daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Forume Shtesė > Fotografi > Udhėtime

Udhėtime Your Travel Diaries

Reply
 
Thread Tools
Old April 30th, 2012, 12:02 AM   #1
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Strasbourg & Colmar - France 2011

Nepermjes nje programi i financuar nga Bashkimi Europian mu dha mundesia per te vizituar Strasbourg-un , qytetin ne te cilin perqendrohesh programi dhe Colmar-in nje qytet i vogel rreth 1 ore larg.

Strasbourg-u eshte nje qytet historik , i cili ka pas qene i pushtuar here nga Gjermanet dhe here nga Francezet per t'i mbetur si perfundim ketyre te fundit. Ne kete qytet lidhen me harmoni karakteristikat e te dy popujve dhe kjo ka qene njera nder arsyet me te forta sepse Parlamenti Europian eshte ndertuar aty.

Strasbourg-u eshte i famshem per pjesen e vjeter te qytetit-qyteti i vjeter-i cili shtrihet ne nje siperfaqe te konsiderueshme. Objekti me shpektakolar i qytetit te vjeter eshte Katedralja , nje kishe prej guri , e gdhendur nga baza deri tek maja. Kjo katedrale eshte njera prej me te lartave ne bote - mbi 140 metra.

Gjithesi ne kete qytet verejteshin kollaj investimet e shumta e BE-se. Pershtypjet nga udhetimi ne Strasbourg jan shume te mira. Strasbourg eshte nje qytet me kulture , po ashtu dhe qytetaret e tij. Nga aspekti i pastertise ishte perfekt , nderkohe qe edhe transporti publik ishte i nje niveli shume te larte. Trami dhe autobuzet kishin akses pothuajse ne te gjithe qytetin duke perfshire edhe qytetin e vjeter. Gjithesi , perdorimi i bicikletes ishte shume i perhapur. Nje pjese e madhe e qytetareve leviznin me bicikleta dhe rrugica per bicikleta kishte ne te gjithe qytetit - nga qendra ne periferi.

Cmimet ishin te arsyeshme (perjashto cmimin e ujit : nga 2,5 euro e larte lol )dhe gatimi i shoqeruar nga vererat vendore mjaft cilesor. Padyshim nje qytet qe ja vlen ta vizitosh!

image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old April 30th, 2012, 12:08 AM   #2
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old April 30th, 2012, 05:21 PM   #3
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2012, 03:16 PM   #4
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2012, 10:22 PM   #5
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old May 15th, 2012, 12:57 PM   #6
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Colmar

image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old May 21st, 2012, 02:23 PM   #7
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old May 21st, 2012, 06:28 PM   #8
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,183
Likes (Received): 1471

Shume bukur
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2012, 07:15 AM   #9
malesor89
Registered User
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 157
Likes (Received): 41

Magnificent!!!!
malesor89 no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2012, 10:23 PM   #10
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Ishte me te vertet bukur :-) Disa te tjera :

image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr


image hosted on flickr
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 10:04 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium