daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Croatia > Slavonija i Baranja

Slavonija i Baranja Slavonia and Baranja: Osijek, Slavonski Brod, Vinkovci, Vukovar, etc.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 6 votes, 5.00 average.
Old July 9th, 2010, 10:13 AM   #1
esseker
OSIJEK NEPOKORENI GRAD!

esseker's Avatar

Likes (Received): 39

[Slavonija] - Construction update (2010 - 2014)

Evo pošto nemamo otvorene teme za svaki pojedini grad u Slavoniji, a za Baranju imamo, ovdje možem postati o izgradnji u manjim gradovima poput Našica, Miholjca, Valpova, Belišća, kao i o općinama u Slavoniji.

Evo malo o Slavoniji i gradovima koji će ovdje biti popraćeni, naravno svi su dobrodošli postati i o okolici gradova te mjestima koja nisu obuhvaćena imenom, a u kojima se gradi nešto zanimljvo i korisno za sve nas istoku... :

Slavonija je geografska i povijesna regija u istočnoj Hrvatskoj. Leži između rijeke Drave na sjeveru (granica s Mađarskom), Save na jugu (granica s BiH), rijeke Ilove na zapadu (središnja Hrvatska) i Dunava na istoku (granica s Srbijom). Regija je glavna žitnica i poljoprivredno najrazvijeniji dio Hrvatske.

Ukratko o gradovima koji nisu popraćeni posebnim temama:

Virovitica: grad na zapadu Slavonije u Podravini, županijsko središte koje će uskoro dobiti i svoju temu. Poznat po dvorcu obitelji Pejačević
Valpovo: grad blizu Osijeka, poznat po mesnoj industriji i dvorcu obitelji Prandau i Normann
Belišće: grad blizanac Valpovu, poznat po papirnoj industriji i elektroničkoj industriji, nekada veliko gospodarsko središte još od vremena baruna i veleposjednika Guttmanna koji je po cijeloj Slavoniji raširio svoju uskotračnu željeznicu za potrebe šumarske industrije
Donji Miholjac: grad u donjoj Podravini, nekada poznat po proizvodnji bicikala, a sam kraj poznat kao vrlo poduzetnički nastrojen. U blizini je mjesto Rakitovica s jednom od najvećih prehrambenih proizvodnji u Hrvatskoj, posebno grickalica. I ovdje se nalazi poznati dvorac obitelji Mailath.
Našice: grad poznat po cementari i prvoj hrvatskoj skladateljici Dori Pejačević te tamošnjem dvorcu obitelji Pejačević
Daruvar: grad za zapadu Slavonije, povremeno ga svojataju u središnju Hrvatsku. Poznat po toplicama i dvorcu grofa Jankovića koji je zaslužan za popularnost najljepšeg izletišta u Slavoniji, park šume Jankovac na Papuku.
Pakrac: grad za zapadu Slavonije, strašno stradao u Domovinskom ratu
Lipik: grad blizanac Pakracu, poznato lječilište. Toplice nakon rata pokušavaju vratiti stari sjaj
Kutjevo: grad u središnjoj Slavoniji u požeškoj kotlini, okružen požeškim gorjem, poznat po vinariji i dvorcu crkvenog reda Isusovaca te baruna Turkovića
Pleternica: grad u južnom dijelu požeške kotline, poznat po malom poduzetništvu i svetištu Gospe od Suza
Ilok: grad biser na samom istoku uz Dunav. Poznat po vinariji i srednjovjekovnim zidinama te prelijepoj prirodi, poljima prošaranim vinogradima
Županja: grad na jugu Slavonije, uz rijeku Savu, poznat po Sladorani (šećerani) te kao grad u kojem se po prvi put u Hrvatskoj zaigrao nogomet i tenis
Otok: jedan od najmlađih gradova u Hrvatskoj u blizini kojega se nalazi prirodni fenomen poput Kopačkog rita zvan "Virovi"

Slavonija je uvijek bila otvorena svima tako da je i sastav stanovništva vjerojatno među najraznolikijima u Hrvatskoj:

Etnički sastav po županijama:

Virovitičko-podravska: 89,47% Hrvati, 7,08% Srbi, 0,27% Mađari, 0,25% Albanci, 0,10% Česi
Osječko-baranjska: 83,89% Hrvati, 8,73% Srbi, 2,96% Mađari, 0,65% Slovaci, 0,30% Romi, 0,29% Nijemci, 0,26% Albanci, 0,15% Slovenci, 0,12% Bošnjaci, 0,11% Crnogorci
Požeško-slavonska: 88,68% Hrvati, 6,54% Srbi, 0,92% Talijani, 0,90% Česi, 0,26% Mađari, 0,17% Albanci, 0,14% Slovaci
Brodsko-posavska: 93,98% Hrvati, 3,02% Srbi, 0,33% Romi, 0,21% Bošnjaci, 0,18% Ukrajinci, 0,16% Albanci
Vukovarsko-srijemska: 78,27% Hrvati, 15,45% Srbi, 1,00% Mađari, 0,88% Rusini, 0,65% Slovaci, 0,56% Bošnjaci, 0,24% Albanci, 0,23% Ukrajinci

U Istočnoj je Hrvatskoj prema rezultatima posljednjega popisa stanovništva iz 2001. (31. ožujka) živjelo ukupno 891.259 stanovnika, ili 20,1% ukupnog stanovništva Hrvatske. U odnosu na 1991. godinu (977.391 stanovnik) zabilježena je ukupna depopulacija ili pad ukupnoga broja stanovnika od 8,8% (apsolutno za 86.132 osobe). [1]

Last edited by esseker; July 9th, 2010 at 11:00 AM.
esseker no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old July 9th, 2010, 10:18 AM   #2
MasonicStage™
Nadmoderator

MasonicStage™'s Avatar

odlično, može. podržavam ideju
Old July 9th, 2010, 10:20 AM   #3
Rocky031
Lega s Juga 2

Rocky031's Avatar

Likes (Received): 6116

Valpovo kulturni centar

Uploaded with ImageShack.us
Old July 9th, 2010, 10:23 AM   #4
esseker
OSIJEK NEPOKORENI GRAD!

esseker's Avatar

Quote:
Originally Posted by MasonicStage™ View Post
Thanks, ne znam koja je procedura, jesam li prvo tebe trebao pitati, ali eto bio sam impulzivan hehe

Mislim ono da sad ne otvaramo posebne teme za svako mjesto posebno jer nema potrebe a opet dobro je negdje posebno spomenuti gradnju.

Imamo posebne teme za županijska središta, jedino Virovitica fali.

A ti vidi, možda bi se tema Nova Gradiška cnstr updte mogla prebacit ovamo, iskreno mislim da nema baš toliko projekata tamo da popune sami jednu temu. Bez uvrede ikome.
Old July 9th, 2010, 10:27 AM   #5
esseker
OSIJEK NEPOKORENI GRAD!

esseker's Avatar

ovo za valpovački kulturni centar mi nije uopće jasno čemu su gradili novu zgradu kad po gradu ima neiskorištenih prostora, kao recimo ova zgrada preko puta, na uglu, ili na kraju krajeva i sam dvorac je mogao biti preuređen u kulturni centar, pa to mu već i je funkcija.
Old July 9th, 2010, 10:27 AM   #6
KKomarac
Registered User

KKomarac's Avatar

Likes (Received): 143

Super za ideju, vec duze nam to nedostaje

Predlazem da u prvi post stavis i kratki opis svih vecih gradova
Old July 9th, 2010, 10:30 AM   #7
Rocky031
Lega s Juga 2

Rocky031's Avatar

Quote:
Originally Posted by esseker View Post
ovo za valpovački kulturni centar mi nije uopće jasno čemu su gradili novu zgradu kad po gradu ima neiskorištenih prostora, kao recimo ova zgrada preko puta, na uglu, ili na kraju krajeva i sam dvorac je mogao biti preuređen u kulturni centar, pa to mu već i je funkcija.
Izgleda da nisi čuo....Vratili su se vlasnici dvorca i oni će ga pretvoriti u Hotel
Old July 9th, 2010, 10:35 AM   #8
MasonicStage™
Nadmoderator

MasonicStage™'s Avatar

Quote:
Thanks, ne znam koja je procedura, jesam li prvo tebe trebao pitati, ali eto bio sam impulzivan hehe

Mislim ono da sad ne otvaramo posebne teme za svako mjesto posebno jer nema potrebe a opet dobro je negdje posebno spomenuti gradnju.

Imamo posebne teme za županijska središta, jedino Virovitica fali.

A ti vidi, možda bi se tema Nova Gradiška cnstr updte mogla prebacit ovamo, iskreno mislim da nema baš toliko projekata tamo da popune sami jednu temu. Bez uvrede ikome.
ma ne trebaš niš pitat, samo otvori, pa se to onda naknadno izmoderira ako treba.
Neka Nova Gradiška zasad stoji, a ako se neće dretva puniti, lako se onda ona prebaci ovdje
Old July 9th, 2010, 10:37 AM   #9
Semper Fidelis
Est 1697

Semper Fidelis's Avatar

E super da imamo ovo za Slavoniju sada! Ima dosta velikih gradova u Slavoniji koji nisu pokiveni al jbg, nema nikoga iz tih gradova da nam javlja sto se radi.

Ovako mozemo sve pratiti!
Old July 9th, 2010, 10:48 AM   #10
Rocky031
Lega s Juga 2

Rocky031's Avatar

Nije grad ali je jedno poveće selo
Evo malo Dalj CU od ove godine....

Obnova fasade knjižnice

Uploaded with ImageShack.us

Još se radi na obnovi pravoslavne crkve ali nemam nijednu sliku trenutno
Old July 9th, 2010, 10:49 AM   #11
esseker
OSIJEK NEPOKORENI GRAD!

esseker's Avatar

ZAOBILAZNICA VRIJEDNA 45 MILIJUNA KUNA

Našice bez tranzitnog prometa
Objavljeno: 8.7.2010

NAŠICE - Prva faza zaobilaznice Našica, odnosno cijelog raspleta državnih cesta oko Našica kojim će taj cijeli čvor dobiti potpuno novu prometnu infrastukturu, a koja se počela graditi ovog proljeća, trebala bi biti gotova do kraja 2011. godine. Izgradnja zaobilaznice koja je počela od ceste između Vukojevaca i Markovca Našičkog, a završava iza željezničke pruge u Velimirovcu, u cijelosti će premjestiti tranzitni promet s pravaca Donjeg Miholjca, Osijeka i Đakova. Nova prometnica spojit će sjeverni i jugoistočni dio Našica te povezati dvije državne ceste - D53 Našice - Donji Miholjac i D515 na dionici Našice - Đakovo. Prema informacijama s gradilišta, u tijeku je izgradnja mosta preko kanala kod početka zaobilaznice, kod ulaza u naselje Markovac.

Našička zaobilaznica gradi se u dužini od 4,1 kilometar te je predviđena za brzinu od 90 km/h. Trasa nove prometnice prolazi kroz 12,9 hektara uglavnom privatnih oranica, koje su pravno-imovinski riješene. Na novoj prometnici, čiji je projektant Institut IGH d.d., bit će izgrađena dva mosta te jedan nadvožnjak preko željezničke pruge u dužini 18,5 metara. Našička zaobilaznica sa spomenutim objektima te oborinskom odvodnjom i prometnom signalizacijom stajat će 45 milijuna kuna. Sredstva za gradnju zaobilaznice Našice osigurale su Hrvatske ceste d.o.o., a radove izvodi tvrtka Osijek-Koteks d.d.

Inače, našička zaobilaznica sastavni je dio predviđene izgradnje prometne mreže koja uključuje i izgradnju obilaznice Našica i planirane brze ceste, a što će ostvariti cjeloviti i kvalitetan prometni sustav.

Snježana FRIDL

...

Svojevremeno prije nekih 10-12 godina je u Glasu bila objavljena prometna strategija Slavonije i Baranje, tamo se spominjala i brza cesta Osijek-Našice-Požega-Gradiška. Baš me zanima je li ovo dio te strategije?
Old July 9th, 2010, 10:53 AM   #12
esseker
OSIJEK NEPOKORENI GRAD!

esseker's Avatar

Quote:
Originally Posted by Rocky031 View Post
Izgleda da nisi čuo....Vratili su se vlasnici dvorca i oni će ga pretvoriti u Hotel
pa zar nisu oni rekli da dvorac žele ostaviti gradu na korištenje?

hotel? pa i to je lijepo. držim palčeve da se ostvari, da ne stane kao u Kutjevu.

@ Dalj, odlično za obnovu, Dalj bi mogao biti ko bombon
Old July 9th, 2010, 10:55 AM   #13
KKomarac
Registered User

KKomarac's Avatar

Likes (Received): 143

NAŠICE i OKOLICA

GRAD : ŠLEDER OBEĆAO SANACIJU ZAGREBAČKE ULICE
07.07.2010

Zamjenik gradonačelnika Grada Našica i predsjednik našičkog HSLS-a Hrvoje Šleder je, na poziv stanovnika, obišao Zagrebačku ulicu u Našicama. Građani su ga tom prilikom upoznali s problemom lošeg pristupnog puta pojedinim obiteljskim kućama. Nakon obilaska ulice Hrvoje Šleder obećao je stanovnicima hitno saniranje pristupnog puta kako bi nesmetano mogli ulaziti u svoje domove.

Podsjetio je i na dugo očekivano rješenje problema nepropisnog parkiranja. Naime, na površinama koje nisu predviđene za parkiranje u Zagrebačkoj ulici, postavljeni su stupići, tako da stanovnici više neće imati problema u prometovanju.

GRAD : UREĐENJE CENTRA NASELJA URBARIJA
01.07.2010

Upravni odjel za komunalni sustav, prostorno uređenje i zaštitu okoliša Grada Našica, kao nositelj izrade nacrta prijedloga prostornog plana objavio je prethodnu raspravu detaljnog plana uređenja "Centar naselja Urbarija" u Našicama koji obuhvaća centralni dio naselja Urbarija.

Prethodna rasprava provedena je u svrhu pribavljanja mišljenja, smjernica i preporuka te usuglašavanja interesa lokalne zajednice i gospodarstva, o ciljevima i mogućim rješenjima značajnim za razvoj, uređenje i oblikovanje prostora u obuhvatu planiranog detaljnog plana uređenja. Prethodna rasprava održana je danas u Vijećnici Grada Našica, a sudjelovali su predstavnici nadležnih tijela i osobe iz članka 79. Zakona o prostornom uređenju i gradnji te drugi sudionici određeni Odlukom o izradi detaljnog plana uređenja "Centar naselja Urbarija", pozvani posebnim pismenom pozivom.

GRAD : ILEGALNA PRIKLJUČENJA NA KANALIZACIJU
09.06.2010

U tijeku su završni radovi na izgradnji mjesnih kanalizacija u naseljima Velimirovac, Jelisavac, Lađanska, Ribnjak i Lila. Grad Našice je krajem 2009. godine pozvao sve mještane na sklapanje ugovora o naknadi za priključenje na kanalizacijsku mrežu, kako bi nakon tehničkog pregleda pojedine kanalizacije mogli, u dogovoru s Našičkim vodovodom, pristupiti priključenju svojih stambenih i poslovnih jedinica na kanalizacijsku mrežu.

Budući da je bilo pokušaja neovlaštenog priključenja na vodovodnu mrežu i tom je prigodom nastala materijalna šteta, Našički vodovod u priopćenju za javnost poziva sve mještane da poštuju navedenu proceduru oko priključenja na kanalizacijsku mrežu. U protivnom će biti primorani poduzeti pravne mjere protiv neovlaštenog priključenja na javnu kanalizacijsku mrežu.

ZAJEDNIČKOM RADNOM AKCIJOM UREDILI PARK
17.05.2010

U Đurđenovcu je održana zajednička radna akcija na uređenju središnjeg đurđenovačkog parka. U akciji su sudjelovali Općina Đurđenovac, članovi HVIDR-e, Udruge navijača Hools, Udruge mladih Šlajz i Mladeži HDZ-a Đurđenovac. Ovu su inicijativu pokrenuli načelnik Općine Đurđenovac Hrvoje Topalović i predsjednik đurđenovačke HVIDR-e Ivan Vuković.

Načelnik Topalović izrazio je zadovoljstvo što je usprkos kiši akcija uspješno provedena te je uputio apel građanima da čuvaju park. Također je pozvao sve sugrađane, škole i udruge na se pridruže sljedećim akcijama uređenja okoliša.

BTW: imaju jako preglednu i zanimljivu stranicu Grada

http://www.nasice.hr/
Old July 9th, 2010, 10:58 AM   #14
Rocky031
Lega s Juga 2

Rocky031's Avatar

Quote:
pa zar nisu oni rekli da dvorac žele ostaviti gradu na korištenje?

hotel? pa i to je lijepo. držim palčeve da se ostvari, da ne stane kao u Kutjevu.

@ Dalj, odlično za obnovu, Dalj bi mogao biti ko bombon
Kada bi se mogle obnoviti skoro sve zgrade onda bi bio bombon....ovako je jedino šetalište na dunavu i centar lijepo sređeni....

Pa ako nebudu prodavali dvorac i ulagali u obnovu onda to nije uopće loše
Old July 9th, 2010, 10:58 AM   #15
esseker
OSIJEK NEPOKORENI GRAD!

esseker's Avatar

Đurđenovac je isto potencijalno jako lijepo selo. Lijepo da se radi i tamo
Old July 10th, 2010, 07:59 AM   #16
La_Linea
Registered User

Likes (Received): 66

Ne želim cjepidlačiti, više da ne dobijemo ljutite ispravke netočnih navoda... dakako da se većina mjesta u Vukovarskoj-srijemskoj županiji nalazi u još povijesnijoj regiji Srijemu. Nadam se da npr. Iločani neće imati ništa protiv da budu u istom klubu s Valpovčanima
La_Linea no está en línea   Reply With Quote
Old July 10th, 2010, 09:25 AM   #17
esseker
OSIJEK NEPOKORENI GRAD!

esseker's Avatar

Očekivao sam ovakav komentar ...a mislim da zbilja nema smisla cjepidlačiti oko tih pojmova jer onda bismo mogli ići i dalje u Posavinu, Podravinu... Mislim da je prihvaljtiv naziv Slavonija jer ionako je to naziv koji se poistovjećuje s cijelim istokom Hrvatske.

U 90 posto slučajeva kad se spominje istok kaže se da je nešto u Slavoniji i Baranji, pa prihvatimo onda to kao da je Srijem dio Slavonije
Old July 10th, 2010, 10:59 AM   #18
kutinA
Kutinainen

kutinA's Avatar

Likes (Received): 17

Quote:
Originally Posted by MasonicStage™ View Post
Također , al stavi novu kartu,na ovoj granice županija ne štimaju pa nek budu dobre kad već može.

Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo, pak ni vezda nebu da nam nekak nebu. Kajti: kak bi bilo da ne bi nekak bilo, kaj je bilo, a je ne, kaj neje nikak bilo

Rekel sam ti nek te vrag odnese, ali vrag te zeti nije smel :)
kutinA no está en línea   Reply With Quote
Old July 10th, 2010, 03:02 PM   #19
esseker
OSIJEK NEPOKORENI GRAD!

esseker's Avatar

@ Kutina, kak ne štimaju? Ono plavo nisu granice županija već Slavonije koja službeno zalazi i u Sisačku i u Bjelovarsku županiju, dok je Virovitička svojim krajnjim zapadnim rubom u SZ Hrvatskoj
Old July 10th, 2010, 03:19 PM   #20
kutinA
Kutinainen

kutinA's Avatar

Likes (Received): 17

Quote:
@ Kutina, kak ne štimaju? Ono plavo nisu granice županija već Slavonije koja službeno zalazi i u Sisačku i u Bjelovarsku županiju, dok je Virovitička svojim krajnjim zapadnim rubom u SZ Hrvatskoj
Nisam mislio na to,kažem da ne valjaju granice županija na izvornoj karti,konkretno Zagrebačka, Sisačko-moslavačka i Karlovačka županija nisu u redu već po stanju do 1997. godine.

Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo, pak ni vezda nebu da nam nekak nebu. Kajti: kak bi bilo da ne bi nekak bilo, kaj je bilo, a je ne, kaj neje nikak bilo

Rekel sam ti nek te vrag odnese, ali vrag te zeti nije smel :)

Last edited by kutinA; July 10th, 2010 at 03:34 PM.
kutinA no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
šokadija

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules