daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowaGlobal Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools Rate Thread
Old December 10th, 2011, 11:11 PM   #1
Jatal
Registered User
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,977

[Newag] Tramwaje

W przededniu przełomowego dnia w historii Newagu, czas chyba najwyższy utworzyć temat poświęcony tramwajom tej Firmy.

Oto kilka zebranych artykułów obrazujących drogę Newagu do produkcji nowego rodzaju taboru.


http://manageria.gazeta.pl/manageria..._imperium.html
Quote:
23.07.2008
Zbigniew Jakubas zbuduje kolejowe imperium

Pomysłów na robienie biznesu w warunkach recesji jest wiele. Jednym z najbardziej oryginalnych pochwalił się Zbigniew Jakubas. Znany polski biznesmen zamierza zainwestować w produkcję pociągów i tramwajów.

"Dziennik" pisze:

Jakubas zamierza w ciągu trzech lat stworzyć wokół kontrolowanego przez siebie nowosądeckiego Newagu potężną grupę kolejową. Ma ona budować lokomotywy, nowoczesne składy pasażerskie oraz tramwaje. Realizacja planu pochłonie 100 mln euro.
Pierwszym krokiem na drodze do realizacji ambitnych planów był zakup od włoskiej grupy Team Engineering 80% akcji Zakładów Naprawczych Lokomotyw Elektrycznych w Gliwicach. Następny cel to przejęcie silnej spółki tramwajowej. "Rozmowy w tej sprawie są już mocno zaawansowane" - podkreśla gazeta. I spekuluje:

Raczej na pewno nie będzie to H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych z Poznania, mimo że to właśnie ten zakład jest uważany przez ekspertów za potencjalnego kandydata do przejęcia przez Jakubasa.
Problemem jest chłodna postawa Skarbu Państwa. Jakubas skontaktował się z jego przedstawicielami w sprawie kupna części fabryki. Dotychczas nie otrzymał odpowiedzi. Zainteresował się więc innym zakładem, ale nie wyjawił jakim. Wszystko przez problemy z przejęciem ZNLE:

Kiedy na rynku pojawiły się nieoficjalne informacje o takich planach, kupnem zakładu zainteresowała się czeska Skoda. Już dziś kontrolowany przez Jakubasa Newag postrzegany jest przez Czechów jako najgroźniejszy rywal w tej części Europy. Firma bowiem nie tylko remontuje zużyty tabor, ale też buduje własne konstrukcje. Inżynierowie z fabryki pracują nawet nad polskim Pendolino [szybkim pociągiem wymyślonym przez Włochów - przyp. red.].
Jakubas twierdzi, że już za rok zaprezentuje prototyp składu, który będzie w stanie rozwijać prędkość 250 km/h. Wcześniej pojawi się tańszy model (180 km/h). Dzięki tym projektom grupa Jakubasa będzie w stanie konkurować z takimi potentatami jak Alstom, Siemens czy Bombardier.

Warszawa
http://www.gazetakrakowska.pl/fakty2....html?cookie=1
Quote:
Tramwaje z Sącza chcą zdobyć Warszawę
Sławomir Wrona 2008-09-29
Sądecki Newag wspólnie z włoskim koncernem Ansaldo Breda uczestniczą w rekordowym przetargu na dostawę niskopodłogowych tramwajów dla Warszawy. Wartość 186 pojazdów, jakie stolica zamierza zamówić w najbliższych latach, szacuje się na astronomiczną kwotę 1,5 mld zł.

Newag i AnsaldoBreda złożyły ofertę w czwartek, występując jako europejskie konsorcjum. Ciekawostką jest fakt, że umowa konsorcyjna została podpisana zaledwie kilka dni wcześniej
w Berlinie. Obie firmy prezentowały swoje najnowsze produkty na największych w Europie berlińskich targach Inno Trans.
[...]
W specyfikacji przetargowej zażądano od oferentów, by miały w swoim dorobku dostawę co najmniej piętnastu niskopodłogowych tramwajów.

