search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Република Српска > Запад > Бања Лука

Бања Лука Banja Luka

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 27th, 2017, 12:58 AM   #1
PCmag
Registered User

Likes (Received): 0

BANJALUKA: Selo vs Grad-Stan vs kuca/vikendica

Zdravo forumasi, novi sam na forumu pa se izvinjavam ako je malo offtopic, pa nek me neko preusmjeri..

Posto je kupovina i prodaja nekretnine vecini smrtnika obicno najveca investicija u zivotu i koju mnogi obave samo jednom(a neki na zalost ili na srecu, zavisi kako gledamo) ni jednom, pretpostavljam da cete se sloziti da je vrlo vazno da se dobro mucne glavom i da se razmisli.
Elem, namjeravam da kupim neku nekretninu posto imam neku ustedjevinu I imam mogucvost da dignem kredit a trenutna stambena situacija mi ne odgovara iz vise razloga(lokacija, mali prostor i sl).Takodje imam kucu u okolini Prnjavora koju prodajem.
Takodje postoji nekoliko scenarija-za pocetak bih zivio sa starcima a kad se ozenim onda moram da se odvojim od njih, logicno.
Posto zivim sa roditeljima(iz finansijskih razloga naravno) i nisam ozenjen i uzevsi u obzir gore navedeno, sta bi bila najbolja opcija po vama?

1. Da kupim neki veci stan u gradu BL i (ako prodam ovu kucu u okolini Prnjavora) neku vikendicu u okolini BL(npr u Slatini)?

2. Ili da kupimo kucu ( za ustedjevinu /kredit koju vec imam i kad i ako prodam kucu) da sa tim sredstvima zajedno kupimo ili napravimo kucu negdje na periferiji grada(npr. Paprikovac, Petricevac, Starcevica I sl)?
Napominjem da su moji stariji, imaju zdravstvenih problema i da im je pozeljna blizina nekih stvari(apoteka, doktora, pijaca, setalista, prodavnice, hipermarket I sl.) ali opet s druge strane ne vole gradske vrevu i guzvu, zbijenost..Tako da je malo komplikovano, zato sam i napisao ovaj post..

Dakle, sta bi po vama tj. sta bi vi na mom mjestu kad biste mogli da birate:

1.Veca kuca na periferiji grada pa ja (sa svojom porodicom kad je oformim) da zivim recimo na spratu kuce a oni u prizemlju(ili obrnuto) ili je bolja opcija:
2. stan malo veci u gradu i (manja) kuca/vikendica u okolini BL(na selu) pa kad oformim svoju porodicu ja mogu u stan a moji na selo ili obrnuto?

Takodje treba u formulu uvrstiti kao promjenljivu varijablu i moj eventualni odlazak vani u inostranstvo tj na Zapad(npr CH, DE, AUT i sl.) u nekoj doglednoj buducnosti zbog deficitarnosti mog zanimanja u tim zemljama.

P.S. mozda ce nekima od vas ovo zvucati malo patrijarhalno, smijesno i zaostalo pa ce reci da stavim roditelje u staracki dom i rjesen problem ali sam jako vezan za roditelje i osjecam veliku odgovornost prema njima a posto su stariji i imaju zdravstvrnih problema potrebna im je manja pomoc i podrska a kako budu stariji to ce biti sve izrazenije. Nisu nepokretni hvala Bogu , daleko od tog ali su u godinama i mnoge stvari ne bi mogli bez mene ili bi im bilo daleko teze. Tako da staracki dom otpada i ne dolazi u obzir, ni pod razno!
Hvala unaprijed.
PCmag no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old January 27th, 2017, 02:30 PM   #2
geronimo_rs
Registered User

geronimo_rs's Avatar

Pitaj starce šta oni hoće pa tako i uradi.

Ako kažu da ti odlučiš, ne tjeraj ih na selo jer ćeš se stalno morati vozati do njih, nego ih smjesti tu negdje da su ti blizu.
Old March 9th, 2017, 03:17 AM   #3
PCmag
Registered User

Ipak sam odlucio da pravim ili kupim neku manju kucu) na perifieriji BL. Digao bih kredit i nesto imam ustedjeno pa bih to ulozio u neku kucu cca 100 m2 placu oko recimo 500m2. Recimo da mi je budzet okvirno nekih 150 000 km( za sve ukupno i za plac, i za prikljucke i za gradj dozvolu i gradj radove) recimo neka visoka prizemnica sa dubokim ili visokim potkrovljem..

Mozete li mi preporuciti dio grada ili periferiju gdje bi bili najprikladniji uslovi za zivot i pravljenje ili kupovinu kuce?

Kriterijumi su sljedeci:

- da nije dalje od centra tj Boske od 10 km max(idealno bi bilo do 5-6 km ali tu je teze i skuplje to mi je jasno)

-da je dobra povezanost sa gradom sa gradskim prevozom (blizina autobuskog stajalista jako bitna zbog mojih koji nemaju kola a ni ja ih nemam trenutno)

-da nije plavljeno! I da ne postoji mogucnost plavljenja (osim u slucaju Potopa Biblijskih razmjera!)

- ako mi neko moze reci(posto nisam iz BL) dokle je plavljeno u BL tj koja naselja su plavljena i dokle je dosla voda 2014 kad je bio Potop?

-pozeljno blizina zdravstevinih ustanova(ambulanta, apoteka) skola, prodavnica i jos neki sadrzaji..

- da je na relativno ravnom podrucju(moze i negdje na brdu ali da je tu teren ravan gdje je plac tj kuca!)

- i da je generalno koliko-toliko pogodno za neki relativno miran porodicni zivot..
Old March 9th, 2017, 09:11 AM   #4
tooljan
Registered User

tooljan's Avatar

Likes (Received): 844

Тражи локацију у Дракулићу. Није баш равно, али није ни много укосо. Све остало имаш тамо.
Old March 9th, 2017, 10:09 AM   #5
byM4k5
Maks

Likes (Received): 1108

Quote:
Originally Posted by PCmag View Post
- ako mi neko moze reci(posto nisam iz BL) dokle je plavljeno u BL tj koja naselja su plavljena i dokle je dosla voda 2014 kad je bio Potop?
Te godine voda je bila otprilike po 1 km od Vrbasa sa obje strane sa izuzetkom tačaka koja su viša (Trapisti...). Tu mislim na područja nizvodno od Incelovog mosta (kod kampusa). Za područja uzvodno ne znam.

Quote:
Kriterijumi su sljedeci:
Meni zadnja informacija je da je moguće kupiti plac te veličine za ~15 hiljada BAM u naseljima poput Priječana i Motika. Naselja poput Kuljana, Zalužana, Derviša i bliže su već skuplja i teže je naći da neko nešto prodaje. Najbolje je da listaš oglase i tražiš. Kada nešto naleti, mapu u ruke i gledaj da li zadovoljava kriterijume.

Generalno pravilo tih prigradskih naselja je da što imaju više kuća, veća je mogućnost da imaju lokalnu ambulantu, češće autobuske linije, više prodavnica radi nabavke, te provedenu infrastrukturu poput vode i kanalizacije.
Old March 9th, 2017, 11:42 PM   #6
PCmag
Registered User

Quote:
Originally Posted by tooljan View Post

Тражи локацију у Дракулићу. Није баш равно, али није ни много укосо. Све остало имаш тамо.
Znaci u Draklulicu ima i prodavnica i ambulanta, skola autobusko stajaliste, apoteka isl?

Koliko cesto saobraca gradska linija sa Drakulica za centar?

Da li Drakulic pocinje tamo gdje je VOcar preomet dolej kod trannzita pa se onda ide gore?
Old March 9th, 2017, 11:47 PM   #7
PCmag
Registered User

Quote:
Originally Posted by byM4k5 View Post
Te godine voda je bila otprilike po 1 km od Vrbasa sa obje strane sa izuzetkom tačaka koja su viša (Trapisti...). Tu mislim na područja nizvodno od Incelovog mosta (kod kampusa). Za područja uzvodno ne znam.

Meni zadnja informacija je da je moguće kupiti plac te veličine za ~15 hiljada BAM u naseljima poput Priječana i Motika. Naselja poput Kuljana, Zalužana, Derviša i bliže su već skuplja i teže je naći da neko nešto prodaje. Najbolje je da listaš oglase i tražiš. Kada nešto naleti, mapu u ruke i gledaj da li zadovoljava kriterijume.

Generalno pravilo tih prigradskih naselja je da što imaju više kuća, veća je mogućnost da imaju lokalnu ambulantu, češće autobuske linije, više prodavnica radi nabavke, te provedenu infrastrukturu poput vode i kanalizacije.

E hvala puno drugari, super ste , ovo su vec neke konkretne sugestije..

Ova sva naselja mi se svidjaju sto ste naveli i o njima sam razmisljao, ali nesto mi se cini da su Prijecani, Kulajni, Zaluzani, Dervisi malo preblizu Vrbasa; a cini mi se da sam cuo da jeu njima i bila poplava 2014? ili barem u nekima od njih?
Old March 10th, 2017, 07:47 AM   #8
tooljan
Registered User

tooljan's Avatar

Quote:
Znaci u Draklulicu ima i prodavnica i ambulanta, skola autobusko stajaliste, apoteka isl?

Da li Drakulic pocinje tamo gdje je VOcar preomet dolej kod trannzita pa se onda ide gore?
То је Шарговац. Ово ти је кад скренеш код Мобила ка Раковачким барама и онда у брдо

Ово за аутобус ипак мораш питати неког ко живи горе. То су већ детаљи.
Old March 10th, 2017, 09:23 AM   #9
byM4k5
Maks

Quote:
Zavisi od dijela Drakulića. Za dijelove bliže gradu, svaki pola sata radnim danima, a vikendom svaki sat.

Linije 39 i 39a:

http://www2.banjaluka.rs.ba/static/u...kih_linija.pdf
http://www.banjaluka.rs.ba/front/article/9756/

Quote:
Ova sva naselja mi se svidjaju sto ste naveli i o njima sam razmisljao, ali nesto mi se cini da su Prijecani, Kulajni, Zaluzani, Dervisi malo preblizu Vrbasa; a cini mi se da sam cuo da jeu njima i bila poplava 2014? ili barem u nekima od njih?
Priječani, Zalužani i Derviši jesu, ali samo dijelovi koji nisu "u brdu". Dio Zalužana zapadno od R480 je nešto viši, kao i Priječani istočno od neimenovanog puta istočno od Vrbasa.

https:[email protected]..!5m1!1e4?hl=en

Kuljani nisu bili afektovani poplavama, mada oni imaju svoj potok koji nerijetko plavi. No, on teče uz prugu, gdje ne bi ni mogao dobiti građevinsku dozvolu. Ostatak naselja je na višem.
Old March 10th, 2017, 09:29 AM   #10
byM4k5
Maks

Što se tiče mape, OSM je poprilično detaljan, gdje možeš vidjeti više detelja kao što su autobuske stanice i ambulante. Napominjem da nije sve unešeno (npr. nema ambulante u Budžaku), ali može koristiti na prvu.

http://www.openstreetmap.org/#map=12/44.8000/17.2060
Old March 10th, 2017, 09:55 AM   #11
byM4k5
Maks

Na temu poplava od 2:04 do 2:46 su ti južni dio Zalužana i Derviši, te Priječani (gore). Ovo je dovoljan orijentir gdje ne treba da kupiš plac.

https://app.box.com/s/772c2jx2ah948sj87ylztuoyq0wvkr6u
Old March 11th, 2017, 01:24 AM   #12
PCmag
Registered User

Quote:
Originally Posted by tooljan View Post
То је Шарговац. Ово ти је кад скренеш код Мобила ка Раковачким барама и онда у брдо

Ово за аутобус ипак мораш питати неког ко живи горе. То су већ детаљи.
Posto su Sargovac i Drakulic, Paprikovac, Petricevac, Starcevica pa donekle i Laus u brdu ili pri brdu, pretpostavljam da su ta naselja najbezbjednija sto se ti ce poplave? jel ima sta plaviti u tim naseljima?

I da li u tim brdskim naseljima(ako nema opasnosti od poplave) mogu ocekivati neke druge elemntarne nepogode tipa bujice, klizista?
Dobro zeljmotres je karakteristican za BL gdje god se nalazis...
Old March 11th, 2017, 09:20 AM   #13
byM4k5
Maks

Imaš par potoka, ali ja nešto nisam čuo da oni plave, jer imaju male slivove.

Ispod Petrićevca ti je nekada bio rudnik, kao i (mislim) ispod dijelova Lauša.
Old March 11th, 2017, 09:08 PM   #14
Aleksandar BL
Registered User

Likes (Received): 79

Pa malo izdigni temelj. Ja sam ti odrastao 10 metara od Crkvene i sve kuće su pravljene 50-ih i 60-ih godina i imale temelj izdignut 0.5 do 1m obložen kamenom (tipična gradnja tog perioda). Moja 1m.
Aleksandar BL no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2017, 10:02 PM   #15
PCmag
Registered User

Quote:
Originally Posted by byM4k5 View Post
Imaš par potoka, ali ja nešto nisam čuo da oni plave, jer imaju male slivove.

Ispod Petrićevca ti je nekada bio rudnik, kao i (mislim) ispod dijelova Lauša.
Jel to gdje su Rakovacek bare, jel tu bio rudnik?

I kakve to implikacije moze imati sto je tu bio rudnik? Klizista? zemljotres? propadanje zemlje? crne rupe.. ?
Old March 12th, 2017, 10:39 AM   #16
byM4k5
Maks

Kakve posljedice može imati, zaista ne znam, mogu samo nagađati. Meni nije poznato ni koliko je veliki rudnik ispod bio ni u kakvom je trenutno stanju.

Evo ti mapa, približno za orijentaciju:

Narandžasto - Petrićevac
Plavo - Rakovačke bare
Zeleno - Lokacija ulaska u nekadašnji rudnik, tu je skoro izgrađen Centrum

Old March 12th, 2017, 10:52 AM   #17
tooljan
Registered User

tooljan's Avatar

Quote:
I kakve to implikacije moze imati sto je tu bio rudnik? Klizista? zemljotres? propadanje zemlje? crne rupe.. ?
Куће на Петрићевцу, са ове стране ка Росуљама, тону. Не знам каква је ситуација са друге стране Његошеве улице.
Old March 14th, 2017, 11:36 PM   #18
PCmag
Registered User

Da li zante jesu li Ada i Vrbanja bile afektovane poplavama
Nasao sam jednu zanimljivu kucu na podrucju naselja Ada, i vlasnik kaze da tu nije moglo plaviti jer iako je Brbas relativno blizu(oko 1 km ) i iako je realtivno ravnica postoji konstantna blaga uzbrdica koja ne dozovljava plavljenje?! Tako da jel zante jel lpavilo tu, konkretno u pitanju je adresa peti prigradski put?

Takodje mi je zanimljiv i Kocicev vijenac, dali je tamo plavilo posto je Vrbas isto cini mi se blizu?
Old March 15th, 2017, 08:16 AM   #19
byM4k5
Maks

Quote:
Tako da jel zante jel lpavilo tu, konkretno u pitanju je adresa peti prigradski put?
Ta ulica je već u brdu. Ako se ne vrati Panonsko more, mislim da neće ovdje plaviti.

Reply

Thread Tools

Posting Rules