search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 29th, 2013, 03:58 PM   #521
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Likes (Received): 15459

A teraz będzie obiekt szary, niepozorny, niezbyt ładny, ale bardzo ważny dla przyszłości Krakowa. Dużo dla tej przyszłości ważniejszy niż najpiękniejsza nawet kamienica na Siemiradzkiego.
Przedstawiam szpital położniczy im Czerwiakowskiego na ulicy Siemiradzkiego
Szpital jest im. Czerwiakowskiego, ale nawet jego nazwa to NZOZ Szpital na Siemiradzkiego im. R. Czerwiakowskiego, potocznie nazywany nawet szpital Siemiradzkiego, bez dodawania "na", tak bardzo się to "Siemiradzkiego" przyjęło. Biedny Czerwiakowski, zresztą krakowianin, znakomity chirurg i położnik, a w czasie insurekcji kościuszkowskiej naczelny chirurg wojsk polskich, nazywany ponoć "ojcem chirurgii polskiej".
Z innych ciekawostek, w 1907, kiedy to w starym budynku szpitala mieściła się jeszcze prywatna lecznica, zmarł w niej 28 listopada Stanisław Wyspiański.

578. Widok ze skrzyżowania Siemiradzkiego i Łobzowskiej. W narożniku stara część szpitala. Działa intensywnie, przechodząc i robiąc zdjęcia oczywiście było słychać mocny płacz nowonarodzonego dziecka przez otwarte okno

579. Widok z Łobzowskiej. Po lewej stara część, po prawej nowa, powiedzmy szczerze, niezbyt piękna. Ale co tam piękna architektura, w takim miejscu to najważniejsze żeby wspomnienia były dobre.

580. I jeszcze wewnętrzne podwórze z parkingiem. Parkingiem, dodajmy, zawsze za małym. Co ja się nadenerwowałem, żeby tutaj zaparkować w południe, w dodatku pod presją Dużo łatwiej się parkowało za pierwszym razem, o 10 wieczór.
Tomeyk no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old June 29th, 2013, 09:24 PM   #522
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Likes (Received): 1803

Quote:
Originally Posted by Tomeyk View Post
@ Pawelski - a którego Siemiradzkiego ta "Twoja" ulica? Bo ta tutaj, to tego malarza, od kurtyny w teatrze Słowackiego. Poza tym taki mix neoklasycyzmu, różnych innych neo i modernizmu, to taki standardowy wypełniacz przestrzeni między I a II obwodnicą w Krakowie.

To jest jakiś inny Siemiradzki?

Takie mixy to chyba wszędzie po za ścisłym centrum w polskich miastach. No, po za jakimiś enklawami i blokowiskami.
Pawelski no está en línea   Reply With Quote
Old June 30th, 2013, 06:02 PM   #523
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Był też geolog, podobno zasłużony

A na razie przerwa od Siemiradzkiego i okolic.
Wczoraj i dzisiaj odbywał się w Krakowie Piknik Lotniczy, słynny ze względu na to, że odbywa się na lotnisku Rakowice-Czyżyny, położonym wewnątrz miasta i otoczonym zwartą zabudową. Zresztą awionetka, która w 2009 rozbiła się zaraz po starcie, rozbiła sie w parku nieopodal bloków.
W tym roku się nie wybrałem na pokaz. Było chłodno i wiało, do tego nie wiem czy to co mnie dorwało to była mocna grypa czy ta cholerna dakarbazyna, w każdym razie jedyne co mam, to kolejne zdjęcia z mojego balkonu

581. Fala nad Wawelem.

582. Nad Szkieletorem drugi też zaczął dymić (były trzy).

583. Ich drogi się rozeszły. W tle nowohuckie osiedla.

584. Pętla nad Szkieletorem.

585. Dalszy ciąg pętli z poprzedniego zdjęcia. Wrzucam, bo widać ładnie osiedla północnej Nowej Huty. Za Szkieletorem wygląda mi to na Mistrzejowice, a w prawa w dół opadają kolejne osiedla w stronę Bieńczyc.
Old June 30th, 2013, 06:47 PM   #524
paul86
Registered User