Ten warunek spełnia AnsaldoBreda. Jaki jest atut Newagu? Sądecka firma pokazała wielokrotnie,
że jest w stanie bardzo szybko dostosować profil produkcji do oczekiwań klienta. Poza tym, Newag ma już przetarty szlak do stołecznej komunikacji.
[...]
Szczegóły objęte są na razie tajemnicą. Nie wiadomo zatem gdzie produkcja tramwajów miałaby się odbywać. Czy będzie to rzeczywiście istotne poszerzenie oferty Newagu, czy jedynie produkcja podzespołów dla pojazdów produkowanych we Włoszech. Obie wersje wydają się obecnie możliwe.

http://tramwar.republika.pl/tw-przetargitabor.html
Quote:
PRZETARGI TABOROWE TRAMWAJÓW WARSZAWSKICH

W dniu 22 sierpnia 2008r. Tramwaje Warszawskie sp. z o.o. ogłosiły dwustopniowy przetarg ograniczony na dostawę 186 szt. przegubowych, wieloczłonowych, całkowicie niskopodłogowych wagonów tramwajowych...
[...]
W dniu 26 września 2008r. zakończyło się składanie wniosków o dopuszczenie do II etapu ogłoszonego przez Tramwaje Warszawskie sp. z o.o. przetargu na dostawę 186 szt. przegubowych, wieloczłonowych, całkowicie niskopodłogowych wagonów tramwajowych. Wnioski o dopuszczenie złożyło 8 oferentów:

OFERENCI W I ETAPIE PRZETARGU
Alstom Konstal SA, Chorzów; Alstom Transport SA, Levallois Perrot, Francja (konsorcjum)
AnsaldoBreda S.p.A, Neapol, Włochy; NEWAG SA, Nowy Sącz, Polska (konsorcjum)
Bombardier Transportation GmbH, Berlin,Niemcy
Cegelec a.s., Praga, Czechy
Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles S.A. (CAF), Madryt, Hiszpania
PS PESA Bydgoszcz SA Holding, Bydgoszcz, Polska
Siemens AG, Erlangen, Niemcy
Stadler Pankow GmbH, Berlin, Niemcy

[...]
W dniu 5 grudnia 2008r. TW sp. z o.o. ogłosiły wyniki I etapu przetargu. Wymogów formalnych nie spełniły CAF, Cegelec i konsorcjum AnsaldoBreda & Newag.
[...]
Dwaj odrzuceni oferenci (CAF oraz konsorcjum AnsaldoBreda & Newag) złożyli protest na decyzję TW. TW odrzuciło oba protesty, wobec czego obaj oferenci odwołali się do Krajowej Izby Odwoławczej. W dniu 16 stycznia 2009r. KIO ogłosiła werdykt - oddalone zostało odwołanie złożone przez firmę CAF SA, natomiast uwzględnione zostało odwołanie złożone przez konsorcjum AnsaldoBreda S.p.A. oraz Newag SA. Efektem wyroku KIO było wezwanie konsorcjum do uzupełnienia wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Ostatecznie włosko-polskie konsorcjum dopełniło formalności i zostało dopuszczone do II etapu przetargu, a termin składania ofert wyznaczono na 12 marca 2009r.
[...]

ZŁOŻONE OFERTY (ALFABETYCZNIE)
oferent cena netto cena brutto
Alstom Konstal SA & Alstom Transport SA (konsorcjum) 2348,2 mln zł 2864,8 mln zł
AnsaldoBreda S.p.A & NEWAG SA (konsorcjum) 342,2 mln euro 417,5 mln euro
PS PESA Bydgoszcz SA Holding 1227,6 mln zł 1497,6 mln zł
Stadler Pankow GmbH 3052,2 mln zł 3723,7 mln zł

[...]
Wg informacji TW, w SIWZ zapisano wymóg podania ceny w złotych, czego nie dopełniło włosko-polskie konsorcjum.
[...]
Konsorcjum Ansaldo & Newag proponuje model Sirio, mocno zbliżony konstrukcyjnie do oferowanego dla Florencji...

[...]
W dniu 1 kwietnia 2009r. Tramwaje Warszawskie ogłosiły wyniki przetargu. Trzy oferty - konsorcjum AnsaldoBreda & Newag, konsorcjum Alstom Konstal & Alstom Transport oraz Stadlera zostały odrzucone jako niespełniające wymogów SIWZ.

