daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Zagranica

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 17th, 2013, 07:16 PM   #1
bartek76
GUKPPiW

bartek76's Avatar

Likes (Received): 13765

Iberiada, Hiszpania oraz Portugalia

Zapraszam na fotorelację z zeszłorocznej wyprawy dookoła Hiszpanii i fragmentu Portugalii.
Na początek północ Hiszpanii, nie widziałem na FPW zbyt wielu relacji z tych rejonów, a naprawdę warto.

Na pierwszy ogień Euskadi, czyli kraj Basków, który (jak zresztą całą północ) mocno różni się od obiegowych wyobrażeń o Hiszpanii.

Hondarribbia, pierwsze miasteczko po przekroczeniu granicy z Francją, tu akurat widok na położną jeszcze we Francji Hendaye.

I już sama Hondarribia.

Że była niedziela to trafiliśmy na jakiś festyn.

Last edited by bartek76; March 10th, 2013 at 04:22 PM.
bartek76 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old February 17th, 2013, 07:56 PM   #2
bartek76
GUKPPiW

bartek76's Avatar

Z Hondarribi dotarliśmy do San Sebastian.

Widok na Monte Igeldo, jedno z dwóch wzgórz dominujących na zatoką de la Concha, nad którą położone jest San Sebastian.

Nasz hotel, niedaleko Monte Igeldo, pod miastem ale co półgodziny jeżdżą autobusy którym w kilkanaście minut można dotrzeć do centrum SS.

Dużym plusem hotelu jest darmowy parking, z którego mamy taki widok na miasto:

I już uliczka w La Parte Vieja, czyli starym mieście.

W budynku po lewej mieści się bardzo ciekawe muzeum morskie, skupione głównie na historii baskijskiego wielorybnictwa, podbno Baskowie w pogoni za wielorybami docierali do wybrzeża Kanady na długo przed Kolumbem. Niestety napisy w muzeum są tylko po baskijsku i kastylijsku, brak wersji angielskiej

I to co jest głównym celem odwiedzin w SS, czyli jedzonko. Baskijskie pintxosy czyli tapasy sa zdecydowanie najlepsze w całej Hiszpanii, a ogólnie San Sebastian ma chyba największą na świecie koncentrację topowych restauracji. Ale wcale nie trzeba zostawiać majątku u czołowych mistrzów kuchni, o wiele taniej taniej i chyba sympatyczniej jest w niezliczonych pintxos barach.

La Concha w promieniach zachodzącego słońca.

Last edited by bartek76; February 20th, 2013 at 12:10 AM.
Old February 17th, 2013, 09:46 PM   #3
bartek76
GUKPPiW

bartek76's Avatar

Z San Sebastian wybraliśmy się na krótką wycieczkę do Bilbao, więc pora na trochę oklepanych zdjęć z okolicy najsłynniejszego Muzeum Guggenheima.

Jako, że jesteśmy w Bilbao to po ulicach jeździ:

Do Bilbao przyjechaliśmy z San Sebastian autostradą (ech ta hiszpańska infrastruktura.. marzenie), więc w drogę powrotną ruszyliśmy drogą wzdłuż wybrzeża. Co kawałek znajdują się tam malownicze zatoczki z przeuroczymi mieścinkami. Zatrzymaliśmy się na chwilę w jednej z nich, Elantxobe.

I z powrotem w San Sebastian. Widok na hotel z Monte Igeldo.

Oraz w drugą stronę na SS

I to by było na tyle z Kraju Basków. Dalsza droga prowadziła przez Cantabrię do Asturii i przepięknych Picos de Europa. No ale to następnym razem.
Old February 18th, 2013, 01:32 AM   #4
geogregor
Registered User

geogregor's Avatar

Likes (Received): 19164

Ooo zapowiada sie swietny watek. Od dluzszego czasu przymierzam sie do wypadu w te rejony.
geogregor no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2013, 05:07 PM   #5
Dakaro
Las Vegas Lover

Dakaro's Avatar

Likes (Received): 763

Super zdjecia. Czekam na wiecej.
Old February 18th, 2013, 09:36 PM   #6
bartek76
GUKPPiW

bartek76's Avatar

No po takich zachętach nie wypada marudzić tylko uploadować dalej
Po przekroczeniu granicy kraju Basków pierwszy postój w Cantabrii wypadł w Santillana del Mar. Santillana to taki północno-hiszpański Kazimierz nad Wisłą, skansen składający się z dwóch, no może trzech ulic na krzyż.
Podobno w nazwie są trzy kłamstwa: Santilliana del Mar nie jest ani święta (santa), ani płaska (llana), ani nie leży nad morzem (del Mar). Żeby nie było że ja taki mundry, to wyczytałem to w przewodniku, jako że ja po kastylijsku ani be ani me ani kukuryku (jeśli ktoś jeszcze pamięta to osławione powiedzenie).

Old February 18th, 2013, 10:06 PM   #7
bartek76
GUKPPiW

bartek76's Avatar

Quote:
Originally Posted by geogregor View Post
Ooo zapowiada sie swietny watek. Od dluzszego czasu przymierzam sie do wypadu w te rejony.
Jak najbardziej polecam, północ Hiszpanii jest przepiękna mimo, że chyba trochę niedoceniana turystycznie. Chociaż ja osobiście miałem tam pewne uczucie niedosytu ale to tylko wyłącznie na własne życzenie.
Mianowicie na trzy miesiące przed długo planowaną wyprawą na półwysep iberyjski wyskoczyliśmy na przedłużony weekend do Szkocji. Wiadomo koniec marca, będzie zimno, będzie mokro, będzie nic nie widać i ogólnie do d..., więc nabraliśmy książek oraz filmów ale co tam, po tylu latach na wyspach, ten Highland w końcu trzeba było odfajkować, co by więcej nam głowy nie zawracał i od słonecznego południa myśli nie odciągał. A tu tymczasem przez 4 dni zero deszczu, niepokalane słońce i pojedyncze baranki na nieboskłonie. Muszę przyznać, że po Glen Coe, Glennfinnan, Skye itd pólnoc Hiszpanii, nawet Picos de Europa, choć oczywiście wspaniałe nie były wstanie wywrzeć spodziewanego wrażenia. Coś było nie tak, nie te kolory, nie te cienie, nie ta zieleń, chyba ogólnie brak tej północnej tajemniczości i magii.
No ale dość tego marudzenia nie na temat.
Pora na zajawkę osławionych Picos.

Widok z Arena dos Cabrales (czy Los Arenas, w Hiszpanii czasami chol... można dostać z wielojęzycznymi nazwami)

A tu z parkingu z siakiejś przełęczy (nie pamiętam nazwy)

A to górska wioseczka w której na parę dni zakotwiczyliśmy, Tresviso.
Bardzo sympatyczna ale kompletne zadupie, chyba najbardziej odległa od cywilizacji miejscowość w Picos.

A tu nasza meta

Wioskowe centrum kultury i rozrywki wszelakiej, bardzo sympatyczna knajpka

Old February 19th, 2013, 11:35 PM   #8
ulvang1980
Registered User

ulvang1980's Avatar

Likes (Received): 72

Bilbao na tych zdjęciach jest rewelacyjne.
ulvang1980 no está en línea   Reply With Quote
Old February 20th, 2013, 12:04 AM   #9
geogregor
Registered User

geogregor's Avatar

Likes (Received): 19164

Quote:
Originally Posted by bartek76 View Post
J
A tu nasza meta
Targaliscie auto z UK? Przez Francje czy bezposrednim promem do Hiszpanii?
geogregor no está en línea   Reply With Quote
Old February 20th, 2013, 09:52 PM   #10
bartek76
GUKPPiW

bartek76's Avatar

Quote:
Originally Posted by geogregor View Post
Targaliscie auto z UK? Przez Francje czy bezposrednim promem do Hiszpanii?
Przez Francję, zarówno koszt jak i czas przeprawy promem uznałem za mocno niesatysfakcjonujące.

Brzask w Tresviso

I już się wyłania... pomarańcza z Bulnes

I w całej okazałości, symbol Picos de Europa- pomarańcza z Bulnes, czyli Naranja de Bulnes

I gdzieś tam w dole niewidoczna ukrywa się wioska Bulnes. Cechą charakterystyczną Picos są ogromne przewyższenia nad okolicą, w sumie niezbyt wysokie góry (Picos sa niemal dokładnie wysokości Tatr) wydają się być znacznie bardziej niebotyczne.

Czerwiec w Hiszpanii, na wysokości 2000 m. n.p.m.

I już w drodze powrotnej

Zbliżało się południe i żar z nieba lał się niemiłosierny, w tej pasterskiej chacie przedsiębiorczy pasterze mieli coś w rodzaju baru. Lodowata fanta limon była zbawieniem

W dole parking przy polnej drodze. Żeby do niego dojść trzeba minąć stado wolno pasącego się bydła. Dopiero w drodze powrotnej zauważyłem że składało się nie tylko z krów

Old February 21st, 2013, 10:09 AM   #11
pianeta.pl
Registered User

pianeta.pl's Avatar

Likes (Received): 980

Piękne! Szczególnie te kamienice i zatoczki z plażami
Old February 21st, 2013, 08:22 PM   #12
bartek76
GUKPPiW

bartek76's Avatar

Ruch drogowy w Picos

Kolejka linowa w Fuente De

Widoczki z wagonika

Old February 23rd, 2013, 07:20 PM   #13
bartek76
GUKPPiW

bartek76's Avatar

Kontynuujemy wycieczkę po północnej Hiszpanii. Z Fuente De wróciliśmy do Tresviso przez La Liebanę i Potes.
La Liebana do region sąsiadujący z Picos de Europa, kolebka hiszpańskiego państwa, to tutaj (i w położonej po drugiej stronie Picos Covadondze) zaczynała się rekonkwista.

Monasterio de Santo Toribo de Liebana, jeden z najstarszych klasztorów w Hiszpanii. Niestety jak podjechaliśmy to akurat zaczynała się sjesta, więc nici ze zwiedzania wnętrz.

Panorama Picos spod klasztoru

A w drugą stronę, w oddali stolica Liebany, Potes.

Przydrożna kapliczka.

Para niezbyt udanych fotek z Potes

Kolejny dzień to wyprawa do jednej z topowych atrakcji Picos, wąwozu Cares. Desfildero des Cares jak się nazywa po hiszpańsku ma ponad 1000 m głębokości. Wzdłuż wąwozu idzie wygodna ścieżka powstała w trakcie budowy elektrowni wodnej na początku wąwozu w Poncebos. Wzdłuż ścieżki przebiega kanał zaopatrujący elektrownię w wodę. Kanał ów na długich odcinkach całkowicie niknie w skałach.

Wspomniana ścieżka

Kanał

Niestety mniej więcej w połowie długości wąwozu skalny obwał uniemożliwił dalszą drogę

I znów kanał

A to już na dole, u wejścia do wąwozu, w miejscowości (osiedlu?) Poncebos

Pożegnalny widok na wąwóz Cares z pagórka znad Poncebos

Dla wszystkich zmęczonych monotonnymi górskimi krajobrazami, mam dobrą wiadomość: to już koniec Picos de Europa, jak przystało na skyscrapercity następne będą bardziej zurbanizowane rejony.
Old February 24th, 2013, 05:47 PM   #14
bartek76
GUKPPiW

bartek76's Avatar

Po Asturii dalsza droga prowadziła do Galicji (tej hiszpańskiej oczywiście).
Pierwszy postój to miasteczko Lugo.

Stare miasto jest w całości otoczone przez podobno rzymskie mury obronne.

Jak wszędzie w Hiszpanii również w centrum Lugo nie brakowało wielopoziomowych parkingów.

Po Lugo dotarliśmy do stolicy Galicii, Santiago de Compostela, jednego z najciekawszych miast Hiszpanii.

Jeden z czterech placów otaczających słynną katedrę, Praza de Obradoiro, jeśli pamięć mnie nie myli

Jako, że klimat w Galicii jest mocno deszczowy, na wielu ulicach są charakterystyczne podcienia.

Katedra w promieniach zachodzącego słońca

Charakterystyczne dla Galicii przeszklone balkony, mające chronić przed deszczem i wiatrem.

I galicyjski przysmak, pulpo gallego, całkiem smaczna ośmiorniczka
Jako, że uwielbiam owoce morza, a Galicia z nich słynie, to dalej będzie fotka jeszcze oryginalniejszych morskich "robali"

Old March 2nd, 2013, 11:26 PM   #15
bartek76
GUKPPiW

bartek76's Avatar

Kilka zdjęć z Pontevedry

Oraz galicyjska plaża, dla ciekawych, woda w morzu ma temperaturę zbliżoną do tej w Bałtyku

I z powrotem w Santiago de Compostela

I obiecane galicyjskie przysmaki, percebes lub barnacles, nie mam pojęcia jak toto się zowie po polsku

Nasz hotel, bardzo polecam, na starym mieście, można podjechać autem pod drzwi a potem zostawić je kawałek dalej na podziemnym publicznym parkingu.

To już koniec zdjęć z Galicii, dalej będzie Portugalia z Porto. Pierwotnie zamierzałem założyć oddzielny wątek, ale teraz zastanawiam się czy nie kontynuować całej relacji dokoła półwyspu iberyjskiego tutaj.
Old March 3rd, 2013, 08:34 AM   #16
kropaBKS
Registered User

Likes (Received): 0

Myślę że wygodniej i bardziej składnie będzie, jeśli pozostaniesz przy jednym temacie. I prośba, wrzucaj może po mniej zdjęć do jednego posta, troche stronka "muli".

Bardzo ciekawe rejony Hiszpanii, tak jak mówisz, możliwe że niedoceniane.
Czekam na zdjęcia z Porto
kropaBKS no está en línea   Reply With Quote
Old March 3rd, 2013, 10:43 AM   #17
piotr71
Registered User

piotr71's Avatar

Quote:
Originally Posted by bartek76 View Post
(..)
Oraz galicyjska plaża, dla ciekawych, woda w morzu ma temperaturę zbliżoną do tej w Bałtyku (..)
A ja zawsze myslałem, że w tym miejscu jest ocean, ale co ja tam wiem

Swoją droga, to kiedyś miałem okazję doświadczyć różnicy temperatur między morzem śródziemnym, a oceanem. Otóż jednego dnia zażywałem kąpieli w okolicach Algeciras, by po kilku godzinach pluskać się w pobliżu Cadiz. Różnica w temperaturze jest nieprawdopodobna. Chyba z 10 stopni.
Old March 3rd, 2013, 01:38 PM   #18
bartek76
GUKPPiW

bartek76's Avatar

Quote:
Originally Posted by kropaBKS View Post
Myślę że wygodniej i bardziej składnie będzie, jeśli pozostaniesz przy jednym temacie. I prośba, wrzucaj może po mniej zdjęć do jednego posta, troche stronka "muli".
Też mi się wydaje, że to lepszy pomysł. Można jakoś wyedytować tytuł wątku?
Swoją drogą, po ilu postach nastąpi przejście na następną stronę?

Quote:
Bardzo ciekawe rejony Hiszpanii, tak jak mówisz, możliwe że niedoceniane.
Większość turystyki, zwłaszcza tej zorganizowanej, kieruje się na śródziemnomorskie plaże, co zresztą ma też swoje dobre strony - tam na północy nie ma tłumów
Z drugiej strony w środku lata Hiszpanie, zwłaszcza z Madrytu, szukają na swoich urlopach ochłody właśnie w Kantabrii, Asturii czy kraju Basków.

Quote:
Czekam na zdjęcia z Porto
Jak tylko znajdę trochę czasu żeby załadować kolejną porcję fotek na imageshacka
Old March 3rd, 2013, 01:47 PM   #19
bartek76
GUKPPiW

bartek76's Avatar

Quote:
Originally Posted by piotr71 View Post
A ja zawsze myslałem, że w tym miejscu jest ocean, ale co ja tam wiem
E tam, Morze Atlantyckie, nie wiedzieć czemu zwane oceanem

Quote:
Originally Posted by piotr71 View Post
Swoją droga, to kiedyś miałem okazję doświadczyć różnicy temperatur między morzem śródziemnym, a oceanem. Otóż jednego dnia zażywałem kąpieli w okolicach Algeciras, by po kilku godzinach pluskać się w pobliżu Cadiz. Różnica w temperaturze jest nieprawdopodobna. Chyba z 10 stopni.
Pare lat temu próbowałem kąpieli oceanicznej w Portugalii, na początku września, czyli woda powinna być nagrzana. W Ericeirze (skądinąd bardzo urokliwe miejsce) poprzestałem na zanurzeniu stóp, w Figueira da Foz byłem bardziej niezłomny i nawet popływałem przez chwilkę. Doświadczenia bardzo przypominające okolice Kołobrzegu po pojawieniu się prądów głębinowych z lodowatą wodą.
Żeby nie było, że po sezonie i takie tam, temperatura powietrza oscylowała wokół 30 stopni.
Old March 3rd, 2013, 06:14 PM   #20
bartek76
GUKPPiW

bartek76's Avatar

Mam nadzieję, że teraz przeskoczymy na drugą stronę.

Reply

Tags
alentejo, andalucia, andaluzja, asturia, cabo de gata, cantabria, euskadi, extremadura, galicia, hiszpania, kraj basków, lizbona, picos de europa, porto, spain in the world

Thread Tools

Posting Rules