daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban

Arkitektura dhe Planifikimi Urban Architecture Projects and Urban Development News.
» Tirana | Prishtina

Reply
 
Thread Tools
Old June 28th, 2012, 04:53 PM   #41
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,185
Likes (Received): 1471

rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old June 29th, 2012, 03:40 PM   #42
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Nė rikonstruktim segmenti Axhensi – Merkato
Quote:


Kjo ndėrhyrje ėshtė duke u kryer nė zonėn tampon te qytetit dhe si rrjedhim kėrkon njė vėmendje me te veēante pėr sa i pėrket materialeve te pėrdorura ne te. Rikonstruksioni i trotuareve ne te dy krahėt e rrugės do te behet me gurė natyral te bardhe e te zinj pėr njė gjatėsi lineare rreth 250 m. Prej shume vjetėsh kėto trotuare kane qene tepėr problematike nga ana e aksesit pėr shkak te degradimit te tyre ne kohe. Tashme, me ndėrhyrjet edhe ne rrjetin e ujėsjellėsit dhe te njė pjese te kanalizimeve, kjo zone pedonale e rėndėsishme ne qendrėn e qytetit do te rehabilitohet duke i kthyer asaj njė tjetėr pamje nga ajo e tanishme.
Edhe ky investim po kryhet totalisht me te ardhurat e Bashkisė Berat dhe vlera e kėsaj ndėrhyrje kap shifrėn rreth 12 500 000 (Pa tvsh).

http://www.bashkia-berat.net/?p=3047
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica

gjergjkastrioti liked this post
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old June 29th, 2012, 03:54 PM   #43
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Berat, kėrkohet restaurimi i shtėpive muzeale
Quote:
Rreth 300 banesa karakteristike nė dy lagjet muzeale Mangalem dhe Goricė nė Berat kanė nevojė pėr mirėmbajtje e investime, ndėrkohė qė ēatitė e tyre janė dėmtuar tėrėsisht.

Kreu i Drejtorisė Rajonale tė Monumenteve tė Kulturės pohon se fondet qė ka pasur nė dispozicion ky institucion, i ka pėrdorur pėr mbijetesėn e kėtyre monumenteve, duke bėrė restaurime tė pjesshme i ndihmuar financiarisht edhe nga pronarėt e banesave. Ndėrkohė qė pėr restaurimin total tė kėtyre banesave pritet financim nga qeveria.

“Pėr kėtė vit kemi tė akorduar njė fond pėr 25 ēati. Presim ta tenderojmė nė njė kohė tė shkurtėr. I gjithė ky fond do realizohet me buxhetin e shtetit”, tha Kreu i Drejtorisė sė Monumenteve, Lonik Ēuedari.

Gjatė 5 viteve tė fundit nė lagjet muzeale Mangalem dhe Goricė janė bėrė disa restaurime nė kalldrėme dhe vitin e kaluar ėshtė bėrė lyerja e fasadave dhe ndriēimi nė lagjen Mangalem. Qendra historike e Beratit ėshtė zona mė e frekuentuar edhe nga turistėt, vėmendja e tė cilėve ėshtė pėrqendruar mė shumė pas futjes sė Beratit nė UNESCO.

http://www.balkanweb.com/kultur%C3%A...ale-93700.html
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old July 1st, 2012, 03:54 PM   #44
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Mr_Albalover View Post
Axhensi – Merkato
Hajde emertime hajde. Te pakten n vend t'emnit "merkato" kan mund me e emertu "tregu".
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old July 23rd, 2012, 03:39 PM   #45
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Rikthehet tradita e gurit ne rrugicat e kalldremta
Quote:


Berat- Rikthehet tradita e gurit ne qytetin e nje mbi nje dritareve, restaurim te lagjeve me kryesore. Rrugicat e kalldremta te qytetit te Beratit po i nenshtrohen restaurimit ne te gjitha rrugicat e lagjeve.

Qe prej disa ditesh punojesit e Deges se Monumenteve te Kultures jane vendosur ne lagjet “10 korriku”, “Mangalem” e “Kala”, ku po punojne per restaurimin e gurit te bardhe e atij te zi marre nga lumi. Dega rajonale e Monumenteve te Kultures bene me dije se me nje fond te akorduar nga kjo dege eshte bere e mundur nisja nga puna pėr restaurimin e rrugicave tė kalldrėmta.

Po sipas tė njėjtave burime pohohet se ėshtė dhėnė njė fond, i cili ka bėrė tė mundur nisjen e punės nė lagjen simbol tė kėtij qyteti, “Kala”, fond i cili do tė bėjė tė mundur ndryshimin e pamjes sė rrugėve dhe rrugicave kryesore tė kėtij qyteti. Fillimi i punimeve qė nė lagjet nė fjalė nė disa rrugė e rrugica ėshtė gati nė pėrfundim ka bėrė qė tė ndryshojė komplet pamja vizuale, gjė e cila ndikon nė syrin e turistėve tė vendit dhe tė huaj qė ēdo ditė vizitojnė qytetin muze.

Specialistėt e Monumenteve tė Kulturės shprehen optimistė nė lidhje me ecurinė e kėtyre punimeve dhe bėjnė tė ditur se do tė eleminohen tė gjithė gurėt e vjetėr e tė zinj dhe do tė zėvendėsohen me gurė tė bardhė duke bėrė dhe sistemimin e tyre nė mėnyrė tė rregullt, si dhe do tė bėhen kanalizimet e ujėrave tė zeza dhe atyre tė bardha. Nga puna e deritanishme ėshtė bėrė i mundur restaurimi i rrugėve dhe rrugicave nė lagjet, “10 korriku”, “Mangalem” e “Kala”, por nė ditėt nė vijim do tė mundėsohet riparimi i tė gjitha rrugicave problematike tė kalldrėmta.

Pėr riparimin e kėtyre rrugicave janė marrė specialistė dhe profesionistė tė gurit pėr kryerjen nė tė gjitha parametrat e duhur tė punės, ku pėr shtrimin e rrugicave kanė pėrdorur vetėm materialet e gurit, duke iu rikthyer traditės sė qytetit 2500-vjeēar.
Gjendja e tyre gjatė viteve tė fundit linte shumė pėr tė dėshiruar, pasi nė shumė pjesė gurėt e rrugicave kishin lėvizur duke krijuar boshllėqe dhe kanalizimet kishin pėsuar ēarje, gjė e cila tashmė ėshtė eleminuar krejtėsisht.

Restaurimi dhe rregullimi i rrugicave tė kalldrėmta tė lagjeve kryesore, kryesisht nė kala ku dhe ndodhet muzeu kombėtar Onufri do tė ofrojė jo vetėm infrastrukturė mė tė mirė pėr vizitorėt tė huaj dhe vendas. por dhe pamje mė tė bukura dhe tashmė tė sistemuara tė lagjeve tė lashta tė kėtij qyteti muze. Por edhe pse kjo punė ka muaj qė ka filluar ende ka shumė pėr t’u bėrė nė nje kohė qė nė kėtė sektor nuk kanė munguar fondet pėrkatėse.

http://www.rtklive.org/rikthehet-tra...-e-kalldremta/
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica

Tartanzan liked this post
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old August 14th, 2012, 02:22 AM   #46
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,185
Likes (Received): 1471

Nė rikonstruktim segmenti Axhensi – Merkato

Written by marioEvenimenteJun 28, 2012
Kjo ndėrhyrje ėshtė duke u kryer nė zonėn tampon te qytetit dhe si rrjedhim kėrkon njė vėmendje me te veēante pėr sa i pėrket materialeve te pėrdorura ne te. Rikonstruksioni i trotuareve ne te dy krahėt e rrugės do te behet me gurė natyral te bardhe e te zinj pėr njė gjatėsi lineare rreth 250 m. Prej shume vjetėsh kėto trotuare kane qene tepėr problematike nga ana e aksesit pėr shkak te degradimit te tyre ne kohe. Tashme, me ndėrhyrjet edhe ne rrjetin e ujėsjellėsit dhe te njė pjese te kanalizimeve, kjo zone pedonale e rėndėsishme ne qendrėn e qytetit do te rehabilitohet duke i kthyer asaj njė tjetėr pamje nga ajo e tanishme.
Edhe ky investim po kryhet totalisht me te ardhurat e Bashkisė Berat dhe vlera e kėsaj ndėrhyrje kap shifrėn rreth 12 500 000 (Pa tvsh).
http://www.bashkia-berat.net/?p=3047
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2012, 05:18 AM   #47
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,185
Likes (Received): 1471

Inagurohet thertorja e Beratit


Mishi ėshtė njė produkt me vlera tė pazėvendėsueshme pėr njeriun, konsumimi i mishit dhe i nėnprodukteve tė tij ėshtė sa i domosdoshėm aq dhe delikate nga pikėpamja e sigurisė ushqimore pėr konsumatorin.

Mosrespektimi i standardeve sanitaro-veterinare munde tė ēojė ne kontaminimin e konsumatorit nga sėmundjet zoonoze te transmetueshme nėpėrmjet konsumimit tė mishit dhe nėnprodukteve te tij.

Nė Bashkinė Berat ushtrojnė aktivitetin e tregtimit te mishit 35 njėsi tregtare dhe rikonstruksioni i ish. thertores ne Orizaj me pronar Agron Qesen e cila plotėson kushtet teknike dhe ka kapacitetin e mjaftueshėm, ėshtė njė hallke e rėndėsishme qe garanton sigurinė ushqimore te konsumatorit Beratas per arsye se therja e kafsheve dhe kontrolli veterinar do te jete i pėrqendruar dhe do te kryhet ne baze te ligjit te shėrbimit veterinar. Thertorja u pėrurua sė fundi nga Ministri i Bujqėsisė, Ushqimit dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit Z. Genc Ruli si dhe Kryetari i Bashkisė Z. Fadil Nasufi.
http://www.bashkia-berat.net/?p=3490
__________________

Tartanzan liked this post
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2012, 05:21 AM   #48
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,185
Likes (Received): 1471

Projketi REVATO perzgjedh 5 shtepi per restaurim


Ditėn e Shtunė, datė 13 Tetor 2012 nė sallėn e bibliotekės Berat u zhvillua takimi i radhės nė kuadrin e projektit REVATO.
Mbledhje e hapur pėr pėrcaktimin e kritereve tė pėrzgjedhjes sė disa ēative tė shtėpive monument kulture qė do tė restaurohen me financim nga projekti REVATO dhe Shoqata pėr Mbrojtjen e Monumenteve tė Kulturės (SHMMK).
Nė pjesėn e parė tė ditės u diskutua rreth kritereve pėrzgjedhėse tė shtėpive monument kulture, tė cilave do tu restaurohen ēatitė.
Me pas u bė njė prezantim i secilės shtėpi monument, tė konsideruara pėr ndėrhyrje. Nė pjesėn e dytė tė ditės u perzgjodhėn shtėpitė monument sipas kritereve tė paracaktuara, nė mėnyrė tė hapur dhe ne bazė tė njė komisioni tė ngritur i cili vlerėsoi nė bazė tė kėtyre kritereve.
http://www.bashkia-berat.net/?p=3614#prettyPhoto
__________________

Tartanzan liked this post
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2013, 02:13 PM   #49
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,310
Likes (Received): 4893

Albanian University ne Berat (nga brenda)
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2013, 02:23 PM   #50
shqipo
Registered User
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 871
Likes (Received): 116

cilesia e punimeve mundet te jete e tille qe ti rezistoj kohes, ashtu sic i kan rezistuar ndertesat e verteta neoklasike ??
shqipo no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2013, 12:51 PM   #51
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,310
Likes (Received): 4893

Nuk e besoj ...
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2013, 04:38 PM   #52
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Edhe sherbimet private te sigurise punesojne barkederra!
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old March 19th, 2013, 01:21 AM   #53
AlbLibretarian
Registered User
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 303
Likes (Received): 24

Quote:
Originally Posted by shqipo View Post
cilesia e punimeve mundet te jete e tille qe ti rezistoj kohes, ashtu sic i kan rezistuar ndertesat e verteta neoklasike ??
Ca flet o burr ndertesat neoklasike jan ndertuara me gur kto jan ndertesa betoni rrezik cilsi shum e dobet. Per mendimin tim e kan bere kete universitetin e ri sikur me qen convention center.
AlbLibretarian no está en línea   Reply With Quote
Old March 19th, 2013, 01:15 PM   #54
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Edhe sherbimet private te sigurise punesojne barkederra!
Jane ish oficera te liruar kryesisht
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old March 20th, 2013, 06:24 PM   #55
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Hartohet Plani i Pergjithshem i Mbetjeve ne Rajonin e BeratitKy plan ka disa qėllime nė vetvete.

Ai ėshtė njė mjet komunikimi qė parashtron problemet nė fushėn e menaxhimit tė mbetjeve urbane duke shpjeguar ndryshimet qė duhen bėrė dhe duke pėrcaktuar prioritetet e veprimit. Mė tepėr se gjithēka, ėshtė njė mjet pėr tė orientuar ndryshimet duke sjellė bashkė kėndvėshtrimet dhe idetė e bashkėqytetarėve, subjekteve dhe organizatave lidhur me gjithė spektrin e problemeve tė mbetjeve urbane. Gjithashtu ky plan ėshtė njė sfidė pėr gjithė aktorėt e qytetit pėr tė gjetur mėnyrėn mė tė mirė pėr tė kontribuar nė krijimin e njė mjedisi tė pastėr, me standarte dhe qė reflekton qytetari.

Ekzistojnė disa plane menaxhimi mbetjesh qė adresojnė probleme tė veēanta tė kėtij sektori, por natyra e fragmentuar e objektivave dhe veprimeve tė propozuara bėn qė kėto plane shpesh tė mbeten tė pazbatueshme dhe pa rezultatet e dėshirura. Ky dokument sjell bashkė qėllimet dhe objektivat e planit kombėtar tė menaxhimit tė mbetjeve urbane duke i integruar dhe vendosur ato nė kontekstin vendor ku roli i qytetarit ėshtė i patjetėrsueshėm.

Dy elementėt tė cilėve ne i kemi dhėnė mė shumė peshė nė plan e pėr rjedhojė do tė pėrbėjnė edhe celėsin e suksesit nė tė ardhmen janė a) pėrcaktimi i kostove dhe mėnyrės mė tė pranuar pėr menaxhimin e mbetjeve dhe b) edukimi mjedisor dhe ndėrgjegjėsimi qytetar pa tė cilin realizimi i kėtij plani nuk do tė ishte i mundur.

Si pjesė integale e kėtij plani grupi i punės ka pėrgatitur njė plan afatmesėm veprimi i cili do tė na ndihmojė tė gjithėve tė mobilizojmė burimet tona pėr ta berė atė realitet si dhe pėr ta kthyer Beratin nė njė nga qytetet e para qė adreson menaxhimin e mbetjeve urbane sipas kėrkesave tė strategjisė kombėtare tė mbetjeve.

Objektivi i kėtij plani ėshtė vetėm Bashkia e Beratit[1]. Ky plan analizon situatėn aktuale tė menaxhimit tė mbetjeve urbane nė qytet (organizimi, administrimi, rregulloret, financat, operimi dhe menaxhimi), identifikon ēėshtjet dhe mangėsitė, vlerėson pikat e forta dhe tė dobta, propozon rekomandime pėr pėrmirėsime dhe pėrcakton vizionin, qėllime dhe objektiva tė reja (afatshkurtra, afatmesme dhe afatgjata) si edhe ka hartuar njė Plan Veprimi ku pėrcaktohen afatet kohore, kostot, autoritetet pėrgjegjėse si edhe indikatorėt respektivė tė suksesit pėr qėllime monitorimi.
Bashkia e Beratit
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old April 26th, 2013, 03:01 PM   #56
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629Plani i Pėrgjithshėm Vendor nevojitet pėr tė vendosur: si duhet pėrdorur territori, ku duhet tė ndodhė rritja ekonomike dhe nė ē’formė, ku do tė vendosen ndėrtesat e banimit, qendrat tregtare dhe ndėrtesa tė tjera, dhe ē’distancė duhet tė kenė ndėrtesat nga njėra-tjetra nė secilėn nga kėto zona.

Pėrfytyroni sikur, pasi keni blerė njė tokė pėr tė hapur njė ‘hotel tė vogėl’, zbuloni se, pranė pronės suaj, ėshtė planifikuar tė ndėrtohet njė fabrikė pėr pėrpunimin e metalit.

Plani i Pėrgjithshėm Vendor siguron se prona juaj ėshtė e mbrojtur nga pėrdorimet e papajtueshme tė tokės. Ai gjithashtu ka njė ndikim pozitiv nė vlerat afatgjata tė pronės sė vlerėsuar. Pa kėtė Plan, qyteti do tė rritej nė mėnyrė kaotike, me shtrirje tė pakontrolluar e tė rrėmujshme, ēka do tė rriste nė mėnyrė tė konsiderueshme sasinė e infrastrukturave tė nevojshme, me pasojė shpėrdorimin e parave publike dhe krijimin e borxhit publik.

Pėrgėzime Bashkisė sė Beratit, njė nga tė parat nė Shqipėri qė ka miratuar nė Kėshillin Bashkiak Planin e Pėrgjithshėm Vendor, sipas ligjit tė ri “Mbi planifikimin e territorit.”

*** *** ***
MEET THE MUNICIPALITY: BERAT

DID YOU KNOW? The General Local Plan is needed to decide: how the land should be used, where growth should occur and in what form, where the housing, commercial and other developments will be located, and how close the buildings should be to each-other in each of these areas?

Imagine you have just purchased property to open a ‘bed & breakfast’, only to find out that a metal stamping plant is planned for the property next to you.

The General Local Plan ensures that your property investment is protected from incompatible land uses. It also has a positive impact on long-term assessed property values. Without a Plan, the city would grow chaotically, with huge dispersion (sprawl), which would enormously increase the amount of infrastructures needed, with consequent waste of public money and start creating public debt.

Congratulations to the Municipality of Berat for being one of the first municipalities in Albania to approve its General Local Plan, according to the new Law "On Territorial Planning" in the Municipal Council.

USAID Albania - Facebook
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica

rene1234, gjergjkastrioti liked this post
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2013, 02:43 PM   #57
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Bulevardi Republika

Ne Bashkine Berat, specialistet jane duke diskutuar projektin e rehabilitimit te bulevardit Republika. Ekzistojne dy mundesi per rehabilitimin e bulevardit: e para qe bulevardi i ri te ndjeke gjurmen e bulevardit te vjeter dhe mundesia e dyte eshte paraqitur ne foto. Bulevardi vjen ne vije te drejte nga shtepia e oficerave dhe pret nje pjese te lulishtes deri tek kryqezimi Babe Duda. Pjesa e prere e lulishtes i shtohet anes tjeter ku ndodhen dyqanet. Kerkojme nga qytetaret qe ta japin sugjerimet e tyre dashamirese mbi keto dy mundesi. Mendimet dhe komentet tuaja do te ishin shume te vlefshme.Bashkia Berat (Fb)
__________________

rene1234, anamericanalbania liked this post
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2013, 02:45 PM   #58
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Inagurimi i Projektit pėr Rijetėzimin e Kalasė

Pak ditė mė parė ėshtė inauguruar pėrfundimi i projektit pėr rijetėzimin e Kalasė sė qytetit tė Beratit. Investimi ka nje vlerė prej 1 milione euro. 75 % e projektit eshte financuar nga Bashkimi Evropian ne kuadrin e Instrumentit IPA dhe 25 % e projektit ėshtė bashkė financuar nga Bashkia Berat. Nėpėrmjet kėtij projekti ėshtė restauruar e gjithė infrastruktura nėntokėsore, rrugicat, kalldrėmet si dhe sistemimi i rrjetit elektrik nė lagjen Kala. Projekti ka njė ndikim shumė pozitiv nė pėrmirėsimin ndjeshėm tė infrastrukturės, siguron rritjen e numrit tė turistėve si dhe rrit cilėsinė e shėrbimeve. Ky investim do tė ndikojė edhe nė rritjen e ndėrgjegjėsimit tė banorėve pėr vlerat qė posedojnė banesat e tyre, rrit vlerėn e kėtyre banesave, dhe i vendos ato nė funksion tė turizmit kulturor e historik dhe si rrjedhojė ndikon nė zhvillimin e ekonomisė familjare dhe lokale. Tė pranishėm nė ceremoninė e inaugurimit ishin kreu i bashkisė sė qytetit Z. Fadil Nasufi, Ministri i Turizmit, Kulturės Rinisė dhe Sporteve Z. Visar Zhiti, kreu i seksionit operacional tė infrastrukturės i Delegacionit tė BE nė vendin tonė Z. Fransua Bezho, etj.Bashkia Berat (Fb)
__________________

Mr_Albalover, rene1234 liked this post
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old May 1st, 2013, 01:06 AM   #59
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19976

Ufo sme pelqen - kitsch pa lidhje
Huti no está en línea   Reply With Quote
Old May 1st, 2013, 09:31 AM   #60
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by Huti View Post
Ufo sme pelqen - kitsch pa lidhje
Sa per kitsch, jam dakord. Por nuk quhet me UFO, por Albanian University.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 10:22 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium