daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Miss Polski: Rate A Building

Miss Polski: Rate A Building Your votes please!

View Poll Results: ?
10 33 23.57%
9.5 23 16.43%
9 31 22.14%
8.5 20 14.29%
8 10 7.14%
7.5 11 7.86%
7 7 5.00%
6.5 1 0.71%
6 2 1.43%
5.5 0 0%
5 1 0.71%
4 0 0%
3 0 0%
2 0 0%
1 1 0.71%
Voters: 140. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools
Old August 11th, 2013, 03:13 PM   #1
hif
Fluorescent Adolescent

hif's Avatar

Likes (Received): 903

[Poznań] Biblioteka Raczyńskich

Quote:
Projekt "Rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu" był współfinansowany z funduszy UE. Prace budowlane ruszyły w 2010 roku. Koszt inwestycji przekroczył 72,7 mln zł, z czego 60 proc. środków pochodziło z budżetu Poznania. Projekt nowej biblioteki powstał w pracowni Jems Architekci.

Nowy gmach połączony z dotychczasowym budynkiem Biblioteki Raczyńskich liczy siedem kondygnacji o łącznej powierzchni 11,7 tys. mkw. Na jego parterze znajdzie się biblioteka dla dzieci, sala wystawowa i herbaciarnia, na pierwszym piętrze - wypożyczalnia z uniwersalnym księgozbiorem oraz biblioteka dla niewidomych. Kolejne piętra zajmą: informatorium i katalogi, czytelnie, i magazyny zbiorów bibliotecznych.

Zabytkowy gmach biblioteki, z którym połączono nowy budynek, wzniósł Edward Raczyński w pierwszej połowie XIX wieku. Otwarcie biblioteki miało miejsce 5 maja 1829 roku. W 1924 roku miasto Poznań przejęło bibliotekę na swoje utrzymanie. Początkowo księgozbiór liczył około 13 tys. książek. W styczniu 1945 roku podczas walk o Poznań biblioteka została zniszczona, spłonęło około 180 tys. woluminów.

Najstarsze pozycje księgozbioru pochodzą z XIII w. Wśród pereł piśmiennictwa w Bibliotece Raczyńskich znajdują się m.in. XIII-wieczny rękopis pergaminowy z klasztoru cystersów w Paradyżu, listy królów polskich do rodziny Radziwiłłów z XVI i XVII w. i jedyny zachowany egzemplarz kancjonału husyckiego z 1541 r., drukowanego w Pradze u Jana Roha.
onet.pl
http://wiadomosci.onet.pl/poznan/w-p...zynskich/p3mhk

Projekt:

Realizacja:

Quote:
Originally Posted by lulek89 View Post
image hosted on flickr

Nowa Biblioteka Raczyńskich by Maciek Lulko, on Flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

Więcej zdjęć w moim albumie na flickrze: klik oraz na stronie: foto-ml.pl.

Nie zezwalam na kopiowanie, udostępnianie, oraz jakiekolwiek inne wykorzystywanie tych zdjęć poza forum.
---

fb City of Poznan

---

mkidn.gov.pl

---

Quote:
Originally Posted by Filo View Post

Jakby ktoś miał zdjęcia z wnętrza, fajnie byłby je tutaj też wrzucić.

---

Biblioteka to drugi projekt JEMSów w Poznaniu, i drugi bardzo wysokich lotów. Ponadczasowa, prosta bryła komponująca się z miejscem, szanująca przestrzeń, idealnie pasująca do centrum sporego miasta. Naprawdę, temu projektowi jest bardzo trudno cokolwiek zarzucić, jest znakomity i wyważony. Ode mnie dycha, mało budynków oceniałem z takim przekonaniem, że nie zawyżam oceny.

Sponsored Links

Old August 11th, 2013, 04:14 PM   #2
Jakub
3D

Jakub's Avatar

A jaki jest pierwszy? Tak naprawdę to brak tutaj dobrych zdjęć, żeby ocenić budynek.

Edit: dobra już widzę, Pixel.
Jakub no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2013, 06:31 PM   #3
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Likes (Received): 572

Quote:
Originally Posted by hif View Post
Ponadczasowa, prosta bryła komponująca się z miejscem, szanująca przestrzeń, idealnie pasująca do centrum sporego miasta. Naprawdę, temu projektowi jest bardzo trudno cokolwiek zarzucić, jest znakomity i wyważony. Ode mnie dycha, mało budynków oceniałem z takim przekonaniem, że nie zawyżam oceny.

Cóż, lepiej się tego powiedzieć nie da . Choć ja lubię odwagę i nowatorstwo - jednak w tym przypadku zachowawczość jest zdecydowanie najlepsza .
Pawelski no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2013, 09:07 PM   #4
lulek89
Wrocławski Wielkopolanin

lulek89's Avatar

Likes (Received): 4392

To jeszcze kilka zdjęć ode mnie:

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

image hosted on flickr

Moja ocena to 9,5. Świetny budynek. Odjąłem 0,5 pkt za jedną jedyną rzecz która rzuciła mi się w oczy - brak stojaków na rowery. Żadnych nie widziałem. Ludzie przypinali rowery do barierek, a na nich gustowne inaczej karteczki "prosimy nie przypinać rowerów do poręczy". Mała wtopa - w obecnych czasach wypadałoby o tym pomyśleć. Mam nadzieję biblioteka jeszcze o tym pomyśli, wtedy dałbym 10
lulek89 está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 11th, 2013, 09:34 PM   #5
mmjp
Inspired by Poznań?!

mmjp's Avatar

Likes (Received): 177

Quote:
Moja ocena to 9,5. Świetny budynek. Odjąłem 0,5 pkt za jedną jedyną rzecz która rzuciła mi się w oczy - brak stojaków na rowery. Żadnych nie widziałem. Ludzie przypinali rowery do barierek, a na nich gustowne inaczej karteczki "prosimy nie przypinać rowerów do poręczy". Mała wtopa - w obecnych czasach wypadałoby o tym pomyśleć. Mam nadzieję biblioteka jeszcze o tym pomyśli, wtedy dałbym 10
Stojaki są w projekcie, ale jeszcze ich nie zamontowano. Poza tym rowerzyści nie muszą wozić tyłka pod same drzwi budynku. Na pl. Wolności jest dostateczna ilość dedykowanych miejsc dla przypinania rowerów (przed muzeum czy Hotelem Rzymskim). Skoro wmawia się ludziom, że nie muszą podwozić tyłka samochodem prosto pod drzwi lokalu usługowego to trzeba być być obiektywnym i zabraniać rowerzystom przypinania się do byleczego 1metr od wejścia.
mmjp no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2013, 09:52 PM   #6
lulek89
Wrocławski Wielkopolanin

lulek89's Avatar

Likes (Received): 4392

Sorry, ale ten argument do mnie nie trafia. Nie po to przesiadam się z auta/KZ na rower żebym nie mógł podjechać i "zaparkować" pod samymi drzwiami.
lulek89 está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 11th, 2013, 09:56 PM   #7
Morpheius
Registered User

Morpheius's Avatar

Likes (Received): 126

Mnie niestety się nowe skrzydło Raczyńskich nie podoba. Przynajmniej z zewnątrz wyszło strasznie bunkrowato. Ale wstrzymam się z ocenianiem do zobaczenia obiektu w oświetleniu nocnym (za dnia widziałem na żywo - ciężki kloc).
Old August 11th, 2013, 11:44 PM   #8
mmjp
Inspired by Poznań?!

mmjp's Avatar

Likes (Received): 177

Quote:
Sorry, ale ten argument do mnie nie trafia. Nie po to przesiadam się z auta/KZ na rower żebym nie mógł podjechać i "zaparkować" pod samymi drzwiami.
Nie wiem o co chodzi z tym "argumentem" bo ja tutaj nie dyskutuje, tylko stwierdzam chamstwo rowerzystów. Dla pasażerów km ukuto normę 400 metrów dojścia. Kierowców też zmusza się do takich spacerków, ale rowerzysta to pan drogi i chodnika, więc musi podjechać pod same drzwi i się przypiąć do byleczego. Jakieś normy społeczne muszą być przecież?
To nie jest tak, że nie ma gdzie przypiąć rowerów. Do czasu zamontowania zamówionych już stojaków przy samym gmachu, rowerzyści powinni korzystać z znajdujących się o rzut beretem "miejsc postojowych". Dla ścisłości swojego dowodu: stojaki są tutaj równo 70 metrów od wejścia bocznego z Al. Marcinkowskiego.
mmjp no está en línea   Reply With Quote
Old August 12th, 2013, 12:08 AM   #9
mogiyuki
Registered User

mogiyuki's Avatar

Likes (Received): 0

Sam budynek oceniłbym na 7, nic oszałamiającego, ale uważam, że potrzeba w Polsce takiej prostej, nie przekombinowanej współczesnej architektury. Duży plus za ładne skomponowanie budynku z historycznym skrzydłem biblioteki. Pomimo, że stricte nowoczesne, nie razi i ładnie się łączy w jedną całość. Koniec końców, daję 8/10
mogiyuki no está en línea   Reply With Quote
Old August 12th, 2013, 01:42 PM   #10
Stiggy
Таких не бывает

Stiggy's Avatar

Budynek od fronty wygląda wyśmienicie, ale bok i tył są już trochę gorsze. Wygląda też na to, że świetnie wpisuje się w otoczenie. Ogólnie - 8,5/10.
Old August 13th, 2013, 12:50 AM   #11
PretoriaNPG
Human Traffic

PretoriaNPG's Avatar

Likes (Received): 338

8/10
PretoriaNPG no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2013, 10:41 AM   #12
wpn
miasto dla ludzi

Location: poznań, miasto w którym samochód jest traktowany jak święta krowa
Likes (Received): 205

Jak do tej pory, oceniając całościowo, najlepszy budynek jaki powstał w Poznaniu po 89 roku. Stanowi doskonałe tło dla perełki jaką jest stare skrzydło muzeum a jednocześnie jest ciekawy architektonicznie sam w sobie. Prawidłowe wpisanie w kontekst, dobrze użyte materiały, świetne proporcje, kapitalne wnętrza są wynikiem wysokiej kultury projektowania z której ta pracownia słynie od lat. JEMSI po raz kolejny udowadniają kto się tak naprawdę obecnie liczy w polskiej architekturze. Patrząc na produkt finalny, jestem szczęśliwy, że to oni zaprojektowali ten budynek a nie jakaś tam lokalna duża pracownia z układami.
Old August 13th, 2013, 10:57 AM   #13
wpn
miasto dla ludzi

Location: poznań, miasto w którym samochód jest traktowany jak święta krowa
Likes (Received): 205

Quote:
Originally Posted by mmjp View Post
Nie wiem o co chodzi z tym "argumentem" bo ja tutaj nie dyskutuje, tylko stwierdzam chamstwo rowerzystów. Dla pasażerów km ukuto normę 400 metrów dojścia. Kierowców też zmusza się do takich spacerków, ale rowerzysta to pan drogi i chodnika, więc musi podjechać pod same drzwi i się przypiąć do byleczego. Jakieś normy społeczne muszą być przecież?
[B]

Jedną z głównych zalet poruszania się rowerem jest możliwość dojechania nim do samego celu. To nie jest samochód, który parkując byle gdzie niszczy nawierzchnię i szpeci wygląd ulicy. Stosowanie takiego samego wymogu dojścia dla podróżujących rowerem i samochodem jest niepoważne. A tak naprawde, to absolutnymi panami drogi i chodnika w PL nie są rowerzyści lecz kierowcy, którzy po części w wyniku obowiązującego kretyńskiego prawa parkują swoje szpetne blachosmrody na 99% miejskich chodników uniemożliwiajac tym samym wygodne przejście komukolwiek.

DonDiegoDeLaVega, any@body liked this post
wpn no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2013, 09:56 AM   #14
Din Sevenn
Product Of Vinnland

Din Sevenn's Avatar

Likes (Received): 410

7.5 - elegancko, prosto i dostojnie, ale chyba zbyt ciężko.
Old August 17th, 2013, 11:52 AM   #15
tomasz32
Registered User

tomasz32's Avatar

Likes (Received): 588

9,5/10
Bardzo przyjemne połączenie nowego ze starym.
Zachowana pierzeja ze strony nowej części.
Umiar i takt prostej bryły robią swoje w kontekście ponadczasowości założenia.

-Naszym dzieciom nie potrzeba obowiązkowych lekcji religii, naszym dzieciom potrzeba obowiązkowych lekcji estetyki przestrzeni publicznej.
tomasz32 no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2013, 01:27 PM   #16
Kiciket
Prawobrzeże!

Kiciket's Avatar

Likes (Received): 898

9,5/10 Świetny. Widać, że dbano o każdy detal.
Old August 18th, 2013, 01:39 PM   #17
Tomek 2008
Ł. parchaty szkodnik

Tomek 2008's Avatar

Likes (Received): 464

9,5 - lubię takie "ciężkie" bryły.
Tomek 2008 no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2013, 12:25 PM   #18
behemot
przestrzeń-ludzie-miasto

behemot's Avatar

Likes (Received): 2682

Quote:
Originally Posted by wpn View Post
Jedną z głównych zalet poruszania się rowerem jest możliwość dojechania nim do samego celu. To nie jest samochód, który parkując byle gdzie niszczy nawierzchnię i szpeci wygląd ulicy. Stosowanie takiego samego wymogu dojścia dla podróżujących rowerem i samochodem jest niepoważne. A tak naprawde, to absolutnymi panami drogi i chodnika w PL nie są rowerzyści lecz kierowcy, którzy po części w wyniku obowiązującego kretyńskiego prawa parkują swoje szpetne blachosmrody na 99% miejskich chodników uniemożliwiajac tym samym wygodne przejście komukolwiek.
Co do większości się zgadzam - niemniej warto pamiętać, że to jest w dużej mierze problem skali. Samochody w pierwszych latach motoryzacji były traktowane wręcz jako "upiększacz" przestrzeni publicznej,świadczący o nowoczesności. Problem zaczął się w momencie kiedy stały się masowym środkiem transportu.
Zachowując wszelkie proporcje podobnie jest z rowerami - po przekroczeniu pewnej granicy (oczywiście nam do niej baaardzo daleko) również stają się problemem - i również trzeba wprowadzać pewne ograniczenia i nie zawsze można wszędzie wpuścić rowery (przykład najlepszy to miasta chińskie, w niektórych wypadkach nawet holenderskie). 10 rowerów stojących przed budynkiem można uznać za urozmaicenie przestrzeni publicznej - 100 - już raczej jako problem transportowy do rozwiązania. To oczywiście problem nie na dziś - ale faktem jest, że sukces polityki rowerowej (mierzony liczbą rowerzystów) prędzej czy później powoduje, że niestety nie pod każde drzwi zawsze się będzie dało podjechać.
Zaświadcza się niniejszym, że okaziciel niniejszego zaświadczenia, Mikołaj Iwanowicz, spędził wyżej wymienioną noc na balu u Szatana, gdzie został zaangażowany jako środek lokomocji... otwórz, Hella, nawias, a w nawiasie napisz "wieprz".
Podpisano - Behemot.

Bolonia
behemot no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2013, 01:28 PM   #19
woyo
Registered User

woyo's Avatar

Likes (Received): 3

OT: Ja już się z tym problemem spotkałem - czasami "zaparkowanie" roweru przy stojakach na Półwiejskiej graniczy z cudem, trzeba wówczas zasuwać pod wejście SB na Ratajczaka.
EndOT

9/10, na żywo budynek troszkę przytłacza, ale poza tym, wyszło świetnie.
Old August 20th, 2013, 12:47 AM   #20
WMS
Registered User

WMS's Avatar

Likes (Received): 654

Nie wiem co powiedzieć. Piękny budynek. Bardzo mocne 9
WMS no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules