
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 682
Likes (Received): 135


Rruga e vjeter osht e mundimshme. Vjet kam udhetu Vlore-Gjirokaster (via Tepelene) dhe u deshen 6 ore te mundimshme! Rruga permes Llogarase ja vlene, ne mos me shpejte, te pakten osht rruge e bukur e me asfalt!
omnipotent no está en línea   Reply With Quote
Old March 2nd, 2012, 10:04 PM   #60
Illyrian_Patriot
BANNED
 
Illyrian_Patriot's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 1,373
Likes (Received): 127

Quote:
Originally Posted by Arbenit View Post
A e din kush se a eshte e mundshme (a eshte me mire) te udhetohet drejt Gjirokastres neper rrugen e re te paperfundume Levan - Tepelene, apo ne rrugen e vjeter Fier - Tepelene?
Rruga levan tepelene nuk eshte dhene akoma per qarkullim . Kurre do maroje , nuk ka asnje dyshim qe rruga qe do perdoret eshte Levan tepelene . Tirane gjirokaster do behet me pak se 3 ore .

Une kalova nje muaj me para , edhe nja 10 km ishin shtruar vetem .

Fier-Tepelene (rruga e vjeter ) eshte nje nga akset rrugore me te amortizuara ne gjithe shqiperine .
Illyrian_Patriot no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 03:15 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu