daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Arts, Media and Leisure > Putovanja > Your cities

Your cities Show us your cities!

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 19 votes, 4.79 average.
Old May 27th, 2012, 11:38 PM   #781
Bugarash
BANNED

Bugarash's Avatar

Likes (Received): 14

Quote:
Originally Posted by Lukaares View Post
Telefonski imenik za celu Srbiju je i dalje 988, bez ikakvog pozivnog broja, takođe iste informacije mogu se dobiti i preko SMSa na 988.
znaci od drugu drzavu samo vrtis na 988 i trazis za Nis?

Last edited by Bugarash; May 27th, 2012 at 11:45 PM.
Bugarash no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old May 28th, 2012, 12:00 AM   #782
Lukaares
Registered User

Lukaares's Avatar

Likes (Received): 756

Quote:
Originally Posted by Bugarash View Post
znaci od drugu drzavu samo vrtis na 988 i trazis za Nis?
Okreneš +381(11)988, 11 u zagradi znači da zoveš centralu u BG, 18 Niš, sve jedno koga okreneš dobićeš broj jer je integrisan sistem tako da ti se može javiti bilo ko. Bez pozivnog broja je u smislu da si npr. u Vranju(017) i želiš da dobiješ broj u Subotici, nema potrebe da zoveš Suboticu (024), već samo ukucaš 988, a operateru naglasiš da tražiš telefonski broj u SU. Pre su imali automat koji je diktirao brojeve, ali je ukinut na zahtev korisnika.

Najlakše ti je da pokušaš preko njihovog sajta Bele strane, to ti je pretraživač za fizička lica, ako tražiš firmu idi na imenik za pravna lica, poslovni imenik, tj. žute strane.

Last edited by Lukaares; May 28th, 2012 at 12:07 AM.
Lukaares está en línea ahora   Reply With Quote
Old May 28th, 2012, 12:29 AM   #783
TrTomir_Ni
Registered User

TrTomir_Ni's Avatar

Likes (Received): 493

Quote:
Originally Posted by Bugarash View Post
Pazite razliku zgrade banovine u Nis i Skopje a Vardarska banovina bila najvaznija i opet dobila najlosu zgradu...
Nista ne fali banovini u Skoplju, meni zgrada skroz ok izgleda..
TrTomir_Ni no está en línea   Reply With Quote
Old May 28th, 2012, 01:06 AM   #784
Bugarash
BANNED

Bugarash's Avatar

Quote:
Originally Posted by Lukaares View Post
Okreneš +381(11)988, 11 u zagradi znači da zoveš centralu u BG, 18 Niš, sve jedno koga okreneš dobićeš broj jer je integrisan sistem tako da ti se može javiti bilo ko. Bez pozivnog broja je u smislu da si npr. u Vranju(017) i želiš da dobiješ broj u Subotici, nema potrebe da zoveš Suboticu (024), već samo ukucaš 988, a operateru naglasiš da tražiš telefonski broj u SU. Pre su imali automat koji je diktirao brojeve, ali je ukinut na zahtev korisnika.

Najlakše ti je da pokušaš preko njihovog sajta Bele strane, to ti je pretraživač za fizička lica, ako tražiš firmu idi na imenik za pravna lica, poslovni imenik, tj. žute strane.
Hvala za info

Quote:
Originally Posted by TrTomir_Ni View Post
Nista ne fali banovini u Skoplju, meni zgrada skroz ok izgleda..
Ok izgleda ali je mnogo losija ako se uporedu dve
pazi a Skopje tad bio mislim treci najveci grad u kraljevini Srbija...
Old May 28th, 2012, 01:53 AM   #785
vectom
Registered User

vectom's Avatar

Likes (Received): 458

Ja shvatam ovaj thread kao predstavljanje grada Nisha na podforumu RH, osloboden subjektivnih ocena, meshanja politike i provokacija. Do sada je bilo tako. Zato te Bugarash najlepshe molim da ne idesh u tom smeru, i sve ostale ljude takodje. Drzimo se teme, a uskoro ce i nastavak slika iz Nishke Banje od Velizara/Trajkovica.
vectom no está en línea   Reply With Quote
Old May 28th, 2012, 05:35 PM   #786
Dr.Merak
Registered User

Likes (Received): 33

Dr.Merak no está en línea   Reply With Quote
Old May 28th, 2012, 10:07 PM   #787
Trajkovic
Registered User

Trajkovic's Avatar

Likes (Received): 1202

I dalje Niška banja
Jedino sačuvano kupatilo lekovite vode iz turskog perioda, skrajnuto, zaklonjeno velikim kupatilom koje je gore prikazano na fotografiji ... još uvek je u upotrebi.

Kupatilo lekovite vode, podignuto mnogo kasnije (verovatno tridesetih godina prošlog veka), ali očigledno po uzoru na turska kupatila.

Niška banja ima nekoliko desetina lepih arhitekturalnih primeraka vila, različitih stilova, kojima su se vile gradile od kraja devetnaestog veka pa do sredine dvadesetog.
Ali, tu se nalazi i najveći (estetski) problem Niške banje, većina tih vila je u veoma nezavidnom stanju, zbog nerešenih imovinsko-pravnih pitanja u vezi sa tim objektima.
Sve su to vile nekadašnjih imućnijih građana, koje su bile u njihovim privatnim vlasništvima, bilo da su služile samo u privatne svrhe, bilo kao pansioni, za izdavanje. Posle Drugog svetskog rata, sva ta imovina je oduzeta svojim vlasnicima i do danas nije sproveden postupak restitucije ... koji je konačno u toku.
Situacija je nezavidna jer su sve pod zaštitom države, država (tj, zavod za zaštitu spomenika kulture) para da ih restaurira nema, a trenutni vlasnici nemaju zakonskog prava da u svojevoljno sprovode bilo kakve promene, pa je zato sve u potpunom zastoju .. i dalje prepušteno postepenom propadanju.
Međutim, nada i dalje postoji, bilo je sličnih primera propadanja i kod nas i u inostranstvu, pa se na kraju, u pravom momentu, prionulo u obnavljanje.
Evo nekoliko vila koje sam ja tog dana zabeležio fotoaparatom, koje su bile najpristupačnije za fotkanje.

Ova mi je najomiljenija, još kao dete, svakim dolaskom u banju, morao sam da malo "odstojim" pred njom i da joj se divim.

Evo jednog sjajnog primera moderne ... terasa je "moćna"

Trajkovic no está en línea   Reply With Quote
Old May 28th, 2012, 10:20 PM   #788
Trajkovic
Registered User

Trajkovic's Avatar

Evo nekoliko "nekad i sad" uporednih prikaza
Obnovi ove vile se možda svi i "banjci" i "nišlije" pa i gosti najviše nadaju, jer se nalazi na najvidnijem mestu u banji, na centralnoj banjskoj okretnici.
Zanimljiv primer pseudo-mavarskog stila

Nekad

Sad

Ovo je jedna od retkih koja je svojevremeno restaurirana.
Zanimljivo je rešenje naknadno izvedenog mansardnog potkrovlja, retko se desi da bude urađeno tako kvalitetno, da se tako uklopi u postojeće stanje da se može lako pomisliti da je tako oduvek i bilo.

Nekad

Sad

I, još jedan pansion

Nekad

Sad

Old May 28th, 2012, 10:40 PM   #789
Bugarash
BANNED

Bugarash's Avatar

Kasarna je mozda jedna od najboljih

Old May 28th, 2012, 11:16 PM   #790
Aca_Ni
Registered User

Aca_Ni's Avatar

Likes (Received): 136

Steta sto je ona sada u jadnom stanju, i sto je oko nje takoreci suma napravljena pa se i ne vidi koliko je u stvari ta zgrada lepa.
Aca_Ni no está en línea   Reply With Quote
Old May 28th, 2012, 11:28 PM   #791
Trajkovic
Registered User

Trajkovic's Avatar

E, to je naša najveća "vojna tajna" .. u arhitektonskom smislu.
To je nekadašnja Inžinjerijska kasarna i više nije u vojnom vlasništvu, sada je u vlasništvu grada. Pod zaštitom je zakona kao spomenik kulture, grad još uvek nije odlučan šta bi u njoj mogao da useli, neke administrativne institucije kojima nedostaje prostora, škole koje su u manjku sa prostorom, najbolje bi bilo muzej .. za sve je potreban novac. U svakom slučaju, Niš je u perspektivi dobio još jedan reprezentativan prostor .. ispred će se formirati prostran trg, koji će, zbog te stare monumentalne palate, izgledati veoma upečatljivo i atraktivno, specifična arhitektura same zgrade, stilom donekle podseća na neke tipove srednjeevropskih gradskih većnica, ili engleskih.

Evo nekoliko starih fotografija, da se u potpunosti sagleda njen izgled i gabariti, jer je trenutno ta zgrada okružena parkom razgranatih krošnji drveća i potpuno je nepregledna.

Old May 29th, 2012, 01:50 AM   #792
vectom
Registered User

vectom's Avatar

Likes (Received): 458

Samo se ne slazem sa tim da ce ispred da se formira trg. Prosle godine se krenulo u prosirivanje ulice ispred kapije ove kasarne, a prodajom vojnog zemljista nedaleko od nje onom americkom inv. fondu zaokruzen je preduslov za trajnu potrebu za povecanim saobracajem i vezom sa bulevarom dim.tucovica. sve u svemu, tu prosto mora da ide saobracaj za sada, i tek ce da postoji promet, a u gen.urb.planu grada do 2020. nigde ne postoji projektovana saobracajnica koja bi premostila postojecu koja je ispred ove kapije.
Ne mogu da opisem koliko mi je zao za najverovatnije trajni izgubljenom sansom za povezanu celinu u vidu trga na tom mestu, imao bi monumentalne javne zgrade sa 3/4 prostora, prostranost, a to nikad nije visak bilo kom gradu
vectom no está en línea   Reply With Quote
Old May 29th, 2012, 10:12 AM   #793
Rocky031
Lega s Juga 2

Rocky031's Avatar

Likes (Received): 6930

Vau predivne su one vile
Old May 29th, 2012, 10:40 AM   #794
Trajkovic
Registered User

Trajkovic's Avatar

Quote:
Originally Posted by vectom View Post
Samo se ne slazem sa tim da ce ispred da se formira trg. Prosle godine se krenulo u prosirivanje ulice ispred kapije ove kasarne, a prodajom vojnog zemljista nedaleko od nje onom americkom inv. fondu zaokruzen je preduslov za trajnu potrebu za povecanim saobracajem i vezom sa bulevarom dim.tucovica. sve u svemu, tu prosto mora da ide saobracaj za sada, i tek ce da postoji promet, a u gen.urb.planu grada do 2020. nigde ne postoji projektovana saobracajnica koja bi premostila postojecu koja je ispred ove kapije.
Ne mogu da opisem koliko mi je zao za najverovatnije trajni izgubljenom sansom za povezanu celinu u vidu trga na tom mestu, imao bi monumentalne javne zgrade sa 3/4 prostora, prostranost, a to nikad nije visak bilo kom gradu
Kada sam rekao trg (razmišljao sam i o izrazu skver), mislio sam samo na (bilo kako) prostranu uređenu površinu ispred čeone fasade. Jer, projekta o tako nečemu još uvek nema. Ipak je to toliko velika površina da bi mogla ( i morala) cela da se popuni saobraćajnicama, ostaće bar malo trotoara
A i, što se tiče veze sa tim budućim (američkim) naseljem na susednom placu nekadašnje kasarne "Bubanjski heroji", sa njom bi veza mogla da se uspostavi i iza ove kasarne, nedefinisanog kasarnskog prostora, koji još uvek zauzimaju napušteni vojni magacini i garaže, ima i za široku ulicu bulevarskog profila.
Tako da, mislim da je to ipak još uvek dovoljno daleko od realizacije, da je mnoštvo opcija izgledno .. svašta tu i može da se zamisli i da se uradi.
Old May 30th, 2012, 09:27 PM   #795
Constantin
Registered User

Constantin's Avatar

Likes (Received): 49

Quote:
Originally Posted by Trajkovic View Post
I dalje Niška banja
Jedino sačuvano kupatilo lekovite vode iz turskog perioda, skrajnuto, zaklonjeno velikim kupatilom koje je gore prikazano na fotografiji ... još uvek je u upotrebi.

Odlicne fotografije Niske Banje. Da li mozda znas kada je izgradjeno tursko kupatilo?
Constantin no está en línea   Reply With Quote
Old May 30th, 2012, 10:47 PM   #796
Aca_Ni
Registered User

Aca_Ni's Avatar

Likes (Received): 136

Ja sam cuo da je to izgradjeno za vreme cara Sulejmana kao njegovo odmoriste kada je isao u osvajanje Beograda.
Aca_Ni no está en línea   Reply With Quote
Old May 31st, 2012, 01:08 AM   #797
Trajkovic
Registered User

Trajkovic's Avatar

Pa može biti da je tu bilo i kupatilo (amam) u to doba, ali verovatnije je da ovo, današnje, potiče iz XVIII ili XIX veka.
Sulejman Veličanstveni jeste odmarao vojsku na pohodu, u toku kojeg je i osvojen Beograd 1521. godine, u to doba i nakon toga su u Niškoj banji izgrađena brojna turska kupatila i objekti za smeštaj ljudi koji bi u banju došli na odmor i lečenje, ali, iz tog doba sigurno ništa nije preostalo.
Da bi se predočilo kako je to nekada izgledalo, najbolje je spoznati uz primer amama u Soko banji, izgrađenog na temeljima rimskih termi, koji potiče iz XV veka, ali je obnovljen 1830 godine.

Old May 31st, 2012, 01:28 AM   #798
Trajkovic
Registered User

Trajkovic's Avatar

Prekinuću privremeno sa prikazom Niške banje, jer je završena rekonstrukcija jedne fasade čiji završetak sam nestrpljivo iščekivao, pa sam sada nestrpljiv i da je prezentujem.
To je "Igina palata" u Obrenovićevoj ulici

Iz drugog ugla, prva zgrada što se vidi sa desne strane je palata Andonovića, izuzetan primer francuskog neoklasicizma.

I sveže rekonstruisana fasada jedne od zgrada koje su u vlasništvu muzeja grada, u kojoj je i uprava muzeja. Radovi na sređivanju unutrašnjosti zgrade su još uvek u toku.

I ona se nalazi u samom centru grada, u ulici generala Milojka Lešjanina, pored nje je zgrada u kojoj se nalazi svečana koncertna sala niških simfoničara.

Old May 31st, 2012, 01:49 AM   #799
Егзекутор
Бачки племић

Егзекутор's Avatar

Likes (Received): 1100

Zanima me koliki je kapacitet i kakav je enterijer sale Niske filharmonije?
Old May 31st, 2012, 02:52 AM   #800
Trajkovic
Registered User

Trajkovic's Avatar

Evo enterijera

A što se tiče kapaciteta, nisam siguran, na osnovu veličine prostora i fotografija, broj ljudi bi mogao da se kreće od minimum 200 pa do možda maksimum 300-350 osoba.
Evo sajta : www.simfonijski.com
A evo još jednog zanimljivog sajta o kulturi Niša:
www.zaprokul.org.rs/LKP/Nish/index.html

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules