daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 2nd, 2017, 11:58 PM   #10941
ABWera
Registered User

ABWera's Avatar

Likes (Received): 3464

@3,14saR
wydaje mi się, że ewent. oszczędności dla działania 4.1 to niecałe 200 mln pln, bo to co zostało po rozstrzygnięciu konkursu przesunięto do działania 4.2 (o czym zresztą wspomniałeś). Ponadto na projektach są także inne wydatki niż same roboty budowlane, znaczące kwoty oszczędności/przekroczeń mogą występować w szczególności w zakresie odszkodowań/wykupu gruntów.
Nowych konkursów chyba nie będzie, bo sam konkurs (na razie nie planowany) to ok. roku procedowania, a biorąc pod uwagę stan zaawansowania ewent. projektów miejskich (najczęściej niewielki) to zbyt duże prawdopodobieństwo wydatkowania środków pod koniec perspektywy, a nawet zagrożenia projektów.
ABWera no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old December 5th, 2017, 06:07 PM   #10942
skejl
Registered User

skejl's Avatar

Likes (Received): 2712

Quote:
Originally Posted by MiSzu View Post
Przypomnę tylko, że różnego rodzaju podatki zawarte w cenie paliwa stanowią około 70 proc. jego ceny końcowej. Jest to również efektem tego, że kilkanaście lat temu, podatek drogowy włączono w cenę paliwa. Problem w tym, że te podatki idą na różne rzeczy nie związane z budową i utrzymaniem dróg, między innymi na dotowanie kolei. Zlikwidowanie skansenu w postaci PKP jest więc najsensowniejszym rozwiązaniem problemu kosztów utrzymania dróg krajowych. I żebyście dobrze zrozumieli - nie chodzi o likwidację kolei, a wszelkiego rodzaju spółek powiązanych z PKP, które niczego nie przynoszą, ale są doskonałym miejscem do marnotrawienia środków i nagradzania wiernych (władzy) nieudaczników.
Na pewno aż 70%? Raczej ok. 55% dla bezołowiowej i ON oraz ok. 45% dla autogazu. I to z VAT, którego nie wiem czy powinienem wliczać, bo dla przedsiębiorców jest przeźroczysty. Natomiast prawdą jest, że roczne wpływy z akcyzy na paliwo, opłaty paliwowej i viaTOLL to ok. 35 mld PLN i przewyższają wydatki na budowę i utrzymanie infrastruktury drogowej krajowej i samorządowej, czyli idą też na inne sprawy. Ale przewoźnicy kolejowi też spalają ON i płacą od niego akcyzę (nie wiem jak z opłatą paliwową), także jest zupełnie naturalne, że infrastruktura kolejowa jest finansowana z tego tortu. Płacą też raczej niską akcyzę za prąd (podobnie jak użytkownicy samochodów elektrycznych) oraz wiele różnych opłat za dostęp do infrastruktury, które już niskie nie są.

Osobną sprawą są koszty zewnętrzne transportu, m.in. utrzymanie służb ratowniczych, krokodylków i drogówki, które dla transportu drogowego są dosyć wysokie. Jeżeli je także weźmiemy pod uwagę, to odpowiedź na pytanie czy wysokie podatki płacone przez kierowców pokrywają koszty funkcjonowania systemu jako całości, przestanie być taka oczywista. „Podobno” nie, ale nie mam nic konkretnego, na czym mógłbym takie stwierdzenie oprzeć.

Tyle z mojej strony, chciałem tylko sprostować parę rzeczy, które jakoś zadomowiły się w powszechnej świadomości. Mam nadzieję, że niczego nie pokręciłem, bo nie siedzę jakoś specjalnie w temacie.
Old December 5th, 2017, 07:01 PM   #10943
ducato
Registered User

Likes (Received): 210

Jeżeli liczysz policję i ITD, to dolicz też mandaty przez nich wystawione.

kdpy liked this post
ducato no está en línea   Reply With Quote
Old December 6th, 2017, 01:00 AM   #10944
skejl
Registered User

skejl's Avatar

Nie, nie liczę Policji i ITD, bo w jaki sposób miałbym je wliczyć do kosztów paliwa? A o kosztach zewnętrznych napisałem w zasadzie tylko tyle, że istnieją i są niemałe.
Old December 7th, 2017, 05:48 PM   #10945
DooCharles
Registered User

DooCharles's Avatar

Likes (Received): 11384

DooCharles no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2017, 06:46 PM   #10946
Krzychow
Registered User

Likes (Received): 376

Quote:
Originally Posted by DooCharles View Post
Nie da się tego słuchać, a sama treść nie wnosi nic nowego.

Głos robiony przez jakąś IVONĘ 2.0, a jako mapka poglądowa jest pokazywana mapa zgłoszonych zgromadzeń na dzień 11 listopada 2017 roku :/

Do usunięcia taki filmik.

killkamill, Tomek_, ducato, ABWera, Van_Loosen and 7 others liked this post
Krzychow no está en línea   Reply With Quote
Old December 10th, 2017, 04:07 AM   #10947
Janek0
Registered User

Likes (Received): 426

Quote:
Originally Posted by MiSzu View Post
Przypomnę tylko, że różnego rodzaju podatki zawarte w cenie paliwa stanowią około 70 proc. jego ceny końcowej. Jest to również efektem tego, że kilkanaście lat temu, podatek drogowy włączono w cenę paliwa. Problem w tym, że te podatki idą na różne rzeczy nie związane z budową i utrzymaniem dróg, między innymi na dotowanie kolei.
Największą część z tych obciążeń stanowi akcyza, a to jasne, że tak jak akcyza na papierosy idzie na budowę palarni czy akcyza na alkohol idzie na budowę barów, to akcyza na paliwo powinna iść na budowę dróg.
Janek0 no está en línea   Reply With Quote
Old December 10th, 2017, 10:08 AM   #10948
Grassmannian
Out of the Box

Grassmannian's Avatar

Likes (Received): 2015

Quote:
Originally Posted by skejl View Post
Na pewno aż 70%? Raczej ok. 55% dla bezołowiowej i ON oraz ok. 45% dla autogazu. I to z VAT, którego nie wiem czy powinienem wliczać, bo dla przedsiębiorców jest przeźroczysty. Natomiast prawdą jest, że roczne wpływy z akcyzy na paliwo, opłaty paliwowej i viaTOLL to ok. 35 mld PLN i przewyższają wydatki na budowę i utrzymanie infrastruktury drogowej krajowej i samorządowej, czyli idą też na inne sprawy. Ale przewoźnicy kolejowi też spalają ON i płacą od niego akcyzę (nie wiem jak z opłatą paliwową), także jest zupełnie naturalne, że infrastruktura kolejowa jest finansowana z tego tortu. Płacą też raczej niską akcyzę za prąd (podobnie jak użytkownicy samochodów elektrycznych) oraz wiele różnych opłat za dostęp do infrastruktury, które już niskie nie są.

Osobną sprawą są koszty zewnętrzne transportu, m.in. utrzymanie służb ratowniczych, krokodylków i drogówki, które dla transportu drogowego są dosyć wysokie. Jeżeli je także weźmiemy pod uwagę, to odpowiedź na pytanie czy wysokie podatki płacone przez kierowców pokrywają koszty funkcjonowania systemu jako całości, przestanie być taka oczywista. „Podobno” nie, ale nie mam nic konkretnego, na czym mógłbym takie stwierdzenie oprzeć.

Tyle z mojej strony, chciałem tylko sprostować parę rzeczy, które jakoś zadomowiły się w powszechnej świadomości. Mam nadzieję, że niczego nie pokręciłem, bo nie siedzę jakoś specjalnie w temacie.
Nie uwzględniłeś kosztów budowy dróg wojewódzkich, powiatowych, gminnych i miejskich, oraz kosztów ich oświetlenia i odśnieżania. Parę lat temu jakiś SISKOMOwy użytkownik, bodaj Jakub Warszauer, robił szacunki tego, ile faktycznie wpływa z akcyzy, opłat paliwowych oraz VATu za paliwo w stosunku do ogółu kosztów sieci budowy i utrzymania dróg w Polsce (nie tylko GDDKiA), i wychodziło, że tylko 1/3 kosztów jest pokryta przez w/w źródła, a 2/3 to transfery z innych "podatków" (bardziej obrazowo: cały VAT, także za książki, finansuje drogi w Polsce). Mam ten post w zakładkach w komputerze w pracy, dorzucę przy najbliższej okazji.
Old December 13th, 2017, 06:05 AM   #10949
skejl
Registered User

skejl's Avatar

Podlinkowany przeze mnie artykuł FOR-u określa wydatki sektora publicznego na drogi w 2016 roku na ok. 25 mld PLN i jak najbardziej wlicza wydatki jednostek samorządu terytorialnego, choć muszę przyznać, że nie precyzuje co należy rozumieć pod pojęciem „wydatków na drogi”.

Kwotę tę porównałem z Mapą Wydatków Państwa za rok 2016, która określa wielkość Krajowego Funduszu Drogowego na 17,2 mld PLN, a wydatki GDDKiA i JST na utrzymanie dróg na 3,4 mld PLN. Niestety, MWP nie podaje wartości inwestycji drogowych JST, lecz wrzuca je do jednego wora (trudności metodologiczne?) o nazwie „wydatki samorządów na transport” wynoszącego 27,1 mld PLN. Ale mimo trudności z określeniem dokładnej sumy wydatków, nie widać jakiejś dramatycznej różnicy między oboma źródłami i przyjmuję, że wydatki całego sektora publicznego na inwestycje drogowe i utrzymanie to 25–30 mld w 2016, czyli mniej niż przychody ze stosownych podatków oraz opłat.

Ale jak masz lepsze źródło, to chętnie się z nim zapoznam.
Old December 13th, 2017, 08:08 AM   #10950
arekmiz
Registered User

Likes (Received): 174

Powiedział, że wybudujom: S3, S7 i A1. No może jestem w stanie uwierzyć w tą A1 no i S3 (choć wątpliwe jest S3 Świnoujście - Troszyn, bo pewnie się znajdą jak nie motylki to żabki, rybki i akwarium). No ale pogadajmy o S7. Otóż, Chłopie, NIE wybudujecie. Za cienki bolek w uszach jesteś, masz za małe jaja aby wybudować. Aby wybudować S7 Czosnów - Warszawa, bo parafia będzie podzielona na pół. Aby wybudować S7 Kraków - Myślenice, bo za dużo kurników tam po drodze stoi. Ja, jako zwykły obywatel (nieistotnie tu moje poglądy polityczne) rzucam Ci prosto w twarz rękawicę - zakładam się z Tobą o 10 kpln (10 tys. zł) że NIE wybudujecie. Jeśli masz jaja i nie jesteś kukiełką na kartoflanych sznurkach, to podejmiesz ta rękawicę, ale szczerze w to wątpię...

PS1. W razie skasowania tego posta i tak sobie zapisałem jego kopię.

PS2. Gdyby ktoś miał uwagę co do kosztów S7 Krk - Myśl. to stawiam na drugiej szali koszt CPL.

PS3. A gdyby ktoś coś pisał o tych "kurnikach" to przeca jedną z idei "expose" było: stawiamy na interes ogółu a nie jednostki - notabene tyczy to rozumiem także S17 WOW (interes ogółu ponad szyszką)...

silgin, Macioslaw16 liked this post
arekmiz no está en línea   Reply With Quote
Old December 13th, 2017, 04:59 PM   #10951
bewu1
Registered User

Likes (Received): 1920

My tu gadu gadu, a ofensywa SdR trwa w najlepsze ...

https://stooq.pl/n/?f=1210834&c=1&p=4+22

Minister infrastruktury skierował do realizacji inwestycje drogowe za prawie 540 mln zł
PAP - Biznes
13 gru 2017, 14:29

13.12.2017, Warszawa (PAP) - Minister Infrastruktury i Budownictwa zatwierdził do realizacji kolejne 15 programów inwestycji dla zadań drogowych, których łączna wartość to niemal 540 mln zł - poinformował w środę resort.
"Są to zadania związane z budową obwodnic, rozbudową istniejących odcinków dróg krajowych do nośności 11,5 tony na oś, oraz budową obiektów mostowych. Inwestycje mają też poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego dzięki modernizacji skrzyżowań, budowie chodników i ścieżek rowerowych" - napisano w komunikacie.
Zatwierdzone programy dotyczą zadań realizowanych w województwach: lubuskim, dolnośląskim, opolskim, małopolskim, podkarpackim, mazowieckim, łódzkim i podlaskim.(PAP)
autor: Łukasz Pawłowski
edytor: Jacek Ensztein

Luki_SL liked this post
bewu1 no está en línea   Reply With Quote
Old December 13th, 2017, 06:43 PM   #10952
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Likes (Received): 16876

Owszem jest kilka konkretów. Jednak jeśli by nie patrzeć istniejące ciągi drogowe (a i o nich mowa) trzeba będzie non stop utrzymywać
Old December 14th, 2017, 07:22 AM   #10953
bewu1
Registered User

Likes (Received): 1920

Skutek uboczny inwestycji https://www.pb.pl/na-budowach-brakuje-kruszywa-900849

Van_Loosen liked this post
bewu1 no está en línea   Reply With Quote
Old December 14th, 2017, 10:48 AM   #10954
mlodyy1985
Registered User

Likes (Received): 17236

A inwestycje na kolei dopiero się rozkręcają- z jednej strony kolej sama będzie potrzebować sporo kruszyw, z drugiej z powodu remontów będą ograniczenia w zdolnościach transportowych.
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.
mlodyy1985 está en línea ahora   Reply With Quote
Old December 14th, 2017, 07:22 PM   #10955
DooCharles
Registered User

DooCharles's Avatar

Likes (Received): 11384

Mapa budowy dróg i autostrad w Polsce. Które odcinki uda się otworzyć w najbliższym czasie?

http://forsal.pl/transport/drogi/gal...-odcinkow.html

los77, radoskor89, Luki_SL, Farquad liked this post
DooCharles no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
droga ekspresowa, drogi, polskie drogi

Thread Tools

Posting Rules