Likes (Received): 710

Zacząłem przeglądać wątek dzień przed własną wizytą i widzę, że nawet przydam się do czegoś
Quote:
515. A my sobie wędrujemy dalej. Nie byłbym sobą, gdybym z Wawelu nie wypatrzył Osiedla Europejskiego To ta grupa dużych, żółtawych bloków dokładnie pośrodku zdjęcia. Nad nimi wznosi się chyba Lanckorońska Góra, z ruinami zamku w Lanckoronie. A z tyłu, to nie wiem co, może pasmo Koskowej Góry?
Lanckorońska nie do pomylenia z czymkolwiek innym. A w tle Beskidek i Jałowiec. Kawałek dalej w prawo pewnie złapałby się kościół w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Symulacja.
Old June 30th, 2013, 08:07 PM   #525
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Dzięki za informację, nie myślałem, że wtedy była taka widoczność. Jakoś Babiej nie zapamiętałem. Charakterystyczny kształt Jałowca w każdym razie jest.
A linka do symulacji sobie zachowam, pewnie niejeden raz jeszcze się przyda
Old July 1st, 2013, 08:58 PM   #526
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Wracamy w okolice Siemiradzkiego.

586. Znowu róg Siemiradzkiego i Łobzowskiej - tym razem naprzeciwko szpitala położniczego. Fantazyjna kamienica Turnauów, ukończona w 1890 roku, wg projektu Jana Zawiejskiego (zaprojektował też np Teatr Słowackiego i Stary Dom Zdrojowy w Krynicy, poza tym 14 lat był architektem miejskim Krakowa). Ładna

587. Przedłużenie Siemiradzkiego po drugiej stronie Łobzowskiej stanowi ulica Spasowskiego. Kończy się po 50 metrach ślepo, ogrodzeniem szkoły podstawowej nr 7. Brama zamknięta, więc zdjęcia ze sporej odległości. Budynek wygląda na sympatyczny socrealizm, niestety nigdzie nie znalazłem jego historii. Jedyna wzmianka to taka, że w 1956 wprowadziła się do niego szkoła podstawowa nr 2, później połączona ze szkołą nr 7. Zakładam zatem, że 1956 to rok zakończenia budowy, co pasowałoby do jego stylu.

588. A przy budynku szkoły budynek mieszkalny - Spasowskiego 6. Może były to mieszkania dla nauczycieli? Z drugiej strony styl zupełnie inny niż szkoła, do tego narożne okna sugerują raczej międzywojnie.
Old July 1st, 2013, 09:07 PM   #527
hudy1
Registered User

hudy1's Avatar

Likes (Received): 3059

Widzę, że manipulujesz krzywymi.
Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani.
hudy1 no está en línea   Reply With Quote
Old July 1st, 2013, 09:21 PM   #528
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Rozpracowałeś mnie.
Leciał prosto, a ja go haniebnie pokrzywiłem w fotoszopie
Old July 3rd, 2013, 12:13 PM   #529
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Na koniec skręcamy w Łobzowską, żeby pooglądać kilka, takich najzwyklejszych kamienic, bez jakichś fajerwerków. Ale jak ma być o Krakowie, to takie wypełniacze pierzei też muszą być

589. Moderna. Taka prosta, ale całkiem ładna. Po lewej fragment bliźniaczki, przyoszczędzili na projekcie i zbudowali dwie takie same.

590. A tu taki skromny historyzm. Widać że po kosztach.

591. Tutaj historyzm trochę bogatszy, zakupili więcej gotowych elementów z szablonu

592. Na ile znam ten profil, to jest Mickiewicz. Deweloper miał słabość do poezji.

593. I wreszcie schodki po krakosku. Kontrasty w pierzei. Po prawej odnowiony jednopiętrowy kurnik. Pośrodku dwupiętrowa kamieniczka ze zdewastowaną fasadą. Po lewej kamienica z fasadą w całkiem niezłym stanie, za to z nadbudową (co najmniej kilkudziesięcioletnią z wyglądu) przypominającą slams. Wiele dekad minie, zanim takie widoczki znikną z obszaru między I a II obwodnicą.
Old July 3rd, 2013, 01:34 PM   #530
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

Likes (Received): 880

http://i579.photobucket.com/albums/s...8.jpg~original
Jak bym ja po ulicy jeździł takimi zygzakami, to pewno byłbym już bez prawka .

http://i579.photobucket.com/albums/s...5.jpg~original
Piękna kamienica

I ciekawe zdobienie:
http://i579.photobucket.com/albums/s...6.jpg~original
jasiek67 no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2013, 01:49 PM   #531
este
Registered User

este's Avatar

Likes (Received): 7251

Elegancka kamienica - proste środki, świetny efekt

Quote:
592. Na ile znam ten profil, to jest Mickiewicz. Deweloper miał słabość do poezji.
Dzisiejszym deweloperom bliżej do twórczości a'la "Weekend" czy "Boys" - więc może dobrze że nie uwieczniają ich podobizn
este no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2013, 10:50 PM   #532
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

jasiek67, kontrola ich cały czas namierzała A kamienica nie wiem czemu mi się z Łodzią i tamtejszymi pałacykami kojarzy.

este - zastanawiam się, czyje podobizny by umieszczali. To nie, tamto nie, pewnie skończyłoby się na Papieżu, który naprawdę zasługuje na lepsze upamiętnianie
Old July 4th, 2013, 08:18 AM   #533
hudy1
Registered User

hudy1's Avatar

Quote:
Originally Posted by este View Post
Dzisiejszym deweloperom bliżej do twórczości a'la "Weekend" czy "Boys"
No co Ty! Nie lubisz krasnali w ogródku?
Old July 5th, 2013, 04:37 PM   #534
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Ponieważ ostatnio jest ciepło, to dla odmiany wrzucę archiwalne zdjęcia z zimy.

594. Mgły na Ruczaju. W ogóle Kraków to takie zagłębie mgieł, gdzie się nie spojrzy tam dawne mokradła (nazwy ulic w moim rejonie to np Torfowa, Szuwarowa, Ruczaj), więc jesienią i zimą zamglenie to norma. Na zdjęciu biurowiec Motoroli, z podstawą ukrytą we mgle. Stoimy na wzgórzu i wszystko w dole jest zakryte mgłą, z której wystają tylko budynki.

595. A na zdjęciu jakaś stara budowa, MPTI zdaje się. Mimo gęstej mgły i mrozu budowa trwa, chociaż kierowcy jeżdżą trochę na czuja, kombinacja mgły i świeżego śniegu nie poprawia widoczności.

596. A tu na zakończenie z łąk Pychowickich. Krakowa wprawdzie nie ma (o ile nie liczyć krakowskich badyli ), ale za to jest zaćmienie.
Old July 5th, 2013, 05:43 PM   #535
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Quote:
Ponieważ ostatnio jest ciepło, to dla odmiany wrzucę archiwalne zdjęcia z zimy.

ALE kadry tam schowałeś .
Old July 14th, 2013, 11:48 AM   #536
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Jakoś nie było okazji nigdzie się ostatnio przespacerować, więc przynajmniej kilka balkonowych standardów wrzucę.

597. Standard czerwcowo-lipcowy. Jakoś jednak w tym roku nie było takich krwistych zachodów jak w roku poprzednim. Wciąż czekam na prawdziwe płonące niebo.

598. Panoramka z zachodem i kamedułami.

599. Balon widokowy, stacjonujący na bulwarze Czerwieńskim nad Wisłą. Zbieram się, żeby się na niego wybrać, może jesienią się uda. Jesień ma dwie zalety - wcześniej zachodzi słońce (a to najlepsza pora do focenia) i bilety są tańsze

600. I jeszcze krakowskie lato - strasznie zmienne w tym roku (w całej Polsce pewnie też). Od 34 stopni do 14 stopni, od bezchmurnego nieba i lejącego się żaru do nieba jak na zdjęciu i później 30 godzin deszcze non-stop.
Old July 14th, 2013, 12:27 PM   #537
este
Registered User

este's Avatar

Likes (Received): 7251

Nastrojem i kolorytem to zdjęcie przypomina mi bardziej mroczne klimaty miasta gdzieś w Południowej Ameryce
este no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2013, 06:58 PM   #538
hudy1
Registered User

hudy1's Avatar

Krakatau,
czyli smokowi się odbiło? Albo ktoś kogoś robi w balona.
Old July 14th, 2013, 07:15 PM   #539
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Quote:
Jakoś nie było okazji nigdzie się ostatnio przespacerować, więc przynajmniej kilka balkonowych standardów wrzucę.

TAKIE masz widoki z balkonu???
Old July 14th, 2013, 10:36 PM   #540
Tomeyk
Registered User

Tomeyk's Avatar

Jak to już w tym wątku wspominałem - ja ten balkon z planem osiedla, planem miasta, linijką i kątomierzem wybierałem, właśnie pod kątem widoków

Reply

Tags
kraków, zdjęcia

Thread Tools

Posting Rules