daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Forume Shtesė > Albanologjia

Albanologjia Albanian History, Culture, Folklore, Arts and Language.

Reply
 
Thread Tools
Old October 31st, 2012, 06:18 PM   #1
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,381

Fjalor Shqip-Shqip | ėĖ, ēĒ, q≠ē, gj≠xh.. etj

Marr shkas nė hapjen e kėsaj teme nxitur nga diskutimet e bėra tek tema Gjuha Shqipe nė lidhje me shqiptimin dhe drejtshkrimin e duhur tė fjalėve nė fjalorin tonė tė pėrditshėm.

Kjo temė mund tė shėrbejė si njė pėrmbledhje e atyre fjalėve qė janė huazuar nga italishtja apo gjuhė tė tjera dhe qė pėrdoren rregullisht nė vend tė fjalėve tė bukura shqipe qė ne i kemi. Anėtarėt mund tė vendosin kėtu fjalė tė pėrditshme qė hasim nė shtypin e ditės apo nga shoqėria duke dhėnė variantin e saktė nė shqip.

Shkrimin hapės tė kėsaj teme do e pėrditėsoj me tė dhėnat qė do vijojnė...

azhornim/rifreskim ripėrtėritje, pėrditėsim
sfond prapavijė
spiker/ja folės/ja
ordiner/e i/e pacipė
klasifikim renditje
kritikė qortim
media shtypi
lokacion vendndodhje, vendbanim
postim shkrim
orientim drejtim, pėrqendrim
trajnim pėrgatitje, stėrvitje
landfill vendgrumbullim
statistika tė dhėna
normale e zakonshme
korrektesė pėrpikmėri
analizė shqyrtim
korsi krah rruge, anėsore
arredim ftillim
energji elektrike rrymė
periferi rrethinė
limit kufizim
personale vetjake
diskutim bisedė, bashkėbisedim
balancė barazpeshė
finalizim pėrfundim
gradaēelė rrokaqiell
definitivisht patjetėr
banale e pėshtirė
konstruksion ndėrtim
kompani ndėrmarrje
postera parrulla, fletėrrufe
karikim mbushje, ngarkesė
dakordim mirėkuptim
funksionon punon
fantastike e shkėlqyer
menaxhim mirėmbajtje
abuzim keqpėrdorim
depilim pastrim vetjak

Last edited by 7t; November 1st, 2012 at 07:43 PM.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old October 31st, 2012, 07:49 PM   #2
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,381

Po e patė tė udhės, mund ta kyēni kėtė temė nė mėnyrė qė tė jetė gjithmonė nė kreun e faqes
7t no está en línea   Reply With Quote
Old October 31st, 2012, 07:56 PM   #3
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,381

Fjalė tė tjera:

klasifikim renditje
kritikė qortim
media shtypi
lokacion vendndodhje, vendbanim
postim shkrim
orientim drejtim, pėrqendrim
trajnim pėrgatitje, stėrvitje
landfill vendgrumbullim
statistika tė dhėna
normale e zakonshme
korrektesė pėrpikmėri
analizė shqyrtim
korsi krah rruge, anėsore
arredim ftillim
energji elektrike rrymė
7t no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2012, 03:06 AM   #4
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19976

najs xhab, pervec: http://en.wiktionary.org/wiki/zakon
Huti no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2012, 12:46 PM   #5
Pelasgian
BANNED
 
Join Date: Apr 2011
Location: Ferizaj
Posts: 1,129
Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by Huti View Post
jan shume fjale qe i kan marr sllavet nga shqipja po ne ket rast kjo fjale e paska nje kuptim tjeter
Pelasgian no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2012, 04:42 PM   #6
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

Media dhe Shtyp jane fjale te ndryshme.
__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2012, 05:03 PM   #7
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,381

Ku qendron ndryshimi?
7t no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2012, 05:12 PM   #8
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,381

vazhdon..

periferi rrethinė
limit kufizim
personale vetjake
diskutim bisedė, bashkėbisedim
balancė barazpeshė
finalizim pėrfundim
gradaēelė rrokaqiell
definitivisht patjetėr
banale e pėshtirė
konstruksion ndėrtim
kompani ndėrmarrje
postera parrulla, fletėrrufe
karikim mbushje
dakordim mirėkuptim
funksionon punon
fantastike e shkėlqyer
menaxhim mirėmbajtje
abuzim keqpėrdorim
depilim pastrim vetjak
7t no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2012, 06:12 PM   #9
kastelli
Registered User
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 86

Theme shumė me vend dhe nė kohėn e duhur. ✘karikim ✔mbushje Edhe karikim, nga shqipjangarkesė ėshtė.
kastelli no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2012, 07:43 PM   #10
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,381

E shtova edhe fjalen ngarkesė
7t no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2012, 07:43 PM   #11
Pelasgian
BANNED
 
Join Date: Apr 2011
Location: Ferizaj
Posts: 1,129
Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by 7t View Post
Ku qendron ndryshimi?
shtyp dmth. print si ne printmedium informacion i shtypur
ndersa ne media perfshihen telivizioni radio dhe interneti
Pelasgian no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2012, 08:00 PM   #12
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,381

Ne Shqiperi perdoren shprehje nga vete "media" atje si: shtypi elektronik, shtypi i shkruar, shtypi radiofonik, shtypi televiziv.. etj
7t no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2012, 08:52 PM   #13
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

Shtypi eshte Press, ndersa Media...Media,ose ndoshta une nuk e di fjalen qe i korespondon.
__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2012, 09:04 PM   #14
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Press - Shtypi

Media - Mjetet e informimit, ose, hala ma shqip mjetet e njoftimit

Fundi / fundit, s'osht e domosdoshme me e perkthy nje fjale te huaj me nje fjale shqip. Kanihere duhet me e perkthy nje fjale te huaj me dy fjale shqip, dhe anasjelltas.


PS. Ja ke bo qefin Kontirit me kete teme, perfundimisht!
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2012, 10:19 PM   #15
Lum Lumi
BANNED
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2,947
Likes (Received): 1531

Media (shumesi i medium), eshte fjale latine.
Lum Lumi no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2012, 11:36 PM   #16
kastelli
Registered User
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 86

MEDIE (na bėnė me dije pėr njė ndodhi a ngjarje) Latinisht apo shqip?!
kastelli no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2012, 11:38 PM   #17
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Quote:
Originally Posted by kastelli View Post
MEDIE (na bėnė me dije pėr njė ndodhi a ngjarje) Latinisht apo shqip?!
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2012, 11:56 PM   #18
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904


Rastesia eshte mbret i botes,por lidhje nuk ka.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2012, 01:25 PM   #19
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Pampuri - treni

Perdoret pak e osht perdore shume.. Etimologjine kesaj fjale nuk ia di. Ne FGJSSH s'osht klo fjale e perfshime hiq,

Shembull i perdorimit:

__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2012, 02:18 PM   #20
k0ntir
kontir
 
k0ntir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,470
Likes (Received): 33

Quote:
PS. Ja ke bo qefin Kontirit me kete teme, perfundimisht!
Nuk eshte se e ben per mua por po ben ate qe duhet te benin keta anemiken e letrave shqipe qe merren gjithe diten me politike....
__________________
www.shqiperiaetnike.com
k0ntir no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 11:06 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium