search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Zagranica

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 14th, 2013, 10:59 PM   #1
polischmen
Registered User

polischmen's Avatar

Likes (Received): 742

[Dania] Kopenhaga (i nie tylko) w moim obiektywie

Witam,
korzystając z tego, że mieszkam w Kopenhadze postanowiłem założyć (autorski) wątek o tym mieście, ale czasem również o innych miastach Danii.
Zdjęcia będę wrzucać raz na jakiś czas.
Dopiero co zakupiłem sprzęt fotograficzny więc proszę o wyrozumiałość . Ale oczywiście każde sugestie czy podpowiedzi mile widziane.
Poniższe zdjęcia są wykonane na Nikonie D5200 z kitowym obiektywem 18-55mm. W Polsce już czeka na mnie zestaw filtrów, więc te pierwsze zdjęcia są jeszcze bez "wspomagaczy".
Aby Dobrze rozpocząć moje pierwsze zdjęcia:

Zaczynam po Polsku... Polski kościół katolicki na Amager

Amagerbrogade - jedna z ważniejszych ulic na dzielnicy Amager (na północ od lotniska CPH)

Codzienne życie... Auta, piesi, rowerzyści...

Czy ktoś zgadnie co to może być za budynek? Parlament? Urząd? Apartamentowiec...?

A... to tylko galeria handlowa

Nieodłączny symbol Danii

Teatr Królewski

Pomnik Adama Oehlenschläger (1779-1850)

Ten odcinek kończę zdjęciem jednym z najpopularniejszych miejsc w Kopenhadze

Last edited by polischmen; December 14th, 2013 at 11:10 PM.
polischmen no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old December 15th, 2013, 12:07 PM   #2
Patryk
Registered User

Patryk's Avatar

Likes (Received): 54

Bardzo ładne miasto. Ciągle planuje się tam wybrać choćby na kilka dni aby pozwiedzać ale wciąż się wybrać nie mogę Mam nadzieję, że kolejne fotki mnie zachęcą do przyjazdu do Kopenhagi. Byłem w Szwecji wiele razy a stamtąd to już "rzut beretem" do Danii
Patryk no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2013, 07:54 PM   #3
polischmen
Registered User

polischmen's Avatar

Quote:
Bardzo ładne miasto. Ciągle planuje się tam wybrać choćby na kilka dni aby pozwiedzać ale wciąż się wybrać nie mogę Mam nadzieję, że kolejne fotki mnie zachęcą do przyjazdu do Kopenhagi. Byłem w Szwecji wiele razy a stamtąd to już "rzut beretem" do Danii
Jeżeli ktoś lubi takie klimaty to dlaczego nie Oczywiście do zwiedzania jest dużo, chociaż powiedziałbym, że są europejskie stolice które mają znacznie więcej do pokazania jak Rzym czy Ateny.

Tak więc kolejna porcja

Skrzyżowanie ulic Bredgade oraz Nyhavn

Podobnie i tutaj

Ulica Bredgade. Idziemy na Północ do sławnej syrenki Kopenhadzkiej.

Takie tam zdobienia...

O dziwo dość często można spotkać bardziej okazałe rzeźby i płaskorzeźby na duńskich kamienicach

Skrzyżowanie ulic Bredgade oraz Sankt Annę Plads

Pomnik Christiana X przy tym skrzyżowaniu. Był to Duński Król w latach 1912-1947

Tabliczka

Tło Kościół przy Sankt Annę

Połączenie nowoczesności ze starym budownictwem, w "troszeczkę" innym stylu...

... Salon Tesla

SSC Fan, Fiki63 liked this post

Last edited by polischmen; December 16th, 2013 at 08:12 PM.
Old December 16th, 2013, 08:11 PM   #4
este
Registered User

este's Avatar

Likes (Received): 7411

Właśnie myslałem że skoro jesteś na wygnaniu (i nie możesz udzielać się fotograficznie w tematach GW) to taki mógłbyś założyć.
I jest - magia świąt prawdopodobnie
Będę chętnie śledził bo zawsze ciekawiła mnie Skandynawia - chociaż bardziej ze względu na nowoczesną architekturę
este está en línea ahora   Reply With Quote
Old December 16th, 2013, 08:32 PM   #5
polischmen
Registered User

polischmen's Avatar

Quote:
Originally Posted by este View Post
Właśnie myslałem że skoro jesteś na wygnaniu (i nie możesz udzielać się fotograficznie w tematach GW) to taki mógłbyś założyć.
I jest - magia świąt prawdopodobnie
Będę chętnie śledził bo zawsze ciekawiła mnie Skandynawia - chociaż bardziej ze względu na nowoczesną architekturę
Nie wiem dlaczego, ale czekałem na Twój komentarz (może jak tak myślimy o sobie to coś w tym jest )
Wątek już od dłuższego czasu chciałem założyć, ale przyznam szczerze, że jestem leniwą osobą... Mam nadzieję, że temat ten nieco mnie zmotywuje.
Nieco nowoczesnej architektury też na pewno trochę będzie, ale pierw muszę ją złapać w kadr

Last edited by polischmen; December 16th, 2013 at 08:38 PM.
Old December 16th, 2013, 09:08 PM   #6
este
Registered User

este's Avatar

Quote:
Originally Posted by polischmen View Post
Nieco nowoczesnej architektury też na pewno trochę będzie, ale pierw muszę ją złapać w kadr
Tutaj nawet załapał się jakiś ciekawy ceglany modernizm.
Skandynawia, a szczególnie Dania zawsze kojarzyła mi się z solidnością i doskonałym rzemiosłem - nawet jeżeli coś miało być skromne i niekoniecznie nowatorskie to zachwycało jakością i dopracowaniem.
Old December 17th, 2013, 01:13 PM   #7
DavidPL
Registered User

DavidPL's Avatar

Likes (Received): 97

A ja mam pytanie trochę z innej beczki. Jak jest w Danii z polityczną poprawnością? Tzn czy jest coś, co w tej kwestii bardzo rzuciło Ci się w oczy, może podrażniło albo zwyczajnie zadziwiło. Na prawicowych portalach regularnie pojawiają się jakieś duńskie/szwedzkie/norweskie nowinki w tej dziedzinie, więc naprawdę ciekamym jak to jest
DavidPL está en línea ahora   Reply With Quote
Old December 17th, 2013, 03:44 PM   #8
polischmen
Registered User

polischmen's Avatar

Duńczycy wychodzą z prostego założenia - jeżeli pracujesz i jakoś współgrasz z mieszkańcami (nie "trzymasz" tylko ze swoimi), to są otwarci na Ciebie. Obojętnie czy masz dziwny ubiór, kulturę czy upodobania seksualne.
Jeżeli miałbym powiedzieć, jakiej grupy ludzi nie lubią Duńczycy (oczywiście nie wypowiadam sie za wszystkich, ale mowie to co zauważyłem, że najczęściej się powtarza), to arabowie ponieważ często żerują na państwie, a niezbyt garną się do pracy. A co najważniejsze - trzymają się tylko swoich. Oczywiście, na ulicy odpowie Ci na pytanie która godzina (zdecydowana większość arabów jest bardzo miła), ale w grupkach arabów chodzących po mieście (znajomi.. nie bojówkarze ), nie widać żadnego białego, podczas gdy żółci, czarni, Polacy czy Anglicy jakoś potrafią sie spotykać między sobą czy z Duńczykami. Tego głównie duńczycy nie lubią.
Ale i tak uważam ich za bardzo otwarty naród.
Old December 20th, 2013, 07:33 PM   #9
polischmen
Registered User

polischmen's Avatar

Kolejna porcja zdjęć. Idziemy dalej ulicą Bredgade w stronę oczekującej nas syrenki.

Restauracja Odd Fellow Palęet przy Bredgade 28

Bardzo popularny widok nie tylko w Kopenhadze, ale i całej Danii - stoliczki przed restauracją wraz z kocami dla klientów

"Marmurowy kościół"

W oddali kościół prawosławny. Jednak tutaj skręcamy w stronę rzeki.

Tuż za rogiem zaczyna się plac Kongresu Duńskiego

Zbliżenie na pomnik Fryderyka V, który jest w samym centrum okrągłego placu.

Obrót w tył. Widzimy Marmurowy Kościół

Idziemy powoli dalej w stronę rzeki. Jesteśmy pod czujnym okiem...

Podobno kto rzuci papierek na ziemię, to dostaje z tej M16(?) w czółko.

Dochodzimy do rzeki. Po drugiej stronie opera Kopenhadzka. Tutaj kończymy na dziś..

Last edited by polischmen; February 7th, 2014 at 07:34 PM.
Old December 22nd, 2013, 04:54 PM   #10
SSC Fan
Kibic z dala

SSC Fan's Avatar

Likes (Received): 49

Hęllę, dzięki za fotki. Chętnie obejrzałbym jeszcze metro, bo to jedno z ciekawszych. Chodzi mi o izolowane od pociągów perony. Sam na żywo miałem okazję oglądać tylko jedną stację w centrum.

Kanałków też więcej nie zaszkodzi, ładne były przed dziesięcioma laty i mam nadzieję że takie pozostały.
SSC Fan no está en línea   Reply With Quote
Old December 23rd, 2013, 01:32 AM   #11
polischmen
Registered User

polischmen's Avatar

Powoli powoli będzie zapewne i metro i kanały i stare i nowe budownictwo. Mam jeszcze przynajmniej rok w Kopenhadze, więc zdjęć troch będzie. Nie wszystko na raz. Chociaż muszę powiedzieć że pierwsza przejeżdża metrem, bez "kierowcy", gdzie pasażerowie siedzą przed szybą przednią jest naprawdę ciekawa
Old December 23rd, 2013, 09:02 AM   #12
este
Registered User

este's Avatar

Znałem ten budynek ale nie wiedziałem że jest zlokalizowany na takiej osi !
Old December 24th, 2013, 01:41 PM   #13
polischmen
Registered User

polischmen's Avatar

Trza przyznać że z miejscem trafili Stojąc przy kościele z marmuru można widzieć na wprost operę (Pamiętajmy jeszcze, że o wolne działki w Kopenhadze nie łatwo).
Old December 27th, 2013, 12:49 AM   #14
krystiand
ВАИNЕD

Likes (Received): 8683

Fajny wątek. Z Kopenhagi to ja znam tylko Parken, więc trzeba obejrzeć inne miejsca tego miasta

Wątki zdjęciowe na skyscrapercity: Czarnobyl (Nowość), Europa (Do tej pory Praga i Bratysława), Maroko
krystiand no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2014, 11:06 PM   #15
polischmen
Registered User

polischmen's Avatar

Wracamy po przerwie Świątecznej !
Jesteśmy w miejscu zakończenia ostatniej wyprawy. Dalej brniemy do Syrenki, mimo, że pogoda nas nie rozpieszcza (lekka mgła, zachmurzenie, czasem kropi).

Obracamy się na prawo i lewo od ostatniego ujęcia na operę. "Bulwar" oraz budynki dzieli pas zieleni.

Wracamy do opery. Stoję przy samym brzegu.

Obrót na prawo. Budowa... niestety nie wiem czego

Widać port wojskowy (?). Na pierwszym planie duńska fregata F352

Jednostka patrolowa Y311

Okręt podwodny. Niestety nie wiem czy jest podczas remontu, czy też może jest to okręt muzealny.

SSC Fan liked this post

Last edited by polischmen; January 9th, 2014 at 11:14 PM.
Old January 10th, 2014, 07:37 AM   #16
ulvang1980
Registered User

ulvang1980's Avatar

Likes (Received): 72

Quote:
Originally Posted by Patryk View Post
Porada - jak to zrobić i przy tym nie zbankrutować?
ulvang1980 no está en línea   Reply With Quote
Old January 10th, 2014, 10:07 AM   #17
polischmen
Registered User

polischmen's Avatar

Zależy to od typu wyjazdu i ilości osób.
Najtaniej wychodzą wycieczki autokarowe na dzień-dwa z Polski prowadzone przez biura podróży.
Jeżeli chce się samemu przyjechać na kilka dni to koszty już rosną.
Za 250 zł w jedną stronę są busy z Polski do Kopenhagi (15 godzin jazdy).
Już za nawet 300 zł w dwie strony można znaleźć czasami bilety lotnicze (zależy oczywiście jaki port i jaka firma).
Trzecią możliwością transportu jest prom. Najlepiej Świnoujście-Malmo. Za 300 zł w dwie strony (sam pasażer bez auta) oraz w cenie biletu jest bus z Malmo do Kopenhagi.
Przy większej ilości osób (4-5) najbardziej opłaca się już jechać swoim autem przez Rostock-Gedser(prom na tym odcinku). gdzie wychodzi jakiś 1000 zł za wyjazd czyli nawet 200 zł za osobę.

To jeżeli chodzi o transport.
Jeżeli chodzi o zakwaterowanie to ciężko mi będzie się wypowiedzieć. Osobiście wynajmuje mieszkanie ponieważ mieszkam tutaj bardziej na stale (przez najbliższy rok). Ale póki co to widzę 3 możliwości:
znajomi (szukasz znajomych znajomego który tutaj mieszka)
hostele (niestety tanie nie są. min 70-80 zł za łóżko/doba)
na portalach aukcyjnych są często oferty, że ktoś wyjeżdża na miesiąc przykładowo i na ten czas chce dać mieszkanie pod wynajem.

Jeżeli chodzi o życie (głównie jedzenie), to wystarczy, że samemu będzie szykowało się potrawy. Koszty produktów nie odbiegają tak strasznie od Polskich cen.
Różnice zaczynają się, gdy chcemy skorzystać z baru/restauracji.
Za kebaba około 30 zł.
w typowej restauracji (ale nie kebabie czy pizzy!) - pół litrowa cola 15 zł, piwo podobnie, obiad 50-150 zł).
Old January 11th, 2014, 01:29 PM   #18
_Kaczy
Mordercza kaczuszka....

_Kaczy's Avatar

Likes (Received): 2724

No nie wiem z tymi cenami. No chyba, że w Gorzowie chleb kosztuje 10 zł za bochenek.
Byłem kiedyś w Danii (Kopenhaga i okolice). Ceny w sklepach mnie zabiły.
Kolega, który często bywał w Skandynawii zabrał ze sobą dużo jedzenia. Na początku śmialiśmy się z niego. Później go zrozumieliśmy.
Poza tym na promach widać, że wielu Polaków, ale także Skandynawów ma samochody załadowane jedzeniem po brzegi.

Ps. Kojarzysz na jakim nabrzeżu jest "wmurowana" wystawa statków Maersku? Ostatnio próbowałem odszukać tego miejsca na GSV, ale nie mogę skojarzyć dokładnie miejsca.
_Kaczy no está en línea   Reply With Quote
Old January 11th, 2014, 09:12 PM   #19
polischmen
Registered User

polischmen's Avatar

Jeżeli chodzi o tą wystawkę to niedługo będzie na zdjęciach jest ona wzdłuż nabrzeża do którego doszedłem w ostatniej fotorelacji. Od tego miejsca na północ max kilkaset metrów.
https://maps.google.pl/maps?hl=pl&ll...305.11,,0,7.31

Co do cen - trafiłeś w produkt który jest znacznie droższy (tym bardziej tak typowy dla nas biały chleb), ale wiele innych nie odbiega tak bardzo cenami typu masła, wędliny, makarony, ryże itp. Chociaż zdarzają się wyjątki gdzie kosztuje coś 2-3 razy więcej niż w PL.
Co do zabieranie jedzenia z PL. Ja zabieram, ale nie tyle z powodu cen, co braku produktów w Danii, albo przywiązania do pewnych marek, smaków itp. Tu nie kupie pierogów czy gołąbków

_Kaczy liked this post
Old January 11th, 2014, 09:18 PM   #20
este
Registered User

este's Avatar

Quote:
Originally Posted by polischmen View Post
Widać port wojskowy (?). Na pierwszym planie duńska fregata F352
P23 nadaje...No w końcu dorobiliśmy się jakiegoś tajnego agenta - może oprócz tajemnic wojskowych wykradniemy Dunom tajemnicę jak zbudować porządną reprezentację piłki nożnej.

Reply

Thread Tools

Posting Rules