daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Urban Bulgaria > Transport and Infrastructure

Transport and Infrastructure Инфраструктура

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 6 votes, 5.00 average.
Old April 5th, 2013, 05:46 PM   #1
Andrej_LJ
Registered User

Andrej_LJ's Avatar

Likes (Received): 5202

Road signs | Пътни табели и сигнализация

Засега празен пост.
Andrej_LJ no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old April 5th, 2013, 05:47 PM   #2
Andrej_LJ
Registered User

Andrej_LJ's Avatar

Малко preview за това което правя, а и повратна информация и критика добре ще ми се отразят.
Значи мислех как бихме могили да отбележим скоростните пътища и стигнах до следващата концепция:

- табелите са на сина основа
- входния знак е подобен на този на автомагистралите, но на него ясно пише че е скоростен, има сина основа и ограничение от 120 километри на час
- нумерирането става с латинската буква S, демек скоростен, но и в международната практика има подобен код за такъв вид пътища: speegway (ang.), Schnellstraße (ger.)...
- на всеки входен знак за магистрала или скоростен път е поставен и съоответсващия пътен код (държавен и международен - пр. А3 Е79).

Знаци за вход на а) скоростен път; и б) автомагистрала

alex.krastev, Vojvoda, Naskoni liked this post
Old April 5th, 2013, 06:36 PM   #3
Capt.Vimes
Да живее България!

Capt.Vimes's Avatar

Likes (Received): 12700

В някои държави скоростен път се означава с този знак. Все пак синият знак може да бъде помислен от чужденците за означаващ магистрала, защото в много страни именно така изглежда знака за такава.

Edit: То и ние си имаме подобен знак

Д7 "Автомобилен път"

Last edited by Capt.Vimes; April 5th, 2013 at 06:54 PM.
Capt.Vimes no está en línea   Reply With Quote
Old April 5th, 2013, 07:47 PM   #4
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

Likes (Received): 11629

Аз по скоро бих направил синия знак в зелено да показва магистрала, а това, което Андрей е избрал за магистрала да стане синьо. Просто, избраното за скоростен път изглежда по-мащабно като фигура.
JloKyM no está en línea   Reply With Quote
Old April 5th, 2013, 07:55 PM   #5
Andrej_LJ
Registered User

Andrej_LJ's Avatar

@Capt.Vimes
Да, съгласен съм че може да се получи объркване. Но, този знак който ти си предложил е символ за обикновен лът, най-често републикански път от първостепенно значение.
@Lokum
И тука съм съгласен че има разминаване в мащабите. Може-би най-доброто решение за знак тип Скоростен път е копие на испанския такъв, само че разбира се с текст на български и английски:

Що се късае до изходите на СОП (имена и номерация), с помощта на схемата предоставена от TheBigZank направих следната схема. Моля да ме корегирате където съм допуснал грешка като при броя на изходите (никаде няма точна, пълна и актуална схема на СОП), така и при най-потходящите имена на тях.

Има два типа на изходи: пътни възли кадето има повече от един изход от автомагистралата (на схемата отбелязани със син символ) и обикновени изходи, кадето има само едно изходно направление.

4 изхода от СОП са обозначени спрямо географското им положение и това са едни от най-важните за София входове. Посоката Център (отбелязана също на схемата със символ) се явява само на най-големите входно-изходи артерии в града, за да не затрудняват допълнително кварталните булеварди и живущите.

Разбира се тука СОП и ССТ са сляти като едно цяло защото северната част на СОП едва ли ще видим през следващите 20 години (засега и няма релана нужда за две дублиращи се магистрали). Нумерацията може да бъде А0 (нулата също е символ за ринг и кръг).

JloKyM, TheBigZank, slavybg, sedef4o, zmei707 and 1 others liked this post
Old April 5th, 2013, 08:53 PM   #6
pmalenkin
Registered User

pmalenkin's Avatar

Likes (Received): 2328

Добра схема, но мисля че има една грешка.

Изхода който си маркирал като номер 26 май няма да го има като направят западната дъга.

А за изходите към „Център“, има два които не са ми много ясни:

Ако например някой сърбин идва да посети София когато цялата АМ Калотина е готова до ССТ, кой би бил по добрия вариант за него? Да излезе още на Храбърско и да върви по сегашния път влизайки по Сливница, или да си върви по магистралата и чак като наближи София да влезе по някой булевард, и по кой?

А за идващите от АМ Люлин, мисля че най-добра опция е по Царица Йоанна, през тунела на Люлин, и право в центъра.
pmalenkin no está en línea   Reply With Quote
Old April 5th, 2013, 09:14 PM   #7
TheBigZank
Офроуд злодей

TheBigZank's Avatar

Likes (Received): 2172

Quote:
Originally Posted by pmalenkin View Post
Изхода който си маркирал като номер 26 май няма да го има като направят западната дъга.
Да, Дертлиев ще излиза на ПВ Люлин.

Quote:
А за идващите от АМ Люлин, мисля че най-добра опция е по Царица Йоанна, през тунела на Люлин, и право в центъра.
А още по-добре от ПВ Люлин по Дертлиев до Царица Йоанна, десен и през тунела...

pmalenkin liked this post
TheBigZank no está en línea   Reply With Quote
Old April 5th, 2013, 10:29 PM   #8
Andrej_LJ
Registered User

Andrej_LJ's Avatar

София - Център ел. знак който се приспособява на моменталните условия и черпи информация от центъра за градска мобилност. Ето как биха могли сърбите да знаят накаде да се запътят, но освен тези ел. табели ще има разбира се и обикновени такива преди изходите, но за това друг път.

Внимание задръстване!

Затегнете коланите...or else!

Изключване на ТИРовете при зимни (снегопочистване), лятни (гореща вълна) или друг вид причини.

Има още много шаблони за електронни мигащи табели които смятам че трябва да ги има особено около София и нейните входове. Другите (около десетина и повече) които ми хрумват ще презентирам друг път.

neolp, dragon1971, pmalenkin, krasen, JloKyM and 4 others liked this post
Old April 5th, 2013, 10:55 PM   #9
pmalenkin
Registered User

pmalenkin's Avatar

Хаха, тва си е направо научна фантастика. Дано някога да видим подобни табели по магистралите. В София има 2 такива табели но не знам дали информират за нещо. https://maps.google.es/maps?q=Sof%C3...335.83,,0,-6.9
Old April 5th, 2013, 11:06 PM   #10
Andrej_LJ
Registered User

Andrej_LJ's Avatar

Миналото лято когато за последен път бях в София (сега в Май се стягаме група от десетина приятели Словенци да ходим пак) тази ел. табела при тунела на Люлин показваше нещо от сорта: бул. Гешов в ремонт! Но нищо по-информативно като алтернативна маршрута.
Иначе не смятам че е научна фантастика, просто трябва малко повече ум, отговорност и компетентност. Почти всички държави в региона вече имат такива табели значи редно време е и ние да започнеме да се модернизираме.

EDIT - има ги и на входовете на тунелите на А2 Хемус, не знам дали работят.
Old April 5th, 2013, 11:12 PM   #11
pmalenkin
Registered User

pmalenkin's Avatar

https://maps.google.es/?ll=42.833965...5.16,,1,-11.97
Old April 5th, 2013, 11:59 PM   #12
TheBigZank
Офроуд злодей

TheBigZank's Avatar

Likes (Received): 2172

Quote:
но не знам дали информират за нещо.
Едната информира влизащите в града по Цариградско, че преди 7 км са пропуснали да се възползват от буферен паркинг.

Me4ok, slavybg, Backo, vog liked this post
TheBigZank no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2013, 12:04 AM   #13
Me4ok
Registered User

Me4ok's Avatar

Likes (Received): 45956

Идеята е утре да го имат в предвид....
Me4ok no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2013, 12:06 AM   #14
Capt.Vimes
Да живее България!

Capt.Vimes's Avatar

Quote:
Originally Posted by Andrej_LJ;101979201
[B
Затегнете коланите...or else!
[/B]
Подобно нещо с глобите никъде не съм виждал. Обидно е в известна степен. По принцип подобни знаци апелират към съвестта на водачите,а не към портфейлите им.
Old April 6th, 2013, 12:27 AM   #15
Andrej_LJ
Registered User

Andrej_LJ's Avatar

Не мога да повярвам че такова мение съществува. Първо изобщо не приемам че е обида, а просто стряскащо напомнящ лозунг. Второ кого за Бога обиждаме в този случай, тези които застрашават сопствените и чуждите животи и тези които не спазват законите ли? Ами това да ги обиждаме по този начин на мен ми се струва най-малкия проблем.

Такива табели има в целият Западен свят - от Словения през Австрия и Германия, до Щатите. Странно как в страните кадето принципно има много повече ред никому не му правят впечатление такива знаци, но Бай Ганио Бог опазил да си препаше колана през дебелия си тумбак! Точно защото при нас спазването на закони е релативна работа трябва да има по-остри мерки.

Иначе разгледай в интернета колко по-обидни според тебе и стряскащи реклами и клипчета има по света.

Last edited by Andrej_LJ; April 6th, 2013 at 12:33 AM.
Old April 6th, 2013, 12:47 AM   #16
TPOTOAP
Registered User

TPOTOAP's Avatar

Likes (Received): 3768

Quote:
Originally Posted by Andrej_LJ View Post
Значи мислех как бихме могили да отбележим скоростните пътища и стигнах до следващата концепция:

- табелите са на сина основа
- входния знак е подобен на този на автомагистралите, но на него ясно пише че е скоростен, има сина основа и ограничение от 120 километри на час
- нумерирането става с латинската буква S, демек скоростен, но и в международната практика има подобен код за такъв вид пътища: speegway (ang.), Schnellstraße (ger.)...
- на всеки входен знак за магистрала или скоростен път е поставен и съоответсващия пътен код (държавен и международен - пр. А3 Е79).
Чудесни са табелите, харесват ми.

Не мисля че ще е удачно да се използва латинска буква за означаване на табела по български път, освен ако буквата не я има и в кирилицата. По този начин е подходено към изписването на буквите в регистрационните табели на автомобилите - София с латинско С, Варна с латинско В, Стара Загора - СТ и т.н.

Скоростен път може да се обозначи или със С от "скоростен", или с Е от "експресен" и съотв. латинското "express".

Синият цвят в момента се използва за всички междуградски пътища без магистралите. Може би някой специален цвят ни бил по-подходящ за да онагледи че това е отделен клас път.
TPOTOAP no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2013, 12:51 AM   #17
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Likes (Received): 8976

С "Е" не би било удачно, защото има международни пътища, които се означават с тази буква.
Chilio no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2013, 12:55 AM   #18
Capt.Vimes
Да живее България!

Capt.Vimes's Avatar

Quote:
Originally Posted by Andrej_LJ View Post
Не мога да повярвам че такова мение съществува. Първо изобщо не приемам че е обида, а просто стряскащо напомнящ лозунг. Второ кого за Бога обиждаме в този случай, тези които застрашават сопствените и чуждите животи и тези които не спазват законите ли? Ами това да ги обиждаме по този начин на мен ми се струва най-малкия проблем.

Такива табели има в целият Западен свят - от Словения през Австрия и Германия, до Щатите.
Уж ги имало в целия свят, а ми показваш само табели от щатите. Покажи ми такава табела от Германия, по възможност от магистрала, защото подобни електронни информационни табели се поставят именно там. Любоитно би ми било да видя и подобни електронни табели от Австрия и Словения.
Old April 6th, 2013, 01:03 AM   #19
TPOTOAP
Registered User

TPOTOAP's Avatar

Likes (Received): 3768

Quote:
Originally Posted by Chilio View Post
С "Е" не би било удачно, защото има международни пътища, които се означават с тази буква.
Прав си. Сега като се замисля, в Англия няма специално означение за скоростен път. И двулентови шосета, и "dual carriageway" с разделителни ивици и без пресичания на ниво са с буквата А и зелени табели, а магистралите им са с М и сини табели.
TPOTOAP no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2013, 02:55 AM   #20
EEH
разбирач :))

EEH's Avatar

Likes (Received): 8068

Най-добре е със "С" от скоростен. Все пак сме в България, а и тази буква е разпознаваема от ползващите латиница. Не е като да сложим Ж ("дабъл ю кей", както я наричаше един колега японец )

Що се отнася до цвета - може би лилавото би било добре.

Преди години, скоросният път между Казанлък и Стара Загора, по който ограничението беше 100 км/ч, се означаваше с този знак:

Сега Перник-Долна Диканя също така е означен. Явно това е практиката в БГ, но не мисля, че е удачна. Автомобилен път е твърде общо - всички пътища в Бг, без пешеходните и велоалеите, са автомобилни.

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules