daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Zagranica

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 25th, 2012, 06:25 PM   #1
Mr. America
przestrzeń-ludzie-miasto

Mr. America's Avatar

Śladami gotyku, Lutra i niemieckiego porządku - Magdeburg, Wittenberga i Opole

Słowo wstępne. Poniższe zdjęcia pochodzą z dwóch dni, tj. 16 i 17 czerwca tego roku. Zasadniczo celem wyprawy był Berlin i tam spędziłem nieco więcej czasu (ale fotek raczej nie będzie, Berlin to już chyba każdy zna) - Magdeburg, Wittenberga i Opole były zobaczone niejako przy okazji. Środkiem transportu - podobnie jak podczas mojej poprzedniej polsko-niemieckiej wyprawy był pociąg - jednakże stwierdzić tu muszę: "niestety" - bowiem samochodem nie dość, że się jedzie do stolicy Niemiec o wiele szybciej, to jeszcze ma się większą mobilność - w planie mieliśmy też obejrzeć siedzibę Bauhausu w Dessau i Brandenburg an der Havel, niestety po zdecydowaniu się jednak na pociąg po prostu brakło już na to czasu.

Pierwsze z prezentowanych miast - Magdeburg - było jednocześnie największym zawodem. Wiadomo, magdeburska katedra była tak piękna i interesująca jak się spodziewaliśmy, ale już samo miasto wrażenia nie robi. Skojarzyło mi się nieco z Częstochową - miasto podobnej wielkości i podobnie jak tam - poza głównym obiektem sakralnym - prawie nic interesującego już nie ma. Prawie, bowiem drugą poważną atrakcją Magdeburga jest słynna figura jeźdca magdeburskiego - ale nawet ona, choć sama w sobie oczywiście świetna - jest przyćmiona nieco nieciekawą zabudową Rynku na którym stoi. W ogólnym odbiorze miasta nie pomaga nawet dość słynny magdeburski socrealizm - ciekawy, jednakże powiedziałbym, że zbyt przeskalowany jak na tereny historycznego centrum na którym stoi. Nie znaczy to może jednak, że Magdeburg jest brzydki - jest zadbany i życzyłbym sobie by tak kiedyś wyglądały podobnie zniszczone (Magdeburg 80%) w czasie wojny miasta Śląska, Prus czy Pomorza. Nie zmienia to jednak faktu, że Magdeburg jest mimo wszystko miastem dość nudnym i nijakim.

Drugie miasto czyli Wittenberga (a właściwie Lutherstadt Wittenberg) było dokładnie takie jak się spodziewałem - typowym, świetnie zachowanym, odpicowanym, cukierkowym, niemieckim miasteczkiem. Oczywiście z przyjemnością lubię być nie zaskakiwany w taki miły sposób Jednakże Wittenberga nie jest - co by użyć takiego porównania - jedynie ładną, acz głupiutką panną. Przeciwnie - łączy swój urok z ponad przeciętną inteligencją. Chodzi mi oczywiście o Uniwersytet w Wittenberdze i jego najsłynniejszych profesorów - Marcina Lutra i jego najbliższego współpracownika Filipa Melanchtona - wybitnych reformatorów, humanistów i uczonych. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że przez prawie dwieście lat (1356-1547) Wittenberga była stolicą Saksonii.

Na koniec trzecie miasto, które z kolei było największym pozytywnym zaskoczeniem - Opole. Z czystym sumieniem mogę napisać, że jest to jedno z najlepiej zadbanych miast tej wielkości w Polsce - przynajmniej z tych, w których miałem przyjemność być. Są miejsca, gdzie człowiek czuje się jakby wcale nie przekroczył granicy, tylko wciąż znajdował się w Niemczech (może to zasługa opolskich Niemców). Oczywiście Opole nie jest miastem idealnym - choć wzorowe są bulwary, czy np. pełne kwiatów tereny Uniwersytetu Opolskiego, trochę pracy potrzebują okolice samego Rynku - choć i tak jest nieźle. Niemniej, wszystko to w połączeniu z dobrą architekturą współczesną (której to Opole chyba by miało jeden z najwyższych w Polsce wskaźników jakości/mieszkańca, gdyby tylko dało się to tak policzyc) powoduje, że Opole śmiało można stawiać za wzór dla innych polskich miast tej wielkości. Brawo! Tak trzymać!

image hosted on flickr

I na sam koniec jeszcze dodam sympatyczną anegdotkę: jako że byłem z kolegą, a ten po raz pierwszy w Niemczech, postanowił się zabawić w tradycyjną grę i zabawę ludową pt. "znajdź ładną Niemkę" - i jakież było jego zdziwienie gdy znalazł ich całkiem sporo

PS. A pogodę znowu miałem nie najlepszą :/
Mr. America no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old June 25th, 2012, 06:36 PM   #2
drowningman666
Registered User

drowningman666's Avatar

Likes (Received): 413

heh Opole w wątku zagranicznym, tego to jeszcze nie było
Old June 25th, 2012, 06:44 PM   #3
Mr. America
przestrzeń-ludzie-miasto

Mr. America's Avatar

U mnie był już Szczecin i Stargard w wątku zagranicznym, to Opole tym bardziej pasuje

Bo w ogole ten podział wątków na zagranicę i Polskę jest o tyle niewygodny, że takie wątki jak ten nie wiadomo gdzie zakwalifikować
Old June 25th, 2012, 06:46 PM   #4
Mr. America
przestrzeń-ludzie-miasto

Mr. America's Avatar

Zaczynamy oczywiście na Magdeburg Hbf:

image hosted on flickr

Po czym kierujemy się w stronę Rynku, po drodze socrealizmy:

image hosted on flickr

Magdeburski tramwaj

image hosted on flickr

Tuż obok Rynku, na Breiter Weg stoi sobie jedno z najlepszych dokonań DDR-owskiego modernizmu - dom handlowy Karstadt (dawne Centrum Warenhaus, proj. Anne-Monika Zorn i Karl Ernst Zorn). Podobne zbudowano też np. w Berlinie (zburzony), czy Dreźnie (nieco przebudowany).

image hosted on flickr

A oto i sama Breiter Weg:

image hosted on flickr
Old June 25th, 2012, 07:14 PM   #5
_koriat_
tararam!

_koriat_'s Avatar

Likes (Received): 2577

Quote:
Originally Posted by drowningman666 View Post
heh Opole w wątku zagranicznym, tego to jeszcze nie było
bo Mr. America jest germanofil i rewizjonista
Old June 25th, 2012, 07:17 PM   #6
Mr. America
przestrzeń-ludzie-miasto

Mr. America's Avatar

Rynek - niestety był na nim jakiś jarmark, nie wyglądalo to najlepiej:

image hosted on flickr

Ratusz, jeździec magdeburski i kościół św. Jana w tle:

image hosted on flickr

Sam jeździec od... tyłu. Jednakże to jest właśnie w nim istotne, że nie stoi tyłem do ratusza, a przodem do rynku, jak to zazwyczaj bywało, ale na odwrót. Stąd wnioski, że jest to przedstawienie sceny przybycia i powitania władcy:

image hosted on flickr
Old June 25th, 2012, 07:17 PM   #7
Mr. America
przestrzeń-ludzie-miasto

Mr. America's Avatar

Quote:
Originally Posted by _koriat_ View Post
bo Mr. America jest germanofil i rewizjonista
Nooo, ja zawsze mówiłem, że przed wojną to granice Polski były lepsze
Old June 25th, 2012, 07:30 PM   #8
Mr. America
przestrzeń-ludzie-miasto

Mr. America's Avatar

Spojrzenie w przeciwną stronę - socrealistyczno-postmodernistyczny rynek z Karstadtem w tle (szkoda, że postawiona na monumentalny socrealizm, a nie zdecydowano się na socrealizm pseudokamieniczkowy jak np. w Raciborzu, czy na Mariensztacie):

image hosted on flickr

Jeździec od frontu:

image hosted on flickr

I z bliska - dzieło jest datowane na na 1245-1250 r. choć tak naprawdę to tylko kopia - oryginał znajduje się w magdeburskim Kulturhistorisches Museum:

image hosted on flickr
Old June 25th, 2012, 07:52 PM   #9
Mr. America
przestrzeń-ludzie-miasto

Mr. America's Avatar

Kościół św. Jana - niestety nie wszedłem do środka, bo zaczynał się ślub:

image hosted on flickr

Wracamy na Breiter Weg i idziemy w stronę katedry. Po drodze mijamy Grüne Zitadelle (Zieloną Cytadelę) projektu Hundertwassera:

image hosted on flickr

Osobliwa, jak wszystkie budynki tego pana

image hosted on flickr
Old June 25th, 2012, 10:47 PM   #10
fiordiligi
Registered User

Likes (Received): 696

Magdeburg.... ciarki mi przechodza po plecach jak mysle o tym mieście, nie tylko ze względu na barbażyński nalot dywanowy, ktory właściwie wymazał to miasto z powierzchni ziemi ale też na sposób w jaki DDR obeszło się z ocalałymi zabytkami.

tu strona o zniszczonych (wysadzonych) juz po wojnie średniowiecznych i XIX magdeburskich kościołach
http://www.kirchensprengung.de/cms/k...magdeburg.html
które w dobrym stanie lub wstanie kwalifikujacym je do odbudowy przetrwały wojnę. Bezcenne dziedzictwo kulturowe bezpowrotnie zniszczono bo sie nie podobłao jakiemuś aparatczykowi. To tak jakby we wrocławiu wysadzono kościoł Marii Magdaleny, i kilka innych np. św wincentego, św krzyża..... brrrrrr.......do czego jest zdolna chora ideologia

Poki co mówi się o ewentualnej odbudowie Ulrichskirche
http://www.ulrichskirche.de/cms/uplo...te-oben_01.JPG
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...ederaufbau.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...nfjahrplan.jpg
http://www.ulrichskirche.de/cms/uplo...zitat-oben.JPG

Denkmalschutz w wydaniu DDR-owskim, kilka eksplozji i po krzyku.....
http://www.ulrichskirche.de/cms/file...g-ulbri-02.jpg

Last edited by fiordiligi; June 25th, 2012 at 11:22 PM.
fiordiligi no está en línea   Reply With Quote
Old June 25th, 2012, 10:50 PM   #11
drowningman666
Registered User

drowningman666's Avatar

Likes (Received): 413

narazie dworzec kolejowy najbardziej sie podoba , wydaje mi sie bardzo podobny do dworca Mannheim Hbf
Old June 25th, 2012, 11:01 PM   #12
Mr. America
przestrzeń-ludzie-miasto

Mr. America's Avatar

Quote:
Originally Posted by fiordiligi View Post
Magdeburg.... ciarki mi przechodza po plecach jak mysle o tym mieście, nie tylko ze względu na barbażyński nalot dywanowy, ktory właściwie wymazał to miasto z powierzchni ziemi ale też na sposób w jaki DDR obeszło się z ocalałymi zabytkami.
Dzięki, akurat szukałem właśnie starych zdjęć Magdeburga
Ale z tego wniosek, że nie tylko u nas i w ZSRR komuna nie szanowała zabytków. W DDR też...

Quote:
Originally Posted by drowningman666 View Post
narazie dworzec kolejowy najbardziej sie podoba
Poczekaj aż zobaczysz katedrę
Old June 25th, 2012, 11:49 PM   #13
Mr. America
przestrzeń-ludzie-miasto

Mr. America's Avatar

Co do zniszczeń wojennych Magdeburga, to to zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów - kościół św. Jana:

Old June 26th, 2012, 12:24 AM   #14
LooZ^
Registered User

LooZ^'s Avatar

Likes (Received): 40

Dokładnie.

Oh, to Warszawa. Co za faux pas.
LooZ^ no está en línea   Reply With Quote
Old June 26th, 2012, 12:50 AM   #15
Mr. America
przestrzeń-ludzie-miasto

Mr. America's Avatar

Hmm, co to zdjęcie ma oznaczać? "Oni rozp... nam Warszawę, to my im też coś rozp...my?" Jeśli my (w sensie alianci) mamy być ci "lepsi" to chyba nie powinniśmy się zniżać do poziomu hitlerowców
Old June 26th, 2012, 12:59 AM   #16
Dzwonsson
Neen, man!

del

Last edited by Dzwonsson; June 26th, 2012 at 01:10 AM.
Dzwonsson no está en línea   Reply With Quote
Old June 26th, 2012, 02:21 AM   #17
LooZ^
Registered User

LooZ^'s Avatar

Mr. America: Nic nie ma oznaczać, zdjęcia mi się pomyliły, być może przez drżenie rąk spowodowane widokiem ruin spowodowanych tymi "barbarzyńskimi nalotami". Wstrząsające, prawie łezkę uroniłem.

Gdybym chciał debatować o filozofii wojny, zamiast oglądać zdjęcia Opola, to stwierdziłbym, że jednostronne wypowiedzenie wojny totalnej poniekąd wymusza zaostrzenie konfliktu i uniemożliwia stosowanie rozwiązań o ograniczonym zakresie niszczenia. Jak to było w pewnym kawale, takie podejście oznaczałoby przyjście ze sztachetami na imprezę z pistoletami.
Old June 26th, 2012, 02:43 AM   #18
Mr. America
przestrzeń-ludzie-miasto

Mr. America's Avatar

Wystarczyło niszczyć niemiecki przemysł, starówek już nie trzeba było. Ale to nie dyskusja na ten wątek.
Old June 26th, 2012, 02:46 AM   #19
_koriat_
tararam!

_koriat_'s Avatar

Likes (Received): 2577

Quote:
Originally Posted by LooZ^ View Post
Mr. America: Nic nie ma oznaczać, zdjęcia mi się pomyliły, być może przez drżenie rąk spowodowane widokiem ruin spowodowanych tymi "barbarzyńskimi nalotami". Wstrząsające, prawie łezkę uroniłem.
Owszem. Bombardowanie Magdeburga, Lubeki, Kolonii, Drezna, Rothenburga czy Ulm nie miało żadnego sensu strategicznego, było tylko i wyłącznie planowym niszczeniem niemieckiego dziedzictwa kulturowego. A więc pierwszej wody barbarzyństwem. Imo, zabijcie mnie, barbarzyństwem o podobnym stopniu barbarzyńskości, co Holokaust.
Old June 26th, 2012, 03:01 AM   #20
LooZ^
Registered User

LooZ^'s Avatar

Quote:
Originally Posted by Mr. America
Wystarczyło niszczyć niemiecki przemysł, starówek już nie trzeba było.
Tak, tak. Racja. W czasie kiedy Niemcy eksterminowali masowo Żydów i Polaków, niszczyli "dziedzictwo kulturowe" Polski, należało w ramach miłości do zabytków przeciągnąć wojnę o jeszcze kilka miesięcy/lat. Co by biedactwa za dużo nie straciły na wojnie. A wszystko to abstrahując już od skuteczności celowników Nordena, czy też raczej ich nieskuteczności.

_koriat_: No cóż. A "planowe niszczenie polskiego dziedzictwa kulturowego" umieścisz gdzieś pomiędzy Holokaustem, a "niszczeniem niemieckiego dziedzictwa kulturowego", czy takimi pierdołami związanymi z podrasą się nie przejmujesz?

Przypomnę tylko, że moda na naloty dywanowe przyszła z Niemiec.

Reply

Tags
magdeburg, niemcy, opole

Thread Tools

Posting Rules