daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Türkiye > Other Developments > Infrastructure and Mobility

Infrastructure and Mobility Aviation, Public Transport, Railways, Roads, etc.Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools
Old August 9th, 2012, 05:39 PM   #1
Arda_1923
Registered User
 
Join Date: May 2011
Location: Kalkedon
Posts: 7,157
Likes (Received): 64

İZMİR | İZBAN


İZBAN, sometimes referred to as Egeray, is a commuter rail system serving İzmir and its metropolitan area. It is the busiest commuter railway in Turkey, serving about 150,000 passengers daily. İZBAN is a portmanteau of the words "İzmir" and "Banliyö".

Established in 2007 and began operations in 2010, İZBAN was formed to revive commuter rail in İzmir. Currently, İZBAN operates a 80 km (50 mi) long system, with 31 stations, consisting of two lines: the Southern Line and the Northern Line.

İZBAN A.Ş. operates the railway and is owned 50% by the Turkish State Railways and 50% by the İzmir Metropolitan Municipality. İZBAN is a part of the municipality's Egeray project.Future Extension

Cumaovası-Torbalı

Currently, İZBAN plans on extending its line 30 km south of Cumaovası to Torbalı after the line opens to Aliağa. This is planned to upgrade 4 existing stations: Tekeli, Pancar, Tepeköy and Torbalı. Also 3 more overpasses for motorways will be built. On March 6, 2011, the project was approved by the ministry of transport.

Aliağa-Bergama / Torbalı-Selçuk

After the Torbalı extension is finished, İZBAN plans to extend the line 55 km north of Aliağa to Bergama and 32 km south of Torbalı to Selçuk. The goal of this project is to link the ancient cities of Pergamon and Ephesus with İzmir by rail.

Menemen-Manisa

An extension to Manisa is planned and construction is expected to begin towards the end of 2011. This would mean the upgrading of several stations (Emiralem, Ayvacık, Muradiye, Horozköy) and a major upgrade of Manisa, as well as adding a few new stations to serve all villages near the line. Together with this, the existing single track line, would be made double track and electrified with 25 kV AC overhead wire.www.izban.com.tr

en.wikipedia.org/wiki/İZBAN

(Turkish)
Arda_1923 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 9th, 2012, 05:40 PM   #2
Arda_1923
Registered User
 
Join Date: May 2011
Location: Kalkedon
Posts: 7,157
Likes (Received): 64

17 tonluk kiriş, tren raylarının üzerine düştü!Olay, gece saat 02.00 sıralarında, Çiğli ilçesi Egekent semti İZBAN tren istasyonunda meydana geldi. Evka-5 viyadüğünün yapımını üstlenen taşeron firmada çalışanlar, kiriş koyma işlemi sırasında büyük bir tehlike atlattı. Taşeron firma çalışanları, köprüye kirişi koymak için İZBAN'ın tren seferlerinin bittiği saat 01.00'i bekledi. Seferler saat 01.00'de sona erince işçiler çalışmaya başladı. Raylardaki elektrik akımı kesildi, yaklaşık 100 ton kaldırma gücü olan vinçle kiriş koyma işlemi başladı.


Vinç, 30 metre uzunluğundaki yaklaşık 17 tonluk kirişi havaya kaldırdı. Vinçin bomu kiriş tam viyadüğe monte edilmek üzereyken kırıldı. 17 tonluk kiriş ve vincin bomu büyük bir gürültüyle rayların üzerine düştü. İş kazasında ölen ya da yaralanan olmadı. Viyadüğün ayaklarında montaj yapmak için duran Enver Kağan (50) ölümden döndü. Olay yerine çağrılan başka bir vinç enkazları kaldırdı. Kirişin üzerine düştüğü İZBAN'a ait elektrik kabloları koptu, raylarda da hasar meydana geldi. Bu sebeple İZBAN seferlerinin bir süre iptal edildiği öğrenildi.

http://www.emlakkulisi.com/17-tonluk...e-dustu/131591
Arda_1923 no está en línea   Reply With Quote
Old August 9th, 2012, 06:32 PM   #3
him1910
Registered User
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1,177
Likes (Received): 170

bunların yapacağı iş bu kadar olur...
him1910 no está en línea   Reply With Quote
Old September 26th, 2012, 06:31 PM   #4
izmirli_mert
Registered User
 
izmirli_mert's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 1,159
Likes (Received): 168

Hilal Halkapınar gibi olacak, raylı sistem rahatlayacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZBAN-Metro aktarmasında büyük rahatlık sağlayacak Hilal Aktarma İstasyonu ile Kahramanlar-Akıncılar’a yapılacak yeni karayolu alt geçidi için sözleşme imzalayarak yer teslimini yaptı.

Cumhuriyet tarihinin en büyük toplu ulaşım projesi olan İzmir Banliyö Sistemi–İZBAN hattında seferler bir yılı aşkın süredir kesintisiz olarak sürerken, diğer taraftan da hattın yeni gelişen ihtiyaçlara yönelik yapılandırılması devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda Hilal’e aktarma istasyonu, Kahramanlar Akıncılar’a karayolu alt geçidi yapılması için Nisan ayında gerçekleştirdiği ihaleyi sonuçlandırarak sözleşme imzaladı ve yer teslimini gerçekleştirdi. Bu kapsamda yapılacak Hilal Aktarma İstasyonu ile İZBAN ve Metro yolcularına ikinci bir aktarma istasyonu rahatlığı yaşatılacak. Bu sayede yolculuk süresi kısalacak. Hilal Metro İstasyonu’na entegre olacak yeni bir banliyö aktarma istasyonu sayesinde, İZBAN ile Metro’nun Halkapınar Aktarma İstasyonu’nda kesişmesinden dolayı yaşanan yolcu yoğunluğu da büyük ölçüde azalacak.

Hilal Banliyö İstasyonu’nun da Halkapınar gibi aktarma işlevi göreceği yeni düzenleme sonrasında, Üçyol yönünden metro ile gelen yolcular İZBAN’la Menderes yönüne aktarma yapabilmek için Alsancak’a girmek zorunda kalkmayacak. Menderes yönünden gelen yolcular da aynı şekilde Alsancak’a girmeden Hilal Aktarma İstasyonu’nu kullanarak metroya aktarma yaparak Üçyol yönüne gidebilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Hilal’e yapacağı aktarma istasyonu, raylı sistemde önemli rahatlama sağlayacak.

KAYNAK: İZMİR BELEDİYESİ
izmirli_mert no está en línea   Reply With Quote
Old September 27th, 2012, 03:37 PM   #5
Homem
Walking man
 
Homem's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: Paris , France
Posts: 752
Likes (Received): 111

Any news about Torbali extension, should be almost achieved ?
What about the extension Menemen-Manisa ? This booming city with more than 300 000 inhabitants (now almost a satelite/suburb of Izmir) deserves a fast commuter train to the metropolis.
__________________

Marcher debout

"Ali Topu Agop'a at", Hrant Dink.

Rire ensemble de nos différences.


https://www.youtube.com/watch?v=LjwFcSRzO48
Homem no está en línea   Reply With Quote
Old September 27th, 2012, 06:10 PM   #6
Baron Hirsch
Kara Tren Solcusu
 
Baron Hirsch's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Berlin/Istanbul
Posts: 1,331
Likes (Received): 465

Torbali double tracking is proceeding well. Manisa-Menemen electrification and double tracking will happen, but actually this does not make much sense if you look at a map. The 19th century track winds around the very steep Sipylos Mountain in a semi-circle, taking an hour. The road runs across the mountain and takes roughly half an hour. A rail tunnel through Sipylos would not be feasible. When high speed rail reaches Izmir, it will likely use a rail access from further east of Manisa which is under construction.
Baron Hirsch no está en línea   Reply With Quote
Old September 27th, 2012, 07:29 PM   #7
izmirli_mert
Registered User
 
izmirli_mert's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 1,159
Likes (Received): 168

İzban Torbalı'ya Uzanacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Develi, Tekeli ve Pancar istasyonları için yapım ihalesi gerçekleştirdi. İhalenin yasal sürecinin ardından başlayacak olan çalışmalar ile mevcut İzmir Banliyö (İZBAN) Aliağa-Menderes hattı Torbalı'ya kadar uzanacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Develi, Tekeli ve Pancar istasyonları için yapım ihalesi gerçekleştirdi. İhalenin yasal sürecinin ardından başlayacak olan çalışmalar ile mevcut İzmir Banliyö (İZBAN) Aliağa-Menderes hattı Torbalı'ya kadar uzanacak.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, TCDD ortaklığında gerçekleştirilen banliyö sistemine ilişkin protokol gereği yaklaşık 30 kilometrelik ilave hat üzerindeki 5 istasyon ve 7 karayolu üstgeçidi için projelerin tamamlanmasının ardından etap etap yapım ihaleleri gerçekleştirildi.

İhalenin sonuçlandırılıp yer tesliminin yapılmasının ardından, Aliağa-Menderes banliyösünü Torbalı'ya uzatacak 30 kilometrelik ilave hat üzerinde bulunan ve yapımının 16 ayda tamamlanması planlanan Develi, Tekeli, Pancar istasyonlarının 210 metre boyunda, alt bilet hollü, yaya altgeçitli, asansör ve yürüyen merdivenli olarak projelendirildi.

Büyükşehir Belediyesi ve TCDD arasında yapılan İzmir Banliyösü protokolüne göre, istasyon yapımları ve karayolu alt-üstgeçitleri belediye tarafından gerçekleştirilirken, Cumaovası'ndan Torbalı'ya kadar mevcut tek hat demiryolu TCDD tarafından çift hatta çıkarılacak. Hattın koruma duvarlarının yapımı, sinyalizasyon ve elektrifikasyon sistemlerinin Aliağa-Cumaovası hattına uyumlu bir şekilde Torbalı Tepeköy'e kadar uzatılması yine TCDD tarafından gerçekleştirilecek.

Kaynak: http://www.haberciniz.biz/izban-torb...k-1614089h.htm
izmirli_mert no está en línea   Reply With Quote
Old September 27th, 2012, 07:48 PM   #8
izmirli_mert
Registered User
 
izmirli_mert's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 1,159
Likes (Received): 168

İZBAN Resimleri

izmirli_mert no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2012, 06:09 PM   #9
Arda_1923
Registered User
 
Join Date: May 2011
Location: Kalkedon
Posts: 7,157
Likes (Received): 64

İzmir'de banliyö hattında çalışan sendikalı makinist, bakım teknikeri ve istasyon görevlileri toplu sözleşme görüşmelerindeki uyuşmazlık nedeniyle iş bırakma eylemi yaptı. İZBAN ise sefere çıkmayan 13 makinisti, 'yasa dışı eylem' gerekçesiyle telefon mesajıyla işten attı.

İZBAN A.Ş. yönetimi acil olarak kadrolu makinistlerın dışında hizmet ihalesiyle yıllık sözleşmeyle görev yapan, aynı zamanda eğitici de olan TCDD'den emekli deneyimli makinistleri devreye soktu.

İZBAN A.Ş. yönetimi ilk vardiya olan ve sefere çıkmayan ilk 13 makiniste, daha önce THY'de yaşandığı gibi telefon mesajıyla işlerine son verildiğini bildirdi.

Mesajda, "Sabah çalıştarmınız gereken trenleri yasadışı grev eylemine bağlı olarak uyarılarımıza rağmen toplu olarak çalıştırmamaktasınız. İş akdiniz ihbarsız ve tazminatsız olarak fesih edilmiştir" yazıldı.

Eylemci personel basın mensuplarına maaşlarının 950 TL gibi düşük bir ücret olduğunu, taşeron şirkette çalışan emekli TCDD makinistlerinin kendilerinin bir kat fazla 1800 TL aylık ücret aldıklarını söyledi.

Yaptıkları eylem nedeniyle 13 kişinin işten çıkartılması ve geri alınmaması nedeniyle kendilerinin de işe geri dönmeme ve istifa kararı aldıklarını açıklayan eylemciler aileleriyle birlikte Büyükşehir Belediyes önünde eylem kararı aldıklarını bildirdi. Eylemciler, "13 arkadaş geri gelmeyecekse hiçbirimiz yokuz" dedi.

http://www.cnnturk.com/2012/guncel/1...6.0/index.html
Arda_1923 no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2012, 11:39 PM   #10
myararat04
roads & airports
 
myararat04's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Dudullu & Honolulu
Posts: 2,545
Likes (Received): 1951

şu işten atmalar çok ağır.
caydırıcı olacak daha hafif cezalar uygulanabilir
myararat04 no está en línea   Reply With Quote
Old October 17th, 2012, 06:54 PM   #11
izmirli_mert
Registered User
 
izmirli_mert's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 1,159
Likes (Received): 168

Makinistler geri alınmıslar tekrar işe
izmirli_mert no está en línea   Reply With Quote
Old November 14th, 2012, 12:11 PM   #12
Edil Arda
The User
 
Edil Arda's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: KADIKÖY
Posts: 27,266
Likes (Received): 25501

PostAyrıca,İZBAN’ın Hyundai Rotem tarafından yapımına başlayan 40 adet EMU tren setinin iç ve dış tasarımlarının belirlenmesi için düzenlediği “İzmir Trenini Seçiyor” anketinde İzmirliler, tercihlerini Körfez Yunusu’ndan yana kullandı. Yalı Çapkını ve Derin Mavi ile yarışan Körfez Yunusu, ankete katılan 19 bin 720 İzmirlinin 7 bin 180’inin oylarını almayı başardı. Derin Mavi 6 bin 976, Yalı Çapkını ise 5 bin 564 oy aldı.
http://www.izban.com.tr
__________________
"We do not consider our principles as dogmas contained in books that are said to come from heaven. We derive our inspiration, not from heaven, or from an unseen world, but directly from life."

K. Atatürk
Edil Arda no está en línea   Reply With Quote
Old November 14th, 2012, 04:32 PM   #13
izmirli_mert
Registered User
 
izmirli_mert's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 1,159
Likes (Received): 168

Bu trenlerin caflar ve metro trenleri gibi beyaz olmasını isterdim. Şimdi sırıtacaklar..
izmirli_mert no está en línea   Reply With Quote
Old November 14th, 2012, 07:19 PM   #14
Messi
Tinerci Gençlik
 
Messi's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Istanbul
Posts: 10,055
Likes (Received): 2428

hangi hat bu, anliyamadim.
Messi no está en línea   Reply With Quote
Old November 14th, 2012, 07:37 PM   #15
izmirli_mert
Registered User
 
izmirli_mert's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 1,159
Likes (Received): 168

aliaga - menderes banliyö hattının 33 tane treni var mevcut ama yetmiyor. O yüzden ankara ve istanbuldan trenler geldi yine yetmiyor.. O nedenle 40 tane daha tren alacaklar. Bastan az tren alan belediyenin daha yeni geldi aklına trenleri cogaltmak. Bu nedenle yeni tren alımı yapılacak. Trenler 3 sene icinde gelecekmiş. Böylece raylı sistemde 4 - 5 dakikada bir tren seferleri yapılır hale gelecekmis..
izmirli_mert no está en línea   Reply With Quote
Old November 14th, 2012, 09:34 PM   #16
Messi
Tinerci Gençlik
 
Messi's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Istanbul
Posts: 10,055
Likes (Received): 2428

Bu kadar basit bir heabi bile mi yapamiyorlar.
Messi no está en línea   Reply With Quote
Old November 14th, 2012, 10:51 PM   #17
Edil Arda
The User
 
Edil Arda's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: KADIKÖY
Posts: 27,266
Likes (Received): 25501

ya TCDD ya da belediye bu hesabı yapamamış ya da yapmasına rağmen parası olmadığından fazla tren alamamış.

O değil de CAF yakışırdı bu hatta, gene orta kalite Rotem'e gitti.
__________________
"We do not consider our principles as dogmas contained in books that are said to come from heaven. We derive our inspiration, not from heaven, or from an unseen world, but directly from life."

K. Atatürk
Edil Arda no está en línea   Reply With Quote
Old November 15th, 2012, 03:17 PM   #18
izmirli_mert
Registered User
 
izmirli_mert's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 1,159
Likes (Received): 168

Trenleri belediye aldıgına göre hesabı yapamamıslar. Bastan belliydi zaten 80 km lik bir hatta 33 tane tren nasıl idare eder , akıl var mantık var. Günü kurtarma cabası işte :S ,

İzmir belediyesinde b.k gibi para var. Ama belediye calısmıyor , paralar yatıyor sehre yatırım cok az yapıyorlar sorun orada zaten..

Önemli olan caf yada rotem olması değil aslında , önemli olan 33 tane trenin yanına yeni alınacak 40 tane treninde aynı sekilde olmasıdır. Sırıtmaması acısından..
izmirli_mert no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2012, 05:43 PM   #19
gnaysky
Registered User
 
gnaysky's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Havana
Posts: 274
Likes (Received): 14

valla ben caflar beğenilmedi diye düşünüyorum çünkü çoğu caf vagonlarında klimalar arıza yapıyor su damlatıyor elektronik sistemler düzgün çalışmıyordu. Ben rotem lerden daha memnunum.
gnaysky no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2013, 06:15 PM   #20
Edil Arda
The User
 
Edil Arda's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: KADIKÖY
Posts: 27,266
Likes (Received): 25501

İzmir niye bu kadar bisiklet düşmanı anlamadım ben.
__________________
"We do not consider our principles as dogmas contained in books that are said to come from heaven. We derive our inspiration, not from heaven, or from an unseen world, but directly from life."

K. Atatürk
Edil Arda no está en línea   Reply With Quote


Reply

Tags
izmir, mass transportation, rail, transport

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Related topics on SkyscraperCity


All times are GMT +2. The time now is 12:56 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu