daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban

Arkitektura dhe Planifikimi Urban Architecture Projects and Urban Development News.
» Tirana | Prishtina

Reply
 
Thread Tools
Old May 9th, 2013, 06:19 PM   #41
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

Biblioteka e re e universitetit 'A.Xhuvani'__________________

Huti liked this post
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old May 9th, 2013, 06:21 PM   #42
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

Shkolle e re ne lagjen 'Skenderbe'

__________________

Huti liked this post
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old May 12th, 2013, 12:37 PM   #43
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Quote:
Originally Posted by KingGenti View Post
Biblioteka e re e universitetit 'A.Xhuvani'

Sali Berisha FB
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica

AlbanPOLIMI, rene1234, Tartanzan liked this post
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old May 13th, 2013, 02:02 PM   #44
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Bukur!
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2013, 12:20 PM   #45
Dyrrachium
Registered User
 
Dyrrachium's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 8,414
Likes (Received): 5642

Bashkia Elbasan FB

__________________

gjergjkastrioti liked this post
Dyrrachium no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2013, 01:53 AM   #46
Albinfo
Registered User
 
Albinfo's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,697
Likes (Received): 771

Cili lum eshte aty?
Albinfo no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2013, 12:31 PM   #47
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,076
Likes (Received): 2769

Perroi i Zaranikes.
__________________
Hello dankness, my old friend.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old September 2nd, 2013, 10:56 PM   #48
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,121
Likes (Received): 1442

JoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Old October 3rd, 2013, 03:40 PM   #49
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Perurohet Kompleksi i Ri Spitalor

__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica

Squatraz liked this post
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old October 4th, 2013, 01:07 PM   #50
Elianto
Registered User
 
Elianto's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 1,407
Likes (Received): 2269

Quote:
Originally Posted by Mr_Albalover View Post
Perurohet Kompleksi i Ri Spitalor

E keni vene re qe nga 0:47 ministri i ikur takon dy paciente? Pse njera prej tyre me duket me fustan, ne krevat? :P
Elianto no está en línea   Reply With Quote
Old October 4th, 2013, 01:13 PM   #51
Dyrrachium
Registered User
 
Dyrrachium's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 8,414
Likes (Received): 5642

jane rregullu per ministrin...
Dyrrachium no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2013, 05:31 PM   #52
Pirro_E7
BANNED
 
Join Date: Feb 2013
Location: Ulpiana
Posts: 257
Likes (Received): 219

Pirro_E7 no está en línea   Reply With Quote
Old October 9th, 2013, 01:52 AM   #53
Dyrrachium
Registered User
 
Dyrrachium's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 8,414
Likes (Received): 5642

edit
Dyrrachium no está en línea   Reply With Quote
Old October 9th, 2013, 01:57 AM   #54
Dyrrachium
Registered User
 
Dyrrachium's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 8,414
Likes (Received): 5642

Sapo i gjeta ne FB
Xhamia e Ballies


Dyrrachium no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2013, 03:41 PM   #55
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Elbasan, Xhamia e Nazareshės, kulti fetar i nėnshtrohet restaurimit

__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2013, 11:41 AM   #56
Squatraz
BANNED
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 567
Likes (Received): 61

Esht kjo ajo xhamia te unaza e Elbasanit ne drejtim te Librazhdit?
Squatraz no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2013, 03:22 PM   #57
Dyrrachium
Registered User
 
Dyrrachium's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 8,414
Likes (Received): 5642

po
Dyrrachium no está en línea   Reply With Quote
Old February 1st, 2014, 03:29 PM   #58
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Zbardhet plani pėr stadiumin e Elbasanit
Quote:
Njė stadium thuajse i gjithi nga e para. “Ruzhdi Bizhuta” do tė bėhet i pari impiant shqiptar qė do plotėsojė kriteret e UEFA-s deri edhe pėr ndeshjet e fazės nė grupe tė kompeticionit tė Ligės sė Kampioneve. Sekretari i Pėrgjithshėm i FSHF-sė, Ilir Shulku, ka zbardhur dje pėr “Panorama Sport” projektin qė pritet tė vihet sė shpejti nė zbatim nė stadiumin e Elbasanit, ku Kombėtarja do luajė ndeshjet eliminatore nė kuadėr tė EURO 2016.
Detajet “Nė total do tė jetė njė investim qė shkon te rreth 1 milion e 350 mijė euro. Por, ēfarė do tė ndryshohet nė stadium? Duke filluar qė nga tapeti, i cili do tė ketė njė cilėsi si tė impianteve tė tjera europiane. Do tė rindėrtohet pista, si dhe rrethimi i jashtėm e i brendshėm i tij. Nė total impianti do tė ketė njė kapacitet prej 12 mijė vendesh. Do tė porositen 12 mijė stola tė rinj, ndėrkohė qė do tė vendoset edhe njė orė elektronike. Pėr sa u pėrket tribunave, ajo qendrore do tė ketė njė rikonstruksion total. Do tė ketė 400 vende pėr sektorin VIP, ndėrsa kushtet do tė jenė moderne, si pėr ata qė qėndrojnė nė tribunėn kryesore, por veēanėrisht pėr mediat. Do tė ketė kėnde qė mund tė shfrytėzohen nė pushimin e ndeshjes, duke filluar nga baret dhe restorantet. Njė ndėrhyrje nė themel do tė bėhet nė ambientet e brendshme, duke pėrfshirė kėtu dhomat e zhveshjes, sallat e konferencave etj. Nė kėtė rikonstruksion, vend tė veēantė do tė zėrė edhe rregullimi i parkimit, qoftė pėrpara stadiumit, ashtu edhe nė sektorėt e tjerė rreth tij. Pėr sa u pėrket tribunave, nuk do tė ketė ngritje tė shkallėve pėr tė shtuar kapacitetin e impiantit. Pra, do tė mbetet 12 mijė vende. Mund tė them se do tė jetė njė stadium, i cili do tė plotėsojė tė gjitha kriteret e UEFA-s jo vetėm pėr Kombėtaren, por edhe pėr klubet tona qė pėrfaqėsohen nė Kupat e Europės. Nėse ndonjė ekip shqiptar arrin deri nė fazėn e grupeve tė Ligės sė Kampioneve, atėherė do mund tė luajė nė stadiumin e Elbasanit”, – ka treguar dje sekretari i Pėrgjithshėm i FSHF-sė, Ilir Shulku.

Ja ku do tė ndėrhyhet

1. Vendosja e njė tapeti tė ri dhe rikonstruksion i pistės sė stadiumit.
2. Vendosja e 12 mijė stolave tė rinj nė tė gjithė sektorėt e stadiumit. Kaq do tė jetė kapaciteti total i impiantit.
3. Rikonstruksion tė tribunės qendrore. Vetėm tribuna VIP do tė ketė njė kapacitet prej 400 vendesh.
4. Ndėrtimin e njė tribune enkas pėr mediat nė sektorin qendror dhe rikonstruksion tė kabinave qė ndodhen nė tribunėn qendrore.
5. Bar dhe restorant nė ambientet e brendshme tė stadiumit, enkas pėr 400 pjesėtarėt e zonės VIP dhe pėrfaqėsuesit e medias.
6. Restaurim total tė ambienteve tė brendshme tė tribunės qendrore, ku pėrfshihen dhomat e zhveshjes sė ekipeve, salla e konferencave, kabinat e gazetarėve, lokale, dyqane etj.
7. Ndėrtim nga e para tė rrethimit tė jashtėm dhe tė brendshėm tė impiantit.
8. Rikonstruksion total tė parkingut rreth e rrotull stadiumit.
9. Vendosja e tualeteve nė tė gjitha tribunat e stadiumit.
10. Vendosja e njė ore elektronike nė sektorin anėsor tė impiantit.
11. Vendosja e prozhektorėve tė rinj pėr sistemin e ndriēimit, qė do tė plotėsojnė kushtet e UEFA-s me forcė ndriēimi 1600 luks.

Punimet duhet tė pėrfundojnė nė shtator

Puna pėr rikonstruksionin e stadiumit “Ruzhdi Bizhuta” pritet tė nisė gjatė kėtij muaji, pasi impianti duhet tė jetė gati nė shtator, kur edhe nisin eliminatoret pėr Euro 2016. UEFA i ka kėrkuar FSHFsė qė tė pėrshpejtojė, pasi Shqipėria nuk ka pėr momentin asnjė stadium tė pėrshtatshėm pėr Kombėtaren shqiptare. Mė 23 shkurt do tė hidhet edhe shorti pėr kualifikimet e Europianit tė 2016-ės, ndaj dhe rikonstruksioni i tė paktėn njė impianti, deri nė ndėrtimin e stadiumit tė ri, ėshtė njė ēėshtje imediate. Pėr kėtė arsye ėshtė kėrkuar me ngulm si nga Federata Shqiptare e Futbollit dhe nga UEFA. Tashmė mbetet pėr t’u parė nėse deri nė shtator “Ruzhdi Bizhuta” do tė jetė gati.

Kryeministri Rama doli garant pėr “Ruzhdi Bizhuta”-n

Kryeministri Edi Rama pas njė vizite nė Elbasan pesė ditė mė parė ėshtė ndalur edhe nė stadiumin e kėtij qyteti. “Qeveria do tė rindėrtojė stadiumin e Elbasanit. Kėtu do tė luhen ndeshjet e skuadrės sonė kombėtare deri kur tė ndėrtohet edhe stadiumi i Tiranės. Ne si qeveri do tė marrim pėrsipėr, nė bashkėpunim me federatėn, ta transformojė kėtė stadium ashtu siē duhet”, – theksoi kryeministri. Pėrfshirja e qeverisė nė rikonstruksionin e kėtij stadiumi erdhi pas ultimatumit tė dhėnė nga UEFA nė fund tė vitit tė shkuar dhe pas dy takimeve tė presidentit tė FSHF-sė me kryeministrin Rama. Mes federatės dhe qeverisė shqiptare ėshtė rėnė dakord qė tė investohet njė shumė prej 1.3 milionė eurosh, nga tė cilat 300 mijė do tė jepen nga FSHF-ja, ndėrsa pjesa tjetėr do tė dalė nga buxheti i shtetit.

Duka: Do tė ndėrhyjmė edhe nė stadiumin “Loro Boriēi”

Presidenti i FSHF-sė, Armand Duka, ka konfirmuar bashkėpunimin me qeverinė sa i pėrket ndėrtimit tė stadiumit nė Elbasan dhe Tiranė. Gjatė njė interviste pėr mediat vizive pak ditė mė parė, ai ndėr tė tjera sqaroi se do tė ndėrhyhet edhe nė stadiumin e Shkodrės. “Procesi pėr ndėrtimin e ‘Qemal Stafa’-s vazhdon brenda tė gjitha afateve qė kemi thėnė edhe mė parė. Qeveria shqiptare e mbėshtet projektin tonė dhe besoj se nė mars do tė shpallim edhe kompaninė fituese, e cila do tė merret me ndėrtimin e stadiumit tė ri. Sakaq, do tė rikonstruktohet stadiumi i Elbasanit dhe aty mė pas do tė luhen ndeshjet e Kombėtares pėr kualifikueset e Europianit tė 2016. Ndėrsa nė njė moment tė dytė do tė ndėrhyjmė edhe nė stadiumin e Shkodrės”, – konfirmoi kreu i FSHF-sė nė lidhje me rinovimin e impianteve.

Tenderi i “Qemal Stafa”-s, nuk ka ende njė fitues

Tenderi pėr rindėrtimin e stadiumit kombėtar “Qemal Stafa” nuk ka nxjerrė ende njė fitues. Edhe pse u premtua qė brenda 20 janarit do tė kishte njė emėr tė kompanisė qė do tė merrte pėrsipėr rindėrtimin e impiantit, sėrish nuk ka ndodhur diēka e tillė. Gjithēka duket se po zvarritet dhe gjasat tashmė janė qė kompania fituese tė shpallet nė muajin mars. “Qeveria shqiptare e mbėshtet projektin tonė dhe besoj se nė mars do tė shpallim edhe kompaninė fituese, e cila do tė merret me ndėrtimin e stadiumit tė ri, – ka thėnė kreu i FSHFsė, Armand Duka, pak ditė mė parė. Ndėrkohė, burime pranė shoqėrisė “Kuq e Zi” bėjnė tė ditur pėr “Panorama Sport” se kompania qė duket mė e pėrshtatshme pėr ta fituar kėtė tender ėshtė ajo franceze “Bouygues Batiment International”. Mėsohet se kjo ėshtė e dyta nė Europė pėr sa u pėrket ndėrtimeve, teksa ka njė eksperiencė veēanėrisht pėr stadiumet. Kompania franceze ka nė dispozicion tė gjitha mjetet pėr ta prishur, ndėrtuar dhe menaxhuar stadiumin e vetme.
JORGIS MEMO


Burimi: http://www.panorama-sport.com/katego...#ixzz2s4ovy7ac
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica

Dyrrachium liked this post
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old February 1st, 2014, 03:45 PM   #59
Dyrrachium
Registered User
 
Dyrrachium's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 8,414
Likes (Received): 5642

Te ishte per mua stadiumin e ri kombetar e ulja nga kapaciteti dhe me 4 mije vende te tjera me qellim qe te kurseheshin rreth 10mln euro,dhe ne fund kishe nje stadium te ri fringo,dhe 10 te tjere te rikonstruktuar ne themel..
__________________

adku liked this post
Dyrrachium no está en línea   Reply With Quote
Old February 5th, 2014, 09:58 PM   #60
helloween 1
Registered User
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 2,756
Likes (Received): 1824

Lajm shume i mire, mesa degjova do prishen disa kioska qe ndodhen para stadiumit duke i dhene nje pamje akoma me te mire asaj pjese te qytetit....le te shpresojme se do realizohet sa me shpejt dhe te mos dalin qe jane vetem premtime
helloween 1 no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 12:11 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu