daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Closed Thread

Thread Tools
Old August 25th, 2012, 10:49 PM   #1
krystiand
ВАИNЕD

Likes (Received): 9767

[Borne Sulinowo i okolice] Niezwykłe miejsce z wojskową przeszłością

Od 5 do 19 sierpnia przebywałem w miejscowości Borne Sulinowo. Trafiłem tam w ramach praktyk na studiach. Na zwiedzanie tak na prawdę miałem 2 dni, w 2 inne prawie cały czas padało, a od 10 sierpnia przygotowywaliśmy się do IX Międzynarodowego Zlotu Militarnego, więc zbiór nie jest zbyt pokaźny. Wątek będzie rozwijany przy okazji kolejnych wyjazdów na Zloty, a terenu do pokazania jest sporo

-Proszę o nieumieszczanie własnych zdjęć-

Quote:
Originally Posted by bornesulinowo.pl
Borne Sulinowo – jedno z najmłodszych miast w Polsce, nie tylko dlatego że status miasta formalnie otrzymało 15 września 1993 roku, lecz także dlatego, że dopiero w 1992 roku „w cudowny sposób” ukazało się w ogóle na mapach Polski. Jego nagłe objawienie się w spisie miejscowości i atlasach samochodowych nie było jednak efektem błyskawicznego zbudowania całego miasta z jego infrastrukturą, lecz wynikiem odtajnienia tego, co kilkadziesiąt lat już stało i świetnie służyło jego mieszkańcom. Specyficzność historii miasta bierze się w największym skrócie stąd, że jego mieszkańcy zawsze mieli na sobie jakieś mundury i bardziej tu „stacjonowali” niż „mieszkali”.

W latach 1933-1939 rząd III Rzeszy wykupił część terenów i wysiedlił z nich ludność w celu budowy bazy wojskowej i utworzenia poligonu (okolice wsi Linde). W latach 1934-1937 utworzono Wał Pomorski. W 1936 zakończono budowę miasteczka militarnego dla szkoły artylerii Wehrmachtu, którego otwarcia dokonał 18 sierpnia 1938 Adolf Hitler. Ponownie przebywał tu w dniach 5-8 września 1939. W garnizonie Groß Born stacjonowały jednostki dywizji pancernej Heinza Guderiana przed atakiem na Polskę w 1939. Na poligonie ćwiczyły oddziały Afrika Korps dowodzone przez gen. Rommla (drugim poligonem Afrika Korps była Pustynia Błędowska).

We wrześniu 1939 zorganizowano tu obóz jeniecki – początkowo przejściowy (Dulag), a od 9 listopada dla szeregowców (Stalag). Obóz ten funkcjonował do 1 czerwca 1940, po czym został przekształcony na oficerski Oflag II D Gross-Born, położony w pobliżu miejscowości Westwalenhof (dziś Kłomino). Do połowy 1942 przebywali tu jeńcy francuscy, później polscy. W lutym 1941 w obozie było 3731 Francuzów, a w styczniu 1945 5.391 Polaków. Przetrzymywany był m.in. Leon Kruczkowski, a także trafiła tu duża część żołnierzy powstania warszawskiego.

Na początku 1945 żołnierze niemieccy opuścili miejscowość, po czym zajęła je Armia Czerwona, utrzymując jej militarny charakter. Utworzono tu doskonale strzeżoną bazę Północnej Grupy Wojsk. Mimo, iż obszar ten został w 1945 formalnie włączony do Polski, a w ewidencji gruntów figurował pod nazwą "tereny leśne" to faktycznie był on oderwany od struktury terytorialnej kraju.

Nieopodal Bornego Sulinowa na zamkniętym terenie w Brzeźnicy znajdował się jeden z magazynów radzieckiej broni nuklearnej przechowywanej na terenie Polski, przeznaczonej do użycia (według planów operacyjnych) w czasie wojny z Zachodem – również przez Wojsko Polskie. W okolicznych lasach do dziś pozostały schrony po przewoźnych wyrzutniach SS-20.

Do 12 października 1992 wojsko radzieckie (w tym czasie już rosyjskie) ostatecznie opuściło Borne Sulinowo – było to 15 tysięcy żołnierzy kontyngentu 6 Witebsko-Nowogródzkiej Gwardyjskiej Dywizji Zmechanizowanej Armii Rosyjskiej. W kwietniu 1993 miasto zostało przekazane polskim władzom cywilnym. Po oficjalnym otwarciu miejscowości, 30 września[1] został jej nadany przez Radę Ministrów RP status miasta. Tym samym rozpoczął się proces zasiedlania.
Dzisiaj miasto zamieszkuje ok. 4500 mieszkańców, całą gminę 9500 mieszkańców.

Spis treści:
- Borne Sulinowo 2012
- Borne Sulinowo 2013
- Kłomino 2015

Wątki zdjęciowe na skyscrapercity: Nowość: Astana (Kazachstan), Europa, Czarnobyl, Maroko

mikemechanix, grundig liked this post

Last edited by krystiand; February 24th, 2015 at 07:53 PM.
krystiand no está en línea  

Sponsored Links
Old August 25th, 2012, 11:04 PM   #2
krystiand
ВАИNЕD

Zacznijmy od miejsca w którym spędzałem najwięcej czasu. Tankodrom i spichlerze, bardzo charakterystyczne opuszczone budynki, niestety w coraz gorszym stanie. Obecnie można bez przeszkód wejść do jednego budynku, jednak ludzie, ryzykując życie, wchodzą do każdego.

1. Poranne spojrzenie na spichlerze. Mgła jeszcze nie zeszła, słońce świeciło ostro. Jedni zlotowicze szli spać, inni dopiero wstawali, a my pilnowaliśmy aby żaden cywil nie wszedł na teren obozu.

2.

3. Jedyny budynek do którego można wejść

4. Ktoś miał ciekawy pomysł

5. Tory donikąd, w lesie można znaleźć stare drewniane podkłady

Wątki zdjęciowe na skyscrapercity: Nowość: Astana (Kazachstan), Europa, Czarnobyl, Maroko

slawek3220, mikemechanix liked this post
Old August 25th, 2012, 11:27 PM   #3
krystiand
ВАИNЕD

6. Wchodzimy do środka

7.

8.

9.

10. W podłodze są dziury (ok. 15x15cm) , można sobie nogę skręcić, więc lepiej patrzeć pod nogi

mikemechanix liked this post
Old August 25th, 2012, 11:42 PM   #4
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

Likes (Received): 1810

Zapowiada się bardzo ciekawy wątek
Lumina no está en línea  
Old August 26th, 2012, 12:12 AM   #5
krystiand
ВАИNЕD

Mam nadzieję, że będzie ciekawy. Lubię ruch, dlatego duże miasto jest dla mnie idealnym miejscem, ale Borne ma coś w sobie, że mimo senności od razu do siebie przyciąga. Może to przez mieszanie się odremontowanych budynków z ruinami? Może przez to, że Borne jest bardzo zadbanym miasteczkiem? Sam nie wiem.

Jedziemy dalej
11. Wyglądało to na szyb windowy, ale... nigdzie nie znalazłem choćby śladu po klatce schodowej, więc może tam nie było windy tylko schody?

12. Natura robi swoje

13. Wszędzie są ślady po dawnych mieszkańcach

14. Wychodzimy z budynku

15. Czasami mogą występować problemy z odpowiednim wyostrzeniem. Przeszedłem z cyfrówki na lustrzankę, jeszcze brak doświadczenia w ostrzeniu, bo cyfrówka mi sama ostrzyła

Old August 26th, 2012, 12:40 AM   #6
krystiand
ВАИNЕD

Ostatnia dzisiaj wrzuta
16.

17. Po prawej tankodrom, po lewej tereny ogólnodostępne w czasie zlotu, w czasie zlotu nie można tędy jeździć samochodami. Cały murek to idealne miejsce do obserwowania jeżdżących pojazdów

18. PTS (popularna Amfibia) nie ma problemu z przejechaniem przez to. Podobno na jednym z poprzednich zlotów był taki przypadek, całe szczęście, że akurat ludzi nie było w pobliżu.

19.

20.

Old August 26th, 2012, 10:18 AM   #7
Zegarkowy
user

Zegarkowy's Avatar

Likes (Received): 30518

Wątek idzie do obserwacji. Liczę na dużą ilość zdjęć, szczególnie budynków, dziur, zakamarków...
Zegarkowy no está en línea  
Old August 26th, 2012, 09:34 PM   #8
krystiand
ВАИNЕD

Ciężko będzie Ciebie zaspokoić

21. Widoczna po prawej górka była usypywana chyba z 5 razy, pod koniec zlotu była 3x niższa niż po usypaniu. Po usypaniu UAZ-y miały problem z podjechaniem, pod koniec zlotu bez problemu wjeżdżały

22. Biały domek, w czasie zlotu sporo ludzi tam przesiaduje (w nocy, bo w dzień jest zakaz wstępu). Ostatni budynek na tankodromie. Kiedyś było ich więcej, ale kilka lat w trakcie przygotowań do zlotu wszystko się zawaliło, koparka poszła na złom.

23.

24.

25. To chyba jakieś bunkry jednoosobowe, jeśli tak to jedyne jakie widziałem. Koło Bornego Sulinowa jest Wał Pomorski, oraz trasa rowerowa "bunkry", poszliśmy nocą tą trasą i żadnego bunkru nie znaleźliśmy

Last edited by krystiand; August 30th, 2012 at 10:39 PM.
Old August 26th, 2012, 09:43 PM   #9
Zegarkowy
user

Zegarkowy's Avatar

Likes (Received): 30518

Quote:
Originally Posted by krystiand View Post
Ciężko będzie Ciebie zaspokoić
Dasz radę
Twoje Krąpiewo już dawno jednym tchem przeczytałem i nadal tam wracam, więc i tu pewnie będzie podobnie. Czekam z niecierpliwością na resztę (bunkry, tunele itp również mile widziane).
Zegarkowy no está en línea  
Old August 26th, 2012, 10:07 PM   #10
krystiand
ВАИNЕD

Twoje wątki są świetne, więc dorównać to nie mam nawet szans
Do Krąpiewa miałem wrócić w tym roku, czytałem, że odkryli nowe pomieszczenia, ale z tego co widzę od czerwca trwają prace modernizacyjne, więc nie wyszło. W przyszłym roku muszę tam wrócić

Old August 26th, 2012, 11:17 PM   #11
krystiand
ВАИNЕD

26. Wieża obserwacyjna, z boku wyglądała na niestabilną, ale jedna osoba siedziała w środku przy okazji wieszania flag i dokładania gałęzi.

27. Pierwszy budynek przeszedł jakiś remont, przez 10 dni żadnego ruchu tam nie zaobserwowałem, podobno można go kupić.

28. Najwyższy budynek, chyba w najgorszym stanie. Widziałem jak ludzi chodzili po spróchniałych krokwiach/łatach od strony tankodromu (w jakim stanie jest dach widać na poprzednich zdjęciach)

29.

30.

Last edited by krystiand; August 27th, 2012 at 12:40 AM. Reason: problem z imageshackiem
Old August 27th, 2012, 12:37 AM   #12
krystiand
ВАИNЕD

31.

32.

33.

34. Skarb Stalina

35.

Na razie to tyle z tankodromu, wrócimy tutaj jeszcze na zlot. W kolejnych wrzutkach przemieścimy się na jezioro Pile, będzie trochę widoków z łodzi

Old August 27th, 2012, 02:04 PM   #13
krystiand
ВАИNЕD

36. Stadion na którym swoje mecze rozgrywa Pionier 95 Borne Sulinowo (klasa okregowa). Tak równą nawierzchnię widziałem tylko na PGE Arenie zaraz po ułożeniu tej trawy. Na tym stadionie mieszkałem przez 2 tygodnie, ale zdjęcie musiałem zrobić 2 minuty przed wyjazdem do domu.

37. Koszt inwestycji to 400 000 złotych. Przeprowadzono ją 5/6 lat temu. Postawiono ten budynek, zrobiono murawę i dostawiono niewielkie trybuny. Płyta stadionu ma automatyczne nawadnianie, jak jest za sucho to w nocy wysuwają się dysze i podlewają.

38. 100 metrów od stadionu znajduje się "Centralny poligon wodno-nurkowy MSWiA", nurkowie zjeżdżają się z różnych części kraju. Pozwolono nam zrobić kilka zdjęć z bliska.

39. Dwusilnikowy katamaran Straży Pożarnej

40.

slawek3220 liked this post

Last edited by krystiand; August 27th, 2012 at 04:05 PM.
Old August 27th, 2012, 10:15 PM   #14
krystiand
ВАИNЕD

41.

42.

43.

44.

slawek3220, mikemechanix, dandanka liked this post
Old August 27th, 2012, 11:05 PM   #15
krystiand
ВАИNЕD

Coś słabo z frekwencją w wątku, więc trzeba ograniczyć trochę ilość zdjęć na post. Strona już się robi przydługa.

Zacznijmy od mapki, żeby lepiej mi się opisywało niektóre zdjęcia. Stadion znajduje się pomiędzy ulicami Sportowa, a Turystyczna

45.

46. Widoczne budynki to wieś Dąbrowica. Na północ od wyspy w dziwnym kształcie. O wyspie w następnych wrzutkach.

47. Dalej Dąbrowica

Old August 27th, 2012, 11:14 PM   #16
krystiand
ВАИNЕD

48.

Wyspa o dziwnym kształcie. Od osoby, która prowadziła łódź dowiedziałem się, że to podobno Niemcy próbowali wysadzić wyspę. Znalazłem inne wersje:
Quote:
Originally Posted by archiwum.bornesulinowo.pl
Jeśli porównać mapy topograficzne z lat 30-tych ze współczesnymi, to wyraźnie widać dużą różnicę kształtu wyspy na jeziorze Pile. Wyspa leżąca u południowego brzegu jeziora, w pobliżu miasta, nosząca przed II wojną nazwę Rodberg, jest obecnie zdecydowanie mniejsza. Brakująca, całkiem pokaźna część wyspy jest obecnie na dnie jeziora, na głębokości ok. 18 m. W związku z tym, że najprawdopodobniej (podobnie jak dzisiaj) całą wyspę porastał gęsty las, mamy w jeziorze Pile podwodną wersję lasu sosnowego.
Narosłe wokół tego faktu legendy mówiły między innymi o tym że na wyspie była baza niemiecka baza miniaturowych łodzi podwodnych - wysadzona pod koniec II wojny, oraz że aktualny kształt wyspy to efekt potężnej eksplozji przeprowadzonej przez Rosjan. Po wojnie mieli zebrać wszelkie niewypały i niewybuchy aby zdetonować je na wyspie.
Prawda, być może jest bardziej prozaiczna. Badania przeprowadzone przez nurków z pisma "Odkrywca" wykazały, że "podwodny las" to efekt naturalnych procesów geologicznych. Zapadła się grota wapienna istniejąca pod powierzchnią wyspy.
Czy to ostatnia hipoteza ? Trudno o jednoznaczną odpowiedź.
Mapa z 1936:

I współczesna:

49. Fragment wyspy

50. Sonar podobno pokazuje las, ale ja tam nic nie widzę

Old August 28th, 2012, 01:07 PM   #17
krystiand
ВАИNЕD

51.

52.

53. Baja PSP. Na powierzchni platforma, przy dnie kolejna platforma, nurkowie mają co robić. Ta konstrukcja na mapie to biała kropka pomiędzy wyspą o półwyspem, oddalona o około 500 metrów od brzegu. Dno w tym miejscu jest na głębokości 46 metrów, czyli nachylenie terenu to jakieś 9,2%!

mikemechanix liked this post
Old August 28th, 2012, 09:29 PM   #18
krystiand
ВАИNЕD

54.

55. Na początku myślałem, że to jakaś konstrukcja, żeby ptaki mogły sobie siedzieć. Tyle ich tam lata i siedzi

Za dużo jeziora? Nikt się nie odzywa to chyba nikomu nie przeszkadza?

Old August 28th, 2012, 10:22 PM   #19
Kisciu
Registered User

Kisciu's Avatar

Likes (Received): 11408

Byłem tam miesiąc temu. A do platformy na jeziorze podpłynąłem kajakiem Samo miasto ciekawe, bo po prostu inne. Fajne jest prywatne muzeum przy Orła Białego. Właściciele to pasjonaci i barwnie potrafią opowiedzieć historię miasta.Do Kłomina z kolei przejechałem się przez Wrzosowiska Kłomińskie i szczerze mówiąc nikomu nie polecam tej drogi. Punkt widokowy na wrzosowiskach zdecydowanie nie jest wart rozbijania sie przez wiele kilometrów po tej tragicznej drodze. Lepiej przez Nadarzyce. Samo Kłomino bardzo klimatyczne, Innym takim miejscem są silosy atomowe, połozone na Południowy Wschód od Nadarzyc. Polecam
Kisciu no está en línea  
Old August 28th, 2012, 10:31 PM   #20
krystiand
ВАИNЕD

Dużo jeszcze budynków w Kłominie zostało? Droga przez Wrzosowiska jest straszna, znajomi postanowili sobie skrócić drogę, mieli być 0,5h przed czasem, a dojechali 1,5h spóźnieni. Rowerem ich podobno ludzie wyprzedzali (jechali mocno obładowanym samochodem)

Silosy atomowe to mój numer 2 na liście do zobaczenia w przyszłym roku (1 to Kłomino). O silosach dowiedziałem się dopiero pod koniec zlotu, kiedy już na nic czasu nie było.

Prywatne muzeum na Orła Białego to te, które oferuje przejażdżki po tankodromie?

Closed Thread

Tags
borne sulinowo, kłomino, zachodniopomorskie

Thread Tools

Posting Rules