Poznań
http://www.mpk.poznan.pl/historia-pr...waje-zamkniety
Quote:
Kolejny etap przetargu na tramwaje zamknięty
Na zorganizowanej w dniu 14 kwietnia konferencji prasowej Dyrektor Przewozów Tramwajowej Jan Firlik podsumował obecny stan prac nad największą od lat inwestycją w poznański tabor szynowy.
[...]
Chęć udziału, poprzez złożenie wniosku wstępnego, złożyło ogółem dziesięciu wykonawców.
[...]
Do dnia 14 kwietnia swoje oferty wstępne złożyło ośmiu wykonawców. Nie otrzymaliśmy oferty kanadyjskiej firmy Bombardier, natomiast oferta złożona przez firmę Skoda okazała się nieważna.
[...]
Pozostałe oferty firm: CAF z Madrytu, Siemens, konsorcjum Alstom - Konstal S.A., Stadler Pankow, Solaris Bus & Coach S.A., PESA Bydgoszcz S.A. i konsorcjum Ansaldo Breda - Newag wezmą udział w kolejnych etapach procedury przetargowej.
Zapoznamy się szczegółowo z poszczególnymi ofertami i ocenimy czy spełniają wszystkie wyznaczone kryteria.
Oferty w swojej obecnej formie zawierają głównie informacje techniczne dotyczące tramwajów. W następnym etapie będziemy zapraszać poszczególne firmy do negocjacji, której podlegać będą szczegóły zastosowanych rozwiązań technicznych, elementów wyposażenia pojazdów oraz zaplecza technicznego zajezdni, warunki szkoleń i gwarancji oraz harmonogram szkoleń. Po ich zakończeniu utworzymy ostateczną wersję specyfikacji technicznej, która zostanie przekazana firmom. Wówczas pozostanie nam tylko czekać na końcowe oferty producentów zawierające proponowane przez nich ceny tramwajów."

źródło: "Z życia MPK", 22 maja 2009 Nr 6 (799)
Ostatecznie konsorcjum Newagu i Ansaldobredy nie złożyło oferty z powodu braku zgody na postawione warunki ekonomiczne (waluta płatności, wielkość zaliczki, okresy gwarancji, kary umowne, itp.)


Gdańsk
http://gdanskietramwaje.psstm.prohost.pl/tabor
Quote:
Tabor tramwajowy ZKM Gdańsk Sp. z o.o.
Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku Sp. z o.o. opublikował ogłoszenie o zamówieniu "Dostawa 35 sztuk nowych tramwajów w ramach projektu "Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej (...) Etap III a" w dniu 13 stycznia 2009. Zamawiane pojazdy miały być jednokierunkowe, wieloczłonowe, całkowicie niskopodłogowe, o długości 30-36 metrów i pojemności nie mniejszej niż 220 osób.1 Swoje oferty złożyło pięciu oferentów z Polski, Niemiec, Włoch i Hiszpanii.

Szczegółowe zestawienie ofert
Nazwa wykonawcy - Liczba punktów w kryterium cena - w kryterium rozwiązania techn. - razem
POJAZDY SZYNOWE PESA S.A. Bydgoszcz, Polska - 70 - 16,50 - 86,50
BOMBARDIER TRANSPORTATION GmbH Berlin, Niemcy - 60,46 - 13,50 - 73,96
ANSALDOBREDA S.p.A. / NEWAG S.A. Neapol, Włochy - 48,40 - 19,50 - 67,90
STADLER PANKOW GmbH Berlin Niemcy - 62,50 - 22,50 - 84,75
CAF S.A. Madryt Hiszpania - 47,94 - 22,50 - 70,44

Częstochowa
http://tramwajbleszno.prv.pl/tram43.htm
Quote:
Tramwaj na Błeszno
Dominik Wójcik, dn. 31. sierpnia 2010r

Otwarto koperty z ofertami w przetargu na zakup tramwajów

W dniu 31-go sierpnia nastąpiło publiczne otwarcie kopert z ofertami dostarczenia siedmiu nowoczesnych składów tramwajowych

Do przetargu, o którym pisaliśmy przystąpiło czterech wykonawców: Solaris, konsorcjum Newag i Koncar, Fabryka Pojazdów Szynowych Cegielski oraz Pesa.
Limit cenowy przetargu wynosił 63 miliony, czterysta czterdzieści tysięcy złotych. Poszczególni oferenci zgłosili następujące propozycje:

[...]
Konsorcjum Newag + Koncar za swoje składy zażądał 62 982 500zł.
[...]
Nie są znane nam parametry techniczne oferowanych pociągów. Wiemy jedynie, że poza pociągiem Solarisa, który oferuje 85% niskiej podłogi, wszyscy pozostali producenci oferują 100% niskiej podłogi.

http://www.rynek-kolejowy.pl/25158/Tramwaj_z_Newagu_jeszcze_w_tym_roku.htm
Quote:
Data dodania: 2011-06-24 12:29:15

Tramwaj z Newagu jeszcze w tym roku
- Pracujemy nad projektem tramwaju, wspólnie z EC Engineering. Mamy już skończoną niezbędną dokumentację. Chcemy, aby w tym roku ten tramwaj zaczął jeździć. Na pewno będzie to inny tramwaj niż te, które są obecnie produkowane w Polsce – mówi, ,Rynkowi Kolejowemu” Zbigniew Konieczek, prezes Newagu Nowy Sącz.

JK: Od pewnego czasu docierają do nas informacje, że Newag pracuje nad projektem tramwajowym. Czego możemy dowiedzieć się na ten temat? Czym ten pojazd będzie różnił się od tego, co oferuje konkurencja?

To prawda, rzeczywiście pracujemy nad projektem tramwaju, wspólnie z EC Engineering. Mamy już skończoną niezbędną dokumentację. Chcemy, aby w tym roku ten tramwaj zaczął jeździć. Na pewno będzie to inny tramwaj niż te, które są obecnie produkowane w Polsce. Rozwiązania techniczne w nim zastosowane będą kompletnie odmienne – w napędzie przede wszystkim mechaniczne, a nie elektryczne. Nie będzie to również tramwaj pięcioczłonowy.

Olsztyn
http://olsztynskietramwaje.pl/2011/1...-olsztynowi-2/
Quote:
Pesa, Solaris i Newag z Modertransem chcą dostarczyć tramwaje Olsztynowi
7-12-2011

Pesa, Solaris i Newag z Modertransem złożyły wiążące oferty na dostawę tramwajów dla Olsztyna. Czwarty oferent – Škoda - przesłał jedynie pismo przewodnie ze swoimi uwagami na temat przetargu.

Przetarg na pewno nie zostanie unieważniony z powodu zbyt wysokich cen, jakich zażądali producenci. Miasto gotowe było przeznaczyć na tabor 151 290 000 zł – wszystkie ważne oferty opiewają na niższe kwoty. Najtańszą złożyło konsorcjum nowosądeckiego Newagu i Modertransu Poznań – gotowe jest dostarczyć 15 wozów za 113 652 000 zł. Drugą pod względem ceny ofertą jest propozycja Solarisa, który chce za swoje tramwaje 120 551 193 zł. Najwięcej zażądała bydgoska Pesa – 131 917 500 zł. Warto podkreślić, że nie tylko cena będzie decydować o wyborze zwycięzcy. Stanowi ona zaledwie 65% całkowitej oceny. Pozostałe 35% punktów zostanie przyznanych za wartość techniczną.

Nie jest znana data ogłoszenia zwycięzcy przetargu. Przewodniczący komisji przetargowej wiceprezydent Olsztyna Bogusław Szwedowicz zadeklarował, że miasto chce to zrobić najszybciej jak to tylko możliwe. Najpewniej nie obędzie się bez odwołań i protestów, więc jest to szczególnie ważne

Jaki zatem typ tramwaju nosić będzie znaczek Newagu?
Czy będzie to tramwaj oparty o zasadę krótkiego wagonu przegubowego (http://infotram.pl/text.php?id=29149)?
Czy Newag nie popełnił jakiegoś błędu formalnego który odbierze mu wygraną?
Odpowiedź poznamy już wkrótce.


Podkreślenia i skróty - jatal
850
__________________
Czy wiesz, że...
jakiś - to nie to samo co... jakichś?
także - to... to samo co... również?

Last edited by Jatal; December 11th, 2011 at 06:41 PM. Reason: uzupełnienie cytatów
Jatal no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old December 11th, 2011, 12:10 AM   #2
Maciej_Bydgoszcz
BANNED
 
Join Date: Dec 2005
Location: Metropolia Bydgoska
Posts: 3,562
Likes (Received): 27

Możecie pokazać ten tramwaj.
Maciej_Bydgoszcz no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2011, 12:38 AM   #3
ps-man
Łysy karzeł z dredami
 
ps-man's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Najmilsze miasto w Polsce
Posts: 16,376
Likes (Received): 62377

Nie możemy.
ps-man no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2011, 12:43 AM   #4
Eurotram
In the brig
 
Eurotram's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Trójmiasto
Posts: 13,713
Likes (Received): 2950

Pozwolę sobie odpowiedzieć w tym watku,by nie nadwerężać olsztyńskiej gościnności (fajnie gdyby jakiś moderator i resztę tu przeniósł)

Quote:
Originally Posted by phantom23 View Post
Ale jakie to ma znaczenie? Biznes jest bezwzględny, to że FPS kiedyś coś znaczył nic nie zmienia - dziś jest bankrutem, bez pieniędzy, zdolności kredytowej, ani doświadczenia. W zasadzie Protram i Modertrans mają się lepiej bo "dorabiając sobie budowaniem kilku niezbyt wyrafinowanych wagonów z kawałeczkiem niskiej podłogi" coś robią, podczas gdy Cegielski, przynajmniej w branży tramwajowej, nie robi praktycznie nic.
Jakie?Przede wszystkim geneza firm i "przebieg ich kariery"; pod tyym względem "kariera" Protramu i Modertransu wygląda niemal blixniaczo,podczas gdy będąca na dnie FPS jednak robiła bardziej zaawansowane wagony...

Quote:
Originally Posted by phantom23 View Post
I o tym non stop mówię. Nie mając szans ani pieniędzy na realizację swojego projektu, przynajmniej podczepią się pod inny.
Jako słup?I chyba tylko dla jakiejś kasy,bo... o tym niżej

Quote:
Originally Posted by phantom23 View Post
No właśnie nie do końca. Bo wciąż będą mieć iluzoryczną, ale jednak szansę na wyjście ze stagnacji. Otóż teraz praktycznie nie zdarzają się przetargi, gdzie nie wymaga się doświadczenia, a owe posiadając będą mogli wystartować w jakimś mniejszym przetargu (dzięki niedużej kasie z modern czy produkcji Bety). Bez konsorcjum z Newagiem nawet na to nie byłoby szans!
Wiesz doskonale,że bedą mieć figę,a nie szansę,tym bardziej jeśli Solaris nie da sobie spokoju z tramwajami.Pominąłeś też jeden istotny szczegół:o ile ewentualnie zdobyte przez nich w Olsztynie doświadczenie i tak na nic im się nie przyda (bo sami na wykorzystanie tego będą "za krótcy",a jednocześnie już niepotrzebni Newagowi),to nie miej złudzeń że MPK Poznań odetnie ich od zamówień na budżetowe wagony (a chyba nie łudzisz się,że MPK będzie mogło sobie przez następne lata pozwolić na wymianę złomu wyłącznie na Tramino).Innymi słowy: w kwestii doświadczenia to czego będą potrzebowali na własny użytek,to zdobędą sobie sami (bez pomocy Newagu).
Eurotram no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2011, 12:56 AM   #5
phantom23
Registered User
 
phantom23's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: biegun
Posts: 7,872
Likes (Received): 2676

Quote:
Originally Posted by Jatal View Post
Czy będzie to tramwaj oparty o zasadę krótkiego wagonu przegubowego (http://infotram.pl/text.php?id=29149)?
Albo coś w stylu Twista/nowego Bombardiera dla Krakowa. W momencie nagrania i publikacji wywiadu nie było takiej konstrukcji na polskim rynku.
Quote:
Originally Posted by Eurotram View Post
Jakie?Przede wszystkim geneza firm i "przebieg ich kariery"; pod tyym względem "kariera" Protramu i Modertransu wygląda niemal blixniaczo,podczas gdy będąca na dnie FPS jednak robiła bardziej zaawansowane wagony...
Tak. Tylko co to zmienia? FPS wyszedł na tym najgorzej, Protram czy Modertrans mają chociaż zamówienia od przewoźników ze swoich miast, i to na nówki. (wysokopodłogowe, ale jednak)
Quote:
Originally Posted by Eurotram View Post
Pominąłeś też jeden istotny szczegół:o ile ewentualnie zdobyte przez nich w Olsztynie doświadczenie i tak na nic im się nie przyda (bo sami na wykorzystanie tego będą "za krótcy",a jednocześnie już niepotrzebni Newagowi),to nie miej złudzeń że MPK Poznań odetnie ich od zamówień na budżetowe wagony...
Niby dlaczego? MPK jest właścicielem Modertransu i dla nich na rękę byłoby rozwijanie firmy, a nie dokładanie do niej.
phantom23 no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2011, 01:00 AM   #6
ps-man
Łysy karzeł z dredami
 
ps-man's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Najmilsze miasto w Polsce
Posts: 16,376
Likes (Received): 62377

@Maciej_Bydgoszcz: Po przeczytaniu kolejnych postów możesz dojść do wniosku, że nikt nie widział tego tramwaju, ani jego projektu, ani nie ma pojęcia jak będzie wyglądał. Stąd Twoja prośba jeszcze nie może być spełniona. Ale pewne jest, że nie będzie przypominać Tramino ani Swinga.
ps-man no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2011, 01:47 AM   #7
Jatal
Registered User
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,977

Quote:
Originally Posted by Maciej_Bydgoszcz View Post
Możecie pokazać ten tramwaj.
Cierpliwości. Na razie to "ściśle tajne". Trzeba poczekać do ogłoszenia wyników w Olsztynie. Choć jeśli coś "nie wyjdzie z wygraną" (jak w np. w Częstochowie) to pewnie poczekamy trochę dłużej. Tam też "nie wypłynęło" nic w świat na temat "tamtego" modelu.

Możemy operować za to słowami "olsztyński", "częstochowski" i "warszawski". W Warszawie był (z Ansaldobredą) Sirio - wieloczłon ze stałymi wózkami. W Częstochowie (z Koncarem) ze względu na dopuszczalny nacisk osi musiał być "pumo/twisto-podobny". W Olsztynie (z Modertransem) żeby wygrać z solarisowskim "tramino-Jeną" raczej trzeba zaoferować 100% idealnie płaskiej podłogi (bo pochylnie są wprawdzie wliczane do niskiej podłogi ale nie są punktowane).

I teraz jest pytanie co Newag buduje i z czym wystartował w Olsztynie. Czy jest to ten sam typ co w Częstochowie? Jeśli tak, to obstawiałbym jednak wygraną Solarisa. Newag może być pewny wygranej jeśli to inny typ np. KWP.

@ phantom:
Już była - 118N "puma".
(Pytanie też czy w wywiadach mówili "prawdziwą prawdę", czy "też prawdę ale drugorzędną", tak jak Solaris najpierw podrzucił Gecko.)
__________________
Czy wiesz, że...
jakiś - to nie to samo co... jakichś?
także - to... to samo co... również?
Jatal no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2011, 02:06 AM   #8
phantom23
Registered User
 
phantom23's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: biegun
Posts: 7,872
Likes (Received): 2676

Tylko, że trudno nazwać produkcją jeden egzemplarz, bez dużych nadziei na kontynuację.
phantom23 no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2011, 10:20 AM   #9
Eurotram
In the brig
 
Eurotram's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Trójmiasto
Posts: 13,713
Likes (Received): 2950

Quote:
Originally Posted by phantom23 View Post
Tylko, że trudno nazwać produkcją jeden egzemplarz, bez dużych nadziei na kontynuację.
Tylko że w momencie produkcji tego egzemplarza nadzieje na kontynuację były.Ba,"Puma Plus" (czyli wersja na 100%LF) prawie wygrała w Szczecinie (prawdopodobnie nadzieje na kontynuację "zabiła" dopiero pogarszająca się sytuacja finansowa FPS i niepewność realizacji ewentualnego kontraktu).
Jakby ktoś był złośliwy,to by napisał że FPS wyprzedziła popyt na naszym rynku

Quote:
Originally Posted by phantom23 View Post

Tak. Tylko co to zmienia? FPS wyszedł na tym najgorzej, Protram czy Modertrans mają chociaż zamówienia od przewoźników ze swoich miast, i to na nówki. (wysokopodłogowe, ale jednak)
Nie chodziło mi o to,kto jak na czym wyszedł,tylko o profil działalności (były,obecny i przyszły).I pod TYM względem to Protram i Modertrans są niemal bliźniaczymi przypadkami,a FPS to nieco inna parafia.

Quote:
Originally Posted by phantom23 View Post
Niby dlaczego? MPK jest właścicielem Modertransu i dla nich na rękę byłoby rozwijanie firmy, a nie dokładanie do niej.
Tylko dla rozwoju,o którym mówisz,MPK musiałoby zainwestować ZNACZNIE większą kasę,której nie ma i w przypadku której perspektywy zwrotu mogą nie uzasadniać poniesienia takiego ryzyka. Krótko: dla MPK wygodniej jest tak jak jest

Last edited by Eurotram; December 11th, 2011 at 10:33 AM.
Eurotram no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2011, 04:18 PM   #10
hif
Fluorescent Adolescent
 
hif's Avatar
 
Join Date: May 2005
Location: Poznań
Posts: 2,991
Likes (Received): 2532

to chyba nie jest takie oczywiste. Newag daje Modertransowi szansę na urzeczywistnienie tego, co do tej pory mieli wyłącznie na papierze i czego nigdy by sami nie zrobili. MPK płaci im wystarczająco dużo za Bety, żeby mieli środki na to, żeby z Newagiem (który jest większy więc bierze większość odpowiedzialności) spróbować. Kasa dla Modertransu, to pieniądze dla MPK, które groszem nie śmierdzi. Kontrakt do Olsztyna to ~1/3 całych obrotów MPK. Niechby z niej 30% wyciągnęli, to będzie dobrze. MPK imo jest bardzo na rękę, że nie będą musieli być jedynym sponsorem Modertransu. No ale niech ktoś inny się wypowie, kto jest bliżej MPK (pm-poznan?).
__________________
P o z n a ń
hif no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2011, 12:06 AM   #11
pmpoznan
Registered User
 
pmpoznan's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Poznań
Posts: 3,023
Likes (Received): 732

Modertrans jest spółką córką MPK Poznań, tylko sęk w tym że forsa którą zarobi MT zostaję w MT a nie idzie do MPK Poznań, Nie wiadomo czy w ogóle MT zrealizuje plan budowy Gammy, jedna rzecz to ta że MT podpisał się do konsorcjum z NEWAGIEM, który to ma własny projekt tramwajów nooo może nie własny ale projekt dobrze prosperującego biura projektowego z Krakowa Ec Engineering który swego czasu zaprojektował 123N czy pantograf 160EC. Projektów tej firmy jest sporo Sądze że Newag szukał kogoś z doświadczenie i znalazł malutką firmę z Biskupic Wlkp.
pmpoznan no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2011, 03:47 PM   #12
DarekP
Registered User
 
DarekP's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: Rzeszow
Posts: 3,661
Likes (Received): 1397

Być może Newag próbuje ominąć męki, jakie przy uruchomieniu pierwszego tramwaju miał Solaris. A w tym Modetrans ma już pewne doświadczenie.
DarekP no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2011, 03:52 PM   #13
ps-man
Łysy karzeł z dredami
 
ps-man's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Najmilsze miasto w Polsce
Posts: 16,376
Likes (Received): 62377

Quote:
Originally Posted by DarekP View Post
Być może Newag próbuje ominąć męki, jakie przy uruchomieniu pierwszego tramwaju miał Solaris. A w tym Modetrans ma już pewne doświadczenie.
Nie wydaje mi się. W Poznaniu może nawet nie zobaczą na oczy tego tramwaju. Poza tym co może Modetrans pomóc, jeśli wybrana konstrukcja jest albo NEWAG-u albo Modertransu, nie stanowiąc żadnej hybrydy. A że jest to tramwaj proponowany przez NEWAG, raczej nie ma wątpliwości. Modetrans to nie ta liga co NEWAG.
ps-man no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2011, 04:20 PM   #14
Eurotram
In the brig
 
Eurotram's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Trójmiasto
Posts: 13,713
Likes (Received): 2950

Quote:
Originally Posted by ps-man View Post
Nie wydaje mi się. W Poznaniu może nawet nie zobaczą na oczy tego tramwaju.
Poza tym co może Modetrans pomóc, jeśli wybrana konstrukcja jest albo NEWAG-u albo Modertransu, nie stanowiąc żadnej hybrydy. A że jest to tramwaj proponowany przez NEWAG, raczej nie ma wątpliwości.
Dokładnie.Już pisałem,że wszystko wskazuje na to,że MT robi tu wyłącznie za słup;no. co najwyżej za słup udostępniający papierowe doświadczenie


Quote:
Originally Posted by ps-man View Post
Modetrans to nie ta liga co NEWAG.
Zależy jakie pojazdy masz na myśli.EZT czy nawet SZT,to racja: tu Newag ma wieksze doświadczenie niż MT.Ale akurat w kwestii tramwajów,to Newag na dzień dzisiejszy to nie jest ŻADNA liga.Mają na swoim koncie okrągłą (by nie powiedzieć: owalną) liczbę tramwajów,czyli dokładnie 0.Słownie: ZERO! Nieklasyfikowani dla ścisłości
Eurotram no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2011, 04:30 PM   #15
ps-man
Łysy karzeł z dredami
 
ps-man's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Najmilsze miasto w Polsce
Posts: 16,376
Likes (Received): 62377

Quote:
Originally Posted by Eurotram View Post
Zależy jakie pojazdy masz na myśli.EZT czy nawet SZT,to racja: tu Newag ma wieksze doświadczenie niż MT.Ale akurat w kwestii tramwajów,to Newag na dzień dzisiejszy to nie jest ŻADNA liga.Mają na swoim koncie okrągłą (by nie powiedzieć: owalną) liczbę tramwajów,czyli dokładnie 0.Słownie: ZERO! Nieklasyfikowani dla ścisłości
A tam zero, znowu przesadzasz. Z doświadczeniem zapewnionym przez Modertrans (kij z tym, że dla NEWAG-u papierowe), w przypadku wygranej w Olsztynie, Modertrans pozostaje w tym samym miejscu, bo ma takie a nie inne możliwości produkcyjne czy finansowe, a NEWAG nie będzie się już na nikogo oglądał. Naprawdę, wyczuwam dużą niechęć z Twojej strony względem nowosądeczan, chyba nie do końca uzasadnioną.
ps-man no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2011, 04:33 PM   #16
Eurotram
In the brig
 
Eurotram's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Trójmiasto
Posts: 13,713
Likes (Received): 2950

Quote:
Originally Posted by ps-man View Post
A tam zero, znowu przesadzasz. Z doświadczeniem zapewnionym przez Modertrans (kij z tym, że dla NEWAG-u papierowe), w przypadku wygranej w Olsztynie, Modertrans pozostaje w tym samym miejscu, bo ma takie a nie inne możliwości produkcyjne czy finansowe, a NEWAG nie będzie się już na nikogo oglądał. Naprawdę, wyczuwam dużą niechęć z Twojej strony względem nowosądeczan, chyba nie do końca uzasadnioną.
Przesadzasz,darzę ich wielką miłością i szacunkiem... dokładnie oba te uczucia są u mnie tak silne jak u Phantoma23 względem Pesy
Eurotram no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2011, 11:55 PM   #17
phantom23
Registered User
 
phantom23's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: biegun
Posts: 7,872
Likes (Received): 2676

Oj nie, moje uczucia są dość słabe, resztę robią fakty, które są zdecydowanie negatywne...
phantom23 no está en línea   Reply With Quote
Old December 13th, 2011, 09:01 AM   #18
Eurotram
In the brig
 
Eurotram's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Trójmiasto
Posts: 13,713
Likes (Received): 2950

Quote:
Originally Posted by phantom23 View Post
Oj nie, moje uczucia są dość słabe, resztę robią fakty, które są zdecydowanie negatywne...
Tak,fakty... zwłaszcza teoria spiskowa że przetargami rządzą obiadki
Nie bądź śmieszny!Chociaż tak po prawdzie,to śmieszne to było może za pierwszym razem...
Eurotram no está en línea   Reply With Quote
Old December 13th, 2011, 11:08 AM   #19
phantom23
Registered User
 
phantom23's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: biegun
Posts: 7,872
Likes (Received): 2676

Powiedzmy, że dla osób bardziej w temacie sprawa obiadków nie jest tak oczywista jak się Tobie wydaje. EOT.
phantom23 no está en línea   Reply With Quote
Old December 13th, 2011, 04:27 PM   #20
Eurotram
In the brig
 
Eurotram's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Trójmiasto
Posts: 13,713
Likes (Received): 2950

Quote:
Originally Posted by phantom23 View Post
Powiedzmy, że dla osób bardziej w temacie sprawa obiadków nie jest tak oczywista jak się Tobie wydaje. EOT.
"Bardziej w temacie"...Użyłeś chyba takiego określenia,bo "jedynie słuszna opcja" (jak ta wpuszczana na ostatnią imprezę w Nowym Sączu) rozwiewałaby ostatnie pozory obiektywizmu?Kto chce wierzyć w obiadki,ten wierzy... tak samo jak kto chce,to wierzy w zamach na Tu-154M
Eurotram no está en línea   Reply With Quote


Reply

Tags
newag, producenci, tramwaje

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 10:09 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu