daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Иностранство > Путовања и репортаже

Путовања и репортаже Репортаже са ваших путовања по свету / Showcase your travel

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 1 votes, 5.00 average.
Old July 12th, 2012, 04:50 PM   #1
Podgoricanin
Montenegrin

Podgoricanin's Avatar

Likes (Received): 862

(AL) Skadar 2012

Nenadano mi je iskočio poslovni put za Skadar, i ujedno prilika da po prvi put u životu osjetim malo Albanije. Bio sam i ranije u zemlji orlova, ali su to bili kratki upadi preko granice južno od jezera, dok u samom komšijskom Skadru nikad nisam bio.

Ujedno, eto prilike da prenesem par utisaka, sa par sličica.

Ukupno sam bio tri dana (dva noćenja), smješten u hotelu Colosseo, u samom centru, u pješačkoj zoni Kolë Idromeno. Zbog paklene vrućine i intenzivne prirode konferencije na kojoj sam bio, nisam se baš našetao i nagledao Skadra, ali šta je tu je...

Iako je Skadar na svega 60km puta od Podgorice, do njega doći je bilo pravo mučenje. Crnogorska strana puta je bila uska i krivudava, dok je albanski dio bio pravi neasfaltirani horor. Danas se put radi sa obije strane, tako da se do Skadra stiže za sat i 20 min, ali ću o putevima na kraju reportaže.

Od granice do Skadra je relativno gusto naseljena ravnica, koja dosta podsjeća na našu Malesiju/Zetu, sa lošijom infrastrukturom. Prvi utisak - ulaz u Skadar... Horor film. Ulazak iz pravca Podgorice spada pod projekat rekonstrukcije puta ka CG, koji je ostavljen na pola, tako da ulice na ulazu nisu asfaltirane. Predgrađa Skadra izgledaju kao velika pijaca - na sred ulice, u prašini, se kolju i deru ovce, prodaje stoka, kokoške se drže na balkonima...užas živi...

Lijevo se ide za PG (snimljeno u povratku), vidi se tabla sa informacijama o rekonstrukciji puta do CG. Početak radova 2007, završetak 2011...

Posle kraće vožnje do centra, utisak se popravlja, grad izgleda uređeniji, sa najviše ulaganja u samoj pješačkoj zoni i oko nje...

Početak pješačke zone, gledano sa hotela...

I ground level... Kako sam shvatio, ovo je nedavno popločano, i izgleda dobro. Sama ulica je za komad ispred, recimo, naše Hercegovačke. Fasade su dobro održavane, spratnost je ujednačena... Problem nastaje skretanjem u neki od sporednih sokaka - odmah se promalja tipična otomanska kasaba, i to ona loša, kao u Staroj varoši u PG...

Preko puta hotela je i glavna gradska džamija, jedan od simbola grada...

Pogled sa vrha hotela na okolinu i skadarski sprawl...

Jedna noćna...

Interesantno, na parkingu hotela nikšićkih, tivatskih i beogradskih tablica ne fali...

delija90
, Притвореник, Егзекутор, gagapg and 10 others liked this post.
Podgoricanin no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old July 12th, 2012, 05:18 PM   #2
Podgoricanin
Montenegrin

Podgoricanin's Avatar

Malo šetnje kroz širi centar, to koliko sam stigao...

Kad se izađe iz pješačke zone na sjever, stvari izgledaju ovako...

Trg Dugajet e Reja

Sve novo što se izgradi u Skadru, ima neki pečat Italije. Ide se na neku imitaciju klasične italijanske arhitekture, sa sve ovim kovanim ogradama u X-obliku, i pastelnim bojama fasada. Kako se sve to radi na zbijenoj otomanskoj mreži ulica, neki djelovi Skadra prilično vuku na Italiju, haotičniju i siromašniju...

Ulica Jeronim De Rada, univerzitetsko-školski kraj...

Ulica Qemal Dracini, očigledno važna šoping ulica, i sjeverni krak koji izlazi iz centralnog skadarskog kružnog toka...

Sporedna ulica...

Butici tamo izgledaju većinom ovako...tj jadno i žalosno. Garaža sa rol-vratima... Kao pijaca, otprilike, samo u stambenim zgradama...

Brzo se dođe do glavnog kružnog toka u skadru, Trga Demokratije...

Trg je nedavno rekonstruisan, a na mjestu ove cjevaste skulpture je nekad bio dobar komunistički spomenik sa ljutim i gordim partizanima...

image hosted on flickr

Na trgu imamo i pijacu čija su isključiva ponuda - patike...

Južno od trga, Studentskom ulicom, gradilo se naveliko. Ovde se vidi zgrada sa restoranom na najvišem spratu. U Albaniji, ne valja posao ako se na vrhu moderne poslovne zgrade ili hotela ne nalazi kafić, restoran ili kafeterija.

Ovo važi i za Tiranu, Drač...

I dalje okolina Studentske...

Tu je i Hotel Europa, jedan od dva najbolja u Skadru...

Inače, reklo bi se da hoteli rade poprilično dobro. Stranaca ima masu, boga pitaj zašto. Jednu noć smo večerali u njihovom tradicionalnom restoranu, i tu je za jednim stolom bila crnkinja, za drugim neki Švajcarci, a za trećim Pakistanci, čini mi se...

Random ulica iza mog hotela... To je taj šmek Italije...

Odma za Italijom ide Turska...

delija90
Old July 12th, 2012, 05:37 PM   #3
Podgoricanin
Montenegrin

Podgoricanin's Avatar

Drugi dio šireg centra, krak koji se pruža istočno od kružnog toga - Skenderbegov bulevar...

Lavazh - albanska riječ koju će svaki posjetilac definitivno naučiti. Naziv za perionicu auta, a ima ih bukvalno na svakih 50m. "Perionice" se obično sastoje od radnika koji pere, četke i crijeva za vodu. "Lavazh special" znači da perionica posjeduje kompresor...

Kružna raskrsnica u istoj ulici... Inače, živahna ulica, sa dosta kafića, prodavnica...

Njihova commie arhitektura je katastrofalnog kvaliteta...ulazi uopšte nemaju ulazna vrata...

I jedna prodavnica, u istoj ulici...

Sve u svemu, centar nije toliko loš...a i svuda se nešto radi, popravlja, asfaltira...iako su ti radovi obično nižeg standarda od onog na koji smo mi navikli. Neiskusna lokalna građevinska operativa čini svoje.

Interesantno je da se tamo koristi ogroman broj bicikala. Vjerovatno ostavština Hodžine ere, kad se auto nije mogao priuštiti. U svakom slučaju, ekološko rješenje - bili su toliko iza u trci, da su sada ispred! Bicikla voze svi, i staro i mlado.

Inače, tamo se, čini mi se, sve dešava na ulici. Svi su napolju...ne znam da li u italijanskom ili bliskoistočnom maniru. U kombinaciji sa zbijenom i gustom gradnjom, grad izleda prilično živahno i užurbano.

Jedno veče sam bio u Širokoj, na južnoj obali jezera, u ribljem restoranu... Tamo sam vidio majku svih divljih gradnji...

Inače, u Skadru i okolini se može dobro jesti i piti. Ona jednostavna jela, koja se isto prave godinama, su kvalitetna, ukusna i jeftina. Riba, pite, roštilj - u pola cijene. Ove sofisticirane varijante pica, pašti i ostalog tek treba da savladaju.

I cijene generalno su dosta niže nego u PG - noćenje u vrhunskom hotelu 50 EUR, macchiato u vrhunskom kafiću oko 0.6 EUR, limenka Coca Cole u prodavnici oko 0.4 EUR itd...

delija90
Old July 12th, 2012, 05:44 PM   #4
CrazySerb
Vuk sa Ontarija

CrazySerb's Avatar

Likes (Received): 2573

Fantasticna reportaza, svakako najbolji pogled na Skadar do sad
Zaista vredi videti ovo, nekako bas egzoticno deluje a nije ni tako daleko.
CrazySerb está en línea ahora   Reply With Quote
Old July 12th, 2012, 06:03 PM   #5
Podgoricanin
Montenegrin

Podgoricanin's Avatar

Povratak iz Skadra...posle izvlačenja iz centra i prolaska kroz horor predgrađe, izlazi se na širok asfaltni put, u izgradnji. U izgradnji je već neko vrijeme, a nema naznaka da će brzo biti završen, jer niđe nema ni jednog radnika niti mašine...

Taj put je ranije bio vrlo, vrlo uzak i loš. Sad je širok, ali ne mnogo više od toga... Građen je vrlo...čudno. Kao da je neka firma dobrila da ga gradi, i od sve dokumentacije dobila "napravite ga tuda neđe, otprilike..." Trasa raskopana, dijelom asfaltirano i - to je to. Niđe iscrtano, niđe znaka, niđe ograde, niđe ivičnjaka i trotoara (ni na kružnim tokovima, ni kroz naseljena mjesta), niđe rješenja za drenažu vode... Vrlo, vrlo opasan za noćnu vožnju.

Profil puta je neke 2,5 - 3 trake. Vjerovatno će na kraju biti 2 trake + široka "zaustavna", traka za zapregu, šta li... Sve u svemu, izgleda da je put radila neka lokalna građevinska operativa bez iskustva...

Nadvožnjak...u krivini...neobilježen...bez ograde...

Stara pumpa...osim novih, i ovih starih, zatvorenih, ima podosta...

Par neasfaltiranih dionica...

A najduža je (oko 1km, čini mi se...) neposredno prije granice...sa sve starim stubom dalekovoda po sred puta...

Granični prelazi, albanski pa crnogorski...

I srećna zemlja Crna Gora... Bar se tako čini prvih 10-ak kilometara, koliko je duga rekonstruisana dionica do ispred Tuzi. Ovo je nekad bila najgora dionica CG puta, uska, krivudava. Sad je to prvoklasna magistrala...

Blizu Tuzi, završava se rekonstruisani dio, put ponovo postaje uzak i prilično loš. Srećom, brzo će i ta dionica u rekonstrukciju...

I Tuzi...nadam se da će ovaj gradić brzo biti "zaobiđen" sa sjevera, pa dalje bulevarom do Podgorice...

Eto, to bi bilo to.

Svakom iz PG preporučujem da posjeti Skadar, na dan...svakako, kad prođu vrućine, i svakako preko dana. Vrlo blizu, vrlo drugačije.

Jeste da grad itekako vuče posledice Hodžinog vremena, i da je centar praktično najsiromašnijeg dijela Albanije...ali nije to tako loše. Svi naši gradovi imaju djelove koji izgledaju kao djelovi Skadra. Ekipa koja je bila sa mnom, i koja je u Skadru redovna od 90-ih, kaže da je ovo sad Švajcarska, u odnosu na raniji period. Nije bilo vode, struje, asfalta...ničega. Sad, iako pomalo haotično, grad ipak napreduje.

Hvala na pažnji, pa ako neko ima neko pitanje - udrite.

delija90
Old July 12th, 2012, 06:11 PM   #6
TrTomir_Ni
Registered User

TrTomir_Ni's Avatar

Likes (Received): 493

Odlicna reportaza. Sve je toliko drugacije nego kod nas da sam svaku sliku detaljno ispratio.. Ko bi rekao da Podgoricu i Skadar dele samo 60tak km..
TrTomir_Ni no está en línea   Reply With Quote
Old July 12th, 2012, 06:22 PM   #7
Podgoricanin
Montenegrin

Podgoricanin's Avatar

Quote:
Originally Posted by CrazySerb View Post
Fantasticna reportaza, svakako najbolji pogled na Skadar do sad
Zaista vredi videti ovo, nekako bas egzoticno deluje a nije ni tako daleko.
Hvala! U pravu si, za naše pojmove vrlo egzotično. I iako je to tek četvrti po veličini grad u Albaniji, vjerujem da je posle Tirane najinteresantniji za posjetiti, zbog duge istorije. Skadar je bio regionalni trgovački i vojni centar kad je Tirana bila selo... Vide se slojevi istorijskog nasleđa i vidi se da grad ima dušu...

Quote:
Originally Posted by TrTomir_Ni View Post
Odlicna reportaza. Sve je toliko drugacije nego kod nas da sam svaku sliku detaljno ispratio.. Ko bi rekao da Podgoricu i Skadar dele samo 60tak km..
Hvala! Jeste da je 60km, ali je to izgledalo mnooooogo duže, jer puta praktično nije bilo. Sad je već izvodljivo otići na dan.

Inače, Skadrani odavno na redovnoj bazi posjećuju Podgoricu. Vidjeli ste šoping prilike tamo, tako da nije čudo da je svakog vikenda parking Delta City-ja pun SH tablica. Dolaze ljudi u Deltu, bioskop, butike, restorane, kafiće...a i Budva im je omiljena turistička destinacija.

delija90
Old July 12th, 2012, 10:31 PM   #8
brojač
BANNED

Likes (Received): 4

super i realističan prikaz Skadra.
čini mi se da nisi baš strog u kriterijumima.

Par pitanja:
Quote:
Originally Posted by Podgoricanin View Post
I Tuzi...nadam se da će ovaj gradić brzo biti "zaobiđen" sa sjevera, pa dalje bulevarom do Podgorice...
Da li vi Podgoričani Tuzi smatrate delom Podgorice tj predgrađem iste ili smatrate da su Tuzi zaseban gradić ili mesto?

Da li možeš onako kako znaš ukratko uporediti PG sa Skadrom (veličina, standard, izgled...) Ovo zato što ima veoma različitih podataka o veličini Skadra.
brojač no está en línea   Reply With Quote
Old July 12th, 2012, 11:09 PM   #9
YU-AMC
Aviation/Travel Nerd

YU-AMC's Avatar

Likes (Received): 483

Nije lose. Mada izgleda kao da je jezgro grada sredjenije da privuce turiste ili bar da ponudi bolji ambient.
YU-AMC no está en línea   Reply With Quote
Old July 12th, 2012, 11:47 PM   #10
tataratira
Registered User

Nisam jugonostalgicar, ali kada gledam ove slike mogu samo da kazem "Hvala ti Jugoslavijo"
tataratira no está en línea   Reply With Quote
Old July 13th, 2012, 02:38 AM   #11
gagapg
OVO JE OVDE BALKAN...

gagapg's Avatar

Likes (Received): 639

Quote:
Stranaca ima masu, boga pitaj zašto.
I ja se pitam šta "rade" tamo? Ako su čisto turistčki, onda ih je neko zahebo..

Sve u svemu, našem mugiju "kapa dolje" , šalu na stranu ipak,
kada sam vidio onaj primjerak zgrade bez ulaznih vrata, prošla me neka jeza..

@Podgoričanin, da li su pored puta prodavali svježe meso okačeno na
improvizovanim tezgama? Moji neki rođaci su Bilu u Albaniju po više puta,
i svi su potvrdili istu priču.

Sve u svemu, na osnovu tvojih, ali i mnogobrojnih fotki mojih rođaka,
zaključujem da me neće Albanija, sa "sve skadrom" skorije gledat

Ono, nikad ne reci nikad...jedino kakvim poslom...
Old July 13th, 2012, 02:57 AM   #12
gagapg
OVO JE OVDE BALKAN...

gagapg's Avatar

Quote:
Originally Posted by brojač View Post
Da li vi Podgoričani Tuzi smatrate delom Podgorice tj predgrađem
iste ili smatrate da su Tuzi zaseban gradić ili mesto?
Ja ću ti reć ako nije problem; ono što bih realno volio (voljeli), to je da
se PG izgradi tako da se spoji sa tuzima, tako da tuzi postanu predgrađe
Podgorice.

Međutim, opšte poznato je da se tamo naseljavaju uglavnom malisori -
(katolici i muslimani), a u poslednje vrijeme veliki je priliv muslimana
iz rožaja i bijelog polja, ali i ulcinja.

Umjesto, (što bi bilo logično) da se naseljavaju svuda po podgorici,
kao i sav drugi svijet, oni se (odvajaju), te na taj način sami od sebe
prave "(manjinu)", ako se tako mogu izrazit.

Bilo je pokušaja da se radnicima kombinata aluminijuma podijele (prodaju)
placevi za izgradnju kuća, ali su se stanovnici tuza žustro usprotivilii.
Bilo je i nekih repriza kasnije, pa su odustali od podjele placeva. Inače
ta zemlja je državna, a ne privatno vlasništvo!

U par navrata sam u najboljoj namjeri komentarisao sa tamošnjim ljudima
(doseljenicima iz rožaja - ne znaju albanski jezik) kako bi dobro bilo da se
PG i Tuzi spoje, dok sam od njih dobio odričan i prilično drzak odgovor!

Pošto ovo nije samo moje iskustvo, kao zaključak nameće se činjenica da
je to ipak "posebno mjesto".

Vidiš, i nisi slučajno postavio pitanje!
Old July 13th, 2012, 03:04 AM   #13
gagapg
OVO JE OVDE BALKAN...

gagapg's Avatar

Quote:
Inače, Skadrani odavno na redovnoj bazi posjećuju Podgoricu. Vidjeli ste šoping
prilike tamo, tako da nije čudo da je svakog vikenda parking Delta City-ja pun SH tablica.
Dolaze ljudi u Deltu, bioskop, butike, restorane, kafiće...a i Budva im je omiljena turistička
destinacija.
Ovo mi se već sviđa...
Old July 13th, 2012, 06:55 AM   #14
brojač
BANNED

Likes (Received): 4

gagapg hvala na odgovoru. Ja kad sam jednom bio u PG išao sam i u Tuzi (pojma nemam zašto me buraz tamo vodao) ali mi se činilo kao da su Tuzi spojeni sa PG.
Sad gledam na GE i vidim da i nisu spojeni ima tu međuprostora nekoliko km.
Ah da sećam se išli smo na neki buvljak u Tuzi
brojač no está en línea   Reply With Quote
Old July 13th, 2012, 08:07 AM   #15
zvonko1234
Registered User

zvonko1234's Avatar

Likes (Received): 122

sunce ti žarko, e ovo je reportaza. egzotika batice

dok sam zivio u Podgorici, a i kasnije, uvijek sam se pitao kako to da nikad nisam upoznao nekog ko je nogom kročio u Albaniju iako se ista nalazi na 20km.... konačno mi je kristalno jasno.

ovako otprilike zamišljam šok kad iz El Pasa u Teksasu pređeš granicu i nađeš se u Siudad Huarezu, ili u Kaliforniji prelaz iz San Dijega u Tihuanu.

druga stvar koja mi je pala na pamet je knjiga Momira Bulatovića Pravila ćutanja u kojoj opisuje kako su on i još par DPSovskih guzonja početkom 1990-ih za vrijeme rata i sankcija išli u Skadar da sa Albancima ugovaraju šverc nafte preko jezera... elem, tu opisuje kako izgleda put od granice do Skadra.... i zaista nije pretjerao.

Quote:

Interesantno, na parkingu hotela nikšićkih, tivatskih i beogradskih tablica ne fali...

http://img535.imageshack.us/img535/56/skadartablice.jpg
došli da ovjere ponudu žutog i belog.

Last edited by zvonko1234; July 13th, 2012 at 08:14 AM.
zvonko1234 no está en línea   Reply With Quote
Old July 13th, 2012, 11:21 AM   #16
V_E_J_Z_I_K
Kosovo is Serbia

V_E_J_Z_I_K's Avatar

Likes (Received): 669

Veoma zanimljivo, veoma ocekivano i nazalost veoma tuzno.

Nisam nikad bio i po svemu sudeci, niti cu, ali ovako sa slika mi deluje jako neugodno.
Nije to ta vrsta egzotike koja bi meni prijala...

U svakom slucaju korisna reportaza...
.......................\__/............___/
......................................./
.......................................\_

Romulijana i Lepenski Vir,
Dunav u Djerdapu, timočki mir.

Negotinskih vinograda sad,
srca u hajduka slavnih nekad.

Stameni Midžor vetar kosi,
zlato i bakar Pek nanosi.

Tvrdjava drevnih i pecina zov,
smaragdnih gora ptičiji poj.
V_E_J_Z_I_K no está en línea   Reply With Quote
Old July 13th, 2012, 11:27 AM   #17
sergionni
Registered User

sergionni's Avatar

Likes (Received): 292

koja je fora sa tim sto siptari cuce pored puta uvek?

e, da, inace bio si u skadru a nisi isao da posetis nesto sto je nasa tekovna u tom gradu a to je stari grad gore na brdu? bas cudno.
Old July 13th, 2012, 05:33 PM   #18
Podgoricanin
Montenegrin

Podgoricanin's Avatar

Quote:
Da li vi Podgoričani Tuzi smatrate delom Podgorice tj predgrađem iste ili smatrate da su Tuzi zaseban gradić ili mesto?
Evo ti je gaga dijelom odgovorio...sem 7km brisanog prostora između PG i Tuzi, tu su i razlike u vidu demografske i kulturne strukture stanovništva...Tuzi su manjinska "enklava".

Nisu dio grada Podgorice (u smislu naseljenog mjesta), iako su na 10min vožnje (i kraće, kad se izgradi bulevar, koji je u najavi) i iako su potpuno ekonomski oslonjene na Podgoricu...

Quote:
Da li možeš onako kako znaš ukratko uporediti PG sa Skadrom (veličina, standard, izgled...) Ovo zato što ima veoma različitih podataka o veličini Skadra.
Što se tiče veličine Skadra - ja bih rekao da je popis tačan - oko 80k stanovnika u samom gradu. Takav je i neki subjektivni osjećaj... Druga je stvar što okolo ima sela kolko oćeš, pa dižu broj stanovnika šire regije Skadra...

Što se izgleda tiče - teško je porediti, jer gradovi imaju potpuno različitu genezu. Skadar je čitav bio kao PG Stara Varoš, gusto izgrađen i nabijen kao čep...5km s kraja na kraj. Samo par bulevara u X-obliku prosječenih kroz otomanski sprawl za vrijeme Hodže, a to su uglavnom i oni djelovi koje sam slikao. Uprkos komunizmu, tamo nema stambenih blokova kao kod nas, već samo nizovi zgrada uz te glavne bulevare, a odma iza njih je otomanska mahalska matrica. Neka vrsta Potemkinovih sela...kao ova saobraćajnica u PG, ili kao oni monumentalni bulevari u Bukureštu, iza kojih je jad i bijeda, čim se prođe iza zgrade...

Podgorica sa Skadrom nema nikakve sličnosti u tom pogledu, jer je to planski građen grad, pravljen od nule na goloj ledini, i osmišljen da bude širok i komotan... Dvije totalno različite priče. Otomanska PG je bila mala, pa je s lakoćom "iskidana" i uništena za vrijeme SFRJ, te je gotovo neprimijetna...u Skadru je takva većina grada...

Standard...pa vidiš i sam. Daleko najveći jaz u standardu i dalje vuče korijene iz doba komunizma/socijalizma na ovim prostorima, i to se ne može lako ispraviti... Iako oni itekako napreduju, i kulturološka i ekonomska baza (kao i baza urbane kulture življenja i načina razmišljanja) sa koje su krenuli je toliko niska da je nemoguće brzo dostići sve ono dobro što je SFRJ era uspostavila kod nas.

Ne kažem, ima i kod nas dijelova oko kamionske pijace, pijaca generalno, u siromašnijim djelovima grada...koji izgledaju taman kao da su sa ovih sumornijih fotografija Skadra...ali to su ostrva koja polako nestaju. A kod njih bogami to nisu izuzetci, već pravilo...

Quote:
Originally Posted by gagapg View Post
@Podgoričanin, da li su pored puta prodavali svježe meso okačeno na
improvizovanim tezgama? Moji neki rođaci su Bilu u Albaniju po više puta,
i svi su potvrdili istu priču.
Ne samo da je meso okačeno po tezgama, nego ima životinja pored puta koje il su zaklane, il spremne za klanje. Taj ulaz u Skadar iz pravca PG je užas, ali užas živi... Riba se kupuje direktno sa trotoara, iz prašine itd...

delija90
Old July 13th, 2012, 05:54 PM   #19
Podgoricanin
Montenegrin

Podgoricanin's Avatar

Quote:
Originally Posted by zvonko1234 View Post
ovako otprilike zamišljam šok kad iz El Pasa u Teksasu pređeš granicu i nađeš se u Siudad Huarezu, ili u Kaliforniji prelaz iz San Dijega u Tihuanu.
Na našu žalost, šok je ublažen prolaskom kroz Tuzi, koje ne odskaču mnogo od atmosfere koja vlada preko granice... Čitav jugoistočni prsten PG metro zone je dosta tužnog izgleda... Jeste da centar Tuzi dobija obrise finog gradića, ali ulaz/izlaz iz mjesta je prilično šugav...

Quote:
Originally Posted by zvonko1234 View Post
druga stvar koja mi je pala na pamet je knjiga Momira Bulatovića Pravila ćutanja u kojoj opisuje kako su on i još par DPSovskih guzonja početkom 1990-ih za vrijeme rata i sankcija išli u Skadar da sa Albancima ugovaraju šverc nafte preko jezera... elem, tu opisuje kako izgleda put od granice do Skadra.... i zaista nije pretjerao.
Čitao... Ne odgovara stanje baš tom opisu, jer su radili štošta od tad. Tada nije bilo vode, struje, asfalta... On je tada pisao o tom putu kao o vremeplovu u prošlost... šteta da nemam knjigu kod sebe, prenio bih citat...

Quote:
Originally Posted by sergionni View Post
koja je fora sa tim sto siptari cuce pored puta uvek?
Hahaha, provalio si to?! Ranije, kad ide na dnevniku neki prilog iz Prištine, obično je emitovan klip đe stariji čovjek čeka autobus i puši, i čuči baš kao ovaj na slici, sa cijelim stopalom na zemlji.

Quote:
Originally Posted by sergionni View Post
e, da, inace bio si u skadru a nisi isao da posetis nesto sto je nasa tekovna u tom gradu a to je stari grad gore na brdu? bas cudno.
Malo vremena...a domaćini su nas vukli đe oni misle da treba - u tradicionalne restorane i sl... Jebiga...

delija90
Old July 13th, 2012, 07:34 PM   #20
micika
Velocity One

micika's Avatar

Ja ne znam, ali stvarno nista lepo ne vidim u tom gradu sa ovih slika. Cak i ta pesacka zona mi nije nesto. I to ne kazem zato sto je to grad u Albaniji, recimo Drac mi ima jako lepih delova, za razliku od ovog grada.
micika no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules