daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Bosna i Hercegovina > Forum Bosne i Hercegovine > Bosna i Hercegovina > Centar

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old August 18th, 2012, 09:17 PM   #41
ciro_ze
Registered User

Likes (Received): 0

Idemo redom:

Quote:
Originally Posted by HarisZe View Post
Zenici treba jedno gradsko djete da ovo malo uredi ,covjek koji je odrasto u GRADU i kojeg ljudi vole a ne nekakve ljaksofonce koji obecavaju mega projekte a bjeze od stvarnih problema . Gradimo magistrale ,shopping centre ,nekakve KTG :ve a grad izgleda ko Grozny ,zgrade se raspadaju ,psi lutalice ,zagadjenje . Novi gradonacelnik treba da slusa sta GRADJANI hoce ,da angazuje i mladje ljude i da zajedno napravimo grad koji ce biti lijep za posjetit i kad neigra reprezentacija BIH .
Ovakav primjer ksenofobije treba zapisati. Samo da upitam dotičnog gospodina zbog čega bi on trebao biti bolji od nekog kako on kaže "ljaksofonca"? Ovakve izjave mi govore nešto sasvim drugo.

Pazi ovo:

Quote:
Originally Posted by TuzlaBoy View Post
Sve se to gradi iz kredita, jedini projekat od kojeg bi bilo nekog profita je bio KTG.
GGM nece donositi nikakav profit općini a gradi se iz ogromnog kredita, ali eto GGM je bio potreba jer je u Zenici saobraćaj bio užasan.
Od gradnje tržnih centara niko nije profitirao niti ce profitirati, ali arena je pozitivna stvar. Ja znam da Zenica zeli da bude grad sporta, ali to nece otvoriti nova radna mjesta ljudima, nece ni GGM, niti dogradnja Bilinog polja i fifa centra. Jedina trenutna proizvodnja u Zenici je Mittalova i Rudnici mrkog uglja koji su trenutno najgori po standardu sto se tiče BiH, ima i jedna Preventova tvornica, ali to je sve malo, za grad koji broji preko 100.000 stanovnika. Ostale djelatnosti su uslužne i trgovinske.

Po meni najveći pokazatelj popularnosti neke sredine, je prodaja novih stanova, tj nekreatnina, koja je u Zenici ispod nivoa u odnosu na ostatak BiH.
Znači da je jako slabo popularna, i da ljudi idu iz nje cim prije mogu.

Zenici bi jako godio neki mladi kadar, neki inženjer tehničke struke (građevinac, arhitekta ili neki drugi) mislim da i sama SDA ima takvih kadrova.

Protiv sam tog biranja načelnika 5 mandata. Podsjeti me na komunizam.
Navest ću vam samo neke opštine za koje ja znam koje su profitirale u ogromnim količinama sa smjenama načelnika, jer je svaki načelnik donio dosta novoga i ostavio dosta staroga, a da ne pominjem entuzijazam, rad i nova poznanstva. Recimo općine (Gradačac, Lukavac, Gračanica, Živinice, Srebrenik) daleko su profitirali od smjena načelnika. U većini ovih općina, svaki izbori su čista kocka za kandidate, jer narod gleda i na svaku sitnicu samog kandidata, od karaktera, preko obrazovanja do nekih sitnica.

Evo recimo ja se kladim da će u Srebreniku pasti SDA-ov kandidat na ovim opštim izborima, zato što je SDP-ov kandidat u svakoj domeni dominantiji. Iako opština ulaze mnogo novca i jedna je od jako finih mjesta za zivot, ima zavidnu poziciju odnosa zaposlenih i nezaposlenih. Ja nemam nikakve zamjerke SDA-ovom kandidatu ali će pobijediti kandidat SDP-a.

U tim većim sredinama ljudi su izgleda skeptični oko izbora novog načelnika, koji vjerujte može dosta novoga da donese i u svakom slučaju više se trudi, od nekoga ko zna da ima veliku podršku i da će i naredne četri godine moći da radi šta mu volja.
Ne majstore, GGM ne donosi nikakav profit, ali je jedna od osnovnih funkcija grada ili općine izgradnja infrastrukture, a koja se u tržišnoj (naglašavam tržišnoj) ekonomiji gradi iz kredita. Tako je svugdje u svijetu pa i u Zenici. Ista stvar je i za Arenu, FIFA centar i ostale infrastrukturne projekte. Jedino da niste vi u Tuzli izmislili nešto novo?

Tržni centri ipak zapošljavaju neke ljude a obavljaju isto tako jednu od osnovnih stvari u ekonomiji - distribuciju dobara od proizvođača do potrošača.
Kad već nisi upućen nemoj lupati o Mittalu i rudnicima kao jedinim proizvodnim firmama u gradu. I ja isto tako znam samo za termoelektranu u Tuzli pa mi na pamet ne pada da kažem kako samo jedna proizvodna firma postoji u Tuzli.

Popularnost = Prodaja stanova?
Hoćeš da kažeš da su ljudi došli u Tuzlu iz istočne Bosne zato što je popularna, a ne zato što su protjerani pa se na taj način i povećao broj stanovnika Tuzle?

Ljudi odlaze iz cijele BiH zbog loše ekonomske situacije a ne samo iz Zenice. Uostalom otkud tebi uopće podaci koliko ljudi dolazi a koliko odlazi iz Zenice?
Kad si već naveo taj primjer Gračanice zašto vi u Tuzli ne primijenite te metode? Promjenu načelnika mi zagovara lik koji živi u gradu koji bira Jasmina Imamovića 3? 4? 5? mandat.

Vjerovatno si dobar momak ali ne znam zašto ti trebaju ovakvi postovi...

Last edited by ciro_ze; August 18th, 2012 at 10:04 PM.
ciro_ze no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old August 18th, 2012, 09:30 PM   #42
leopol
Registered User

leopol's Avatar

Likes (Received): 2003

Quote:
Originally Posted by TuzlaBoy View Post
Kako ja znam Huso i svojim mandatima nije privukao nikakve vanjske investicije, slaba komunikacija same općine sa potencijalnim investitorima, slabi odnosi sa ambasadorima i bratimljenja sa drugim evropskim gradovima, po meni su dovoljan razlog zašto Zenici treba neki mlađi, arogantniji i komunikativniji kadar.

Ne tražim ja od Huse megalomanske projekte ali ako u toku svog mandata nije nasao ideje da zaposli 1000 ljudi u privredi, koji vuku jos po 4 člana porodice. Znači 4% zadovoljnog stanovništva, onda neka taj posao prepusti nekome ko zna kako će to iskoristiti. Na žalost takva su vremena i tako se mora raditit danas.
Izgleda da si ipak slabo informisan.

Covjek ja napravio poslovnu zonu Zenica 1 i u nju doveo Cimos, Prevent i Messer + jos nekoliko firmi koje uposljavaju 50-100 ljudi

Rijesio problem ZIM
Rijesio problem Zmajevca
Rijesio problem Metalurga

Rijesio "hiljadugodisnji" problem Kamberovica polja i deponije Raca.
Za gradski saobracaj osigurao 20 NOVIH autobusa
Za vatrogasce osigurao 5 NOVIH vozila

A sa GGM-om ce promijeniti izgled Zenice za sva vremena.

A jos ako napravi KTG Zenicu, treba mu trg i u Sarajevu dati

Ukratko, na konkretnom slucaju si zestoko fulio.

Uopsteno govoreci, potpuno se slazem sa tobom. Mislim da se nacelnici trebaju mijenjati, i da su dva mandata tj 8 godina sasvim dovoljno za bilo koga, ukljucujuci i Jasmina Imamovića ili Becirovica (Centar Sarajevo) ili Koldzu (Novo Sarajevo).

Ali prije svega, protivkandidat mora biti jako, jako dobar, a kako vidimo na ovogodisnjim listama, takvog nema...
Old August 18th, 2012, 09:52 PM   #43
bjazi
Registered User

Likes (Received): 552

ako ja ovo mogu demaskirati leopol podrzava uspjesne politicare i nacelinke neovisno kojoj opciji pripadaju
bjazi no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2012, 11:52 PM   #44
TuzlaBoy
Proud to be Bosnian

TuzlaBoy's Avatar

Likes (Received): 166

Quote:
Originally Posted by leopol View Post
Izgleda da si ipak slabo informisan.

Covjek ja napravio poslovnu zonu Zenica 1 i u nju doveo Cimos, Prevent i Messer + jos nekoliko firmi koje uposljavaju 50-100 ljudi

Rijesio problem ZIM
Rijesio problem Zmajevca
Rijesio problem Metalurga

Rijesio "hiljadugodisnji" problem Kamberovica polja i deponije Raca.
Za gradski saobracaj osigurao 20 NOVIH autobusa
Za vatrogasce osigurao 5 NOVIH vozila

A sa GGM-om ce promijeniti izgled Zenice za sva vremena.

A jos ako napravi KTG Zenicu, treba mu trg i u Sarajevu dati

Ukratko, na konkretnom slucaju si zestoko fulio.

Uopsteno govoreci, potpuno se slazem sa tobom. Mislim da se nacelnici trebaju mijenjati, i da su dva mandata tj 8 godina sasvim dovoljno za bilo koga, ukljucujuci i Jasmina Imamovića ili Becirovica (Centar Sarajevo) ili Koldzu (Novo Sarajevo).

Ali prije svega, protivkandidat mora biti jako, jako dobar, a kako vidimo na ovogodisnjim listama, takvog nema...
To u mandatu od 8 godina je premalo za grad sa takvim budžetom. Ja sam protiv tih komunističkih mandata. I Zenica je grad u koji je poslijeratno malo sta promijenjeno. Ko je kriv za to osim kabineta načelnika poslije rata na ovamo.
Opet ja ne vidim niti jedan projekat u njegovom mandatu koji je urađen za građanstvo, recimo sistem i problem grijanja, dobro evo sad se tek GGM gradi, fasade nula bodova, kolektori otpadnih voda i vodovodni sistem. Vidio sam ovdje na slikama da u Zenici i dalje se koriste cementno-azbestne cijevi koje su kancerogene i koje su davno izbačene iz sistema vodovoda (najavljena plava voda = nula bodova).

Spominjes Tuzlu, ja nisam ljubitelj Jasmina Imamovica. Ali Tuzla je infrastrukturalno u odnosu na kraj rata, skroz drugi grad, ne liči na grad od prije 15 godina, pogledaj uplate doprinosa PDV-a koji su tri puta veći od onih u Zenici.
Evo ti slika jednog dijela poslije ratne izgradnje u Tuzli.

Izostavimo Tuzlu, za primjer cu uzeti Gradačac, Srebrenik, Gračanicu, Lukavac, Brčko, Bijeljinu, Doboj. Naveo sam neke gradove kroz koje sam prolazio od 95, ti gradovi su infrastrukturalno potpuno promijenjeni.
Privreda renovirana i ulagano je mnogo u privredu.

Ko je cuo od vas za Herceg iz Srebrenika. To je drugi najveci izvoznik u federaciji. I tako to. Ne znam kako građani mogu da biraju nekoga više od dva mandata. U ovakvom stanju kakvo je..Zenici fali inovacija i više sufinansiranja privrede.

Quote:
Originally Posted by bjazi View Post
ako ja ovo mogu demaskirati leopol podrzava uspjesne politicare i nacelinke neovisno kojoj opciji pripadaju
Naravno pozitivne primjere.. Ne kontam zasto su ljudi skeptični u promjene, recimo načelnika.
Jel to zbog toga što neko pred izbore izgradi ceste i neke druge sitnice.
Huso će kao i Jasmin naravno dobiti ove izbore, u to nema sumnje. Ali sljedece valjda narod dodje tobe..

Primjer mjesta gdje ja zivim u dva mandata, jednom je SDP dobio preko 90% podrške na izborima, drugi puta je SDA. Naravno zasluzeno.

Last edited by TuzlaBoy; August 19th, 2012 at 06:39 PM.
TuzlaBoy no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2012, 12:53 PM   #45
ramboamadeus
Registered User

ramboamadeus's Avatar

Likes (Received): 649

!

Pismo Ambasadora BiH u Kini načelniku Smajloviću
Kineski investitori iskazali interes za ulaganje u zeničku toplanu-elektranu
Husein Smajlović
Načelnik opcine Zenica

Poštovani,

Ambasada Bosne i Hercegovine u Pekingu je projekat gasne TE Zenica uvrstila u svoju brošuru na kineskom i engleskom jeziku pod nazivom Invest in Bosnia and Herzegovina.
Vaš kontakt sam dobio od ministra Erdala Trhulja, koji je bio prošle sedmice u Pekingu, gdje smo zajedno održali poslovni forum za preko 100 kineskih korporacija na temu privrednih i investicijskih potencijala BiH.

Postoji nekoliko kineskih korporacija koje su zainteresirane za vaš projekat gasne TE Zenica pa sam stoga smatrao neophodnim da Vas kontaktiram i iz prve ruke dobijem informacije u razvoju datog projekta kao i Vašem interesu da promoviramo dati projekat kod kineskih korporacija iz energetskog sektora.

Ukoliko postoji mogućnost da se na bilo koji način kineske korporacije uključe u dati projekat kao izvođaći, finasijeri ili partneri u investiciji stojim Vam na raspolaganju i molio bih Vas da mi dostavite relevantne dokumente koje bih mogao prezentirati kineskom korporacijama.

Lijep pozdrav,
Amel Kovačević
Ambassador
Embassy of Bosnia and Herzegovina
to the P.R. of China

bron:www.zenica.ba
Old September 18th, 2012, 04:35 PM   #46
Lamela
Registered User

Lamela's Avatar

Likes (Received): 145

jel ova vijesta za ?
Lamela no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2012, 04:43 PM   #47
ramboamadeus
Registered User

ramboamadeus's Avatar

Zvuci pozitivno. Nadam se da nije kakva predizborna. Vijest sama od sebe ne obecava nista ali (makar se nadam) kaze da se nije odustalo od ovog projekta...
Old September 18th, 2012, 09:05 PM   #48
ramboamadeus
Registered User

ramboamadeus's Avatar

Old September 18th, 2012, 11:48 PM   #49
Shader
Registered User

Shader's Avatar

Likes (Received): 36

Bas mi je drago da je ovaj projekat jos u zivotu. Mozda bude nesto na kraju
Shader no está en línea   Reply With Quote
Old October 7th, 2012, 11:02 AM   #50
ramboamadeus
Registered User

ramboamadeus's Avatar

Zenici se nudi jeftinije grijanje, općinari šute

Termoelektrana Kakanj: Može podmiriti Kakanj, Zenicu, Sarajevo...

"Elektroprivreda BiH" (EPBiH) dostavila je početkom ljeta na adresu Općine Zenica sveobuhvatnu Studiju zagrijavanja ovog grada toplinskom energijom iz Termoelektrane (TE) Kakanj, po kojoj je to znatno jeftinije, jednostavnije i učinkovitije, potvrđeno je "Avazu" u ovoj kompaniji.

Dvostruka prednost

No, iako su prošli mjeseci, u Općini Zenica niko ne želi da razmotri prijedlog, jer se on "kosi" s aktuelnom "fiks" idejom da krajnje sumnjivi Branko Montenegro sa prijateljima usred Zenice gradi termoelektranu na sve skuplji plin.

Plan "Elektroprivrede" je, naime, da toplotnu energiju dobiva iz postojećeg procesa proizvodnje struje loženjem uglja.

Čak i ako potrebe za grijanjem budu veće, s više uglja dobiva se dvostruka prednost, jer se, osim toplotne, dobiva i više električne energije. Sada se većina toplotne energije koja nastaje kao popratni efekt pri zagrijavanju, prisilno hladi i ispušta u atmosferu. Tako bi se učinkovitost proizvodnje sa tridesetak podigla na skoro 90 posto, a pri tome bi se još riješio i višedecenijski problem!

Studija u čijem je posjedu naš list, predviđa zagrijavanje domova u više kombinacija, i to u Kaknju, Zenici i Sarajevu, zajedno s naseljima koja se nalaze na putu magistralnih vodova.

Zanimljivo je da u Zenici, malo zbog predizborne kampanje, a malo zbog straha od "šefova", niko nije želio komentirati nalaze sveobuhvatne Studije, koju je tim stručnjaka uradio po nalogu EPBiH. Tačku po tačku, i stručno i laički, objašnjeno je kako je energija iz postojećih i budućih postrojenja TE Kakanj jeftinija, sigurnija, ekološki prihvatljivija i da se do nje može doći znatno prije nego imaginarnom plinskom elektranom.

- Od pokretanja integralne proizvodnje u "Arcelor Mittalu" (2008. godina), kao energenti na kotlovskim postrojenjima koriste se ugalj, koksni plin, visokopećni i zemni plin. Ovim načinom proizvodnje ekološki efekti nemjerljivo su visoki - ističe se u Studiji napisanoj na 241 stranici, a koja obuhvata 98 šema i fotografija te 94 tabele. Napravljene su sve moguće kombinacije te proračuni do 2030. godine.

Privatni projekt

- Jasno je da trenutna postrojenja u TE Kakanj mogu dati znatno više toplinske energije nego što je moguće plasirati kod potrošača. Interesantno je sagledati mogućnosti proizvodnje toplinske energije i njenog plasmana prema Kaknju, Zenici, Sarajevu te usputnim gradovima i naseljima. Svako naselje koje izvrši supstituciju lokalnih grijanja s daljinskim grijanjem, povećava energetsku efikasnost korištenja primarnih goriva za nekoliko desetina procenata, a s druge strane, smanjuje opterećenje na okolinu zbog manje potrošnje goriva, a i zbog kontroliranog i uređenog postupka sagorijevanja u ložištima kotlova TE Kakanj u odnosu na individualna ložišta - navodi se u Studiji.

Stručno, s aspetka ekonomije, ali i tehničkog poznavanja, u EPBiH tvrde da će energija iz njihovog postojećeg izvora biti znatno jeftinija od one imaginarne, koju već pet godina najavljuju Montenegro i načelnik općine Zenica Husejin Smajlović.

- Priča o TE na plin u Zenici je privatni projekt, u fazi pripreme, nedostupan je za javnost - navodi se, također, u Studiji i potcrtava da pri trenutnim cijenama plina nije isplativo proizvoditi toplotnu energiju iz tog energenta, a pogotovo zbog toga što se najavljuju i nova poskupljenja plina, veća od onih za ugalj, te se ta razlika nema čime pokriti osim većom cijenom energije za domaćinstva.

Razlika između dva načina proizvodnje energije

Ukupna investicija za predloženo rješenje "Elektroprivrede BiH" je 73.131.838 eura. To je tri do četiri puta jeftinije od Montenegrove opcije. Čak i kada bi se uzeo kredit na 15 godina za gradnju, cijena megavatsata (MWh) iznosila bi 19,13 eura.

Ako se zna da je Zenica lani plaćala "Mittalu" 20,5 eura po MWh, a da je ove godine cijena i veća te da se očekuje povećanje cijena plina, uopće nije potrebno polemizirati o tome šta je isplativije. Planirana cijena za elektranu na plin iznosi 47,78 eura po MWh, s tim da bi od prodane električne energije suvlasnik - Općina kompenzirala dio za nižu cijenu, ali opet znatno višu od postojeće.

Poželjno pružanje vodova ka Zenici

Prema podacima Javnog preduzeća "Grijanje" Zenica, u sistemu centralnog grijanja zagrijava se skoro 20 hiljada stanova te skoro 1.600 individualnih stambenih objekata. Ukupna zagrijavana površina u gradu Zenici iznosi skoro 1.250.000 kvadratnih metara, od čega su četiri petine (milion) stambenog i jedna petina poslovnih prostora. U poslijeratnom periodu petnaestak posto stanovništva isključeno je ili se isključilo sa sistema.

bron:www.avaz.ba
Old October 7th, 2012, 03:31 PM   #51
Shader
Registered User

Shader's Avatar

Likes (Received): 36

Ja sam govorio ranije o tome da ovo KTG rjesenje nije bas najbolje i najisplativije. Mada bi volio da Zenica ipak ima svoj izvor energije, moram priznat da su upravu sto se tice Kaknja i njihove ponude.
Shader no está en línea   Reply With Quote
Old October 7th, 2012, 04:33 PM   #52
Tango Zulu
Registered User

Tango Zulu's Avatar

Likes (Received): 281

Neka termoelektrana prvo obezbijedi grijanje svima u kaknju, pa onda nek planira ekspanzinu u zenici. Bilo bi idealno Ali ljudi hoće cantralno samo ako je kvalitetno I ako grije kako treba, kad treba.
Tango Zulu no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2012, 03:52 PM   #53
shilson
Registered User

Likes (Received): 2

Radim u energetskom sektoru, upoznat sam sa stanjem, pozitivnim i negativnim cinjenicama vezanim za ovaj projekat, takodje ne zelim da puno palamudim, ali ovakav projekat je upitan i vrlo tesko ostvariv. Vecina mana je vec spomenuta, zemni plin je sve skuplji, svake godine imamo jednu "plinsku krizu" po obicaju izmedju Rusije i Ukrajine, te stoga u startu nema dovoljne pouzdanosti. Ja bih ipak na onom podrucju vise zelio vidjeti prosirenje postojece industrijske zone uz vec postojece: ITC, Lepir, itd..a problem grijanja rijesiti nekako drugacije, ili ovo od TE Kakanj, ili traziti neko podobnije rjesenje.
shilson no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2012, 05:36 PM   #54
ramboamadeus
Registered User

ramboamadeus's Avatar

Javi se cesce Shilson
Old October 10th, 2012, 03:46 PM   #55
leopol
Registered User

leopol's Avatar

Quote:
Originally Posted by shilson View Post
Radim u energetskom sektoru, upoznat sam sa stanjem, pozitivnim i negativnim cinjenicama vezanim za ovaj projekat, takodje ne zelim da puno palamudim, ali ovakav projekat je upitan i vrlo tesko ostvariv. Vecina mana je vec spomenuta, zemni plin je sve skuplji, svake godine imamo jednu "plinsku krizu" po obicaju izmedju Rusije i Ukrajine, te stoga u startu nema dovoljne pouzdanosti. Ja bih ipak na onom podrucju vise zelio vidjeti prosirenje postojece industrijske zone uz vec postojece: ITC, Lepir, itd..a problem grijanja rijesiti nekako drugacije, ili ovo od TE Kakanj, ili traziti neko podobnije rjesenje.
BiH ima visoku cijenu plina zato sto ima ogromni raspon izmedju ljetne potrosnje i zimske. Sa rusima se ugovor mora sklopiti na jednake kolicine svih 12 mjeseci. Samim tim mi svake godine rezervisemo mjesecnu potrosnju, za koju potom u ljetnim mjesecima placamo penale jer ih nismo preuzeli, a zimi moramo dokupljivati nove kolicine po visim cijenama. To je tako jos od 1984 godine. Pametne zemlje to rjesavaju ili skladistima gasa koje pune u ljetnim a prazne u zimskim mjesecima, ili visoko-razvijenom opskrbom industrijskim potrosacima koji indvidualnu potrosnju za grijanje ucine marginalnom.
Stoga KTG Zenica itekako ima smisla u peglanju te razlike. Jos vise smisla bio imao recimo prelazak Aluminija Mostar na prirodni gas, a najvise smisla skladistenje plina u bivsim rudnicima soli Tetovo.

Sto se ovisnosti o Rusima tice, projakat KTG svakako podrazumijeva izgradnju novog magistralnog gasovoda od Slavonsko Broda do Zenice.
Old October 12th, 2012, 12:56 PM   #56
shilson
Registered User

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by leopol View Post
BiH ima visoku cijenu plina zato sto ima ogromni raspon izmedju ljetne potrosnje i zimske. Sa rusima se ugovor mora sklopiti na jednake kolicine svih 12 mjeseci. Samim tim mi svake godine rezervisemo mjesecnu potrosnju, za koju potom u ljetnim mjesecima placamo penale jer ih nismo preuzeli, a zimi moramo dokupljivati nove kolicine po visim cijenama. To je tako jos od 1984 godine. Pametne zemlje to rjesavaju ili skladistima gasa koje pune u ljetnim a prazne u zimskim mjesecima, ili visoko-razvijenom opskrbom industrijskim potrosacima koji indvidualnu potrosnju za grijanje ucine marginalnom.
Stoga KTG Zenica itekako ima smisla u peglanju te razlike. Jos vise smisla bio imao recimo prelazak Aluminija Mostar na prirodni gas, a najvise smisla skladistenje plina u bivsim rudnicima soli Tetovo.

Sto se ovisnosti o Rusima tice, projakat KTG svakako podrazumijeva izgradnju novog magistralnog gasovoda od Slavonsko Broda do Zenice.
Problem je sto KTG sa sobom vuce jos kapitalnih projekata, a sam je jedan od najvecih u poslijeratnoj BiH. Pitanje je samo da li se sve te stvari mogu posloziti, jer ako cemo mi napraviti KTG, a ova pitanja ostanu nerijesena slaba vajda od svega. Sto se tice plina, velike kompanije u zadnje vrijeme, u pravilu ukoliko mogu koristiti neke sekundarne, znatno jeftinije energente masovno pribjeguju njima..kriza cini svoje.
shilson no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2012, 03:40 PM   #57
leopol
Registered User

leopol's Avatar

Prica o Metalnom Zenica

I u prici ovo boldirano

Quote:
Metalno iz Zenice: Do kraja godine potpisivanje ugovora vrijednih 15 miliona eura

Preduzeće Metalno iz Zenice ovu godinu završava više nego uspješno, zahvaljujući ugovorima sa firmama u Švedskoj, Sloveniji, Hrvatskoj, Njemačkoj i Holandiji, ispoštovali su plan koji su sebi zadali za 2012. Osim toga, i u novu godinu ući će spremni, pa ih do januara 2013. očekuje potpisivanje ugovora vrijednih 15 miliona eura.

Naime, jedan od najnovijih ugovora koji je zenička kompanija dobila je polovina posla na gradnji velikog međudržavnog mosta na Savi kod Svilaja.

"Trenutno čekamo potpisivanje ugovora o izgradnji mosta na Savi kod Svilaja, tek nakon toga i izgradnje čelične konstrukcije za taj most i priliva novih sredstava, moći ćemo početi sa izgradnom hale i upravne zgrade", potvrdio je za eKapiju Nedim Salihagić, izvršni direktor komercijalnog sektora preduzeća Metalno iz Zenica.

Kako je kazao, još se ne zna tačan datum potpisivanja ugovora, mada oni imaju potpisan predugovor sa firmom "Viadukt" iz Zagreba, koja je bila druga na međunarodnom tenderu. Inače, most na rijeci Savi kod Svilaja između Hrvatske i BiH, najprije je trebao graditi austrijski Strabag, koji je posao dobio na međunarodnom natječaju. No, Austrijanci su odustali pa je posao dobio Viadukt. Gradnju mosta Svilaj u 50 postotnim omjerima finansiraju Hrvatske autoceste i Ministarstvo komunikacije i prometa Bosne i Hercegovine.

Riječ je o mostu na autoputu, u sklopu koridora 5C, čija je vrijednost oko 50 miliona KM. To će biti prvi most sa četiri kolovozne trake u BiH.

Inače, ovo renomirano preduzeće godinama je bh. lider u proizvodnji metalnih konstrukcija te su njihovi proizvodi ugrađeni u veliki broj mostova, silosa, proizvodnih hala širom bivše Jugoslavije, ali dugi niz godina prisutni su na evropskom tržištu. Tako da nije slučajnost što su baš oni izabrani od gradskih vlasti u Štokholmu za isporuku čeličnih konstrukcija za izgradnju multifunkcionalne arene. Tu su po ugovoru trebali isporučiti pet hiljada tona čelika u vrijednosti oko osam miliona eura.

"Što se tiče gradnje Arene, mi smo ugradili oko 1000 tona čelika, ali firma koja je bila glavni izvođač radova je propala i sad se čeka ko će dalje da nastavi gradnju Arene. Mi smo to, što je najvažnije ,naplatili, a sad imamo druge građevinske firme u Švedskoj sa kojima radimo dugi niz godina i to su poslovi koji nama obezbjeđuju egzistenciju", kazao je Salihagić.

Poslije uspješno završenog posla na gradnji termoelektrane u Njemačkoj, sa nestrpljenjem čekaju i gradnju termoelektrane u Zenici. Ugovori još nisu potpisani, ali Salihagić kaže da su u pregovorima sa glavnim izvođačem radova, Ferrostaalom AG iz Essena, a gradnja bi trebala početi za mjesec dana.

Preduzeće Metalno Zenica je početkom godine najavilo izgradnju nove hale za željezne konstrukcije, u koju bi trebalo biti uloženo od pet do šest miliona KM. Također, u planu je i rekonstrukcija upravne zgrade, a vrijednost ove investicije je oko dva miliona KM, ali ti projekti su za sada na čekanju. Jer i pored velikog obima posla, u vremenu svjetske ekonomske krize, smanjili su veća ulaganja.

Salihagić kaže da je, angažman u glavnom gradu Švedske i drugim evropskim zemljama zeničkom Metalnom, donijelo ugled i referencu i otvorilo vrata za nove poslove. Tako da, čini se, za ovo preduzeće, nema zime.

A. Šulović
Old October 29th, 2012, 04:34 PM   #58
ramboamadeus
Registered User

ramboamadeus's Avatar

Old October 29th, 2012, 05:09 PM   #59
ampicilin
Unregistered User

ampicilin's Avatar

Likes (Received): 348

Bravo Zenice... to se trazi!
ampicilin no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2012, 05:22 PM   #60
Tango Zulu
Registered User

Tango Zulu's Avatar

Likes (Received): 281

Leopol, kako je moguće da počinje gradnja termoelektrane za mjesec dana kada nije bilo nikakvih izvještaja, ceremonije i pompe.

Jesmo li ikad saznali za gradnju nekog važnog objekta kroz informativni dispatch jedne firme?

Ovo je meni teško vjerovat. Jer kažu jedva čekaju početak gradnje temoelektrane. Onda se taj misao prekida i nastavlja se činjenicom da će se nešto gradit za mjesec dana. Nebi me iznenadilo da se počinje gradit skladište metalnih šipki koje će biti upotrebljeno jednog dana kada termoelktrana nadje financijera. Jednog dalekog dana.
Tango Zulu no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules