daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Zagranica

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 27th, 2012, 06:02 PM   #1
Mruczek
Registered cat

Mruczek's Avatar

Likes (Received): 14281

[Z archiwum Mruczka] Ukraina

27 kwietnia - 7 maja 2012 byliśmy w grupie kilku aktywistów SSC na ukraińskiej majówce samochodowej. Trasa stanowiła wypadkową naszych zainteresowań i mimo wszystko dość krótkiego czasu, jaki mieliśmy do dyspozycji.

Ostatecznie ustaliliśmy, że chcemy zaliczyć wszystkie przedwojenne miasta wojewódzkie Galicji Wschodniej (Lwów, Stanisławów, Tarnopol), zobaczyć kilka twierdz (Chocim, Kamieniec, Zbaraż, Okopy) i kilka rezydencji pałacowo-zamkowych o różnym poziomie dezintegracji (Świrz, Stare Sioło, Trembowla, Mikulińce), obejrzeć bardzo zróżnicowane "trójmiasto" Truskawiec-Borysław-Drohobycz, sprawdzić czy Czerniowce rzeczywiście są tak ładne, jak się mówi i spędzić co najmniej 2 dni we Lwowie.

Do tego doszły różne osobiste życzenia, np. Spencer się uparł, żeby wjechać na Howerlę, ja z kolei strasznie się napaliłem na most w Kutach, którym w 1939 władza nam wywędrowała do Rumunii oraz na tzw. finis Poloniae - miejsce, gdzie Zbrucz wpada do Dniestru i przedwojenna PL sąsiaduje z przedwojenną Rumunią i ZSRR.

Przyjęliśmy też założenie, że będziemy zajeżdżać do różnych - excusez le mot - dziur po drodze, o ile tylko będą miały w miarę zachowany układ urbanistyczny sprzed wojny. W sumie: nie tylko sprzed wojny, w końcu socrealistyczny Czerwonogród (Krystynopol) też jest ciekawy. W ten sposób na trasie znalazły się Stryj, Delatyn, Czortków, Buczacz, Brzeżany.

Postanowiliśmy zrobić poprawiny po Żółkwi, którą w grudniu '11 widzieliśmy tylko nocą i wyskoczyć na tereny, które ZSRR zabrał nam w 1951, zahaczając przy okazji o prawdziwy Wołyń.

W konsekwencji trasa przyjęła postać następującą:

27.04.: Warszawa, Zamość
28.04.: Zamość, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Biłgoraj, Tarnogród, Sieniawa, Jarosław, Przemyśl.
29.04.: Przemyśl, Krasiczyn, przejście graniczne Krościenko/Smilnica, Chyrów, Sambor, Truskawiec
30.04.: Truskawiec, Borysław, Drohobycz, Stryj, Stanisławów (Iwano-Frankowsk)
1.05.: Stanisławów, Delatyn, Worochta, Howerla, Wierchowina (Żabie), Kuty, Czerniowce
2.05.: Czerniowce, Chocim, Żwaniec, Okopy (vel Okopy św. Trójcy), Kamieniec Podolski
3.05.: Kamieniec Podolski, Skała Podolska, Czortków, Buczacz, Trembowla, Mikulińce, Tarnopol
4.05.: Tarnopol, Zbaraż, Brzeżany, Świrz, Bóbrka, Stare Sioło, Lwów
5.05.: Lwów
6.05.: Lwów, Żółkiew, Czerwonohrad (Krystynopol), Sokal, Nowowołyńsk, Włodzimierz Wołyński, przejście graniczne Uściług/Zosin, Warszawa (osiągnięta zresztą już po północy 7.05).

Odrobina statystyki: przejechaliśmy 2304 km wypalając 174,41 litrów benzyny. Średnia 7,57 l/100 km - sporo, ale też i teren wymagający. Ostatecznie podjechaliśmy do schroniska pod Howerlą, co okupiliśmy zagotowaną wodą w chłodnicy A były też liczne inne atrakcje. Natomiast, o dziwo, nie odnieśliśmy żadnych strat w podwoziu. Sam nie mogę w to uwierzyć, ale wszystko wytrzymało. Żadnych przecieków oleju, nawet filtr benzyny, który niemieccy inżynierowie bezmyślnie ulokowali pod tylnym kołem (bez osłony!) nie zaliczył żadnego uszkodzenia.

Chociaż muszę przyznać, że po przekroczeniu granicy w drodze powrotnej do PL miałem ochotę całować polski asfalt W ogóle polskie drogi są znakomite: równe, bez dziur, znakomicie oznakowane, prawdziwa przyjemność dla kierowcy

Back to Ukraine: jechaliśmy kompletnie w ciemno, nie mieliśmy nawet czasu pozamawiać hoteli przez internet. Ostatecznie więc poszukiwanie hotelu odkładaliśmy na moment przyjazdu do miasta docelowego.

Zazwyczaj mieszkaliśmy w wielkich komunistycznych, nieodremontowanych (ergo: tanich) molochach: tak było w Truskawcu, Czerniowcach i Tarnopolu. W Stanisławowie zabunkrowaliśmy się w "Pokojach odpoczynku" na dworcu, aczkolwiek początkowo zastanawialiśmy się, czy to aby nie zakamuflowana noclegownia dla bezdomnych Okazało się jednak, że nie i z czystym sumieniem mogę polecić nocleg na dworcu stanisławowskim (iwano-frankowskim) nawet najbardziej wybrednemu turyście. We Lwowie mieszkaliśmy w zakoconym hostelu na Drukarskiej, który już znamy z Sylwestra. W Kamieńcu Podolskim - w sanatorium. W Przemyślu - w schronisku PTTK, w Zamościu - w akademiku. Żaden nocleg ukraiński nie kosztował nas więcej niż 30 PLN za osobonoc. Nie mówię tego, żeby się chwalić, tylko uświadomić, że wyjazdy turystyczne na Ukrainę naprawdę leżą w zasięgu możliwości znacznego odsetka turystów z PL.

Plany rozbicia namiotu na kołchozowym polu i noclegu za darmo, z różnych przyczyn, nie doszły do skutku
Barcelona Budapeszt Grodno Kowno Madryt Moskwa Ukraina

Last edited by Mruczek; July 12th, 2017 at 08:12 PM.
Mruczek no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old May 27th, 2012, 06:03 PM   #2
Mruczek
Registered cat

Mruczek's Avatar

Pomni wielkich tradycji Kresów staraliśmy się zachowywać godnie i z fasonem.

Z radością informuję, że udało nam się odnieść 5 (pięć) moralnych zwycięstw, a mianowicie były to:
- przekroczenie granicy bez strat (i bez łapówki)
- zdobycie Howerli (no, miejsca skąd widać szczyt Howerli, kosztem zagotowanej wody w chłodnicy)
- atak banderowców pod Tarnopolem zakończony szramami na pancerzu
- atak banderowców pod Brzeżanami zakończony zniszczeniem przedniej szyby
- ponowne przekroczenie granicy bez strat (i bez łapówki)

Miejsca tych wiekopomnych zmagań zostały oznaczone na mapce bitewnym symbolem

Zegarkowy liked this post

Last edited by Mruczek; July 12th, 2017 at 08:13 PM.
Old May 27th, 2012, 06:37 PM   #3
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

Likes (Received): 10838

No panie, po takim wstępie to ja liczę na szerokie opisy do każdego zdjęcia, najlepiej trzynastozgłoskowcem. I proszę niczego przed nami nie ukrywać, ani wydarzeń, ani zdjęć!
khan_tengri no está en línea   Reply With Quote
Old May 27th, 2012, 10:15 PM   #4
k%
Pijże

k%'s Avatar

Likes (Received): 20175

interesuje mnie ten kamień w szybę...

czy napastnik/nicy po tym akcie zbierali zęby połamanymi palcami ze swojej Ukraińskiej ziemi czy była przewaga liczebna/sprzętowa i musieliście uciekać ?
k% no está en línea   Reply With Quote
Old May 27th, 2012, 10:55 PM   #5
Mruczek
Registered cat

Mruczek's Avatar

Quote:
Originally Posted by k% View Post
interesuje mnie ten kamień w szybę...

czy napastnik/nicy po tym akcie zbierali zęby połamanymi palcami ze swojej Ukraińskiej ziemi czy była przewaga liczebna/sprzętowa i musieliście uciekać ?
Przewaga sprzętowa: jakiś Kamaz czy inne posowieckie ustrojstwo (tu objawia się dramatyzm polskich losów: radziecką ciężarówką ukraińskim kamieniem w niemiecką szybę na polską zgubę). Trywialny kamień spod kół. Reperowanie dróg a la maniere ukrainienne: w dziurę wlewa się lepik, na to sypie się kamulce, samochody to rozjeżdżają i same ugniatają Biedak pewno nawet nie zauważył, że mi strzelił po szybie.

Last edited by Mruczek; April 29th, 2017 at 08:02 PM.
Old May 28th, 2012, 12:18 AM   #6
_Kaczy
Mordercza kaczuszka....

_Kaczy's Avatar

Likes (Received): 3050

Wstęp jak w powieści sensacyjnej. Sama Ukraina pewno mnie nie zainteresuje, ale opisy będę połykał w całości
_Kaczy no está en línea   Reply With Quote
Old May 28th, 2012, 01:47 AM   #7
Mruczek
Registered cat

Mruczek's Avatar

Startujemy z przejścia granicznego w Krościenku. Obok drogi biegnie linia kolejowa tworząca "pętlę karpacką".

0417

0418

0419

Już po drugiej stronie!
0420

0421

0422

Widoczki z prowincji
0423

0424

Last edited by Mruczek; July 12th, 2017 at 11:59 PM.
Old May 28th, 2012, 02:02 AM   #8
Mruczek
Registered cat

Mruczek's Avatar

Fotka z daleka na Chyrów.
0425

Zdjęcia drogi. Żadne zdjęcie nie odda jednak stanu dróg lokalnych na Ukrainie. To trzeba przeżyć
0426

0427

Skeliwka, dawniej Felsztyn. Miasteczko (ob. wieś) w posiadaniu rodu Herburtów założone pod koniec XIV wieku. Stopniowo zamieniło się w typowy galicyjski sztetl.
0428

Po prawej kościół obronny powstał w XVI w., wielokrotnie przebudowywany, ostatnio 1904 w stylu neogotyckim i po I wojnie, kiedy odbudowano zniszczone gotyckie sklepienia. Kościół w czasie komunizmu zamknięty, od 1990 grekokatolicki. Ciekawe są szczyty schodkowe, ponadto bryła kościoła (wbrew pozorom nie jest 3-nawowy, lecz 1-nawowy z kaplicami). Większość wyposażenia wnętrza uratowana przez Borysa Woźnickiego znajduje się obecnie w Lwowskiej Galerii Obrazów.

Po lewej dawna baszta miejska, prawdopodobnie sprzed XVI w., obecnie wykorzystywana jako dzwonnica.
0430

0431

0432

Last edited by Mruczek; July 13th, 2017 at 12:01 AM.
Old May 28th, 2012, 02:29 AM   #9
matizz
Let's go digging

matizz's Avatar

Likes (Received): 3362

Będę zaglądał chętnie, rozbudziłeś mój apetyt na ukraińskie krajobrazy, ciekawią mnie zwłaszcza tereny na południe od Dniestru, bo mnie tam praktycznie jeszcze nie było. Fajnie że pojawi się trochę miejsc niezbyt znanych, no i dwa moje ulubione kresowe miasteczka - Buczacz i Brzeżany. No i cieszę się, że ktoś z forum zawędrował też na Wołyń - bardzo ciekaw jestem zmian tam. Nie wiem, czy znasz mój umarły wątek o Ukrainie, ale Sokal i Włodzimierz dość szczegółowo fotorelacjonowałem kiedyś. No i Stare Sioło - świetny jest tamtejszy zamek. Mam nadzieję, że będziesz miał więcej samozaparcia niż ja, bodo relacji z Brzeżan przymierzam się już prawie od roku...

Praktyczne pytanko oczywiście brzmi: jak w tym roku wyglądało przekraczanie granicy samochodem, jak długo staliście na przejściach?
matizz no está en línea   Reply With Quote
Old May 28th, 2012, 04:08 AM   #10
Mruczek
Registered cat

Mruczek's Avatar

Quote:
Originally Posted by matizz View Post
Będę zaglądał chętnie, rozbudziłeś mój apetyt na ukraińskie krajobrazy, ciekawią mnie zwłaszcza tereny na południe od Dniestru, bo mnie tam praktycznie jeszcze nie było. Fajnie że pojawi się trochę miejsc niezbyt znanych, no i dwa moje ulubione kresowe miasteczka - Buczacz i Brzeżany.
Zgadzam się z Tobą w kwestii Brzeżan, nie zgadzam w kwestii Buczacza (nie zachwycił). No ale cóż, różnimy się pięknie...

Quote:
Nie wiem, czy znasz mój umarły wątek o Ukrainie, ale Sokal i Włodzimierz dość szczegółowo fotorelacjonowałem kiedyś.
Nawet nie śmiem się porównywać. Sokal oblecieliśmy błyskawicznie. We Włodzimierzu więcej czasu spędziliśmy na laniu benzyny do baku niż na zwiedzaniu. Nawet nie wiem, czy koszary, które sfociliśmy, to na pewno te koszary. To już był naprawdę koniec, byliśmy zmęczeni + psychoza granicy

Z Wołynia naprawdę będzie kawalątek.

Quote:
No i Stare Sioło - świetny jest tamtejszy zamek.
Ja bym tego już nie nazwał zamkiem

Quote:
Praktyczne pytanko oczywiście brzmi: jak w tym roku wyglądało przekraczanie granicy samochodem, jak długo staliście na przejściach?
Ciekawa rzecz: idealnie dwie godziny. I w jedną, i w drugą. Przy czym wiadomo, że "tam" się łatwiej przekracza, ale w Krościenku trafiliśmy akurat na zmianę załogi po stronie ukraińskiej (zmieniają się o 20.00 czasu lokalnego, czyli 19.00 polskiego). Z powrotem mieliśmy wyjątkowo dobre przejście, lokalne: Zosin/Uściług. Idealnie 2 godziny od zatrzymania się w kolejce po stronie ukraińskiej do otwarcia ostatniego szlabanu po stronie polskiej.

Porównanie: w Sylwestra jechaliśmy w obydwie strony przez Hrebenne. W "tamtą" stronę ok. 1.40. Z powrotem: około 3.20, ale był tu pewien haczyk
Old June 1st, 2012, 01:46 AM   #11
Mruczek
Registered cat

Mruczek's Avatar

Truskawiec (90 km od Lwowa, 30 tys. mieszk)

Mało które miasta różnią się od siebie bardziej niż 3 części podbieszczadzkiego "trójmiasta": letniskowo-uzdrowiskowy Truskawiec, magdeburski, historyczny, brunoszulcowy Drohobycz i nafciarski Borysław - niedyś miasto robotniczej nędzy i "czarnego złota" cieknącego brudnymi ulicami. W zasadzie można użyć nawet określenia czteromiasto, jeśli wliczyć pobliski Stebnik, który niczym nas nie zaciekawił.

Przypadek zadecydował, że nocowaliśmy w Truskawcu (zanim znaleźliśmy nocleg byliśmy świadkami ciekawego widowiska: sztucznych ogni na cześć młodej pary) i od tego miasta zaczęliśmy zwiedzanie.

Herb miasta

Mapka. Jak widać miasto dorobiło się obwodnicy

Na początek kilka fotek dużych, zazwyczaj poradzieckich kompleksów hotelowych i zwykłych bloków mieszkalnych w północnej części ul. Drohobyckiej i w rejonie Mazepy (por. zdjęcie lotnicze):

0433

0434

0435

Last edited by Mruczek; July 12th, 2017 at 11:42 PM.
Old June 1st, 2012, 01:58 AM   #12
Mruczek
Registered cat

Mruczek's Avatar

I to w zasadzie wszystko, co ciekawego poza śródmieściem można dostrzec. No, jest jeszcze jeden obiekt. Dość przerażający wieżowiec przy obwodnicy od strony zachodniej - jeszcze o nim wspomnę.

Tymczasem planik centrum miasta.

A. Parking
B. Tu zawróciliśmy kończąc spacer deptakiem
1. Budynek Rady Miejskiej czy czegoś takiego. W każdym razie władze. Dość paskudny modernizm. Obok dwa modernistyczne narożniki 0436, 0444
2. Ulica Wasyla Biłasa (dom Biłasa, wille międzywojenne)
3. Muzeum
4. Pałac Kultury im. T. Szewczenki
5. [na razie niedostępne]
6. Ładna powojenna moderna
7. Nowa cerkiew
8. Bulwar Torosewycza
9. Pijalnia wód
10. Babilon
11. Kościół katolicki (dawniej Muzeum Religii i Ateizmu, później planetarium)

Last edited by Mruczek; July 12th, 2017 at 11:36 PM.
Old June 1st, 2012, 02:47 AM   #13
Mruczek
Registered cat

Mruczek's Avatar

Pkt 1: coś rządowego lub samorządowego, bo widać tryzub.
0436

Przy tym gmachu rządowym jest murek ze starymi fotografiami Truskawca. "Marszałek Sejmu Ignacy Daszyński i właściciel kurortu Rajmund Jarosz. 1928 r."
0437

Pkt 2: ulica Wasyla Biłasa (zatarte: i Dmitro Daniłyszyna). Na oficjalnym planie jest tylko Biłas, chociaż nie da się ukryć, że Daniłyszyn do niego pasuje.
0438

29 sierpnia 1931 W. Biłas i D. Daniłyszyn przekradli się do jednego z truskawieckich pensjonatów i zastrzelili odpoczywającego w nim Tadeusza Hołówkę, popełniając w ten sposób jedno z najsłynniejszych zabójstw w II RP.

Motywy były polityczne. Zarówno Biłas, jak i Daniłyszyn byli członkami Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Hołówko zaś - jednym z najbliższych współpracowników Piłsudskiego i działaczem ruchu prometejskiego dążącego do rozsadzenia Związku Radzieckiego w wyniku odśrodkowych dążeń narodowościowych imperium. Ruch prometejski wymagał przeciągnięcia na swoją stronę ludności ukraińskiej; Hołówko zdawał sobie z tego sprawę i z tej przyczyny dążył do kompromisu z Ukraińcami.

OUN była organizacją ekstremistyczną, a jej największym zagrożeniem dla radykalnych ukraińskich nacjonalistów byli zarówno Ukraińcy, chcący legalnie walczyć o autonomię dla Ukraińców, jak i Polacy, którzy byli skłonni do ustępstw. Dlatego najsłynniejsze zabójstwa polityczne dokonane przez OUN nie były wymierzone w sanacyjnych "jastrzębi", gardzących Ukraińcami endeków albo działaczy PSL "Piast", tylko właśnie w polskich polityków umiarkowanych, w szczególności w Hołówkę i trzy lata później w Warszawie na Foksal - na Bronisława Pierackiego. Ze społeczności ukraińskiej zamordowano w 1934 słynnego dyrektora ukraińskiego gimnazjum we Lwowie - Iwana Babija.

Wracając do zamachu na Hołówkę: Biłas i Daniłyszyn bezpiecznie opuścili pensjonat, a śledztwo nie ujawniło tożsamości sprawców. Wpadli obaj w listopadzie 1932 podczas napadu na pocztę w Gródku Jagiellońskim, który bardzo szybko zamienił się w scenę ze "Wściekłych psów" (10 osób zostało rannych w strzelaninie, 2 z nich później zmarły) i - o ile wiem - podobnie jak akcja we "Wściekłych psach" został zawczasu "zasypany" przez informatora policji.

Dopiero po aresztowaniu za napad Biłas i Daniłyszyn przyznali się do zabójstwa Hołówki. Skazani na karę śmierci (wraz z Marianem Żurakiwśkim i Zenonem Kossak-Tarnawśkim) zostali w Wigilię 1932 straceni. Stało się tak mimo powszechnych protestów środowiska związanego z PPS, które nie bez racji wskazywało, że metody walk OUN niewiele różniły się od metod PPS walczącej z caratem w latach 1904-08, szczególnie jeśli mowa o akcjach ekspropriacyjnych, czyli słynnych "eksach". Pozostałych dwóch zamachowców ułaskawiono. Zapewne prezydent Mościcki ułaskawiłby skazanych, ale trafili na paskudny okres, kiedy podziemie ukraińskie bardzo się rozzuchwaliło i władze polskie w desperacki sposób starały się spacyfikować sytuację. OUNowcom nie pomogło też to, że podczas napadu w Gródku były ofiary śmiertelne - Biłas nie mógł dostać "czapy" za zamach na Hołówkę, w momencie zabójstwa był niepełnoletni, ale w Gródku strzelał jak Mr Blonde i kogoś miał na sumieniu.

Tyle wiedziałem, kiedy przyjechałem do Truskawca. Okazuje się jednak, że związki Biłasa z Truskawcem były dużo głębsze. On tu mieszkał, a kamień wskazuje, gdzie stał jego dom (podejrzewam, że raczej dość biedny).

Napis in extenso: "W tym miejscu stał dom/ rodziny Biłasów,/ w którym urodził się i żył/ Wasyl Biłas/ 2.04.1911 - 24.12.1932/ członek UWO-OUN/ bojownik o wolność Ukrainy").
0442

0443

A w ogóle na ul. Biłasa mieszczą się bardzo fajne przedwojenne wille. Tu jedna, bardzo ładnie (wy)remontowana.
0439

Wracamy pod gmach rządowy (?). Na drugim narożniku mamy przeciętną modernę, może nawet i przedwojenną:
0444

Patrzymy wzdłuż ul. Borysławskiej w kierunku zachodnim. Po prawej - lekko historyzująca postmoderna z czasów samostijnej (niepodległej - często będę używał tego terminu, chodzi o okres po 1991) Ukrainy, a po lewej ów wieżowiec przy obwodnicy. Z bliska wygląda gorzej.
0445

mar04, Zegarkowy liked this post

Last edited by Mruczek; July 12th, 2017 at 11:47 PM.
Old June 2nd, 2012, 05:50 PM   #14
Mruczek
Registered cat

Mruczek's Avatar

Pkt 3. Muzeum
4447

Pkt 4. Pałac Kultury im. T. Szewczenki. Bardzo sympatyczna moderna, zapewne breżniewowska.
4446

4448

4449

4450

4451

A tu prawdopodobnie lata 1930. To jest temat na dłuższą rozmowę - jak w okresie sowieckim nawiązywano do przedwojennej architektury. Generalnie za dużo tych nawiązań nie było, specyfika zarówno stylu międzynarodowego, jak i niechęć władz do niebezpiecznego politycznie grzebania się w przeszłości.

Jest jednak trochę obiektów na Zachodniej Ukrainie, które wykazują podobieństwo do przedwojennego modernizmu i zapewne jakoś się nim inspirowały. Spencer kładzie to na karb przedwojennego/wojennego wykształcenia niektórych ukraińskich architektów na lwowskiej politechnice, kiedy jeszcze dominowała tam przedwojenna kadra.
4452

Last edited by Mruczek; July 12th, 2017 at 11:49 PM.
Old June 2nd, 2012, 09:40 PM   #15
deteroos
Zakapior wannabe

deteroos's Avatar

Likes (Received): 6493

Quote:
Originally Posted by Mruczek View Post
W konsekwencji trasa przyjęła postać następującą:

27.04.: Warszawa, Zamość
28.04.: Zamość, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Biłgoraj, Tarnogród, Sieniawa, Leżachów, Jarosław, Przemyśl.
29.04.: Przemyśl, Krasiczyn, przejście graniczne Krościenko/Smilnica, Chyrów, Sambor, Truskawiec
30.04.: Truskawiec, Borysław, Drohobycz, Stryj, Stanisławów (Iwano-Frankowsk)
1.05.: Stanisławów, Delatyn, Worochta, Howerla, Wierchowina (Żabie), Kuty, Czerniowce
2.05.: Czerniowce, Chocim, Żwaniec, Okopy (vel Okopy św. Trójcy), Kamieniec Podolski
3.05.: Kamieniec Podolski, Skała Podolska, Czortków, Buczacz, Trembowla, Mikulińce, Tarnopol
4.05.: Tarnopol, Zbaraż, Brzeżany, Świrz, Bóbrka, Stare Sioło, Lwów
5.05.: Lwów
6.05.: Lwów, Żółkiew, Czerwonohrad (Krystynopol), Sokal, Nowowołyńsk, Włodzimierz Wołyński, przejście graniczne Uściług/Zosin, Warszawa (osiągnięta zresztą już po północy 7.05).
Masakra Skręciłoby mnie na drugą stronę, że nie zdążę sfocić wszystkiego ważnego (czy choćby dużej części) co jest do sfocenia - a w takim tempie to niemożliwe przecież
Old June 3rd, 2012, 01:22 AM   #16
Mruczek
Registered cat

Mruczek's Avatar

Quote:
Originally Posted by deteroos View Post
Masakra Skręciłoby mnie na drugą stronę, że nie zdążę sfocić wszystkiego ważnego (czy choćby dużej części) co jest do sfocenia - a w takim tempie to niemożliwe przecież
Śmiem twierdzić, że niewiele ominęliśmy

Największy problem jest z obiektami, które z racji niszowości naszych zainteresowań trudno znaleźć w jakimkolwiek przewodniku, zwłaszcza lepsiejsza moderna - wybijająca się na tyle, że jest godna naszego zainteresowania, ale niewybijająca się na tyle, by znaleźć się w przewodniku. Oczywiście mówię o przewodniku profesjonalnym, wyd. Rewasz, bo o poziomie oferowanym przez Bezdroża czy Pascala wolę nie mówić.
Old June 3rd, 2012, 05:34 PM   #17
Mruczek
Registered cat

Mruczek's Avatar

Idziemy dalej ulicą Stepana Bandery, przed nami rozpościera się główny deptak (bulwar Torosewycza, pkt 8) - odchodzi w prawo.
0453

Na razie mijamy bulwar i kierujemy się ulicą Bandery dalej, pod górę. Na zamknięciu perspektywy widać (prawdopodobnie) nową cerkiew (pkt 7).
0454

Rzut oka w prawo. Bulwar Torosewycza, pkt 8.
0455

0456

Podchodzimy pod nową cerkiew i rzut oka za siebie. Całkiem zgrabna powojenna moderna (pkt 6), której w okresie samostijnej dorobiono średnio udany dach.
0457

0462

Po lewej od powojennej moderny (pkt 6) prześwituje bulwar (pkt 8), i nad nim wieża kościoła (pkt 11). Kościół (1859-60) z zewnątrz niczym specjalnym się nie wyróżnia, ponoć witraże są z warsztatu Żeleńskich w Krakowie. Budynek był wielokrotnie przebudowywany i stracił większość cech stylowych. Za komuny - Muz. Religii i Ateizmu. Obecnie wrócił do dawnej funkcji, coś tam jeszcze przy nim dłubią.
0458

Trochę sztuki sakralnej w nowej cerkwi (pkt 7) i w jej bezpośrednim otoczeniu. Matka Boska Metaloplastyczna
0459

Archanioł czuwa nad różnymi emanacjami ukraińskiego ducha narodowego: USS (Ukraińscy Strzelcy Siczowi), UAH (Ukraińska Armia Halicka) i znane już nam skróty OUN i UPA.
0460

Kolejny element ukraińskiej tożsamości historycznej, czyli trauma czarnobylska, 26.04.1986. Swoją drogą, objazd mieliśmy wkrótce po rocznicy i coś tam w radiu mówili o Czarnobylu.
0461

Last edited by Mruczek; July 12th, 2017 at 11:53 PM.
Old June 3rd, 2012, 10:27 PM   #18
Mruczek
Registered cat

Mruczek's Avatar

Pijalnia wód (pkt 9)
0464

0469

0470

Doceniono zalety sławnej mineralnej wody "Naftusia", której miejsca wydobycia sąsiadują ze złożami ropy
0471

Koniec Bulwaru Torosewycza wyznacza wejście do parku
0465

Charakterystyczne dla Ukrainy stada bezpańskich psów
0467

0468

Last edited by Mruczek; July 12th, 2017 at 11:55 PM.
Old June 3rd, 2012, 11:35 PM   #19
hermit
hręddur köttur

hermit's Avatar

Panie Mruczysławie, czym mnie Pan jeszcze dobijesz z tego przepastnego archiwum; jakież rewelacje ono kryje?

Trochę to przerażające.
Powininem gdzieś mieć zestaw pocztówej z "trójmiasta", jaki to nabyła moja mama podczas pobytu w okolicach jakieś dwadzieścia pięć lat temu. Pomijając zmniejszenie ilości zauważalnych leninów, to niewiele się zmieniło.
Zostało cokolwiek z tego, tego, tego, tego, tego a może tego?
Old June 3rd, 2012, 11:56 PM   #20
Mruczek
Registered cat

Mruczek's Avatar

Żadnego z tych archiwalnych budynków nie kojarzę. Ale trasa zwiedzania była dość syntetyczna. Na pewno ominęliśmy sporo międzywojennych pensjonatów.

Quote:
Originally Posted by hermit View Post
Panie Mruczysławie, czym mnie Pan jeszcze dobijesz z tego przepastnego archiwum; jakież rewelacje ono kryje?
Kryje tak dużo, że zaczynam mieć problem ze zmieszczeniem linków na 5 obowiązkowych linijkach sygnatury

Last edited by Mruczek; June 4th, 2012 at 12:02 AM.

Reply

Tags
czerniowce, kamieniec podolski, lviv, lwów, ukraina

Thread Tools

Posting Rules